EIIAIIDEn-IIIEUWS Op z'n flakkees gezeit: „'t Winkeltje" Winterzonvakantie voor iedereen rolluiken esselink bouwmaterialen (III) Uw huis verkopen TAMBOER MEDISCHE DIENSTEN 3e Blad VRUDAG 11 NOVEMBER 1983 No. 5244 We binne in 't geheel 4 keer naer Pater son, de eigenlijke stad mit 135.000 in- weuners geweest. Maendag 26, diensdag 27, zaeterdag 30 september, in maendag 3 oktober. Alle keren, op zaeterdag 30 september nae, mit een bus vanof Clifton tot bie 't Court house, 't hof van justitie zouwe kenne zegge, in 't centrum van de stad. We hao die 2 maendaegen daer heel wat uren zoek gemaekt, mit 't zoeken in de onmenierlijk groate boeken, waerin staet opgetekend wie van 1837 of genationaliseerd binne. Je leest dan de naem van de man, die Amerikaon wil worre, en die van degene, die voor z'n getuge wil; de daotum waerop de emigrant z'n eerste pepieren kreeg, in dan, die, waerop-en genationaoliseerd wier (meest leit er tussen die twee dao- tums 3 jaer). Oak de plaets van ofkomst. Bie Nederlanders staet er alleen: Holland. De formelieren van nationaolisering van vóór 1910, wazze helaes niet in dit Court house van het district Passaic. We hao zo'n formulier van'n emigrant na 1910, 't betrof 'n Struuk, mar één van de over- kante, nog gezieë. De kleure van z'n haer en oagen wier vermeld, z'n liengte. Wat zouë we graeg zo ies gehad hao van die emigranten, die we gevonde hadde, mar hün persoonskenmerken binne opgeburge in Washington! De emigrant mos verklaere, geen anar chist te wezen, en geen poligamist (niet meer dan één vrouv/e te haon). Ze gienge dus niet in 'n mandje melke! In deze boeken vonden we heel wat nae- men, Azië van emigranten, die genationa- Useerd wouë worre, of as getugen op- tradde. Vrouwen wazze er niet in te vinden! Ze wiere zeker beschouwd as in de man begrepe. We bepaelenden ons in hoofd- zaek tot Struuken, en Van Herken's, Tig- geteiannen, Koale's. WuUem van Harken trad wel as getuge op, maar van z'n eigen nationaolisaotie vonde we niks. Oak von- de we Maerten de Bonte as getuge. Maendagmiddag, den zesentwintigsten, gienge we de stad voarder in. Loapend. In 't was kittig heet. We hadde as doel: Board of Health. Memorial Drive - Paterson. (Conner of Broadway). Het bureau van de volks)gezondheid, Daer wazze de archief- sttikken over geboorte, huwelijk en over lijden. Dat gebouw had de dame van 't Court house voor ons opgeschreve. We kwamme daerheen deur 't net gedeelte van de stad. De hoofdstraete, die was veul lelijker, vuulder. Dat wordt geweten an de negers, die zich in grote getaole in Paterson gevestigd hao. Of het daeran leit, weet ik niet zeker, 't Is 'n fabrieksstad. In al in 1912, schreef prof. dr. H. Bouwman: „Paterson is eene stad van ongeveer 120.000 inwoners, een van de vuilste, maar ook van de meest nijvere steden van de Vereenigde Staten, waar vele fabrieken zijn, vooral zijde- en hem- denfabrieken, en een groote locomotieven- fabriek". Magge de negers dan op d'r huzen in op de straeten niet zo netjes weze, ze binne wel- keurig gekleed, in d'r kinders vooral. Die oak echt fleurig en kleurig. Oak de studenten z-agge er goed verzurgd uut (We hao wel gemearkt dat, al verbiedt de wet alle discriminaotie, de blanken niet tussen zwarten wille weune, en er dus 'n klove bluuft tussen blank en zwart). Toen we bie 't Board of Health kwamme, bleke de archiefbescheiden van vóór 1910, daer niet te wezen, mar in de hoofdstad van New Jersey: Trenton, enige uren vaorder mit de auto. Gemoedigd gienge we vaorder, om 't museum van Paterson te bezoeken. We kwamme er voor, mar 'n vriendelijke neger, die daer buten was (alle negers die we op onze reis ontmoetten, in wat vroege wazze trouwens vriendelijk, in altied mae- kende ze 'n opgewekte indruk), zei ons, dat het museum verhuusd was. Daer stienge we weer! Al gauw kwamme we bie 'n prachtig gebouw. We dochte, dat 't het gemeente- huus van Paterson was. (Achterof bleek 't het politiebureau te wezen). In eens docht ik: Laete we daer es binnen gae in vraege of de Struyk-Ave (Ave avenue straat) inderdaed genoemd was Opmerkingen: 1. 's Zondagsaevonds bracht Piet Vae- rens een plaetselijk blad mee, waerin dhr. Nawijn in geuren en kleuren onze verkenningsactiviteit vertellende. Hie vond 't heel opmerkelijk dat meansen die geen woord lengels kenden, zich toch wisten te redden. Mar daer hadden dat meisje in heulje wel een heel groat andeel in. 2. Hierbie gaet de foto van de Struyk- Ave, die we 's weunsdags daemae pas namme (Ik trof oak 'n Van Houten- Ave an). 3. Op de foto van het Courthouse van Paterson zien we 'n capitool Alle court houses in de U.S.A. hao zo'n koepel. 4. Op bladz. 2 van het gedienkboek 1901 - 1976 Prospect Park, staen oak als mayor vermeld: Lambertus Touw; 1912-1919. Cornelius Bosland; 1920 - 1926. Peter Hook; 1927 - 1938 - 1943 - 1947. Meugelijk is Hook de schrief- wieze van Hoek, in misschien was die van Ouddurp ofkomstig. In dat boek las ik oak van Frank Zeeuw. Eens heit een Zeeuw op Me lissant, zowel in de Ned. Herv. Kearke as in het Geriffermeerde Kearkje an den Bouwdiek gepreekt. Misschien stammenden wel van deze Frank Zeeuw of. As den dag van gistere herinner ik me dien dienst nog. naer 'n burgemeester Struyk: Die Ave was ik in 'n jaarboek tegengekomme, in iemand had indertied geschreve, dat 'n Struyk burgemeester van Paterson was. Mar meansenlieve, wat was dat moeilijk om 't personeel van dat „gemeentehuus" onze bedoeling dudelijk te maeken. Heulje verstienge geen woord Hollands, in wielle, Dutchmen, kennende mar 'n ienkel woord lengels. „Genoemd naer", konne we niet in 't lengels weer geven. In oak niet: „burge meester". M'n vrouwe zei: The first man de eerste man). In dat begrepe ze. Ze noemenden zo'n burgemeester: Mayor. Mar, die Struyk Ave was niet in Paterson, mar in Prospect Park. Dus daer mozze ze naer toe belle. Mit dit getob was dienk ik wel 'n kwartier gemoeid. M'n vrouwe, die nergens liever is dan buten in de frisse locht, gieng naer buten, in op 'n bankje voor het gebouw zitte. Heerlijk in de zunne! In ik zat binnen in de hal te wachten op uutsluutsel. 't Was er goed uut te houën, want in dat moderne gebouw was 't lekker koel. Daer kwam 'n hortje laeter 't vriendelijke meisje, dat de zaek op 't best behandelde, zegge, dat er over een kwartier iemand kwam die Hollands verstond, 'k Stong verstelt dat ze zo'n waerk mae- kende van zo'n kwesje! 'k Had echter helemael niet deur wat er precies zou gebeure. Al gauw bleek ^at er niet iemand uut Prospect Park bellende in 't Hollans, mar dat er in levenden lieve 2 personen mit de' auto hierheen wazze gereje, in in de halle op me ofkwamme. 't Wazze 'n heer Nawijn, in 'n Dijkstra. Dijkstra, al jaeren hier wennende, ver- stieng en sprak 't beste Hollans in hie vertellende, wat ik zei, deur an dhr. Na wijn, iemand die an 't gemeentehuus ge- wearkt had, in daervoor nog wel wat deed. Inderdaed was naer die Struyk, de Struyk- Ave genoemd. „Moeten we U daar even brengen?" „Graeg", was m'n antwoord. Ik riep m'n vrouwe en toen reden we er heen. Onderweg vemamme we dat 't meisje, dat op 't lest de zaek behartigde, een lid was van dezelfde Chr. Ref. Church as de beide heren en dat ze zich ten einde raed mar tot Passave County (gewest) Courthouse Paterson (New Jersey). dhr. Nawijn gewend had en dat deze dhr. Dijkstra had meegenome. We hoarden onder de rit over 'n naekomeling van die Struyk, Donald Struyk, ons reeds uut anderen hoofde bekend. Dhr. Nawijn stopende bie z'n huus, liet Dijkstra er uut en pakte even in z'n huus het prachtige, gedenkboek: 1901-1976; 75-jarig jubileum van "Prospect Park. (Al in artikel II genoemd, mar noe hoarde ik er voor 't eerst van). Onze chauffeur bracht ons oak nog vrom, tot vlak bie het Courthouse, waer we op de bus naer Clifton wouwe. Wat 'n vriendelijkheid hadden we magge genieten van wildvreemde meansen. Toen we ongeveer vuuf ure weer op straete stienge in Paterson, mozze we noadig wat gebruke. Tussen de middag hadde we gegete in 'n taemelijk, net „restaurant, waerop de naem Europa" prijkte. M'n vrouwe was er mar maetig over te vree geweest die middag, gezien de groate drukte, in 't minder nette toilet. Ze had onderweg 'n moaiere gelegenheid gezieë, zei ze in daer wou ze persé naer toe. Wiele de hoofdstraete op! Mar nérgens 'n zindelijk restaurant. 'n Heel ende voarder kwamme we bie 'n café, in hae zo lange gewacht te haon, gienge we daer binnen. Mar daer gieng 't erg luudruchtig toe, in was 't taefeltje, waer we wouwe gae zitte helemael niet schoan. Wel vegende m'n vrouwe 't wat of, mar toch maekende we rechtsomkeert, 't Stieng ons totaol niet an. We kerenden terug tot ons eerste restau rant 't Was geloaf ik al over zesse. Noe was 't er helemael niet druk. In de taefeltjes wazze keurig schoan. In we dee ons echtte goed, nae dien langen dag in Paterson. Onder 't eten kon ik niet ofbluve van 't moaie gedenkboek. Op de tweede bladzieë ofgebeeld: Mayors of Prospect Park, waarvan de eerste was Adrian Struyk; 1901-1912. 't Was 'n lust om hier in te lezen. We hadden al mit al 'n goeien dag gehad. In voldaen kwamme we ongeveer zeven ure in Klazina d'r huus vrom. Zie had een helen dag schole gehad. Ze is onderwijzeres an een schole van de Geref Gemeenten. Mar was vol belangstelling voor onze ervaeriengen. We wouwe den aoren dag weer naer Paterson gae om 't Museum op te zoeken, dat noe duchte bie de waterval van Pater son stong. We mozze 'n endje voarder mit de bus, in kon 't dan best anloape. Wederom is op woensdag 16 november de jaariijkse verkoop van het „Winkeltje" in de Remonstrantse kerk, Voorstraat 35 te Sommelsdijk. Er zijn weer diverseeigengemaakte hand werken en delicatessen. Een grabbelton voor de kinderen en een rommelhoek. Ook Unicef is aanwezig. Van 2 tot 7 uur zijn wij open, iedereen is van harte welkom. VERTON'S schoenen HAVENPLEIN 13 ZIERIKZEE Tel. 01110-2488 van zaterdag 12 november tot maandag 14 november 1983 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 01870 - 2117. Dokter v. d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v. d. Doel, tel. 01877 - 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts du Toy van Hees, tel. 01870 - 3621 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam - Melissant: Dienst heeft zr. J. van Dam, tel. 01873 - 1510. Middelharnis - Sommelsdijk: van vrijdagavond 6.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst zr. A. Ver- olme, tel. 01870- 3758. Nieuwe Tonge - Oude Tonge - Herkingen - Dirksland: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst zr. G. Knaa- pe, tel. 01873 - 2060, b.g.g. 1850. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Ooltgensplaat: Dienst heeft zr. J. van Dam, tel. 01873 - 1510. ATTENTIE Tijdens de verbouw van het wijkgebouw in Ouddorp is het telefoonnummer 01878 - 1318. MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874 - 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 - 10.00 uur; ma, WO, vr. van 12.30 - 13.00 uur. MELISSANT: Plein 1, Ó1877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; SOMMELSDIJK: St. Joris Doel- straat 32, 01870 - 5^05. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Winterzonvakanties zijn niet meer wat ze zijn geweest. Vroeger waren ze er in twee soorten. Overwintervakanties voor oudere mensen en daarnaast pure en dure strandvakanties voor hen die zich graag ook 's winters met een bruin hoofd laten bewonderen. Nu zijn er veel meer mogelijkheden. Ze variëren van een goedkope busreis naar nabij Spanje, tot een strandvakantie naar een even ver als exotisch oord. Het grootste deel van de winterzonvakanties die veelal omstreeks deze tijd worden geboekt, speelt zich afin de landen rond de Middellandse Zee en op de Canarische Eilanden. In het algemeen geldt: „hoe zuidelijker, hoe warmer". Vaak zes uur zon per dag, (verwarmde) zwembaden waarin je buiten kunt zwemmen, veel dagen strandweer, dat bieden Zuid Spanje, Marokko en Tunesië. De Canarische Eilanden zijn negen van de tien dagen op jaarbasis zonzeker, men moet al pech hebben om daar niet van top tot teen bruin vandaan te komen. In Zuid Spanje heerst 's winters een andere sfeer dan 's zomers. De terrasjes en restaurants zijn niet meer zo vol, het zomerse flaneren is niet meer in zwang. Maar daar staat de mogelijkheid van leuke excursies tegenover, het winkelen is veel plezieriger en bij sport en spel heb je minder last van extreem hoge temperaturen. Neem vooral voor de avonden wel wat warme kleding mee zoals een vest en een jasje of jack. Hoewel, de verleiding om een modieus (leren) jack ginds te kopen is wel erg groot. Zelfs Gran Canaria en Tenerife en iets minder het uitgesproken „luie" Lanzarote (de Canarische Eilanden dus) bieden 's winters voor wie dat wil wat meer aktie. Allerlei sportaktiviteiten zoals zeilen, surfen, tennis, en excursies per huurauto. Alternatieven voor deze klassieke winterzonbestemmingen zijn Madeira voor de liefhebbers van groen en bloemen. Malta en Griekenland voor wie een rijke cultuur wil zien, Tunesië en vooral Djerba. Daarnaast natuurlijk rondreizen in bij voorbeeld Egypte of Israël, waarvoor het winterseizoen een uitermate geschikt seizoen is. De exotische stranden liggen zoveel verder weg, dat men moet rekenen op een meerprijs van duizend gulden op een veertiendaagse vakantie naar bovengenoemd model. Populair blijft, althans volgens de ervaringen bij de Rabob^nkbalies, het Amerikaanse Florida, de dure dollar ten spijt. Terug van even weggeweest is ook duidelijk Sri Lanka en in opkomst zijn de Nederlandse Antillen. Wie kiest voor de Europese bestemmingen, en iets meer wil maken van de week of veertien dagen, die doet er goed aan alvorens de reis te boeken goed te vragen naar de faciliteiten van hotel en omgeving. De Rabobankmedewerkers hanteren daarbij hun eigen feitelijke wetenschap alsmede de per land en soms zelfs per „Costa" gespecialiseerde naslagwerken van Toeristiek. Daarin staat alles over excursies, verwarming op de kamers, nabijheid van strand, sportfaciliteiten, kortom al die kleine dingen die samen een vakantie maken of breken. 01870-2044 01110-5551 Naer Paterson uw nreuwe D rolluiken beschermen uw woning tegen inbraak. dat geeft een veilig gevoel. maar ze doen nog meer. rolluiken isoleren uw woning tegen koude, hagel en sneeuw. en houden de warmte binnen, dat betekent twee vliegen in één klap. solide rolluiken -I- deskundig advies isolerende beveiliging molenweg 28 middelharnis groeneweegje 15 zierikzee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5