Bewogen raadsziWng ie Melissani r e sluikeR Portretwerk Dhr. Van der Spaan niet tevreden met beleid van b. en w. Motieven wist hij echter niet aan te voeren reportages FOTO ROTSMA 25 Vervolgverhaal door W. Schippers Bladz. 2 *,E I L A N D E N - N I K U W S" Dinsdag 3 november 1959 De gemeenteraad te Melissant kwam vrijdagmiddag bijeen, onder presidium van burgemeester H. Bos, die voor de eerste keer de gemeentebegroting hielp afliandelen. Het werd een min of meer bewogen zitting, daar de beer v. d. Spaan bij het houden van zijn algemene beschouwingen het beleid van b en w aanviel en zelfs op een reeds genomen besluit wilde terugkeren. Op de vraag van de voorzitter om de ingrijpende beweringen met bewijzen te staven, werden wel enige dingen naar voren gebracht, die in feite niets met het beleid van b en w uitstaande hadden. De voorz. sprak zijn afkeuring uit over de insinuerende wijze, waarop een en ander was naar voren gebracht. Het tekort op de begroting bedraagt 32.000,de saldi-reserve is uitgeput. Na opening door de voorzitter wer den de notulen vastgesteld en enige in gekomen stukken voor kennisgeving aangenomen, (o.m. bleek de gemeente rekening 1958 door G.S. te zijn goed gekeurd). De begroting 1960 van de Stichting Drinkwaterleiding vond geen bezwaar. Het krediet in rek. crt. met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten zal voor 1960 40.000,— bedragen. Erfpachtsuitgave Voorstel tot het uitgeven in erfpacht van een perceel grond aan J. Mans, onder intrekking van het raadsbesluit van 24 april 1959, voor zover dat be sluit betrekking heeft op verkoop van hetzelfde perceel aan de aanvrager. Bij raadsbesluit van 24 april 1959 is aan J. Mans, Julianaweg 12, een perceel grond ter grootte van 215,5 m^ gelegen aan de Marij keiaan, verkocht voor 7,53 per m^. Voordat de koopakte werd verleend, heeft Mans, die in te genstelling tot de oorspronkelijke be doeling thans een woning gaat bouwen voor de verkoop aan derden, verzocht van de koop te mogen afzien en de grond in eeuwigdurende erfpacht te mogen ontvangen. B en w hadden hier tegen, gezien de gewijzigde omstandig heden geen bezwaar en stelden voor: a. het raadsbesluit van 24 april 1959 in te trekken voor zover dit betrekking heeft op de verkoop van grond aan Mans; b. de in het besluit van 24 april 1959 bedoelde grond in eeuwigdurende erf pacht aan Mans uit te geven tegen een canon van 0,30 per m^ per jaar. Hier mee ging de raad akkoord. Protest tegen toneel Voorstel tot wijziging van de Veror dening op de heffing van een belasting op toneelvertoningen en andere verma kelijkheden. In een vorige vergadering hebben b en w toegezegd te zullen nagaan of en. zo ja in hoeverre het gewenst is de be staande belastingverordening te wijzi gen met het oog op de in de praktijk gebleken bezwaren die de toepassing van die verordening oplevert voor de ontplooiing van het culturele leven in de gemeente. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat het, met behoud overigens van de mogelijkheid tot belastingheffing van andere vermakelijkheden, gewenst is de plaatselijke verenigingen wat meer armslag te geven en met name voor deze de belemmeringen weg te nemen welke de verordening vormt voor de gewone jaarlijkse activiteiten. Naar hun mening kan dit worden bereikt door de bestaande tekst van art. 5, luidende: „Van de belasting zijn vrij gesteld: vermakelijkheden, uitgaande van verenigingen, tot welker eigenlijke doel en gewone werkzaamheden het ge ven van vermakelijkheden niet behoort, voor zover deze vermakelijkheden voor elke vereniging niet meer dan eenmaal per kalenderjaar plaats hebben en zon der betaling van toegangsgelden uitslui tend voor leden en introducé's toegan kelijk zijn." te wijzigen als volgt: „Van de belasting zijn vrijgesteld: vermakelijkheden, uit gaande van verenigingen, tot welker eigenlijke doel en gewone werkzaamhe den het geven van vermakelijkheden niet behoort, voor zover deze vermake lijkheden voor elke vereniging niet meer dan tweemaal per kalenderjaar plaats hebben en geen toegangsgeld ge heven wordt hoger dan 1, Weth. V. Rossum (S.G.P.) merkte op, dat het hier ging om de ontplooiing van het culturele leven. Het woord „cul tuur" wordt in zoveel vormen gebruikt aldus spreker, in wezen betekent het „beschaving". Nu hadden volgens spr. toneelvoorstellingen en beschaving wei nig overeenkomst; hij kon er dan ook zijn stem niet aan geven. „Er was toch in b en w geen Icwestie over en het is toch geen meerderheids- voorstel" bracht de voorz. in het mid den. Weth. van Rossum stemde dat toe het punt was in b en w echter behan deld, toen hij uit de vergadering weg geroepen werd. De voorz. zei verder dat het v. h. ook al in de verordening stond. Het ging hier om belastingfaciliteiten. „Toneel wordt er door bevorderd" meende weth. van Rossum. „Het is geen nieuw element, al kan het uitbreiding betekenen" stemde de voorzitter toe. De heer P. A. Leydens (A.R.) merkte op, dat naar aanleiding van het 60-jarig bestaan der muziekvereniging, gespro ken was over opbloei van het culturele leven. Spr. was daar niet tegen wanneer het muziek en zang betrof; maar to neelvoorstellingen maakte voor hem een onderscheid en met dit punt ging hij niet akkoord. De voorz.: Dus U wou het zo redige ren: „vermakelijkheden niet zijnde to neelvoorstellingen?" De heer v. d. Spaan concludeerde dat de heren nooit een toneelvoorstelling gezien hadden. Hij stemde toe dat er misschien waren, die niet door de beu gel konden. Maar als men neemt: „De vis wordt duur betaald" van Esther van Wijk, vond hij dat machtig van be koring en een stuk dat veel goed heeft gedaan t.a.v. de vissers. Zo zijn er im mers ook goede en kwade films, aldus deze spreker. De heer D. Leydens wilde het in han den van de burgemeester laten of het kon worden toegestaan of niet. Spr. had dan geen bezwaar tegen de redak- tie. „Er wordt erg door gedaasd over to neel zei de heer Prins. U kiijgt toch altijd eerst de tekst te zien, zodat kan worden ingegrepen. Daar is meer con trole op, dan op filmvoorstellingen. De heer Molenaar (S.G.P.) onder streepte wat de heer van Rossum had gezegd. Hij wilde de deur niet open zetten voor toneel. „Het gaat nu over de belasting", al dus de voorz. Hij nam aan dat ook dhr. Molenaar tegen de redaktie was. Bij stemming waren de heren P. A. Leydens, Molenaar en v. Rossum tegen, de overige heren voor. Het voorstel van b en w was hiermee aangenomen met 4-3 stemmen. Begrotingen Aan het Algemeen Armbestuur werd voor 1960 een renteloos voorschot ver strekt van max. f 5000,De begroting werd op advies van het commissielid dhr. Leydens Sr. vastgesteld als ook de begroting van het woningbedrijf over 1960. Uit de toelichting bleek, dat er op 1 jan. a.s. 77 woningen in exploitatie zijn. Dan volgde vaststelling van de ge meentebegroting 1960. In de bijbeho rende beschrijvingsbrief werd daarover het volgende opgemerkt: De begroting voor 1959 vertoonde reeds een somber beeld, n.l. een be schikking over de saldi-reserve tot een bedrag van 29.390,98. Sedert de aan bieding is deze beschikking reeds opge lopen tot een bedrag van 37.049,75. Gelet op de rekening over 1958 resteert dan nog een saldi-reserve van 1.388(16 een bedrag wat voor de begroting 1960 buiten beschouwing gelaten kan wor den, in afwachting van nog te doene uitgaven ten laste van de dienst 1959. Het punt is thans bereikt dat geen saldi-reserve meer aanwezig is tot dek king van de uitgaven. Niettegenstaande het feit dat de ra mingen voor 1960 zich beperken tot de allernoodzakelijkste voorzieningen ver toont de begroting wederom een nade lig slot en wel van f 32.238,36. Bij het aanbieden van de begroting voor het dienstjaar 1959 spraken b en w er hun bezorgdheid reeds over uit dat de stijging der uitgaven niet wordt gecompenseerd door een gelijke stij ging der inkomsten. De thans aangebo den begroting toont aan dat de stijging der uitgaven is voortgegaan terwijl er weinig verandering in de inkomsten is gekomen. Reeds op 18 december 1957 werd door b en w verzocht om verhoging van het basisbedrag der algemene uitkering uit het gemeentefonds. Op dit verzoek werd echter afwijzend beschikt. Voor de tweede maal werd een verho ging gevraagd op 30 juni 1958, speciaal voor het uitvoeren van het riolerings- plan, doch op dit verzoek werd tot he den nog niet beschikt. Gezien de toestand der financiën kunnen belangrijke werken thans niet worden geraamd en tal van wensen blijven bestaan. De heer D. Leydens bracht namens de commissie dank voor de samenstel ling van de begroting, al gaf deze geen opwekkend beeld met een tekort van f 32.000,Nu wordt er wel aangera den deze schadelijke post in 10 jaar af te schrijven, maar dit houdt in, dat de Prima en niet te evenaren nieuwe begroting met rente en afschrij ving met 4500,bezwaard. De toe komstige uitkering uit de nieuwe fi- nantiële regeling is te klein, zodat het vooruitzicht is, dat we nooit meer uit de schuld komen, aldus spreker. Hij zag er geen uitzicht in. Op sommige posten had de commissie opmerkingen; het gebruik van de auto van de burgemeester was naar zijn zeggen vergeleken met vergoedingen in andere gemeenten niet te duur. In principe vond hij het niet juist, dat het een „gemeenteauto" was hij zag lie ver dat de auto van de burgemeester zelf was, met een toelage van de ge meente. Bij de post brandweer kwam spreker op de subsidie 40,per lid) waarnaast hij nog een post zag van 400,waarvan hij vroeg waarvoor die bedoeld waren. Als zij aan de f 600,te weinig hebben voor onkos ten, vond hij het niet verantwoord dat er nog eens 400,naast stond. De B.B. nam spr. ook onder de loupe. Hij wist dat het een post waar men niet onder uit kon, maar zit er wat in voor de gemeente, vroeg spreker. Oefent de B.B. nog? De voorzitter de heer Leydens aan horend, vond het uit beleidsoverwegin gen beter deze posten bij behandeling van de hoofdstukken te zien. Dit werd goedgevonden. De heer v. d. Spaan hield dan een algemene beschouwing ongeveer in de volgende bewoordin gen. Hij zei een zeer onaangenaam ge voel over zich te hebben; hij was niet tevreden met het beleid van b en w. Hij wist dat de burgemeester het druk had, maar die regeert niet alleen, de wethouders moeten mee-regeren. Het toezicht in de gemeente vond hij bar en bar slecht! Als dat beter was kon er veel schade worden voorkomen. Ook vond spr. het nodig dat de Technische dienst op de vingers werd getikt. Als men het gemeentebelang wil dienen, moet men geen mensenvrees hebben. In het schilderwerk gem. huis, onderwij zerswoning, zag hij een onrechtvaardig heid; hieraan had de Vogel niet mee mogen doen. Het kwam z.i. toe aan schilder Bakker. Hij had vernomen dat het schoonmaken van de riolering niet was gegund aan Mans, ofschoon deze de laagste inschrijver was. Hij vond dat het diende te worden gegund aan de gemeentenaren. Bouw verenigingsgebouw en school- woning duurde te lang; hij hoopte dat het college van een en ander nota zou nemen. Meestal wordt een alg. beschouwing besloten met de woorden, dat Gods ze gen op de arbeid mag rusten. Hij zou dat niet doen het was z.i. een af gezaagde term, en glad overbodig! De zegen van God is er altijd hij doet regenen over rechtvaardigen en on- rechtvaardigen en geeft de wasdom aan beide. God Zelf is de zegen aldus spr., alleen de mens bederft het grondig! Ik dank U voor uw aandacht aldus besloot de heer v. d. Spaan. Ingrijpend De voorz. vond de beweringen, die niet met bewijzen waren gestaafd, in grijpend. U durft te zeggen: het toe zicht is slecht, de wethouders regeren niet mee, en geeft insinuering aan mijn adres aldus spreker, die dit wel eens nader wilde toegelicht zien. „Dat is bekend genoeg" antwoordde de heer v. d. Spaan. „Noem de feiten?" maande de voorz. Dhr. V. d. Spaan: Het trottoir onder aan de dijk is een groot schandaal! De voorz. En verder? Dhr. V. d. Spaan: „De goten lekken!" „Welke goten? vroeg de voorzitter „Hier en daar...." antwooi'dde dhr. V. d. Spaan, o.m. van het gemeentehuis en ook is het hekje van de O.L. school weggerot, wat niet zo zou zijn als het op tijd was geverfd. Waarom doet de Techn. Dienst „Dus U meent, dat een lekke goot en een niet geschilderd hek oorzaak is van niet voldoende toezicht door het ge meentebestuur?" viel de voorz. in de rede. „Nee, nee, daar moet de techn. dienst naar kijken," zei de heer v. d. Spaan. „Zijn dat nu punten en motieven, dat de wethouders niet mee-regeren? vroeg de voorzitter. „Nu het regent schildert men het ge meentehuis en toen het droog was niet!" wierp dhr. v. d. Spaan nog gauw in het midden. „Dat is in de vorige vergadering tot en met doorgesproken", antwoordde de voorzitter, dat gaan we nu nog niet eens doen. „Eenzijdig" gaf de heer v .d. Spaan terug. „U zei toen dat het met goedvin den was van de schilders wat anders blijkt te zijn." „Dat punt is afgehandeld in de vorige vergadering" antwoordde de voorzitter. „Maar voor mij niet!" bitste de heer V. d. Spaan terug. „Dat is allemachtig makkelijk!" „We zijn geen kleine kinderen, dat we over een afgedane zaak, die de in stemming had van de raad bezig blij ven, aldus de voorzitter. Spr. vroeg verder of v. d. Spaan wil de doorvoeren, dat geen openbare in schrijving buiten de gemeente mocht plaats hebben. Dhr. V .d. Spaan: „Ik heb gezegd, dat Mans de laagste inschrijver is!" „Dat is hij niet" was het antwoord van de voorzitter. Het werk was ge splitst in onderdelen. „Hij is de laagste inschrijver" hield dhr. v. d. Spaan vol, wat de voorzitter weerlegde. Dhr. V. d. Spaan: „Ik vind het ge meen! Kunnen we er over stemmen?" De voorz.: „Het raadsbesluit is reeds genomen!" „Maar nog niet goedgekeurd terug van Ged. Staten" meende dhr. v. d. Spaan. Spr. had in de vorige vergade ring gezegd, dat Mans de riolen zou krijgen en de anderen. „De gelden zijn beschikbaar gesteld" daarmee is dat punt af, besliste de voorzitter. „U moet er niet om heen draaien!" voegde dhr. v. d. Spaan de voorz. toe. De voorz. werd het blijkbaar zat en zei nogmaals dat hij dit punt niet nog eens opnieuw aanhangig wilde maken. Als het raadsbesluit is goedgekeurd terugontvangen, wordt de uitvoering door b en w nader geregeld. De voorz. sprak afkeurend over de insinuerende wijze, waarop een en ander was naar voren gebracht. De slotopmerking, dat Gods zegen toewensen overbodig was, had hij voor kennisgeving aangenomen. Weth. Keyzer merkte nog op, dat b en w bij nauwkeurig bestuderen van de begroting dingen tegen gekomen waren die verandering behoeven en die terde ge onder de loupe zullen worden geno men. „Dan krijg ik toch gelijk" was het laatste woord van dhr. v. d. Spaan. De voorzitter ging over tot hoofd- stuksgewijze behandeling van de begro ting en bezag eerst de opmerkingen van de heer D. Leydens over de gemeente auto. De voorz. zei hierop, dat er een raads- verslag aan ten grondslag lag, waar moeilijk op was terug te komen, om dat de wagen er eenmaal is. De wijze waarop de auto gefinancierd is, heeft voor Melissant bepaalde voordelen; het is gebaseerd op het inwonertal van de 3 gemeenten. De grootste gemeente draagt er het meeste aan bij. Als Me lissant b.v. 25 et per km zou moeten betalen zou men veel duurder uitko men. Het pricinpiële bezwaar kon spr. niet aanvoelen. „We zijn er toen vóór geweest" zei dhr. V. d. Spaan, hij was er nu niet voor om dit ongedaan te maken. De heer D. Leydens ging uit van zich zelf en zei dat hij liever een eigen auto zou hebben. Het was niet een finantieel bezwaar, maar een principieel punt. Voor de voorzitter was het geen kwestie de wagen was er reeds, toen hij kwam. Weth. Keyzer merkte op dat er beter niet over gesproken kon worden. Me lissant is niet slecht af meende hij. De voorz. merkte op, dat de raad een burgemeester niet kan dwingen een auto te nemen! Hij kan het ook op de fiets doen! Zou dat in het belang zijn van de gemeente vroeg spreker? Als er een dienstwagen is compliceert dit, dat de burgemeester daarmee de belangen der gemeente dient. De heer D. Leydens bezag het zo, als hij burgemeester was zou hijzelf een auto aanschaffen. „Maar U kunt niet in een andermans portemonnee kijken" zei de voorzitter. Van dit punt werd afgestapt. Over de bijdrage voor de brandweer zei de voorz. dat er 40,per persoon (of 600,totaal) is uitgetrokken, wat verstrekt werd met het doel dit te be stenamen voor die uitgaven die geen betrekking hebben op de taak van de brandweer. De 400,zijn geraamd voor de opleiding, die volgens b en w moeilijk uit de subsidie kan bestreden worden. De heer Leydens herinnerde, dat de raad indertijd besloten had, dat van die f 600,alles zou worden gedaan en er later geen declaraties zouden komen. Hij had geen bezwaar tegen de gelden, maar het klopte z.i. niet met het in dertijd genomen besluit. De voorz. merkte op, dat er een mis verstand over bestond en was er voor deze kwestie eens rond te praten, ook met de brandweer. Later wilde spr. het nog eens ter tafel brengen. Dan kwam de voorz. terug op de post van de B.B., die gebaseerd was op het aantal inwoners. Er is momenteel geen blokhoofd; spr. had gepoogd andere le den te animeren, wat nog niet met suc ces was bekroond. De belangstelling is maar gering verzuchtte spreker. De heer Leydens kwam terug op de houten gebouwen van de speelweide. Er staat een afschrijving voor van 40 jaar, die gezien de achteruitgang nooit zal worden uitgediend. Spr. vond het een geflatteerde post op de begroting. De voorz. was het daarmee eens, en zei, dat 40 jaar voor houten gebouwen veel te lang was. Dit moest t.z.t. op een reëeler basis gebracht. De heer D. Leydens had bezwaar te gen de post zwemgelegenheid, die voor Melissant 500,— bedraagt. Alleen de jeugd van Kralingen maakt er volgens hem gebruik van. Spr. vond het een algemeen belang, maar vroeg zich toch af, betaalt Melissant niet te veel. De voorz. antwoordde dat er een le denadministratie was; het leek hem de moeite waard hier naar te informeren. De heer Prins beweerde dat de Me- lissantse jeugd er wel veel ging zwem men. De ledenlijst geeft geen voldoende controle; er zijn veel kinderen die een kwartjs betalen en dan ook zwemmen. Hij wist dat er wel een 50-tal kinderen van 6-12 jaar goed hebben leren zwem men. De heer D. Leydens had zijn bewering gebaseerd op de drommen jongelui die aan de Zuiddij k gaan zwemmen. De voorz. dankte de heer Prins voor zijn inlichtingen en waar er grote fi- nantiële zorgen waren aan een zwem gelegenheid als deze, wilde spr. de post zo laten, waartoe werd besloten. De heer D. Leydens (die nog altijd sprak namens de commissie) merkte bij de post gemeente-personeel op, dat dhr. Witvliet na alle aftrek slechts 55, per week in zijn hand kreeg. Hij vroeg b en w deze bezoldigingen eens na te gaan. De voorz. wilde dit doen, maar meende dat de maximaal toelaatbare normen waren toegepast. Als ze kun nen worden opgevoerd, zal b en w dit niet nalaten zegde spreker toe. Verder merkte de heer D. Leydens bij de post sneeuwruimen op, het be drag voor de zandstrooier 1500, niet ineens af te schrijven, maar in 5 jaar. De voorz. antwoordde dat bepaalde posten worden beschouwd als een een malige uitgave. Zo ook met de zand strooier. De heer D. Leydens vond de post brandstoffen O.L. school buitengewoon hoog. 1100,Het is een schadelijke post, omdat deze doortelt ook voor bijz. onderwijs. De voorz. zegde toe maatregelen te nemen deze post zoveel mogelijk te drukken. Er zijn reeds consignes over gegeven. Verdere vragen waren er niet; de begroting werd daarna z.h.s. vast gesteld. De voorz. voegde er nog aan toe, dat het de eerste maal was dat hij hier als burgemeester een begrotingsbehande- MIDDELHARNIS Tentoonstelling Ambacht en klein. industrie. Naar wij van bevoegde zijdf vernemen, zal op maandag 9 november 1959, des namiddags half drie, in d^ aula van de Technische School te Mid- delharnis, een bespreking worden gg. houden over het organiseren van een tentoonstelling voor het Ambachts er, Kleinindustriebedrijf. Bij deze bespreking zal aanwezig zijj de Rijksmiddenstandsconsulent, de "Wel. edele heer T. de Boer, die de Motieven voor een dergelijke tentoonstelling na der zal uiteen zetten. Zie de advertentie in ons blad op vrijdag 6 november. Opbrengst collecte Toogavond. De opbrengste van de collecte die op de Toogavond aan de deur van de kerk is gehouden, heeft opgebracht de som van 218.-. DIRKSLAND Bezichtiging nieuw Verenigingsge bouw^. Nu het gemeentelijk verenigings gebouw „De Schakel" onlangs officieel in gebruik is genomen wordt de bevol king van Dirksland in de gelegenheid gesteld dit gebouw te bezichtigen op donderdag 5 nov. a.s. tussen 7 en 9 um 's avonds. Gedurende deze tijd zal de muziekvereniging „Amicitia" in het ge bouw concerteren. HERKINGEN Middenstandsavond De afdeling Her- kingen van de Kon- Ned. Midden- standsbond zal op 3 nov. a.s. in het ver- enigingsgebouw „Ons Huis" een propa-j gandaavond houden. Als sprekers zul-f len optreden de heer Hagelen, die zal spreken over o.m. omzetting van een zaak in een firma, overdracht van een' zaak aan een derde, berekening van goodwill en de heer Mr. D. Kluiver, secretaris van de Middenstandsbond, zal spreken over de middenstands orga- nisatie en wat deze doet. Vertoond zul len worden enige films, o.a. de Zuider- zeefilm in kleuren, het afschieten van een raket naar de maan, de Nederland se film de vangst van de eerste Hol landse nieuwe in volle zee en een kleu renfilm over het natuurreservaat in Noord-Amerika. Deze avond is toe- toegankelijk voor leden en genodigden. Burgerlijke stand over oktober 1959, Geboren: Pieter Adrianus z. v. C, Hogerwerf en J. E. van Mourik; Bou- dewijna d. v. H. Doornhein en C W, van Saarloos; Willempje d v. C. Markus en L. Markus. Ingekomen: F. van den Tol en gezin van Dirksland. Vertrokken: L. W. Witvliet naar Eot- terdam. Gevonden voorwerpen: Een zilveren ring met blauwe steen en een medaillon met kinderfoto. Verloren: Een zilver kettinkje mei hanger. Inlichtingen bij de postconi-; mandant der rijkspolitie alhier. Nieuws Herv. kerk. A.s. zaterdag 1 nov. des avonds van 7-8 uur zal er in het jeugdgebouw der Herv. kerk zitting worden gehouden tot de ontvangst van zitplaatsgelden en erfpachten. Daar dit de laatste zitting is, worden allen ver wacht omdat het verder onkosten voor de betrokkenen zal opleveren. ling voorzat; hij was bijzonder tevre den over de samenstelling en braclit daarvoor hulde aan het secretarie-per soneel. Begrotingswijziging. Als eerste begr- wijziging 1960 werd 300,— gevoteerd als deelname in de kosten struktuur- plan; een bedrag van 40,voor ver hoging subsidie aan de Stichting voor- en nazorg Geesteszieken en een bedrag van f 225,als bijdrage aan de Stich ting Tandheelkundige Jeugdzorg op de scholen. Rondvraaj De heer v. d. Spaan informeerde hoe het stond met de bouw verenigingsge bouw, waarop de voorz. zei in beslotei' zitting mededelingen te zullen doen. De heer Prins stelde voor, in ver band met een voormalig genomen te- sluit inzake studie-toelage een studie fonds te stichten wat in b en w nade: zal worden bekeken. De heer Molenaar vroeg aandacls voor de bestrating van de Pieterstraat waarop de voorz. zei, dat deze veel tï lijden had gehad van aanleg leidinget wat nog niet was voltooid- Eerst late! kan worden herbestraat zei de voort die daarna overging tot een zitting me' gesloten deuren. „Laat mij er dan maar op uittrekken, schipper, als ge het goedvindt. Ver lo pen is toch niet iets, dat U aantrekt." „Dan blijf ik maar aan boord. Arjaan we kunnen later samen wel bij Joris Bekkers gaan kijken. In elk geval moe ten we winkelwaar gaan inslaan." De nevel, die vroeg in de morgen al les in een lichtgrijs waas had gehuld, begon te wijken voor de krachtiger wordende zonnestralen en toen Adriaan Nitzema de Bato verliet, vertoonde de hemel voor het geoefende oog van de schipper reeds de kentekenen, die hem een prachtige dag voorspelden. Vlug liep de jonge schipper langs de haven en onwillekeurig zocht zijn oog de plek, waar hij voor het eerst voet aan wal zette in het oude Zeeuwse ha venstadje. Er lagen thans niet veel vaartuigen in de haven. In de verte stak de mast van een schoener omhoog en van de gaffel woei de Engelse vlag. Adriaan stelde zich voor, hoe het zou zijn als hij weer het zeegat uit moest aan boord van zulk een vaartuig en hij kon het zich thans onmogelijk indenken dat er een tijd geweest was, dat hij hunkerde naar een plaatsje aan boord van zulk een schip. Het was hem niet meegevallen. Een gevoel van weemoed maakte zich van hem meester, nu hij dacht aan het laat ste afscheid van zijn moeder. Die had niet veel geluk gekend in haar leven en toch was zij bijna altijd opgeruimd, en welgemoed geweest, ondanks de druk kende zorgen, die zij met Jauk deelde, terwijl zij zich dankbaar toonde voor ieder zonnestraaltje in hun armoedig bestaan. Adriaan moest denken aan zijn oude schipper, die het ook niet voor de wind was gegaan en die toch steeds zijn blij moedige levenslust had kunnen bewa ren. Onwillekeurig kwam de jonge Fries de lievelingspsalm van Rudeman in de gedachte: Gods verborgen omgang vin den zielen waar Zijn vrees in woont. Spoedig echter verdwenen die ern stige beelden en overwegingen; de mor gen was zo mooi en het jonge, krach tige bloed bruiste hem door de aderen, zodat de wandeling voor Adriaan Nit zema een echt genot werd. Hoe goed Adriaan zich steeds op het water wist te oriënteren, aan de wal was hij altijd direct het spoor bijster. Evenals bij zijn eerste bezoek aan Veere, liep hij ook nu weer op goed geluk door de straten van Terneuzen, en toch had schipper Rudeman hem, duidelijk uitgelegd, waar hij heen moest om langs de kortste weg in de buurt van de turfhandelaar te komen. Spoedig was hij het stadje doorge lopen. Binnensmonds mompelde hij: „Een laag huis met een grote schuur moet het zijn, 't staat een eindje van de andere huizen af en het is van de weg gescheiden door een lage doorn- heb, met een witgeschilderd hek voor de oprit." Hoe Adriaan echter rondkeek, hij vond niets, dat op het hem uitgeduide huis van de handelaar geleek. Wel bemerk te hij, dat hij reeds meermalen op de plek geweest was, waar hij zich thans bevond, en dat hij met enige aandacht naar het voor hem liggende huis bleef staren. Dit kwam, omdat het leek op de woning, die de schipper hem be schreven had. Hij keek om zich heen, of hij niet iemand zag, wie hij om in lichtingen kon vragen. Het was echter stil in dit gedeelte van het oude stadje en slechts een paar kinderen speelden voor de naastbijzijnde woning in de zonneschijn. Op dit ogenblik kwam iemand het voetpad afkuieren van het huis, dat de jonge schipper daarstraks in twijfel had gebracht. Het was een frisse, flink uit de kluiten gegroeide jonge dochter, en toen ze door de poort op de weg kwam, naderde Adriaan een paar passen en vroeg: „Woont hier soms de turfhandelaar Tasselaar of Hasselaar?" Het meisje begon te lachen: „O, U bedoelt zeker Kobus Hasselaar; nu, dan zult U een kwartiertje moeten teruglo pen, schipper; die woont meer de ha- venkant uit." „Dan moet ik er toch bepaald al eens voorbijgelopen zijn, ik heb Terneuzen al minstens driemaal achter elkaar rondgekuierd", antwoordde de jonge man. „Me dunkt", merkte het meisje op, „dat U dan toch wel eens eerder had kunnen vragen naar Hasselaar; alle mensen in Terneuzen weten, waar hij woont. De kortste weg is nu deze rich ting volgen tot aan de drie hoge beuken en dan links afslaan tot aan de kruis weg, die U, als U rechts afslaat, in een minuut of wat bij Kobus Hasselaar brengt." Adriaan Nitzema moest onwillekeu rig lachen, als hij er aan dacht, dat schipper Rudeman hem ongeveer op dezelfde wijze aan zijn verstand had trachten te brengen, waar de turfhan delaar woonde. Hun weg liep tot aan de beuken in dezelfde richting en de jonge schipper, die met alle mensen gauw op zijn ge mak was, bleef gemoedelijk naast het meisje voortstappen en vertelde onder tussen, dat ze gisteravond laat ifl Ter neuzen waren binnengevallen met een lading turf, in Groningen gehaald. Hij vertelde verder, dat hij verleden jaar ook in Terneuzen geweest was en dat hij toen overnacht had in de Vuurbaak bij Joris Bokkers. Of ze Joris Bokkers uit de Vuurbaak ook kende? Een eigenaardige glimlach speelde om de lippen van het meisje, toen ze ant woordde: „Zeker ken ik hem. En is het U daar nogal bevallen?" „Nu, dat zou ik denken, ik heb er heerlijk geslapen, al was het dan ook, dat de waard me maar ternauwernood onderkomen wou verschaffen; de waar din vond het echter goed, dat ik bleef, en ik ben er haar nog dankbaar voor. De volgende morgen, juist toen ik zou vertrekken, maakte ik kennis met een oude schipper. „En ben je nog bij schipper Rude man?" viel het meisje hem in de rede. En toen Adriaan met verwondering vroeg: „Hoe ter wereld weet U dat?" riep ze lachend: „Wat ik weet, doet er niet toe, schip per, maar hier zijn de beuken en U moet linksom, als U bij Kobus Hasse laar moet wezen, goeie morgen." Verbouwereerd keek Adriaan het meisje na, dat met vlugge stap rechts om ging en spoedig achter de huizen was verdwenen. De jonge schipper bleef nog een on der de beuken staan; hij vond het oude Terneuzen een buitengewoon aantrek kelijk stadje. Linksom, tot aan de kruisweg en dan rechtsaf, had die aardige Zeeuwse hem gezegd. Wonderlijk, dacht hij, het is iic' of ik haar meer gezien heb, en ik zot toch niet weten waar. Hoe ter wereld komt ze er bij om te zeggen: Ben i' nog bij schipper Rudeman? Dat kon het huis van de turfman w^' zijn, onderbrak hij zijn gedachtengaiis Een klein woonhuis een grote schuur een doornheg met witgeschilderd hek het klopt precies, hier moet ik onge twijfeld zijn. Het witte hek stond open en Adriaa» liep het ruime erf op, waar het krioel de van kippen en duiven, die bij ziJ" nadering kakelend en fladderend ee» goed heenkomen zochten. Nu ging i' mm schuurdeur open en een man van mid'jH delbare leeftijd kwam het erf opstap- pen en liep regelrecht op Adriaan toe. „Ha", zei hij, „daar is een schippej van mijn heer de Gorter uit Veere, rn^; turf voor Kobus Hasselaar; of heb i* liet mis?" „Precies geraden", antwoordde jonge Fries. Een ogenblik later zat M met de gemoedelijke turfboer in die"- v gezellige woonkamer. Het was bijna een uur later, toe''' Adriaan de gastvrije woning van turfhandelaar verliet en hij zichzelf 1 opmerking maakte, dat hij nu to* zachtjesaan tijd werd, om de Bato gaan opzoeken. (Wordt vervolg»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2