Plannen voor een Ambachts- beurs op Flakkee Ruffnpfsfacf-ploegen achter Fergusoti'^trehkers zijn de beste combinaties Alleen het beste 5t.5t^ i^andbouweró is goed genoeg! Goede kansen voor emigratie in Brazilië en Peru Stad aan 't Haringvliet Telefoon 01871-202 Nieuws uit Zeeland Bespreking met de Rijksmiddenstandsconsulent Die jaren kunt U nooit van U afschudden... Rheumatische F^nen wel! Regelmatig Kruschen nemen. Minder dodelijke ongelukken Uitbetaling vóór de Kerstdagen Het wordt wat eentonig, maar de uitslag van de ploegwedstrijd te Zuidland bewijst het voor de zoveelste maal: Van de 12 deelnemers met 7 verschillende ploegtypen werden de 6 Rumptstad-ploegen resp. geclassificeerd als nr. 1, nr. 2, nr. 3, nr. 4, nr. 5 en nr. 6 25 september 1959 21 oktober 1959 4 november 1959 7 november 1 959 Streekwedstrijd Flakkee, nr. 12, 3, 5, 6 en 7 Landelijke wedstrijd te Almkerk, nr. 13, 4, en 7 Demonstratie te Hagenstein, nr. 1 Provinciale wedstrijd te Zuidland, nr. 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Land- en Tuinbouw Ettense veemarkt Zaken die adverteren, hebben meer klandizie Vrijdag 13 november 1959 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 8 Mede omdat Flakkee de langste tijd eiland geweest is, is het nodig dat men yer van zich laat horen, anders vrees ik dat de vaste wal dat zal doen. Men moet vooruitzien en zorgen dat heel Nederland weet dat we er zijn, en wat 0en hier presteert", aldus de heer T. de Boer, Rijksmiddenstandsconsulent op een vergadering in de aula van de Techn. School te Middelharnis, belegd door mensen uit het bedrijfsleven op Flakkee. Enige weken geleden heeft men een samenspraak gehouden met de heer de Boer, de burgemeesters van het eiland en een aantal vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en men besloot pogin gen in het werk te stellen om te ko men tot het organiseren van een ten toonstelling voor het ambacht of am- bachtsbeurs. De vergadering die maandagmiddag gehouden werd, werd niet druk bezocht zodat naen nog niet tot een definitieve beslissing kon komen. Door de aanwe zigen zijn alle aspecten onder de loup genomen en men besloot nogmaals een vergadering te beleggen om ook de nu niet aanwezigen in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan deze beurs. „Het initiatief is niet nieuw", ver volgde de heer de Boer zijn toespraak, want in Zeeland is men U voor gegaan en met succes. In Tholen b.v. was er een bakker die meedeed en het resul taat is geworden dat hij thans een zeker soort gebak exporteert naar het bui tenland, want ook van die zijde moet men zeker belangstelling verwachten. Als het eiland bij het vasteland ge komen is zal er veel veranderen, er zullen zich nieuwe aspecten openen, de koopgewoonten zullen veranderen en nog meer dan thans zal men zijn inko pen in Rotterdam gaan doen. Dit geldt ook voor de industrie. Wat weet men op het vaste land van de artikelen die hier worden geproduceerd? Is het niet de moeite waard dat men daar zo lang zamerhand van op de hoogte geraakt? Veel mogelijkheden Er komen steeds meer beurzen en voor hen waar de jaarbeurs te duur of op een andere manier ondoenlijk is opent zo'n streekbeurs veel mogelijkhe den. Op die beurs moet tot zijn recht ko men wat er op Flakkee gemaakt wordt. Dat kan de industrie zijn die land bouwmachines vervaardigd, het kan de bakker zijn die zijn specialiteiten toont, gladiolenteelt maar ook de klein-indus- trie met zijn onnoemelijk veel soorten spaden, en wat al niet meer. De ge meentebesturen staan er sympathiek te genover. De risico's gering en de kosten, relatief gesproken bijzonder laag", zo spoorde de heer de Boer de vakmensen aan niet in slaap te dutten als straks de vaste oeververbinding tot stand is gekomen, maar wel degelijk op zijn qui Vive te zijn als er zich grote verande ringen op en om Goeree-Overflakkee gaan voltrekken. De heer D. van Eesteren, vertegen woordiger uit het Grafische bedrijf zei welwillend tegenover de beurs te staan, hoewel het eningszins moeilijkheden zal geven in het toch al zo drukke bedrijf. De heer P. van Rumpt, Landbouwma chinebedrij f, hoopte dat er genoeg deel name zal zijn en meende, dat het het experiment ten volle waard is. Ook de aanwezige collega's uit andere gemeenten op Flakkee, konden zich hiermede verenigen. Ze meenden een parig dat wat op Tholen kan, kan op Flakkee ook. De heer Mosselman, machinebedrij f, meende dat men zich moest specialise ren, wil men winst maken. Het eiland is te klein en daarom achtte spreker het nodig, dat er belangstelling van de „overkant" en zelfs van buiten de gren zen naar hier komt. Burgemeester Chr. van Hofwegen van Nieuwe Tonge meende dat men niet moet vragen ,wat voor en hoeveel deelnemers" zijn er, maar „wat brengen we er". Laten we zorgen dat we be langstelling krijgen van de vaste wal. Spr. was er van overtuigd, dat er vol doende belangstelling bestaat bij de be drijven en dat een klein aantal mensen, eventueel kunnen beginnen. „Op de jaarbeurs is dat toch ook zo gegaan?", meende de heer van Hofwegen. Zo meenden ook de andere burge meesters en de heer de Boer wees er de heren nogmaals op toch vooral op te passen dat bedrijven van elders hier niet neerstrijken. „Laat zien wat U waard bent dan kunt U de veranderin gen die komen gaan, met een gerust hart tegemoet zien." Z.K.H. Prins Bernhard is van zijn reis naar Brazilië en Peru teruggekeerd. Hij begon de reis op 19 oktober en is dus ongeveer veertien dagen op reis ge weest in het belang van ons land. Hij heeft in die landen tal van Ne derlandse kolonies bezocht. De ont vangst was dermate hartelijk dat hij de vele vermoeienissen aan het bezoek verbonden daardoor kon vergeten. Zijn totale indruk was dat het emigratie volk in Brazilië redelijke welvaart ge niet. Een bewijs daarvoor zag hij in het feit dat de grote kolonies sterk naar uitbreiding streven. Uitbreiding is nodig opdat zoons van kolonisten op nieuwe grond een eigen bedrijf moeten kunnen stichten. Toe voer van nieuwe kolonisten is nodig om niet bij het peil van de Nederlandse landbouw achter te raken en dan is de vestiging van nieuwe kolonisen zeer ge wenst om vers bloed te krijgen in het bijna gesloten geheel dat deze kolonies nu eenmaal vormen. Beginkapitaal Volgens Z.K.H, is het nodig dat men als emigrant beschikt over een vrij aanzienlijk beginkapitaal. Voor de ver schillende Braziliaanse provincies va rieert het beginkapitaal van 12000 tot 40.000. Ook dan nog is het nodig om voor de uitbreidingen grote leningen te kunnen sluiten. Om daartoe te geraken worden o.a. besprekingen gevoerd met het „Development Loon" te Washington. Emigreren in groepen wordt door Prins Bernhard de meest aanbevelingswaar dige vorm van emigratie geacht. Niet alleen landbouwers en veehouders, maar ook technici en b.v. houtvesters kunnen er behoorlijk emplooi vinden. Alles samenvattend kan gezegd worden dat als alle uitbreidingen tot stand ko men en het nodige kapitaal beschik- liaar kan worden gesteld er in de ko mende tien jaar plaats is voor de emi gratie van maximum 800 boerengezin nen. Voor wat de tropische cultures in Brazilië aangaat bestaat er slechts kans om op dit gebied iets te bereiken wan neer Nederlandse cultuurmaatschap- Pijen de zaak op dezelfde wijze aan pakken als ze dat weleer in Indonesië deden. Grote mogelijkheden ten opzichte van •'roogmaking en kolonisatie worden ge- Wnden in de zuidelijke staat Rio Gran de Do Sul, Die mogelijkheden werden ^6 Prins getoond door de gouverneur op de kaart en vanuit de lucht. Het klimaat is er zeer geschikt zowel ^°or landbouw als veeteelt. Indien deze plannen in de loop der jaren verwezen lijkt kunnen worden dan zou daar plaats 2i)n voor duizend boerengezinnen. Zuid-Amerika, met name Brazilië en "wu bieden wel perspectieven ten op- zichte van de emigratie. Maar het gaat niet zonder een be- ""orlijk beginkapitaal. Dat werd door Prins beklemtoond. Financiële hulp "'t ïfederland zal niet gemist kunnen ™rden, maar ook de emigratielanden pi zuUen iets moeten doen ter finan- u'"^ van deze emigratieobjecten. Het zijn zeker mooie objecten voor ^derlandse durf en ondernemings- Lh hard aanpakken en door- Bo I" onontbeerlijk. Een redelijk ^d bestaan ligt er niet opgeschept. Dat blijkt wel uit'de mededelingen van de Prins. Noeste arbeid en het nemen van risico's zijn voor het welslagen van de emigranten onmisbaar. Er liggen mogelijkheden van emigra tie. Kapitaal, ondernemingsgeest, noeste arbeid en doorzettingsvermogen vor men de voorwaarden om in Zuid-Ame- rika te kunnen slagen. Dat is onze in druk uit de mededelingen van Z.K.H. Prins Bernhard. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzuiverheden in Uw bloed - oor zaak van Uw lijden en pijn - vanzelf afgevoerd, langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking onder vinden. Hedenmiddag (dinsdag 10 nov.) werd in „De Poort van Cleve" te Amsterdam, in tegenwoordigheid van vele deskun digen uit de autobranche en autoritei ten op verkeersgebied, een nieuwe op zienbare vinding gedemonstreerd, die ten aanzien van de veiligheid op de weg van de grootste betekenis kan worden. Dagelijks duiken er berichten in het nieuws op, dat beslagen autoruiten de oorzaak werden van menig dodelijk verkeersongeval. Na vele experimen ten is een bekende chemische industrie te Amsterdam er thans in geslaagd een produktie in de handel te brengen, dat dit ernstige gevaar ondervangt. Deze anti-condens-vinding (AC 21) maakt het hinderlijke, gevaarlijke, vrij wel nutteloze vegen met allerlei doek jes overbodig. Indien het glas er één keer mee ingesmeerd is, is een beslaan bij welke temperatuursverschillen dan ook gedurende 2-4 weken ge garandeerd uitgesloten. Verder is zeer belangrijk, dat er bij tegenliggers geen lichtbrekings- en reflectieverschijnse len optreden; de ruit blijft onder alle omstandigheden volkomen helder. Rapporten van het TNO hebben aan getoond, dat het produkt aan de hoog ste eisen voldoet en als een effectief middel beschouwd mag worden om het onrustbarende cijfer der verkeersslacht offers drastisch naar beneden te bren gen. De uitbetaling van de renten van AOW, AWW en de Invaliditeitswet zal, in verband met het feit, dat de betaal- datum op een der Kerstdagen valt, vol gende maand drie dagen eerder ge schieden. Van Rumpt n.v. THOLEN Hoogwa.ter in de week van 15 t.m. 21 november 1959. Z. v.m. 3.34 uur en nam. 15.47 uur; M. v.m. 4.10 uur en nam 16.22 uur; D. v.m. 4.44 uur en nam. 16.52 uur; W. v.m. 5.15 uur en nam. 17.23 uur; D. v.m. 5.46 uur en nam. 17.53 uur; V. v.m. 6.16 uur en nam. 18.2B uur; Z. v.m. 6.48 uur en nam. 19.00 uur; Zondag 15 nov. Volle Maan te 10.42 uur. ST. MAARTENSDIJK Keuring militaire dienst. Verleden week zijn te Breda 18 jongens uit onze gemeente gekeurd voor de militaire dienst voor lichting 1960, waarvan er 16 zijn goedgekeurd en er 2 zijn afge keurd. Droevig sterfgeval. Maandagmorgen is de landbouwer de heer D. Oudesluis op zijn hofstede plotseling in elkaar ge zakt, hij werd dood opgenomen Trek aan de bel. In de week van 16 t.m. 21 november zal onze woonplaats worden opgeschrikt door belletrekkerij. Niet door kwajongens maar door dames en heren, die een gedeelte van hun eigen vrije tijd er voor willen opofferen om U te vragen een jaarlijkse bijdrage voor de blinde en slechtziende kinde ren die in het Chr. Instituut Barthi- mëus te Zeist een opleiding ontvangen om later in eigen onderhoud te kunnen voorzien. Verwacht wordt dat U die da mes en heren met open armen zult ont vangen en wilt meehelpen blinde en slechtziende kinderen onbezorgd te la ten studeren. ST. PHILIPSLAND Geslaagd. Op het op 30 oktober ge houden examen te Amsterdam slaagde uit onze gemeente voor notaris-klerk de heer S. Everaers. SCHERPENISSE Burgerlqke stand over oktober 1959. Geboren: Jan z. v. H. C. Verkerke en A, M. van Doezelaar; Johannes z. v. A. de Graaf en PI. H. Keur; Geertruida Jacoba d. v. A. Lindhoud en A. van der Sljkke. Huwelqken: B. de Jong 32 jaar en J. J. van der Jagt 28 jaar. Ingekomen: B. de Jong van Steenber gen. Vertrokken: Mej. J. Kleppe naar Breda; L. J. Burgers naar Arnhem; Mej. J. J. Keur naar 's Hertogenbosch. BRUINISSE Neerslag. In de maand oktober werd op het Proefbedrijf Scheldemonden te Bruinisse een hoeveelheid van 57,7 mm neerslag geregistreerd. De normale hoeveelheid voor deze maand is 77 mm. Het buitengewone van de geregistreerde neerslag is ver der nog, dat zij praktisch geheel viel na 18 oktober. De laatste week van ok tober was een echte regenweek, want toen viel er 38,8 mm, met 31 oktober als uitstekende top met 13,5 mm. Op 2 oktober was het buitengewoon warm, er werd toen een temperatuur gemeten van 25V2 gr. Celsius en op 3 oktober was het niet veel minder want to enregistreerde men 23.8 gr. C. Scheepssloperü te Viane. In de vluchthaven te Zijpe ligt momenteel het Engelse s.s. Wandie uit Londen, een z.g. kolenboot lang 70 meter en breed 13 m. met een inhoud van 2330 bruto register ton. Dit schip is bestemd voor de sloop en door de heer M. van der Marel uit Viane aangekocht, die het persoonlijk in Gravesend heeft weggehaald. Het schip werd gesleept door de sleepboot Maas van L. Smits Internatio nale sleepdienst, maar het ligt toch on der stoom, omdat ofschoon het werd ge sleept, het toch moet worden bestuurd Nu de lang verwachte regen is gekomen. Met een variant op het bekende ge zegde „Na regen komt zonneschijn" zouden wij nu kunnen zeggen „Na regen komt de bemesting." Nu er eindelijk regen is gevallen, ziet men menige boer druk bezig het win terkoren te zaaien. Dit gebeurt dan in vele gevallen ongeveer een maand later dan normaal. Meer dan ooit moet er nu op gelet en dat ging alleen als de machine (1100 pk) op gang was en meehielp. De heer van der Marel toont met deze nieuwe aankoop, dat het ernst is met het vestigen van een scheepssloperij in Viane, waar hij door de welwillendheid van het gemeente bestuur de beschik king kreeg over het haventerrein al daar. Dit gemeentebestuur toonde daar- m.ee een open oog te hebben voor de belangen der gemeente. Thans heeft de heer van der Marel 10 man personeel in dienst, maar er is na tuurlijk maar weinig nodig, om dit per soneel flink uit te breiden. Niemand kan ontkennen dat Viane voor het ves tigen van een scheepssloperij, wanneer het gemeentebestuur daaraan zijn me dewerking geeft buitengewoon gunstig is gelegen. De haven Viane, die thans nog alleen van betekenis is voor de bietenafvoer, zou dan het gehele jaar zijn nut kunnen hebben en niet alleen flinke baten opleveren voor de gemeen tekas te Ouwerkerk, maar van beteke nis kunnen worden voor geheel Duive- land. Moge het succes, dat hier als het ware voor het grijpen ligt, bewaarheid worden en de scheepssloperij straks een middel worden om de strukturele werk loosheid van Duiveland te bestrijden. worden dat de voedingstoestand van de grond in orde is. Vooral voor winter granen is het nuttig en voordelig thans reeds de basisbemesting van Thomas- slakkenmeel en kalizout toe te dienen. De jonge kiemplant zal direkt van de vers toegediende meststoffen kunnen profiteren en daardoor krachtiger de winter ingaan. - Graslandpercelen die thans reeds de fosfaat- en kalibemesting ontvangen, zijn in het voorjaar eerder aan de groei. Nu het veevoer duur en dikwijls krap is, verdient het aanbeveling de naar verhouding goedkope meststoffen slak- kenmeel en kalizout, eventueel ge mengd, zo spoedig mogelijk te strooien. Dit dringt des te meer nu praktisch al le percelen goed begaanbaar zijn. Op de veemarkt van woensdag 11 no vember 1959 werden aangevoerd 161 st. waarvan 101 runderen en 60 biggen. Het aanbod van runderen was rui mer dan vorige week, de handel was onveranderd kalm met iets aantrekken de prijzen. In biggen normaal aanbod, handel slepend doch prijshoudend. Het aanbod van slachtvee was gering de handel en prijzen vlot, duur. Prijzen: kalfkoeien 9001100 r kalf vaar zen 800—975; guste koeien 600825; pinken 400—500; graskalveren 250425; paarden 600—800; biggen 40—60; lopers 60—75; vette koeien 2.80—3.00 per kg geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 15