ÉiiivrfDEn-niEuws Melissani gaai versiopie riolering schoon maken e sluikeR Koe-gebit Vuurzee na boising in de VS. Tien doden k Boerenbedrijf eist een goede boekhouding Resten van Salomo's tempel gevonden Gemeentebegroting 1960|gee(t telcort aan van ruim f 30.000,— Camerakeuze Nog v\fittep... stradend v«fit blad Vrgdag 16 oktober 1959 No. 2836 i~Yr mze 75 50 20 ca FOTO - ROTS9EA 11^*^1'^ 't 'f Xï-^ t¥#ï ff'fWi 23 Vervolgverhaal door W. Schippers 20 Kleine correctie inzake Jan De y^^itt De gebroeders gevonnist in een sententie des volks Zelfs hun neus gaf ergernis! Geschiedenis beschrijven moet, wat naakte feiten betreft, correct gebeu- en. Onlangs hadden wij Johan De Witt oor het venster, en schreven toen dat jj 21 juni 1672 des avonds zijn veder eerlegde en ook dat hij toen niet ver- loeden kon dat hij nimmer meer in ie vergadering van de Staten zou ver- chijnen. Deze veronderstelling wordt liet door de feiten gedekt. Hij is nog vèl ter Statenvergadering getogen toen van zijn ongeval en aanval hersteld vas. Hij kwam daar echter alleen om ijn ontslag aan te vragen, op 4 augus- us 1672. Hij deed dit weer a la De Witt: hij leid een grote rede over wat in zijn imbtstijd al tot stand gekomen was, ■indigde met ontslag te vragen en reeg benoemd te mogen worden tot laadsheer in de Hooge Raad. De Prins vond dat hij maar ontslag onder meer moest hebben en hoewel )e Witt 23 juli door de Gecommitteer- le Raden reeds gerehabiliteerd was ran de verdenking zichzelf uit 's Lands niddelen verrijkt te hebben, vond de 'rins toch nodig een onderzoek naar ijn finantiën in te stellen. Blijkbaar ;on de Prins zijn vernederingen uit zijn enge jaren niet vergeten, zegt prof. ilok in zijn Vaderlandse Geschiedenis. 20 augustus daaraanvolgend werd De Vitt mèt zijn broeder, door het volk op traat wreed vermoord. Comelis De Witt was in de Gevan- [enpoort gepijnigd en verhoord, dus >nder „pijn en banden" zeals dat heet- e. Hij bekende niets en werd gestraft net verbarming. Johan De Witt is niet oor de rechters gebracht. Over Cornelis bestaat een „sententie an den Hove van Hollandt" een von- lis dus, dat wij ook hebben gelezen. Iet is een lijvig stuk, op oud-hollands lapier gedrukt. Maar nu is er nog iets. Naar het uiterlijk geheel aan dit von- lis van het Hof gelijk, bestaat er nog en „vonnis" en gericht tegen de beide iroeders. Het wordt als „vonnis van en Hove" aangediend, is geheel cor ed geredigeerd en moet door een be- waam jurist of algemeen ontwikkeld nan zijn gemaakt. Niet door de Grif- ier van het Hof? vraagt gij. Neen, rant het blijkt een pseudo-vonnis té ijn, door het volk opgemaakt. Het is en pamflet, dus wat wij zouden noe- nen een strooibiljet. Toch is het met org gedrukt op stevig papier. Op 20 ugustus 1672 werden de broeders op traat vermoord; welnu op 20 augustus s dit „vonnis" geveld, want het slot uidt: „Aldus gedaen in de Openbare Ver- gaderingh, in 's-Gravenhage, den 20 August 1672 's middaghs ten 6 uren bij de Gevangenpoort en de Gerechts- plaetse. Ter ordinantie van de Ge meente voornoemt onderteekent: De Borgerij van de Zeven Provinciën en alle Liefbemmers en Voorstanders van Godts Kerca en 't Lieve Vader- landt." Het is dus kennelijk de schriftelijke itdrukking van wat er in het overgro- ;e deel van het volk omging. Eigen rechter zijn is te veroordelen, maar met '&e belangen van Nederland, Kerk en Tanje was ook trouweloos omgespron- !en. Aan de De Witten wordt in dit stuk erweten, onder meer: „het bannissement van Johan Kievit n van der Hooft; de dood van Rit- leester Buat; dat zij anderen hebben overgehaald ie verklaren dat zij nooit voorstanders :eweest zijn van de Gereformeerde Re- Igie." En zo is er veel meer. Te veel om ier weer te geven. Zij zouden volgens it stuk beiden „buiten pijn en banden" Mes bekend hebben. De straf is ook niet mis. Hun moeten e twee voorste vingers afgesneden ■orden wegens hun zweren tegen Oran je; hun oren idem; „haere neuse, die IJ in bekentenisse van haere personen lis een eer-titel voorstelde", handen. vingers en voeten moeten worden afge houwen; zij hebben gestolen geld geteld en hun voeten liepen tot het kwade." De „bekentenisse van haere perso nen" ziet ongetwijfeld op hun portret ten, die ook nu nog bekend zijn. De ge-; hele familie De Witt had een lange ge-j laatsvorm en een grote fraaie neus.. Blijkbaar waren zij daarop nog al. groots. Het wordt hun hier tenminste verweten. Ook staat in dit stuk van het volks verzet dat dit vonnis ,is gépronuntieert voor langh en ge-executeert den 20 augustus 1672." Het was dus al vroeger „uitgespro ken", al staat de datum er maar niet bij. Tenslotte nog: hoe vangt dit „vonnis" aan? Dat is ook al merkwaardig. Het begint aldus: „Sententie van Rechteren, Borgeren en Gemeente in 's Graven Haege. Haar zelven boven de Justitie stellende voor majesteitschennis niet strafbaar aan den lijve; dat heffen wij op. Doende recht. In Naam en ten dienste der Ne derlandse gemeente, tot rust van de steden der verenigde Landen." Men heeft dus de moeite genomen in een uitvoerige sententie bekend te ma ken hoe verbitterd men was over het beleid van de De Witten. Het is een gewaarwording van ge heel eigen aard wanneer ge zulk een oud, origineel stuk in handen néémt en doorleest. Waarnemer. steeds meer begint het besef, dat ook voor het boerenbedrijf een goede boek houding noodzakelijk en nuttig is, tot de boeren door te dringen. Vanaf 1 jan. 1935 is ieder, die een bedrijf uitoefent verplicht boek te houden, dit geldt dus ook voor de landbouwbedrijven, waar toe gerekend worden: akkerbouw, tuin bouw, fruitteelt, bloembollenteelt, boomkwekerij, veehouderij en pluim veeteelt, ook binnenvisserij en visteelt. Voor ons ligt: Eenvoudig boerenkasboek ingericht voor de Rijsinkomstenbelas- ting door H. Lugtmeyer, prijs 50 cent, franco per post 52 cent en ingevuld over het boekjaar 1 mei 1921 tot 30 april 1922 door mijn vader F. den Eer- zamen Fzn., te Goedereede. Daar vader in juli 1922 overleed is dit het laatste kasboek, dat hij heeft bijgehouden. Hoewel dus niet verplicht tot boekhou den zag vader reeds vroeg het nut daar van in. Uit mijn prille jeugd herinner ik mij nog, dat hij op bezoek ging bij de Inspecteur der Belastingen, te Hel- levoetsluis, omdat hij naar zijn mening te hoog was aangeslagen. Teruggeko men hoorde ik hem tegen mijn moeder zeggen, dat de Inspecteur hem in het gelijk had gesteld. Eén van de motie ven voor het boekhouden zal zeker wel geweest zijn: om met succes te kunnen reclameren tegen een te hoge aanslag in de belastingen. Het kasboek ziet er zo keurig en goed verzorgd uit, dat succes verzekerd moest zijn. En uit de gegevens in deze boekhouding blijkt duidelijk, dat geen enkele bron van in komsten is vergeten. We vinden er o.m. bedragen van nevenbetrekkingen in van slechts f 8,50 en 10,—. Het verheugt ons te kunnen constate ren, dat de belastingaangifte niet de enige drijfveer is geweest voor het boekhouden. Wanneer we in de kolom men van het tabellarisch kasboek, zo wel onder ontvangsten als uitgaven, hoofden aantreffen als tarwe, aardap pelen „ajuin", suikerbieten etc, dan was het doel van dit boekhouden dus ook: het vaststellen van de bedrijfs resultaten in haar onderdelen. Het was dus niet alleen een „fiscale" boekhou ding, maar ze had ook al iets van een „bedrijfseconomische" boekhouding. Op de meeste bedrijven volstaat men er mede een boekhouding te laten bij houden die er op gericht is de gegevens Volgens het belangrijke Israëlische dagblad „The Jerusalem Post" zijn on der de Bergkerk in het aan Jordanië toebehorende oude deel van Jeruzalem resten aangetroffen die waarschijnlijk hebben toebehoord aan de Salomonische tempel. Verscheidene voorwerpen zou den zijn gevonden, waarin inscripties staan die uit de tijd van koning Salo mo dateren. Van Israëlische zijde zou worden getracht de Jordaanse autori teiten te bewegen een wetenschappelijke staf toe te staan de opgegraven voor werpen aan een onderzoek te onder werpen. De firma Bovine Crowns, Ine Chappel Neb, Ver. Staten, is overgegaan tot de produktie van kronen voor de tanden van 56 jarige koeien te vervangen van koeien. Het is rendabeler, heeft zij bekend gemaakt, de afgesleten gebitten door kunstgebitten van rOestvrij staal, dan deze koeien die meestal nog goed produceren op te ruimen. De kronen werden over de afgesleten tanden ge zet, zodanig, dat ze nooit meer kunnen losraken. De gehele behandeling duurt slechts tien minuten voor bevestiging van acht kronen. De raad van Melissant vergaderde vrijdagmiddag om enkele agendapunten af te werken. Er was een belangrijk voorstel onder, n.l. votering van een bedrag van JO.OOO.voor het schoonmaken van de riolering, die in een zeer ver vuilde toestand bleken te zijn. De aanleg van de nieuwe riolering laat nog op zich wachten. Aan de openbare school werd een nieuwe onderwijzer be noemd; door het vertrek van een leerkracht zit men enige maanden in een moeilijke impasse. De gemeenterekening 1958 werd voorlopig vastgesteld met een tekort van 33.000.en de begroting 1960, die formeel werd aangeboden zal ook een tekort van ruim 30.000.te zien geven, waarvoor geen dekking is uit de saldi-reserve. De enige hoop is op de finantiële verhoudingsregeling, dat voor Melissant een hoger bedrag per inwoner zal worden gevoteerd. Na opening met gebed door burge meester H. Bos volgde vaststelling der notulen en kwamen de ingekomen stuk ken aan de orde. Deze betroffen hoofd zakelijk terugontvangen goedgekeurde raadsbesluiten; verslag van de Bond te gen het vloeken, idem van de I.Z.A. en van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N. W.B. Al deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. GemeenterefceTimff 1958 Voorgesteld werd deze vnorlopig vast te stellen. De commissie bracht verslag uit bij monde van de heer Molenaar, die tot goedkeuring adviseerde. Alleen vond deze het jammer dat de rekening met een tekort van 33000.sloot. Hij bra9ht dank aan het secretarie-perso neel voor de samenstelling. Eveneens van het Woningbedrijf en van het Alge meen Armbestuur over 1958. Voorstel tot benoeming van een on derwijzer aan de openbare lagere school. Voor de met ingang van 16 oktober 1959 door het vertrek van de heer Goed voor de belastingaangifte te verkrijgen. Wanneer er ieder jaar maar een be hoorlijk inkomen uit de bus komt neemt men aan, dat het met de gang van za ken in het bedrijf wel in orde is. Toch blijkt in vele gevallen, dat boe ren die op grond van de fiscale boek houding tot een goed inkomen zijn ge komen, op een bepaald moment voor geldelijke moeilijkheden komen te staan. Dit is dan vaak het gevolg van het feit, dat de boer zelf meende, dat zijn bedrijf behoorlijk winstgevend was terwijl dit in werkelijkheid niet het geval bleek te zijn. Het inkomen dat een landbouwer uit zijn bedrijf haalt, veelal met medewerking van een of meer gezinsleden, zegt nog maar heel weinig over de werkelijke rentabiliteit van het bedrijf. We mogen het inkomen van de boer niet gelijk stellen met de winst uit het bedrijf. We moeten een goed onder scheid maken tussen de begrippen in komen en winst.Het begrip inkomen ligt geheel in de persoonlijke sfeer en geniet grote belangstelling van de fiscus terwijl de winst een bedrijfseconomisch vastgesteld bedrag is, dat de werkelijke rentabiliteit van het bedrijf aangeeft. Er zijn in de praktijk vele bedrijven welke aan de boer, die b.v. met zoons werkt waaraan hij niet ten volle loon behoeft te betalen, wel een ruim fiscaal inkomen verschaffen. Het gezin kan er ook behoorlijk van leven, maar het be drijf als zodanig kan dan toch nog wel verlies opleveren. Wanneer op een der gelijk bedrijf de zoons b.v. eens voor zichzelf willen beginnen, of gaan trou wen en wel voor hun werk het volle loon willen ontvangen, dan is Leiden in last. Het gevaar van koersen op het kom pas, van de fiscale boekhouding be slaat daarin dat men vaak denkt dat het bedrijf behoorlijk rendeert en er daardoor niet over denkt over te gaan op nieuwere, meer economischer wijzen van bedrijfsvoering. Men komt dan ach terop en op de duur kan men "dan voor ernstige moeilijkheden komen te staan. Op onze school krijgen de leerlingen uit de 4e klas daarom niet alleen les in landbouwboekhouden, doch ook in be drijfseconomie en leren ze naast het bepalen van het fiscale inkomen ook het vaststellen van de bedrijfsecono mische winst. Dezer dagen ontvingen de leden van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting op ons eiland een circulaire, waarin hun o.m. de gelegenheid wordt geboden deel te nemen aan een op te richten be drijfseconomische cursus. We kunnen niet anders dan de leden van harte ad viseren, zorgt dat deze cursus er komt, aarzelt niet en geeft U zo spoedig mo gelijk voor deze cursus op. uit meer dan 100 stuks. Vanaf f 14.— tot 1000.—. hart vrijkomende betrekking hebben zich 12 sollicitanten aangemeld. Na ken nisneming van de omtrent hen ontvan gen inlichtingen hebben b. en w. met vijf van hen kennis gemaakt. In overeenstemming met het gevoe len van het hoofd der school en na gepleegd overleg met de inspecteur van het lager onderwijs bieden b. en w. de volgende voordracht aan: 1. J. Tierolf, 2. J. A. van Deelen en 3. L. Witvliet. De voorz. lichtte toe dat no. 1 van de voordracht verloofd is met een on derwijzeres, die bereid is desgewenst de school te dienen met lesgeven. De heer Leijdens Sr. informeerde of die persoon vervroegde vrijstelling krijgt van militaire dienst, waarop de voorz. antwoordde dat dit zeer waar schijnlijk is. „Als hij getrouwd is zijn we voor één jaar onderdak" meende de heer v. d. Spaan. Ze blijven toch niet lang hier! De heer Prins informeerde wanneer de heer Tierolf met verlof uit dienst zou komen, waarop de voorz. zei wanneer hij benoemd werd dat hij in januari met groot verlof kwam. De heer Molenaar wilde weten of er uit de 12 sollicitanten nog niet iemand was, die vroeger uit dienst kwam. De voorz. bevestigde dit; daarom is het aantal sollicitanten zo groot. Men speculeert er op: deze regeling geldt al leen voor de Zeeuwse en Z. Holl. eilan den. De keuze uit 12 was- voor b. en w. wel moeilijk aldus spreker. ,Dan volgde stemming. De heer Tie rolf ontving zeven stemmen, zodat hij met alg. stemmen was benoemd. Moeilijkheden De heer Prins vroeg hoe b. en w. de tijd dat er een vacature is, dacht te overkoepelen. De voorz. antwoordde dat er 2 vaca tures zijn tot begin januari, wat de O.L. School moeilijkheden geeft. Om er in te voorzien met een tijdelijke kracht is geprobeerd maar mislukt. De heer Prins vroeg naar de moge lijkheid een onbevoegde kracht aan te stellen. De voorz. antwoordde dat dit dan voor rekening van de gemeente kwam. Spr. wilde er niet op vooruitlopen, om dat b. en w. nog wil proberen er in te voorzien. „Het is geen vooruitlop'en" zei de heer Prins. We kunnen de kinderen toch niet naar huis sturen! „Voor mij is de vraag of een onbe voegde (volgens de wet) mag aange steld" merkte de voorz. op. „B. en w. mag een onbevoegde aan stellen" meende de heer Prins. „De raad behoeft daar niet in worden gekend" was zijn mening. „Wel door de finantiële consekwen- ties" zei de voorzitter. Het zal de ge meentekas 1000.— of 1500.— kos ten. „Dan gaat het 3000.kosten" zei de heer Leijdens Sr. omdat deze kosten doorberekend worden voor bijzonder onderwijs. „Het is spreken „ins blaue hinein" stelde de voorzitter. Als de mogelijk- Vervolg pag. 2, Ie kolom) Minstens tien personen zijn om het leven gekomen, toen in het Amerikaanse stadje North Bruns wick bij dichte mist een autobus met studenten tegen een met benzine geladen tankauto botste, waardoor beide voertuigen in brand vlogen. Bij de botsing ont plofte de benzinetank van de bus, waardoor de meeste inzit tenden in de vlammen werden gehuld en later ook de tank van de tankauto explodeerde. Deze foto laat zien hoe Roscoe Pol, de chauffeur van de tank auto (pijl) uit zijn brandende wa gen klom. Hij liep slechts lichte verwondingen op. „En hoe is de naam van die man? B ,„'^'j schipper? Leeft hij misschien 1 Adriaan Nitzema was driftig opge- prongen en vlak achter elkaar had hij ■eze vragen gedaan. Hij zou wellicht |og veel meer gevraagd hebben, indien |e heer de Gorter hem niet in de rede ps gevallen met de woorden: I iiStop eens even Nitzema, ik kan geen ™ele vraag beantwoorden, indien je niet eerst inlicht omtrent datgene pat mij in deze zaak nog duister is. Jlereerst moet je mij eens ophelderen, |oe het komt, dat je zelfs de naam niet peet van de man, met wie je moeder letrouwd is geweest; mij dunkt, dat je Parover toch wel inlichtingen had Imnen krijgen." ,;,'k Begrijp, dat U dit vreemd schijnt, Rnheer de Gorter, doch laat ik U zeg- l=n, dat mijn moeder sterk onder de Pvioed van haar tweede man stond, en Icht schijnbaar het beste ge- P^nt nooit een woord te reppen over de T^n, die reeds gestorven was, vóór ik geboren werd. Eerst bij het overlijden van mijn moeder heeft mijn stiefvader me verteld, dat ik niet zijn zoon was, maar het kind van een Zeeuwse schip per, die deel placht te nemen aan de sluikhandel tijdens de Franse overheer sing en sneuvelde in een gevecht met kustwachters, 't Viel mij tamelijk ruw op het lijf," ging de jonge man voort, „en al had ik nu niet zo erg veel met Jauk Nitzema op, ik had hem toch va der genoemd. Ik wist niet beter of hij was het, en mijn broer en zuster, met wie ik was opgegroeid, werden mij thans als het ware ook vreemd. „Ik vroeg Jauk Nitzema, hoe dan mijn eigen naam was, als ik geen Nitzema heette en toen vertelde hij mij, dat hij mij wettelijk als kind had aangenomen en ik dus zijn familienaam droeg. Helaas, wist hij zich de naam van mijn vader niet meer te herinneren. Toch meende mijn stiefvader mij wel op weg te kunnen helpen, om die te vinden. Behalve een klein sommetje geld, dat hij nog enkele voorwerpen in zijn be zit, die eens mijn vader hadden toebe hoord, zoals een zilveren tabaksdoos, die hem geschonken was door de kapi tein van een Engels schip, dat schip breuk leed op de Zeeuwse kust en waarvan alle opvarenden gered wer den door een paar stoutmoedige Zeuw- se schippers, waarvan mijn vader er één geweest was. „Aan de binnenkant van het deksel van die doos staat ook de naam van je vader gegraveerd vertelde Jauk Nit zema mij. Verder kon ik niets uit hem krijgen, en een uur later was ik ver- getracht te lezen wat in het deksel van trokken, om een schip te gaan zoeken. „Zodra ik gelegenheid kreeg, heb ik de ziveren tabaksdoos stond gegraveerd Dit liep echter op een teleurstelling uit om de eenvoudige reden, dat het fijne graveersel juist op het plekje waar de naam van mijn vader staat, zó onlees baar is, dat ik er totaal niets uit wijs kan worden. Toen heb ik nog getracht inlichtingen te krijgen omtrent de naam van mijn vader te Stavoren, maar ook dat liep op niets uit.. Men deelde mij daar mee, dat de gemeentelijke admi nistratie uit die tijd zo hopeloos in de war was geweest, dat men niet het minste spoor van enig stuk, mijn zaak betreffende kon vinden. En thans heb ik verteld, wat ik van mijn familieomstandigheden weet mijn heer de Gorter, vertel U mij nu, wie de man was, van wie gij denkt, dat hij mijn vader was." Met enigszins afgewend gelaat had Andries de Gorter geluisterd naar deze sobere mededelingen, 't Was somber in het kantoor van de reder; de dichte, grauwe regenwolken, die de hemel be dekten en het doordringen van elke zonnestraal tegenhielden, ontlastten zich in een telkens dichter vallende re gen, die door geen zuchtje voortgedre ven met eentonig geluid loodrecht neer viel. In 't gemoed van Andries de Gorter was het nog grauwer en troostelozer dan daarbuiten in de natuur, 't Was hem door de ziel gesneden, toen Adri aan hem vertelde van die nalatenschap van zijn vader. Ongeveer twee honderd gulden, had de jongeman achteloos ge zegd. Dat was het bedrag, dat hij op die rampzalige dag de jonge weduwe had ter hand gesteld als het erfdeel, waar op ze recht had. Hij had zich vast voorgenomen, de zoon met woeker terug te geven, wat hij diens moeder eenmaal zo laaghartig had onthouden, maar de man, die in de grootste gevaren en in de moeilijkste omstandigheden van zijn leven nooit aarzelde of terugweek, als het op het nemen van een moeilijk besluit aan kwam, vond nu geen moed, om rond borstig en openhartig zijn schuld te be lijden en de sluier op te lichten, die over die donkere plek in zijn verleden lag. Wat zou die eerlijke, trouwhartige Fries zeggen, als hij vernam, dat de enige broer van zijn vader gehandeld had als een schurk, die van de onkunde van een weduwe misbruik had ge maakt, om haar te onthouden, waarop ze recht had? Zou dan die jonge man, met zijn levendig temperament, niet in toorn opstuiven? Of erger nog: hem zijn geld voor de voeten werpen en met ver achting de man, die eens zijn arme moeder bedroog, de rug toekeren voor altijd? Immers, sinds het uur, dat hij Adriaan Nitzema had leren kennen, stond het bij hem vast, dat hij de jon geman aan zich zou trachten te ver binden met alle macht, waartoe zijn rijkdom hem in staat stelde. Neen, nu kon hij nog geen open kaart spelen; la ter misschien „Heb je er nooit over gedacht, dat je vader nog bloedverwanten in leven zou kunnen hebben?" De jongeman haalde eningszins on geduldig de schouders op. Het ergerde hem, dat de reder nog draalde met een rechtstreeks antwoord op de vraag of hij wist, wie zijn vader was. „'t Is mij tamelijk onverschillig, of er mogelijk nog een neef of nicht van mijn vader bestaat. Van meer belang acht ik het, of U mij iets kunt medelen over wat mijn vader zelf betreft, en de wij ze, waarop hij de dood vond." „Dat kan ik me begrijpen, dat verre neven en nichten je onverschillig zijn, maar als je vader nu nog eens een broer had, zou dat je misschien belang inboezemen? En stel je verder eens voor, dat die oom een vermogend man was, en in staat, je voort te helpen, mij dunkt, dat zou je niet onverschillig zijn?" Weer haalde Adriaan de schouders op, en antwoordde eningszins geprik keld: „Kunt U mij iets vertellen van mijn vader, mijnheer de Gorter, ja of neen?" Nu kon Andries de Gorter niet langer verschuiven wat hem zwaar viel, en met beide handen op de knop van zijn stok gekruist, voegde hij de jonge man toe: „Kun je zwijgen, Adriaan Nitzema, als je iets verteld wordt, dat voor an dere oren niet bestemd is?" En na een bevredigend antwoord ontvangen te hebben, ging de reder voort: „Welnu, luister dan en vraag mij niets, vóór ik uitgepraat ben." HOOFDSTUK 14 DE SLUIKERS VAN DE VUURPIJL Ongeveer een kwart eeuw geleden was het ellendig gesteld, en zowel de boer als de handwerkman, de handelaar zowel als de schipper, allen leden on der de druk van Napoleon. Zijn streven, om Engeland te doen buigen voor zijn wil, trof ons hier te lande bijna even zwaar als Engeland. Was het wonder, dat de smokkelhandel ging bloeien langs de kusten van Ne derland? 't Was een gevaarlijk bedrijf; wie door de waakzame douane werd overrompeld en gepakt, verspeelde er zijn schuit en zijn vrijheid, soms ook het leven mee. Ook hier in Veere tierde het verboden bedrijf en de stoutste slui- kers (zo noemde men de smokkelaars) waren ongetwijfeld twee broers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 5