EIHVriDEtl-niEUWS Middelharnisse Landarb.vereniging vierde veeriigjarig besiaan Huldiging van pioniers Buitenland Plaatselijk Nieuws Snuif en wrijf camera's en toebehoren Oranjekalender 1960 van „Pro Juventute Conferentie Speeltuin vereniging te Nieuwe Tonge TECHNISCH ONDERWIJS 3e Wad Vrijdag 13 november 1959 No. 2844 Alle merken ir Fa. Gebr. Buijsse Gummi handschoenen of Eisenhower op reis De president van de Verenigde Staten zal op december een grote reis be ginnen, waarbij hij een bezoek zal brengen aan negen Europese, Afrikaan se en Aziatische landen, namelijk aan Italië, Turkije, Pakistan, Afghanistan, India! Perzië, Griekenland, Frankrijk en Marokko. Op 22 december hoopt hij weer in Washington terug te zijn. Oe reis van president Eisenhower is hopelijk niet alleen belangrijk, ze is op zichzelf ook merkwaardig. Toen wijlen minister Dulles nog leefde, zou een der gelijk initiatief van de president on denkbaar geweest zijn. Dulles was de man, die de leidsels van de buitenland se politiek in handen had. De figuur van zijn opvolger, Herter, staat veel meer in de schaduw. Het lijkt zelfs wel of Eisenhower geheel de leiding van de internationale politiek op zich heeft genomen. Dat betekent tevens een iets toeschietelijker houding ten aanzien van Kusland, wat trouwens ook ,al ge bleken is tijdens het bezoek van Chroestsjow aan de Verenigde Staten. Ook de landen, die Eisenhower zal bezoeken, geven stof tot politieke be schouwingen. Een bezoek aan het land van Nehroe, India, zou een paar jaar geleden nog niet tot de mogelijkhederi liebben behoord. Toen was India nog tè „anti-imperialistisch" en tè zeer gebe ten op het met Amerika bevriende Pa kistan. Toen ook erkenden de Verenig de Staten nauwelijks de mogelijkheid van neutrale landen. Nu echter is India in conflict geraakt met communistisch China en oriënteert het zich meer op het Westen. Het bezoek van Eisenhower is dan ook in Nieuw-Delhi, de hoofd stad van India, luide toegejuicht. Ook aan Pakistan, waarmee India op vriendschappelijker voet staat dan voorheen, zal Eisenhower een bezoek brengen. Dit land is meerdere malen door Amerika economisch gesteund, destijds tot grote ergernis van de aarts vijand India. Het lijkt erop, dat Ame- Aa thans wil proberen, deze zoge naamde neutrale landen voor zich te winnen in de gezamenlijke strijd tegen het communisme. Dergelijke landen zijn er toch in het algemeen gevoelig voor, een machtige natie als Amerika tot vriend te hebben, vooral nu er, met na me voor India, gevaar dreigt van een zijde, waarvan men het het mmst had verwacht. Voor Amerika zijn deze landen zeer belangrijk, omdat daar een groot ge deelte van de wereldbevolking gecon centreerd is, in economisch opzicht van de grote landen afhankelijk, maar die Amerika omgekeerd even hard nodig heeft. Het is te hopen dat de reis van de Amerikaanse president zal bijdragen tot vermindering van de spanning in de wereld en dat hij op deze manier de weg zal effenen voor een betere ver standhouding, zowel met zijn bondgeno ten als met de Aziatische volkeren. Wat ons daarbij minder sympathiek aandoet, is het bezoek dat Eisenhower in Rome zal brengen aan paus Johan nes XXIII. Weliswaar zal hij daarbij de paus niet zo zeer beschouwen als het hoofd van de Roomse kerk, doch als een wereldlijk vorst, maar van een land als Amerika, dat nog steeds géén ver tegenwoordiger of ambassadeur bij de Uw verkoudheid van.neus, keel of borst weg met „Heilige Stoel" heeft, moest het staats hoofd ook maar alle contact met het Vaticaan vermijden. In Amerika is men nogal ontstemd over het bezoek van Eisenhower aan de paus, daar een groot deel van de volksvertegenwoordiging nooit iets heeft willen weten van diplo matieke betrekkingen tussen Amerika en het Vaticaan. De Rooms-Katholie ken in de Verenigde Staten kunnen nu immers, en van hun standpunt uit te recht des temeer aandringen op de be noeming van een gezant bij de paus. Onrust in Kongo De Belgische volksvertegenwoordi ging is vorige week in vervroegde zit ting bijeengeroepen om de Kongo- kwestie te bespreken. Sinds in septem ber minister van Hemelryck werd ver vangen door de Schrijver, hebben de socialisten aangedrongen op een open baar debat over de Kongo. De socialis ten stonden wat huiverig tegenover de politiek van de nieuwe minister voor Kongo en tijdens de debatten hebben ze dat nog duidelker gemaakt door te gen het regeringsplan te stemmen. De Schrijver wil wél de Kongo on afhankelijkheid verlenen, maar pas in 1964. De socialisten vrezen dat de over gangsperiode van vijf jaar meer kwaad dan goed aan het nationalisme zal doen. Intussen zijn in Stanleystad, de hoofd stad van Kongo, onlusten uitgebroken als gevolg van het protesteren tegen het plan de Schrijver. Deze onlusten zijn gevolgd door ernstige conflicten in het mandaatgebied Roeanda. Dit gebied was, samen met Oeroendi, vóór de Eer ste Wereldoorlog een Duitse kolonie, die destijds (1919) door de Volkenbond als mandaatgebied aan België werd toege wezen. De onlusten zijn zo hevig, dat het niet onmogelijk wordt geacht dat Bel gië een beroep zal doen op de Verenig de Naties, voor het zenden van een in ternationale politiemacht om de orde te handhaven. Zelfs al zou dat gebeuren, dan nog is voor België het probleem niet opgelost. De Belgische regering staat voor een moeilijke keuze: óf spoedig de Kongo zelfbestuur geven, waardoor het eco nomisch leven een geduchte klap zal krijgen, óf voorlopig wachten met de overdracht en daardoor tenslotte óók de economische banden met de Kongo verbreken. Fotohandel J. Zandstra Sommelsdiik Zaterdagmiddag herbergde „Ons Dorpshuis" te Nieuwe Tonge een con ferentie van de Ned. Unie van Speel tuinverenigingen. Burgemeester van Hofwegen, die zitting heeft in het lan delijk bestuur van deze speeltuinorgani satie, presideerde, het welkomstwoord tot de congressisten sprak de heer H. Mackloet, voorzitter van de speeltuin vereniging ter plaatse. Het programma vermeldde twee hoofdzaken, t.w. een inleiding van de landelijk bestuurder, de heer D. Vijl- brief over „Overheidssteun bij het speeltuinwerk" en een uiteenzetting van mevrouw van de Muizenberg, Am sterdam, terzake „creatief werken-niet de jeugd". De onderwerpen werden uit voerig behandeld en boden flink wat stof tot vragen en discussiëren. Uit het betoog van de heer Vijlbrief bleek o.a. dat binnen afzienbare tijd richtlijnen aan alle gemeentebesturen en andere overheden gestuurd zullen worden met betrekking tot de wensen en- mogelijk heden die er liggen op het gebied van steun van de overheid aan het speel tuinwerk. Deze richtlijnen zijn opge steld in samenwerking met het R. K. Verbond van Speeltuinverenigingen en w wordt o.a. in onder de aandacht ge bracht welk een voorname plaats het speeltuinwerk in onze gemeenschap in neemt en zoals duidelijk blijkt uit het feit, dat alleen al de NUSO, met 600 Verenigingen, aan een half miljoen kin deren goede en dankbaar aanvaarde Selegenheid tot spelen en beoefenen van dubwerk geeft. De bijeenkomst werd ook bezocht- door een delegatie van een speeltuin, in oprichting, in de buurtschap Langstraat Semeente Ooltgensplaat en deze afge vaardigden kregen gelegenheid om in lichtingen in te winnen, die hen de weg wezen om zo spoedig mogelijk het speel- ™inplan te kunnen verwezenlijken en II SIERAAD èn WELDAAD Deze charmante foto van H.K.H. Prinses Beatrix is in de Oranjekalender 1960 van „Pro Juventute" in kleuren uitgevoerd. Buitendien zijn er voor het eerst nog twee kleurenreprodukties in de kalender opgenomen. Zo is het titel blad verlucht met een exclusieve kleu renfoto van H.M. de Koningin, die onze Landsvrouwe speciaal voor „Pro Juven tute" heeft willen bestemmen. Ook de zwart-wit foto's zijn uitermate aantrek kelijk. Deze nationale Oranjekalender met afbeeldingen van alle leden van ons Koninklijk Gezin is, mede door ver scheidene niet eerder gepubliceerde fraaie opnamen, een sieraad èn een weldaad. Een weldaad, omdat „Pro Juventute" probeert kinderen die het buiten hun schuld heel moeilijk hebben, te hel pen. Dit in samenwerking met de ouders en met eerbiediging Van hun levens overtuiging. Een belangrijk deel van de voor dat werk benodigde middelen ver krijgt „Pro Juventute" uit de opbrengst van de kalender. Kleur geeft fleur. Ondanks de prachtige uitvoering kost de Oranjekalender ech ter niet meer dan 2,85. U kunt hem bestellen bij alle Verenigingen en Afde lingen „Pro Juventute" of waar niet verkrijgbaar door storting van 2,85 op postgiro 51.74.00 (of per postwissel) ten name van de KALENDEEACTIE „PRO JUVENTUTE" POSTBUS 7101 - Amsterdam-Z. II Laten wij U mogen raden: bestel zonder uitstel. U ontvangt dan waarlijk een sieraad. Vindt U zelf ook niet, dat dit eigenlijk het minste is dat U kunt doen? Psychologie~in dienst van opleiding en techniek I. Psychologie In de psychologie (zielkunde) komen o.a. de volgende vragen aan de orde: Hoe is de mens, zijn karakter, aanleg, uiterlijk gedrag (handschrift, reaktie op zijn naaste omgeving), intelligentie, denkvermogen, enz. enz.? In hoever is sprake van aangeboren eigenschappen en/of kunnen deze ten goede of ten kwade worden veranderd onder invloed van opvoeding, voorlichting, herscho ling, medische behandeling, maatschap pelijke omstandigheden en beroepskeu ze? Naast de psychologie van de enkele mens, bestaan ook nog die van de mas sa (het publiek, volkenkunde e.d.), de sociale psychologie met betrekking tot de maatschappelijke verhoudingen, de bedrijfspsychologie met betrekking tot de maatschappelijke verhoudingen, de bedrijfspsychologie enz. Uit deze wel zeer onvolledige samen vatting blijkt in ieder geval de uitge- beridheid van wat men onder psycholo gie verstaat en rekent. Oorspronkelijk weinig waardering Er is een tijd geweest (nog niet eens zo heel lang geleden) dat men het toe passen van de kennis van psychologie overdreven vond. Dit is nog heel zacht uitgedrukt: vele toch werkelijk intel- lektuele lieden noemden het „poespas" en „onzin", zij vertrouwden wel op hun ervaring op het gebied van mensen kennis. Hoewel geenszins ontkend kan en mag worden dat mensenkennis, opge daan uit jarenlange ervaring, waarde vol is indien men iemand moet beoor delen (b.v. om hem aan te stellen voor een bepaalde funktie e.d.), hoe vaak wordt niet misgetast of komt men door veel schade en schande tot die kennis? Maar zoals elk nieuw inzicht en haar toepassingen tegenstand ondervinden, ook in kringen van verwante weten schappen, vond ook de psychologie oor spronkelijk weinig waardering. Nog jonge wetenschap Ondanks' het feit dat de psychologie nog nauwelijks als een officiële weten schap wordt erkend en over de bete kenis van de vele vaktermen nog een Babylonische spraakverwarring heerst, is de toepassing enorm te noemen. In de medische wereld, houdt de psy chiater zich bezig met de psychologie van geesteszieken in de meest ruime zin van het woord: de in een inrichting jOOlf Uet om daarvoor de nodige steun van - gemeentebestuur te verkrijgen, die "a. daarin ka» bestaan, dat bemidde- [^■Jd kan worden opgetreden voor het "^fijgen van gelden uit het restant ram penfonds, dat beheerd wordt door de Stichting Zuid-West Nederland. Kort nadat in 1918 de Landarbeiderswet in werking was getreden, heeft men in Middelharnis een Landarbeidersvereniging opgericht, die tot doel had om de landarbeiders samen te brengen en te helpen, opdat deze boven hun toen malige levenspeil zouden kunnen uitkomen. De initiatiefnemers wisten, dat zij een moeilijke taak op zich namen, maar zij hebben zich voor het schone doel ingespannen en thans, na veertig jaren, kan gezegd worden, dat-zij wel het een en ander hebben bereikt en dat een groot deel van de doelstelling is ver wezenlijkt. Men kan op het moment zien op een bloeiende vereniging en op gunstige resultaten, zowel voor de organisatie als voor de individuele leden. Vrijdagavond j.l. herdacht de vereni ging het 40-jarig bestaan in een bijeen komst in de aula van de Technische School. Bestuur en leden verenigden er zich met vele genodigden, waarbij bur gemeester Hordijk, de wethouders van Eek en van der Waal, bestuurders van zusterverenigingen uit het eiland en vele anderen meer, tesamen de zaal vullend. Voorz. W. Vroegindeweij sprak het welkomstwoord en gaf een overzicht van het voornaamste aan feiten en om standigheden uit de afgelopen veertig jaar. Hij memoreerde o.a. dat het aan vankelijk grote moeite heeft gekost om in bezit van grond te komen; de boe ren waren niet gemakkelijk er toe te bewegen iets van hun bezit af te staan. Eerst in 1924, toen er nieuw leven in de vereniging was gekomen, slaagde men er in beslag te leggen op een paar hectaren grond en deze kon in 1928 in gebruik worden genomen. In 1930 kon er enige perceeltjes aan toevoegen. Zwaar drukten daarna de crisisjaren, toen de arbeiders het niet aandurfden om grond van de vereniging te nemen. Maar toen de tijden wat beter werden konden vanwege de vereniging drie huizen z.g. „plaatsjes" aan de Rottenburgerweg worden gevestigd, die in de oorlog zijn afgebouwd. Ook dat is allesbehalve van een leien dakje ge gaan. In 1947 kreeg men de beschikking over weer een perceel grond en konden 48 gegadigden aan een lapje tuin ge holpen worden en in 1953 werd land van het plaatselijk Armbestuur aange kocht. Zo is allengs het bezit uitgebreid en konden steeds meerderen delen in de voordelen, die het eigen land bood. Thans heeft men in exploitatie 24.28.18 ha., waarbij nog komt 8.92.50 ha pacht- land. Het ledental beloopt 217 en daar van hebben er 152 de beschikking over een stuk grond. Ook „Knorrenburg" wordt door de vereniging beheerd en daar hebben 38 leden het genot van., Helaas, zo constateerde de voorzitetr, is de landarbeiderswet thans bevroren en is het niet mogelijk veel te bereiken. Het tegenwoordige bestuur, met de drie jubilarissen links (met kist sigaren) en in het midden de voorzitter de heer W. Vroegindewey. Gelukwensen In het verdere van de bijeenkomst hebben meerdere sprekers gelukwensen geuit aan het adres van de jubilerende vereniging. Burgemeester Hordijk sprak namens het gemeentebestuur, wethou der van der Waal als oud-voorzitter; laatstgenoemde, die alle moeilijkheden en problemen uit het verleden van heel nabij heeft meegemaakt achtte het ju bileum en hetgeen bereikt is, meer dan een felicitatie waard. Huldiging Tijdens de bijeenkomst, die uiteraard een feestelijk karakter droeg, vond de huldiging plaats van degenen, die als de pioniers der vereniging kunnen wor den beschouwd; de heer Jac. van der Velde behoorde tot de oprichters, was 15 jaar voorzitter en is nog steeds lid; de heer J. Verduin, werd bestuurslid in 1928 en is dat thans nog en de heer Jac. Koster had niet minder dan 30 ja ren zitting in het bestuur, waarna hij de vereniging nog als gewoon lid is trouw gebleven. Al deze jubilarissen ontvingen uit handen van de voorzitter een geschenk, bestaande uit een formi dabele en prachtige kist sigaren. Met eer en dankbaarheid vermelde de voorzitter de namen der oprichters t.w. de heren Jac. van der Velde, W. Kardux, J. L. Vink, B. Driesse, W. Hom mel en J. Verweij. Het amusante van de avond werd verzorgd door „De Tokkelaars" uit Stellendam. 9n cMe qo^de. üeAiuMedjuiq^uiJken Middelharnis Een van de foto's van deze mooie kalender. MIDDELHARNIS Hoge opbrengst collecten. De col lecte voor de „Stichting Steunt Ker ken" heeft in de Geref. Kerk alhier op- "gebracht de som van 1350.^-en de Dankdagcollecte het mooie bedrag van 2870.—. DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Pieter Basti- aan, zoon van K. Tanis en L. A. Kooij- man; Hendrik Cornells zoon van C. Breur en D. Zwerus; Pieter zoon van I. Doorn en C. v. d. Velde; Johanna, dochter van K. de Jong en A. van Ast; Sophinus, zoon van J. van Steenber gen en W. de Berg; Hubrecht, zoon van A. de Blok en J. P. de Mooij. Getrouwd: M. Lodder 27 jaar en B. Stolk 21 jaar; J. H. Habing 21 jaar en K. M. van Prooijen 19 jaar. Overleden: Elizabeth Vermeulen, 78 jaar, wed. van D. Bakker; Adriana Hol- leman, 58 jaar, vrouw van D. de Vos; Jan Kransse 71 jaar, wedn. van A. Wiel- houwer. Schaken. Uitslag van de schaakclub M.A.T. van dinsdag 3 nov. Afd. 1J. van vertoevende patiënten en de „van zenu wen last hebbende" bezoekers op zijn spreekuur. Psychotechnisch onderzoek Niet minder omvangrijk is het psy chologisch onderzoek in de z.g. „ge zonde maatschappij": beroepskeuze van de jeugd, de juiste plaatsing van een werknemer in een bedrijf. Men spreekt dan van ,psychotechnisch onderzoek." Dit werk wordt verricht door een psy choloog. Helaas is er op dit terrein, naast het vele zegenrijke werk, ook kaf onder het koren: psychotechnische ad- viesbureau's met minder bekwame on derzoekers of waarbij het maken van winst hoofdzaak is. Eenzijdig onderzoek in nadelig Naast voornoemde mogelijkheid van onbekwaam onderzoek en het ten ge volge daarvan niet te overschatten na deel en verdriet dat de onderzochte personen hierdoor berokkend kan wor den, is er nog een ander bezwaar. Vakpsychologen onderzoeken vaak in opdracht van een bedrijf werknemers of a.s. werknemers. Gebeurt dit nu al leen op grond van het voordeel, dat het bedrijf met een bepaalde plaatsing of werk van iemand kan hebben, dan zijn alle voorwaarden aanwezig dat de be langen van de laatste zelf in het ge drang komen. Blijkt b.v. na een onderzoek dat de onderzochte persoon een grote intelli gentie heeft en plaatst men hem in een funktie, waarvoor een veel lagere in telligentie voldoende is, dan is dit in wezen onjuist! Immers de betrokkene zal werk krijgen, waarin hij zich nim mer kan uitleven op grond van zijn aanleg. De arbeidsvoldoening zal nooit ten volle beleefd worden. Onverschil ligheid voor het werk kan leiden tot ontevredenheid. De mogelijkheid dat deze man tenslotte een weerspannige recalcitrante figuur in zijn omgeving wordt, is niet denkbeeldig. Hiermede zijn maatschappij, bedrijf, gezin en de mens zelf niet gediend. In volgende artikelen zal in deze ru briek nader ingegaan worden op het psychologisch onderzoek, respectieve lijk in het bedrijf en tijdens de oplei ding. Geloof—P. van Oostenbrugge O1; P. van Oostenbrugge—H. de Zout 1—0. Afd II: I. KoppenaalG. van 't Geloof O1 S. V. d. Waal—C. Lugtenburg 0—1; W. Markwat Sr.—A. de Blok 0—1. Dammen. Uitslag van 3 november. Afd. I: KL Wolfert—Th. Grin wis 0—2; KI. de Jong—A. Polder 3—0; afd. II: J. NonJ. van Putten 2^-0; J. TroostJ. van Broekhoven 2—0; afd. III: R. de Geus—J. Bunk 0—2; A. v. d. Maas—H. Bestman 20. Uitslag van 27 oktober afd. III: H. Bestman—H. Brooshooft 2 0; J. Bunk—C. Kardux 2—0; A. Wit vlietW. Kardux 11; H. Brooshooft T. V. Prooijen 20; A. v. d. MaasR, de Geus 0—2; W. KarduxH. Bestman O— 2. De laatste weken komen de dammers slecht op de clubcompetitie. Jongens niet afzakken hoor. Men mag ook niet verzaken om bij verhindering, kennis te geven aan de wedstrijdleiders. HERKINGEN Burg. Stand. Ondertrouwd: Pieter Hogerwerf 27 jaar en Adriana van der Velde 23 jaar; Eeuwit de Jong 29 jaar, te Ouddorp en Lijntje Nieuwland 28 j. OUDDORP Zondagavondsamenkomsten in de Geref. Kerk. Hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag reeds j.l. zondag de reeks zondagavondsamenkomsten in de Geref. Kerk alhier te beëindigen besloot de Evangelisatiecommissie, die deze avon den organiseert, aan de lopende serie nog één samenkomst toe te voegen, ge zien de grote belangstelling voor deze diensten. A.s. zondag zeven uur wordt dan de laatste bijeenkomst van dit jaar gehou den. Ds. G. van Driel hoopt te spreken over het onderwerp: De smidsvrouw en het Koninkrijk. Zoals gebruikelijk zal de toespraak worden afgewisseld met samenzang. Alle plaatsen mogen vrij worden bezet. Dankstond. Woensdag 18 november a.s hoopt ds. van Driel voor te gaan in een dankstond voor gewas en arbeid. Ook deze dienst begint om zeven uur. Het thema van de prediking is: „Chris tus leert zijn kerk dankstond houden." een bescherming voor uw handen. Vraagt eens in WED. KURVINK's DROGISTERIJ STAD AAN 'T HARINGVLIET Op de clubtentoonstelling van R.P.K. V. „Het Noorden" te Rotterdam be haalde J. C. Visser met drie inzendin gen Vlaamse reuzen 2x1 ZZG en 1 x ZZZG. Hij werd tevens bekroond met het mooiste dier der tentoonstelling en 't mooiste dier der grote rassen. B. D. Visser behaalde met 2 inzen dingen Weeners 1 x ZZG en 1 x ZG en werd bekroond met het mooiste dier in de middenrassen. Gevonden voorwerpen. Een paar ny- lonkousen; een muntbiljet; een rijwiel- handpomp. Inlichtingen bij de postcommandant der Rijkspolitie alhier. Winkelsluiting. Het publiek in deze gemeente wordt er op attent gemaakt, dat vanaf 1 nov. 1959 j.l. de winkels ge sloten zijn van des namiddags 6 uur tot des voormiddags 5 uur. Stelt uw winke lier dus niet aan strafvervolging bloot, door te kopen binnen genoemde uren dat de winkel gesloten moet zijn. De verkoopavond op iedere vrijdag blijft gehandhaafd. OOLTGENSPLAAT Vierhonderd blikjes melk voor de vluchtelingen. De afdeling Ooltgensplaat van het Ned. Roode Kruis organiseerde via het plaatselijk Jeugd Rode Kruis een inza meling voor blikjes melk op de lagere scholen, bestemd voor de Algerijnse Vluchtelinget j es. In totaal werden door de kinderen van de O.L. School no. I en II, de Chr. Nat. School en de R.K. school, 402 blik jes met melk bijeengebracht en via het echtpaar IJ. Neels-Duim naar het hoofdbestuur in Den Haag gezonden. In een ontvangen schrijven van het hoofd bestuur betuigd deze zijn erkentelijk heid voor het prachtige resultaat dat is geboekt. De totale hoeveelheid van deel nemende afdelingen, zal in de eerste helft van november worden verscheept naar Tunesië. Elke school die een bijdrage heeft ge leverd zal daarvoor een oorkonde van het hoofdbestuur ontvangen, als blijk van waardering. De Voorzorg hield ledenvergadering Donderdagavond werd in Hotel Hob bel een algemene ledenvergadering ge houden van de varkenshoudersvereni ging „De Voorzorg". De voorz. dhr. Kr. Braber Azn., sprak in zijn openingswoord zijn teleurstel ling uit aangaande de geringe opkomst. De notulen werden door de secretaris dhr. M. V. d. Vliet gelezen en onveran derd vastgesteld. Van de bestuursleden, de heren P. v. d. Vliet en D. Kooyman, was bericht van verhindering binnen gekomen wegens ziekte. De voorz. wen ste hun een spoedig herstel toe. De rekening van de penningmeester gaf een tekort aan van f 24,De heer W. van Dam bracht namens de commis sie nazien rekening verslag uit en ad viseerde tot goedkeuring. Bij acclamatie werden de periodiek aftredende bestuursleden herkozen. Het waren de heren M. v. d. Vliet en D. Kooyman. Voor de heren C. W. Buscop, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd geen nieuw lid meer gekozen. De voorz. bracht hem dank voor zijn ar beid in het belang van de vereniging verricht en tevens ook de heer M. v. d. Vliet die als medeoprichter reeds vele jaren de zaak van de varkens heeft behartigd. In de nieuwe commissie nazien-reke ning werden benoemd, de heren C. de Vos en Joh. de Vos (reserve W. C. Buscop). Besloten wordt de contributie te handhaven en tevens om de leden de premie voor de verzekering zelf te la ten betalen. Over de voeding en de verzorging van de varkens geeft de voorz. een zeer uit voerige uiteenzetting. Tot slot wordt vastgesteld, dat de in lage voor nieuwe leden voortaan 2,50 zal gaan bedragen, terwijl op een des betreffende vraag in de rondvraag wordt medegedeeld, dat een merktang is aangeschaft om de varkens te mer ken die zijn verzekerd wat een grote vereiste is. Hierna sluiting. Oudste inwoner jarig. Vandaag her denkt de oudste inwoner van Ooltgens plaat de heer Laurens de Vos wonende Stoofstraat 21, zijn 95ste verjaardag. De heer de Vos geniet nog een goede gezondheid en maakt nog dagelijks zijn wandelingen door het dorp. Klaprooscollecte. Van 10 tot en met 15 november zal een huis aan huis col lecte worden gehouden voor het Ned. Oorlogsgravencomité, de z.g. Klaproos collecte.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 13