EiiflnDEn.niEmi/s Algemene beschouwingen begroting 1960 Ooitgensplaat KqH Buitenland Pesquet en Dahuron voorwaardelijk op vrije voeten Hulp voor vergeten vluchteliogen Uit de bouwwereld Collecte-actie in zestig landen voor 50 miljoen gulden Camerakeuze 3e blad Vrijdag 30 oktober 1959 No. 2840 DAMPO BANKGIRO N.V. Slavenburg's Bank I'OTO - ROTi»MA BETONNEN PALEN VOOR BOTERSMOKKEL GEBRUIKT Ette kt nse veemar De voorzitter sprak zijn verheuging uit, dat de begroting tijdig is gereed gekomen. Een nieuvir beleid kon er niet jn worden gelegd; het is een finantieel programma zonder nieuwe kapitaals- werken en volstrekt gebonden aan de normen, die vorig jaar hebben gegol den. Als wij aldus spreker de publicaties mogen geloven, wordt van Ooitgensplaat veel verwacht, maar de finantiële mogelijkheden daartoe bie den een grote teleurstelling. Er zouden door een plancommissie plannen kunnen worden uitgewerkt, om later voor te leggen en te laten zien, hoe Ooitgensplaat, gelegen aan een knooppunt van land- en vaarwegen, er uit had kunnen zien, maar dat de mid delen ontbraken. De debatten over de begroting zullen dit jaar minder inte ressant zijn aldus spreker, er is wel een programma maar de investeringen ko men voort uit de onvoorziene' gedekt. De heer Hokke (C.H.) onderstreepte in zijn alg. beschouwing, dat de verwachtingen somber waren. Het is op en tekort, zowel bij Rijk als gemeente. Jonge mensen migreren, de middenstand komt in verdrukking. Er zijn optimisten, die veel van een tuin- bouwgebied verwachten spr. conclu deerde dat er minder inwoners, een kwijnende middenstand en een finan tieel moeilijk te beheren gemeente was. Zijn fraktie zou in het komende begro tingsjaar alleen meewerken aan urgen te gevallen. Het verheugde hem dat on danks de droogte, Gode zij dank de uit komsten nog redelijk waren geweest en hij besloot met de wens, dat b en w alles zouden doen om de welvaart in de gemeente te bevorderen. Dhr. J. A. V. Nieuwenhuyzen (V.V.D.) wees ook op de slechte finantiële toe stand die er z.i. met de nieuwe verhou ding niet beter op zal worden. Dit be perkt de mogelijkheden al had spr. verwachting van de ontwikkelingen op tuinbouwgebied. Er worden nu 3 cur sussen gegeven en er komt een Tuin- bouwvakschool. De tuinbouw zal meer mensen per ha. werk geven. Daarnaast valt nooit te zeggen welke mogelijkhe den de vaste verbindingen zullen bie den; als plannen, waar realiteit in zit ld vragen, zou hij er voor zijn deze te veteren. Over de finantiële kant van de begroting viel z.i. weinig te zeggen; het enige wat men in de hand heeft, is de fechn. dienst. Hij kwam nog eens te rug op een gedane suggestie om pro vinciaal een schema op te zetten om in alle gemeenten het gehele gemeente lijke apparaat voordeliger te laten wer ken. Over de woningbouw zei spr. nog maals dat hij particuliere bouw prefe reerde, al kon de gemeente daar weinig aan doen. De heer Abr. de Vos (A.R.) vond dat de begroting weinig stof gaf tot discussie, omdat het vaste uitgaven betreft en het tekort voor zichzelf spreekt. Wel attendeerde hij dat naar zijn mening te weinig was geraamd voor onderhoud gemeente-gebouwen in bijzonder voor de O.L. School II. Van de nieuwe fin. regeling verwachtte hij niet veel; om de tekorten te dekken raakt ook de saldi-reserve uitgeput. Spr. merkte verder op dat aan de sug gestie van de raad om de toestand der krotwoningen (als opslagplaatsen) te veranderen, niets was gedaan. Over de oprit Molendijk vroeg spr. wat b en w daaraan dachten te doen. Spreker achtte het gelukkig dat het college nog geloof had in een goede toekomst voor de gemeente, al was hij wel benieuwd welke richting zal wor den ingeslagen. Hij wees op twee ob jecten die noodzakelijk verbetering be hoeven, n.l. restauratie O.L. School I (eigenlijk moest het een nieuwe school worden) en verbetering Z.-Achterweg. Als alg. opmerking voerde hij aan dat de bevolking in aantal en in kwaliteit en pijn weg- wrijven met achteruit gaat, n.l. door het wegtrek ken van jongelui en daardoor veroude ring van de gemeenschap. Ook consta teerde hij geboortebeperking, waar de Westerse beschaving aan dreigt ten on der te gaan. Met dat alles is er nog een arbeidsoverschot hij haalde een ge zegde van min. Zijlstra aan, dat er in de naaste toekomst nog 20.000 landar beiders overbodig zullen zijn. Voor de komende werkloosheid wilde hij aan vullende werken en daarbij eigen men sen te werk stellen. De Deltawerken hadden in de arbeidsvoorziening van O. Flakkee geen verlichting gebracht; de in te dijken polders zullen nog jaren blijven liggen. Toch wilde spr. blijven geloven in een goede toekomst van de gemeente en van het hele eiland, waar toe mogelijk de overbevolking in de steden zal medewerken. In de tuin bouw zag hij mogelijkheden, maar geen oplossing, mede door gebrek aan zoet water. Spr. haalde diverse rappor ten aan over de ontwikkeling in Z.W. Nederland; in tuinbouw en kleinindus- trie liggen mogelijkheden, die dienen te worden uitgebuit. Waar Ooitgensplaat komt te liggen aan de Beneluxweg en voor een verdere ontwikkeling moge lijk kapitaal moet geïnvesteerd, zou hij daar voor zijn, ook al is het effect niet direct zichtbaar. Spr. eindigde met de wens, dat het college in goede samen werking aan de vele moeilijkheden het hoofd zal bieden. De heer Leydens (S.G.P.) hield eerst een principieel betoog, waar in hij zei met eenvoudige woorden aan te geven, welke richtlijnen gevolgd dienen te worden, tot waarachtig wel zijn der gemeente. In de wetenschap niemand te kunnen overtuigen, maar wel te getuigen van dat beginsel, dat verankerd ligt in het eeuwig blijvend Woord Gods. Spr. gaf een schets van de ernstige tijd waarin -wij leven, de tijd, die vooraf gaat aan Christus we derkomst, waarin de wetenschap wordt vermenigvuldigd maar ook de ongerech tigheid toeneemt. Wat de wetenschap betreft, tracht men niet alleen de aar de, maar ook de hemellichamen te be heersen en er is een toenemende af val van God, Zijn Dienst en Woord merkbaar, waarbij spr. het ergste vond dat er geen stem noch opmerking is; al heeft de Heere Zich een volk doen overblijven dat naar Zijn Naam vraagt. Spr. borduurde op dit stramien voort waarbij de voorzitter de opmerking maakte, dat de spreker zich op de be groting moest concentreren. De heer Leydens zei dit te zullen doen maar wilde toch beklemtonen de ver antwoordelijkheid van de Overheid in zake de naleving van Gods Wet en de bevordering van Zijn eer. Het komt er opaan aldus spr., op welke grondslag het beleid rust, vooral nu in de toe komst zulke grote ontwikkelingen voor ons eiland op het spel staan. De taak der Overheid is Gods dag te eerbiedi gen; zij ligt niet in het subsidiëren of creeëren van openbare vermakelijkhe den en ook niet, om sportverdwazing voor te staan en voor de sport kost bare grond af te staan. Zich meer bepalend tot de begroting zelf noemde hij deze (evenals de andere heren) sober van opzet en hij zag wei nig heil in de nieuwe finantiële rege ling, die per 1 januari 1960 van kracht wordt. Een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds achtte hij noodzakelijk. Anderzijds ziende op gemeenten, waar het verzorgingspeil zo in het gedrang komt, dat zelfs geen gelden aanwezig waren om het personeel te betalen, ko men we er nog niet slecht af, aldus spreker. Verder noemde spr. de gemeenteclas sificatie een handicap voor het aan trekken van ambtenaren. Wijzende op de vele plannen en toekomstverwach tingen voor Flakkee bij de volvoering der Deltawerken, vroeg hij zich af, of hiervoor in het komende begrotings jaar kapitaalsuitgaven te verwachten waren. Hij concludeerde: een teruggang van de bevolking en een arbeidsover schot waardoor het ontwerp van een industrialisatieplan een dringende eis is. De agrarische sector kon bij vestiging van klein-industrie toch in tact blijven. Voor Ooitgensplaat, gelegen aan een knooppunt van land- en vaarwegen, had hij het oog op het vestigen van een scheepswerf. Informerend naar de grond langs de haven, zag hij daar een be stemming in voor industrie-terrein, om zodoende de dorpskom daarvan te ont lasten. Ook hij betreurde dat Flakkee niet was aangewezen als „kerngebied", al stelde hij zich niet als ideaal, dat O.plaat een stad .werd van 100.000 in woners. Verschillende posten op de begroting vragen geweldige bedragen, o.m. voor openbare werken. De Techn. dienst had nuttig werk verricht, zoals de afrit naar de z.g. mestkaai en hij prees het, dat deze dienst meerdere grote werken in eigeh beheer zal uitvoeren. Wel had hij bezwaar dat er niet voldoende controle was op deze dienst en ook was voor hem de gem. schapp. regeling voor drie gemeenten onbevredigend. Spr. had lof voor de brandweer, die dag en nacht paraat is. Het verheugde hem dat en kele bejaardenwoningen worden ge bouwd al zag hij bij de verdeling moei lijkheden. Mogelijkheden voor bouw uit het Terlingenfonds dienden nagespeurd. Aangekochte krotwoningen dienden spoedig te worden afgebroken en de vrijgekomen grond bouwrijp gemaakt. Inzake het verkeer wachtte spr. nog steeds op een verbodsbepaling op- en afrit N.A.-Slikdijk en omgekeerd. Ook had hij klachten over de verlichting; op plaatsen van lichtpunten aan de mestkaai en onderlangs de havendijk drong hij weer aan. Over de bestem ming van het Fort voor recreatie-doel einden vroeg hij inlichtingen; uit ver- keersoogpunt wilde hij van de niet meer gebruikte kleuterschool een stuk afha len; de O.L. school diende van nieuwe kachels'te worden voorzien; op onder houd materiaal van het badhuis diende te worden toegezien. De peroatie van spr. was een nogmaals terugwijzen op een beleid gegrond op Gods Woord en de wens, dat Gods zegen op de taak van het college en de raad mag rusten. Antwoord van de voorzitter De voorzitter antwoordend zei, dat het hem was opgevallen dat bij de verschillende woordvoerders zo sterk het bewustzijn leeft, adt Ooitgensplaat een periode heeft afgesloten en voor een nieuwe periode staat. Ook dat men voor het efficiënte beheer van de ge meentezaken een sterke controle in de raadsleden heeft, dat er hier of daar iets moet of niet moet gebeuren. Spr. noemde dit echt democratisch en enigs zins plezierig. Wat de bezuiniging betreft, waarop wordt aangedrongen, blijkt wel uit de begroting zelf, al worden de middelen die aanwezig zijn zoveel mogelijk uit gebuit. We weten allen dat er een teruggang in de bevolking zit door migratie, dat daardoor verandering optreedt, dat de pendelarbeid bezwarend is, wat te wij ten is aan strukturele oorzaken, waar om het nodig is, dit met bijzondere be langstelling te bezien. Het rapport Goeree-Overflakkee in de branding" geeft een natuurgetrouw overzicht van De kwestie-Tibet In de Algemene vergadering van de Verenigde Naties is vorige week lang durig gedebatteerd over de kwestie- Tibet. Een resolutie inzake Tibet was tevoren ingediend door de vertegen woordigers van Malakka en van Eire (Ierland). Dit feit is op zichzelf reeds merkwaardig, vooral in de ogen van de ^owjet-Unie, daar Malakka en Eire oade „ex-koloniale" landen zijn. Als deze twee landen opkomen voor - de rechten van Tibet tegenover een com munistisch land, dan moet dat voor de Kussen, die zich altijd gekeerd hebben tegen het koloniale stelsel, wel bijzon der pijnlijk zijn. Overigens blijkt Rus- ™d zelf niet in te stemmen met de ^ninese onderdrukking van Tibet: in net huidige, mildere politieke klimaat Kan Chroestsjow zulke handelingen van Z'jn vriend Mao-Tse-Tung onmogelijk goedkeuren. Sinds Chroestsjows bezoek »an Peking was de Chinese druk op Ti- °et dan ook merkbaar minder gewer en, waarschijnlijk ten gevolge van een «ussische vermaning. Nu is het echter te betreuren dat de wje landen tijdens het debat over Ti- dM eensgezindheid aan de «S hebben gelegd. Alleen de commu- st! f landen trokken één lijn en 5"^sn unaniem tegen behandeling ^1 deze kwestie, omdat ze haar zien spntf^" zuiver binnenlandse aangele- dPn i' waren ook vele lan- f,™' f^ zich van stemming onthielden, zaak t twijfelden of de V.N. in deze ren handelen bevoegd zijn, ande- weer omdat ze toch geen heil van Zo K^^"''"^le behandeling verwachtten, on? '^y stemming hoogst- land tegenstellingen zien: Neder- delin*" Luxemburg waren vóór behan- enigd o^^'S^ë pnthield zich. De Ver- Franif^^ten waren voor, Engeland en nog fyk onthielden zich. Daarbij komt ze dn sommige landen bang zijn dat sitie stemmen, hun eigen po- inza^. *^'^keler maken. Frankrijk b.v. "Ke Algerije en Zuid-Afrika met be trekking tot de apartheidspolitiek. Het zou waarschijnlijk verschil gemaakt hebben, als rood China lid van de vol kerenorganisatie was geweest. In dat geval zouden vele landen, die zich nu onthouden hebben, hun stem uitge bracht hebben vóór behandeling. Nu echter China geen lid is, zal het toch niet doenlijk zijn, dit land tot de orde te roepen. Tenslotte werd een resolutie aange nomen, waarin de Algemene Vergade ring haar ernstige bezorgdheid uit spreekt over de gebeurtenissen in Tibet en waarin gevraagd wordt, de funda mentele rechten van de mens en van de Tibetanen, alsmede hun culturele en godsdienstige leven te eerbiedigen. De Chinese volksrepubliek wordt in het officiële stuk echter niet met name ge noemd. 45 landen stemden vóór deze resolutie, 9 landen waren tegen, terwijl 26 landen zich van stemming onthiel den. Voor het onderdrukte Tibetaanse volk zal deze resolutie niet veel veran dering brengen, maar het zou toch ver keerd geweest zijn, als de volkerenor ganisatie tegen de Chinese onderdruk king geen enkel protest had laten horen. China-India De geschillen tussen China en India, die al lange tijd de gemoederen in be weging brengen, zijn weer verscherpt door enkele grensincidenten. In scherpe bewoordingen hebben de beide landen elkaar verantwoordelijk gesteld voor deze incidenten, waarbij aan weerszij den enkele slachtoffers zijn gevallen. Het gebied, waarin de incidenten plaats hadden, ligt ten westen van de traditi onele grens, althans zoals de Indische kaarten die grens aangeven. In dit ge bied maken de Chinezen aanspraak op ongeveer 15000 km Indiase grond. Her haaldelijk heeft China verzekerd, dat het dit grensgeschil niet door wapen geweld, maar door vreedzaam overleg wilde oplossen. In weerwil van deze verzekering heeft China thans toch naar de wapens gegrepen. Het spreekt vanzelf dat India daartegen protesteert. Zowel premier Nehroe als minister Menen hebben geëist dat China zich van het Indiase gebied heeft terug te trekken. In India zijn voorts stemmen opge gaan om tegenmaatregelen te nemen, maar premier Nehroe heeft tot kalmte aangemaand, te meer daar de commu nistische partij in India verdeeld is. Een groep communisten neemt een nationa listisch standpunt in en steunt de rege ring; een andere groep wenst neutraal te blijven; een derde groep onderneemt pogingen om beide partijen te verzoe nen. Naar een topconferentie? Vorige week is de kwestie van de topconferentie plotseling weer actueel geworden in de vrije wereld. Eerst wa ren er geruchten dat de president van Amerika aan Engeland en Frankrijk en West-Duitsland zou hebben voorgesteld, op korte termijn een Westelijke topcon ferentie te houden; dit jaar nog zou dan de topconferentie met Rusland moeten plaats hebben (liefst in decem ber, maar in geen geval later dan fe bruari). Daarna heeft de Franse rege ring een verklaring gepubliceerd, waar in ze liet weten, dat ze een topconfe rentie met Rusland pas volgend jaar mogelijk acht. President de GauUe heeft immers nog nooit voor een topconfe rentie op korte termijn gevoeld. Als nu echter de geruchten dat Amerika daar wél voor zou voelen, op waarheid be rusten, dan doorkruist Frankrijk wel bewust de Westelijke politiek en door breekt het daarmee de toch al niet zo hechte eenheid van de Westelijke bondgenoten. Intussen heeft president de Gaulle premier Chroestsjow uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. Chroestsjow heeft die uitnodiging aanvaard. De da tum van het bezoek staat echter nog niet vast. Welke bedoeling Frankrijk heeft met deze uitnodiging, juist op dit ogenblik, is vooralsnog moeilijk te zeg gen. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland voelt ook wel voor een top conferentie, maar liefst pas in het begin van 1960, opdat het Westen de gelegen heid krijgt zich goed voor te bereiden. Het gemak en het voordeel van is U wellicht nog niet bekend. Bankgiro is voordeliger want. Geen kosten. Uw saldo is rente- gevend. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 en ook de 6e industrialisatie nota, die in 1958 is verschenen. Het verwonderde spreker, dat on danks deze uiteenzettingen, de visie Lange etc, onder de 44 aangewezen ontwikkelingsgebieden Flakkee niet be grepen was. De bevolking vloeit intus sen steeds meer af, er is een eb-situatie aldus spreker, en als straks de vloed situatie komt, zullen wij ons daar haas- telijk moeten aanpassen! Toch meende spr., dat met bescheiden ten dienste staande middelen, men zich op de toe komst moest voorbereiden, o.m. als be gin de samenstelling van een struktuur- plan. Wat de woningbouw betreft zei spr. dat men wel kan theoriseren over par ticulier bezit, maar dat er veel belem merende aspecten zijn. Er kunnen peri oden van werkloosheid optreden en als men dan voor hoge aflossingen staat, ziet men daar tegen op. Dit geldt ook voor de hoge huurprijzen. De tijd voor bestudering begroting was kort, ofschoon aan de wettelijke periode is voldaan. Rekening is gehou den, dat het vrijwel dezelfde begroting is als verleden jaar. De onderhoudskos ten zijn gedrukt; voor wat de scholen betreft, staat verbetering bovenaan het lijstje bij b en w. Over de openbare school no. I komen binnenkort voor stellen. De Z.-Achterweg te verbeteren -staat ook op het programma; er wordt naar gestreefd om nog in dit seizoen aanvullende werken uit te voeren. Wat het fort Prins Frederik betreft deelde spr. mee dat gepoogd is voor recreatie ve doeleinden dit fort in beheer van de gemeente te verkrijgen. Dit is kortgele den afgekomen; eerst was de bedoeling het voor zakelijke doeleinden te be stemmen waar niets op is gehoord. Een contract is nog niet opgemaakt; het ligt wel in de bedoeling het voor recratieve doeleinden, o.m. voor de Padvinderij uit te geven. De kleuterschool kan niet doorbroken omdat deze nog in tact moet blijven; de krotwoningen zullen zo snel moge- In ret paleis van Justitie te Parijs is aan de heren Robert Pesquet en Abel Dahuron, die beiden betrokken zijn bij de gefingeerde aanslag op Francois Mitterand, medegedeeld dat zij zullen worden vervolgd wegens het verboden bezit en transport van wapenen. Zij zijn tegen betaling van een borgsom voor waardelijk vrijgelaten. We zien hier bij het verlaten van het paleis van Justitie links Duharon en rechts Pesquet die door een radio-reporter worden geïnterviewd. lijk worden afgebroken en op de ver lichting (lampen stuk e.d.) zal de ver tegenwoordiger van de Emgo worden gewezen. Dan ging de voorz. over tot hoofd- stuksgewijze behandeling van de be groting. Er werden hierover wel enige vragen gesteld, die echter meest van informatieve aard waren. De begroting werd z.h.s. vastgesteld. In de rondvraag informeerde de heer Leydens naar de politieverordening en het gereedkomen van de zandstrooier voor de winter. De voorz. antwoordde dat de pol. verordening door juristen van de Vereen. Ned. Gemeenten op zijn juistheid wordt getoetst en de smid aan de zandstrooier begonnen is. De heer Hokke informeerde inzake de a.s. collecte Vluchtelingenhulp of er ook gezinnen uit Vluchtelingenkampen op Flakkee waren gevestigd. De voorz. beaamde dat; gaf een toe lichting op het werk van de Stichting op G. en O. en beval de a.s. collecte voor de ontheemden ten zeerste aan. De zitting werd met dankgebed ge sloten. Zestig landen nemen deel aan een inzamelingsactie om vijftig miljoen gul den bijeen te brengen. Deze gelden wor den bijeengebracht voor de vergeten vluchtelingen. Het probleem der vluch telingen is een wereldprobleem. De oplossing van dit probleem be hoeft een forse aanpak. Een wereldom vattende krachtinspanning in het be oefenen van barmhartigheid door het bijeenbrengen van de nodige gelden is er vtoor nodig. Neen niet de staten fourneren de gelden. Het is een collec teactie. De burgers van die zestig lan den ondernemen het om te trachten die nodige gelden in te zamelen. Het initiatief er toe is uitgegaan van Engeland. Daarbij geholpen door de vertegenwoordiger van Nederland in de vergadering van de Verenigde Na ties. Op 5 december 1958 nam Engeland onmiddellijk gesteund door Nederland het initiatief om het mensdom aankla gende vraagstuk der vluchtelingen op te lossen. Een ingewikkeld, een moeilijk vraagstuk. Dat wel nimmer geheel zal kunnen worden opgelost want dan zouden alle vluchtelingen in staat ge steld moeten kunnen worden om naar hun woning en haardsteden terug te keren. En dat is onmogelijk. Voor ver reweg de meesten is terugkeer naar hun vaderland onmogelijk. We denken slechts aan de vluchtelingen uit de Bal- tische landen. Hun land is door Rus land geannexeerd. Wie zich niet naar de communisten wilde voegen werd ge deporteerd naar Siberië of in concen tratiekampen opgesloten. Onder zulke omstandigheden is terugkeer naar het vaderland voor hen uitgesloten. We noemen hier de Baltische landen. Met opzet. Want tot Nederlands taak der barmhartigheid behoort het verzachten van het leed van de Letten. De Letten vormen een der Baltische volken, die door de communistische geweihebbers geannexeerd, onderdrukt verbannen, in concentratiekampen opgesloten en tot aan de grens van uitvoering zijn ge bracht. Om verbetering in hun lot te brengen zal in Nederland allerwege wor den gecollecteerd. „Uit de barakkenkampen naar behoor lijke wonen." Dat zou men de naaste doelstelling van deze collecteactie kun nen noemen. Elk der medewerkende landen heeft zijn eigen object mogen kiezen. Daardoor is het mogelijk dat het doel van de collecteactie scherp omlijnd voor ogen gesteld kan worden. Dat spreekt meer,aan dan wanneer in het algemeen gecollecteerd zou worden om samen met de andere landen vijftig miljoen gulden bijeen te brengen. Voor ons land geldt bet dus de van huis en haard verdreven Letten te hel pen. Als motto voor. de collecte voor de vergeten vluchtelingen in Nederland zou kunnen gelden: „Bouw van woningen voor de Letten, die reeds zo vele jaren in barakken moeten leven." Nederland heeft twee kampen Ohm stede en Friederichsfeld voor zijn re kening genomen. Het eerste wordt be woond door Letten, het tweede kamp door Polen. Het gaat om ongeveer 700 mensen uit het kamp te helpen door een eenvoudige stenen woning voor elk der gezinnen te bouwen. Verwisseling van de barak, voor een eenvoudig huisje. Het is voor deze men sen een haast onvoorstelbare gelukkige verbetering. Reeds veertien jaar hebben ze in de barakken moeten doorbrengen. Ze vormen als het ware de achterhoede. De overgrote meerderheid behoort tot de ouderen. Van het grote vluchtelin- genleger zijn zij de achtergeblevenen. Zonen en dochters, in het algemeen de jongeren zijn verder getrokken, zijn ge ëmigreerd. Voor hen was geen emigran tenvergunning, hoe ook begeerd, te ver krijgen. En zo zijn ze de achtergeble venen, de gedwongen achtergebleven, die dag in dag uit moeten doorbren gen reeds zovele jaren, in de vluchte- lingenbarakken. Het zijn mensen van allerlei slag. Aristocraten van weleer zogoed als eenvoudige werkmensen. Om deze mensen uit de barak te ha len en in een eenvoudig hui^e te doen wonen, dat is de opzet van de in ons land te houden collecte voor de verge ten vluchtelingen. Het nadere Nederlandse doel vormt slechts een klein onderdeel van het gro te plan. Ongeveer twee miljoen mensen over de gehele wereld dienen te wor den geholpen. Neen het is geen oplos sing maar wel een grote verbetering waar naar gestreefd wordt. Vervanging van kampen door huizen. Opdat de ge zinnen van meestal bejaarde mensen weer zullen „wonen." Een ander leven zullen mogen hebben dan het gezamen lijk leven in barakken. Aan Nederland is gevraagd twee en een half miljoen gulden bijeen te brengen. Dan kunnen voor de bewoners van de kampen Ohm stede en Friederichsfeld 300 eenvoudi ge huisjes worden gebouwd waar de vergeten vluchtelingen in hun droevig bestaan de troost van een gezinsleven kan Vlierden geschonken. Het zijn, we schreven het reeds, hoofd zakelijk bejaarde vluchtelingen die niet nïeer in het arbeidsproces ingescha keld kunnen worden. Indien ons volk de gevraagde 2% miljoen gulden kan samenbrengen dan kan ook in Lubeck nog hulp worden geboden. In samenwerking met West- Duitsland dat zeventig procent voor zijn rekening neemt zou het lot der verge ten vluchtelingen te Ohmstede en Frie- deriechsfeld aanmerkelijk verbeterd kunnen worden. Het is te hopen, dat de collecteactie mag slagen. Dat de Ne derlandse traditie; het zwakke, het lij dende, het verdrevene te helpen ook nu weer in practijk mag worden gebracht. Het zijn 700 ballingen, die reeds veer tien jaar lang van huis en haard ver dreven in barakkenkampen onderge bracht daar een aan huiselijkheid ge speend leven moeten leiden. Hen te mogen helpen is het mede vol doen aan de Christenplicht, onze naas ten zoveel mogelijk bij te staan. P. VAN DEN OUDEN Belastingconsulent SOMMELSDIJK Telef. 01870-2737 Geen verzekeringen uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. Aanbesteedde werken Middelharnis: Technische Dienst Mid delharnisSommelsdijk, Raadhuisstraat 5, namens bestuur „Het Binnenhof": uitbreiden Gem. soc. werkplaats. Ring 4648, raming 50.550; 11 inschrijvin gen, laagsten C. van Groningen, Mid delharnis 48.074, fa. Langbroek Mid delharnis 47.900; P. Wielhouwer, Mid delharnis 47.874; K. Kroos, Middel harnis 46.898; A. Mans, de Ruyter- straat 13, Middelharnis 46.770. Middelharnis. Arch. L. F. Kloppers, Langeweg 18, namens Woningbouwver. „Middelharnis", Meidoornstraat 10: bou wen 8 woningwetwoningen met berg- schuurtjes in uitbreidingsplan: 13 inschr laagsten: fa. Osseweijer, Oude Tonge lO^^OO;-A-. Troost, Melissant 108.200; H.m- Boeter, Middelharnis 105.800; A.' Mans, Middelharnis 104.750; fa. C. Boeter, Koninginnelaan 28, Sommelsdijk 103.500. St. Philipsland (Z.) Centrale Dienst „Noord-Zeeland", Oude Haven 26, Zie- rikzee,.,iiamens B. en W.: herbestraten Statioijsstraat; 8 inschr., laagsten: J. Moetland, St. Annaland 3975; Gebrs. EveraeüS ,en- y. d. Berg, Steenbergen 3950; fa. De Oude en de Jonge, Zierik- zee 3910; A. W. Wandel, Nieuwerkerk 3882; P. Knuist, Singel, Tholen 3857. Gegunde werken Dirksland. Arch. C. Both, van Weél- laan 1, namens bestuur woningbouw ver. „Dirksland", bouwen 6 woningen aan Bosdreef, aan laagste inschr. H. Tieleman, Julianaweg 19 en A. Mans, Julianaweg 12, Melissant 86.982. (Aan- best. 25 sept. St. Armaland (Z.). Ned. Heide Mij., Veerhoekseweg, St. Maartensdijk, na mens Herverkavelingscomm. „Zeeland" bur. Tholen, egaliseren en draineren percelen ca. 260 ha, graven watergangen en sloten aan laagste inschr. A. Snep vangers, Kanaalweg 70, Apeldoorn, 207.100. (Aanbest. 4 sept.) Het Hof van Beroep te Gent heeft, naar De Bouwkrowniek uit België heeft bericht, een vreemd geval van boter smokkel moeten berechten. Het was de douane opgevallen, dat een zeer onder nemende aannemersfirma uit Kieldrecht veel funderingswerk scheen te hebben over de Nederlandse grens. Regelmatig werd een groot aantal betonnen palen over de grens gebracht, maar het merk waardige was, dat die palen ook steeds wee rterugkeerden. Dat trok de speur- zin van de douaniers, die ontdekten, dat men met.boterpalen te doen had. De betonnen palen bleken namelijk hol te zijn en dienden om boter over de grens te smokkelen. Op deze manier kon per rit 400 tot 500 kg boter worden over gebracht. De actieve leiders van de betrokken firma werden door het Hof van Beroep tenslotte tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. ■O- Op de veemarkt van woensdag 28 ok tober 1959 werden aangevoerd 107 stuks, waarvan 59 runderen en 48 biggen. Het aanbod van runderen was min der dan vorige week, de handel had een slepend verloop, de prijzen gedrukt. In biggen normaal aanbod, handel traag doch prijshoudend. Het aanbod van slachtvee was gering, de handel even rustiger, prijzen ongeveer stabiel. Prijzen: kalfkoeien 900—1075; kalf- vaarzen 800—975; guste koeien 600—850; pinken 400—500; graskalveren 250425 paarden 600—800; biggen 40—60; lopers 60—75; vette koeien 2.90—3.10 per kilo geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5