EiuvriDEn-niEuws Generaal Marshal 'f 30 okiober is de Wereldspaardag Sommelsdijkse industrie schept belangrijke werkgelegenheid balm Buitenland Firma S. van Hessen: Veredeling van dierlijke producten Spit, Spierpijn camera's en toebehoren Witte vlek op het zwarte werelddeel 3e blad Vrijdag 23 oktober 1959 No. 2838 Alle merken Fotohandel J. Zandstra In één,nacht Uw hanüent^ gaaf en z^cht *n4,to oogcirtó bezcckt bij KEUVELAAR uw BRIL gekocht Het overlijden van generaal Marshal roept ook bij ons, Nederlanders, talrij- Ite herinneringen wakker. Deze grote Amerikaan immers is ondanks zijn be scheidenheid een man geweest van hoge aluure, aan wie niet alleen de Verenig de Staten, maar de gehele vrije wereld en speciaal West-Europa ontzaglijk veel te maken hebben. Ook wij willen daar om onze stem voegen in het koor der genen, die deze grote generaal en staats man hun posthume dankbaarheid betui gen. George Catlett Marshall was op 31 december 1880 in de staat Pennsylva nia geboren. In de eerste wereldoorlog deed hij dienst als kapitein in de staf van het Amerikaanse leger in Frankrijk en trok toen reeds de aandacht vanwege zijn grote strategische bekwaamheden. Later diende hij drie jaar in China en was ook leraar aan een Amerikaanse krijgsschool. In 1936 werd hij generaal- majoor. Toen in 1939 de tweede wereldoorlog uitbrak, benoemde president Roosevelt hem met voorbijgaan van 20 brigade generaals tot chef van de Generale Staf. In deze functie toonde Marshall zich een buitengewoon bekwaam organisator op militair gebied en hij slaagde er dan ook in, binnen twee jaar het kleine vooroorlogse Amerikaanse leger van 200.000 man op te bouwen tot een enor me strijdmacht van in totaal 8 miljoen, die tenslotte voor de Duitsers fataal geworden is. Marshall maakte de plan nen; de hele wereld was darbij zijn operatieveld: zowel in het Verre Oosten in de strijd tegen Japan als in Noord- Afrika, Italië en Normandië gaf hij de strategie aan. Hij was het, die de door slag gaf in de kwestie, of men eerst Japan dan wel Duitsland op de knieën zou brengen. Gelukkig voor ons won zijn inzicht, dat eerst Hitler moest worden verslagen. Marshall had het volle vertrouwen van president Roosevelt. Deze nam hem mee op alle conferenties met Churchill en Stalin en toen Marshall te kennen gaf, dat hij graag zelf als opperbevel hebber van de invasietroepen in Nor mandië wilde optreden, wees de presi dent dit af met de mededeling, dat hij niet rustig kon slapen als Marshall niet in Washington was! In november 1945 trad hij af als chef- staf en direct daarop zond Truman hem naar China om een oplossing te vinden voor de burgeroorlog aldaar. Deze op dracht is mislukt, wat niet verwonder lijk is, daar een vergelijk tussen Tsjang- kai-sjek en de communisten onmoge lijk was. Marshall was niet alleen een groot strateeg, maar ook een knap staatsman. Als zodanig heeft hij de meeste be roemdheid gekregen. Een stafchef blijft altijd in de schaduw van de operatio nele generaals en daarom was hij in de oorlog minder bekend dan Eisenhower, Montgomery en Mac Arthur. De groot ste bekendheid kreeg hij als ontwerper van het beroemde Marshall-plan. Vijf maanden nadat hij door Truman tot Minister van Buitenlandse Zaken was benoemd, stelde hij in een opzienbaren de rede voor de Harvard Universiteit op 5 juni 1947 voor, dat de Europese landen het initiatief zouden nemen tot het gezamenlijk opstellen van hun her- stelprograma's, waarvoor hij Ameri kaanse financiële hulp toezegde. Ook Rusland en zijn satellietlanden werden uitgenodigd, maar Stalin weigerde, want hij zag van zijn standpunt uit zeer terecht in, dat dit spectaculaire plan een meesterlijke zet was tegen het com munisme. Nog in hetzelfde jaar 1947 werd op een conferentie van 16 Europe se landen een herstelprogramma opge steld en Truman met Marshall wisten het Congres zover te krijgen, dat over een tijdsperiode van 4 jaar een bedrag van 17 miljard dollar, d.i. ongeveer 65 miljard gulden, voor dit doel beschik baar werd gesteld. Dit „European Recovery Program" (Europees Herstelprogramma), al spoe dig het Marshall-plan genoemd, is voor Europa van onschatbare betekenis ge weest. Marshal had geconstateerd, dat de Europese vrije landen niet in staat waren op eigen kracht er bovenop te komen. De tweede wereldoorlog had West-, Zuid- en Midden-Europa in een desolate toestand achtergelaten. Er wa ren enorme vernielingen aangebracht in het produktieapparaat; er was grote ar moede, want de produktie kwam te langzaam op gang; er was grote armoe de, want de produktie kwam te lang zaam op gang; in veel landen dreigde door de enorme oorlogskosten, door te weinig goederen en teveel geld infla tie; voor de aankoop in Amerika van grondstoffen en goederen was er een voortdurend tekort aan dollars; vrijwel al het goud zat in Amerika; daardoor was er groot gevaar voor een economi sche chaos. Daarbij kwam, dat er na de oorlog veel russofielen waren, het geen tot uiting kwam in het hoge aan tal communistische stemmen (in Ne derland 10 Vo!). Bovendien lag het voor de hand, dat Stalin van zulk een chaos en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met zou profiteren door te pogen nog ver der naar het westen door te dringen. Met name Frankrijk en Italië, ieder met 30'°/o communisten, waren zeer zwakke plekken. Maar ook Engeland was eco nomisch aan het eind van zijn krachten. Van Amerikaans standpunt gezien was de situatie in Europa dus zeer beden kelijk vanwege dreigende ineenstorting, waardoor èn de Europese markt voor Amerika zou wegvallen èn de Sovjet unie heer en meester zou worden, over geheel Europa. Dit alles heeft Marshall duidelijk^ gezien en vandaar zijn voor stellen. De bedoeling daarvan was dus Eur opa te redden van de dreigende chaos door verhoging der produktie, stabili satie van de finantiën en van het po litiek evenwicht in de diverse landen. Bovendien hoopte hij deze landen te brengen tot meer samenwerking op eco nomisch gebied. Dit alles is in hoge mate gelukt. De samensprekingen der Europese landen hebben de stoot gege ven tot de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (de O.E.E. S.), waar 17 landen zich bij hebben aangesloten. Weliswaar functioneert zij nog gebrekkig, maar anderzijds heeft zij reeds goede resultaten opgeleverd. Voor elk land apart werden grote be dragen beschikbaar gesteld, voor 85''/o in de vorm van schenkingen en voor de rest als langlopende leningen. In de periode van 1948 tot 1953, waarover de Marshall-hulp werkte, heeft alleen Ne derland in totaal voor ongeveer 4 mil- iard gulden aan Amerikaanse financi ële steun ontvangen, Engeland 12 mil jard, Frankrijk 13 m., Italië bijna 6 m. en West-Duitsland 12 miljard. Verder ontvingen ook Oostenrijk,Griekenland, Denemarken, Noorwegen, Turkije, IJs land, Joego-Slavië en België grotere of kleinere bedragen. Voor ons land bete kende de Marshall-hulp een injectie van 400 gulden per hoofd der bevolking! Uiteraard stond alles onder controle van een Amerikaans uitvoeringsbureau, gevestigd in Parijs. In 1952/53 eindigde de economische hulp, maar gezien de internationale si tuatie )communistische dreigingen in Europa en Azië) werd ze daarna in de vorm van militaire steun voortgezet, welke thans nog steeds voortduurt. Men kan dus zeggen, dat het Marshall-plan er buitengewoon toe heeft bijgedragen om het Europees herstel mogelijk te Nieuwe Engelse regering Werd aanvankelijk verwacht, dat het nieuwe Engelse kabinet niet veel van het oude zou verschillen, nu het is sa mengesteld, blijken de wijzigingen nog al ingrijpend te zijn. Allereerst moest er een waardig op volger komen voor de bekende minis ter van koloniën, Lennox Boyd, die zich wegens particuliere aangelegenheden uit de politiek heeft teruggetrokken. Zijn plaats is ingenomen door Maleod, die voorheen minister van arbeid was. De vakante post op het ministerie van arbeid wordt vervuld door Heath, een bekende conservatief parlementslid, die persoonlijk het vertrouwen en de vriend schap van premier Me Millan geniet. Voorts krijgt Maudling, tot dusver betaalmeester-generaal, thans de porte feuille van economische zaken te bene ren. Dat is hierom zo belangrijk, omdat Maudling de onderhandelingen over de Europese vrijhandelszone heeft gevoerd en een warm voorstander is van Euro pese economische integratie. Aan het ministerie van economische zaken zat vroeger minister Ecoles, die thans weer terugkeert naar het ook vroeger door hem beheerde ministerie van onderwijs. De minister van onder wijs, Lloyd, gaat zich namelijk uit net politieke leven terugtrekken. Minister van binnenlandse zaken blijft Lord Butler; deze behoudt tevens het voorzitterschap van het Lagerhuis en krijgt daarbij nog, het voorzitterschap van de conservatieve partij. Buitenlandse zaken blijft onder be heer van Selwyn Lloyd en Heathcoat- Amory staat ook in het nieuwe kabinet aan het hoofd van het ministerie van Financiën. Evenals het vorige zal ook het nieu we kabinet 19 ministers tellen, waar van er 15 in het Lagerhuis en 4 in het Hogerhuis zitting hebben. De wijzigingen liggen veelal in het persoonlijke vlak; 'het is dan ook te ver wachten dat deze verschuivingen geen belangrijke politieke koerswijzigingen tot gevolg zullen hebben, maar dat het conservatief-progressieve bewind van de laatste jaren zal worden voortgezet. Dat laatste is van belang voor de bui tenlandse politiek van Mc Millan en Selwyn Lloyd en met name voor het overleg tussen Oost en West. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad is in een impasse geraakt tengevolge van de benoeming van een nieuw lid. Na 29 geheime stem mingen is er nog geen beslissing ge vallen en heeft men besloten, de ver kiezingen op te schorten tot na het herfstreces. De kandidaten die zijn gesteld voor deze functie zijn Polen en Turkije. Po len heeft behalve de steun van de com munistische landen, ook die van vele Afrikaanse en Aziatische staten. En zelfs in het Westen, moeten er, zoals uit de cijfers valt af te leiden, sommige landen voor Polen hebben gestemd. Dat komt waarschijnlijk doordat Turkije, hoewel bondgenoot van het Westen, toch niet een sieraad voor de democratie is. Om de Raad uit de moeilijkheden te helpen, werd vorige week voorgesteld Zuidslavië als compromis-kandidaat te stellen, doch dit land heeft laten we ten, liever niet voor het lidmaatschap in aanmerking te willen komen. Sommelsdijk maken en te stimuleren. Onze natio nale produktie steeg aanzienlijk en ons betalings balanstekort veranderde in een overschot. Niet alleen Amerika, maar ook Europa vooral, wij Neder landers inbegrepen, dienen daarom bij het heengaan van deze grote Amerika nen met diepe dankbaarheid vervuld te zijn voor alles, wat hij deed om de vrije wereld sterk te maken. Wij mogen de persoon en het werk van Marshall nim mer vergeten. „Kijk, de vlag hangt uit bij de spaarbaw/c," merkte zij op tot haar vriendin. „Wat zou er aan de hand zijn?" „Het is vandaag Wereldspaardag," vertelde de vriendin die dit van haar zoontje had gehoord. En deze wist het weer omdat de onderwijzer er de laatste keer, dat hij het spaargeld voor het schoolsparen van zijn leerlin gen incasseerde, over had gesproken. „Betekent het dat je vandaag naar de spaarbank moet gaan"? wilde de vraagsteller nog weten. Maar daarop ico?! hoar vriendin geen antwoord ge ven. Ze wist wel dat er één keer per jaar een Wereldspaardag is, maar iilijkbaar niet dat men op alle dagen er voor en er na ook kan sparen. ledere dag kan een spaardag zijn! Van 24-31 oktober houden de spaar- oanjcen, aangesloten bij de Nederland se Spaarbankbond, weer hun jaarlijkse Spaarbankweek, met als hoogtepunt daarin de Wereldspaardag op 30 okto ber. Die dag is een hoogtepunt omdat dan niet alleen de spaarbanken in ons land, sterker nog dan anders, de aan dacht vestigen op het sparen, maar pok omdat dit dan tegelijkertijd in nog tien tallen andere landen, verspreid over de gehele wereld, eveneens gebeurt. Nog steeds komen er landen bij, die aan dit spaarbank evenement gaan meedoen. Bijna overal blijken de spaarbanken "let het houden van een Wereldspaar dag zoveel succes te hebben, dat zij de extra bezoekers, die zij daarmee aan trekken, niet op één dag kunnen ver- Werken. Daarom is men in ons land evenals in verscheidene andere landen "7 reeds lang overgegaan tot het orga niseren van een gehele Spaarbankweek. Maar die Wereldspaardag blijft daarin net belangrijkste, omdat daarmee te vens het historische feit wordt herdacht van de oprichting van het Internatio naal Instituut voor het Spaarwezen in oktober 1924 en de instelling van een dag die in alle windstreken van de aarde zou gaan dienen tot het ver sterken en verlevendigen van de spaar- gedachte. Is de spaarbank jarig? Willen de spaarbanken inderdaad zo graag dat U op de Wereldspaardag of op een der andere dagen van de Spaar bankweek een bezoek aan hen komt brengen? Zeker want daaruit blijkt dat U meeleeft met de spaarbank. Het is er eigenlijk net zo mee als met een jarige in uw familiekring of onder uw vrienden. Ook hier zal men het waar deren wanneer U óp hun verjaardag op visite komt, terwijl zij het bovendien even prettig zullen vinden, als U zich nog wat vaker per jaar laat zien. Spaar banken zijn nooit jarig, maar op de Wereldspaardag willen zij precies als een jarige graag in het middel punt van de belangstelling staan. Toch neemt de spaarbank niet helemaal een zelfde standpunt in als uw jarige tante of vriend. Want de spaarbank heeft liever dat de spaarders geregeld het hele jaar door spaargeld komen bren gen en op de Wereldspaardag wegblij ven dan omgekeerd. Zo'n spaarder, echter, bij wie de spaarbank helemaal in een vergeetboekje was geraakt, komt er misschien toe, dank zij het vlagver toon en andere feestelijkheden rondom de spaarbank, toch weer eens wat spaar geld te deponeren. Het is mogelijk dat dit dan het begin wordt van een her nieuwd en beter volgehouden sparen. Het belang gaat verder Mocht een spaarder dit doen, of mocht iemand, die nog niet eerder tot sparen kwam, dank zij de Wereldspaar dag het besluit nemen een spaarder te worden, dan stemt dit de spaarbank tot voldoening. Want nog altijd ligt aan het werk van de spaarbanken ten grondslag dezelfde gedachte die nu bijna ander halve eeuw geleden leefde bij de op richters van de eerste spaarbanken. Namelijk dat men kleine spaarders een gelegenheid moet geven waar zij op veilige wijze een financiële reserve kun nen vormen voor onvoorziene uitga ven. Of waar zij stelselmatig kunnen sparen voor de verwezenlijking van plannen en het aankopen van stukken die men niet zo maar uit het lopende inkomen kan bekostigen. De rente vormt daarbij een extra voordeel. Zelden heeft een gedachte zoveel weerklank gevonden. Want uit die eerste kleine spaarbankjes is het indrukwekkende spaarwezen voortgekomen, dat wij thans kennen. Bij de Nederlandse Spaarbank bond zijn 268 spaarbanken aangesloten. Tezamen beschikken deze spaarbanken over rond 450 kantoren, waarbij aan het begin van dit jaar in totaal 3.277.000 spaarders waren ingeschreven, die met elkaar een spaartegoed van 2,4 miljard gulden bezaten. Met een dergelijk gigantisch kapitaal onder hun beheer zijn de spaarbanken een rol van betekenis gaan vervullen in de economie van ons land. Het spaargeld van al deze kleine spaarders zelfs de kwartjes die kleine Annie en Jan wekelijks bij het schoolsparen inleveren dient mede tot het finan cieren van grote en belangrijke werken. Spaargeld helpt daarom mee aan het, scheppen van werkgelegenheid. Vol doende werkgelegenheid bevordert de algemene welvaart. Daarom ^s een sparend volk een wel varend volk, zoals een sparend gezin een welvarend gezin is. Het publiek hiervan te doordringen, is de bedoeling van de Wereldspaardag hier en overal elders ter wereld waar deze dag wordt gevierd. Een van de eerste klein-industrieën die zich op ons eiland gevestigd heeft is de firma S. van Hessen Zoon, N.V. Nederlandse Industrie van dierlijke pro ducten, die vanuit Rotterdam te Sommelsdijk een filiaal stichtte, wat intus sen tot een grote, zeer moderne fabriek is uitgebouwd. Wij hebben met de di recteur de heer van Hessen een onderhoud gehad, om eens een en ander over het verwerken van de producten te vernemen, waarvan we hieronder een re laas laten volgen. Met het verwerken van dierlijke producten wordt het sor teren van darmen bedoeld wat op klank afgaande aan een kwalijke geur doet denken, maar daarmee niets te maken heeft. De darmen die we zelf regel matig om de worst heen op ons bord krijgen, die zo dun zijn, dat we vaak niet de moeite nemen om de velletjes er af te halen, maar meteen verorberen komen in gereinigde en gezouten toestand van de verschillende slachthuizen in de fabriek aan, waar het een en al hygiëne en properiteit is. Ware het an ders, er zouden niet zovele tientallen meisjes uit de diverse dorpen van het eiland met pleizier hun werk doen! De handel in natuurdarmen is inter nationaal en zeer gespecialiseerd. In verband met de kwaliteit is een goede vakkennis nodig en daarmee ook ken nis van de productie-gebieden. Deze handel leidt tot internationale contac ten met alle 5 werelddelen; de scha pen- en ook varkensdarmen worden aangekocht in Nieuw Zeeland, Austra lië, Perzië, N. en Z. Amerika en N. Afrika. De afzet is ook weer interna tionaal; de firma v. Hessen heeft zelfs een verkoop directeur in Zweden. De veredelde darmen worden hoofd zakelijk gebruikt voor: 1. als omhulsel voor worst; 2. voor fabricage van machinaal ga ren, z.g. catgut; 3. voor fabricage van muziek- en tennissnaren; 4. voor fabricage van industrie-sna ren (o.m. vor aandrijven van klei ne motoren en weefgetouwen. De meeste van onze lezers zullen niet weten, dat de darmen voor zoveel nut tige doeleinden worden gebruikt, al specialiseert de firma van Hessen zich in het bijzonder op veredeling van dar men voor de vleesindustrie. Vakkennis Als eerste behandeling wordt het product ontzouten en gewassen; ver volgens wordt elke darm afzonderlijk op kwaliteit nagezien, terwijl tevens het kaliber wordt bepaald. Een en an der geschiedt met zuiver leidingwater, waardoor het product opnieuw gewassen wordt. Dit werk kan niet machinaal geschieden en vereist daarom een goe de kijk op het product, vingervlugheid en accuratesse. Het resultaat van deze bewerking is bepalend voor het eind product en tevens voor de reputatie van het bedrijf. Nadat de verschillende kwaliteiten en kalibers over de daarvoor bestemde vakjes zijn verdeeld, die elk een be paalde kleur hebben, worden de zo ver kregen darmen per soort opgemeten, op gezouten met hagelwit geraffineerd keu kenzout, en gemerkt, zodat zij ten alle tijde kunnen worden herkend naar kwa liteit en kaliber, waarbij een reukloos, blank en smaakvol eindproduct is ver kregen, gereed om nu in zorguvldig ge kuipte vaten naar hun bestemming te worden gezonden. Dat ook deze industrie steeds zoe kende is naar verbeterde methoden, konden wij constateren aan een volko men nieuwe werkwijze, welke thans wordt geïntroduceerd en waarbij de bossen darmen elk afzonderlijk in een aantrekkelijk bedrukt plastic zakje worden verpakt (waarin een conser verende vloeistof „easy fill") en waar bij de darm niet meer behoeft te wor den aangeraakt tot de worstmaker de ze op de hoorn schuift van de worst- vulmachine. Strenge keuringsbepalingen Het product moet in de eerste plaats gezond en schoon zijn, omdat de na tuurdarm meestal met de worst wordt meegegeten, in tegenstelling tot worst omhulsels van papier of een ander kunstproduct. Het bedrijf valt in zijn geheel onder de bepalingen van de Vleeskeuringsdienst, wat een waarborg geeft, dat in de veredelingsbedrijven uitsluitend gezonde producten worden verwerkt. Er wordt op toegezien, dat de darmen van een sterke kwaliteit zijn, opdat de vulling, die machinaal ge schiedt, zonder breuk kan plaats vin den. Prettige werkgelegenheid Kosten nog moeite zijn gespaard, om dé werkgelegenheid in de fabriek te Sommelsdijk zo prettig mogelijk te ma ken. De werklokalen zijn alle betegeld (om gemakkelijk schoon te houden) er is veel licht, machinale luchtverversing (airconditioning) en bovendien muziek bij het werk. De fabriek heeft een ge- Het sorteren van de hagelwitte darmen, biedt veel variatie in de arbeid. Hier is men bezig met het opmeten per soort, waarna de darmen in de diverse (gekleur de) vakjes worden gelegd. Het is n.l. noodzakelijk, dat de darmen uniform van doorsnee zijn, zodat de worstjes van een bepaalde lengte ook steeds hetzelfde ge wicht hebben. Vooral bij de pro ductie van worstjes in blik is het een vereiste, dat de blikjes van een bepaalde worstsoort steeds hetzelfde aantal en hetzelfde ge wicht bevatten. zellige cantine (in de schafttijd krijgt men gratis koffie). Om half elf uur 's morgens wordt er ook nog 10 minuten koffie-pauze gehouden. De fabriek beschikt over eigen ver voer van personeel naar en van het werk, op welke plaats van het eiland waar men ook woont. Goede lonen Het personeel verdient een goed loon als basis plus een premie voor kwali tatieve arbeid en een presentie-premie (waarbij rekening gehouden wordt met ziekte). Bovendien krijgt men vrije werkkleding, zodat men daaraan geen kosten heeft. De vakanties worden doorbetaald met vakantietoeslag; een gratificatie op het eind van het jaar en een spaarregeling voor hen, die het gehele jaar door in het bedrijf werkzaam zijn. Ieder die een jaar in dienst is, krijgt een spaar bankboekje met 50.wat wordt uit betaald als men 3 jaar in dienst is 150.plus rente). Eens per jaar wordt een autobusreisje georganiseerd, waar van de kosten geheel voor de fa. v. Hes sen komen. Voor de geneeskundige ver zorging treedt dokter Bakker te Som melsdijk op als bedrijfsarts. Een overzicht van een van de heldere en lichte werkhallen in de fabriek van de firma van Hessen te Sommelsdijk. In de personeelsbezetting is weinig verloop waaruit blijkt dat het een prettige werkkring is maar er is toch -altijd plaats TOor nog meer meisjes. Om volledig te zijn noemen we hier nog de werktijden: v.m. van 812 uur (waartussen de genoemde koffie-pauze) en van 12.305 uur. Vermelden we verder nog dat aan de fabriek van de fa. v. Hessen steeds meis jes kunnen worden geplaatst, die zich óf aan de fabriek Dorpsweg Sommelsdijk óf bij het Arbeidsbureau te Middelhar- nis kunnen aanmelden. Wanneer men zich met de bedrijfsleider in verbinding stelt, is er altijd gelegenheid om de fabriek en de werkwijze te bezichti gen. BOEKBESPREKING Naar wij vernemen verschijnt binnen kort bij de Uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Zwolle onder bovenstaan de titel een boek van de Weense etno- loog dr. Peter Fuchs over zijn derde Afrika-expeditie. Nog altijd zijn er af gesloten, ontoegankelijke gebieden, die onberoerd zijn gebleven. Na een weken lange tocht dwars door de Sahara, be reikten dr. Fuchs en zijn helper Adigei het nog onverkende bergland Ennédi in het oosten van Frans Equatoriaal Afri ka, waar men uiterst belangwekkende ontdekkingen deed. Men ontdekte een volk dat nog in de prehistorie leeft. Dr. Fuchs vertelt zijn avontuurlijke beleve nissen zo levendig, dat het is alsof men mensen en landschappen voor zich ziet. Drie grote etnografische verzamelin gen zijn door dr. Fuchs naar Europa ge bracht. Op zijn vierde Afrika-expeditie die dit jaar begonnen is, legt hij een verzameling aan die bestemd is voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Het boek is voorzien van vele authen tieke foto's. Wij hopen er bij verschij ning op terug te komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9