Ook Ooiigensplaai worsieli mei tekori op begroiing 1960 HOREN BAMIA HAARSOKKEN >f nji Al/ Verbetering Langeweg wordt in eigen beheer uitgevoerd (karwei van 60.000 gulden) Taaiinstituut De nieuwe Zwitserse methode het vertrouwde merk met de twee honden Grondaankoop uitbreidingsplan Langstraat LUGUBER verkrijgbaar bij: Fa. H. BRABËR CAMPFENS CONFECTIE Fa. VAN NIEÜWAAL HUT L. W. OVERWEEL Fa. TANIS J. VAN DEN TOL T. BREEMAN H. WESTHOEVE J. A. WITVLIET -------------------------------- ^x{u> oo^artó bezocht bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht ^*^SSSSN. ASSSSS^ Autolakken Heeft U Voetklachten? aréen Adreswijziging „Doe het zeil" nu 50% korting 't is weer Snel en afdoende Bewijs Groothandelsgeb. A7 - Rotterdam lp BON «,nrfag 30 oktober 1959 „KILANDEN-NIEUWS" Bladz. 8 .i«#«»«*«^ Die houden Uw voeten droog en warm, want rubberlaarzen beschermen alleen tegen vocht van buitenaf. BAMAHaarsoki<en daarentegen absorberen en verdampen de natuurlijl<e voettranspiratie binnenin Uw laarzen. Daardoor vormt het dragen van BAMA Haarsokken een beste garantie tegen griep en kou. Verkrijgbaar bij Uw laarzen leverancier vanaf maat 22 t/m 48 Hierin schuilt het geheim van BAMA Haarsokken De warme binnenvoering, bestaande uit meerdere lagen, zuigt het vocht rond de voet op en zorgt voor verdamping. Door deze werking zijn BAMA Haarsokken de ideale dracht in rubberlaarzen. Koop bij Uw rubberlaarzen steeds BAMA Haarsokken Uw voeten vragen er-om! Winterstraat 5 Telef. 366 DIRKSLAND Westdijk 22-24, Telef. 2190, MIDDELHARNIS Kaai 12 Telefoon 304 OUDE TONGE Molendijk 86 Telefoon 502 MELISSANT Haven Telef. 389 GOEDEREEDG Molendijk 2 Telef. 368 NIEUWE TONGE Telefoon 415 OOLTGENSPLAAT Bokwegf 2 OUDDORP Kaaidijk 7 Telef. 282 HERKINGEN De gemeenteraad van Ooltgensplaat kwam dinsdagavond bijeen om de be groting 1960 af te handelen. Vooraf kwamen nog enkele belangrijke punten aan de orde, o,m. de verbetering Langeweg, voor welke belangrijke kapitaals uitgave het Prov. Bestuur machtiging had verleend. Dit werk, dat plm. 60.000.vraagt, zal door de eigen Technische dienst worden uitgevoerd. Ook voor de bouw van een nieuwe aula is goedkeuring ontvangen. Voor de realisering uitbreidingsplan in de Langstraat werd 1,40 ha grond aangekocht van het Burgerlijk Armbestuur te Den Bommel. Wat de gemeentebegroting betreft, gaf deze op de gewone dienst een tekort te zien groot 30.000.Daar de finantiële verhouding Rijk en Gemeenten nog steeds geen kracht van wet is geworden, moest ook deze begroting op de oude cijfers van de bijdrage per inwoner worden vastgesteld. De stemming was in mineur wat de finantiële toekomstmogelijkheden betreft en ook dat Oost Flakkee (met name Ooltgens plaat dat in Delta rapporten als toekomstige woonkern staat aangegeven) niet tot ontwikkelingsgebied is verklaard. Er werd ondanks dat er aan de begroting zelf niets kan worden gewijzigd door leden van de fraktie C.H.U. V.V.D., A.R. en S.G.P. een algemene beschouwing gehouden, de laatste twee zelfs zeer breedvoerig. Uiteraard moeten wij in ons verslag deze redevoerin gen bekorten. (Zie daarvoor 3e blad). Na opening deelde de voorz. burg. v. d. Harst mede dat bij de ingekomen stukken o.a. de goedkeuring voor de grote kapitaals-uitgave verbetering Langeweg was. Spr. noemde dit verheu gend. B. en w. heeft zich beraden dit al of niet openbaar aan te besteden; voorgesteld werd voort te gaan op de reeds ingeslagen weg om het in eigen beheer uit te voeren. De gemeente be schikt over een corps goed geschoolde gemeentewerklieden, die een cursus hebben gevolgd in bestrating, uitvoering en riolering, zodat het op deze wijze vakkundig en ook voordelig kan wor den uitgevoerd. De heer van Nieuwenhuijen (V.V.D.) ?ei dat hij enig bezwaar had tegen deze gang van zaken. De techn. dienst zag hij meer voor een goed onderhoud van de wegen enz. Spr. had beluisterd, dat deze mensen opgeleid zijn geworden voor uitvoering van nieuwe werken. Dit leidt er toe, volgens spreker dat een te groot corps mensen wordt aangehou den, ook als men deze niet nodig heeft en er geen werk voor is. Spr. zag grote werken liever aanbesteed; hij meende niet dat dit niet duurder zal zijn. De heer v. Oostende (C.H.U.) zag er Wel voordeel in voor de gemeente, al zullen er wel materialen voor nodig ^ijn, (grind zand enz.) die mogelijk be- 'er kunnen worden aanbesteed. De heer Hokke merkte op dat de men sen de kunde hebben niet alleen om herstelwerkzaamheden maar ook nieuw Werk uit te voeren. Spr. achtte het ge lukkig, dat ze ook iets nieuws kunnen Waken, wat meer voldoening geeft dan teparatie-werk. Bovendien blijven de inkomsten bij eigen werk in de gemeen te zelf. Dit onderschreef ook dhr. v. d. Vliet (P.v.d.A.) De voorz. antwoordde dhr. v. N., dat Wegens het maken van nieuw werk Wel eens onderhoudswerk moet blijven 'iggen. Maar de orders worden uitge voerd met een zekere verschuiving. Spr. «Reende dat het in Ooltgensplaat niet wa^ dat de Overheid duurder werk je dan particulieren. Het is ook niet zo, aat er een overbezetting is; het pleit ™or deze mensen dat er wel eens een Dyzonder werk tussendoor kan worden ""gevoerd. De bescherming is, dat uit- ™enng in eigen beheer vele duizenden guldens goedkoper is. Wat de benodigde materialen betreft, liggen deze overal gelijk in prijs, hoogstens kan men op een betere kwaliteit uit zijn. De heer van Nieuwenhuizen bleef er bij, dat het stelsel principieel onjuist was. In vele gemeenten ziet men daar- daar uitbreiding van de techn. diensten. Hier loopt het over een kapitaal van 60.000, wat hij groot genoeg achtte om aan te besteden. De heer v. d. Vliet weersprak dhr. v. Nieuwenhuizen; de techn. dienst be staat uit enige vaste mensen en voorts arbeidscontractanten. De heer Leijdens merkte op, dat de Techn. dienst indertijd al is ingekrom pen. Er zitten veel voordelen in voor de gemeente; dit werk kan in de winter zeer productief worden uitgevoerd, zo dat er niemand van hen zal moeten worden bedankt. Toen indertijd de be strating werd aanbesteed, heeSÉt dit ka pitalen meer gekost. Spreker was ten volle voor uitvoering in eigen beheer. De heer Afer. de Vos was het met de principiële stelling van de heer van Nieuwenhuijzen wel eens dat er een gevaar bestond voor uitbreiding van de technische dienst. Maar in dit geval kon hij de voorstellen van b. en w. aan vaarden. De heer van Nieuwenhuijzen zei in geen geval tegen de techn. dienst te zijn; het was bij hem zuiver een prin cipiële kwestie. Hij verzocht aanteke ning tegen te zijn. Het voorstel werd aanvaard. Steun, en «oorscJioften woningbouw. Volgde een voorstel om aanvragen steun uit 's Rijks kas ten behoeve van de bouw van 11 woningwetwoningen en voorschotten daarvoor aan de Wo ningbouwvereniging „Beter Wonen.' Blijkens mededeling van de centrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid wordt akkoord gegaan met het destijds door de plaatselijke wo ningbouwvereniging ingezonden plan voor de bouw van 11 woningwetwonin gen w.o. 6 bejaardenwoningen. Deze woningen zijn inmiddels in aanbouw in het uitbreidingsplan Langeweg Noord. Voorgesteld werd om in het exploitatie tekort van deze woningen steun uit 's Rijks kas aan te vragen en te aanvaar den en de realisering van dit plan aan voormelde vereniging de hiervoor be nodigde grond- en bouwvoorsdhotten beschikbaar te stellen. De heer v. Nieuwenhuyzen vond de woningwetwoningen veel te duur. Spr. zag meer in particuliere bouw en van Rijkswege diende er een flinke subsi die op te worden gegeven. Door parti culiere bouw met subsidie krijgen de mensen op de duur eigen bezit. De heer v. d. Vliet was juist blij dat er woningwetwoningen waren en be treurde het dat er een inkrimping was. De aanvraag voor particuliere bouw was maar zeer gering wist spreker. De heer Abr. de Vos zag weinig heil in zo'n discussie. Het lokt tot een heel debat uit. De voorz. sneed het gesprek af. Het voorschot werd verleend. Leningen. Voor de financiering van de stichtingskosten van de hierboven bedoelde woningen zullen aan de ge meente van rijkswege voorschotten wor den verstrekt, evenwel met dien ver stande, dat hierop in mindering wordt gebracht de helft van de destijds voor de financiering der stichtingskosten van het complex 34 woningen aan deze gemeente uit de z.g. grote-contract lening toegewezen geldlening ad 168.000,—. Deze 50«/o of 84.000,—, diende toen n.l. gereserveerd te blijven voor toekomstige woningbouw. Wegens gebrek aan voldoende geldmiddelen voor het complex 34 woningen is vo renbedoelde geldlening to enechter ten- volle voor de financiering van dit com plex aangewend moeten worden, zodat er voor de finanaciering van de thans in aanbouw zijnde woningen een be drag van f 84.000,uit eigen middelen moet worden betaald. Waar deze uitgaaf echter niet ten laste van onze rekening-courant-over eenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten kan worden gebracht, werd voorgesteld, voor dit bedrag, vermeer derd met een bedrag van rond 16.000 voor de financiering van andere lopen de uitgaven, bij voornoemde bank voor de duur van één jaar een kasgeldlening aan te gaan, groot f 100.000,— tegen een rente van 2^8% per jaar. Dit werd goedgevonden. Indertijd is besloten tot de bouw van een aula op de nieuwe begraafplaats, de verbetering van een gedeelte van de Langeweg en het verder bouwrijp- maken van gronden in het uitbreidings plan Langeweg-Noord. De betreffende comptabele besluiten, tot een totaal be drag van rond 92.600,— zijn thans door Ged. Staten goedgekeurd. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten is bereid voor de vaste financiering van de on derhavige investeringen een geldlening te verstrekken, tegen een koers van lOOVo, e enrente van 4V2<'/o per jaar, met een aflossing in 5 termijnen. Ook deze aanbieding werd aanvaard. Nieuwe straatnaam. In het uitbrei dingsplan Langeweg-Noord is thans de straat gereed gekomen, welke de ver binding vormt tussen de Esdoornstraat en de Meidoornstraat. Goedgevonden werd aan deze straat de naam te ge ven van „Lijsterbesstraat". Grond voor uitbreidingsplan Langstraat. Voor de verdere realisering van het uitbreidingsplan „Langstraat" dient de gemeente de beschikking te verkrijgen over een oppervlakte grond groot 1.40.00 ha van het perceel in deze gemeente kadastraal bekend onder sectie B no. 925, in totaal groot 1.86.50 ha, welke grond in eigendom toebehoort aan het Burgerlijk Armbestuur van de gemeen te Den Bommel. Genoemd Armbestuur is bereid het gehele kadastrale perceel grond aan deze gemeente te verkopen voor de prijs van 1,per m^, in welke prijs dan is inbegrepen de even tueel aan de pachter van dit land uit te keren schadevergoeding. In het prae- advies werd opgemerkt, dat dezerzijds pogingen in het werk worden gesteld om bedoelde grond bij het eindigen van de betreffende pachtovereenkomst per 1 november 1960 vrij van pacht in eigendom te verkrijgen. De heer van Nieuwenhuyzen vroeg een nadere verklaring over de uitke ring schadevergoeding. Dhr. Abr. de Vos betwijfelde de be hoefte aan uitbreiding in de Langstraat; dhr. Hokke beaamde dit; in Achthuizen lag dat z.i. anders. Het kost de ge meente ook weer extra geld. Dhr. V. d. Vliet juichte juist toe, dat er toch een hoekje grond was om te bouwen in de Langstraat, als er soms gebouwd moet worden. De voorz. lichtte toe, dat er twee faktoren zijn, die voor deze grondaan koop in aanmerking komen, n.l. om e.v. uitbreidingsplannen te verwezenlijken of compensatie bieden aan hen, die het land nodig heeft. Onafhankelijk van de vraag of het nodig is, is het in het ver leden gebleken, dat het van belang is dat de gemeente zich tijdig van gron den in de nabijheid van de kom der gemeente voorziet. Het Burgerl. Arm bestuur is bereid te verkopen tegen een redelijke prijs; de wezenlijke bedoeling is, om geen schade vergoeding uit te keren. Uiteindelijk spreekt de pachtka- mer het laatste woord; er wordt echter een weg voor gezocht, dat dit niet nodig is. Dhr. V. Nieuwenhuyzen was het eens dat het goed was grond aan te kopen ook al had men die niet direct nodig. Dat geen schadevergoeding werd ver leend vond hij een onbillijk standpunt. De voorz. interrumpeerde dat de ge meente niet op een koopje uit is! Dhr. Leydens: Er staat toch, dat de schadevergoeding in de prijs van 1, is inbegrepen? Kan de heer v. Nieu wenhuyzen niet lezen vroeg spreker? De voorz. sneed de discussie af. Het werd goedgevonden. In Wassenaar is een dierenbegraaf plaats. Daar brengen honderden men sen het stoffelijke overschot van hun geliefde viervoeter ter ruste. Men kan het gek vinden, men kan het respecte ren. '\)Vie van een dier houdt heeft lief de in zich, liefde die hij misschien aan de mensen niet kwijt kon. Wat deed nou de exploitant van het dierenkerk hof? Hij berekende voor een honden doodkistje zeven-vijftig. En aan de avond van de dag van de plechtige be grafenis van een viervoetertje, trok me neer met zijn spade weer het kerkhof op. De zeven-vijftig werd opgegraven en verruild voor een oude sinaasappel- kist of iets dergelijks. De zeven-vijftig kon na een schoonmaakbeurt opnieuw dienst doen voor een plechtige dieren begrafenis. Dat is oplichting. Dat bete kent gemis aan alle respect voor de dierenliefde van anderen. Maar moet dat nu gestraft worden met slechts vijf tientjes boete? De man hoeft maar ze ven keer de truc met het kistje te her halen of hij heeft de boete weer royaal verdiend. Luguber, aldus lazen we in „Toga Taria" van „Burgerrecht." (cliché wijkt af) U behoeft de tijdschriften Diet meer te la ten slingeren, voor zo'n mooie lektuurstan- daard schitterend is deze door en door vlekvrije kaasschaaf met golfsnede ]/2 lit. thermos- iiessen Cze- chisch import van geëloxeerd aluminium Raakprijs 1.98 Raakprijs 1,98 keuken- uitzetten 21 de- lig in de kleuren reseda en la vendel, Ie keus Kat emaille norm. 125 nu Raakprijs Permanal kunstharslak Originele standaard kleuren voor V.W. - Ford - Opel - Borgward D.K.W. - Mercedes enz. Hoofddealer Spies Hecker Co. Keulen Rovego J. Mahie Zn. Telefoon 32245 Adrianastraat 18 Rotterdam Wij bieden hulp voor al uw voet- en beenklach- ten. Loop niet met pijn. Er is geen voet zo pijnlijk, of er is een mogelijkheid om dit te verhelpen. Uw voeten onze zorg Dit devies is een waar borg voor snelle doel matige hulp. Voorzorg is beter dan nazorg. Wacht niet, tot het te laat is, maar draag goed toegepast, voetkundig gevormd luxe gemak schoeisel. Maatwerk uit voorraad. (concurrerende prijzen) Steunzolen naar maat, met altijd durende con trole. O^i (voetkundige) Pannekoekstraat 45 Rotterdam Het adres van de heer A. COLLEE vertegenwoordiger „Kobolt" is vanaf heden: CAFé DE KOK Telef. 2242 - Sommelsdijk WASMACHINES direct van fabriek f 60, of 103,— voordeel. CENTRIFUGES vanaf 145,—. Prima ser vice. Vraagt demonstratie: Postbus 24, Zwflndrecht. 3.) De chef-stoffeerder geeft raad bij: Als de zittingen klaar zijn, komen de ruggen van de eetkamer-stoe len aan de beurt. U heeft zich zeker wel eens af gevraagd hoe die ach terruggen vastzitten? Dit is toch erg eenvou dig! Als de voorrug en vulling op de bespro ken manier zijn verwij derd, ziet U hoe de ach terrug aan de binnen kant van de stoel ge spijkerd is. Na dit goed bekeken te hebben, kunt U deze gemakkelijk ver vangen. De stoffige vul ling vervangt U door schuim-plastic (ook bij ons verkrijgbaar). Meu- belstoffen Grootste voorraad meu- belstoffen van den Haag Xj^BW/ KOELEMAN'S FABRIEKSKANTOOR WILLEM DE ZWIJGERLAAN 111 TELEFOON: 542030-558759 DEN HAAG Waar U altijd iets bij zonders vindt. Plaatst uw familieberichten in EILANDEN-NIEUWS Studeer met onze levendige en boeiende Test-methode gezellig en eenvoudig in uw eigen huiskamer. 'n Lagere schoolopleiding is reeds voldoende om met succes onze lessen te volgen. Tot nu toe hebben wij meer dan 100.000 studenten over geheel Europa opgeleid. En met gtoot succes, omdat de Test-mèthode speciaal voor mensen met drukke bezigheden geschikt is. Deze methode eist slechts IS minuten per dag en werd speciaal voor u ontworpen. De hulp van bandrecorder of grammofoon, het persoonlijk contact met uw leraar en de interessante contact avonden helpen u de taal snel onder de knie te krijgen. Reeds na S weken legt u een proef af. Dan zal blijken, dat uw kennis al voldoende is, om gemakkelijk een gesprek te voeren. U hebt die kennis thuis onder gemakkelijke omstandigheden en met weinig kosten opgedaan. Die talenkennis is goud waard. Vraag bij ons vrijblijvend de kosteloze proef aan. Vul nu de bon in en post deze nog heden. Zurich I Bern Brussel 1 luzern Fraiikfurt/M. wa O Naam 3 S Voornleeftijd.. g.B en Beroep t&-M Scraat-Nr. Plaats g^S Telefoon 3 2 re 'S S 2. Gewenste taal Dringend: Ja - Neen Voor de janselui onder de 28 jaar meet de kaart doer de euders itjsevuld n/ordett. P.S. Wij zijn gespecialiseerd in de 3 talen, maar in verband met de vele aanvragen kunnen wij u ook van dienst zijn met onze uitstekende opleiding voor het Middenstandsdiploma,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 11