BEZOEKT DE VEEMARKT Vogelshow ie Middelharnis ie Sommelsdijk Provinciaal Wegenplan Schip aangevaren door zandbak Stellendamse vloot verrijkt met modern visser 8 vaartui g Opening „De Schakel" te Dirksland DANKDAG Plaatselijk Nieuws De gepensioneerde beer A. Stander te Oude Tonge probeert zijn nieuwe stoel woensdag 4 november a.s. Fraaie collectie van kleurrijke vogels M.S. „Mauta Jacoba" uit Giessendam gezonken 32e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEKIfFORMEERDE VOOR DE ZUID-HOLLANDSIl VerschijTtt tweemaal per weep dinsdag' en vrijdagavond GRONDSLAG EN ZEEUWSE EILANDEN Ouddorp krijgt weer een eigen predikant LEVERTRAAN Baily-brug obstakel voor visserschepen Behouden Winterdienst Den Bommel-Numansdorp Centrale VeUing HEiddelharms op KEURING VAN PAARDEN opgeven uiterlijk tot dinsdagavond 8 uur bij de heer C. A. WISSE TE OUDE TONGE Telefoon 01874-394 Dinsdag 3 november 1959 No. 2841 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Plan nieuwe brug over Voornse kanaal. Rijwielpad over trambaan Goe- dereede-Melissant. Nieuw wegvak Nieuwe Tonge tot Achthuizen. Voor de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is door Ged. Staten een voordracht in gediend betreffende het Provinciaal wegenplan en het Wegenverslag 1959. Tjyat van belang is voor ons eiland Goeree-Overflakkee laten we hieronder volgen. Met het uitwerken van het plan voor het bouwen van een afzonderlijke brug voor het wegverkeer naast de bestaan de trambrug over het kanaal door Voorne is de rijkswaterstaat voortge gaan. Van die zijde is medegedeeld, dat Tn verband met de drukke werkzaam heden, waarmede deze dienst is belast, thans nog niet met enige zekerheid kan worden bepaald, wanneer het plan ge reed zal zijn en wanneer met de bouw zal kunnen worden begonnen. Goeree en Overflakkee Het in de jaren 1956 en 1957 definitief verbeterde gedeelte Ouddorp-Goederee- de van de weg Ouddorp-Sommelsdijk- Nieuwe Tonge-Oude Tonge-Ooltgens- plaat met zijtakken naar Sas van Dirksland en Herkingen en naar Gala- thesesluis (no. 47) werd overeenkomstig het daarvoor door het Staatsbosbeheer in overleg met de provinciale water staatsdienst ontworpen plan in eigen beheer beplant. Deze zomer is een begin gemaakt met het in D.A.C.W.-verband aanleggen van een rijwielpad op de voormalige trambaan van Goedereede tot Melis sant, waardoor dit gedeelte van ge noemde weg tussen die plaatsen van het rijwielverkeer wordt ontlast. Het ligt in de bedoeling de uitvoering van dat werk in de komende winter voort te zetten. Voortgegaan werd met de voorberei ding van de verbetering van het nog niet gereconstrueerde gedeelte van het vak Melissant-Dirksland van weg' no. 47. Ter plaatse van de watertoren is een ongeveer 300 m lang gedeelte keibe strating (kleinplaveisel) van het vak Dirksland-Sommelsdijk van die weg, welke verharding in de loop der jaren, in het bijzonder bij lichte neerslag on voldoende stroef was geworden, van een deklaag van koudasfalt voorzien; de weg is tegelijkertijd opnieuw onder het juiste profiel gebracht. De uitvoe ring vond plaats in eigen beheer. De verbetering van het wegvak Nieuwe Tonge-Oude Tonge-Achhtuizen (weg no. 47) is in mei ter hand geno men; het werk wordt in een vlot tempo uitgevoerd volgens bestek no. 12 van 1958. Het meetwerk voor het verbeteren van het gedeelte van weg no. 47, lopen de van het eind van de vorengenoemd wegvak tot de Langeweg onder de ge meente Ooltgensplaat is gereedgeko men; de onteigeningsstukken voor het verkrijgen van de voor deze wegverbe tering benodigde terreinen zijn in be werking. Het wegvak zal ter vervan ging van de bestaande bochtige route door Achthuizen een nieuw tracé ver krijgen; hierbij zal de voormalige trambaan met over een zekere af stand daarlangs de Groeneweg wor den gevolgd. Met de lokaliteit wordt in verband met deze wijziging van het wegenplan contact opgenomen inzake de regeling van de onderhoudsbijdrage en de overdracht van wegen behorende tot het oude tracé. De uitvoering van het reeds eerder door het Staatsbosbeheer in overleg met de provinciale waterstaat opge maakte plan voor het beplanten van de enkele jaren geleden definitief ver beterde zijtak naar Galathese-sluis (weg no. 47), welk werk in 1957 voorlo pig is uitgesteld, zal in het aanstaande plantseizoen ter hand worden genomen. Voor verbetering van een gedeelte van de weg Middelharnis (haven)-Mid- delharnis-Achthuizen (no. 48) nabij de aansluiting aan de Molenweg in de ge meente Middelharnis is een plan opge maakt; over de aankoop van de voor de uitvoering van dat plan nodige grond zijn onderhandelingen met de eigenaar gaande. Met de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij werd overeenstemming bereikt over de aankoop van de voor de provincie van belang zijnde vakken van de voormalige trambanen; binnen kort zal de akte worden getranspor teerd. Alle overige werkzaamheden aan de wegen op het eiland bepaalden zich tot die van het normale onderhoud; de uit voering geschiedde in eigen beheer. De Herv. gemeente van Ouddorp ont ving het verblijdende bericht, dat ds. J. V. d. Vliet van Zetten, het beroep heeft aangenomen. Na een vakature van twee jaar wegens vertrek van ds. R. W. Steur naar Doornspijk krijgt Ouddorp dus weer een eigen herder en leraar. Ds. J. V. d. Vliet is in 1911 geboren en werd in 1940 kandidaat. Zijn eerste gemeente was Gouderak, waar hij 15 dec. 1940 bevestigd werd. In 1946 ver trok hij naar Hellouw en sinds 17 sept. 1950 dient hij de gemeente Zetten-An- delst. Ds. V. d. Vliet krijgt een aanzienlijk groter arbeidsveld; de gemeente Zetten telt 1351 zielen en de Herv. Gemeente te Ouddorp ongeveer 3500. Zuiver van smaak en rijk aan vitamine is de uit WED. KURVINK's DROGISTERIJ Geladen met suikerbieten op weg naar Dinteloord. Vrijdagavond omstreeks 9 uur kwam het ruim 300 ton metende m.s. „Johan na" uit St. Philipsland, met een lading suikerbieten de Dordtse kil af op weg naar de fabriek te Dinteloord. Uit te genovergestelde richting kwam vanaf het Hollands Diep, ongeveer bij de ri viersplitsing de zandbak „B.B. 31" die getrokken werd door de sleepboot „Sancta Maria" die de Kil zou in draaien. De „Sancta Maria" vroeg bakboord. De „Johanna" hield echter stuurboord aan, met het gevolg,* dat de zandbak tegen de „Johanna" botste. De „Johan na" werd aan bakboordzijde bijna ge heel opengereten en schipper J. Visser kon niet anders doen dan zijn schip op een zandplaat zetten. Bij vloed vreesde men echter dat het schip nog vol zou lopen en dientengevolge werd er een gedeelte van de lading door een over slagscheepje overgenomen. Later zijn beide schepen naar de fa briek van Puttershoek gevaren, omre- den het meer verantwoord was de Dordtse kil te nemen dan over het Hollands Diep x het Volkerak naar Dinteloord te varen De op vrijdag en zaterdag j.l. gehou den Vogelshow in Hotel Zaayer te Mid delharnis, was weer keurig ingericht. De zangvogels waren zelfs buiten te horen, ondanks hun gevangenschap, zongen zij hun hoogste lied. Het was een lust een kijkje te ne- wen in de zaal met de vele kooien, die door bloemen en planten waren omlijst. Koemenhuis „Vergeet mij niet" van de Jirma Korteweg heeft hiertoe belange loos medewerking gegeven. ,Tal van kleurrijke vogels waren er te zien; o.m. een fraaie collectie kanaries van de Van Nieuwaal en een verzame ling van dezelfde vogels van dhr. Al- ■"^echts, beide uit Middelharnis. Dit Waren wel de grootste inzendingen. De heer van Nieuwaal kweekt reeds Seruime tijd kanaries speciaal voor de kleur en goede zang; de heer Albrechts fegt zich speciaal toe om een goede l^leur te fokken. "oorts waren er mooie goudfazanten van dhr. Benedick uit Oude Tonge, ka naries in diverse soorten, zebravinken. de prachtige rijstvogeltjes, chinese dwergkartels en een prachtige roodkuif- ^ardinaal. Een papegaai van dhr. J. *^amerling van Stad aan 't Haringvliet, stond wel in het middelpunt der be- «ngstelling. Lorre bleek helemaal niet op zijn mondje gevallen te zijn, en gooi de er, tot groot vermaak van de om standers, verschillende woorden uit. De „Flakkeese Vogel vereniging", die deze show organiseerde, bestaat reeds geruime tijd. Door verschillende moei lijkheden, leek deze vereniging ten on dergang gedoemd. Om dit te voorko men wordt ieder jaar een vogelshow gehouden. Flakkee bezit vele vogellief- hebbers, doch er zijn slechts 38 leden van de vereniging. Het doel van deze vogelshow was dan ook, om nieuwe le den te winnen, teneinde de vereniging tot groter bloei te brengen. De leden kunnen tevens een cursus volgen, waarin men o.a. wordt voorge licht, om door middel van kruising een zuiver ras te krijgen, de kleuren te ver beteren, of goede zangers te kweken. De vogelshow heeft, ofschoon slechts matig bezocht, toch aan het doel be antwoord, daar verschillende personen zich als lid lieten inschrijven. Het is voor elke vogelliefhebber van belang, lid van de vereniging te worden daar men elkanders ervaringen en gedach ten op dit gebied kan uitwisselen. Wie er niet is geweest, heeft veel gemist. M. V. Gr. Had in Sommelsdijk bieten geladen. De storm van vorige week dinsdag is noodlottig geworden voor schipper A. Baggerman van Giessendam. Zijn schip geladen met suikerbieten is gezonken, maar hijzelf met vrouw en kind konden worden gered. Omstreeks half vier in de middag (toen de storm wel minder was dan 's morgens) vei'liet het 128 ton metende m.s. „Mauta Jacoba" de sluis te Mid delharnis, met een lading suikerbieten bestemd voor Puttershoek, die schipper Baggerman te Sommelsdijk had gela den. Het water was nog erg ruw en buiten de haven gekomen zette de schipper zijn reis toch voort in de veronderstelling dat het wel zou gaan. Het liep evenwel mis, want voor het Spui kreeg het schip veel water binnen, met het gevolg, dat de schipper genoodzaakt was de „Mau ta Jacoba" op de z.g.n. „Beeningen" aan de grond te zetten. Uit Middelharnis was even later ook het tankbootje „Abcoude" vertrokken. De schipper van deze boot nam vrouw en kind van de „Mauta Jacoba" over, maar schipper Baggerman zelf bleef nog aan boord. Later, bij hoog water, moest ook hij met de roeiboot zich in veiligheid stellen, daar het schip met bieten geheel vervelde. Donderdag is het schip, nadat het eerst was leeg gepompt, vlot gesleept. De heer Baggerman was zetschipper op de „Mauta Jacoba". De Stellendamse vloot is uitgebreid met een modern vissersvaartuig. Van lieverlede verkopen de vissers hun oude vaartuigen en schaffen daarvoor nieu we zeewaardige schepen aan. Zo ver kocht de heer H. Brinkman Hzn. de SL. 12 en heeft hiervoor in de plaats' een nieuwe en zeer moderne motor kotter laten bouwen. Dit schip, dat dezer dagen in de ha ven van Stellendam is gearriveerd, is gebouwd op de scheepswerf van de Gebrs. P. en A. de Klerk te Kruispolder (Z. VI.) Het schip is 20V2 m lang, 5.40 m breed, heeft een diepgang van 2.30 m en meet 49V2 ton. Voor de voortstuwing is een ABC- motor ingebouwd van 1750 pk (600 omw.) door de motorenfabriek Van Rossum te Papendrecht met welke mo tor het schip ongeveer een vaart heeft van 9 mijl. De modernste navigatiemiddelen zijn ingebouwd, o.m. een zend- en ontvang installatie, een richtingzoeker en twee echoloden, n.l. één voor dieptepeiling en een voor het waarnemen van vis- scholen. Er is een oliebunker ingebouwd van 4000 1. en een watertank van 1000 1. Het is een schip met een fraaie lijn, dat in de haven liggend aller bewon dering heeft. We wensen de ondernemer niet al leen een behouden vaart, maar ook goede vangsten, om het grote kapitaal dat er in is geïnvesteerd spoedig terug te verdienen. Het moment van de opening van het nieuwe gemeentelijke verenigingsge bouw „De Schakel" te Dirksland. De jeugdige vertegenwoordigers van de verenigingen hebben een ketting in de hand, waarin één schakel ontbrak, n.l. een gebouw om een goed onderkomen te vinden. Dit gebouw werd in de vorm van een maquette tussen geschoven, waarmee weer één geheel werd ge vormd. Met deze symbolische hande ling verklaarde burgemeester H. Bos het verenigingsgebouw voor geopend. op WOENSDAG 4 NOVEMBER MIDDELHARNIS Ned. Herv. kerk 2.30 en 7.30 uur ds. T. Poot Chr. Geref. kerk ds. M. Tanis des nam. 2.30 en 's avonds 7.30 uur. Geref. Kerk 's avonds 8 uur ds. G. C. Muntingh. SOMMELSDIJK Ned. Herv. kerk 3 en 7.30 uur ds. A. Gooyer OUDE TONGE Ned. Herv. kerk nam. 7 uur ds. A. Jonkers STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. kerk ds P. v. Wakeren n.m. 2.30 en 6.30 uur Geref. kerk nam. 6.30 uur ds. G. C. Muntingh van Middel harnis Geref. Gemeente ds. P. Blok van Dirksland nam. 2.30 en 6.30 uur. OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. kerk nam. 7 uur ds. J. H. Vlijm van Goe dereede Geref. Kerk nam. 7 uur ds. P. Huisman, DIRKSLAND Collecte P.I.T. De opbrengst van de gehouden huis aan huiscollecte voor het P.I.T. bedraagt 203,40. Daar dit de eerste maal is dat dit bedrag in Dirks land werd bereikt (verleden jaar 196,50) willen we allen hartelijk dank zeggen, die tot dit resultaat hebben bij gedragen. Inzonderheid onze trouwe coUectrices voor hun zeer gewaardeer de medewerking. Schaken. Uitslag van de schaakclub M.A.T. van dinsdag 27 oktober afd. I. W. Kardux—H. de Jong 0—1; A. Lug- tenburgW. Markwat 10; A. van 't Geloof—J. van 't Geloof 0—1; Afd. II. C. LugtenburgG. van 't Geloof 10; D. V. d. WekkeH. Bestman V2—V2; A. de Blok—S. v. d. Waal 1—0. Zendingscollecte. De collecte die in de Geref. Gemeente is gehouden heeft de mooie som van 1004,65 opgebracht. Hulpactie voor Hongarije. De ker- keraad der Geref. Gemeente stelt de le den in de gelegenheid gedragen kleding en dekens in te leveren voor verdruk te geloofsgenoten in Hongarije. De in zameling zal gehouden worden dins dagavond 10 november van 7 tot 9 uur in het vergaderlokaal der Geref. Ge meente. Alleen zeer goede kleding kan verzonden worden, gezien de hoge in voerrechten die de Hongaren moeten betalen. In ons vorig nummer hebben wij verslag gege ven van het af scheid van dhr. A. Stander te Oude Tonge, die na 31 jaar aan de gemeente te heb ben gewerkt met pensioen is ge gaan. Bij die ge legenheid is hem een keurige rook- fauteuil aangebo den die, zoals op de foto te zien is, in de raadszaal werd geprobeerd. De gemeente-se cretaris de heer van Oostenbrugge (rechts), de ge meentebode (mid den) en de heer Doedens van de technische dienst (links) kijken la chend toe. En zelf heeft hij er ook veel pleizier in! MELISSANT Kerkdienst. Vrijdag 6 nov. a.s. om 6.30 uur, hoopt voor de Geref. Gemeen te in Ndl. voor te gaan ds. M. v. d. Ketterij. STELLENDAM Doopaangifte. In de Ned. Herv. kerk wordt op D.V. zondag morgen 8 nov. doopbediening gehouden. De doopzit- ting wordt gehouden op vrijdag 6 nov. 's avonds om 8 uur in de consistorie. Trouwboekje meebrengen. Zonder water. In verband met een waterleidingbreuk in de Spuipad, kwa men vanaf zaterdagmiddag 4 uur de Molenkade en het Spuipad tot maan dagmiddag zonder water te zitten, wat voor allen een groot ongerief was, in verband met de wasdag e.d. OOLTGENSPLAAT Schoonliouder(ster) gevraagd. Het gemeentebestuur roept sollicitanten op voor de per 1 januari a.s. vakante be trekking van schoonhouder(ster) van de O.L. School no. II te Langstraat. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van j.l. vrijdag. Gevonden: een hydraulische crick. Nadere inlichtingen vérstrekt de rijks politie, bureau gemeentehuis. Bouwland verkocht. De heer C. Kamp Jaczn., heeft een perceel bouw land, gelegen in de Galatheepolder on derhands verkocht aan de heer J. Ge- buys W.Jzn. De Bailybrug, die voor de Deltawer kers een uitkomst is, omdat ze niet meer behoeven te varen, maar naar hun werk kunnen rijden is voor de vissers van Stellendam minder aange naam. De doorgangwijdte is maar twaalf meter en dit zou nog 'wel gaan, ware het niet, dat juist op dat punt een z.g. neer loopt, wat bij het passeren van de brug gevaar met zich brengt. Zo is schipper A. Gr. met de SL. 15 vlak voor de doorvaart in aanraking gekomen met een ingeheide schuurpaal waarmee ernstige averij werd opgelo pen. De vissers klagen steen en been over de verzanding van, het Zuiderdiep en over deze lastige doorvaart van de bailybrug. Er zal voor hen naar een oplossing moeten gezocht, om ernstiger gevolgen te voorkomen.. De brug zelf moet op het punt in het Zuiderdiep ook last krijgen van afwij kingen door de stroom.. RIJMEN VAN TIJMEN Oude Tonge en de molen, Zaten wel op hete kolen. Immers, 't ging om haar behoud! Dus gaan ook de vroede vaderen. Even dit probleem benaderen. Nu, dat was hun toevertrouwd, d' Eigenaar vroeg aan die heren. Helpt U hier subsidiëren? Want het is een dorpsbelang. Het geval is toen bekeken. En 't is duidelijk gebleken: Men was aardig goed op gang. Landschapsschoon en andere zaken. Hadden er wel mee te maken, 't Windrecht kwam er aan te pas. Zo werd Oude Tonge's glorie, 't Monument uit de historie. Druk besproken en alras Kwam men samen te beslissen: Niemand wil die molen missen. Dus subsidie wordt verleend. Zij kan dus nog jaren blijven, Men hoeft haar niet af te schrijven. Dit besluit was welgemeend. Desnoods kan de molen draaien, 't Geen het landschap zal verfraaien. Al staat zij voorlopig stil. Ja een molen 't onderhouden. Die de voorgeslachten bouwden, Da's vandaag geen peuleschil. Maar enfin, in Oude Tonge, Voelde men zich toch gedrongen. Om te doen, wat dient gedaan. Voor de wind gaat het die molen. Die, niet in een hoek verscholen, Als een sieraad daar zal staan. Met ingang van 2 november j.l. is bij de veerdienst Den Bommel-Numans- dorp de winterdienst begonnen. De veerboot „Prinses Beatrix" vaart thans als volgt: Van Den Bommel: 6.00 - 8.10 - 10.20 - 12.30 - 14.30 - 16.30 en 18.30 uur. Van Numansdorp: 7.05 - 9.15 - 11.25 - 13.35 - 15.30 - 17.30 en 19.30 uur. Zondags, alsmede op 25 en 26 december 1959 en 1 januari 1960 geen dienst. Op Goede Vrijdag, 2e Paasdag, Hemel vaartsdag en 2e Pinksterdag dienst als op werkdagen. UienveUing van dinsdag 3 nov. 1959. Grove f 25,98; Middel 21,96 21,69; Drielingen 20,06 19,11; Picklers 25/35 f 19,10, 20/25 17,50; Stek-uien 7,27. Aanvoer 64.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1