Jaarverslag '5S Kamer v. Koophande Dordrecht en omstrekeii e sluikeR r Portretwerk Opening nieuwe zaak Fa. Hofman van Putten Ooltgensplaat, trok grote belangstelling Kort overzicht economische toestand eiland-gemeenten Economische toestand •der gemeenten Geb reportages FOTO ROTSMA J Bij de pinken Jongeren Organisatie H.M. v. L komt met zellverzorgd programma 23 Vervolgverhaal door W. Schippers Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 20 oktober 1959 In het jaarverslag 1958 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken, Icomen ver schillende zaken en aktiviteiten voor die op ons eiland Goeree en Overflalt- kee betrekking hebben. Wij laten hier onder de korte overzichten van de eco nomische toestand van instellingen en van de gemeenten op ons eiland volgen. Vervoer over het veer Hellevoetsluis -Middelharnis (met vergelijkende cij fers). In totaal werden vervoerd: 1958 1957 1956 Personen 697.737 750.761 598.344 Personenauto's 79.266 69.246 62.121 Vrachtauto's 51.238 46.835 45.311 Autobussen 288 186 196 Rijwielen 71.358 65.668 66.309 Motorrijwielen 11.489 10.871 11.221 Omzetcijfers Centrale Veiling- Over 1958 f 1.163.650.64; (over 1957 f 907.677.64) Onderwijs Rijks H.B.S. te Middelharnis De verbouwing aan deze school kreeg in de loop van het jaar zijn beslag. Door de samentrekking van twee tekenloka- len werd tevens een aula verkregen. Daarnaast konden vier nieuwe lokalen twee op de beneden en twee op de bo venverdieping, worden verkregen. Op 29 oktober werd niet alleen de nieuwe aula geopend, maar tevens het veertig jarig bestaan van de school herdaclit. Mutaties in het docentencorps ble ven dit jaar van beperkte omvang. Door de goede samenwerking met het ge meentebestuur is de huisvesting van nieuwe leraren geen probleem, wat de voorziening in vacatures stellig ten goede zal komen. Aan alle acht eindexamencandidaten van de afdeling A kon het diploma worden uitgereikt. Geen verbetering werd bereikt in het percentage van de onbevoegd gegeven lessen, wat zich op 40 handhaafde. Handelsavondschool te Middelharnis. Het lijdt geen twijfel, dat het door de Stichting tot bevordering van het Han- delsavondonderwijs op Goeree en Over- flakkee enkele jaren geleden genomen initiatief, geslaagd is. Voor de Kamer is het verheugend, dat zij dit initiatief van meet af gesteund heeft. Niet minder dan 46 leerlingen meld den zich voor de cursus 1958/1959 aan, waardoor het totaal aantal leerlingen kwam op 95, terwijl de vorige cursus met 60 leerlingen werd besloten. Aan 15 van de 16 candidaten voor het diplo ma van de driejarige cursus kon het diploma worden uitereikt. De rijkssubsidie voor de vijfjarige cursus kon eerst met ingang van 1 jan. 1959 worden toegekend. Daar het niet verantwoord werd geacht de leerlingen, die zich voor de vierde klasse hadden aangemeld, tot die datum te laten wach ten, zijn de lessen voor deze vierde klas reeds in september 1958 begonnen. De directeur en enkele leraren verklaar den zich bereid de lessen in de vierde klas tot dan zonder beloning te geven. De leerlingen worden vrijwel uit alle gemeenten van het eiland gerecruteerd. Gedurende het gehele cursusjaar was het absenteïsme bijzonder laag. Noot van de redaktie Eil. Nieuws. Wij merken hierbij op, dat de subsi die voor de Handelsavondschool wel op de Rijksbegroting O.K.en W. voor 1959 en ook op die voor 1960 voor komt, maar nog niet is toegekend. Lagere Technische School te Middel harnis. De animo voor het technisch onderwijs op Goeree en Overflakkee blijkt zich, na de snelle groei in 1957, ruimschoots te hanhdaven, ook al houdt de industrialisatie op het eiland geen gelijke tred met het afvloeien van leer lingen. Aan het einde van de cursus kon aan 49 leerlingen van de dagschool een ge tuigschrift worden uitgereikt, terwijl 93 nieuwe leerlingen van de 101, die zich hiervoor aangemeld hadden, konden worden toegelaten. Voor de avondschool waren deze getallen 43, 64 en 64. Van de gediplomeerde leerlingen van de dagschool ging nVo naar aansluitende dagscholen (U.T.S., Machinistenschool enz.), 39»/o naar overheidsbedrijven of grootindustrie en 44°/o naar Ideinere be drijven. De per 1 september aangevangen cursus telt 256 leerlingen aan de dag school en 122 aan de avondschool. Voor de vorige cursus waren deze cijfers 237 en 128. Tot het in Zeeland gebruikelijke parttime-stelsel, waarbij een dag per week onderwijs wordt gegeven in plaats van avondonderwijs, kan hier niet wor den overgegaan wegens de voortduren de uitbreiding van de dagschool. Met de verschillende organen op het gebied van het landelijk leerlingstelsel werd zeer nauw samengewerkt. Den Bommel Het bedrijfsleven heeft zich normaal ontwikkeld. De op brengst per ha. van landbouwproduk- ten was zeer bevredigend. De prijzen van de produkten waren behalve voor uien - redelijk te noemen. De werkloosheid nam niet onrustba rend toe. Door de gemeenten werd een geldle ning aangegaan met de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten ad 250.000, voor de uitvoering van een riolerings- plan met rioolgemaal, met welke v/erk- zaamheden in oktober een aanvang werd gemaakt. Met de bouw van 12 woningwetwo ningen gebouwd met rijksvoorschot- ten werd begonnen, terwijl door particulieren drie woningen werden ge bouwd. Teneinde verontreiniging van het polderwater tegen te gaan, werd in de buurtschap van Achthuizen een bezink- bak gemaakt voor faecaliën. In dezelf de buurtschap werd een nieuwe straat aangelegd en een diepvrieskluls geo pend. Het vervoer van landbouwprodukten over de dienst den Bommel-Numans- dorp is eningszins teruggelopen, in ver band met de komst van een nieuwe veerboot op de dienst Middelharnis- Hellevoetsluis. Het zware verkeer is echter nog steeds op eerstgenoemde dienst aangewezen. De bedrijvigheid in de haven is niet teruggelopen. In totaal werd 9.382.906 kg suikerbieten verladen. De bevolliing daalde met 19 personen tot een totaal van 1917. Dirksland. De werkzaamheden aan de uitbreiding van de fabriekshal van de N.V. Biscuit- en Chocoladefabriek „Victoria" werden geheel voltooid. Thans vinden 73 meisjes en 93 mannen daar werk. Gereed kwamen achttien woningwet woningen aan de Bosdreef en vijf be jaardenwoningen aan de Beatrixlaan. Voorts werden nog 6 particuliere wo ningen gebouwd. Een aanvang werd gemaakt met het leggen van een riole ring langs de Philipshoofjesweg, ter wijl voor een zelfde voorziening langs de Boezemweg de plannen gereed kwa men. Met de bouw van een vereni gingsgebouw is in het verslagjaar een aanvang gemaakt. De wekelijkse landbouwbeurs werd druk bezocht. Het voorjaar gaf een stijging van de werkloosheid te zien. Goedereede. In tegenstelling töt vorig jaar waren de uitkomsten in de landbouw niet slecht. Van de negentien goed uitgerust vissersschepen werd er één vervangen door een nieuw zeer mo dern vaartuig. De uitkomsten voor de visserij waren gunstig. Door de gezamenlijke winkelbedrij ven werd wederom een tentoonstelling georganiseerd. In het verslagjaar werden geen wo ningwetwoningen gebouwd. Door het teruglopen van het aantal nieuw te bouwen woningen is de werkgelegen heid, vooral voor timerlieden en met selaars, aanzienlijk verminderd. Middelharnis. Voor deze centrum gemeente van het eiland Flakkee was de ingebruikstelling van de veerboot Haringvliet van grote beteltenis. In het vervoer van en naar het eiland heeft deze boot ongetwijfeld verbete ring gebracht, maar de enige afdoende oplossing blijft de vaste oeververbin ding. In dit verband heeft het veel te leurstelling gewekt, dat de bouw van de brug weer verder in de toekomst verschoven is. De strukturele werkloosheid in de landbouw was van geringe omvang. De mechanisatie vond verdere voortgang, terwijl de opbrengsten van de land bouw dit jaar redelijk waren. De uien vormen hierop een uitzondering, want van dit produkt waren de prijzen zeer slecht. De positie van de winkeliers was over het algemeen goed, terwijl ook de ge vestigde kleinindustrie goed van werk voorzien was. Een tiental woningen kwam gereed, maar de vraag naar woonruimte is nog steeds groot. Nieuwe Tonge. De landbouw had over het algemeen een goede oogst met een zeer goed beschot en een gunstig prijs verloop. De steeds meer tot ontwikke ling komende bollenteelt was zeer goed lonend, vooral daar waar men profi teert van de op gang gekomen voor lichting. Slechts de uienteelt en de teelt van winterwortelen was teleurstellend, om dat niet die prijzen konden worden ge maakt, die nodig zijn voor lonende ver- Prima en niet te evenaren bouw. In dit verband moet worden op gemerkt, dat de zogenaamde derde teelt van uien langzamerhand in bete kenis afneemt en dat de eigen teelt door commissionnairs toeneemt. Waar schijnlijk ook treedt de bollenteelt zo langzamerhand in de plaats van de deel- teelt van uien. De werkgelegenheid werd door de reeds meer genoemde bol lenteelt gunstig beïnvloed (drogen en pellen) doch overigens moet worden ge sproken van een afnemende opname capaciteit door verdere doorvoering van de mechanisatie in de landbouw, nu ook voor oogstwerkzaamheden en door de grotere mogelijkheid van che mische onkruidbestrijding. Na afslui ting van de wederopbouwperiode na de watersnood, is er in het bouwbedrijf weinig activiteit meer te bespeuren. Tengevolge van vele vernieuwingen in genoemde periode zijn ook het onder- houds- en reparatiewerk belangrijk terug gelopen. Ouddorp. De landbouw, die in deze gemeente de hoofdbron van bestaan is, leverde aan produkten een zeer goede uitkomst op. De prijzen die voor aard appelen, witlofwortelen, erwten, Oost- Indische kers en andere tuinbouwpro- dukten werden besteed, waren goed te noemen. De prijs, die voor de uien werd besteed, was door de grote hoeveelheid, die op de markt werd aangevoerd, slecht. De prijs, die voor gedroogde ci chorei werd besteed, was naar verhou ding van de kosten van het drogen te laag en is dan ook niet rendabel meer. Van de vier cichoreidiogerijen, die in het verslagjaar nog aanwezig waren, hebben er dan ook maar twee geduren de een zestal weken gewerkt. In een drietal cichoreifabrieken en in één speciale fabriek werden grote hoe veelheden rode wortelen gedroogd. Deze gedroogde wortelen worden elders tot opfokvoer voor kippen en voor andere doeleinden verwerkt. Voor de gemeente betekent de ach teruitgang in de teelt voor cichoreiwor- telen een ernstige tegenslag, daar dit produkt in deze gemeente op de zand grond werd geteeld. Naast de landbouw neemt de teelt van landbouwzaden en gladiolen een voorname plaats in. Evenals vorige ja ren, werden in het verslagjaar goede prijzen voor deze produkten gemaakt. De uitkomsten van de visserij waren evenals vorige jaren gunstig. De prij zen, die voor garnalen werden besteed, waren over het algemeen hoog. De vissersvloot is evenwel klein. Het aan tal inwoners der gemeente liep met acht terug tot 4129. In het verslagjaar konden veertien nieuw gebouwde wo ningwetwoningen worden betrokken, terwijl in september met de bouw van nog twintig woningen een aanvang werd gemaakt. Voor particuliere reke ning werden drie woningen gebouwd. Het vreemdelingenbezoek neemt van jaar tot jaar toe, waardoor de winkel stand gedurende de zomermaanden zijn' omzetten aanmerkelijk ziet stijgen. Naast de vele reeds aanwezige zo merhuizen werd hieraan in het verslag- Popelend van ongeduld stonden donderdagmiddag de Plaatse huisvrouwen te wachten, tot de deur van de nieuwe textielzaak van fa. Hofman v. Putten open ging. En toen het zover was kon men naar hartelust winkelen, want er is voorraad en ook ruimte genoeg! Een hoek van het fraaie interieur. Er is uit te zien, dat zowel langs de wan den als in de verplaatsbare vitrines de goederen overzichtelijk zijn uitgestald. De vele bloemstukken gaven deze opening wel een zeer feestelijlv aanzien. jaar nog een vier en zeventigtal door en voor rekening van particulieren toe gevoegd. Oude Tonge. De opbrengst in de agrarische sector waren gunstig. Voor verschillende produkten, zoals aardap pelen, uien en suikerbieten, was de op brengst zelfs hoog te noemen. De gra nen gaven een goed resultaat. Tijdens de bietencampagne heerste er aan de haven een levendige bedrijvigheid, daar ongeveer 21,5 miljoen kg, suikerbieten werd verscheept. Van de zeven en veertig in aanbouw zijnde woningwetwoningen, kwamen er acht en twintig voor aanvaarding ge reed. Een aanvang werd gemaakt met de bouw van drie bejaardenwoningen, terwijl er nog een plan bestaat voor twintig van dergelijke woningen. Door de aankoop van gronden van particu lieren kon de aanleg van nieuwe stra ten in het uitbreidingsplan-Oost met kracht ter hand worden genomen en is eveneens de weg gebaand voor de aan leg van de zo noodzakelijke rioolwater zuiveringsinstallatie. Ook de week- markt gaf een opleving te zien. Niet al leen werden meer biggen en kalveren verhandeld, maar ook werd door de handelaren in landbouwmachines een grote activiteit ontplooid, waardoor we kelijks de nieuwste landbouwmachines voor de kopers ter bezichtiging werden gesteld. In verband met de in uitvoering zijn de Deltawerken wordt een gestadige bevolkingsgroei verwacht. Dit jaar was deze nog maar matig en beperkte deze stijging zich met 61 tot een totaal van 2825 inwoners, maar de ontwikkeling in deze, door de ramp van 1953 zwaar getroffen gemeente gaat toch weer in de goede richting. Ooltgensplaat De ontwikkeling van het verpakkingsbedrijf van de N.V. Le ver's Zeepmaatschappij verliep gunstig. De kwaliteit van de landbouwgewassen inzonderheid van aardappelen en sui kerbieten, was zeer goed. De prijzen van deze landbouwprodukten waren eveneens goed, met uitzondering van die voor uien, welke belangrijk lager waren dan in vorige jaren. De witlof- trekkerij breidt zich uit, zodat in deze gemeente thans zeven van dergelijke bedrijven zijn gevestigd. De teelt van gladiolenbollen echter was in het afge lopen jaar niet groot, maar de prijzen waren hoger dan in vorige jaren. Door plaatsing in werkobjecten van de D.A.C.W. en G.S.W., werd getracht de seizoenwerkloosheid binnen beperkte grenzen te houden. De veerdienst Ooltgensplaat-Dintel- sas bleef voor Oost-Piakkee in een grote behoefte voorzien. De scheepvaartbeweging was ook in het afgelopen jaar van geen grote bete- Icenis, omdat steeds meer produkten per as naar het vaste land worden ver voerd. Sommelsdijk. Wat de landbouw aangaat, kan worden "opgemerkt, dat de prijzen der uien aan de lage kant waren. Gezien de belangrijkheid van dit produkt was dit voor vele telers een teleurstelling. In de laatste jaren komt de teelt van bloemzaden op, die vooral van betekenis is in verband met de ar beidsintensiviteit van dit produkt. De voor- en najaarsmarkten waren druk bezocht, waarbij het karakter van deze markten zich langzamerhand wij zigt. Vee wordt op deze markten weinig meer verhandeld, en in de plaats daar van komen thans vele kooplieden met bloemen, fruit enz., waardoor het be zoek van niet landbouwers aan de markten wordt gestimuleerd. Op initiatief van de winkelbedrijven- de middenstand werd wederom een Deltabeurs georganiseerd, maar helaas was de deelneming thans miniem. Er werden in het verslagjaar dertien nieuwe woningen voltooid. Over het al gemeen is de belangstelling voor het betrekken van deze woningen geringer dan voorheen, waarin zich de dalende welvaart demonstreert. Noot van de redaktie Eil. Nieuws. Het, verwondert ons dat de Kamer van- Koophandel geen aandacht schenkt aan de fabriek tot veredeling van dierlijke produkten van de fa. van Hessen; de eerste klein-industrie op ons eiland, waarin zoveel meisjes emplooi vinden. Stad aan 't Haringvliet. De resul taten van de landbouw waren redelijls: goed te noemen, echter ook hier met uitzondering van uien. Het vorige jaar gebouwde koelhuis voor het bewaren van aardappelen en uien, voorziet in een behoefte. Met de bouw van een keersluis is te vens de loswal in de haven uitgebreid, ter lengte van 60m-, zodat een goed ge outilleerde haven is verkregen. Het ge bruik hiervan blijft echter beperkt tot de afvoer van suikerbieten, van welk produkt 11.000 ton werd aangevoerd. Daarentegen heeft het vervoer van aardappelen en uien alleen per as plaats. De winkelbedrijven zijn actief en weten zich goed te handhaven. Voor de ambachtslieden kon van een ruime werkgelegenheid worden gesproken. Stellendam. Door het wederom op gang komen van de garnalenvisserij, Karina Abelman overhandigt aan bur gemeester W. M. van der Harst op een fluwelen l5;ussen de sleutel om de deur te openen, die lachend in ontvangst wordt genomen. RIJMEN VAN TIJMEN Ach dat kleine Herkeneesje, Drukte even op de knop. Heel het dorp in angst en spanning. „Mens, wat doet er nu weer op? Waar zou het vandaag weer branden?" Ijlings rent men naar de spuit. Herkingen heeft rappe burgers! iVIen wreef zich de ogen uit, Toen men 't grapje had vernomen. En 't was zelfs niet 1 april! De sirene hield gelukkig. Reeds na enkele tellen stil. 't Zal je dan toch overkomen. Dat j' als vader dat beleeft, Als je van een borelingske, Aan de ambtenaar kennis geeft. Blij treedt je natuurlijk binnen. Je hoort plotseling geloei, Een proces verbaal is 't einde Tot de „dader" zeg je: „Foei" 'k Trek het van jouw kinderbijslag Af, daar kun je van op aan. Met je handen in je zakken, Mag je voortaan medegaan." Tijmen. A.s. vrijdagavond 23 oktober komt de Jongeren Organisatie Holl. Mij. v. Land bouw in café de Kok bijeen, met een zelfverzorgd programma. Na de huis houdelijke zaken zal mevr. C. C. Noor dermeer-v. Strien een praatje liouden over „Het plattelandsmeisje in P.J.G.N." waarna de heer J. P. Westdijk naar vo- ren komt met het onderwerp: „Beroeps keuze". Tot slot spreekt de heer B. Kloosterman over „Herverkaveling van i Schouwen-Duiveland". i Voorts heeft de Bond van Platte landsvrouwen heden dinsdag 20 old, een bijeenkomst georganiseerd in Hotel Spee te Sommelsdijk. Aanvang 19.30 uur. Mevr. M. Geluk van Leeuwenburg vertelt daar over haar reis naar Cana da, waarbij zij tevens dia's zal vertonen. was het economisch aspect van deze ge meente gunstiger dan in vorige jaren. Omstreeks april/mei werden de vang sten lonend en mede door liet goede prijsniveau kan op een behoorlijk jaar worden teruggezien. Door het aanvoe ren van garnalen uit andere vangplaat- sen, hebben de plaatselijke garnalen- pellerijen een hoge omzet gehad met het gevolg, dat niet onbelangrijke bedragen aa-n peilenen ter plaatse zijn uitgekeerd. Ook de kleine groep zeevissers kan op goede resultaten terugzien. De omzei aan de gemeentelijke vismijn overtrof dan ook verre het bedrag van 1957, al werd niet het peil van enkele jaren ge leden bereikt. De oorzaali hiervan Is, dat de garnalenvangst eerst later in het jaar enige omvang aannamen, terwijl het aantal vissersvaartuigen terugliep. De opbrengsten van de landbouw wa ren over het algemeen niet ongunstig. De slechte werkgelegenheid in de winter werd enigszins verlicht door de uitvoering van de Deltawerken in he* Haringvliet en het ruilverkavelingsob- ject in de zogenaamde oude Oostdijk onder de gemeente Ouddorp. De gemeente werd verrijkt met een verenigingsgebouw en een wijkgebouiv van het Groene Kruis. Het aantal in woners liep terug van 1802 tot 1785. (Buiten ve Volgens Trouw" V 'if/eieldraad ficieel rapp delen van (jeel ban h ge groei va Het rapp te geven a" enige verte orthodoxe het rappor overige led ■apport he het er een ouders mor bekende pr te malcen. Wij betr [door een I van Kerk [wordt gepu Terwijl d Ivies voor "wordt in p I boortebeper gebracht. I hoogst geb hebben als iniet zo ho |Eooms-Kat sterke bevo iverwegend :et R.K. lan dat d lijna ^/n h ;en.' Als da liet meer z .ieken in o' len hebben loorteperce *maar dit is geboorteper ten is bela R.K. dan oo ken als zij êlute meerd jde protesta' Uit tal va plgeheel verc^f bij hoge uit' die woning! en naar de vele gevalle der bewone het leven v .- .een is in lae inzer hebb( Stoestel, terv meen goed levende mu stemmen ei hoort men De zonde, kert voort, i Gezinsbep elk geval t haar slechts werkt. Er i een doodzw der wordt, antwoordeli, vrouw. Ziet; telkens wed haar lichaai het leven c vaar komt, i of er geen g het kindert, aan de vro' schriften zi^ iegelijk zij verzekerd. I Diep-onzel den van kul beperking tf van ongereif kunnen droi Rialthusiaan zou dekken hadden her Zij haden tot dusver met hun vaar tuig een goed stuk brood verdiend, maar in de laatste tijd was het ook voor hen tobben geworden, totdat de smokkel handel hen er weer wat bovenop hielp. Het was op een regenachtige, mistige avond, dat een kleine Engelse schoener heen en weer kruiste op behoorlijke af stand van de Hollandse kust. Hij voer de slechts enkele rode lantaarns in de top van de grote mast. Toen de duister nis geheel was ingetreden, werden drie andere rode lichten zichtbaar. Op dat ogenblik ging de lantaarn van de schoe ner drie keer langzaam op en neer, wat door de twee naderende vaartuigen op dezelfde wijze beantwoord werd. Dit was het afgesproken teken, waaraan de Engelsman kon zien, dat drie Neder landse vaartuigen naderden met het doel de kostbare lading van de schoener over te nemen. Spoedig was men met die moeilijke arbeid druk in de weer. De mensen werlrent met alle macht; vóór de korte zomernacht voorbij was, moest niet alleen het Engelse schip zijn gelost, maar ook de lading door de Ne derlandse schippers zijn afgeleverd aan handlangers, die hen wachtten aan de wal. „Zodra een roeiboot was geladen, grepen de schippers naar de riemen en roeiden naar de kust, maar elke boot naar een ander punt, opdat in geval van overrompeling niet de gehele la ding in beslag genomen zou kunnen worden. „De twee broers hadden reeds meer dan één boot in goede orde aan wal gebracht, en de kostbare specerijen waren veilig geborgen, 't Liep alles prachtig van stapel. „Als 't goed gaat, kunnen we net vóór het aanbreken van de dag klaar zijn," had de jongste broer nog gezegd, maar de oudste leek het veel te gevaarlijk om deze nacht nog een tocht te wagen; de andere schippers deden het ook niet en de Engelsman kon toch in één nacht zijn gehele lading niet kwijt. De jongste zette echter zijn wil door. Hij meende de Vuurpijl nog best een keer veilig te kunnen bereiken." Hier hield de heer de Gorter even op, en staarde als in gedachten verzonken naar buiten, terwijl de jonge schipper zijn ongeduld bijna niet meer kon be dwingen om de uitslag te horen van die smokkeltocht; hij begreep, dat de jongste van die twee sluikers zijn va der moest geweest zijn. De reder vervolgde: „Geen woord werd er nu meer gewisseld; als een zwart voorgebergte lag de duinrand van de Voornse kust vlak vóór hen, en 't volgend ogenblik schuurde reeds hun boot over het zand. Bijna op hetzelfde moment voegde een fors gebouwde man zich bij hen; het was de voerman, en zijn kar stond volkomen onzichtbaar vlak tegen het ruig begroeide duin on der de hoede van een helper. „Is er geen onraad?" vroeg op fluis terende toon de oudste van de schip pers, en de voerman antwoordde: „On raad kan ik niet bepaald zeggen, maar ik hoorde een half uur geleden op eni ge afstand een koppel patrijzen opvlie gen en dat doen ze niet, of ze moeten gestoord worden. Nu wil dat nog niet zeggen, dat rondsluipende douane de vogels hebben opgejaagd; een wezel of bunzing kan het ooiï wel hebben ge daan, maar vertrouwen doe ik de zaak tocli niet erg; daarom maar zo gauw mogelijk je vrachtje gelost en er van door." De voerman keerde zich om, maar voor hij weer naar zijn wagen ging, fluisterde hij de schippers nog toe: „Als er soms iets mocht gebeuren, loop dan niet naar jullie boot, maar vlucht zo snel je benen je dragen kun nen het duin in, daar kun je allicht ontkomen, terwijl ze je aan de water kant gauviT onder schot hebben...." „Onhoorbaar werd er gelost, zonder dat iets bijzonders vernomen werd. De regen viel nog steeds uit de donkere wolkenmassa boven op hen, de zee\ bruiste met eentonig, zwaarmoedig ge luid en hier en daar klonk de roep van een nachtvogel uit de zwarte duinrand. „Toen gebeurde het ongeluk", ging de reder voort. „Juist schoof de oudste scliipper een zware kist met kruidnage-,' len op de wagen, toen eensklaps de voerman, die op de kar stond, zich op de grond liet glijden en de schippers toeriep: „Maakt dat je wegkomt, ik hoor een geweerhaan overhalen." Dan troli hij bliksemsnel zijn mes, sneed de strengen van zijn paard los, wierp er zich op en rende spoorslags weg vlak langs de duinrand. De schipper dacht niet meer aan de waarschuwing van de voerman om bij overrompeling de dui nen in te vlucliten, het water was zijn element en daarop zou hij trachten zich te redden als het mogelijk was. „Terug Arjaan, terug naar de boot!" schreeuwde hij zijn broer toe, die hem met een zak op de schouder tegenkwam terwijl vlak achter deze de makker van de gevluchte voerman, eveneens met een vracht op de rug, kwam aanlopen. Dadelijk wierpen beide mannen hun last in het zand, maar nauwelijks had den de twee schippers een paar voet stappen in de richting van hun boot af gelegd, of een hoge, schelle stem schreeuwde hun in het Frans een bevel toe, dat echter door de schippers niet werd verstaan en dat dadelijk over stemd werd door de losbranding van een geweerschot, dat afgevuurd werd in de richting van de vluchtende voer man. Van twee kanten stormden uit het duin mannen op de smokkelaars af en trachten hun de pas af te snijden naar hun boot. Weer knalden een paar scho ten en de oudste schipper hoorde een kogel fluitend langs zijn wang snorren. „Niet bij elkaar blijven lopen, Arjaan dan geven we te veel trefkans!" riep hij zijn broer toe. Nu echter snelden bei den, enige passen uit elkaar, op het wa ter toe en het werd een wanhopige wed loop, wie het eerst de boot zou berei ken: de twee Zeeuwen of de Franse kustwachters, die in schuine lijn op hen afkwamen. Voor de schippers ging het op leven en dood; al bereikten ze ook voor de Fransen de boot, dan zou liet hun toch onmogelijk zijn om deze van het zand te schuiven. „We moeten vech ten, Arjaan; 't kan niet anders!" riep de oudste schipper en. hij trok een ge laden pistool uit zijn wambuis. De jong ste schipper had bijna de boot bereikt; hij was verreweg de vlugste, maar toen hij de stem van zijn broer hoorde, keer de hij zich om en greep ook naar zijn pistool. Twee der Fransen hadden reeds daarstraks hun geweren afgevuurd en nu de beide Zeeuwen onverwachts op hun instormden, stuitten zij hun snelle loop en velden de bajonetten; de derde had echter nog een kogel op zijn ge weer. IVIet de vinger aan de trekker tuimelde hij omver, doordat het pistool schot van de oudste schipper hem in de volle borst trof. Ook Arjaan vuurde op de soldaat, die op hem aandrong, maat miste, en nu kon slechts een snelle wen ding de sluiker van de dood redden. De lievige bajonetstoot van de soldaat door boorde hem het wanbuis en ging hem ralielings langs het lijf. De Fransman kon nog wel zijn geweer terugtrekken- maar de kans om nog een stoot te doeft kreeg hij niet meer; een slag met de zware pistoolkolf deed hem ruggelinS- achterover vallen. De derde Fransman deinsds toen af, en riep zijn liameraden te hulp. Nu renden de schippers naat hun boot en terwijl de oudste er i» sprong en achterin ging staan om schuit van voren te doen liclrten, sloe» de jongste de armen om de kop van boot, zette zijn brede borst er tegen e" schoof zo met reuzenkracht de schuit liet water in. De oudste liield de rienie" gereed en geen seconde later -idoog boot over het water. „Arjaan, ga toc« zitten, de kogels fluiten om ons heen e'' je hebt veel meer kans getroffen worden als je recht overeind staat, da» wanneer je op de bank zit. Gauw, gt'W' de riemen en roei mee, nog één miniii» en we zijn buiten schot", riep de oiiO' ste schipper zijn broer toe, doch dezS' die zich om de kogels niets bekoniinei' de, schreeuwde nog met verli:lin''eno^ stem: „Weg met de Fransen, leve ou' Veere! (Wordt vervolg* ^n famili' ojndat hét ^e Waters n! ^'^i-groti «enien; me

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2