EIÜVrfDEII-niEUWS De veemarkt te Sommelsdijk Comiié Vluchielingenjaar 1959- '60 San balm Met PIT op pad Modeshow firma Roodzand ie Dirksland natuurlijk de natuurzuivere Greveliügendam-rallaye te Bruinisse werd een succes Camerakeuze 3e blad Vrijdag 9 oktober|1959 No. 2834 Weing handel in vee Droogte onderwerp van gesprek In één nacht Uw handen gaaf en zacht Land- en Tuinbouw Landbouw en veeteelt Houdt de Zuidewindlelie buiten bereik van hét vee H.M. KoninginJJuliana verneemt ervaringen van Letse predikant i'OTO - rotsha Pluimveemarkt VVot een pracht paardje is dat!" zo hoorden wij woensdagmorgen herhaal delijk tijdens ons bezoek aan de eerste najaarsveemarkt te Sommelsdijk en die bewondering had betrekking op een jong volbloed, een merrie, die de eni ge vertegenwoordiger van het paarden- ras op de markt vormde en zich des wege ook helemaal niet op z'n gemak gevoelde. Het vurige ding danste aan zijn touw, bonkte tegen het hek en iedereen liep met een grote boog er om heen, wwnt de hoeven zagen er buiten gewoon venijnig uit. „Dat wordt een dure"! hoorden wij een paardenkenner zeggen, „want er is nogal belangstelling onder de Flakkeese boeren voor slanke paardjes." We willen dat gaarne aan nemen, maar konden tegelijk vaststel len, dat de interesse voor vee en jong vee heel matig was. Naast het paardje waren er een aantal vaarzen, kalveren en koeien, waarvan er echter maar wei nig van eigenaar verwisseld zijn en dat zat 'm natuurlijk voor een groot deel, zo niet overwegend, in de aanhoudende droogte; die drukt de veeprijzen ernstig. De droogte was trouwens het gesprek op de markt. Al kan men op Flakkeè in het algemeen niet klagen, want de prijzen der landbouwproducten zijn be- lioorlijk, de opbrengsten vallen gezien de weersomstandigheden nog niet tegen en de werkzaamheden verlopen veel gemakkelijker en dus ook sneller dan in natte tijden. Een flinke bui of een paar regendagen zouden echter ook de Flakkeese landbouw zeer welkom zijn en zeker geldt dat voor de witlof telers, die hun wortels absoluut niet uit de keiharde grond weten te krijgen, zo dat hun oogst geheel verloren dreigt te gaan. Dat zou een reuze strop voor een flink aantal telers betekenen, te meer omdat dit meest kleinlandbou- wers zijn, die zich in de laatste jaren op de witlofteelt gespecialiseerd heb ben. Sommigen hunner hebben bij het begin van de teelt gesproeid, maar dat blijkt een averechtse uitwerking te krij gen; de wortels gaan rotten en daar door is er een kans temeer op misluk ken van de oogst. Van enorme betekenis blijkt tijdens deze droogteperiode over welke grond de boer beschikt en welke gewassen daarop gezet zijn. Het komt voor, dat van een perceel een heel goede oogst komt, terwijl vlak daarnaast, op grond ,,Elke zaak heeft drie kanten, uw kant mijn kant ende juiste kant." Ook de PIT-collecte die van 12 tot 18 okto ber wordt gehouden, heeft drie kanten: De kant vain degenen die voor het PIT op pad zouden kunnen gaan, maar zeg gen: „Collecteren? Geen prettig werk; ik doe niet mee." De tweede kant (van hen aan wie een gift wordt gevraagd): „Al die collecten, je kunt wel aan de gang blijven." De derde en wellicht de juiste kant: het is voor U uiteindelijk de meest ge makkelijke manier om het werk dat er met het gecollecteerde geld wordt ver richt, te steunen Door een gift in de coUectenbus te doen steunt U de protestantse tehuizen voor militairen in Nederland en over zee en het werk van de predikanten op de vloot, in het leger en bij de lucht macht; U maakt de verzending van kerstpakketten en lectuur naar de mannen overzee mogelijk, enz. enz. Het PIT houdt geen loterijen en dergelijke, maar organiseert éénmaal per jaar een landelijke collecte. En mocht U geen collectant tegenko men collectanten zijn er nog steeds te weinig gireert U dan het bedrag dat U voor dit werk wilt afstaan Het nummer is 5163, Protestants Interker kelijk Thuisfront, Utrecht. HERFSTBEMESTING Er is de laatste jaren een neiging ontstaan om de meststoffen zoveel mo gelijk in het voorjaar op het land te brengen. Vroeger was dit geheel anders en wa ren vóór de lente de kalimeststoffen en net Riakkenmeel meestentijds reeds uit gestrooid. Is het nu wel erg verstandig om al les op het laatste aan te laten komen. Wij menen van niet. In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het gewas te zaaien en in te eggen enz. Moet men aan ook nog alle meststoffen strooien, aan geeft dit vaak een opeenhoping van werkzaamheden. Wanneer het boven alen een zeer late winter is, dan is het praktisch niet goed meer mogelijk de "odige meststoffen tijdig te geven met alle schadelijke gevolgen hiervan. Het is daarom van groot belang, dat nu reeds die meststoffen worden toe gediend die kunnen worden uitge strooid. Dit zijn de kalimeststoffen en slak- Kenmeel. Deze beide kunnen met el- Kaar worden vermengd, waardoor één arbeidsdag kan worden uitgespaard, ho f "i voordeel om reeds in de "ertst te bemesten is, dat de winter- sewassen en ook het grasland sterker ae winter ingaan. van ietwat andere structuur en samen stelling, dezelfde producten heel erg tegenvallen. Echt klagen over de droogte- en zijn gevolgen hebben wij op Goeree-Over- flakkee overigens nog niet gehoord. Wel medeleven met de veehouders op de hoge zandgronden, die men graag en zoveel mogelijk wil helpen. Van maandag' tot en met heden zijn er dan ook al een paar honderd ton bieten blad en -koppen met militaire vracht wagens naar het Oosten vervoerd en men gaat hiermee ononderbroken voort. Behalve bietenloof stellen de Flakkee se boeren ook voeraardappelen, stro, hooi, erwtenstro enz. ter beschikking, die t.z.t. zullen worden afgevoerd. En bovendien hebben vele veehouders van het eiland zich bereid verklaard om voor het verdere van het najaar en de winter voor een of meer stuks vee van in het oostelijk deel van het land ge troffen boeren op stal te nemen en te verzorgen. De plaatselijke bureauhouedr had dezer dagen al toezeggingen binnen van een honderdtal veehouders en daar de opgavetermijn eerst zaterdag sluit zal dat aantal nog wel flink wat groter worden, wellicht zelfs verdubbelen. „Men heeft ons in 1953 zo geweldig ge holpen, nu willen wij anderen bijstaan in hun moeilijkheden," zo luidt de alge mene uitspraak in Flakkeese landbouw- kring. PENNICILINE IN MENGVOEDERS Ook in ons land is thans het gebruik van penicilline in mengvoeders toege staan. Reeds vele jaren, vooral in Amerika wordt de aandacht gevestigd op de bi- zondere werking in de varkens- en pluimveevoeding van stoffen die men kent onder de naam „antibiotica". Honderden publikaties zijn hierover in diverse landen" verschenen. Na 10 jaar is het gebruik in vele lan den algemeen geworden. In ons land staat men nog maar aan het begin, maar zeker is wel, dat nu veevoederdeskundigen gunstig over het gebruik oordelen, de betekenis ook voor ons land een goede waarborg inhoudt. Ongetwijfeld zullen meerdere onder zoekingen en proeven, verdere voort gang vinden. Hieruit zal dan blijken dat, evenals in het buitenland, de economische voor delen door het gebruik van penicilline in mengvoeders van groot belang kun nen zijn. Veehouders die bollenvuil, ook porrie genaamd op het land brengen, hetzij als meststaal, hetzij als voedsel (bij het thans heersende gebrek aan gras) die nen zich er terdege van te overtuigen, dat geen delen van de Zuidewind Lelie of Kaapse Vogelmelk voor de dieren bereikbaar zijn, aldus deelt het Minis terie van Landbouw en Visserij (Vee- artsenijkundige Dienst) mede. Sinds enkele jaren zijn in Nederland de bollen ingevoerd van de sierplant Kaapse Vogelmelk of Zuidewind Lelie (Ornithogalum). Zowel in kas als op koude grond wor den deze bollen gepoot om dan in de bloeitijd de bloemen aan de winkeliers te leveren. Van deze plant is bekend dat ze giftig is en naar het schijnt zijn bloemen en bladeren het meest giftig, hoewel ook de bollen niet helemaal onschuldig zijn. Daar in 't algemeen deze bollen in Nederland maar één keer bloemen ge ven, wordt alles, zowal blad als bol, na het bloemen snijden door de tuinders opgeruimd en gaat soms met ander bol lenvuil naar het weiland om daar dienst te doen als bemesting. Op deze wijze is het mogelijk dat die ren (varkens, paarden, koeien, schapen en geiten) van de bladeren en bollen eten en het is al enkele malen voorge komen dat vrij zeker hierdoor ernstige vergiftigingsgevallen zijn ontstaan, bij koeien en pinken met dodelijke afloop. Het is dan ook van het grootste be lang dat veehouders die z.g. bollenvuil of porrie op het land brengen zich er van overtuigen dat geen bladeren, bloe men of bollen van deze plant voor het vee bereikbaar zijn. Bij één veehouder zijn vrij zeker ten gevolge van het eten van deze planten reeds drie pinken gestorven, bij een an dere veehouder twee en bij een derde veehouder ook twee, terwijl ziektege vallen zonder dodelijke afloop ver schillende malen zijn voorgekomen. Het onderzoek naar de giftigheid wordt door de betrokken veterinaire instanties met kracht voortgezet. Deze week heeft H.M. de Koningin persoonlijk de ervaringen gehoord van de Letse dominee Urdze. Dominee Urdze, zelf vluchteling, is een van de geestelijke leiders van de Letten in het vluchtelingenkamp Ohmstede (Duits land). Ohnastede is een van de projec ten, die in het kader van het Wereld- vluchtelingenjaar zijn toegewezen aan Nederland. Dominee Urdze kwam, in een vergadering van het bestuur van het Nederlandse Comité Vluchtelingen- jaar die door Koningin Juliana werd bijgewoond, vertellen van de materiële maar vooral ook de geestelijke nood, waarin zijn kolonie van bijna vierhon derd Letse vluchtelingen verkeert. Hij sprak tegenover de Koningin en het bestuur van het comité Vluchtelingen- jaar 1959-'60 de hoop uit, dat de vluch telingen van Ohmstede en van alle kampen in Europa die nog moeten wor den opgeruimd, deze keer niet wéér voor een teleurstelling zullen worden geplaatst. „Dat", zo zei dominee Urdze, „is in de afgelopen veertien, vijftien jaar reeds zo vaak gebeurd, dat zij het waarschijnlijk deze keer niet meer te boven zouden komen." In de laatste helft van deze oktober maand wordt in het grootste deel van ons land de eerste grote actie ten bate van de vluchtelingen gestart. Men zal er ongetwijfeld nog meer van horen, maar voor wie reeds nu de lijfelijke en de geestelijke nood wil lenigen van hen, die soms al meer dan veertien jaar in een kamp verblijven: het gironummer van het comité Vluch ielingenjaar is: 1959 60 Trouw aan een sinds enige jaren gevestigde traditie heeft Modehuis Roodzand te Dirksland de dames van Flakkee ook nu weer in interessante, keurig ver zorgde shows getoond wat de mode voor dit najaar en de a.s. winter brengt „Op onze voorjaarshows scheen de zon even vrolijk als nu" attendeerde de heer Littooy, die steeds deze shows voor genoemde firma verzorgt en leidt, „maar dat betekent, dat de winter ons straks te onverwachter op het lijf zal vallen." Waarna de heer Littooy echter de geruststellende mededeling deed, dat koning mode, terwijl wij nog van zon en warmte genieten, alle voorzorgs maatregelen getroffen heeft. De shows werden gegeven in de zaal boven Modehuis Roodzand, dinsdagmid dag en avond, en in „Ons Dorpshuis te Nieuwe Tonge, woensdagavond, steeds voor een zeer talrijke en uiterst belangstellend damespubliek. Uit de gedemonstreerde kleding viel te constateren, dat wij voor herfst en winter wel luchtige, maar desondanks zeer warme kleding ter beschikking hebben. Uitgebreid lichtte de heer Lit tooy de dames in over de bijzondere eigenschappen van de nieuwe stoffen. Langharig mohair zal wel zeer in trek NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND De Grevelingendamrit, de rallaye voor auto's en motorfietsen georgani seerd ter gelegenheid van het opleve ren van de Deltawerken, uitgevoerd door de aannemers mij. R. Bolt je en Zonen, is voor de organisatoren de he ren J. H. van der Ree en P. H. van der Weele een groot succes geworden. Al lereerst was daar de deelname, die uit 50 auto's en motoren bestond, voor het merendeel auto's. In de tweede plaats wegens de uit- geknobbelde puzzlerit, die naast een grote mate van vindingrijkheid tevens voerde door een prachtig minder be kend gedeelte van het eiland. De start bij café restaurant Bru lok te een groot aantal kijkers naar dit voor Bruinisse ongekend evenement. En eer men bij de finish was, moes ten door Bruinisse zelf heel wat boch ten worden gemaakt. Algemeen kampioen werd de heer C, Opree van Brouwershaven, die met slechts 54 strafpunten dit moeilijke concours op zijn motorfiets wist uit te rijden. De heer j. P. C. Stols, Zierikzee won de prijs voor de gevorderden, d.w.z. zij die al eens eerder een puzzle rit hadden gereden. Bij hen die voor de eerste keer zulk een rit mee reden, was de heer Ph. van der Est winnaar. Hij kwam daarmee in het bezit van een fraaie wisselbeker, door de gemeente Bruinisse beschikbaar gesteld en door de heer van der Ree, Coupe des Ama teurs genoemd. Hij maakte 137 straf punten. De uitslag was als volgt: Motoren: C. Opree, Brouwershaven 58 p.; S. van de Velde, Zierikzee 134 p.; J. J. van der Ploeg 153 p.; G. van der Linde 182 p.; S. de Korte, Bruinisse 189 p.; H. de Roo 202 p.; H. Kok, Bruinisse 252 p.; L. van Dijke 318 p.; S. Meerlof 333 p.; A. Knop, Bruinisse 346 p. Auto's groep gevorderden J. P. C. Stols, Zierikzee 84 p.; P. van Hattum, Noordgouwe 89 p.; C. J. van Westen, Nieuwerkerk 97 p.; J. der Weduwen, Dreischor; H. Lievense, Nieuwerkerk. Groep beginners: Ph. van der Est 127 p; P. J. Boot, Zierikzee 148 p; Mevr. Giljamse, Renesse 189 p; Ds. H. W. van den Brink, Bruinisse 190 p.; D. Rentier Noordgouwe 205 p; Mej. H. de Jonge, Zierikzee 212 p; J. -Jumelet, Bruinisse 280 p; C. H. van der Linde, Bruinisse 292 p; C. Deurloo, Bruinisse 262 p.; M. K. Krepel, Bruinisse 268 p; P. Maaskant Bruinisse 280 p.; Mej. R. Padmos, Brui nisse 334 p.; M. van de Velde, Bruinis se 336 p.; D. de Koning, Bruinisse 363 p.; J. Deurloo, Bruinisse 391 p. De prijzen bestonden uit fraaie kunst voorwerpen of nuttige gebruiksvoor werpen. De heer ir. J. H. van de Ree bracht bij het begin van de prijsuitrei king aan de Motorclub Sparta, voor de hulp bij het organiseren en verrijden van deze rit geboden, terwijl in dit dankwoord nog tal van anderen wer den betrokken. Het ligt in de bedoeling de Grevelin gendamrit in het vervolg jaarlijks te organiseren. komen; een prachtige stof, die weinig of geen garnering nodig heeft. De kleuren paars en lila overheersen, dat heeft iedereen wel al begrepen maar dit betekent helemaal niet, dat men er aan vast zit. En in de model len is ook variatie genoeg. We kunnen nu eens niet van bepaalde lijnen spre ken, eerder er van, dat alles geoorloofd is en dat ieder keus kan maken, naar smaak en wat het beste past. De mannequins toonden kleding tot maat 44 en de explicateur vertelde er bij, dat de modellen, die in de grootste maat getoond werden ook in Modehuis Roodzand voorradig zijn. Juist voor da mes, die aan deze maat gebonden zijn, is er grote keus; mantels in zwart, ge schoren velours, met eveneens zwart persianer gegarneerd. Maar we zagen ook grijs, mosgroen, bruin en andere gedekte tinten, in velours, mohair en bouclé, met bijpassende kraag van bv. toscaans lam, netrz en mouton. De mo dellen waren meestal recht gehouden. Mooie suède jasjes Voor de jonge vrouw en het meisje heeft men de kleur wat lichter gehou den. Paars en lila deden het schitte rend, evenals de pasteltinten. Met bont heeft men kwistig en speels omgegaan. Aan lengte van de kleding is mien niet gebonden, zo leerden onze deze shows. De draagster kan ook dat naar eigen smaak en inzicht zelf bepalen. Een noviteit vormden de mantels, vervaardigd van stoffen, die men nor maal voor de herenmode toepast. Zulke stevige kleding zal men met plezier het hele jaar door dragen. Iets aparts vormden de bijzonder mooie suède jasjes regelrecht uit Spanje geïmporteerd, in kleuren zoals licht blauw, mosgroen en korenblauw. De lengten van half tot driekwart. Daar zijn vele begerige blikken op geworpen! Jersey telt mee) In de jajonnen is de grootste eenvoud betracht, kennelijk volgens het princi pe, dat eenvoud je ware is. Maar de stoffen zijn kleurrijk bewerkt; bijv. met glas in loodkleuren, cognac tegen zwart fond, tot aan multicolor toe. De kra gen iets afstaande, een nieuwtje voor dit seizoen. Natuurlijk telt jersey nog danig mee, maar de modellen, die wij in deze mo derne stof getoond zagen, bleken wel sterk af te wijken van hetgeen er tot heden te zien viel. Zo bv. met een Diorblauwe japon met geplisseerda kraag, of een feestelijk jaquard gewe< ven jerseypakje. Mantelpakjes hebben wij tijdens de ze shows in alle modekleuren zien dra gen, met of zonder bont, van mohair, bouclé, wintertweed enz. veelal met leuke ceintuurs. De modellen varieer den evenveel als de lengten van de rok ken. Speciale nieisjes-kleding Het jonge meisje kan voor de a.s. winter haar hart maar ophalen aan de rijke gevarieerde, speciaal voor haar ontworpen kleding. Leuke japonnetjes werden gedemonstreerd door de jong ste mannequins. Ook hierin weer veel paars en veel lila, maar ook andere kleuren, wijde plooirokken en strakke bovenstukjes met driekwartmouwen vormden aparte accenten in de grote serie der voorgedragen modellen. Aller- Van zaterdag 10 oktober v.m. 12 uur t.m. maandag 12 oktober v.ni. 9 uur. Middelharnis - Sonunelsdg k: Afwezig de artsen Dogterom, Bakker en Wieringa. Voor spoedgevallen v. d. Peppel, arts, Prins Bernhardlaan 37, Telef. 2117. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, Telef. 01877^12, Melissant. Oost-FlaJckee: Afwezig de artsen Buth, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts, Telef. 01873—201, Ooltgensplaat en de Man, arts, Telef. 01875—301, Nieuwe Tonge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, Telef. 01877—281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 11 ok tober hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nieuw-Vossemeer, St. Philipsland en Oud-Vossemeer dienst dr. L. I. A. Looijsen, Telef. 49, Tholen en dr. R. C. Renes, Telef. 19, Oud-Vos semeer. uit meer dan 100 stuks. Vanaf f 14.— tot 1000.—. Op de pluiniveemarkt van vrijdag 2 oktober 1959 werd enaangevoerd 6000 kippen. Kippen (witte) 1,35—ƒ1,45 per kg le vend gewicht; kippen (gekleurd) 1,30 —ƒ1,40 per kg levend gewicht; tamme konijnen 4,—8,— per stuk. Ruim aanbod van kippen met leven dige handel en de prijzen als vorige week. aardigst was het lilajaponnetje, dat met lurexgouddraad is doorweven, waar door een heel apart effect uit de bus komt. Eecht iets aparts. Aan spiortkleding, - of sportieve kle ding - mankeerde het tijdens deze Rood- zandshows geenszins. Scooterjacks, met witte schapenvacht gevoerd en een lange broek van jersey leken ons een verstandige, aangename en aantrekke lijke winterkledij. Na de pauze kwamen de uitgaansja- ponnetjes aan de beurt en daarmede kwam er nog meer zwier en fleur in deze shows. Zeldzaam charmant kleedde een zwartfluwelen avondjappn, evenals een ander, alpaca, wol met zijden, een schitterend, eenvoudig model, met als fraai accent een grote, gouden gesp. En waarom zouden we deze Vianter niet eens een avondjapon van kant kie zen? Wij zagen die hier gedemonstreerd, vol zwier en gratie. En dat was dan weer eens iets heel anders na alle op najaar en winter afgestemde kleding, die fa. Roodzand in grote verscheiden-' held op deze shows, zowel te Dirks land als te Nieuwe Tonge, naar voren heeft gebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 9