iiAriDEn-niEuii/s ZWITSAL folklore PRAKTISCHE VERKEERSBORDEN Najaarsveemarkt Sommelsdijk was druk bezocht Buitenland Uitverkoop en vóór-uitverkoop Veevoer-actie gaat nog steeds door Slappe markt in runderen wegens gebrek aan veevoer Camerakeuze Een aanwinst De humor van den Hoek Haarden en kachels Marktkooplui maakten goede zaken Voor beter bruidswerk Schaarste tengevolge van de droogte blad Vrydag 6 november 1959 No. 2842 FOTO - ROTiSMA Ettense veemarkt P' BABYSET DE LUXE M en TAAL 2 Alle merken camera's en toebehoren L. HANSON Bloemenmagazijn B. Viskil Topconferentie p het Witte Huis te Washington is egedeeld dat op 19 december van jaar te Parijs een Westelijke top- erentie zal beginnen, die vermoe- ■jk slechts drie of vier dagen zal du- Daaraan voorafgaande zal de Raad de Noord-Atlantische Verdrags Or- isatie een conferentie houden, van tot 17 december. it het plan om pas aan het eind van jaar een Westelijke topconferentie houden, kan men opmaken dat de onferentie met de Sowj et-Unie niet der dan in februari of maart van het end jaar zal plaats hebben. Dat is wijten aan de tegenstand van de nse president de GauUe, die de da- voor een bijeenkomst van de Grote zolang mogelijk schijnt te willen tellen, zeer tegen de zin van Ame- en vooral van Engeland, an de Westelijke topconferentie zal hts door vier landen worden deelge- en: Amerika, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, het Westen heerst een grote ver- dheid ten aanzien van het overleg t de Sowjet-Unie. De Westelijken het niet eens over de datum waar- het overleg beginnen moet, ook niet de punten van de agenda en even- over het karakter van het overleg t de Russen. Amerika en Engeland in de komende topconferentie hts een inleidende bespreking, de ie van een hele reeks ontmoetingen, krijk daarentegen wil in één keer problemen afhandelen. Volgens de alle moet deze topconferentie een "ts gebeuren worden, een conferen- zoals eenmaal het Congres van We- De Duitse Bondsrepubliek op haar rt wil liever slechts één agendapunt andeld zien, namelijk de ontwape- g. Adenauer is immers bang dat (spanning in de internationale poli met te grote concessies moet wor- betaald, waarbij de positie van (st-Duitsland weleens in het gedrang komen! Op de deelnemers aan de Westelijke conferentie rust dus de ondankbare k uit al deze standpunten één ge- enschappelijk standpunt te construe- Imers, als het Westen straks te- over Chroestsjow staat, moet het lijn trekken en niet met z'n onder- verdeeldheid de Rus in de kaart Jen. Frankrijk en Duitsland zullen goed aan doen, te bedenken dat ze ds min of meer gebonden zijn door belofte van Eisenhower aan oestsjow bij diens bezoek aan Ame- a, dat een topconferentie op korte ijn zou worden gehouden. Hoe pijn- k het ook voor beide landen is, het Amerika, dat de eerste viool speelt het Westelijke orkest en het was ter, zich daarbij neer te leggen, dan rtdurend in de oppositie te zijn en ardoor de Westelijke eenheid te ver- kken. Het is nog de vraag, wat Eisenhower kiezen, als beide partijen op hun "dpunt blijven staan: voortzetting het overleg met Rusland en onenig- id met de bondgenoten of geen top- "erentie met Chroestsjow en hand- ving van de Westerse eenheid. Ruimtevaart. De Loennik III, het bekende Russi- e „ruimtestation" is erin geslaagd, ele duidelijke foto's te maken van achterzijde van de maan, die nooit r het menselijk oog is waargenomen, r zover deze foto's zijn gepubliceerd, stten ze in de hele wereld lof. Het thans wel voor ieder duidelijk dat t Westen op het gebied van de ruim- aart een flinke achterstand heeft bij Sowjet-Unie. Over het algemeen Tdt de Russische voorsprong in het esten nu wel erkend. Het is echter Ik, dat dan ook wordt getracht, die kterstand in te halen. Overigens is het wel typerend dat de mtevaart door de Russen tot een rt cultus is verheven. Ze hebben na- lijk bergketens en kraters op de an al van Russische namen voorzien, e ontleend aan de Russische weten- ap en techniek. Behalve voorbarig zoiets ook arrogant. In de Schrift wdt van de goddeloze mens reeds ge- ?d, dat hij in een ijdele waan „de den noemt naar zijn naam." Hoewel meer moet dit dan gelden, wanneer n gebieden op een andere planeet of MUiet die nog nauwelijks bekend zijn men gaat geven. Hoewel aan de mens ■f vermogen gegeven is om de gehei- m van het heelal te doorvorsen, is t in feite een greep naar de macht in in gebied, waarop God nog geen mens gelaten heeft en misschien ook nooit I toelaten. uit meer dan 100 stuks. Vanaf f 14.— tot f 1000.—. Op de veemarkt van woensdag 4 no- öiber 1959 werden aangevoerd 137 's, waarvan 92 runderen en 45 big- Set aanbod van runderen was rui- f dan vorige week, de handel was 'eranderd kalm, de prijzen moeilijk handhaven. In biggen normaal aan- handel gedrukt, doch prij shou ld. Het aanbod van slachtvee was 'ing de handel en prijzen vlot-duur. Ben: kalf koeien 9001100; kalfvaar- 800—1000; guste koeien 600—850; '"en 400—500; graskalveren 250425; tden 600—800; biggen 40—60; lopers 75; vette koeien 2.80—3.10 per kg. "lacht. RIJMEN VAN TIJMEN Stellendam leeft van het vissen. Wil men dus ,de boot niet missen", Moet men meegaan met de tijd. Oude schepen dus verkopen, En van nieuwe 't beste hopen. Stellendam mag wel benijd! Een moderne motorkotter. Fraai van lijn, in alles vlotter. Is aldaar gearriveerd. Oliebunker, tank voor water, Haast geen grotere bestaat er Ja, de zaak loopt als gesmeerd! 't Is een boot vol lijn en gratie. Met aan boord een installatie. Die berichten zendt-ontvangt. 't Is een lust er mee te varen, 't Schip is niet te evenaren. Wat een visser meer verlangt? Maar de bouw kost kapitalen. Dat dient men er uit te halen. Visser Brinkman, veel succes. Weinig S.O.S. berichten, Weinig sombere gezichten. En onthoud ook deze les: In het drukke vissersleven. Zij het altijd doel en streven Niet te vissen achter 't net. Zoek vooral geen troebel water. Want geen slechter vangst bestaat er. Uitgekeken tot en met! Tij men. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Deze week was er uitverkoopstem ming in de Nederlandse rechtszalen. Sorry, dat mag niet. Behalve in de tij den, die van staatswege voor de uitver koop zijn uitgetrokken, mag er geen uitverkoopstemming zijn. Laten wij het dan maar vóór-verkoop-stemming noe men, want over twee maanden is het toch al weer uitverkoop. Ditmaal dan vóór-verkoop-stemming met een kater. Want degenen, die bij C^ winter- en zomer-uitverkoop gezondigd hadden, ,moesten dat nu in de prille herfst be zuren. Gaan we eerst in gedachten naar de zitting van de Haagse Economische politierechter. Ongeveer dertig misda dige winkeliers moesten de strafzitting vullen. Zij hadden uitverkoop je ge speeld voor het mocht. Zij hadden spe ciale prijzencampagnes op touw gezet en dergelijke grapjes. Natuurlijk je reinste uitverkoop. Restantenverkoop. Niemand heeft zoveel fantasie als dege nen, die er op uit is om de wet te ont duiken. En dat zijn er zo veel. De Officier van Justitie kon zelfs de humor opbrengen om de man, die met „Nu reeds" geadverteerd had, de tip te geven om de volgende keer „Dan pas" op zijn prijskaartjes te zetten, pe of ficier had ook een woord van troost: Het moet voor jullie wel een voldoe ning zijn te weten, dat dat grote be drijf, dat begonnen is de uitverkoopwet te overtreden, een heel forse boete heeft gehad. Maar die boete van dat grote bedrijf voelt niemand in zijn portemon nee en de dertig kleine mannetjes voe len zelfs een kleine boete van vijf tien tjes.En dan nog even naar het Ge rechtshof, waar toevallig een dag later het „grote warenhuis" in hoger beroep op het matje moet komen. Het had ge adverteerd met een partij licht bescha digde karpetten en overtollige model kamers. De annonces hadden volgens het O.M. de indruk gewekt, dat het hier 2e serie no. 27 Ze staan of zitten weer bij elkaar, de oude getrouwe hoekers. Ze kijken naar de makker, die op zijn gemak aankomt en beantwoorden zijn: „Mogge mannen" met een zitplaatsje voor hem in te rui men. Eén haalt zijn tabaksdoos uit de zak en biedt hem die zwijgend aan. „Je bint een gemeêne veint, want je weet dat den dokter m'n het prumen verbo heit" en Jan duwt de gulle hand terug. Ze lachen allemaal, als hij na een poosje vraagt: „Geef m'n toch mar een draedje, ik kan 't niejt laeten. Mar toch motte joele m'n niejt daolik wille verleije, as ik ankomme." „Toch heije je goewd ehouwe, man, in deer mag je wel een extraatje voor hèwwe", vinden de anderen, en de oude steekt zijn kees je achter de kiezen. Men glimlacht, en ze geven elkaar een knipoogje; 't is immers al zo vaak zo gegaan. Daar komt „Jaopje". „Neê jongens, kiek noe es, hie heit 'n groöte segaore in z'n hoöd. Kom je uus hier uutraoke as 'n nist wispen?" roept er een. „Hou joe je bakkes mar, je hei nog nooit zoó'n segaore eraokt," is het antwoord. „Hie hei nog geliek aok", zegt 'n tweede hie ruukt niejt slecht, 't is zeker een „dankje menheertje" (een gekregen si gaar). Hie heitr weer eboft." „'t Is een kwaed land deer 't geen mens goewd goot", zegt Jaopje. „Mar joe weet altoos de pitjes te vinden deer vis in zit", krijgt hij ten antwoord. Dan is 't even stil. Ze zien Jan Pille komen, die tobt met een ziek meisje. Het gaat helemaal niet goed met het kind. „Hoe is het er noe mee, Jan?" „Och, 't bluuft mar zoo eender, ze heit veel piene in den dokter kan d'r niks an doewe. Ze heit al wat meêsters- goewd (medicijnen) eslikt in deer hei- lept niks. 't Is noe al meer dan een jaer in 't goot al mar achteruut." Perbeer je 't niejt es in Holland? Deer gieng Tan- ne van Piejt aok meestere in ze is ter aerig opeknapt." „Bei je niejt es nae die piskieker in Rotterdam eweest? Ze zegge, dat die d'r nog al wat helpe kan; hie heit et zoo druk, dat je uren wachte mot, eer je an de beurte bint, want zo'n wachtkaemer zit altied propvol", raadt er eên. Dan komen de tongen los. „Dienk je noe, dat een kwakzalver meer weet dan de dokters die jaeren estu- deert hè?" „'t Is dan toch mar zoö, dat en mensen geneze heit, die al jaeren emeêsterd (gedokterd) hao. Hie kiekt mar nae t' waeter in dan zeiten, wat er an haepert." ,'t Ouwe Keesje begint te lachen. „Da's waer", zeiten, „een boertje in Flakkeè wou d'r zoó'n kaerel es tus sen neme, in gieng met een flesje pae- repisse nae z'n toe. Hie bekeek het es goewd en zei tegen 't veintje: „ik zal je een recept geve. Waar kom je van daan?" Toe schreef 'n wat op een pap- piertje, dee het in een brievezakje mit een lakje d'r op in zei, dat en deêrmee in Menheerse mar nae den apteek most goó. 't Veintje hao de groóste lol in toe de boot an was, gieng en nae Teepe om de medecienen klaer te maeken, in hie nam een paer kammeraos mee. Teepe sniejt 't envelopje ope, leest het briefje in kiekt 't boertje an. Dan gooit 'n t' pappiertje op den hoekbank in zeit: dat moet u zelf maar klaar maken, man. Wat stieng d'r op? Geef de patiënt iedere dag een portie haver en een paar bossen klaverhooi." Nu barst het aan dachtig luisterende hoekvolk in een da verend gelach los. „Wastie effen goewd? Kreeg dat veintje z'n stikke fien esné- je?" „Jao, je mot mit zokke kaerels be ginne! Dan is 't tijd voor 'n bakje; ze gaan om de „kofje" en komen dan na een half uur weer „vromme". Maar Joris is wat laat. „Hei je de aerepels voor 't wuuf motte schelle?" plaagt er een. „Ik binne niejt zoó'n janhen as joe." een voorloper van de uitverkoop betrof. Toen kwam de aap uit de mouw. Want de procureur-generaal zei in zijn re quisitoir, dat de wet op de uitverkoop inderdaad „nogal vaag" is. Wat natuur lijk niet weg nam, dat een flinke boete uit de bus kwamNu wachten op de fantasie van de winkeliers bij de aan kondiging van hun volgende clande stiene voor-uitverkoop! (Gelezen in: Toga Taria van „Burger recht") Van Flakkee reeds 328 vrachtwagens verzonden. De ongeveer een maand geleden be gonnen aktie, voor het inzartielen van veevoer voor de getroffen veehouders in de droogte-gebieden, gaat nog steeds door. Vanaf het begin hebben de landbou wers op Flakkee zich ook spontaan in gezet voor hun collega's. Aan de Plaat selijke Bureauhouder van de Prov. Voedselcommissaris te Middelharnis werden flinke hoeveelheden veevoeder toegezegd en al reeds naar diverse stre ken in het land verzonden. De militaire wagens zorgden voor het transport en nog dagelijks gaat de aktie door. Tot en met woensdagavond 4 novem ber zijn vanaf Flakkee in totaal 328 vrachtwagens met bietenblad, hooi, stro en voederaardappelen (geheel gratis) het eiland afgegaan. Het grootste aan deel hiervan vormt vanzelf de „bieten- kop". Op de foto ziet men een groep mili taire wagens geladen met bietenblad op de veerboot „Van der Schuyt" te Ooltgensplaat-Sluishaven. „Man, hou je niejt groóter dan je bint. Je wuuf zal je d'r best anzette. De veint hiejt et hood van 't gezin, mar 't wuuf is de nikke in die draoit het hoód wel zoó ze wil." Gelach. „Kaerel, al is dat noe bie joe tuus zoó, dan weet je nog niejt, hoe 't bie 'n aore is. Mar van joe wete m'n het wel." Opnieuw gelach. Zo kaatsen ze elkaar de bal toe op den hoek, op de kaoje, op den diek, bie de fairbank, overal waar de hoekers elkaar opzoeken voor de gezelligheid, om er eens uit te zijn, of ook wel om er maar stil bij te staan. Die laatsten zeggen niets, maar ze voelen zich toch opge nomen in een gemeenschap, die ze niet missen kunnen. Praters zijn er bijna altijd. Er gaan maar weinig dominees voorbij, als je begrijpt wat ik bedoel. Zijn het overdag meestal de ouden van dagen, 's avonds vooral ko men er ook de werkmensen bij. Dan wordt het drukker en vaak levendiger. Daar komt bij de „kro" een jonge kerel, die een tijdje in Holland gewelkt heeft. „Zoó, Leen, kom je weer es om de Fotohandel J. Zandstra Sommelsdijk mamme? In hoe goot het over waeter?" „Ik heb het daar best naar m'n zin, beter dan hier in dit gat" „Wel, wel, in je bin je moerstaele aok al vergete, merk ik En dan komen de tongen los. „Hie is net as Dirk van Sanne, die hao in Hol land omme weze draoje in toe 'n vrom me kwam, was 'n op in top een Hol lander, die mooie liedjes hao hoóre zienge in grote spiegelruiten ezieje hao." „Die meid (dochter) van Nelis kon aok geen Goeries meer, toe ze tuus kwam. Ze zag een rieve (hark) stoó in vroeg an der vaoder, wat dat voor een diengk was. Ongelokkig trapte ze d'r even lae- ter op hie stieng mit de taón nae vo ren op de grond en kreeg ze een flienke klap van de stele tegen d'r kop. „Die vervloekte rijf", riep ze, in d'r vaoder zei: „ik binne blie, dat je je oude kennis nog kent, want je heit er dichte genog mee nae 't land eweest bie 't hooien." „Nee veintje," zegt een derde tegen Leen, praet joe mar gerust Goe ries hier in perbeer dan mar Hollands te klessen buten 't eiland." Ze weten op den hoek alles van iedereen en wat ze niet weten, maken ze er wel bij. Komen de nozems ter sprake, dan zijn ze het er over eens, dat die „mar es fèrrem op d'r bast" moesten krijgen. En dan komen ze los over d'r eigen baldadigheden vroeger hoe ze appelen en peren gingen stropen in de tuinen, hoe ze iedere keer het var ken van den ouden Faas uit t' hok lie ten, zodat de man er achterheen moest om het binnen te krijgen hoe ze de veldwachter uren achter zich lieten draven, maar ook, hoe ze er soms van langs kregen. „Weet je 't nog, dammen altied bie Kors 's wintersaeves de deure ope gooide, azzemen uut schole kwam- me in dan harde vortliepe as 'n op kousje achter uus anzat?" „Jao, mar een paer jongens heiten toch es een vule pupe laete raoke. Hie hao een eind je van z'n huus een touwe langs de grond eleid, dat 'n an een paeltje vaste- maekt hao en zelf zat in 't donker an de overkante van de straete mit 't aore ende in z'n hand. Deer kwamme de jon- ges, gooide z'n deure ope in toe d'r vandeur. Mar hie trok het touwe strek in deer streke d'r een paer voor de grond, mit bloeiende neuzen in buien op d'r kop van wat bei je men. Hie zou ze dood hae kunne laete valle, mar 't was uut mit de plagerieje. De burge meester kwam op schole om de jon gens een standje te geven in te waer- schoewen." „Jao, deer was ik bie, men wazze altoos 's aevens doewnde in ik hè 't idee, dat de jongens van noe heel wat minder uuthaele dan wiele dae hao," merkte een ander op. „Hei je hoord, dat Jan Vos uut Menheerse dood is? Ze zegge, dat 'n dood in 't land lei." Ja, sommigen hebben hem wel gekend, in ieder geval van hem gehoord, „'t Was een harde veint, die altied mar werkte om z'n haopje groóter te maeken in noe is z'n net zoó nae as ieder aore, want hie kan niks meeneme. Hie most een bonke geld hè, mar de èrrebeiers konne nooit ge- nogt doewe nae z'n zin. Een vrouwe kon niejt leije." „Dan kunne noe de neven in nichten deêle", zegt een tweede. „Mar z'n vaoder was aors. Die liep d'r wel altied slordig bie in dan zei de vrouwe: man kleê je noe es netjes an. Voor wie? zei 'n dan, ze kenne m'n hier ommers allemaele. In as z'n nae de stad gieng in z'n vrouw wou dat 'n z'n goeie goewd andee, dan zeijen: voor wie? ze kenne m'n daer ommers niejt." „Maar 't was een vlotte veint voor iederendeên, aok voor z'n mensen en z'n tonge was goewd. Ik hè wel es hoó re vertelle, dat 'n nae 't Witte Huus in Rotterdam stieng te kieken, toe ze dat an 't bouwen wazze in 't al boven alles uutstak. En heertje vroeg hem, waer 'n zoó nae keek. Ik weet niet, wat dit worre mot, zei de ouwe Vos. „O, dat woordt een gekkehuus voor boeren" kreeg hij ten antwoord, in prompt deer op zeit 'n: „hao 'k niejt edocht, voor heêren zou 't wel te klein weze." Allen hebben schik. Nu krijgt Hansje een beurt. Hansje doet negotie, hij verkoopt in zijn win keltje van alles en trekt er ook met de kar op uit naar de buitenmensen. „Joele glaove 't niejt", zegt hij altijd, „mar ik geve m'n klanten altoos de spullen voor minder dan ze mien zelf koste." „Mar weer leef je dan van Hans?" „Dat doewek van m'n groóten omzet." „Mar kaerel, hoe meer je verkaopt, hoe har der je achteruut goot." „Dan bin ek net as de hoenders," zegt Hansje, „die krau- we aok altied achteruut in ze pikke d'r graentjes." Ze lachen allemaal, want ze weten, dat Hans ook nog al eens een graantje pikt. Dat is de humor van een hoek. e- F. den Eerzamen. Ouddorp Om het verkeer tijdig attent te maken op eventuele stremming van de veer diensten over de Westerschelde zijn kortgeleden waarschuwingsborden ge plaatst bij de splitsing van de wegen Bergen op Zoom-Antwerpen en Bergen op Zoom-Vlissingen onder de gemeente Woensdrecht. De borden, die worden bediend door het personeel van een naburig benzinestation, dat zijn gege vens telefonisch krijgt van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, geven aan of en zo ja welke veerdienst is gestremd. Dit voorkomt dat weggebruikers pas bij de veerhavens en dus opgesloten in Zuid-Be veland ontdekken dat de veerponten niet varen en dan tientallen kilometers terug moeten rijden om eventueel via de tunnel in Antwerpen Zeeuwsch Vlaanderen te bereiken. De bovenste foto toont het voor-waarschuwingsbord, dat naar believen in- en uitgeklapt kan worden om een stremming aan te kondigen. Op de onderste foto het hoofdbord, dat op vrijwel dezelfde wijze wordt bediend. De najaarsveemarkt te Sommelsdijk woensdag 4 november gehouden, ken merkte zich door 'n ongekende druk te. Er was zoveel volk op de been, dat men wel over de hoofden kon lopen. Van het begin van de Voor straat af tot aan het Marktveld toe was het een duwen en dringen en kon men slechts voetje voor voetje vooruitkomen. En dat was heus niet om het vee hoewel er meer aan voer was dan voorheen maar meer om de kramen, die met allerlei lek- kers, snuisterijen, luxe- en huishou delijke artikelen, stoffen en kleding gevuld waren. De marktkooplui wis ten met de nodige humor de aandacht op zich te vestigen vooral de leu tige bananenkoopman met hoge hoed en menige gulden is er achterge laten. De marktmeester de heer A. de Gans had het deze keer wel bijzonder druk, want al het gemeentelijk kramenmate- riaal was uitgegeven. Er was geen plaats onbezet tot zelfs in de St. Joris Doelstraat toe. De kramen stonden nu op het Marktveld tot aan de kerk; de marktmeester had het zo geregeld, dat het vee midden op de Voorstraat stond en de handelaars in landbouwmachines, o.m. Ford, Middelharnis; Van Rumpt, Stad; A. de Lignie, S'dijk en meer an dere, aan het eind van de Voorstraat Zodoende is voor kijkers en kopers meer ruimte verkregen. De aanvoer van runderen was, naar het ons voorkwam groter dan gewoon en het viel ons op, dat er zoveel pon- nies waren. Deze kleine, handige paard- jes komen er steeds meer op het eiland; ze worden voor allerlei doeleinden ge bruikt, door melkboeren en voor andere handel en ook wel door kleine land bouwers voor vervoer. Voor tuinen bij besproeiing e.d. bewijzen de ponnies uitstekende diensten, omdat ze zo ge makkelijk onder laaghangende bomen door kunnen. En voor jongens zijn de beestjes ook zeer attractief, want ze kunnen er eens mee uit rijden! Aanvoer De aanvoer was als volgt: 56 runde ren en 1' kalf; 5 paarden en 14 ponnies; 127 biggen en 2 varkens. Prijzen voor aanvoer Voor het grootst aantal aangevoerde runderen ontving de heer Joh. Mooy- aart de Ie prijs; Jan Troost de 2e prijs terwijl de 3e prijs moest gedeeld door de handelaren Wervers en Troost. De heer Abr. Tieleman ontving hiervoor de 4e prijs. Voor de aanvoer van biggen ontving dhr. Krijgsman te Middelharnis de Ie prijs met 47 biggen; P. Groenendijk, Dirksland met 42 biggen de 2e prijs en Mach. V. d. Baan te Melissant met 40 biggen de derde prijs. Prijzen paarden en ponnies Voor de luxe paarden kon geen Ie prijs worden verstrekt. De heer K. K. van Es ontving voor een luxe paard de 2e prijs. Zware paarden 3 jaar en ouder Ie prijs voor J. Vroegindeweij Mid delharnis, 2e prijs T. Vroegindeweij, Middelharnis; Se prijs J. Vroegindeweij, Middelharnis. Luxe paarden 3 jaar en ouder Ie prijs J. Vroegindeweij Middelhar nis; 2e prijs B. de Ruiter te Sommelsdijk en 3e prijs T. Vroegindeweij te Mid delharnis. Prijzen voor ponnies De heer Keuvelaar N.-Tonge ontving de 1ste pr. voor ponnies grote maat; 2e prijs voor K. K. van Es te Dirksland en 3e prijs voor J. Vroegindeweij te Mid delharnis. Ponnies kleine maat: Ie prijs van Nimwegen, Sommelsdijk; 2e prijs Keu velaar te Nieuwe Tonge; 3e prijs Vis van Heemst te Sommelsdijk; 4e prijs K. K. van Es te Dirksland; 5e prijs Van Nimwegen te Sommelsdijk. Voor runderen werden geen prijzen toegekend. De handel in runderen was slap, gezien het gebrek aan veevoer. naar Telefoon 2438 Middelharnis Bestellingen pulp met 15"/o gekort. De suikerfabriek te Puttershoek heeft aan de landbouwers die pulp hebben besteld, doen weten, dat ten gevolge van de ongekende droogte de regering zich genoodzaakt ziet om een grote hoe veelheid suikerbieten aan de suikerfa brieken te onttrekken en toe te wijzen aan de daarvoor in aanmerking komen de veehouders in de streken, die door de droogte het zwaarst zijn getroffen. Hierdoor vermindert vanzelfsprekend niet alleen de door de suikerfabrieken te verwerken hoeveelheid suikerbieten, maar ook de beschikbaar komende hoeveelheid pulp. Aangezien hierdoor de aan de fabriek te leveren hoeveelheid suikerbieten en daarmede tevens de pulpproduktie be langrijk vermindert, ziet men zich ge dwongen om op all gekochte pulp een korting van ISVo toe te passen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9