p Hernieuwde Confectiebedrijf 'an Fa. H. Braber te Dirksland ^^B il 1 ^hJ ^H BRieven uit nieuw Quinea fabrieksarbeiders Siellendamse begroiing 1960 nu reeds goedgekeurd N.V. v/h H. Troost Geboortebeperking ^^UH Meester Knape kan het best vinden met z'n Papoea-bediende Twéé Klokzegels voor cadeaus op éénpakKLOKWIT Shell Pernis Raffinaderij n.v. niet bij de '^Tupjöiuittu Kinderfoto's J. ZANDSTRA ^p,...i Plaatselijk Nieuws ZEELAND NIEUW BLAUW KLOKWIT SLECHTS 47 CENTt GEVRAAGD: voor spoedige indiensttreding voor tewerkstelling op de terreinen van Inlichtingen zijn te verkrijgen op de volgende zittingen: woensdag 21 oktober: Stellenoam Verenigingsgebouw Haagsestraat 2 donderdag 22 oktober: Goedereede Pension Roos vrijdag 23 oktober: Ouddorp Café Restaurant Human-Breen Alle zittingen van 7.30 tot 9 uur 's avonds. Postzegels van Suriname P.T.T. verkrijgbaar 's Werelds fijnste wol .959 pinsdag 20 oktober 1959 „EILANDEN-NIEtJWS" Bladz. 3 Lnyjten verantwoordelijkheid der red.) I Volgens een bericht in het dagblad J .jfouw" van 7 oktobei 1959 heeft de ■wereldraad van Kerken zich in een of- Ificieel rapport uitgesproken voor mid- Idelen van geboortebeperking als onder- Lgel ban het antwoord op de geweldi- Iffi groei van de wereldbevolking. I Het rapport was bedoeld om leiding ■te geven aan christelijke echtparen. De lenige vertegenwoordiger van de Grieks- lorthodoxe kerken in de commissie heeft ■het rapport niet onderschreven. De lovèrige leden van de commissie, die dii ■rapport hebben samengesteld waren lliet er eenstemmig over eens dat de ■ouders moreel gerechtigd zijn van alle ■tekende preventieve middelen gebruik ■temaken. I \sfii betreuren het ten zeerste dat ■door een Instituut als de Wereldraad ■van Kerken een dergelijk rapport wordt gepubliceerd. Terwijl de Rooms-Katholieken dit ad- Ljes voor kennisgeving aannemen, Lordt in protestantse kringen de ge boortebeperking steeds meer in praktijk ■gebracht. Want Nederland zou niet het hoogst geboortecijfer van West-Europa Lbben als het R.K. geboorte-niveau Eiiet zo hoog was. Nederland zonder booms-Katholieken zou een minder Iterke bevolkingsgroei hebben dan het Lerwegend Protestantse Denemarken. Het R.K. geboortecijfer is 45»/o hoger Ban dat der Ned. Herv. Het is zelfs fcijna Va hoger dan bij de onkerkelij- ken. Als dat zo door gaat is de tijd heus lliet meer zo ver dat de Rooms Katho lieken in ons land de meerderheid zul len hebben. Momenteel lijkt het ge- boortepercentage van de R.K. hoog, jnaar dit is echter niet het geval; het ieboortepercentage van de protestan ten is belangrijk laag. Wij behoeven de p.K. dan ook geen enkel verwijt te ma- Xen als zij straks in ons land de abso lute meerderheid hebben. Dat hebben Ie protestanten zelf gedaan. I Uit tal van onze huizen is de wieg of leheel verdwenen, ofkomt zij slechts lij hoge uitzondering voor. Meestal zijn lie woningen heel keurig, comfortabel In naar de nieuwste mode ingericht. In Iele gevallen te weelderig voor de stand Ier bewoners. Men vindt er veel dat Iet leven veraangenaamt. Schier ieder- len is in het bezit van een radio, velen Inzer hebben al reeds een televisie- foestel, terwijl de bromfiets bijna ge ineen goed is gewordenmaar de levende muziek van vrolijke kinder- fcemmen en trippelende kindervoeten. Boort men er niet. T De zonde der gezinsbeperking woe- lert voort. i Gezinsbeperking is op zichzelf niet in ilk geval te veroordelen, indien men laar slechts niet langs zondige w;eg be perkt. Er is iets pijnlijks in,' wanneer Jen doodzwakke vrouw elk jaar moe- Ier wordt. De vader is toch ook ver- [ntwoordelijk voor het welzijn der Irauw. Ziet hij voor zijn ogen, dat de Jlkens wederkerende gezinsuitbreiding laar lichaamskracht sloopt, zo zelfs dat let leven der moeder er door in ge- jaar komt, dan dient de vraag zich aan, er geen grenzen zijn. De aanwas van let kindertal kan ook te zware eisen pn de vrouw stellen. Bindende voor- ihriften zijn hier niet te geven, een Igelijk zij in zijn gemoed ten volle Krzekerd. iDiep-onzedelijk echter is het aanwen- Bn van kunstmiddelen om tot gezins- Rperking te komen. Malthus, een man p ongerepte moraliteit, heeft het niet Junnen dromen, dat men de latere neo- lalthusiaanse praktijken met zijn naam pu dekken. Zijn economische studiën Bdden hem de overtuiging gegeven, dat de produktie van de bodem op de duur niet toereikend zou zijn om een steeds wassende bevolking in 't leven te houden. Daarom drong hij bij de ge huwden op zelfbeheersing aan. In 'tbe- lang der gemeenteschap moesten zij door strikt zedelijke matiging van het echtelijke verkeer voor overbevolking der aarde waken, anders zou de voed selvoorziening in de toekomst eenmaal stellig vastlopen. Malthus heeft zich hierin vergist. Latere onderzoekingen hebben aangetoond, dat hij in zijn be rekening gefaald heeft. Thans vraagt men zich met zorg af, waar in de toe komst in het Westen des lands onze kin deren moeten wonen. Het leven is geen rekensom, waarin uiteraard geen plaats is voor onvoorziene factoren als oorlo gen, pestilentiën en natuurrampen, waardoor soms miljoenen in korte tijd uit het land der levenden weggevaagd worden. De motieven, waarom de kunstmatige gezinsbeperking in de meeste gevallen toegepast wordt, zijn al dadelijk onzui ver. De vrees voor overbevolking speelt bij de grote massa geen rol. De meeste mensen bekommeren zich immers wei nig over de toekomst, die zij zeker niet zullen beleven. De kwestie is, dat men niet te veel kinderen wil hebben, om dat men opziet tegen de lasten en zor gen, die zij mede brengen. Vergeten wordt, dat zij even goed een schat van vreugde in het huis brengen. Men heeft een huis zonder kinderen wel eens een klok zonder klepel genoemd, er zit geen muziek in, al is zij uit het zuiverste me taal gegoten. En is er redelijke grond om te vermoeden, dat die doodse stilte in het gezin opzettelijk teweeg gebracht is, dan zucht men toch over de mensen, die zich van zoveel blijdschap beroven. Een kinderstem kan dikwijls de som berste buien verdrijven, bronnen van liefde in het hart doen ontspringen, die anders verzegeld blijven, jonkheid over het wezen der ouders brengen, en het leven in menig opzicht tot een feest maken. Maar de lasten en zorgen dan? Ja, die zijn heus niet weg te cijferen. De opvoeding der kinderen stelt hoge eisen aan de toewijding en zelfverloo chening der ouders. Zij zullen het niet zo gemakkelijk en ruim hebben als wan neer de wieg van jaar tot jaar ledig blijft, en ook zal hun leven een oefen- school van geduld en verdraagzaam heid worden; want het opvoeden gaat niet vanzelf, het brengt soms grote spanning in het leven, die wel eens af mattend kan worden. Wie voelt echter niet, dat juist in die weg de persoonlijk heid der ouders zich breed en schoon zal ontvouwen? Waar geen spanning van gedachten, wil en hart is, volgt een zedelijke verslapping, waardoor de ka raktergaafheid slechts geschonden wordt; het kind brengt ook waarlijk aan de ouders een zegen, want men vindt mannelijke kracht, een diep ge voel van verantwoordelijkheid, een sterk-sprekend plichtsbesef en een heldhaftig karakter 't meest bij ouders van kinderrijke gezinnen. Geboortebeperking komt voort uit koud egoïsme. Het woord is hard, maar het moet blijven staan. Kinderbeper king uit vrees geen goede opvoeding en opleiding aan de kinderen te kunnen geven, omdat men niet over ruime mid delen beschikt, kan geen reden meer zijn, omdat van overheidswege en door allerlei andere instanties in dit opzicht aan de on- en minvermogende de hel pende hand wordt toegereikt. Nogmaals, wij betreuren de propa ganda, welke de Wereldraad van Ker ken maakt voor gezinsbeperking in ho ge mate. Kinderzegen, het is niet ouder wets, het behoorde niet alleen thuis in de aartsvaderlijke tijd, toen Jakob met Kent U onze Zes verschillende opnamen. Com pleet in fraai mapje. ATELIER EN FOTOHANDEL SOMMELSDIJK j^ii^^M ^^■■:4->: iif-pf de „buitenkant van het i "It Waarover bij de opening door ferd van de firma Braber I o gesproken, wat door burgemees- Bdat 1 "^P^'^tsculair" werd genoemd, t^ at net zo'n fraai geheel is gewor- ^?n de drukke doorgangsroute in I wmterstraat. Rechts valt duidelijk L ''^''^ting en vernieuwing waar te met de toren op de hoek, de vijf grote etalages en twee kleinere bij de ingang, is het voor Dirksland en omstreken een confectie- en manufac- turenbedrijf van betekenis geworden. Het bovenste deel is bestemd voor wo ninginrichting en het bedden-vak. De etalages trekken veel belangstelling en 's avonds bieden deze door de fraaie verlichting een feeëriek schouwspel. twaalf zonen en één dochter aan tafel lag, maar een talrijk kroost behoort ook in de 20ste eeuw tot de rijkste zegenin gen. Waar een grote kinderschare is, voedt de één de ander op. Zij leren zich van jongsaf schikken en voegen. Door de aanhoudende wrijving onderling slijpen zij elkanders scherpe hoeken en kanten af. En de historie bewijst, dat de grootste mannen en vrouwen voort gekomen zijn uit grote gezinnen. Wie derhalve de geboortebeperking advi seert, zondigt derhalve èn tegen God èn tegen de mensheid, die het van haar edelste burgers berooft. Ooltgensplaat. 12 oktober 1959. Een abonné. MIDDELHARNIS Spreekuur woonruimtecommissie op vrijdag 23 oktober a.s. des nam. van 7 tot 8 uur ten gemeentehuize. Nog steeds aardbeien. Zaterdag j.l. plukte mevr. v. d. Burg in de tuin bij het tramstation nog een heerlijke schaal aardbeien. Ze waren groot, za gen er sappig en zeer appetijtelijk uit. En dat midden oktober!' HERKINGEN Kerkdienst A.s. woensdag 21 oktober des avonds half zeven, hoopt voor de GerefGemeente voor te gaands. H. Rijksen te Vlaardingen. Uienprijs. Voor de uien besteed men alhier 20 cent per kg., picklers 10 cent. Haven. De vorige week zijn vanuit de haven vertrokken 5 schepen met sui kerbieten voor Dinteloord en 1 voor Puttershoek. Ontvangst zitplaatsgelden. Op za terdag 24 oktober a.s. hoopt de boek houder der Herv. kerk van 6.30 tot 8 uur zitting te houden in het jeugdge- bouw voor de ontvangst van zitplaats en erfpachtgelden. Opbrengst verkoopavond. De gehou den jaarlijkse verkoopavond door de Herv. Vrouwenvereniging „Niet in eigen kracht" heeft opgebracht de mooie som van 630.37. Allen welke hebben me degewerkt tot het welslagen van deze avond worden dank gezegd voor deze medewerking. Catechisaties Herv. kerk. De cate chisaties bij~ de Herv. kerk hebben een aanvang genomen door de consulent ds Zaal te Nieuwe Tonge. Des maandags avonds van 6-7 uur jongeren tot 16 jaar van 7-8 uur boven 16 jaar en om 8 uur belij deniscatechisatie. Nagekomen giften. In de Herv. kerk zijn nog 3 giften ontvangen voor de kerkbouwactie. OUDE TONGE Haven. In de afgelopen week zijn er uit de haven vertrokken 4 schepen met suikerbieten 900 ton, bestemd voor de suikerfabriek Dinteloord en 3 schepen met suikerbieten 650 ton bestemd voor de suikerfabriek Puttershoek. Binnen gekomen 1 schip met steen. Wereldvluchtelingenjaar. Het comi té voor bijzondere noden is opnieuw bijeen geweest met het oog op de or ganisatie van een lijstcollecte voor het wereldvluchtelingenjaar, te houden in de periode van 26 okt. a.s. tot en met 7 november a.s. Het comité bestaat uit de navolgende personen: W. M. v. d. Harst, burgemeester; P. Groenendijk, A. Both, ds. A. Jonkers, notaris A. H. Ris, C. L. de Wit, mej. M. Jacobs, en P. C. J. Voogd, arts allen wonende alhier. De Stichting Vluchtelingenhulp Goe- ree en Overflakkee heeft zich met de organisatie voor het gehele eiland be last en is reeds voorgegaan met een belagrijk gift. Op aller medewerking wordt een dringend beroep gedaan. Ongeval. De landbouwer Joh. Los Wz., was zaterdagmorgen aan het aard- pelen lossen aan de put in het land, en kwam zodanig van de wagen te vallen dat geneeskundige hulp van dr. Voogd, noodzakelijk was. Daarna is hij overge bracht naar het ziekenhuis te Dirksland. OOLTGENSPLAAT In één week weer ruim 2 miljoen kg bieten geladen. In de week van 12 tot en met 17 oktober zijn in de haven ge laden 4 schepen met suikerbieten voor Puttershoek, met een gezamenlijke in houd van 935 ton. Gelost werd 1 schip met steen. In de Galathesehaven werden gela den 5 schepen met suikerbieten voor Dinteloord met een gezamenlijke in houd van 1080 ton. Kerkbouwactie. De kerkbouwactie heeft in de Herv. kerk ter plaatse op gebracht 4055,De buurtschap Lang straat bracht zelfs 1013,bijeen. Voorts werden nog vele giften toege zegd, die pèr giro zouden worden over gemaakt of inmiddels reeds zijn gegi reerd. De kerkkoUekte in de Geref. kerk voor de Stichting Steun Kerkbouw (S.S.K.) heeft met nagiften opgebracht 951,31. ■O- ST. ANNALAND In de nieuwe haven alhier werden de eerste schepen geladen. Hoewel nog niet officieel geopend werden vorige week maandag in de nieuwe haven alhier de eerste schepen geladen. Schipper A. Muller met zijn m.s. „Bremu" (166 ton) van Puttershoek, was met zijn collega schipper B. den Braber met de „Avontuur" (168 ton) van St. Philipsland de eersten die een lading bieten innamen, voor resp. Put tershoek en Roosendaal. Ook werden reeds enkele schepen in de nieuwe ha ven gelost. De oude haven heeft thans geheel afgedaan. Na het verwijderen van de vloed- en meerpalen en de beschoeiing zal de haven worden gedempt en als parkeerterrein worden gebruikt. Vorig jaar is dé aannemer de fa. Sanders uit Delft met de uitvoering van het nieuwe havencomplex, dat vlak aan de Eendracht is gelegen, begonnen. Als men als budjang vrijgezel in Nieuw Guinea komt, met het voor uitzicht er drie of vier jaar te moeten doorbrengen, is het eerste grote vraag stuk waar men mee in aanraking komt: „Hoe kom ik aan een bediende?" Na tuurlijk, kan men dapper willen zijn, en zeggen: „Geen gekheid, ik doe alles zelf wel; die beker en dat bord was ik zelf even af, ik zie een rantang - eten thuis bezorgd - te krijgen en dan wan del ik verder wel in no-iron textiel rond." Daarmee is voor de onervarene de kous dan verder af. Hij staat 's mor gens om zes uur op, zet koffie, maakt - in het gunstigste geval - brood klaar om op te eten of om mee te nemen of beiden. Komt hij om een uur of twee thuis, dant - alweer in het gunstigste geval - spoelt hij sokken, hemden en broeken uit, hangt ze te drogen en eet wat. Vegers en bezems blijven nieuw, kun nen desnoods wel worden verkocht, de fut om ze te gebruiken ontbreekt, te meer, daar in het begin het klimaat wel een woordje zal meespreken. De avondmaaltijd zal voor hem bestaan uit een enkele boterham met een stukje blikworst of uit een bordje kouwe Ame rikaanse pap. Zo nu en dan wordt alles eens besprenkeld met een flesje bier, om uitdrogen te voorkomen en na ge constateerd te hebben, dat de lakens toch wel eens een keer mogen worden gewassen, kruipt hij op zijn matras en valt in slaap met de gedachte, dat zijn buurman, met zijn vijf krijsende kin deren het toch zo beroerd nog niet heeft. Na een paar weken heeft onze jonge man leergeld betaald. Hij kan wilde verhalen naar huis schrijven over slan gen in zijn tuin. Allicht. Groeien, wat groeien wil. En het groeit hier buiten gewoon hard en in het gras gaan zich slangen ophouden, die in een goed on derhouden tuin niet voorkomen. Misschien zal onze vriend de naam krijgen van „de man in dat gele pak", want no-iron laat niet met zich spotten en is bovendien ontzettend warm. Nie mand zal het hier dragen, dan alleen uit bittere noodzaak. In zijn slaapka mer is het een rommel, in de zitkamer niet, want daar komt hij nooit, en stof kun je toch geen rommel noemen. De keukendeur houden we angstvallig dicht, maar we horen er 's avonds wel eens een enkele rat rondscharrelen. Denk nu niet, waarde lezer, dat bo venstaand verhaaltje een zeer sombere kijk geeft op het leven van een vrijge zel in dit land. Dergelijke figuren kun nen wij in Sorong in onze naatste om geving heus wel aanwijzen. Integendeel: het liep met onze vriend hierboven nog goed af. De dokter is nog niet over de vloer geweest. Wat te doen, als de jon geman op bed komt te liggen met een malaria aanval, of een keelontsteking? De oplossing ligt voor de hand. Vrienden en kennissen binnen veer tien dagen volop raden hem een be diende aan. Voor halve dagen, voor hele dagen, of voor dag en nacht. Heeft hij een huis met een bediende woning, dan is het het beste, een jongen te nemen voor dag en nacht. Via een relatie is daar momenteel wel aan te komen, al hoewel het niet altijd te gemakkelijk gaat. Resultaat: geen ellende meer, tijd voor wat ontspanning, en eten en drin ken op tijd. Wordt er van zijn kant goed voor de jongen gezorgd, dan is het geen uitzon dering, dat hij na drie jaar met tranen in de ogen afscheid zal nemen en hem zijn horloge als aandenken zal geven. Bovenstaand verhaal had op ons van toepassing kunnen zijn, als we niet het voorrecht hadden genoten, hier in So rong gehuisvest te worden in een wo ning, waar al een vrijgezel in onderge bracht was. Een bestuursambtenaar, die al een jongen in dienst had. Wij heb ben dus met bovenvermelde moeilijk heden niet te kampen, tenzij onze huis genoot op toernee is, want dan gaat de bediende mee om als hulp en drager te fungeren. Silas is een Christen-papoea met een goede ontwikkeling. We schatten hem op een jaar of achttien, zelf weet hij ook niet hoe oud bij is. Hij heeft een getuigschrift van een lagere dorps school, strijkt en wast als de beste en breekt vaatwerk bij de vleet. Overigens kan hij uitstekend rekenen en schrij ven. Het is een beste knul met een stralend humeur, die in zijn vrije tijd altijd bezig is om zijn fiets uit elkaar te halen. Een kerkgang zal hij niet graag overslaan. ledere zondagmorgen om elf uur gaat hij ter kerk om als het hem uitkomt te gaan wassen of strijken. Werken is zijn lust en le ven. Deze brave jongen is afkomstig uit de Radja-Ampat, een eilandengroep rond de Vogelkop. Hij is daar vandaan gehaald door een bestuursambtenaar die wel wat in hem zag, een jaar of vier geleden. Mijn huisgenoot, de heer Wiggers, nam hem over en nog steeds is Silas een trouwe gedienstige. Over zijn familie praat hij nooit. Toen wij hem een keer naar zijn vader vroegen, antwoordde hij„Adoe, bapa soeda mati toch". Met andere woorden: „Man, leuter niet, die is toch allang dood." Silas heeft dus zijn „opleiding" tot bediende achter de rug, en dat is een voordeel. Moet men werkelijk van de Ook voor de AFWAS is Nieuw Blauw Klol(wit ideaal! Nu is er nieuw Blauw Klokwit Blauw voor witter schuim voor de witste was. Maar gebruik Klokwit ook gerust voor een helderblinkende afwas. Ook daar is Klokwit ideaal voorEn u spaart dan sneller Klokzegels. Want op elk pak nieuw Blauw Klokwit zitten er - tijdelijk - twéé! Profiteer daarvan! GRATIS Theedoek Superdroger 20 zegels Verslag vergadering gemeenteraad op vrijdag 16 oktober 1959. In verband met vakantie van burge meester J. baron van Knobelsdorff opende de wnd. burgemeester, de heer C. H. Moijses de vergadering op de ge bruikelijke wijze met gebed. De notulen van de vergadering van 11 september j.l. worden onveranderd vastgesteld. Mededelingen: 1. Van het provinciaal bestuur is vergunning ontvangen om een voetpad (van 2 tegels breedte) langs grond af beginnen, dan is men te be klagen. Doch het is wel een wat al te snelle conclusie te zeggen, dat de Pa poea geen goede bediende zou zijn. Dat hij dat nu, na een kortstondige aanra king met de westerse beschaving nog niet is mag geen verbazing wekken. Er worden immers van hem als huisbe diende zoveel dingen gevraagd, waar hij nooit over piekerde. Eerlijk, als je een vloer moet schu ren, schoner dan welke vloer ook, die je in je leven ooit zag, zie je daar niet het nut van in. Als je steeds sagopap kookte, door er hete stenen, vuil en wel, in te gooien, waarom zou je je dan druk maken over een duim in een bord eten? Waarom herrie over een vlieg in het bier, als je verzot bent op gebak ken kevers? Waarom zou je dan groen te schoonmaken? Lewiss Lett een reiziger, verhaalt, hoe hij een bediende kreeg, die onder geen voorwaarde afstand wilde doen van zijn strijdknots in eigen huis. Om elke hoek van iedere deur stak hij eerst het hoofd, om te zien of de kust veilig was, of het niet nodig was eerst iemand de hersens in te slaan. Wat te denken van een jongen, die een radio met wa ter waste? Dergelijke moeilijkheden levert Silas gelukkig niet meer op. Hij is schoon op het huis: een paar maal per week wor den de vloeren gedweild, maar het on zichtbare vuil en stof laat hij liggen, daar heeft niemand last van. Hij heeft nog gelijk ook. Dat hij onze schoenen poetst met een handdoek, die toch in de was moet, daar let je op de duur niet meer op, bovendien helpt drukte ma ken toch niets. Schelden wij hem eens een enkele keer uit voor „kaffer", als het een beet je te erg wordt, dan moeten we toch weer lachen, als hij antwoord: „Adoe, sa ja tidak kaf ir toch, sa ja orang chris ten" (Ach, meneer, ik ben geen heiden, ik ben een christen). Kafir is n.l. het maleise woord voor heiden. Laten we tot slot de onlangs overle den Resident Jan van Eechhoud aan het woord laten: „Nieuw-Guinea is een woest land met een achterlijke bevolking. Zeker, maar dat is onze schuld. Wij vergaten het. We meenden aan het land niets te kun nen verdienen. Nu heeft de Papoea vol vertrouwen zijn toekomst in onze han den gelegd. Hij verwacht van de Ne derlander, dat die hem op een weg zal voeren, die leidt naar ontwikkeling en voorspoed. Hij verwacht dat van ons, zoals een kind opziet naar zijn vader. Nederlanders, aanvaardt die taak. Van ganser harte." Sorong, 6 okt. 1959. M. A. Knape de oprit bij de Voorstraat aan te leggen. Dit pad kan volgens b en w zonder eni ge krediet van de raad worden gelegd, daar nog tegels in voorraad waren voor eventuele onderhoudswerken en het werk als zodanig in G.S.W.-verband wordt uitgevoerd. Alle leden waren verheugd over deze verbetering voor de voetgangers. De heer M. Keijzer vond, dat ook de rij weg nog verbreed dient te worden door het aanbrengen van een muur aan de andere kant. Hierover ontstond enige discussie, waarna de voorzitter toezeg de dit in b en w nader te zullen bezien en op te nemen met de provincie. 2. De gemeente-begroting voor het dienstjaar 1960 werd door Ged. Staten goedgekeurd. Evenzo de Ie t.m. 5e wij ziging van die begroting. 3. De gemeente-rekening over het dienstjaar 1958 werd door het college van Ged. Staten definitief vastgesteld. Op hun verzoek werd voor de heren J. en A. Lokker de zgn. Zelfstandigen regeling toegepast. De consumptie-gelegenheid op het sportterrein werd voor één jaar ver pacht aan de heer J. v. d. Ree alhier. De heer J. C. Keijmel merkte op, dat het sportterrein i.v.m. de droogte nu gesloten is, waardoor v. d. Ree toch ook schade lijdt. De voorz. zegde toe een en ander in b en w te zullen bezien, maar in eerste instantie af te wachten hoelang deze situatie zal voortduren. Aan het bestuur van de Chr. Nat. school werd een vergoeding voor het vak nuttige handwerken toegekend van 139,97 voor het tijdvak 1 sept. t.m. 31 december 1959 i.v.m. het vertrek van de onderwijzeres mej. Visser. Van de rondvraag maakte alleen de heer C. J. Keijmel gebruik, door er op te wijzen, dat enige banken op het sportterrein een uitkomst zouden bete kenen voor enkele invalide mensen, die ook graag de sportwedstrijden komen bezoeken. Na enige discussie werd be sloten 2 banken van de Langeweg naar het sportterrein over te brengen. Hierna sluiting. De P.T.T. maakt bekend, dat de op 15 oktober 1959 verschenen aanvul lingswaarden op de bestaande serie van de Koninginnezegels van Suriname voorshands niet aan de philatelisten-lo- ketten verkrijgbaar zijn. Er bestaat geen zekerheid of dit later wel het geval zal zijn. De wol, die op Tasmanië, een eiland ten Zuiden van Australië wordt ge produceerd, is waarschijnlijk de fijnste wol van de wereld. Het is ook de duur ste wol. Het vorige jaar kwam er wol op de markt, die zo fijn was, dat men van 1 kg wol een draad kon spinnen van cir ca 113 km lengte.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 3