Raad OudeTonge droeg woningcomplex over aan Woningbouwvereniging Sar? balm Onverkwikkelijke historie tot een goed einde gebracht Historische molen Van Schelven blijft behouden Plaatselijk Nieuws NIEUWS UIT ZEELAND Suikerbieten voor veehouders HOESr uw KIHD...? zo'n grote fles koffiemelk camera's en toebehoren LEVERTRAAN Haarden en kachels Kinder hoekje een Va liter Alle merken Fotohandel J. Zandstra In één nacht Uw handen gaaf en zacht HANSON Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met ^KINDER HONING SIROOP^ Rheumatisch? Stram van lijf en leden? 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. Bladz. 2 „EILANDEN-NIBXrWS" Vrijdag 30 oktober 195) De gemeenteraad van Oude Tonge kwam maandagavond bijeen. De gemeen tebegroting 1960 werd formeel aangeboden; de afhandeling laat nog even op zich wachten. Onder de voorstellen was ook een besluit van de overdracht 18 en 6 woningen in de Willem- en Wilhelminastraat, waarmee een onverkwik kelijke historie tot een goed einde is gebracht. De heer Seton verzocht een viswinkel op een open plek aan de Molendijk op te richten en een verzoek van de firma van Schelven, om subsidie voor onderhoud van de historische molen werd toegestaan. Daarmee is het behoud van deze fraaie molen, die zo'n bijzonder aspect aan de gemeente Oude Tönge geeft, voor goed verze kerd. Ook werd besloten tot aankoop van een aquarel van de haven en kaai, van de schilder L. Molendijk te Arnhem, dat straks de gerestaureerde raads zaal zal versieren. Na opening werden de notulen vast gesteld en gingen een groot aantal inge zonden stukken onder de hamer door. Een wijziging studietoelagen gemeente personeel, idem van het ambtenaren reglement en van de verordening sala risregeling, werd goedgekeurd en een spaarverordening gemeentepersoneel vastgesteld. Dan volgde overdracht van de 18 en 6 woningen in de Wilhelmina- en Wil lemstraat aan de woningbouwvereniging „Samenwerking". De financiering van de bouw en exploitatie van deze wo ningwetwoningen waren gereed; de overdracht kan plaats vinden naar de boekwaarde bij de gemeente, waarvan in een praeadvies een brede becijfe ring werd gegeven. Het vond geen be denkingen, evenmin het volgende punt, waarbij 14 woningen in de Juliana- en Willemstraat aan dezelfde vereniging werden overgedragen. De heer Groenendijk merkte op, dat het een prachtige zaak was dat deze woningen in de particuliere sector over gingen. Hij vroeg echter of ook zij, die geen lid waren van de Woningbouw vereniging toch in aanmerking kwamen voor een woning. „Er is een zeer prettige regeling bij de Woningbouwvereniging" aldus de voorzitter. Als het over de toewijzing gaat is het geen eis lid te zijn, al wordt daartoe geadviseerd. Spr. zei voorts dat het een geruststelling was, dat deze langslepende kwestie tot een goed einde is gebracht. Een verzoek van de heer J. Les, Em- mastraat 64, om uitgifte in erfpacht van 78 m2 grond op het Handelsterrein, voor uitbreiding van zijn aldaar staan de loods, werd ingewilligd. Nieuwe viswinkel Door de heer J. Seton, Nieuwstraat 4951, werd verzocht hem het perceel open grond aan de Molendijk te verhu ren, teneinde in de gelegenheid gesteld te worden op dit perceel een viswinkel te bouwen. B. en w. onderschreef de grote behoefte aan een goed geoutil leerde viswinkel en stelde voor dit open stuk grond aan de heer Seton te verhu ren voor de tijd van ten hoogste 10 ja ren of zoveel later als dit nodig mocht zijn tot realisering van het sanerings plan. Voorts werd gevraagd het colle ge te machtigen, dat de voor een goede gang van zaken nodige voorwaarden aan de verhuring worden gesteld o.a. opzeggingstermijn, voor ontruiming, ver wij dering van de opstallen op kosten van de huurder, zonder ooit op enige schadeloosstelling aanspraak te kunnen maken, en verder te regelen, dat voor melde verplichtingen zullen rusten niet alleen op zijn rechtsopvolgers onder al gemene titel, doch ook op die op bijzon dere titel. Deze voorwaarden worden vastge legd in een notariële akte; deze kosten komen voor rekening van de huurder. De huurprijs per jaar werd voorgesteld vast te stellen op 64.— zijnde het dub bele renteverlies ad 4*/o van het destijds aangekochte pandje t.w. 800. In aanvulling op het voorstel stelde de voorz. voor de bedragen te verande ren tot een bedrag gelijk aan het ren teverlies en de vaststaande kosten. De heer Groenendijk vroeg of de vis winkel in de open plaats op de Molen dijk kwam, wat bevestigend werd be antwoord. „Is er dan geen andere plaats?" vroeg de heer Groenendijk. De voorz. had dat ook liever gezien. De aanvrager wil echter in het centrum zitten. Het is maar tijdelijk, conditie is dat het pandje weg moet als het geheel gesaneerd wordt. De heer Groenendijk merkte op, dat de sanering de bedoeling heeft tot ver breding van verkeer. Er is nu een open plaats; spr. wilde dat 20 houden. Er wordt nu al gebruik van gemaakt door fietsen en auto's. Spr. wilde er in be sloten zitting nog iets over zeggen. De heer v. Kempen zei nog, dat de lasten kunnen stijgen in de 10 jaar dat verhuurd wordt. Hij wilde een clausule inlassen als deze stijgen, dat ze er bij komen. Het punt werd aangehouden tot be sloten zitting. Barakken kamp Aan de Rijksgebouwendienst is ver huurd het gemeentelijk sportterrein aan de Tonisseweg, beter bekend als het ba rakkenkamp. De huur loopt af op 31 december a.s. De Rijksgebouwendienst is bereid de huur voort te zetten tegen de huurprijs van 250.per jaar, wat werd goedgevonden. Grondüer/coop Door de heer A. Fase is medegedeeld, dat hij bereid is een strook grond, groot 1100 m2, wat is overgebleven voor de aanleg van de nieuwe algemene be graafplaats aan de Langeweg te kopen tegen een prijs van 3800.per ha. De heer Fase heeft deze strook al eni ge jaren in huur voor weiland. De ge meente heeft bij bebouw geen belang, waarom voorgesteld werd tot verkoop. De heer de Vin wees er op, dat er nog een lelijke bocht in die weg zat. Mo gelijk zal die later eens recht getrokken moeten worden. Is het nu wel juist die grond daar te verkopen? vroeg spr. De voorz. antwoordde dat het in de toekomst een secundaire weg wordt. Volgens het uitbreidingsplan komt daar geen bebouwing. Als de nieuwe Prov. weg er is, komt daar toch weinig ver keer. „We weten niet ^at het over 20 jaar zal zijn" aldus de heer de Vin. Al wat uit en naar het dorp moet, moet er langs. Spr. meende als men eenmaal grond heeft, moet men het niet verko pen. De voorz. vond er wel enige aanlei ding in voor onzekerheid, omdat het tracé van de nieuwe weg Schouwen Duiveland Flakkee er niet ver van daan zal liggen. We zijn echter afgegaan op de situatie van het huidige uitbreidings plan. Verder waren de gedachten niet gegaan. De heer de Vin vond dat de koper nog duurder is, als hij het koopt, al heeft de raad met het motief niet te maken, „Het staat wat ordelijker" meende de voorzitter. „Brengt de huur de rente op?" vroeg de heer Groenendijk. De voorz. deelde mee dat hij aan de heer Fase voorgesteld had een koopkrachtcausule in te lassen, m.a.w. dat de gemeente het wanneer nodig, voor dezelfde prijs terug kan kopen. Spr. had vernomen, dat dit niet nodig was, al betwijfelde hij dit. Toch wilde hij met de notaris bespreken om zeker heid te hebben. De verdere afhandeling werd aan b. en w. overgelaten. Subsidie historische korenmolen Door de firma P. van Schelven, Mo lendijk 50, alhier, is voorgesteld een ge meentelijke bijdrage te verlenen in het onderhoud van de korenmolen aan bet eind van de Molendijk, welke molen voor het bedrijf geen dienst meer doet, maar welker onderhoud aanmerkelijke kosten vergt. Genoemde firma heeft tot heden dit onderhoud zonder enige sub sidie zelf gedaan. Het gaat vooral om het buiten schilderen. De molen zelf is in tact en bedrijfsklaar voor eventuele noodgevallen. Het onderhoud zal door voornoemde firma worden voortgezet, mits de gemeente bereid is éénmaal een subsidie daarin te verlenen van 500. en vervolgens 150.— per jaar, alsme de vergoeding van het jaarlijks door hem verschuldigde windrecht ad 150.. Over de mogelijke afkoop van het wind recht worden onderhandelingen ge voerd. B. en w. zien er een gemeente belang in om deze molen te behouden zowel voor het landschapsschoon, als voor het aanzien (entree) der gemeente en zouden het zeer jammer vinden, wanneer deze molen in verval zou ko men te geraken en tenslotte afgebroken zou worden. Gezien deze overwegingen werd voorgesteld de gevraagde credieten te voteren. De heer Slis vond het mooi dat de molen bleef, maar die uitbouw vond hij een sta-in-de-weg voor het ver keer. De heer Groenendijk stemde daar mee in. Hij zou er voor zijn, als Gebrs. van Schelven IV2 meter van de uit bouw afstond, omdat de wieken toch niet over de weg komen als de molen stil staat. De heer v. Kampen stelde zich hier tegen, als de wind de wieken los slaat, wordt het een gevaar voor de weg. De heer de Vin was blij, met de mooie molen. Hij moet er blijven was spr.'s mening; het is een sieraad voor de ge meente. Wel was spreker er voor dat er van de z.g. molenberg een deel af ging. Wat het gevaar betrof meende hij, dat men dhr. van Schelven wel kon toevertrouwen dat de wieken goed ver zekerd zijn. Geven we geen subsidie verdwijnt de molen, was spr.'s overtui ging. „De grondslag van het besluit is be houd van het dorpsschoon lichtte de voorz. toe. Nu wordt er aan die molen van buiten niet veel meer gedaan, om dat hij niet meer in gebruik is. Dit heeft ook de aandacht getrokken van de Pro vincie. In overleg met van Schelven wordt nu voorgesteld subsidie te verlenen, waarvoor van Schelven de molen zelf zal onderhouden. Wat het „verkeers- obstakel" betreft, zou dit enige jaren tevoren méér geklemd hebben. We heb ben een pracht van een straat onder aan de dijk en kunnen desnoods een eenrichtingverkeer invoeren. Bovendien krijgen we minder verkeer door de nieuwe Prov. weg. Spr. noemde het een luttel bedrag, waarvoor deze mooie molen voor goed kan worden behouden. De heer Slis nam het verkeersvraag- stuk erg zwaar. Er is laatst eens een busje van de dijk gegaan. Dat had do den kunnen kosten! zei spreker. Weth. Wisse vond het raadzamer als men Oude Tonge uitgaat door de Schoolstraat te rijden. Dan rijdt men het gevaar mis. Weth. Gebraad merkte op, dat fa. van Schelven niet gaarne een stuk van de berm af staat omdat de molen e.v. nog gebruikt kan worden. Voorts sloot spr. zich bij de visie van de voorzitter aan. „We kunnen ook nog een bepaling maken dat het doorgaand verkeer niet over de Molendijk (bij de molen) mag aldus de voorzitter. Het voorstel werd daarna aangenomen als voorgesteld. (We hopen op deze molen in een apart artikel terug te komen. Red.) Jaarmarkt. Door de jaarmarktcom missie is rekening en verantwoording overgelegd van de financiële resultaten van de bij wijze van proef op 3 en 4 september 1959 gehouden jaarmarkt, Deze resultaten zijn zodanig, dat op de ingeslagen weg moet worden voortge gaan. Tengevolge van het feit, dat de marktgelden door de gemeente zijn geïnd, ontviel aan deze commissie een inkomst zodat met een verlies gewerkt is moeten worden. Wanneer de inkom sten van de jaarmarktcommissie en de marktgelden tot één bedrag worden bij- eengeteld, zou er geen tekort zijn ont staan. B en w achten het billijk, dat het thans ontstane tekort in de vorm van een subsidie aan de jaarmarktcommis sie wordt gedekt, wat de raad goed keurde. Kleuterscholen. Zowel bij de gemeen telijke- als bij de R.K. kleuterschool bestaat behoefte het ontwikkelings- en speelmateriaal aan te vullen, ten gevol ge van het feit, dat het leerlingenaan tal zich heeft uitgebreid. De begrotin gen voor aanvulling van voornoemd materiaal voor beide scholen zijn gun stig geadviseerd door de Inspectrice van het kleuteronderwijs. Goedgevonden werd ten behoeve van het gemeentelijk kleuteronderwijs een bedrag van 610,- en ten behoeve van het R.K. kleuteron derwijs een bedrag van 400,- beschik baar te stellen. Woonruimte-commissie. De zitting hebbende leden t.w.: J. Knops, M. Jochems, P. Groenendijk, J. A, van Pe perstraten en mej. E. Bierbooms, wer den als leden van de woonruimtecom missie herbenoemd. De instruktie voor de gemeente-ont vanger werd gewijzigd in die zin, dat artikel 14, lid 1, wordt gewijzigd, be helzende, dat b en w daarvoor een amb tenaar ter secretarie aanwijzen, die bui ten verantwoordelijkheid van de ont vanger, hem als zodanig vervangt. Aankoop aquarel. Door de heer L. Molendijk te Arnhem is een aquarel ontworpen van een gezicht op de ha ven naet Kaai. Deze is gemaakt vanaf de zijde van de Heerendijk en is de moeite waard om te zijner tijd een plaats te krijgen in de te restaureren raadszaal. Voorgesteld werd tot aankoop over te gaan voor de koopprijs van 125,Over dit bedrag is volledig overeenstemming bereikt met de schil der de heer Molendijk voornoemd. Het vond geen bezwaar. Lijkschouwer. In voorkomende geval len, zoals tijdens de vakantie van de artsenlijkschouwers, is het noodzakelijk dat een plaatsvervangend lijkschouwer kan worden gewaarschuwd als zodanig op te treden. Voorgesteld werd als plaatsvervangend lijkschouwer aan te wijzen, de heer H. W. Gestman, school arts in de kring Goeree en Overflakkee, wonende te Middelharnis. Ook dit kon goedkeuring vinden, waarna men over ging tot een zitting met gesloten deu ren. Beste jongens en meisjes! Het raadsel voor deze week moet wel staan in het teken van de Hervorming, de gewichtige gebeurtenis in het begin van de zestiende eeuw. Ik hoop, dat jullie op school er genoeg van horen of van gehoord hebben, zodat jullie wel weten, wat met de Hervorming be doeld wordt. De Heere heeft Zelf voor Zijn Kerk gezorgd en mannen verwekt, die middelen moesten zijn om de Kerk niet helemaal te doen verzinken in on- en bijgeloof. De mensen werden weer terug gebracht tot de Heilige Schrift, om daaruit te leren hoe de weg ter za ligheid is. Het Woord des Heeren' is een lamp voor onze voet en een licht op ons pad en Het zal stand houden tot in eeuwigheid. Nu is de Kerkhervorming niet op één dag tot stand gekomen, maar de laatste dag van deze maand wordt als datum aangenomen om het gezegende werk te herdenken. Vóór die tijd waren er ook al mannen, die wezen op de grote ge breken in de Kerk. Deze mensen wor den Voorlopers van de Hervorming ge noemd. Het kwam toen niet tot een echte hervorming, omdat het Gods tijd nog niet was. Maar toch hebben deze voorlopers al enigszins een weg ge baand om de ogen van het volk te ope nen. Ik zal er meer nu niet van zeggen, maar geef het raadsel, dat hoofdzake lijk handelt over het feit, dat we dezer dagen herdenken. OKTOBER-RAADSEL 5 Uit onderstaande lettergrepen moeten 14 woorden worden gevormd. De be ginletters, van boven naar beneden, laten dan een woord zien, dat betrek king heeft op hetgeen ik daareven heb gezegd. SOMMELSDIJK Dammen. Damnieuws „Denk en Zet" Verrassende remise van Mosselman!! Afd. I. GroenendijkKrijgsman 20; VisZoon O2, een goede prestatie van Zoon; Lodder bracht Buys de eerste nederlaag toe 20; A. v. d. Sluijsv. d. Welle O2, v. d. Welle nam door deze partij de leiding in afdeling I; F. Noor dijkVerolme 2O, Noordijk gaf hier mee Verolme de onderste plaats. De af gebroken partij Vis^Buijs werd door Buijs gewonnen O2. Afd. II. Koese—H. Schellevis 2—0; H. Noordijk—V. Lente 0—2; H. Noor dijk die enkele weken ziek is geweest was dus weer van de partij. Verhoekx L. Schellevis 0—2; Polder—G. v. d. Sluijs 2—0; v. GulikMosselman 11. Een zeer mooie prestatie van Mossel man die de eerste winstpunten binnen haalde. Sommelsdijk Jeugdafdeling. Deze afdeling breidde zich weer uit; er kwamen twee nieuwe leden bij en wel Wim van Dongen en Leo v. d. Veer. Hartelijk welkom jon gens! Mochten er nog meerdere jongens zijn die lid willen worden, komt dan maandag 2 november a.s. Aanvang 6.30 uur in Hotel Spee. H. V. Es—L. Kasteleijn 0—2; P. Zoon— W. van Dongen 20; L. MosselmanL. V. d. Veer O2; W. van DongenP. Noordijk O2; W. van DongenL. Mos selman O2; L. V. d. VeerP. Noordijk 0—2; H. V. Es—L. v. d. Veer 0—2; Piet Noordijk staat nog steeds ongeslagen aan de kop. Piet Zoon en Leen Kaste leijn delen samen de tweede plaats. Standen. Afdeling I. W. v. d. Welle 6—9; J. Buijs 6—8; H. Groenendijk 6—8; A. v. d. Sluijs 6—7; J. Lodder 6—6; B. Vis 6—6; F. Noordijk 54; C. Zoon 64; A. Krijgsman 5—3; A. Verolme 6—3. Afdeling II. Koese 5—9; M. v. Lente 5—9; C. Polder 5—8; A. V. Gulik 6—7; J. Verbiest 5—6; H. Noordijk 4—4; G. v. d. Sluijs 54; L. Schellevis 6—4; H. Schellevis 5—3; Verhoeckx 41; L. Mosselman 61; J. Jordaan O0. Eindtelling van de partij A. v. Gulik Mosselman. Beide met nog twee stuk ken wit op 36 en 40. Mosselman die zwart had, had zijn stukken op 10 en 27 en had de partij in zijn voordeel kun nen beslissen. Niettemin toch een keu rig staaltje van Mosselman. OUDDORP Uitslagen van de op 26 oktober ge speelde kompetitiewedstrijden van de dam- en schaakclub „Ontspanning". Dammen. Ie afdeling: A. Meyer—G. Tanis 0—2; P. v. Dam— L. Moerkerke 2—0; K. Tanis—Kr. Ver- hage 2—0. 2e afdeling: Kr. WesthoeveKr. v. d. Wende 2—0; C. Akershoek—C. Kaste lein 2—0; J. Vlietland—C. Tanis 0—2; G. V. d. Bok—P. v. Dam 2—0. Schaken. J. MeyerH. Verhage 10; W. van GeelenA. Nelisse 10; A. BaasH. A. Vermey 0—1; J. Hof—E. Santifort 1—0; J. Hoefman—R. Wolthers 0—1. Zuiver van smaak en rijk aan vitamine is de uit WED. KURVINK's DROGISTERIJ THOLEN P.I.T. De alhier gehouden collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront heeft 160,96 opgebracht. Atttocross Op initiatief van de V.V.V. alhier werd er zaterdagmiddag op het terrein van de Gebr. Moeliker aan de Singel een autocross gehouden, waaraan Nederlandse en Belgische coureurs deel namen. Hoogwaterstanden in de week van 1 t.m. 7 nov. 1959. Zondag voorm. 3.30 en nam. 15.50 uur; maandag voorm. 4.16 en nam. 16.32 uur; dinsdag voorm. 4.58 en nam. 17.17 uur; woensdag voorm. 5.44 en nam. 18.00 uur; donderdag voorm 6.29 en nam. 18.49 uur; vrijdag vorom. 7.15 en nam. 19.40 uur; zaterdag voorm. 8.06 en nam. 20.38 uur. Zaterdag 31 okt. nieuwe maan te 23.41 uur. Zaterdag 7 nov. eerste kwartier te 14.23 uur. BRUINISSE Oprit Grevelingendam^ Mocht van het grote werk, dat door de aannemers firma R. Boltje en Zonen N.V. in het kader van de Deltawerken onlangs werd opgeleverd worden gezegd, dat het was gemaakt zonder veel tegenslag, dit kan zeker niet worden beweerd, van de karwei die thans onderhanden is, het opspuiten van een zandlichaam voor het maken van de oprit met aan sluiting Grevelingendam-Oude Dijk. Reeds enkele malen trad stagnatie op de laatste weken was die stagnatie wel erg groot, daar de machine die de pomp aandrijft die het perszand verder stuwt en het water afvoert, het volledig opgaf en door een nieuwe moest worden ver vangen. Winterwerkzaamheden. In het Ned. Herv. verenigingsgebouw zijn ook de winterwerkzaamheden weer begonnen, zoals die resulteren in het instuifwerk en in de Bibliotheek. Het instuifwerk wordt als gewoonlijk 's zaterdags 's avonds gehouden, de bi bliotheek zet 's zaterdagsmiddags zijn poorten open. Niet minder dan 60 nieuwe boeken zijn aan de toch al ruim voorziene ver zameling toegevoegd en zo kan opnieuw worden geconstateerd dat er voor „elk was wils" te vinden is. Thans verstrekking op groter schaal. De proef, die Minister Marijnen heeft genomen met het verstrekken van sui kerbieten aan veehouders, die door de langdurige droogte met een ernstig tekort aan ruwvoeder voor hun vee te kampen hebben, is in grote lijnen ge slaagd. De 20 miljoen kg suikerbieten, die in de afgelopen weken beschikbaar zijn gesteld, hebben inmiddels hun be stemming als veevoeder gevonden. De Minister heeft na de gunstige er varingen die bij de proef zijn opgedaan, besloten voort te gaan met suikerbie ten aan de verwerkende industrie te onttrekken en op groter schaal beschik baar te stellen tegen een redelijke prijs. (De prijs van de bieten is 37,50 per ton af laadplaats teler of fabriek, ver meerderd met vracht- en andere kos ten). In beginsel komen in aanmerking veehouders in Drente, Overijssel, Gel derland, Noord-Brabant en Limburg en in enkele andere sterk door de droogte getroffen zandgebieden in de overige provincies. De districten die voor een toewijzing in aanmerking komen zullen nader door de provinciale voedselcom- missarissen worden aangewezen. Vee houders in die districten kunnen tot uiterlijk 31 oktober a.s. een aanvrage bij hun plaatselijke bureauhouder in dienen. Met name dit jaar zijn de bieten niet al te lang houdbaar gebleken. De toe wijzing per dier zal daarom lager wor den gesteld. De aanvragers dienen er om deze reden ook rekening mede te houden, dat de bieten, in het algemeen vóór 15 december a.s. moeten zijn ver- voederd. Ouddorp Amerikaanse hulp aan Nederland in de jaren 1953 t.m. 1959 Door het Amerikaanse Ministerie van Defensie zijn onlangs gegevens gepu bliceerd over de financiële steun aan het buitenland. Ten aanzien van Neder land werd het volgende gepubliceerd. In de fiscale jaren 1953 tot en met 1958 is een bedrag van in totaal 811.625.000 door de Verenigde Staten in Nederland uitgegeven. Dit bedrag was onder meer bestemd voor de oprichting van gebou wen ten behoeve van de Amerikaanse strijdkrachten in Nederland, de aan schaf van materieel en uitrusting, uit gaven voor militaire installaties en ge bouwen ten dienste van Nederlandse NATO-activiteiten, de loonbetaling aan Amerikaans militair personeel, over- bruggingssteun en voo contractuele ver plichtingen ten aanzien van personen vervoer en transport van uitrusting stukken, huren, verbindingen, druk werken en andere diensten. Hier zijn de lettergrepen: ben, ber, dag, de, de, di, el, eis, ge, gj ge, hu, in, ka,kloos, Ie, len, lo, me, mon' na, nik, no, non, ok, pers, qui, recht, rel' rijks, ro, si, ten, ter, tie, to, vaar, voor.' En hier de omschrijving van de gé- vraagde woorden: 1. De naam van de keizer van Duits- land ten tijde van de kerkhervorming' 2. Geboorteplaats van Luther; 3. Lutha' moest verantwoording doen op de,, van Worms; 4. De kerkhervormer had toevlucht gezocht in hetder Augus tijnen; 5. Naam van de Protestanten in Frankrijk in de 16e en 17de eeuw; Drie stukken moeten gekend v/orden om zalig te leven en te sterven: verlossing en dankbaarheid; 7. In..,, was de pauselijke stoel; 8. De kerkher vorming wordt herdacht in de maand,, 9. Hoe heten de mensen, die vóór de hervorming al op de gebreken wezen!; 10. Maar dezal uit het geloof ie-' ven (Romeinen 1); 11. Luther was lange tijd.in een klooster; 12. De instel ling, die de „ketters" voor de recht bank daagde, heet met een vreemd woord;....; 13. De vrouw van Luthet was een gewezenuit een klooster; 14. Geen goede werken kunnen ons za lig maken, maar alleen BRIEVEN Paulien B. St. Philipsland. Elke za terdag kun je niet in de krant staan, dus zul je wel eens tevergeefs naar je naam zoeken. Was je het bijna verge ten om te schrijven? Gelukkig dat ik het niet vergeet, want dan zochten jul lie naar het „hoekje" en het was er niet. Daarover hebben jullie geen kla gen tot hiertoe. Kon jij ook zo mooi te kenen als Jos toen je in de eerste zat? Suus N. St. Philipsland. Weer al één die graag naar school gaat. Dat is een goed teken; als we met tegenzin gaan, gaat het leren in de regel niet best. Wat heeft Rinus van de zon en de fris-1 se lucht kunnen genieten, hè? Ik denk, 1 dat hij bij de week groeit. Jaap M. Oud-Beijerland. Fijn, dat je j de boeken gratis kreeg, omdat iiet rap- i port zo goed was. Ik begrijp heel goed dat het werk al meer en meer tijd gaat vergen en je moet toch bijblijven op school, nietwaar? Ik kan je dan ook geen ongelijk geven, dat je met het raadselen gaat stoppen. Het werk op school moet voorgaan. Ik wens je ver der het beste en ik weet zeker, dat je het „raadselhoekje" steeds zal lezen. Annie den B. Herkingen. Had je het nooit kunnen denken, dat er een prijs voor het opstel zou volgen? Dan was het zeker een verrassing! En dan nog een prijs waar je zo naar had verlangd! Ben jij goed af! Liedy M. Oud-Beijerland. Jammer, dat je niets van het opstel wist, toen je in St. zat. Anders was er wat uit de bus gekomen! Over Beekbergen en omge ving is heel wat te zeggen. Dat heb ik wel gemerkt, nu je er slechts enlsele dingen van aanstipt. En dan Berg en Bos! Dat was zeker de moeite waard. Aria van K. Ouddorp. Zat jij om hali zeven 's morgens al te schrijven? Dat is ijverig, hoor! De meeste schoolkinderen liggen dan nog op bed. Zal je voorzich tig zijn met het horloge? Dat behoef ik eigenlijk niet te zeggen, want spreekt vanzelf. Hoe heette je tante, die| onlangs in M. is overleden? Lenie den B. Herkingen. Dat was eenl leuke post, zeg! Hij wou jullie eens te-f leurstellen, maar had er toch schik in dat jullie wat kregen. Misschien zou hij ook nog wel een prijs willen heb- ben. Ik denk, dat nu het zwemmen voor dit jaar wel afgelopen is. Het is weerj mooi geweest, nietwaar? Greetje M. Oud-Beijerland. Dat isj een hele gebeurtenis geweest bij jullie. Ik heb in het dagblad er over gelezen en ook foto's gezien. Leuk, om die oude klederdrachten op straat te ontmoeten. Je kan je niet voorstellen, dat het enke le eeuwen terug echt zo was. Die veer tien dagen vrij zullen jullie wel op it een of andere manier moeten inhalen. Misschien wel een schepje meer huis-i werk. Ria M. St. PhUipsland. Je bent diisj elke week nu groentevrouw. Dat is wel' leuk, vooral als je het graag doet. Eu verkopen, dat zal wel gaan, want de^ meeste tuintjes hebben niet zo veel op-i gebracht als anders door de droogte,;' De schoonmaak was al vroeg afgelopen, zeg! Maar fijn hoor, het is een hele rust als dat werk gebeurd is. Allemaal. Nu is het pas inzenden, nu de maand achter de rug is. Er zijn oktober vijf raadsels geplaatst. Het is niet erg als jullie al de oplossingen niet hebben; jullie zenden in wat er gevon den is. En dan nog iets: steeds zijn er kinde; ren, die vergeten om de leeftijd er b'h te zetten. Toch is dat een kleine moeite- Ik ontvang dus straks jullie brieven; en dan staat het volledig adres en lee^'i tijd op het briefje, maar het staat ook! te lezen op de enveloppe. Dat is tocli!- niet moeilijk om te onthouden, hè? Tot volgende week, zullen we hopett De hartelijke groeten van Oom K»f U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doe» Begin liever vandaag dan morgen c bloedzuiverende Kruschen Kuur en gauw naarmate Uw bloed vrij k""! van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voel' ge U een ander mens worden: jeug ger, vief en weer blij

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 10