EIIAIIDErt-niEIJl/S Herkingen staat er - Jinantiee gezien - niet slecht voor Oude Tong'se winkeliers zetten nu reeds St. Nicolaas-actie in Ills de Emgo de baas, of het gemeentebestuur?" Raadsagenda Sommelsdijk Houten brug voor Deltawerken Er komt een extra uitkering, waardoor de begroting sluitend wordt Twaalf-en-een-halve tweeling op ééjn school Ie en 2e hypotheek Begroting Waterleidingbedrijf Goeree-Overflakkee 3e blad Vrijdag 16 oktober 1959 No. 2836 N.V. Slavenburg's Bank DE VOO GD'S Assurantiekantoor Zeepost De raad van Herkingen kwam dinsdagavond bijeen.'De vóorz. de heer H. Bos sprak een welkomstvvroord uit, inzonderheid tot de heer T. Kalle, die herstellend van zijn ziekte toch weer aanwezig kon zijn.- Het was de eerste begrotingsvergadering die burgemeester Bos te behandelen kreeg, een begro ting die met een klein tekort van 3000,sloot, maar waarover de ver blijdende mededeling kon worden gedaan dat uit de finantiële verhoudings regeling Rijk en Gemeenten het bedrag per inwoner zal v/orden verhoogd, zodat er straks een even groot batig slot te zien zal zijn, als er nu tekort is. Herkingen staat er dus niet slecht voor. De notulen werden onveranderd vast gesteld. De ingekomen stukken betrof fen div. goedkeuringen van G.S. o.a in zake een kasgeldlening van 100.000 gld. voor op div. vorige raadsbesluiten. Emgo Van de N.V. Elektriciteits-Maatschap- pij „Goeree-Overflakkee" was bericht ontvangen, dat eind 1959 de gemeen schappelijke regeling inzake de stichting en de exploitatie van een elektriciteits bedrijf ten einde loopt, terwijl de sta tuten der N.V. op 14 april 1960 aflopen. De algemene vergadering van aandeel houdsters heeft besloten om beide weer voor de tijd van 30 jaar te verlengen. De gemeenschappelijke regeling kon worden vereenvoudigd in verband met de Wet gemeenschappelijke regelingen. B en w stellen U voor over te gaan tot verlenging van de gemeenschappe lijke regeling en statuten van voor noemde N.V. De raad ging er mede ak koord. Een wijziging in de begroting van het woningbedrijf betrof hoofdzakelijk het af-~en overschrijven van/op reeds geraamde posten, terwijl bovendien het bedrag van de reserve voor bijzondere voorzieningen afgevoerd in 1958 weer wordt opgevoerd. Van Ged. Staten was bericht ontvan gen, mede namens de minister van Bin nenlandse Zaken, dat tegen het raads besluit dd. 2 maart 1959 tot vaststel ling van een salarisverordening voor het gemeentepersoneel geen bezwaren bestaan, behoudens dat de wedde voor de 3e ambtenaar ter secretarie in maxi mum te hoog was gesteld en dat de toelage voor het diploma bevolkings boekhouding niet hoger mag worden gesteld dan f 96,— per jaar. Naar aan leiding van deze opmerkingen was een wijziging aldus over te nemen en vast Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huiaje. te stellen. Aldus geschiedde. Verhuur tuingrond. Bij raadsbesluit van 20 sept. 1955 is een perceeltje ge meentegrond ter grootte van 386 vierk.. m. onderhands verhuurd aan C, van der Velde, melkhandelaar, alhier. Deze grond is gelegen achter het z.g. „fort".. C. v. d. Velde, voornoemd, stelt geen be lang meer in deze grond. Bij brief van 13 juli j.l heeft L, Doornhein, Molen dijk 30b, verzocht deze grond van de gemeente te mogen huren als tuiritje. Daar deze grond voorlopig nog niet zal worden bebouwd, werd voorgesteld deze grond met ingang van 1 sept. 1959 te verhuren aan M. Doornhein, tegen 16,— per jaar en onder voorwaarde, dat op eerste aanzegging en zonder, aanspraak te kunnen maken op schade vergoeding de grond ter beschikking van de gemeente moet worden gesteld en dat op de grond geen opstallen mo gen worden gebouwd. Ook dit werd goedgekeurd. Ingevolge het bepaalde in art. 26, lid 7, van de Statuten van deze Stichting kan de gemeenteraad zes weken na de vaststelling der begroting door het al gemeen bestuur, bezwaren 'daartegen indienen bij Ged. Staten. Aangezien het college van b en w zich met de opzet van deze begroting konden verenigen, stelden zij voor dit stuk voor kennis geving aan te nemen. Aldus geschiedde. In de bestuurscommissie van het „Binnenhof" is Herkingen, na het ver trek van burgemeester van Heyst, die de functie van secretaris in die com missie vervulde, niet vertegenwoordigd. B en w stelden voor om de heer J. A. van der Ster, gemeente-secretaris te benoemen tot lid in deze bestuurscom missie. De heer van der Ster werd m.a.s. benoemd. Zandstrooier Vorige winter is gebleken, dat een zandstrooier voor de gemeente onmis baar is, daar bij gladheid van de wegen on-economisch wordt gewerkt door zand vanaf een vrachtwagen op de stra ten te werpen. Dit is ongemakkelijk en vergt veel zand. Ook bij zonnig weer, wanneer de asfaltwegen warm worden, IS het gewenst om enig zand over de wegen te strooien, waarbij een zand strooier eveneens niet gemist kan wor den. Blijkens een opgave van de tech nische dienst kost een tweewielige strooier, welke achter een vrachtwagen gekoppeld kan worden, ongeveer 1500 voorgesteld werd een krediet van I 1500 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een zandstrooier. Bij beschikbaarstelling van dit krediet ligt net m de bedoeling om dit bedrag in laar af te schrijven met jaarlijkse bijdragen van 150,De raad voteer- de het gevraagde krediet. De heer J. C. Kalle vroeg of de ma chine door een ingezetene geleverd kon worden. De voorz. noemde de naam van een Amsterdamse firma. B en w hadden wel getracht de plaatselijke industrie in te schakelen, njaar dat bleek niet gemakkelijk, omdat het een aparte ma chine is. De voorzitter voorspelde dat er flin ke zandbesparing in zit. De heer van der Wende vreesde dat men niet zo gauw tot strooien zal over gaan, maar de voorzitter verzekerde van het tegendeel. „En dan overal strooien!" verzocht de heer J. C. Kalle. De raad besloot daarop tot de aan koop. Nadelig slot -De rekening 1958 sluit in de gewone dienst met een ontvang van 239.744,20 gld.-en een uitgaaf van 253.573,62 gld. Het nddelig slot bedraagt dus 13.829,42 De kaptitaaldienst sluit in ontvang met 1.357.236,39 en in uitgaaf met f 1.589.216,07, zodat het nadelig slot van de kapitaaldienst bedraagt 231.979,68. Na het verstrijken van de termijn van ter inzagelegging zal deze rekening aan de raad ter voorlopige vaststelling wor den aangeboden. Een voorstel tot wijziging van de be groting 1959 in hoofdzaak het verhogen van bestaande posten die overschreden zijn en nieuw op te nemen posten, O.a. verhuiskosten burgemeester 371,46, druk- en bindwerk verhogen met 325,— plaatsing en onderhoud van waarschuwingsborden en wegwijzers verhogen met 163,kosten school- artsendienst verhogen met 56,03, on derhoud van straten en pleinen verho gen met 743,97, rente en provisie van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden verho gen met 1561,50. Dit voorstel werd zonder discussie aangenomen. Bauwverbod Zoals de raad al bekend was, is een uitbreidingsplan in onderdelen in voor bereiding voor het deel der gemeente, gelegen tussen de Stoofweg en de Scharloodijk. Hoewel dit plan reeds in een vergevorderd stadium verkeert, kon het toch nog niet aan de raad ter vast stelling worden aangeboden. Teneinde tijdens de duur van de voorbereiding ongewenste bebouwing in dit deel der gemeente te voorkomen, stelden b en w voor om overeenkomstig art. 36, 4e lid der woningwet te besluiten, dat de vast stelling van een plan van uitbreiding voor het genoemde deel der gerneente wordt voorbereid (bouwverbod). De raad had er geen bezwaar tegen. 'In het nieuwe uitbreidingsplan is een straat geprojekteerd van de Scharloo dijk naar de Stoofweg. Enige woningen aan de Scharloodijk zullen hierdoor moeten verdwijnen. Eén der bedoelde woningen is reeds onbewoonbaar ver klaard bij raadsbesluit van 21 augustus 1957. De eigenaar van de woningen, W, Kievit, is thans bereid deze te verko pen aan de gemeente- voor 850,in totaal. Deze prijs is billijk te noemen. B en w stelden voor de woningen aan te kopen voor deze prijs. De heer J. C. Kalle vroeg of deze aankoop bouwvolume meebrengt. „Niet rechtstreeks!' antwoordde de voorzitter. De heer Kalle waarschuwde er voor dat men door afbreken van deze wo ningen een ander nog niet aangekocht, in gevaar brengt en dat dan een gevel voorziening nodig zijn. Een halfsteens- muurtje kost al gauw 800 a lOOO gld." De voorzitter vond dit een normaal verschijnsel. Maar het is nog niet ur gent. Wel is er een weg over gepro jecteerd. De raad besloot conform het voor stel van b en w. Begroting Vaststelling moest geschieden van diverse begrotingen: van het woning bedrijf, het Burg. Armbestuur en de gemeente. De voorzitter behandelde eerst de ge meentebegroting 1960. Dezer dagen zal de gemeentebegro ting 1960 de raad worden aangeboden. De uitgaven van de gewone dienst op deze begroting zijn geraamd op 232.348.24 en de inkomsten op 229.348.24, met een nadelig slot van, f 3.000.—. In dit bedrag is inbegrepen een post voor onvoorziene uitgaven ten bedrage van 884.41. Dat het tekort op de begroting in verhouding tot die van vorig jaar kleiner is, is hoofdzakelijl^ gelegen in de omstandigheid, dat van het Rijk een hogere uitkering uit het. gemeentefonds is verkregen, terwijl) thans kan worden volstaan met een subsidie van 4200,— aan het algemeen armbestuur, terwijl vorig jaar een be drag van 5.900,was geraamd. In de begroting zelf zijn alleen de normale bedragen geraamd voor de gevestigd te Rotterdam Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 UW BANK voor: Reliening-courant Deposito's Effecten Credieten Buitenlandse financieringen verplichte uitgaven. Geen niéuwe in vesteringen zijn daarin opgenomen. 'Deze worden bij afzonderlijke begro tingswijziging aan de begroting toege voegd en behelzen: 1. een bedrag van f 400,als bijdra ge in het vervaardigen van een struk- tuurplan voor het eiland in verband met de ontwikkeling van het Deltaplan. 2. Voor het financieren van de kos ten van het teren van diverse wegen 4000.—. 3. Voor de aanschaffing van een tweede abri voor buspassagiers die aan de Stoofweg instappen een bedrag van 800.—. 4. Verder 1000,in verband met het voornemen om t.z.t. de weg van het Onderlangs door te trekken tot aan de Peuterdijk. 5. Voor het betegelen van de school pleinen f 1600,waartoe reeds eerder door de raad is besloten, doch in ver band met de moeilijke financiële po sitie van de gemeente is afgezien. In de diverse kapitaalsobjecten is per 1 januari 1960 in totaal geïnvesteerd een bedrag van 1.018.761.23, waarvoor een bedrag aan rente en aflossing-af schrijving is verschuldigd van 61.928.01 waarvan voor rekening van het woning bedrijf komt een bedrag van 30.220.90. Met het Instituut Stad en Landschap te Rotterdam is thans overeenstemming bereikt met betrekking tot de herzie ning van het uitbreidingsplan van de gronden, gelegen tussen de Molendijk- Stoofweg en Scharloodijk. In één van de eerstvolgende vergaderingen zal dit plan ter vaststelling worden aangebo den. Ander© begrotingen De begroting van het alg'.- armbestuur 1960 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 6.516.25, waarin be grepen een gemeentelijke subsidie van 4200,Woningbedrijf gewone dienst 39.400.85 in ontvangst en uitgaaf en de kapitaaldienst met een bedrag van 15.427.79. Namens de commissie van onderzoek rapporteerde de heer J. C. Kalle als volgt: Hij dankte in de allereerste plaats secretaris v. d. Ster voor de wijze waar op deze de commissie is tegemoetge- treden voor de breedvoerige toelichting. De begroting 1960 was weinig bemoe digend daar deze een tekort aangeeft van 3000,waarom de commissie maant tot een voorzichtig beheer. De commissie vindt het onderwijs een dure post o.a. H.B.S., U.L.O. ed. doch men is aan voorschriften gebonden en aan verplichte uitgaven. De straatver lichting is ook zeer duur en komt op bijna 400O,— te staan. De soc. werkplaats Binnenhof is ook een dure zaak, en toch acht de com missie deze werkplaats nuttig, maar kan' hierin het Rijk niet wat tegemoet komen, vroeg spreker, want 2,per man-dag is een bedrag dat te zwaar is voor de gemeente. Wat het onderwijs ter plaatse betreft vond de commissie het aangenaam dat het leerlingen-bedrag is verhoogd, want het is onmogelijk dat de beide Chr. scholen voor het bedrag van voor heen er kurmen komen, gezien de dure onkosten die zij hebben. De haven kost de gemeente veel geld en dit is niet te keren, daar behalve bij de bietencampagne er geen schepen in komen. Voorts is er altijd iets, dat verbete ring behoeft in de gemeente, zoals rio lering, woningbouw, maar het wacht alles op een gunstige beschikking van het rijk. Toch zou de commissie er op willen aandringen dat de voorzitter alles in het werk stelt alsnog bouwvolume te krijgen voor acht bejaarden woningen dan waren we uit de brand. Andere ge meenten, zoals Nieuwe Tonge, hadden ook succes daar de burgemeester zei dat zijn reizen niet tevergeefs waren ge weest. Spreker adviseerde tot goedkeuring van de gemeentebegroting, alsook die van het Burgerlijk Armbestuur en het Woningbedrijf. De voorzitter kon éen verblijdende mededeling doen: de uitkering van het Rijk wordt verhoogd met 40/0, waardoor het tekort van 3000 gld. verandert in een evenzo groot batig slot. Overigens heeft dit nog niets te maken met de nieuwe wet financiële verhouding. 'De kosten Binnenhof drukken inder daad, maar de voorz.wees er op, dat de inrichting met de tijd moet meegaan en dat het wel een financieel offer waard is om levensvreugde te brengen aan mindervalidep. Het onderwijs kan worden uitgebreid, de haven is niet druk meer, maar moet in Orde gehouden worden met het oog op de toekomst; men kan niet weten wat het Deltaplan voor de haven zal meebrengen. Inzake de riolering heeft de voorz. ten departemehte geïnformeerd en daar vernomen, dat hien niet mag rekenen op subsidiëring van objecten met veel materiaalkosten. Wat de toewijzing van bouwvolume betreft, trekken b en w heus wel aan de bel. In Den Haag heeft spr. gewezen op de vele krotwoningen, waarna eèn ambtenaar een onderzoek is komen instellen. Spr!" had daar wel enige verwachtingen van t.a.v. 1960. De heer T. Kalle wees nog eens naar de hoge kosten straatverlichting. „We zouden lichtpunten weg kunnen doen, maar dat zult U niet willen", dacht de voorzitter. „Orh elf uur mini- teren!" opperde de heer Kalle. Weth. Witvliet deelde mede, dat zulks een besparing van slechts een paar honderd gulden zou geven. Thans zet men in "Middelharnis ^- de Emgo de verlichting aan en uit.Vroeger ge schiedde dat in de gemeente. Openbare vergadering van de raad der gemeente Sommelsdijk, op woens dag 21 oktober 1959, des avonds 7 uur, in het gemeentehuis te Sommelsdijk. Te behandelen zaken: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Verkoop grond aan de Handelsonderneming „de Brink horst" te Rotterdam voor woningbouw; 4. Vaststelling bedrag kosten bouwrijp- maken plan West; 5. Vergunning tot gebruik lokaal openbare lagere school door Vereniging Centrale Proeftuin en Tuinbouwvereniging Goeree en Over- flakkee ten behoeve van een tuinbouw- cursus en verlening subsidie; 6. Ver lenging van de termijn van ontruiming van een onbewoonbaar verklaarde wo ning; 7. Wijziging gemeente-begroting 1959; 8. Gemeente-rekening 1958; 9. Be groting Stichting Drinkwaterleiding 1960; 10. Benoeming leden Monumen tencommissie; 11. Bespreking omtrent het Rioleringsplan voor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk; 12. Be spreking omtrent de Wilhelminabrug; 13. Bespreking Struktuurplan. Vragen van ir. J. B. Mijs Door het raadslid ir. J. B. Mijs (VVD) zijn b en w de volgende vragen gesteld: Ie. Is het juist, dat tijdens de demon stratie met vliegtuigen en parachutis ten op 22 aug. j.l. de openbare toegangs wegen naar deze demonstratie, voor zover lopende in de gemeente Sommels dijk, naar het Sas van Dirksland, door ambtenaren van de rijkspolitie waren afgezet en het publiek werd onder vraagd naar het doel van hun reis? 2e. Zo ja, is het dan naar uw mening juist, dat de rijkspolitie op deze wijze wellicht zonder toepassing van het Wegenverkeersreglement wegen af sluit, c.q. het verkeer op een voor ieder toegankelijke openbare weg belem mert? 3e. Zo neen, heeft uw college ter be- voegder plaatse dan op deze onjuist heid gewezen c.q. is het college voor nemens zulks te doen, opdat in de toe komst voorkomen wordt, dat de rijks politie wordt ingeschakeld ter beharti ging van het welslagen van particulier ondernemen? Burgemeester en wethouders delen de raad, naar aanleiding van deze vragen mede, dat de door de heer ir. Mijs ge signaleerde verkeersmaatregelen zijn genomen uit politioneel oogpunt. Hier voor is de burgemeester competent als hoofd der politie. Bespreking kan in een vergadering van de raad niet worden toegestaan. De arbeiders die op de bouwputten in het Haringvliet werkzaam zijn, wer den tot nog toe vervoerd met het m.s. Genemuiden. Doordat dit schip ver huurd is aan een maatschappij belast met de uitvoering van Zuiderzeewerken zal dit vervoer van heden af niet meer per schip geschieden. Vooruitlopend op de nog te spuiten dijk aan de vaste wal bij Stellendam, die de verbinding zal gaan vormen met de brug over het Zuiderdiep, heeft men een noodoplossing aangebracht. Men heeft nu van de dijk tot aan de brug een houten brug aangebracht van 1.50 m breedte waarover de arbeiders lopend naar hun werk kunnen gaan. Dit houdt zowel 's morgens als 's avonds een wandeling in van circa 5 kwartier. Wanneer de dijk over de plaat van Scheelhoek op hoogte is, zal men van de brug over het Zuiderdiep af de arbeiders vervoeren met vracht wagens. Voor naar Makelaar in Assurantiën Telef. 2449 Middelharnis Op de „Wickham County Mixed Schood" te Cateshead in het Engelse graaf schap Durham, gaan twaalf-en-een-halve tweelingDe tweelingzus van het meisje helemaal is n.l. naar een andere school vertrokken. Het hoofd van de school, de heer Frederick Kempton, was maar wat trots op het feit, dat hij met zijn druktemakertjes in duplo op de foto mocht De Oude Tongse Middenstand is wel bijzonder aktief. Twaalf achtereenvol gende jaren behalve het jaar van de ramp hebben zij tegen St. Nicolaas een grootse aktie op touw gezet, waarmee zij van zich hebben doen spreken en er de pi. middenstandsverenigingen in andere dorpen een voorbeeld mee gegeven. Ook dit jaar zijn de koppen bij elkaar gestoken en heeft men weer een aktie georganiseerd waaraan tal van winkeliers deelnemen, zoals aan de binnenkant van het tweede blad, waar gecombineerd wordt geadverteerd te zien is. Er zal een St. Nicolaas-avond worden gegeven, waarin o.m. optreedt Willy Alberti, we kunnen zeggen een klassiek zanger, die in Nederland grote lof oogst. Het programma is nog al varieërend, ook voor kinderen; hieronder valt te lezen, hoe men aan een toegangsbewijs kan komen. De avonden worden gehouden op 7, 8 en 9 december in het Verenigingsge bouw van 69 en van 912 uur. Het kinderprogramma op 8 december van 13 uur en van 3.15 tot 5 uur. Van 1 tot 3 uur is voor de kinderen van bui ten Oude Tonge, die weer als voorheen met autobussen gehaald en thuisge- bracht worden. Henkie Hoepel houdt een lillyput- show met echte levende popen, enig in Nederland. De avonturen met Janus Flapper de veldwachter eo Dommels Hoek, Wibo de muzikale clown zal de kinderen wel bezig houden. Toegangsbewijzen Bij aankoop van 1 gulden bij de deel nemende winkeliers ontvangt men één zegel. Bij inlevering van 100 zegels ont vangt men een gratis toegangsbewijs voor volwassenen. Bij inlevering van 50 zegels ontvangt men een gratis toe gangsbewijs voor de middagvoorstelling van de kinderen. De zegels kunnen in geleverd worden bij de heer C. de Ko ning, Lusthof 9, Oude Tonge, kenbaar aan de Groen-Wit-Groene vlag. Men verzocht ons mede te delen, dat de bestedingen vanaf 16 oktober a.s. gelden; wat voor die datum gekocht is geldt niet. Vanaf 16 oktober kan men dus aan het bonnen sparen. Deelnemende winkeliers We vermelden hier nog eens de deel nemende winkeliers, (die allen een ad vertentie hebben geplaatst, zie tweede blad) en kenbaar zijn aan de groen-wit- groene vlaggen: P. Fabert, Manufacturen, Bedden, Con fectie, Voorstraat; A. A. de Gast, Le vensmiddelen, Manufacturen, Woning textiel enz., Nieuwstr.; C. Heestermans Levensmiddelen, Molendijk; Joh. Kan- ters. Levensmiddelen, Voorstraat; L. v. Kempen, Meubelen, Waninginrichting enz., Nieuwstraat; Fa. J. Kosten en Zn. ConJEectie, Meubelen, Woninginrichting, Bedden enz.. Molendijk; Fa. van Nieu waal en Hut, Manufacturen, Confectie,, Bedden enz.. Kaai; Fa. Seton, Winkel bedrijf Huishoudelijke artikelen enz.. Nieuwstraat; Fa. J. Seton en Co., Lood gietersbedrijf, Nieuwstraat; Y. v. d. Tonnekreek, Levensmiddelen en Ta- baksartikelen, Oostdyk. „Wie is er nu baas!" vroeg de heer T. Kalle. „De gemeente!" antwoord de de voorzitter, die voorts verklaarde, dat b en w het zullen onderzoeken. De heer van der Werf vroeg naar het doortrekken van Onderlangs en het plaatsen van een tweede R.T.M.-abri. „Daar kunnen we beter mee wachten tot deze eerste door de jeugd vernield zal zijn. De stopverf is er al uit!" deel de de heer T. Kalle mee. De voorzitter noemde dit nog niet zo erg. Het gaat hier wel met de jeugd. De voorzitter wees voorts nog op eni ge plannen o.a. teren van wegen, egali seren van de Februariweg etc. De raad stelde daarop de begroting vast, zoals deze door b en w was aan geboden met de begrotingen van het woningbedrijf en het armbestuur. Grond Een gedeelte van de gronden, gele gen in het plan van uitbreiding hetwelk in voorbereiding is, zijn eigendom van het algemeen armbestuur. B en w uit makende het algemeen armbestuur van Herkingen, hebben in hun vergadering van 3 september j.l. besloten in totaal 3250 vierk. m. en gelegen nabij de Stoofweg, voor de prijs van 1,per vierk. meter te verkopen aan de ge meente. B en w stelden voor om in dezelfde zin een besluit te nemen tot aankoop van die gronden en dit werd aangenomen. Struktuurplan Zowel door het Instituut Stad en Landschap als door het Economisch- Technologisch Instituut te Rotterdam wordt het gewenst geacht voor het ge hele, eiland een struktuurplan te ver vaardigen in verband met de toekom stige ontwikkeling van het eiland als gevolg van de uitvoering van de Del tawerken. O.m. is gedacht aan de ont wikkeling van de tuinbouw, de woon functie, de werkgelegenheid in de in dustrie en de recreatie. De kosten hier van bedragen naar raming ongeveer 10.000,Deze kosten zullen naar rato van het aantal inwoners van de gemeente worden omgeslagen, zodat voor deze gemeente gerekend moet wor den op een uitgaaf van 400, De raad stemde unaniem met dit plan in. Rondvraag De heer T. Kalle vroeg of er maat regelen te nemen zijn tegen op zater dagavond lawaai makende bromfietsen- de jongelui. De voorzitter zei dit onder aandacht te zullen nemen. De heer van der Werff attendeerde op de mogelijkheid van woningbouw met behulp van het Terlingfonds. De voorzitter wilde hierover in ge heime zitting wel een en ander mede delen. De heer Doornhein wees op het slech te onderhoud van volkstuintjes. Spr. wenste daar maatregelen tegen o.a. vanwegende overwaaiende vuilte. Weth. de Geus achtte een waarschu wing aan de mensen wel wenselijk. De voorzitter nam hier acte van. „De klachten komen niet waar ze behoren!" merkte de heer Hoogerwerf op. De voorzitter adviseerde de raadsle den zelf een kijkje te gaan nemen. Hierna sluiting. In een op donderdag 22 oktober a.s., te houden vergadering in het gemeente huis te Sommelsdijk gaat liet algemeen bestuur van de Stichting Drinkwater leiding Goeree-Overflakkee ca. de be groting van het bedrijf voor 1960 be handelen. Uit deze waterleidingbegroting blijkt, dat voor 1960 op de algemene dienst een overschot geraamd wordt va,n 5188 gulden (dit jaar 4033 gulden), nadat een bedrag van 20.000 gulden (vorig jaar ook 20.000 gulden) naar het vernieu wingsfonds zal zijn gebracht. De totale kosten voor de waterlevering worden geraamd op 466.146 gulden, tegenover 462.998 gulden voor 1959, een stijging derhalve van 3.148 gulden of 0,7 pro cent. Het grootste deel van deze stij ging komt ten laste van de variabele kosten. De uit waterlevering geraamde op brengst is gestegen met 1 procent (4563 gld). het vastrecht inc. rente en subsi dies, kon 3.669 gld. hoger worden ge raamd. De vaste kosten, bij afschrijving op basis uitgaafprijs, zijn gedekt en uit het overschot kan een reservering ten bate van het vernieuwingsfonds geschieden, die beslist noodzakelijk is. Wel geeft de kapitaaldienst van deze begroting een tekort te zien, maar dit kan gefinancierd worden uit reserves en bijdragen in aanlegkosten, zodat in 1960 geen kapitaal behoeft te worden aange trokken. Bij de raming van de uitbrei dingen wordt er van uit gegaan, dat het buizennet met 500 m zal worden ver groot. Het aantal dienstleidingen dat men gaat leggen bedraagt 304, waarvan 100 in Ouddorp voor in hoofdzaak zo merhuisjes en 4 in het onrendabele ge bied. Hiervoor zullen 300 watermeters moeten worden aangeschaft. Aan de machineinstallatie van het pompstation zullen enige vernieuwingen moeten ge schieden. Het totaal weg te pompen water wordt op 770.000 kub. m. geschat (dit jaar 763.000 kub. m.), waarvan 650.100 kuto. m. als nuttige afgifte is beschouwd zodat het lek- en spuiverlies, alsmede de afgifte voor bluswater wordt ge raamd op 119.000 kub. m. (In 1958 was dit totaal 118.085 kub. m.) Na de ingebruikname van het vloei- veld en andere voorzieningen kan zon der bezwaar 1 miljoen kub. m. aan het wingebied worden onttrokken, aldus deelt het dagelijks bestuur in de toe lichting bij de begroting mede. Op de agenda voor de begrotingsver gadering wordt ook vermeld de verkie zing van een lid van het dagelijks be stuur voor de gemeente Herkingen, in de vacature van E. Struik, alsmede vast stelling van de tarieven voor de jaren 1960 en volgende. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Algol" (20-10); Austra lië: s.s. „Ballarat" (19-10), s.s. „Raki" (20-10); Brazilië: s.s. „Algol" (20-10), m.s. „Brasil Star" (24-10); Canada: m.s. „Prinses Irene" (22-10); Chili: via New York (22-10); Indonesië: s.s. „Ascanius" (19-101: Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" (20-10); Ned. Nw. Guinea: s.s. „Karimata" (22-10); Suriname: m.s. „Oberon" (19-10; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle" (18-10), S.S. „Groote Beer" (21-10). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9