P. V. d. Burg, Hoofdcontroleur R.T.M, gehuldigd De storm Nog geen vrije lucht? Onjuist collectebeleid Koninklijke onderscheiding in zilver Is de mens nog in tel? Filmopname „Changing Shape of Holland" te Stellendam werd een sof Niet voldoende figuranten Een nuttige stichting viert haar eerste lustrum Gunstiger vooruitzichten voor de verbouwers van vlas 32e jaargang PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PEB KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond LEVERTRAAN OUDE TONG^ MEELWAGEN IN DE HAVEN Centrale Telling Middelharnis INGEZONDEN STUKKEN Dinsdag 27 oktober 1959 No. 2839 De „vrije lucht", daar wil men in de Verenigde Staten van Amerika nog niet van weten. Aan de K.L.M, worden tot nog toe landingsrechten aan de West kust, Los Angeles, onthouden. Onze regering is wel paraat om de vrijheid van de lucht te stimuleren en voor de K.L.M, te verwerven. De on derhandelingen hebben tot nog toe geen succes opgeleverd. Nog in de loop van dit jaar zullen weer onderhandelingen worden gevoerd. Maar onze minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns is over die te voeren onder handelingen niet erg optimistisch ge stemd. Bij zijn terugkeer van een reis naar Amerika en de West, Z.E. was een maand buiten het koninkrijk, gaf hij in een intervieuw te kennen, dat de be sprekingen over de landingsrechten voor de K.L.M, aan de westkust van Amerika wel bijzonder moeizaam zullen verlopen. Die indruk had de minister in Washington opgedaan. De vooruitzich ten op het verkrijgen van landings rechten aan de westkust van Amerika zijn, naar uit de verklaringen van de minister van Buitenlandse Zaken, valt af te leiden niet gunstig voor de K.L.M. In dat opzicht heeft onze nationale luchtvaartmaatschappij de wind niet mee. De „vrije zee", dient gecomplemen teerd te worden met de „vrije lucht". In het wezenlijk belang van alle lan den. De handel en het verkeer kunnen zich dan vrij ontwikkelen op de grond slag van de vrije concurrentie. Waar mee tenslotte alle landen gediend zijn en welk handelsbeginsel uiteindelijk de economie van alle landen ten goede komt. Maar zover zijn onze westelijke vrienden en bondgenoten nog niet om dat te erkennen. Grievend is dat wat aan andere luchtvaartmaatschappijen wordt verleend aan de K.L.M, wordt onthouden. Van de vrienden is het pijnlijk zulk een befhandeling te onder vinden. ------O------ Collecten voor allerlei nuttige doel stellingen worden vaak gehouden. Eni ge regeling van overheidszijde is daar bij wel zeer gewenst. Dat is dan ook door de overheid c.q., de gemeentelijke overheid wel ingezien omdat anders op dit gebied een chaos zou ontstaan. Vandaar dat voor het houden van een openbare collecte vergunning van B. en W. noodzakelijk is. De gemeenten hebben in de regel een coUecteplan vastgesteld waar binnen de jaarlijks wederkerende geldinzamelin gen kunnen plaats vinden. Daardoor wordt al te veelvuldig collecteren voor komen. Jaarlijks vindt een collecte plaats voor de militairen die verzorgd wordt door het Protestants Interkerke lijk Thuisfront. Ook het Humanistisch Thuisfront or ganiseert een jaarlijkse collecte. Beide verenigingen vroegen B en W van Den Haag toestemming voor het houden van de door hen georganiseerde collecte. Deze toestemming werd voor beide verenigingen verleend. Maar onder voorwaarde dat beide verenigingen een gezamenlijke collecte zouden houden. Tussen de beginselen van beide vereni gingen bestaat groot verschil. Zodanig verschil in princinpiële instelliijg, dat het Interkerkelijk Thuisfront liever van het houden van een collecte afzag dan deze te houden gezamenlijk met het Humanistisch Thuisfront. De voorwaarde van het college van B en W van Den Haag bij het verlenen van de vergunning, dat deze collecte gezamenlijk moest gehouden worden, komt in feite neer op een weigering voor het Interkerkelijk Thuisfront. Geen wonder dat van rechtse zijde over het beleid van B en W in deze zaak vragen zijn gesteld. De heer Hangelbroek vraagt aan B en W of ze volledig uiteen willen zet ten waarom ze slechts vergurming ga ven voor een gezamenlijke collecte. De tegenstelling in beginselen tussen beide verenigingen kunnen van het college van B en W niet onbekend zijn. Geen wonder dat de heer Hangelbroek het college om nadere inlichtingen vraagt. Hoe noodzakelijk het is dat het col lege van B en W regelend optreedt toch ™ag niet zover worden gegaan dat voorwaarden worden gesteld die om principiële redenen niet aanvaardbaar zijn. Wordt dat wel gedaan dan wordt een zekere dwang uitgeoefend en moet yan een onjuist beleid worden gespro ken. Uit de aard der zaak dient afgewacht te worden wat het college van B. en W. op de vragen van de heer Hangelbroek neeft te antwoorden. Grootboek Huizen geeft 65 miljoen terug aan de inleg-gers. Naar wordt medegedeeld zal binnen kort de wet tot opheffing van het grootboek Woningverbetering worden ingediend. Daarna zal tot terugstorting •an de ingeschreven gelden en de Qaarop bijgeschreven rente worden overgegaan. Naar schatting zal een be drag van 60 tot 65 miljoen terug gestort worden. Door de regering wordt er niet op gerekend dat in het lopende egrotingsjaar nog stortingen op grote i'cnaal zullen plaats vinden, ^et is maar goed dat deze, zo goed s niet te administreren wet wordt in getrokken. MIDDELHARNIS DIEKHUUSNIEUWS Bejaardeiunidda^. Volgende week dinsdag 3 november wil het Diekhuus zijn eerste bejaardenmiddag van het seizoen houden. Er zal deze middag wat worden verteld over de oude geschiede nis van Flakkee, in het bijzonder van Sommelsdijk en Middelharnis. Er wor den kleurendia's bij vertoond van be kende plekjes over het eiland. Na de pauze speelt een blokfluitgroepje wat bekende Hollandse en vaderlandse lied jes. De middag begint als gewoonlijk om half drie. U kunt zo nodig per auto naar het Diekhuus worden gebracht. Vraagt U het dan uiterlijk maandag 2 november even op het Diekhuus, Zandpad 140. Bifoliotheel(. Vrijdag van 3.455 uur is er bibliotheek voor clubleden van het Diekhuus Ruilbeurs. Zaterdag a.s. is er weer van 2-3 uur ruilbeurs. DIRKSLAND Hervormiügsavond. Ter herdenking van de Kerkhervorming beleggen de drie verenigingen van de Geref. Ge meente te Dirksland gezamenlijk een openbare vergadering op D.V. zaterdag avond 31 oktober a.s. Het openings woord zal gesproken worden door de Weleerw, heer ds. P. Blok. Afwisselend zal dan door de leden van de J.V., M.V., of K.V. onderwerpen en gedichten wor den gehouden betreffende de kerkge schiedenis, ledere belangstellende is van harte welkom. De vergadering be gint om 7 uur en wordt gehouden in het kerkgebouw der Geref. Gemeente. Schaken. Uitslag van de Schaakclub M.A.T. van dinsdag 20 okt. afd. l. J. van 't Geloof—H. de Zout 0—1; W. Markwat- Jr—W. Kardux V2—Va; A. LugtenburgP. van Oostenbrugge Va Va; J. D. KeuvelaarA. van 't Geloof 1—0; Afd. II. A. de Blok—C. Lugten burg O1. Doopaangifte. Ouders die hun kin deren wensen te laten dopen, kunnen a.s. vrijdagav'óhd aangifte doen van 8 tot 8.30 uur in de consistoriekamer der Geref. Gemeente, HERKINGEN Catechisaties. De catechisaties bij de Geref. Gemeente zullen een aanvang nemen a.s. zondag 1 november na de avondkerkdienst voor jongens van 12 jaar en ouder, en op maandag 2 novem ber des avonds van 7-8 uur voor de meisjes van 12 jaar en ouder. A.s. zondag zal er geen zondags school worden gehouden. Extra collecte. A.s. zondagavond zal er in de Geref. Gemeente een extra col lecte worden gehouden voor - de Theo logische school. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Geref. Gemeen te in Ndl. hoopt vrijdag 30 oktober a.s. Dr. C. Steenblok van Gouda op te tre den. Verkoopavond. De vrouwenvereni ging der Ned. Herv. kerk „Tabitha", hoopt donderdagavond 29 oktober om 7 uur haar jaarlijkse verkoopavond te houden in de Chr. Kleuterschool aan de Binnenweg. Opbrengst collecte. De door de leer lingen van de Chr. School gehouden collecte t.b.v. het P.I.T. heeft opge bracht de som van 55, Zuiver van smaak en rijk aan vitamine is de uit WED. KURVINK's DROGISTERIJ STELLEND AM Collecte. De collecte welke vorige week huis aan huis gehouden is, ten bate van de Vluchtelingenhulp, heeft opgebracht 391,03. Verkocht. De woning van dhr. G. v. Lenteii aan de Voorstraat alhier, is on derhands verkocht aan dhr. de Graaf van Oude Tonge. Pols gebroken. Zondagavond na de kerkdienst had het 9-jarig dochtertje van de heer L. K. het ongeluk tijdens het spelen zodanig terecht te komen dat zij haar linkerpols brak. Maandag is zij naar het ziekenhuis gebracht voor ver dere behandeling. In ziekenhuis. Onze dorpsgenoot de heer L. v. 't Leven, werkzaam voor zijn studie had tijdens zijn praktische werk wegenbouw, het ongeluk een stuk bal last op zijn voet te krijgen, waardoOi- er enkele voetbeentjes werden gebro ken. Hij is opgenomen in het zieken huis te Almelo. Zaterdag j.l. is de heer P. v. d. Burg, Hoofdcontroleur bij de R.T.M., wegens veertig jarige trouwe dienst gehuldigd. In zijn ruime woning boven het station die een prachtig uitzicht biedt op de omgeving, waren 's morgens tal van familieleden, vrienden en collega's tegenwoordig. Van de directie van de R.T.M, waren afgevaardigden aanwezig in de personen van de inspecteurs J. Delst en H. Lagendaal en adj. inspecteur G. C. Schellinger terwijl namens de Rijksverkeersinspectie de heer J. Abbas blijk gaf van belangstelling. En ook het volledige dagelijks bestuur der gemeente kwam complimenteren: bur gemeester P. W. Hordijk, de beide wethouders M. K. van Eek en L. v. d. Waal en secretaris van Bodegraven. Het hoogtepunt van deze morgen was wel, dat burgemeester Hordijk, namens H.M. de Koningin de jubilaris de versierselen in zilver in de Orde van Oranje Nassau overhandigde. Burgemeester Hordijk hield daarbij een vlotte speech, waarin hij zei, dat het hem niet moeilijk viel de jubilaris toe te spreken. De diensttijd van de heer V. d. Burg op Flakkee loopt zowat pa rallel met de tijd dat de burgemeester op het eiland is. Al was de eerste ken nismaking ca. 18 jaar geleden beroerd, omdat de verbindingen toen maar zo zo waren, is die leemte langzaam aan her steld en loopt het mede door de or ganisatietalenten van de jubilaris op rolletjes, aldus spreker. De burgemeester gewaagde van de zeldzame talenten van de hoofdcontro leur, omdat hij niet alleen altijd correct is in zijn optreden, maar al loopt het nog zo tegen, nooit boos wordt. Tegen overmacht is niets te doen, maar men moet dan toch maar de sierlijke eigen schappen bezitten om kalm te blijven, aldus uitte zich spreker. „Er is nogal wat te organiseren bij het vervoer" aldus de burgemeester vooral met bepaalde pieken. U hebt daar een bijzondere neus voor; U kunt als 't ware ruiken, waar dat is. In de krant had spr. gelezen, dat het vervoer hem in het bloed zit, omdat zijn vader in de Hoekse Waard een halve eeuw ge leden met een omnibus reed. Spr. prees het eiland gelukkig, dat men de heer V. d. Burg hier als hoofdcontroleur had en roemde de royale woning met het mooie uitzicht, die hij tot dusver tot; heden maar aan de buitenkant had be zien. „Bijgestaan door uw echtgenote hebt U een mooie diensttijd achter de rug" ging de burgemeester verder, waar veel waardering voor is, zowel bij uw supe rieuren, bij de bevolking en ook bij de overheid. Er is zelfs Koninklijke waar dering, aldus spreker, daar U bij K.B. van 16 september de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau is toegekend. Spreker spelde hem het eremetaal op de borst met de wens, dat hij de medaille niet alleen de paar jaar die hem nog resten van zijn pensioen, maar ook lang daarna in gezondheid zal mogen dragen. Burgemeester Hor dijk betrok ook mevr. v. d. Burg in de gelukwensen en complimenteerde ook inspecteur van Delst, nu de ambassa deur van de R.T.M, deze onderschei ding was ten deel gevallen. De heer en mevr. van der Burg kre gen daarna vele handen te drukken; de heer van Delst deelde mee, dat op een nader te bepalen tijd de jubilarissen bij de R.T.M, in een speciaal te beleg gen bijeenkomst zullen worden gehul digd. De jubilaris en zijn echtgenote zijn met recht in de bloemetjes gezet; de woonkamer leek in een complete bloe- menzaak herschapen. Ook van de Flak- keese zakenmensen en door vele par ticulieren is het jubilerende echtpaar belangstelling getoond. OUDDORP Doopaangifte. A.s vrijdagavond 7 uur kunnen in de kerkekamer van de Herv. kerk ouders ^aangifte doen, voor het dopen van hun kind. De doopsbediening zal a.s. zondagmiddag D.V. plaats heb ben. Speling der natuur. Op de boerderij van Jac. v. d. Linde aan de Oostdijk werd een kalf geboren zonder staart. Moeder en dochter maken het best. Zaterdagmorgen is op het Handels terrein aan de haven een meelwagen van de firma van Schelven achteruit de haven in gereden. De wagen stond ge parkeerd voor de graanloods en waar schijnlijk niet op de rem. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, daar niemand in de cabine zat, maar de schade was begrijpelijk groot. Door een kraanwagen is de vrachtauto op de kant gelicht en weg gesleept. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de week van 19 tot en met 24 oktober zijn in de haven ge laden 3 schepen met suikerbieten voor de fabriek te Puttershoek, met een ge zamenlijke inhoud van 655 ton. Gelost werd 1 schip met zand. In de Galathee- sehaven zijn eveneens 3 schepen met suikerbieten geladen voor Dinteloord met een totale inhoud van 730 ton. P.I.T.-collecte. De huis aan huiscol- lecte voor het P.I.T. heeft opgebracht de som van 121, Geslaagd. Op een gehouden examen voor de Aannemerscursus Burgerlijke en Utiliteitsbouw, slaagden de heren A. Korteweg L.Mzn. en K. v. d. Velde Dz. Ulenveiling van dinsdag 27 okt. 1959. Middel 65 op 26,—; Middel 45/65 22,82—21,93; Drielingen 21,12; Picklers 25/35 16,49; Picklers 20/25 15,05; Stek 8,60. Aanvoer 58.500 kg. (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Is de mens nog in tel? Dat vragen we ons af, als we bedenken wat maan dagmiddag tussen Rhoon en Poortugaal voorviel. De tram van Rotterdam-Hel- levoetsluis, was gistermiddag reeds twintig minuten over tijd, dit tot groot ongenoegen van de wachtende passa giers. Het bleek, dat de tram bij Hille- sluis ernstige vertraging ondervonden had, daar een locomotief van een ran- geertrein de weg versperde. Dit was echter het ergste niet. Toen de tram zich met een matig gangetje tussen Rhoon en Poortugaal bevond, snelde plotseling een jongen van het achterbalkon naar binnen, onder het geroep: „er is een jongen uit de tram gevallen". Enkele voortvarende jongelui op het achterbalcon hingen reeds aan de nood rem, doch een stortvloed van woorden van de conducteur, deed hen de rem loslaten. „We zijn reeds twintig minu ten over tijd, dus kunnen hiervoor niet stoppen. „Ik heb de jongens verschil lende malen gewaarschuwd, maar ze zijn niet voor rede vatbaar. Die jongen moet maar met de volgende tram mee rijden", aldus de conducteur. Zij die in de tram aanwezig waren, hebben zich, evenals ondergetekende afgevraagd: „IS' de mens nog in tel?" Op de Hillesluis moest men stoppen, omdat een trein de weg versperde. Voor die jongen, die toch niet in de weg lag, stopte men niet eens! De verplichtingen jegens onze naaête, is daarmee wel ver zoek. De overvolle ti;ams, dwingt de jongelui vaak, op het achterbalkon te verblijven. Het is meer dan hoog tijd, dat hierin verandering komt. Ook al was het de schuld van die jongen, het is een onmenselijke daad om zonder naar hem om te zien, door te rijden. Middelharnis. C. van Groningen Burgemeester Hordijk spelt de jubilaris de eremedaille in zilver op de borst. Zoals wij reeds eerder in ons blad hebben bekend gemaakt, vervaardigt de N.V. Forum Filmproduktie te Amster dam, in opdracht van de Bataafse In- tenationale Petroleummaatschappij een filtn over Nederland in haar strijd tegen het water. Deze film, die de voorlopige titel draagt van „The Changing Shape of Holland" wordt gemaakt in samen werking met de Rijksvoorlichtings dienst en de Rijkswaterstaat. Daarvoor moesten een aantal opnamen worden gemaakt in de gemeente Stellendam, waarvoor plm. 350 dijk- en deltawer kers nodig waren. Men heeft deze men sen opgeroepen en de deltawerkers ge vraagd, als zij zaterdagmiddag 12 uur van de bouwput kwamen, hiervoor te willen figureren. Dit liep op een mis lukking uit; de Deltawerkers gingen er niet op in en haasten zich naar huis om aan de middagpot te komen. Het moest voor de opnamen donker en winderig weer zijn en na lang wach ten, was het zaterdag zover. Zoals hier boven gezegd, hadden de bouwputar beiders die juist vorige week niet meer varend van hun werk komen, maar van en naar het werk over de bayleybrug gaan geen zin om IV2 uur van hun vrije tijd te geven voor deze filmopname. Ofschoon de filmac teurs hen bij de brug opwachten, gaven zij geen gehoor aan de uitnodiging. Toch waren er een groot aantal Stel lendammers, gekleed in oliejassen, met laarzen aan en voorzien van schoppen opgekomen, waarbij zich ook de plaat selijke brandweermannen hadden ge voegd. Een bus van de R.T.M, bracht bovendien een groot aantal jongens van de Technische School te Middelharnis, die zich als dijkwerker hadden uitge dost. Met deze circa 150 man zijn toen toch een aantal opnamen gemaakt, waarbij ook mevr. v. d. Ree en een Stel- lendamse jongedame als figuranten op traden. De opnamen waren bedoeld voor be langrijke scènes aan het eind van de film, waarin duidelijk gemaakt moet worden, dat de Nederlanders steeds weer bereid zijn de dijken en daarmee hun land tegen het water te verdedi gen. Met de StellendamSe molen op de achtergrond zijn de filmers in aktie. Men ziet hier de figuranten de lens passeren Op de voorgrond de dames Van der Ree en Van Es. De sticliting: „Het leven begint bij veertig" viert dezer dagen haar eerste lustrum. Naar de voorzitter, de heer Reckman op de vergadering ter viering van dit eerste lustrum te Amsterdam mededeelde is het in de loop van deze eerste vijf jaar gelukt ongeveer 18000 werklozen van veertig jaar en ouder aan een nieuwe betrekking te helpen. Voor overheidsdiensten komt men niet licht meer in aanmerking wanneer men de veertig jaar is gepasseerd. Daarom verdient het werk van deze stichting grote waardering. Zoals uit het getal 18000 wel blijkt is de stichting met groot succes aan het werk geweest voor hen die niet meer voor een functie in overheidsdienst in aanmerking kwa men. De stichting gaat er van uit dat men sen van 40 jaar niet aan de dijk behoe ven te worden gezet en dat het onbillijk is hen geen kans meer te geven om in ambt of betrekking van overheidsdien sten werkzaam te zijn. Staan zij juist niet op volle hoogte van „kunnen" en „kennen" en beschikken zij juist niet over een grote mate van ervaring die jongeren niet bezitten. Hen geen plaats te geven in het produktieproces leidt tot grote schade. Dank zij de medewerking van het be drijfsleven kon dit mooie succes worden behaald. En ook dank zij de honderden leden van de stichting die dag in, dag uit veel werk verrichten, geheel be langeloos, om de stichting te doen draaien. Dat er grote waardering voor de stichting bestaat, is te begrijpen en dat haar werkzaamheden niet onopgemerkt blijven, blijkt wel daaruit dat in de meeste West-Europeese landen in na volging van het Nederlandse voorbeeld, soortgelijke stichtingen zijn opgericht. Gedurende enige jaren heeft de vlas industrie een crisis doorgemaakt. Oor zaak daarvan was vooral de dumping der Russen. Grote hoeveelheden Rus sisch vlas tegen dumpingsprijzen wer den op de markt gebracht. Daar konden de vlastelers in West-Europa met name in België, Frankrijk en ons land niet te gen op. De vlasteelt maakte een zware crisis door. Als gevolg daarvan werd We zitten nu wel opeens midden in het herfstweer. De weerberichten spreken voor vandaag (dinsdag) van zeer harde Z.Westelijke wind en langs de kust zware storm. We hebben er vannacht en op het ogenblik dat wij dit schrij ven de bewijzen van; de storm, ge paard met felle regenbuien, neemt nog steeds in kracht toe. De veerboot van rederij van der Schuyt Sluishaven-Dintelsas heeft van morgen de eerste dienst niet gevaren. De scheepvaart op het Volkerak ligt volkomen lam. De veerdiensten Den Bommel-Numansdorp en Middelharnis- Hellevoetsluis konden, althans in de morgenuren normaal worden onder houden, met zeer weinig tijdsvertraging. Wat het vanmiddag worden zal weten we niet, de storm neemt toe, men spreekt van stoten van windkracht 11. En dan moet er niet veel meer bijko men, of men zal ook daar de vaart moeten staken. Het is nog oktober, maar het lijkt op een echte novemberstorm. dit jaar minder vlas uitgezaaid dan in andere jaren. Er werd in Nederland, België en Frankrijk slechts 60.000 ha uitgezaaid. In voorgaande jaren was het vlasareaal in genoemde West- Europeese landen veel hoger. Daarbij komt dat door de droogte de vlasop brengsten veel lager zijn. De Russische dumpingspolitiek schijnt niet zo sterk meer te worden beoefend als in het ver leden wellicht als gevolg dat de bin nenlandse consumptie van binnenarti- kelen meer aangepast wordt aan de binnenlandse behoefte. Mogelijk dat de politiek van Chroestsjew om het wel vaartspeil van het Russische volk door het meer beschikbaar stellen van ge bruiksgoederen hierin een voorname rol speelt. In kringen van deskundigen neemt men aan dat de vlasoogsten in Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije mislukt zijn. Men is er van op de hoog te dat in Rusland 1,6 miljoen ha vlas uitgezaaid zijn. Over de kwaliteit van de oogst verkeert men in het onzekere. De omstandigheid dat de Russische prijzen wat verhoogd zijn en dat lan gere leveringstijden worden bedongen wijst er wel op, dat of de Russische be hoeften gestegen zijn of dat de vlasop brengst minder is. Speciaal ook door vergrote vraag in België naar strovlas zijn de prijzen wat opgelopen. Een en ander heeft tot gevolg dat in vlassers kringen enige verwachting wordt ge koesterd dat er een gunstige wending op komst is en dat in de kritieke toe stand waarin de Nederlandse vlasserij verkeert een verbetering is opgetreden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1