Het nieuwe bedrijf „Flakkee Zaden" N.V. aan de Dorpsweg Ie Sommelsdiik Vee uit Drente komt op Flakkee logeren Zaterdagmorgen opeüing door burgemeester Hordijk Is belastingverlaging deiinitief onmogelijk 75 pinken op verschillende boerenbedrijven ondergebracht 2« V BRUIDSWERK Meer water voor grote gezinnen 32e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSF EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE „Ik heb gezondigd" BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO Voor uw EFFECTENORDERS: TELEFOON 01870-2004 Fa. C. Korteweg Zn. Dit nummer bestaat uit 3 bladen (12 pag.) Vrijclag 1% november 1959 No. 2844 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Bij de 'behandeling van de begroting van Financiën kwam onlangs uiteraard ook ter sprake de wenselijkheid en mo gelijkheid van belastingverlaging. Dit is niet verwonderlijk, daar de belastin gen in ons land tot de hoogste in de gehele wereld behoren. De oorzaak daar van zit allereerst in de enorme uit breiding van de staatstaak gedurende de laatste 50 jaar. Omstreeks 1950 was de belastingopbrengst S»/» van het na tionale inkomen, terwijl deze in 1959 was opgelopen tot 25"/ol Het uitgaven- budget van een staat is nu eenmaal een zuivere v/eerspiegeling van het totaal der taken en werkzaamheden van de overheid. Uit genoemde percentages blijkt dus wel heel duidelijk tot welk een verbazingwekkende omvang het staatsapparaat zijn bemoeiingen heeft uitgebreid. Wij leven in een z.g. wel vaartsstaat, waarin we van overheids wege verzorgd worden van de wieg tot het graf, maar dat hoge verzorgings- peil, die vele subsidies, die steunverle ning op velerlei gebied etc, dat alles moet betaald worden. En nu ligt het voor de hand, dat al onze na-oorlogse ministeries, die sterk socialistisch en sociaal georiënteerd waren, derhalve ook zeer hoge belastingen moesten hef fen. Socialisten houden nu eenmaal van een omvangrijk staatsapparaat, terwijl bovendien hun permanente sociale ver langens bij ervaring steeds hoger be lastingen vereisen. Het is dus begrij pelijk, dat van die zijde belastingverla ging steeds wordt tegengewerkt. Nu hebben we na de oorlog tot aan deze zomer doorlopend socialistische ministers van financiën gehad: Lief- tinck, Van der Kieft, Hofstra. Onder hun bewind zijn de belastingen steeds hoger geworden. Ten dele kon dit niet anders vanwege het oorlogsherstel, op bouw van de defensie, stormrampscha- de etc, maar anderzijds werd de staats taak zó uitgebreid, dat steeds meer mil joenen nodig waren. We zullen nu nog maar niet spreken van het specifiek-so- cialistisch element, dat in de belasting heffing gezeten was. Overigens moet toegegeven worden, dat vrijwel alle partijen dapper meegedaan hebben aan de opvoering-van de «itga-vee-en het is een feit, dat deze nog veel hoger zouden zijn, wanneer de ministers bezweken waren voor de aandrang, die door vele Kamerleden, bedrijfsgroepen, vakbonden etc. op hen werd uitgeoefend. In ieder geval zitten we nu met een uitgavenpeil van 9 miljard en een be lastingdruk van 8 miljard voor 1960. Hoe kan uit deze cijfers nu een belas tingverlaging resulteren? Minister Zijl stra heeft met algemeene instemming de ongehuwden belasting verlaagd, maar daarbij is het gebleven. De r.k. heer Lucas heeft geïnformeerd of er bij de volgende Rijksbegroting kans is op verlaging en hij heeft daar zelfs zeer sterk op aangedrongen. Maar minister Zijlstra, die persoonlijk ervan overtuigd is, dat de belastingdruk in ons land te hoog is opgevoerd, kon niets positiefs beloven, want we zijn nu met onze eco nomische theorieën op een heel won derlijk punt aangekomen. Wat is n.l. het geval? Vroeger deden de belastingen alleen dienst om de rijksuitgaven te dekken en hadden ze dus alleen budgettaire betekenis. Te genwoordig moet de wijze en de hoogte van belastingheffing ook een rol spelen in de conjunctuurpolitiek, d.w.z. de be lastingen moeten mede gebruikt wor den als een instrument tot beheersing of beïnvloeding van de golvingen in het economische leven. Dat dit inderdaad mogelijk is, ligt voor de hand. Hoe la ger de belastingen zijn, hoe meer het publiek kan uitgeven voor consumptie doeleinden. Een bestedingsoverspanning, die dreigt, zoals nu ook weer voor 1960, kan dus mede afgeremd worden door hogere belastingen of in ieder geval niet gestimuleerd door verlaging. Het komt dus hierop neer, dat in een tijd van hoogconjunctuur, waarin we nu leven, met een neiging naar overbesteding, verlaging der belastingen de koop kracht nog zou doen toenemen en de crisis dichterbij brengen. Anderzijds zou in een periode van laagconjunctuur, dus met veel werk loosheid, geringe koopkracht, minder belastinginkomsten etc. de belasting evenmin verlaagd kunnen worden, om dat de Overheid dan veel geld nodig heeft voor openbare werken, steun aan noodlijdende groepen etc. Met andere Woorden, we zijn nu met de economische Wetenschap zover gekomen, dat in een hoogconjunctuur de belastingen niet omlaag kunnen uit conjuncturele over wegingen en in een laagconjunctuur niet uit budgettaire overwegingen, zodat de conclusie luidt: dank zij de wijsheid ^er moderne economen moeten we el ke belastingverlaging over de gehele li- lie maar uit ons hoofd zetten. De Kamerleden Van Leeuwen, Van pis en Van der Mey hebben deze kwes tie bij de begrotingsdebatten aan de or- oe gesteld op de wijze zoals hierboven ongeveer geformuleerd. Minister Zijl- ^'ra gaf een echt professoraal antwoord. Hij zei letterlijk: „Dit gevaar zou drei gen, als men de conjunctuurpolitiek en fe budgettaire argumentatie los van el kaar zou maken. In mijn opvatting is ™t gevaar niet aanwezig. De ontwikke- hng van de particuliere bestedingen ten f^Pzichte van de groei van het natio nale inkomen geeft met de ontwikkeling Van de rijksuitgaven in hoog- en laag conjunctuur de mogelijkheden en onmo gelijkheden van belastingverlaging aan. In ieder geval staat vast, dat wanneer Numeri 22 34 II. Opnieuw lees ik, mijn Bijbel open slaande dit getuigenis. En nu zou ik het de belijdenis van een dubbelhartige zondaar willen noemen. Dit woord wordt hier uitgesproken door Bileam, de zoon van Beor. Een fi guur, waar we eigenlijk niet goed raad mee weten. De bekende Engelse schrij ver Erskine heeft van hem gezegd: „Gelijkelijk geneigd tot goed en kwaad, is hij beide een duivel en een heilige." Stel U Bileam voor. Staande op een top van een berg, ziet hij Israël aan zijn voeten gelegerd in het dal. Hem wordt, onder toezegging van een grote beloning, verzocht dit volk te vloeken. Maar dan roept hij het uit: „Wat zal ik vloeken, die God niet vloekt?" En, wanneer God, de Heere zijn ogen opent, mag hij zelfs profeteren van de komst van Christus. „Ik zal Hem zien, maar niet nu, ik zal Hem aanschouwen, maar niet van nabij." En hij eindigt zijn redenen met de woorden: „M,ijn ziel sterve de dood des oprechten erf mijn uiterste zij gelijk het zijne." Ge zult zeggen: Nu, voor zulk mens is dan toch zeker wel goede ha Wacht even, lezers, tot hij de top Ca^ i bergs verlaten heeft en dan zult ge ho- ren, hoe hij vlak daarop de koning van Moab, de meest duivelse raad geeft. „Gij kunt dit volk in de krijg niet overwinnen want God is met hen. Tracht het daarom door de zonde van hun God af te trekken en het zal hul peloos zijn," En U weet, hoe hierna de Moabieten, de kinderen Israels verleidden tot hoe rerij. Deze man heeft alzo de stem van een engel, terwijl de ziel van een duivel in hem woonde. U zegt: Maar hoe kan dat? De Schrift zegt toch duidelijker dat niemand twee heren kan dienen. Jazeker, doch dan moeten we dat woord goed lezen, om het ook goed te kunnen verstaan. En daartoe moeten we de volle nadruk op het woord „heren" leggen. Men kan wel 2 of 3 personen dienen, maar slechts één daarvan kan men toe behoren. Bileam trachtte het anders te doen. Ja, zelfs het volk Israël heeft dit wel eens geprobeerd. Daarom zegt de Heere, door middel van de profeet: „Zij vreesden de Heere en dienden de afgo den." In Engeland regeerde in de grijze oudheid een zekere koning Rufus, wel ke op de ene zijde van zijn schild een beeltenis van God droeg en op de an dere zijde, één van de duivel, terwijl iet onderschrift luidde: „Voor beiden gereed." Dat komt méér voor, dan we zouden denken en er zijn helaas maar al te veel mensen, die de duivel uit Milton's" gedicht „Het verloren paradijs", gelijk geven, wanneer hij zegt: „Het is beter te heersen in de hel, dan te dienen in de hemel." En nu weet U, dat Bileam, de Heere geofferd heeft, maar hebt U er wel eens erg in gehad, dat hij dat deed op het altaar van Baal-Bamoth? Deze dubbelhartigheid vinden we ook nu nog bij velen terug. We kunnen 's zondags trouw naar de kerk gaan, voor flinke bedragen intekenen, wan neer er iets nodig is voor de artieid in Gods Koninkrijk, we kunnen o zo'n vrome, godzalige, rechtzinnige schijn ophouden en zelfs menen, dat we dit alles in oprechtheid doen, terwijl ons leven aan de andere kant één stuk ver knochtheid aan de wereld openbaart. We kunnen aan de ene kant belijden: „ik heb gezondigd", maar het volgende ogenblik een veel ergere zonde rustig begaan. Ach, dan is die belijdenis ijdel en nutteloos. De belijdenis van een dubbelhartige, heeft geen waarde voor God, want hij is ongestadig in al zijn wegen. Lezers, het zal tot een besliste keus moeten komen. Eén van beiden. God of de Mammon zal Uw Heere zijn. Moch ten we door genade de eerste kiezen! Dirksland. C. J. Kesting. HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN wij in de hoogconjunctuur er niet in zouden slagen de ontwikkeling van de rijksuitgaven achter te doen blijven bij de stijging van het nationaal inkomen, de mogelijkheden tot belastingverlaging klein, verdwijnend klein zouden zijn." De minister heeft gelijk. De grote knelpunten zijn: ten eerste de hoogte van de rijksuitgaven en ten tweede die van de particuliere bestedingen, beide in verhouding tot het nationale inko men. En nu is het naar onze mening zó, dat we voor 1960 niet anders dan zéér pessimistisch kunnen ^ijn ten op zichte van beide factoren. Wat de eerste betreft, de rijksuitgaven zijn in perma nente stijging krachtens de door een Duitse econoom (Wagner) geconstateer de „wet van toenemende staatsuitga ven," niet alleen absoluut, maar ook in verhoudingtot het nationale inkomen. We moeten de minister van financiën nog zien, die tegen de stroom kan op roeien en de vele onnutte, ongemoti veerde, oneconomische en zelfs belache lijke begrotingsposten weet af te kap pen. De eerste voorwaarde wordt dus niet vervuld. En wat de particuliere be stedingen betreft, deze zullen zeer be slist tot overbelasting leiden in 1969, alleen reeds door de loonsverhoging van volgend jaar, die in totaal zeker 10 a IP/o zal bedragen (compensaties plus vrijere loonvorming). Dit betekent, dat er een enorme koopkrachtinjectie zal plaatsvinden, die de consumptie boven mate zal stimuleren. Dit leidt tot aller lei economische repercussies, die we hier niet zullen uiteenzetten, maar die uiteindelijk tot eenzelfde situtatie voe ren als in 1956. Het inflatere effect er van werd door de liberaal Van Leeu wen geschat, op 1% miljard. Conclusie dus: ook te hoge bestedingen. De voor waarden tot belastingverlaging van de minister worden dus niet vervuld. Is zij dan totaal onmogelijk? Hele maal niet. Maar de enige methode om tot gezonde financiën en stabiele econo mie te komen, wenst men niet, n.l. ra dicale jaeknotting van de staatsbe- moeiing en alléén loonsverhoging voor zover de stijging der produktiviteit de ze veroorlooft. Tenslotte is het o.i. enkel en alleende demagogie der progressivi- teiit, waaraan alle grote partijen in meer of mindere mate meedoen, die een ge zonde economie in de weg staat. Wie te Sonunelsdijk de Dorpsweg uit rqdt of door de Staverseweg komt, ziet reeds van ver dat daar op een open stuk land een modern gebouw is verre zen, met kantoren, opslagruünteu en annex een woonhuis en opschriften op de borden die hier en daar zijn ge plaatst vertellen U, dat we hier te doen hebben met het nieuwe bedrijf „Flak- kee Zaden N.V.", waarvan de heer J. Bakker, directeur is. Dit voor Flakkee geheel nieuwe bedrijf zal zaterdagmor gen a.s. door burgemeester P.W. Hor dijk met enig ceremonieel worden ge opend en wij dachten er goed aan te doen er nu alvast een en ander over te vertellen. De naam „Flakkee Zaden" heeft ten inhoud, dat men in dit bedrijf uitslui tend met zaden te doen heeft, die op ons eiland worden geteeld. Zoals be kend heeft de laatste jaren de teelt van bloemzaden een enorme vlucht geno men, en moesten voorheen deze gecon tracteerde zaden naar de zaadhande laars in verschillende streken worden getransporteerd voor verder schonen en gereedmaken voor export, het bedrijf van de heer Bakker is er op gericht, dat dit thans in de naaste omgeving kan geschieden. De heer Bakker, die 35 jaar lang in een grote zaadhandel te Hem bij Enk- huizen is werkzaam geweest, is op ons eiland geen vreemde, want hij komt al 30 jaar op Flakkee om met de telers contracten af te sluiten. Eerst in groen tezaden; later toen de bloemzaadteelt meer en meer toenam, heeft men zich daarop uitsluitend toegelegd. De heer Bakker, die dus al jaren in het vak zit, had hier zoveel relaties, dat het goed gezien is, zich hier met deze zaak te vestigen. Gunstig klimaat voor bloemzaden In een onderhoud dat wij met de heer Bakker hadden, vertelde hij ons, dat voorheen in Oost-Duitsland veel violen werden geteeld, toen de Russen kwa men was de verhouding kapot. In Noord-Holland is men eerst aan de vio- lenteelt begonnen; van lieverlede ook op het eiland Goeree-Overflakkee. „Het klimaat is op dit eiland veel gunstiger" vertelde ons de heer Bakker; het ligt ca. 160 km zuidelijker dan Noord-HoUand, wat uitgerekend door de Bilt gemiddeld 1.8 graad meer warm te geeft. De regenval is hier ook 100-120 mm. kleiner dan in Enkhuizen, allemaal faktoren, die voor deze teelt zeer gun stig zijn. De heer Bakker, die per 1 januari j.l. uit zijn betrekking kwam, besloot te Sommelsdijk zijn nieuwe zaak te vesti gen en wist beslag te leggen op 2V4 ha mooie lichte grond aan de Dorpsweg, waarop ook de bedrijfsgebouwen kon den worden geplaatst. Door de volle medewerking van het gemeentebestuur kon men begin februari reeds bouwen en per 14 november a.s. de zaak officieel openen. Intussen heeft de heer Bakker niet stil gezeten, want dit seizoen, met de uitzonderlijke mooie zomer, hebben tal van contractanten allerlei soorten bloe men leeuwenbekken, dahlia's enz. voor hem geteeld; in het kaartsysteem wa ren deze zomer reeds 500 telers inge schreven, waaronder zelfs een landbou wer met 11 gemeten bloemen (de heer van Strien te Nieuwe Tonge). Selectie De heer Bakker heeft de vakmensen uit Enkhuizen meegebracht, die door werknemers uit deze streek worden bij gestaan. Zo is aan zijn bedrijf voor het laboratorium verbonden de heer Han sen, die aan tuinbouw en zaadscholen te Wageningen heeft gestudeerd en spe ciaal belast is met kruisingen om steeds iets nieuws te kunnen brengen. Er wor den b.v. op dit bedrijf wel 70 soorten leeuwenbekken geteeld. Er wordt niets afgeleverd of het is getest en voorge- kiemd. Onder platglas wordt allerlei plant goed zelf getrokken, om in het voorjaar aan de telers uit te geven. Ook wordt er van elk soort zaad, dat voor teelt wordt uitgegeven een klein proef veldje van een meter of drie in het vierkant aangelegd, waardoor de firma de kopers voor export, als 't ware het visitekaar tje bij zich thuis kan tonen. Deze zomer zijn op het nieuwe bedrijf reeds 35 a 40 buitenlandse bezoekers geweest uit Duitsland, Frankrijk, Engeland, Zweden en zelfs uit Amerika. En wordt n.l. geëxporteerd naar heel Scandinavië Zweden, Denemarken, Finland, Duits land, Frankrijk, Engeland, Verenigde Staten en zelfs naar Zuid-Afrika. Over de hele linie van de zaadteelt, bedraagt de export circa 95*/o. Moderne inrichting Dit zaadbedrijf is naar moderne eisen ingericht; vanuit het woonhuis zijn kan toor en werkplaatsen door een glazen sluis te bereiken. Naast het stijlvolle kantoor is het laboratorium gelegen; daarnaast een ruime opslagplaats, dro- gerij die hete lucht ontvangt uit een automatische oliestookinrichting ver volgens twee schooninrichtingen met de nieuwste machines en inpakafdelingen in een waarvan we een groot aantal zakken met een waardevolle inhoud van bloemzaden zagen, gereed om naar Zweden te worden geëxporteerd. Woensdagavond half 5 uur kwamen met de „Haringvliet" 3 kolossale vee wagens uit Drente aan, ieder geladen met 25 stuks jongvee om op diverse boerenbedrijven op Flakkee te worden ondergebracht. Er was grote belang stelling voor aan het Havenhoofd; uit Drente waren tegenwoordig de Prov. Voedselcommissaris dhr. Th. Brouwer uit Assen; de pi. verv. voedselcommis- saris dhr. J. H. Huntjens, de pi. bureauhouder dhr. Meyer uit Rolde en van Flakkee; dhr. D. Vogelaar, voorz. districtscom. Gewestelijke Raad; J. A. v. Nieuwenhuyzen voorz. van de H.M.v.L.; J. A. Jacobs, voorz. L.T.B.; C. A. van Loon, voorz. C.B.T.B. en K. H. Kieviet, pi. bureauhouder. De koeriers uit de jongeren-organisaties stonden gereed om de beestjes bij de verschillende boeren onder te brengen; variërend van 1-3 stuks voor ieder. De eersten die werden gelost waren de pinken Martha en Geertje voor de landbouwer C. Punt onder Dirksland; op wiens hofstede ook de officiële overdracht plaats had. Op de boerderij van de heer C. Punt werden door de voedselcommissaris Brouwer de twee pinkefi met een ^^d* druk aan hem overgedragen. De b^^|ps die van 's morgens 7 uur af de-^^ire reis in de veewagen hadden gem^ït sprongen van vreugde dat ze uit hun gevangenschap waren bevrijd en het was alsof ze bij intuïtie voelden dat ze hier een beste stal en een goede ver zorging zouden vinden. De heer D. Vogelaar gaf een resumé van de hulp hoe die hier op het eiland tot stand is gekomen en georganiseerd, door de 3 standsorganisaties. In eerste phase zijn reeds 360 militaire wagens met voeder aan de noodlijdende bedrij ven geschonken en de 2e phase is nu, dat het vee naar het voer komt. Spreker betreurde dat niet alle schuren vrij wa ren van abortus bang, anders zouden er zeker nog 100 stuks meer geplaatst zijn. Spr. vertelde dat er aan gewerkt wordt dat voor verdere hulp giro-stor tingen kunnen plaats hebben, waarbij gedacht is aan het tegoed bijslag 1960 op de voedergranen. Hij besloot met de wens dat deze dieren die op Flakkee worden ondergebracht in welvarende toestand naar hun basis zullen terug keren. Spontane hulp De voedselcommissaris dhr. Brouwer bracht zijn grote dank over van de Drentse veehouders aan de Flakkeese boeren voor de spontane hulp die hen wordt geboden. Eerst voor het veevoe der waarvan spr. vertelde, dat toen de eerste militaire wagens arriveerden bij velen een brok in de keel schoot. „U zult de ranip 1953 nooit vergeten toen van alle zijden hulp is geboden, en wij zullen U nooit vergeten" riep spreker uit, die voorts zei, dat tussen mensen die elkaar niet kennen, banden van blijvende vriendschap zijn gelegd. De heer Brouwer sprak zijn erken telijkheid aan zijn collega uit Zuid- Holland, voedselcomm. de heer Hoek (die niet aanwezig was) voor de wijze waarop alles is georganiseerd. Hij be trok in die dank ook de plaatselijke bureauhouders zowel uit Rolde als uit Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) Op de opening van dit voor Flakkee arbeidsintensieve bedrijf hopen we na der terug te komen. De bouwers Architect van deze bouw was de heer Kloppers te Middelharnis; de zoon van de ondernemer de heer Piet Bakker uit Hem was de hoofdaannemer, die het timmer- en metselwerk in eigen beheer heeft uitgevoerd. Schilderwerk dhr. de Vogel te Melissant; smidswerk dhr. C. Vis te Sommelsdijk; verwarming dhr. de Wachter te Dirksland; elektriciteit fa. Verhage, Middelharnis; loodgieter en sanitair fa. de Jong, Middelharnis en meubilering fa. Visser Zonen te Som melsdijk. ANNO 1870 ..ï- Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN Middelharnis en besloot met de wens dat de totale hulp mede met die van de overheid, aan de door droogte getroffen veehouders de nodige verlichting zal brengen. Op de foto: De landbouwer C. Punt neemt van de Voedselcomissaris uit Drente, de heer P. Brouwer de pinken Martha en Geertje in ontvangst. Voor beter naar de Middelharnis, Tel. 2328 Vanwege de Stichting Drinkwaterlei ding Goeree-Overflakkee wordt de be volking van het eiland er op gewezen, dat het mogelijk is om aan gezinnen van zes personen en meer een hoger aantal kub. meters water te leveren tegen het tarief van 33 et. Gezinnen van 6 t.m. -8 personen mogen 3 kim. m. en grotere gezinnen 6 kub. m. per kwar taal tegen genoemd tarief afnemen. Teneinde voor deze toeslag in aan merking te komen dient men voor 7 december opgave van gezinsgrootte te doen aan het waterleidingbedrijf; for mulieren hiervoor zijn aan alle water gebruikers op het eiland toegezonden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1