Landbouwschuur te Den Bommel in brand r Hofman-van Putten Familie Bruggeman - Goedereede - bii de inmetseling der voorspellingen Plaatse brandweer gaf na alarm in 13 minuten water E.H.B.O.-nieuws ]y[oi|)rrijder botste tegen tractor Jaarlijkse Floralia in Openbare School te Sommelsdijk 32e jaargang Dinsdag 13 oktober 1959 No. 2835 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm Bt) contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GOEDEREEDE Zie aovertentie heropening textielhandel LEVERTRAAN Centrale Veiling Middelharnis De koker wordt^naar de donn van Utrecht gedragen ZEELAND Piuimveemarkt „Er is brand in een landbouw schuur te Den Bommel!!" zo klonk zaterdagmiddag het alarm door de te lefoon, dat de commandant van de Bommelse brandweer doorgaf aan zijn collega de Vos in Ooltgensplaat. De brandweer van Den Bommel kan n.l. nog altyd niet met de motorspuit werken, omdat deze tijdens de jong ste B.B.-oefening te Oude Tonge een gebarsten pompmantel heeft opgelo pen. Hoewel de afstand toch nog al tijd 10 a 12 km. is tussen beide dor pen, gaf de Plaatse brandweer in zegge dertien minuten water. Onge looflijk maar waar! En dat nogal on danks dat in de Plaatse Langeweg een automobilist het blijkbaar niet nodig v<i' d om de brandweerauto te laten p «ren of eigen snelheid te verhogen. Aan het snelle en kordate optreden van de Platenaars, die ge holpen door de Bommelse brandweer zo snel water konden geven, is de nog nieuwe landbouwschuur van de heer D. Ras i^Bor algehele verwoesting be hoed. Kordaat optreden Het is niet de eerste keer, dat op het boerenerf van de landbouwer D. Ras het vuur woedde, want in 1954 is de grote landbouwschuur totaal afgebrand. Er is nadien een nieuwe stenen schuur gebouwd, die geheel brandveilig is, maar die het echter door deze brand weer lelijk te verduren kreeg, daar er grote scheuren in de muur te zien wa ren. Te ongeveer half vier zaterdagmid dag werd de brand ontdekt, doordat er dikke rook door het dak kwam. Zoals hierboven gezegd is- er toen direct alarm geslagen en werd de hulp inge roepen van Ooltgensplaat, alsook van Stad aan 't Haringvliet. Het corps van Ooltgensplaat was er het eerst, die dan ook het genoegen had de schuur van een wisse ondergang te redden. Het vuur was wel zeer h'ëvig, want de muren vertoonden later scheuren en de dakgoot was gesmolten. De brand zou ontstaan zijn, doordat een zoontje van de landbouwer met lu cifers in de koelenstal speelde. Het stro in de z.g. koeiengoot vatte vlam en vond verder gretig voedsel in het ove rige brandbare materiaal. Het Plaatse brandweercorps had eer van hun werk en al hadden de mannen er hun vrije zaterdagmiddag voor moe ten opofferen en zagen ze zwart van de rook en het vuile stro, er heerste een opgewekte stemming. Méér dan bij de mannen van de Bommelse brand weer die nog steeds met een kapotte spuit zitten en de hoop koesteren, dat deze spoedig zal worden hersteld. De Plaatse brandweer in aktie. Ondanks dat de mannen zo zwart zagen als roet, was er een opge wekte stemming, want de schuur, kon worden behouden. Rechts de brandweerman Birkhoff, met een glunderend =ie:'c' om het behaalde succes. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Op donderdag 8 okt. hield de afd. Middelharnis-Sommelsdijk van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. haar contactavond. Op die avond werden aan dertien ge slaagden van de E.H.B.O.-cursus '58-'59 de diploma's en insignes uitgereikt. Verder werden acht geslaagden het E.H.I.O. (eerste hulp in oorlogstij d( di ploma uitgereikt. De cursus E.H.I.O. kan men volgen als men reeds in het bezit is van een geldig E.H.B.O. diplo ma. Deze cursus wordt verzorgd door het Roode Kruis en E.H.B.O. samen. De docent voor de E.H.B.O.-cursus was dr v. d. Peppel. De docent voor de E.H.I.O.-cursus was dr. Bakker. Beide doktoren kregen van de cur sisten een langspeelplaat aangeboden. Hun assistenten (voor deze avonden) bloemen. Dit seizoen is de E.H.B.O. gestart met het geven van enige voorlichting aan huismoeders over E.H.B.O. thuis. Dat de avonden resultaat hadden blijkt uit het feit dat er reeds acht dames zich opgaven voor het volgen van de cursus E.H.B.O. '59-'60, die vermoedelijk een aanvang neemt op 28 okt. a.s. Zijn er nu nog dames en "heren die zich ook voor deze cursus willen opgeven, kun nen dit doen tot 17 okt. a.s. bij de se cretaresse mevr. Kroos-Vijfhuize, Ma- rietjespad 21, Middelharnis. DIRKSLAND -; Oud dorpsgenoot overleden. De heer Tjerk Molenaar, oud-hoofd van de Graaf Jan van Nassauschool te Rotter dam-Zuid, in zijn jonge tijd onderwij zer aan de School met de Bijbel alhier, IS in de leeftijd van 68 jaar overleden. De heer Molenaar was lid van het hoofdbestuur van het Landelijk Ver band van Jongelingsverenigingen der Geref. Gemeenten en heeft als zodanig het contact met het eiland onderhouden Omdat hij op geregelde tijden voor de J'V.'s als spreker optrad. Hij was me dewerker aan het Jeugdblad „Daniël" jn behandelde daarin een vragenru- briek. lieden dinsdag is de overledene op de i'Uiderbegraafplaats te Rotterdam ter aarde besteld. ~- Burgerlijke stand. Overleden: J. ^touten 83 jaar echtg. van A. M. Klei- ™d; z. van den Doel, 68 jaar echtg. van L. de Gast; J. Oudzegel 40 jaar «*tg, van W. Troost. ""Collecte. Deze week zal de jaarlijkse ™is aan huis collecte worden gehou- oen voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. HERKINGEN 7 ^^taling zitplaatsgelden. A.s. don- uwdagavond 16 oktober van 7-8.30 uur a' er in de consistorie der Geref. Ge meente gelegenheid zijn tot betaling I^'l^tplaatsgelden. do V.? •'^^t collecte. De collecte voor hLil"'^- scliool in de GerefGemeente heeft opgebracht de som van 87,17. I'HERKINGEN De motorrijder L. Almekinders had maandagavond het ongeluk nabij de hofstede van C. Tanis (Groenland) in botsing te komen met de tractor bere den door dhr. L. van Eek. Deze botsing had tot gevolg dat de heer Almekinders zijn been brak. Na voorlopig verbonden te zijn door dokter Elvé is hij haar het ziekenhuis te Dirks- land vervoerd. De motor was flink be schadigd. Raadsvergadering. Heden dinsdag 13 oktober, om acht uur zal de raad der gemeente alhier in openbare vergade ring bijeen komen. Ongeluk.. De werkman J. C. de Geus werkzaam op het R.D.M, te Rotterdam, had tijdens zijn werkzaamheden het on geluk een zwaar voorwerp op zijn been te krijgen met het gevolg dat hij zijn enkel kwam te breken. Geneeskundige hulp bleek noodzakelijk. STELLENDAM Opbrengst. De kerkbouwactie van de Ned. Herv. kerk heeft in deze gemeen te opgebracht 2958,20, hier zijn de giro opdrachten nog niet bij inbegrepen Woonhuis gekocht. Op de gehouden verkoping voor de Erven Troost is za terdagmiddag door dhr. den Eerzamen uit Goedereede een woonhuis met win kelpand aangekocht aan de Voorstraat voor rekening van dhr. J. Lokker voor de prijs van 6150,—. De heer Lokker groentehandelaar woonde vanaf de wa tersnood nog in het oude gemeentehuis, welk enige tijd geleden gekocht werd door de Ned. Herv. kerk, die nu tot de bouw van een verenigingsgebouw zal overgaan zodra het ontruimd is. P.I.T.-coliècte. Deze week zal er ook in deze gemeente een huis aan huis col lecte gehouden worden ten bate van de P.I.T. (Protestants Interkerkelijk Thuis front. Geeft allen met milde hand. Leesbibliotheek. Gezien het zeer lage leesgeld t.w. 0,50 inleggeld en verder 0,10 per boek per week (voor de jeugd maar 0,05 per week), twijfelen wij er niet aan of er zal ook deze winter weer een druk gebruik van deze bibliotheek wor den gemaakt. Een catalogus krijgt U gratis. De uitlening van boeken geschiedt elke donderdagavond in het gebouw To renslop: van half zeven tot zeven uur voor de jeugd en van zeven uur tot half acht voor volwassenen. Aktie jubileum „ApoUo". Het jaartal 1961 heeft voor de Goe- reese muziekvereniging „Apollo" een belangrijke klank. Dan zal het namelijk 75 jaar geleden zijn dat deze vereniging werd opgericht. Gezien de resultaten van dit fanfa- rekorps n.l. elk jaar een eerste prijs iii de vaandelafdeling van de landelijke federatie, al van J.951 af, dient bet jubi leumjaaf~I96r liiet'ónóptemerict yoprbij te gaan. Teneinde aan de jubilerende vereni ging namens de burgerij een passend geschenk te kunnen aanbieden, heeft zich een comité gevormd onder voor zitterschap van burgemeester J. baron van Knobelsdorff. Dit comité heeft als eerste aktie reeds een oliebollendag ge houden, welke dag dank zij de me dewerking van de bevolking een goed succes heeft gehad. De volgende daad van het comité zal zijn het organiseren van een bazar. Deze zal op donderdag 22, vrijdag 23 en zaterdag 24 oktober a.s. worden gehou den in de uienloods op de Varkens- markt. Naar wij hebben vernomen wordt deze bazar groots opgezet met di verse leuke attracties en een weivoor ziene consumptietent. Onder de attrac ties zullen er enkele voorkomen in een vorm die tot nu toe nog niet op ons eiland te zien is geweest. Zuiver van smaak en rijk aan vitamine is de uit WED. KURVINK's DROGISTERIJ OUDDORP Grote aardappel. Door de landbou wer C. Grinwis Cz. werd een aardappel gedolven die 1100 gram woog. NIEUWE TONGE Benoeming. Zuster L. v. d. Meijde, afkomstig uit deze gemeente en thans werkzaam te Rotterdam, is als wijkver- pleegster benoemd te Bruinisse. Collecte P.I.T. Van 12 t.m. 17 oktober zal te Nieuwe Tonge collecte worden gehouden voor Protestants Interkerke lijk Thuisfront (P.I.T.) Betaling zitplaatsen huur. Heden dinsdagavond zal in de consistorie der Ned. Herv. kerk voor de laatste maal zitting word engehouden tot het innen van zitplaatsenhuur. Bij niet voldoen vervallen de plaatsen aan de kerk. Verkoopavond. De meisjesvereniging „Draagt elkanders lasten" zal a.s. vrij dagavond van 6 tot 9.30 uur in het voor malige oude liedenhuis een verkoop avond houden van gemaakte goederen. Men rekent op veel belangstelling. Veiling van dinsdag 12 oktober 1959. Middel pootuien 22,02; Zaai-uien 21,98; Drielingen 19,99; picklers 20,25 11,—. Totale aanvoer 31 ton. RECTIFICATIE Aan de binnenzijde van dit blad is een artikel afgedrukt over de nieuwe zaak van fa. H. Braber te Dirksland, waarin een lelijke fout is geslopen. Er staat: dat vijftig jaar geleden begonnen is met de verkoop van jekkers, die „bankers" werden genoemd. Dit moet zijn „bonkers" de typische. Flakkeese uitdrukking voor jekkers. (Red.) Op het moment wordt in de Openbare Lagere School te Sommelsdijk weer de jaarlijkse Floralia gehouden, de ten toonstelling van bloemen en planten, die door jongens en meisjes van deze school zelf zijn opgekweekt. Aan die expositie is ook weer het jaarlijkse ver- lotinkje verbonden, dat moet dienen ter dekking van de onkosten, maar het zou ons niet verwonderen als het nu de laatste keer was dat men lootjes kan kopen, want wethouder Ie Comte, die de eer had de tentoonstelling te openen was vol lof voor alles wat er te zien was, voor de organisatie, voor de toe wijding, die de kinderen voor de plan- tenverzorging aan de dag hebben ge legd en voor de leiding die de onder wijzers daarbij hebben gegeven, maar een verloting vond hij niet erg passend en hij gaf het hoofd der school, de heer C. van Nimwegen en de oudercommis- sie de goede raad om de lootjes voor taan maar aan de kant te zetten en liever bij de gemeenteraad om een bij drage aan te kloppen, een suggestie, die natuurlijk direct weerklank vond. Met zeer veel lof en ook dankbaar heid van de zijde van het gemeentebe stuur gewaagde de wethouder van de adoptie van een gemeentelijk plantsoen door de leerlingen van de school. Die adoptie is voortgevloeid uit een klacht, die burgemeester Hordijk vorig jaar bij de opening van de Floralia uitte, n.l. dat de Sommelsdijkse jeugd zo verniel zuchtig was en geen plantsoen onge moeid liet, waarop het schoolhoofd di rect inhaakte met het aanbod om een plantsoen ter verzorging aan de school cp te dragen. En dat heeft een schitte rend resultaat opgeleverd; het betref fende gemeentelijk bezit is thans een lust voor het oog vooral aan de omwo nenden en er zit zelfs geen bochtje of kronkeltje in de afrastering. De wet houder vond dit een gelukwens van en voor de gehele gemeente waard. De Floralia is weer zeer interessant en getuigt van de opofferingen die kin deren en ouders zich hebben getroost om met prachtige bloemen en planten voor de dag te komen, waarbij er reke ning mede gehouden dient te worden dat -deze uitzonderlijk droge zomer extra moeilijkheden heeft gegeven bij het opkweken van planten. Opvallend ter expositie is mede de hoorn des over- vloeds, die een keur van Flakkeese land- en tuinbouwprodukten uitstort, maar waarbij tevens wordt aangeduid dat de Flakkeese telers helaas nog zeer moeilijk met hun produkten naar de vaste wal kunnen en dus afzetgebied missen, iets waarin alleen een vaste oeververbinding bij de hoorn staat een brug verbetering kan brengen. De eerste prijzen in de verschillende soorten werden behaald door: Wim van Moort. De leerlingen van de eerste klas, Leo van Nimwegen, Rudi Gous- waart. Dik Muller, Lenie Groen en Ina Vogelaar. SOMMELSDIJK Danmieuws „Denk en Zet". Afdeling I. W. v. d. Welle en C. Zoon hadden beiden spoedig dam, v. d. Welle won deze partij vrij vlug 20. B. Vis had met Verolme weinig moei te toen Verolme een eenvoudige zet niet zag liep Vis tot winst 20. H. Groenendijk kon het tegen F. Noordijk niet verder brengen als re mise 11. Ook Lodder kon het nu niet verder brengen als rem.isie tegen Krijgs man 11. Ook de partij A. v. d. Sluijs Buijs die vrij lang duurder werd re mise 11. Afdeling II. Koese won van Mossel man 20. M. V. Lente won al vlug van G. V. d. Sluis O2. A. v. Gulik won van de goed spelende H. Schellevis 20. Verbiest kwam tegen L. Schellevis nog al eens in het nauw maar won 20. Jeugdafdeling. Piet Noordijk mocht van geluk spreken tegen Piet Zoon die de winst liet glippen 20; Leen Kaste- leijn won van Hannie van Es deze partiji had zeker wel remise mogen zijn. Leen Mosselman verloor van Leen Kasteleijn O2. Hannie v. Es verloor wederom nu van Piet Noordijk. Na afloop van de competitie-wedstrijd speelde Verbiest tegen de jeugdafdeling en verloor van Hannie van Es en Piet Zoon. De start in de jeugdafdeling: Piet Noordijk 5-5-0-0 10 punten Piet Zoon 5-3-0-2 6 punten; Leen Kas teleijn 4-2-0-2 4 punten; Leen Mossel man 4-1-0-3 2 punten; Hannie van Es 4-0-0-4 O punten. De jeugdafdeling speelt een dubbele competitie 16 partijen. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de week van 5 tot 10 oktober zijn in de haven geladen 5 schepen met suikerbieten voor de fa briek te Puttershoek, met een geza- meiüijke inhoud van 1030 ton. In de Galatheesehaven werd geladen 1 schip met suikerbieten. (200 ton) voor de fa briek te Dinteloord. Reuze biet. Alhoew'él het niet zo'n voortreffelijk bietenjaar is als vorig jaar, toen naast een hoge opbrengst er dikwijls reuze bigten in het gewicht werden aangevoerd, komt het dit sei- Woensdag j.l. is de heer J. Brugge- man uit Goedereede, met vrouw en zoontje, er getuige van geweest, dat zijn, in een koker gestopte voorspelling omtrent de luchtvaart in het jaar 2000 in de voet van de Utrechtse Dom is in gemetseld. Aan deze bijzondere ge beurtenis waren heel wat officiële plechtigheden verbonden. Allereerst een ontvangst van alle genodigden in de aula van de Rijksuniversiteit, waar de burgemeester van Utrecht, phr. De Ra- nitz, en de president-directeur van de K.L.M, het woord hebben gevoerd. Evenals bij de andere plechtigheden was hierbij de familie Bruggeman aan wezig, de heer Bruggeman zelf als de enige van de tien door de KLM uitge nodigde voorspellers. Een leger van fo tografen, radio en televisie legden alles wat er plaats vond op film of op de ge luidsband vast, ook het inmetselen van de loden koker, die de aula in handen gegeven werd van een kleinzoontje van de heer Aler, die het glanzend bewerk te omhulsel naar de domtoren droeg, vergezeld van de jongeman, die de ko ker heeft vervaardigd, de 17-jarige Alex van Hemert uit Nieuw-Vennep, leerling van de K.L.M.-bedrijfsschool. Opde foto: De heer en mevrouw Bruggeman-van Dam van Goede reede even vóór het moment dat de koker werd ingemetseld. Het zoontje van de heer Aler draagt het glanzend omhulsel met de „geheimen" naar de Domtoren. zoen ook nog weleens een enkele keer voor, dat er een zeldzaam exemplaar bij de tareerders ter weging wordt aange boden. Zo bracht landbouwer G. M. van Oorschot vorige week een reuze biet op de Kaai, die een gewicht had van 6 kg en 2 ons. Kerkdienst. Woensdagavond hoopt voor de Gereï. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok te Dirksland. Aanvang 7 uur. Verzoek afgewezen. Door B. en W. is het verzoek van de heer J. M. van Reijen, Achthuizen 106, om een opslag plaats voor butaan- en propaangas te mogen oprichten, geweigerd. ------O------ ST. ANNALAND Dankdag voor het Gewas. De jaar lijkse Dankdag voor gewas en arbeid is voor de Ned. Herv. kerk alhier vastge steld op de derde woensdag in novem ber, dus op 18 november. Zo mogelijk zullen ook in de Geref. Gemeente en in de Vrije Gereformeerde Gemeente op die datum kerkdiensten gehouden wor den, omdat men zo veel mogelijk het karakter van dé Dankdag wil doen uit komen in het houden van kerkdiensten in alle plaatselijke kerken. Aanbesteding. Te Bergen op Zoom werd aanbesteed het herbestraten van diverse straten en het aanbrengen van koud-asfaltbeton op enkele van deze straten in genoemde gemeente. Van de inschrijvers was de firma Aug. van Dijck Petit uit Bergen op Zoom de hoogste voor 32.000,terwijl de Ge broeders Johs. en M. Moerland uit St. Annaland met hun bedrag van 31.000 de laagste inschrijver waren. De raming bedroeg 40.750,De gunning werd nog aangehouden. AardappelveUing van donderdag. St. Annaland, 9 okt. 1959. Furore 16,07; eigenheimers 2 14,06; bintjes 16,59; voer 5,95. Alles per 100 kg. Aanvoer 11.500 kg. Scherpenissse, 8 okt. 1959. Geen aan voer. Op de piuimveemarkt van vrijdag S oktober 1959 werden aangevoerd -7000 kippen. Kippen (witte) f l,30-^/r,40 per lEg le vend gewicht; Idppen (gekleurd)'-/ 1,25 1,35 per kg levend gewicht; tamme konijiien 4,— 8,per stuk; Ruim aanbod van kippen met leven dige handel en de prijzen als vorige week. en de 27-jarige metselaar Anton van der Belt, jongste metselaar van de dienst openbare werken van de dom stad, die de koker, nadat deze door Al- phonse Bakker in de nis was geplaatst, heeft weggemetseld. Op het domplein gaf de KLM-harmo- nie een corps van tachtig muzikan ten, waaronder ook dames een con cert, na een mars door het centrum van Utrecht. Na het inmetselen van de koker (hij is met edelgas gevuld en niet van lood maar van edelstaal), werden alle ge nodigden door de burgemeester van Utrecht ontvangen in de burgerzaal van het raadhuis, in een staande receptie. Deze werd ingeleid met een zeer inte ressante en humoristische rede van de burgemeester en kreeg een hoogtepunt door het opvoeren van een toneelstuk, geschreven en gespeeld door Utrechtse journalisten en waarbij de luchtvaart werd nagegaan vanaf de alleroudste tijden tot heden en een voorspelling werd gedaan t.a.v. de toekomst. Tijdens de receptie in de burgerzaal zijn velen met de familie Bruggeman kennis komen maken; de burgemeester, de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de president-directeur en de president-commissaris van de KJ1,.M., de voorzitter van de Utrechtse journalistenclub, dames- en herenstu- denten van de universiteit en meerdere anderen, waarbij er waren, die aan Jan het geheim van zijn voorspelling trach ten te ontfutselen, maar natuurlijk nul op het request kregen. Bijzonder be langstellend was men ook naar het vorderen van het Deltawerk in het Ha ringvliet, waarbij Brugeman is betrok ken. Voor de familie Bruggeman is het een onvergetelijke dag geworden, fees telijk, maar ook spannend en iets waar over alle drie steeds zullen blijven spreken. De heer Aler zegde de kleine Dimmen een fraai vliegtuigmodel toe en van de burgemeester van Utrecht is hem een uitnodiging te wachten, zoals de andere, bij de plechtigheid van het inmetselen betrokken, jongens ontvin gen en die zal luiden: „Hiermede verleen ik, Jonkheer Meester Constant Johan Adriaan de Ranitz, Burgemeester der ge meente Utrecht, aan DIMMEN BRUGGEMAN te Goedereede het privilege om, zo God het wil, als gast van het gemeentebestuur van Utrecht aanwezig te zijn bij de plechtige opening op 7 oktober van het jaar 2000 van de koker, inhou dende de voorspelling over de ontwikkeling van de burger luchtvaart in het jaar tweedui zend, welke koker mede door zijn toedoen heden in de voet van de Domtoren te Utrecht werd ingemetseld ter gelegenheid van de herdenking van het veertig jarig bestaan der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Gedaan te Utrecht op de acht ste dag van de tiende maand Anno Domini negentienhonderd negenenvijftig."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1