Middelharnis krijgi begroting ie behandelen mei f 64.000.-- iekori KaVeeWee e sluikeR r' Woningnood vindt nog geen oplossing v^. Portretwerk NieuweTonge heeft sluitende begroting op basis consolidatie-gedachte victory! SV09 "Ar Leges-tarieven worden verhoogd "jAt Panden aan Oostdijk voor afbraak gekocht reportages FOTO ROTSMA UIT DE KERKEN een lichte sigaar voor .et. Voor pendelarbeid nog geen oplossing 25 Vervolgverhaal Bladz. 2 „SILANDIN-NISUWS' Dinsdag 10 november 1959 In de donderdagavond te Middelharnis gehouden raadsvergadering viel weer een besluit tot aankoop van enige oude panden aan de Oostdijk, waarmee resp. 800,en 550,was gemoeid, met de bedoeling deze te slopen. Er werd bij opgemerkt, dat dit oude dorpsdeel wel wordt gesaneerd, maar dat er geen nieuwe woningen voor in de plaats komen, waardoor het woonruimtetekort steeds nijpender wordt. De voorzitter gaf de raadsleden ruimschoots gelegen heid zich over dit penibele punt uit te spreken. Een voorstel tot verhoging der legesgelden gaf ook enige discussie; het werd met één stem tegen aangeno men. Aan het slot van de zitting werd de gemeentebegroting 1960 aangeboden, die een tekort aangeeft van 64.000,— gulden. Op dinsdag 24 november a.s. zal deze begroting worden behandeld. Na opening door burg. Hordijk wer den de notulen vastgesteld en de inge zonden stukken afgehandeld. Hierbij was een mededeling inzake de afbraalï bij Meiaard, waarbij de heer Koppelaar aandrong om clementie met deze man te gebruiken, daar hij wist dat deze persoon finantiële moeilijkheden had, mede door de droogte. De voorz. antwoordde, dat b en w de moeilijkheden uit de wegruimen, als de man zich voegt naar de regels. De heren Koese en v. d Berge vonden de oplossing niet prettig, omdat de ge meente nu alles heeft afgebroken. „Wij moesten voet bij stuk houden," aldus de voorzitter, zodat we de helft hebben afgebroken. Inmiddels is de man tot een ander inzicht gekomen. Toen deze zaak liep, was er van schade door droogte nog geen sprake besloot spreker. Aan de heer Greving, M.O.-leraar, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Op verzoek van de Ned. Herv. Chr. School werd medewerking ver leend tot aanschaffing van een nieuwe rekenmethode. Aankoop woningen Oostdijk Dan kwam het voorstel ter tafel be treffende de aankoop woningen Oost dijk 16 van mevr. M. A. Vroegindeweij- van Gent voor 550,en Oostdijk 32 van dhr. A. Mans voor 800, De heer v. d. Berge vond het te duur en dhr. Koppelaar maande tot voor zichtigheid met sloop om de moeilijk heden niet nog groter te maken. De voorz. meende dat deze sanering geen moeilijkheden bracht maar uiterste noodzaak was. Hij deelde mede, dat het college een bespreking had gehad met Ged. Staten en op verschillende facet ten is gewezen, hoe het in deze ge meente ligt. Spreker had enige hoop dat er een andere verdeelsleutel komt en het er volgend jaar anders uit zal zien. De heer Krijgsman was daar blij om, maar stelde de vraag welke norm er wordt gesteld. Dat men van 50 op 40 woningen terugvalt goed, maar nu is het niets en als men doorgaat met sa neren vloekt het een tegen liet ander. De heer Kleingeld zag de enige op lossing in premiebouw; we moeten zelf wat doen en dan maar zien te verkopen. De krotjes dienden z.i. echter te worden opgeruimd. Na enige verdere bespreking werd het voorstel aangenomen met de stem van dhr. v. d. Berge tegen. Tot onderwijzer aan de openb. lagere school werd de heer B. Smits te Gro ningen benoemd. Momenteel is hij nog in militaire dienst; de minister heeft ingewilligd dat hij per 4 nov. vervroegd verlof krijgt om zijn taak hier aan te vangen. Verhoging legestarieven Dan volgde een voorstel tot wijziging c.q. verhogen van de bestaande leges tarieven ter secretarie. Deze dateren nog van 1948 en het college motiveerde In de toelichting dat het nodig was deze te herzien, mede ook omdat de sa larissen sindsdien gestegen zijn. De heer v. d. Berge had bezwaren, vooral tegen verhoging tarief huwe lijksvoltrekkingen, voor de bouwvoor schriften, hogere kosten voor verlen ging sluitingsuur cafe's enz. Spr. had juist een radio-toespraak beluisterd, waarin gepleit werd zo min mogelijk verhogingen toe te passen. De voorz. zei hierop, dat hij daarin geen causaal verband zag met dit voorstel. De heer Krijgsman vond liet geen gelukkige keuze om de gratis huwelijks voltrekking op vrijdagmorgen te stel len, waarop de voorz. zei, dat aanvra gen om een gratis huwelijksvoltrekking nooit voorkwamen. Persoonlijk was hij ook op een „gratis dag" getrouwd! De heer Koese meende dat deze ver hogingen voor schaakclubs e.a. vereni gingen funest waren, waarop de voorz. antwoordde dat de verhoging toch maar een fraktie bedroegen van de uitgaven en wanneer er dan werkelijk moeilijk heden wai'en, zegde spr. toe dat b en w daar i-ekening mee zou houden. Het voorstel werd aangenomen met de stem van de heer v. d. Berge tegen. Het pand, Oostdijk 44 aangewezen ter amovering, zal aan door b en w aan te wijzen personen, worden verhuurd voor 5,per week. Een perceel grond in het Prinsen- liwartier werd aan de Woningbouwver eniging verkocht voor 4000,zulks voor de bouw van een aantal garages. Voorts werden aan de W.B.V. voorschot ten verleend, voor de bouw van 8 wo ningwetwoningen. Vleeskeuringsdienst Dan volgde vaststelling van een ge meenschappelijke regeling betreffende de keuringsdienst voor vee en vlees. De heer Krijgsman verlreugde zich, dat de gezamenlijke gemeenten over eenstemming hadden gevonden. Hij vroeg of er een speciale arts voor kwam. De voorz. antwoordde dat het een half ambtelijke dienst werd. Wil Ged. Staten een vol-ambtelijke dienst, zal ze dit moeten opleggen. „Hoe zit het dan met het ontslaan en weer in dienst nemen van de bestaande funktionarissen" (keurmeesters) vroeg dhr. Koese. „Dat is in art. 14 geregeld", ant woordde de voorzitter. De heer Koppelaar stelde de vraag of de keurmeesters die nu in de lering werkzaam zijn toch weer worden aan genomen en geen personen van buiten? Hij hoopte zeer dat de half ambtelijke dienst doorgang zal vinden. De voorz. antwoordde dat er een voor dracht komt van de commissie; de cen trum gemeente Middelharnis beslist. Het voorstel werd aangenomen. Aanbieding gem. begroting 1960 De gemeentebegroting 1960 werd de raadsleden aangeboden In de bijbehorende besclirijvingsbrief stond dat t.a.v. het geraamde nadelige saldo dezer begroting ad 62.591,85 en de uitkeringen uit het gemeentefonds, alle mogelijke voorbehoud moet wor den gemaalit, omdat in deze begroting sleclits rekening kon worden gehouden met de „oude" financiële verhouding tussen rijk en gemeenten en voUcomen in het duister wordt getast met betrek king tot de uitkomsten van de nieuwe regeling. De hoop werd er in uitgesproken, dat spoedig een voor deze gemeente bevre digende definitieve, regeling zal afko men. Het zal dan nodig zijn de begro ting 1960 ingrijpend te wijzigen In de ontwerp-begroting kon, door het ontbreken van gegevens, ook geen rekening worden gehouden met de naar verwachting komende salariswijzigin gen (i.v.m. de aanstaande huurverho ging) en evenmin met de verhoging van de pensioenbijdragen i.v.m. de komende sanering van het Alg. Burgert. Pen sioenfonds. Het college nam voorlopig aan, dat voor deze verhoging van de uitgaven op enige wijze compensatie zal worden verleend, al is in het ver leden wel gebleken, dat dergelijke com pensaties zeer schriel plegen te worden berekend. Het thans geraamde tekort van rond 62.600,— is, zoals U uit het boven staande zal zijn gebleken, een bedrag, dat voor de werkelijke uitkomst van de dienst 1960 bijzonder weinig houvast geeft. Vergeleken met de oorspronkelijke be groting 1959 is het geraamde tekort ge stegen met rond 27.000, In deze begroting is nog geen reke ning gehouden met de lasten van de hieronder volgende kapitaalswerken, die naar verwachting in de nabije toekomst aan de orde zullen komen: a. uitbreiding openbare school voor ulo. b. verbouwing van de beide v.m. ulo- scholen tot school voor bijzonder v.g.l.o. c. bouw van een bijzondere school voor debiele kinderen d. bouw van een openbare scliool voor v.g.l.o e. bouw van een zwembad. f. bouw van een verenigingsgebouw Geïnvesteerde bedragen Het totaal-geïnvesteerde bedrag per 1 januari 1960 bedraagt rond 7.922.000. Woningbouw en onderwijs hebben bijna 78*/o van de totale investeringen der ge meente nodig gemaakt. Financieringsmiddelen In 1959 kon tot op heden voor een bedrag van rond 500.000,aan vaste geldleningen worden aangegaan. Voor consolidatie van vlottende schuld is hierin echter slechts begrepen een be drag van rond 150.000,het overige bedrag werd op aanvraag verstrekt voor het financieren van bepaalde nieu we kapitaalswerken. Het is in het al gemeen nog niet mogelijk tegen de door de regering vastgestelde rentenormen vaste geldleningen op de vrije markt op te nemen, zodat de gemeenten voor het verkrijgen van geldleningen nog steeds Prima en niet te evenaren NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht S. Gerssen te Huizen; Hardinxveld J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Aang. naar Melissant K. Exalto te Brakel. Bedankt voor Elspeet A. J. Timmer te Huizen; Stavenisse K. Exalto te Brakel; Poortvliet H. Smit te Groot-Ammers. Giften. In Delft en Waspik werd 10.000,— ontvangen uit legaten. Gif ten kwamen o.a. binnen te 's-Graven- moer en Waspik (elk f 2000,—). Van 1000,— te Delf shaven (2 x); Delft, Nunspeet, Rotterdam (3 x), Veenendaal en Zeist (4 x) Ds. G. Lans, em. predt. te Putten werd 80 jaar. Oorspronkelijk onderwij zer, werd hij op 30-jarige leeftijd predi kant te Doeveren (1910-1912). Daarna diende hij St. Annaland ('12-'14), Oolt- gensplaat ('14-'17), Monster ('17-'20). Van 1920-1923 was hij zendingsdirec- tor van de G.Z.B. Van 1923-1926 diende hij Ouderlierk aan de IJssel, van '26-'31 Suawoude en van 1931-1945 Huizen. Van 1924-1936 was hij voorzitter van de Bond van Ned. Herv. Jongelings verenigingen op Geref. Grondslag. Bleiswijk. De meerderheid van de kerkeraad en kerkvoogdij te Bleiswijk is sinds enkele jaren midden-orthodox, hoewel, de Geref. Bondsgroep wel een grootst mogelijke minderheid vormt. De predikant ds. W. Vroegindeweij is, zo als men weet, van Herv. Geref. richting. Deze ondervindt nu allerlei plagerijen, welke zich thans toegespitst hebben in een willekeurige vermindering van zijn salaris. Zulks ondanks de afkeuring, die liierover werd uitgesproken door wijlen M. de Jong, voorzitter der kerkvoogden en de heer Luijendijk. Eén en ander is thans in een open schrijven door de afdeling der Geref. Bond ter kennis van de gemeente ge bracht, terwijl een comité is gevormd om het ontbrekende bedrag aan het sa laris, uit particuliere middelen aan te vullen. Aldus bericht het blad „Der Waarheid Getuigenis geven." Wij menen dat dergelijke methoden van kerkvoogdijen, wie het ook betreft, ontoelaatbaar zijn en zouden het onbe grijpelijk vinden, wanneer hier van de zijde van P.K. of G.S. niet werd inge grepen. GEREF. KERKEN Beroepen te Culemborg H. Scholing te Zuidland; 's-Gravenmoer C. M. v. d. Loo te Dordrecht; Terneuzen W. C. v. Hattem te Scheemda; Amsterdam W. Griffioen te Nijkerk; Soest G. Heij er- man te Nijverdal. Aang. naar Zwolle F. v. d. Wal te Erica. Bedankt voor Klundert C. M. v. d. Loo te Dordrecht; Andijk N. Korenhof f te Appingedam; Aduard G. Haaksma te Ee; Bolsward H .Hegman te Oude Bildt- zijl; Huizum H. Poelman te Arnemui- den. Ds. G. J. Grafe te Epe is wegens ge rezen moeilijkheden met de gemeente naar Art. 12 K.O., ontslag verleend. Hij is 53 jaar en was eerst hulpprediker te Roosendaal, waarna hij de gemeenten Echten en Winschoten diende, om zich in 1951 aan zijn laatste gemeente te verbinden. Ds. S. V. Popta t. In de ouderdom van 48 jaar overleed ds. S. v. Popta predt. te Rijswijk. Hij werd in 1939 predikant te Appelscha en diende daarna de ge meente te Vianen, vanwaar hij in 1946 naar Rijswijk kwam. In Scliiedam zullen twee nieuwe Ge reformeerde kerken worden gebouwd. Men hoopt in oktober 1961 met de bouw te beginnen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek en Zwaagwestein- de W. Heerma te Veenendaal; St. Jans- klooster W. Ruiter te Baarn. Bedankt voor Murmerwoude J. P. Geels te Haarlem; Ermelo J. C. van Ravenzwaay te Scheveningen. Hilversum-Oost. Wanneer het aantal mannelijke kerkgangers, dat tijdens het gebed gaat staan, niet spoedig vermeer dert, overweegt de kerkeraad, aan alle kericgangers te verzoeken te blijven zit ten, zulks om te komen tot meerdere eenvormigheid. Ds. L. Haltricliter te Onstwedde, heeft op zijn verzoek eervol emeritaat ver kregen. Hij werd geboren in 1889 en is dus 70 jaar. Oorspronkelijk was hij Godsdienstonderwijzer in de Ned. Herv. kerk en diende als zodanig de kerken van Utrecht en Gent. In 1921 reeds werd hij Chr. Geref. Hulpprediker te Nieuwendam, waar hij in 1926 tot pre dikant werd geordend. Van 1929-1933 diende hij Maarssen, vervolgens Woer den ('33-'39), Harlingen ('39-'50) en Onst wedde van 1950-1959. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen C. v. Dam te' Rotterdam-Z.; Gouda H. Rijl5;sen te Vlaardingen. Bedankt voor Dordrecht K. de Gier te 's-Gravenhage. VARIA. Een kerkeraad in Amerika was op zoek naar een predikant. Men was liet er echter niet over eens welk sala ris men moest geven. De kerkeraadsle den besloten toen hun eigen salaris of inkomen op een briefje te schrijven, deze briefjes bij elkander te voegen en op te tellen en dan het gemiddelde daarvan als salaris voor de predikant vast te stellen. Toen het bedrag was uitgerekend, riepen alle kerkeraadsleden eenparig: „Maar dat is veel te veel voor een do minee!" zijn aangewezen op de tussenkomst van de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten Het opnemen van kasgelden is ge makkelijker en tegen gunstiger voor waarden mogelijk geworden. Wij verwachten, dat het in 1960 mo gelijk zal blijken voor eventuele nieu we kapitaalswerken vaste geldleningen aan te gaan en te komen tot consolida tie van een deel van de vlottende schuld. Onderwijs Dat de toeloop naar alle vormen van voortgezet onderwijs groter wordt, is ook bij de in deze gemeente gevestigde streekscliolen gebleken. De streelischolen hebben een totaal aantal leerlingen van 1331. Hiervan zijn afkomstig uit Middelharnis 290 leerlin gen of wel 2l.2filo, terwijl hel aantal inwoners van Middelharnis 15.4"/o van dat van het gehele eiland uitmaakt. Anders gezegd: van elke 17 inwoners van Middelharnis gaat er 1 naar een streekschool, terwijl van de rest van het eiland van elke 27 inwoners er 1 de streekscholen bezoekt. Deze grotere belangstelling voor de verschillende vormen van voortgezet onderwijs van de inwoners dezer ge meente is verklaarbaar, maar het heeft zijn consequenties voor de financiën dezer gemeente. De personeelsvoorziening bij de scho len levert nog steeds zeer grote moei lijkheden op en wij zien voor de nabije toekomst geen verbetering. Nieuwe kapitaalswerken zijn in deze begroting niet geraamd. Ze zullen zo nodig bij wijzigingsbesluiten aan de be groting worden toegevoegd. Daar wij tengevolge van alle genoemde onzeker heden ook niet weten welke waarde wij kunnen hechten aan het in de begro ting voor onvoorziene uitgaven opgeno men bedrag van 10.000,valt ook niet te voorspellen of die post ruimte zal bieden voor het opvangen van de lasten van eventuele nieuwe kapitaals werken. ^i Door het ontbreken van een aantal van de belangrijkste gegevens, kan deze begroting slechts een zeer onvolkomen beeld geven van wat op financieel ge bied in 1960 te gebeuren staat. De gemeenteraad van Nieuwe Tonge kreeg vrijdagavond de gemeentebegro ting te behandelen. Deze is wel sluitend gemaakt, al biedt het begrotingsbeeld meer onzekerheid dan andere jaren. Slechts door één van de leden werd een algemene beschouwing gehouden; de voorzitter betreurde in zijn antwoord dat Flakkee, gezien de strukturele werkloosheid, niet tot de ontwikke lingsgebieden was gerekend. Men sloot zich ook hier aan bij de gemeenschap pelijke regeling Vleeskeuringsdienst. Na opening door burgemeester Chr. van Hofwegen werden de notulen vast gesteld en gingen de ingekomen stuk ken onder de hamer door. Direct daarop volgde goedkeuring van de begroting G.I.M.Z. en van het woningbedrijf en de vaststelling van de gemeentebegro ting 1960. Bij deze begroting was een korte beschrijvingsbrief waarin stond vermeld, dat op basis van de consoli datie-gedachte, in een vorig schrijven aan de leden toegelicht, deze begroting kon sluitend worden gemaakt. Toch is er dit jaar nog meer onzeker heid over het begrotingsbeeld dan vo rige jaren, omdat het geenszins zeker is welke voor deze gemeente de financiële gevolgen zullen zijn van de nieuwe ont- werp-regeling voor de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeente. Met name is het niet duidelijk welke nor men zullen worden gehanteerd voor het vaststellen van de vergoedingen terza ke de onderwijsuitgaven en de uitga ven voor armenzorg. Gevreesd moet worden dat de gevolgen voor deze ge meente weinig uitzicht zullen bieden op verbetering van de financiële posi tie. Plannen In de komende maanden zullen de volgende voorstellen worden voorge legd. Uitbreidingsplan. Op basis van de in middels aanvaarde struktuurschetsen, heeft het Instituut Stad en Landschap een uitbreidingsplan ontworpen voor het gedeelte der gemeente liggende achter de ds. Wentinkstraat en inge sloten door de door te trekken Burg. Overdorpstraat en het Korteweegje. Voorts is met het voornoemde Insti tuut en met de Provinciale Planologi sche dienst overleg gaande over de si tuering van de nieuw te bouwen kleu terscholen en het hertenkamp. Wederopbouwplan. De straataanleg in het wederopbouwplan is nu voltooid. Slechts ontbreekt het in het plan opge nomen pad van het Finlandplein naar de ds. Wentinkstraat. Een plan voor aanleg van dit pad is intussen door de gemeente-architekt opgesteld en na binnenkort te vragen akkoordbevinding, kan dan voor uitvoering kontakt wor den opgenomen met de betreffende ei genaren. Het ligt voorts in het voorne men de nog ontbrekende beplanting op de hoek Zuiddij k-Zuidelijke Achterweg en op de Zuiddij k-Prlns Bernhardlaan in dit seizoen aan te leggen, waarbij met i de verkeerseisen ter plaatse rekening zal worden gehouden. De Verolmestraat zal verder worden afgewerkt, terwijl een plan voor het egaliseren van het industrieterrein aan de Westerstraten eveneens zal worden voorgelegd. Hierin zal tevens een verbetering zijn van het wegdek vanaf de Prinsesselaan. Gemeentehuis. Noodzakelijke ver bouw en uitbreiding van het gemeen tehuis is de laatste jaren steeds uitge steld, in afwachting van een beslissing over de samenvoeging van gemeenten. Nu het er op lijkt dat de blijvende zelf standigheid van deze gemeente verze kerd is, achten b en w het moment aangebroken, waarop in overleg de raad voorlopige plannen moeten worden op gesteld. Brandweer. Het is noodzakelijk voor de leden van de brandweer nieuwe uni formen aan te schaffen. Het is verheu gend dat onder de jeugd grote belang stelling kan worden gewekt voor de brandweer. Velen van hen beschikken over een grote belangstelling en mede daardoor over een uitstekende techni sche en praktische kennis. De ijver van deze jongens noodzaakt het college zich te beraden over hun rechtspositie. Zwembad Battenoord. De provinciale D.A.C.W.-commissie heeft het voorge legde plan goedgekeurd. Het schijnt evenwel dat één der adviseurs zich nog moeilijk kan verenigen met de gedach te dat er een onderscheid moet worden gemaakt tussen een zwemgelegenheid als door ons bedoeld en een duur zwem- bassin als door de K.N.Z.B. voorge staan. B en w hebben echter goede hoop dat in de loop van 1960 tot uitvoering van het plan kan worden gekomen. Woningbouw. De plannen voor het bouwen van een aantal woningwetwo ningen in de Oranjestraat hebben een onverwachte vertraging ondervonden. De plaatselijke ambachtslieden heb ben na herhaald geboden gelegenheid niet kunnen inschrijven op een prijs die voldeed aan de door het Ministerie van Volkshuisvesting vastgestelde maxi- mum-prijs. Kleuterschool. Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich nu ook kunnen verenigen met het schetsplan voor de openbare kleuterschool. De architekt zal het de finitieve plan met bestek voor 1 dec. a.s. aan het college voorleggen. Algemene beschouwingen De enige die een algemene beschou wing hield was de heer Reus (P.v.d.A.) Hij noemde de begroting een statisch werkstuk, waarin uit het verleden een staat van schulden is te vinden, maar over het te voeren beleid in de toe komst tast men in het duister. Spr. merkte op, dat men in het verleden be grip had voor redelijke bewoonbaar heid, maar vroeg waar nu de visie is? Zijn de mensen veranderd, of wil men terug naar conservatisme? Men mag zeggen de finantiën laten het niet toe plannen uit te voeren, maar spr. wilde daar toch voor vechten. Hij had begrip voor de mening van ouderen, maar nooit voor negativisme. De stormach tige ontwikkeling van onze tijd steli z'n eisen; men moest de Itracht opbrengen iich daaraan aan te passen. T.o. bouwvolume en woningbouw was spr. in mineur, van de part. bou wer, die kleine huizen bouwt tegen een zo hoog mogelijke huur verwachtte hij niet veel en vond het in strijd met so ciale rechtvaardigheid, ook, dat de huur door W. Schippers Toen vertelde de schipper baas Joris nog van die zondagmorgen, waarop voor de ingang van het Sloe de Prins Frede- rik, het mooie jacht van de heer de Gorter, in de grootste nood verkeerde en hoe Adriaan Nitzema, ondanks de hevige storm, aan boord van de Prins Frederik had weten te komen om daar hulp te verlenen. De reder had de jon gen willen belonen, baas Joris, hij had schipper kunnen worden op het prach tige jacht, maar hij wilde liever bij mij en mijn arme Jette blijven, en hij wees het prachtige aanbod van de hand en keerde vrolijk en welgemoed naar mijn oude Bato terug." Terwijl de schipper dit alles aan de waard uit de Vuurbaak vertelde, wreef deze vergenoegd in de handen en toen scliipper Rudeman tenslotte zweeg, klopte de waard hem op de schouder en zei: „Dat is een jongen, zoals jij er een nodig had, Rudeman en al kon jij hem niet betalen, hij kwam er toch en nu zullen velen zeggen: een gelukkig toe val, maar dat zeggen wij niet jij in de eerste plaats niet, schipper en ik ook niet." Nieuwe gasten kwamen thans binnen en de oude schipper stond op en stak over naar bakboord; hij had gezien, dat zijn knecht het koord van de geruite zak dichtsnoerde en naar de toonbank ging om te betalen. Terwijl de waardin de rekening op maakte, ontmoetten de ogen van Adriaan Nitzema de vrolijke kijkers van Trui Bekkers en hij merkte in het voorbijgaan op: „Je hebt de waarheid gesproken, hoor toen je mij vanmorgen vertelde, dat je Joris Bekkers wel kende", en terwijl ze vlug de wachtende klant een pond kof fie afwoog, vroeg ze: „Heb je de turfhandelaar nog gevon den, of ben je Terneuzen weer eens rondgekuierd?" „Nog een half pond spek", zei de nor se schipper voor de toonbank en wierp een niet zeer vriendelijke blik in de richting van de jonge Trui, die lachend opmerkte: „Kijk maar niet zo lelijk, buurman, ik zal wel uit je vaarwater blijven", en tegelijkertijd volgde hij met de geruite zak in de hand zijn schipper naar buiten in de heldere zonneschijn van de prachtige lentedag. O- HOOFDSTUK 17 BEROUW EN BOETE Ruim drie jaar waren voorbij gesneld sinds het hierboven verhaalde en onder de oude linde voor het herenhuis Re- nata zat Andries de Gorter op de brede bank. Naast hem lag de hond, die de reder eens als een jonge lobbes had meegebracht naar Renata als speelmak- ker voor zijn pleegdochter. Hoe menig maal had het dolle spel van Juultje met Kroes de voormalige sluiker aan leiding gegeven voor zijn sombere ge moedsstemming. Nooit zou haar lach en haar lied meer v/orden gehoord. Voor ruim drie jaar, in de meimaand, was Juultje naar het kerkhof gedragen. Wie De Gorter slechts oppervlakkig ken den, zouden hebben kunnen denken, dat het verlies van zijn pleegdochter op het harde gemoed van de reder niet veel indruk had gemaakt, maar moeder Ka- trien wist wel beter; zij was er zeker van, dat het verlies van zijn pleegdoch ter hem knaagde aan het hart. Ze had door haar geloof getracht hem te troos ten en te bemoedigen, ondanks haar eigen diepe droefheid. Het scheen, alsof er iets in het binnenste van Andries de Gorter gebroken was. De man, die altijd in stage, rusteloze arbeid aflei ding had gezocht, en gevonden tegen de inwendige onrust en wroeging, die hem verteerde, liet zijn uitgebreide za ken, die hij met zulk een nauwgezet heid had beheerd, geheel aan onderge schikten over, die er feitelijk niet tegen opgewassen waren. De gevolgen waren niet uitgebleven en het ene verlies op het andere was gevolgd. Orders, die al tijd tot genoegen van de lastgevers werden uitgevoerd, kwamen nu vaak op een verkeerde bestemming, wat na tuurlijk het betalen van schadeloosstel ling en het verbreken van de relatie tengevolge had. Toen greep moeder Katrien in en op de haar eigen liefderijke, maar vastbe raden manier wist ze gedaan te krijgen, dat hij de zaken van de hand deed, nu hij er tocli geen lust meer in scheen te hebben zoals vroeger. In het afwikkelen van zijn omvang rijke zaken had Andries de Gorter veel van zijn vroegere energie getoond, maar op deze stille zondagmiddag, scheen hij wel tien jaar ouder dan hij in werlce- lijklieid was. Hij had de stok tussen zijn knieën staan en zijn lange, magere vingers waren over de knop in elkaar gestrengeld, terwijl hij voor zich uit- staarde over de in het zonlicht blin kende stroom, naar de wazige Noord- Bevelandse kust. Hij zal daar onbeweeglijk, alsof hij uit graniet was gehouwen, maar die rust was slechts uitv/endig; een sclierp opmerlï:er zou het niet ontgaan zijn, dat de smalle lippen trilden en de lianden beefden. Het was vroeg in de middag en moe der Katrien was in de luchtige tuinka mer in haar gemakkelijke leunstoel in gedommeld. Agdries de Gorter zat lie ver onder de linde, daar kon zijn pein zend oog iets van de Zeeuwse stromen zien, waarop hij in zijn jeugdjaren had omgezworven en waaraan hij nog steeds terugdacht met heimwee in het hart. Er was een besluit in hem tot rijpheid gekomen, dat lang een punt van over weging isij hem had uitgemaakt. Hij had een strijd gestreden, die liem 's nachts de slaap uit de ogen hield en hem op de dag geen ogenblik uit de gedachten was. Thans had hij die achter de rug, zijn aarzeling was voorbij, en eer deze zomerdag voorbijgegaan zou zijn, moest openbaar worden, wat geen mensenoor ooit van hem vernam, zelfs niet zijn vrouw, die hij toch echt lief had. Telkens opnieuw richtte hij de blilc naar de kant, waar de landweg langs de openslaande poort van Renata liep, alsof hij uit die richting iemand ver wachtte. Een Idein half uur verstreek op deze wijze. Toen haalde de reder een ouder wets horloge voor de dag en nadat hij er een vluchtige blik op had geslagen, mompelde hij zacht: „Het wordt tijd, ze kunnen zachtjesaan wel komen." Juist toen hij zijn uurwerk had weggebor gen, bespeurde hij om de hoek van de weg twee mannengestalt'en en hij mom pelde: „Daar zijn zij, precies op tijd." Het waren schipper Rudeman en Adriaan Nitzema en toen ze gisteren tegen de avond Veere waren binnenge lopen, wisten ze, dat ze de laatste reis voor rekening van de reder De Gorter achter de rug hadden. Nauwelijks lag hun vaartuig vastgemeerd, of er kwarn een boodscliap van de heer de Gorter, of schipper Rudeman en Adriaan Nitze ma de volgende dag om drie uur bij hem wilden komen; ze moesten vooral samen komen. „O Arjaan, broer Arjaan, als je toch je jongen eens zien kon zoals hij daar aankomt," mompelde de oude man op de bank en zijn ogen staarden strak naar de naderende schippers. Toen ze de poort van Renata kwamen binnenstappen, begonnen de lippen van de reder te trillen. Dit duurde slechts een ogenblik; dan bewoog hij met a' de kracht van zijn sterke wil de ontroe ring, die zich van hem meester maakte, toen hij het sprekend evenbeeld van zijn broer voor zich zag en bedacht, dat deze jongeman, die hem in de bloe de bestond, straks zou weten, dat lm zicli eens zo zwaar bezondigd had te genover de arme weduwe. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2