Twee ongelukken met dodelijke afloop Raad van Middelharnis had lof voor de waiervoorziening OEFENING „BIETEKOP" r v._ Het rassenprobleem in Zuid-Afrika Waterweg wordt herbestraat - Er komen stopplaatsen voor de R.T.M.-bussen 32e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE BRUiDSWERK Fa. C. Korteweg Zn. Aan de Oude Tongse Langeweg; LAATSTE VERZOEK girobetaling abonnementsgeld nr»' Vrijdag 9 oktober 1959 No. 2834 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. 2. De 14 miljoen inwoners van de Unie van Zuid-Afrika vormen, zoals we in ons eerste artikel zagen, dus wel een zeer gemengd gezelschap: de blanken verdeeld in Afrikaners en Engelsen, allerlei soorten kleurlingen, Indiërs, Bantoes en Hottentctten. Dat is op zich zelf al een probleem. Maar dit wordt nog moeilijker vanwege de onderlinge verhoudingen. Het ligt voor de hand, dat het tussen de Hollandssprekenden en de Engelsen nooit erg geboterd heeft vanwege de historische ontwikkeling. Tenslotte zijn de Engelsen de imperia listen, die eerst in de Franse tijd en later via de Boerenoorlog Zuid-Afrika en daarmee het Hollands element heb ben overheerst. Daardoor en mede door verschillen in taal en godsdienst zijn de tegenstellingen altijd scherp ge weest. De Engelssprekenden beschouw den nog steeds Engeland als hun eigen lijke vaderland, terwijl de echte Afri- kaanders Nederland wel als stamver want beschouwen, maar zeker niet als hun vaderland. Dat is Zuid-Afrika. De laatste jaren schijnt er echter wel enige verbetering in de verhouding te komen. De Indiërs zijn gehaat door blanken en zwarten, maar men zit ermee. Gan dhi heeft ook enige jaren in Z. A. ge woond en er driemaal in de gevangenis gezeten vanwege zijn activiteiten. Wor den er scherpe maatregelen genomen, dan bemoeit Nehroe van India er zich mee, zodat de verhouding tot dit land niet bijster vriendschappelijk is. De kleurlingen veroorzaken nog de minste last, daar hun positie meebrengt, dat ze zich zoveel mogelijk aanpassen aan de blanken. Maar het allesoverheersen de probleem vormen de 9 miljoen Ban toes. Zij vormen 65'/o van de totale be volking en zijn dus numeriek ver in de meerderheid t.o.v. de blanken, die 21°/o uitmaken. Deze naturellen staan cultu reel en sociaal op een zeer laag peil: 70«/o van hen is analfabeet. Gedeeltelijk n.l. 40''/o van hen, woont in zogenaamde reservaten, gebieden die speciaal voor hun zijn bestemd. Deze beslaan slechts 10»/o van het totale grondgebied, terwijl de rest in handen van de blanken is. Ze leven daar in grote armoede. Voor hun onderwijs wordt, behalve door de zending, niet zo heel veel gedaan en de hygiënische toestanden onder hen zijn slecht. De rest werkt in de goud- en diamantmijnen en in de industrieën. Ze wonen niet tussen de blanken in, maar in z.g. locations rondom Johannesburg en andere steden. Hun huizen maken ze van golfplaten etc. en men kan zich dus voorstellen, welke toestanden daar heersen. Ze vormen een zwart prole tariaat, waarin de misdaad en het al coholisme welig tieren. Het zijn natuur lijk vrijwel allen ongeschoolde arbei ders en daarom zeer goedkope werk krachten. Het merkwaardige is nu, dat de blanken enerzijds graag van die ne germassa af zouden willen om redenen van zelfhandhaving, maar dat zij ze economisch niet kunnen missen. Valt hun goedkope werkkracht weg, dan stort de Zuidafrikaanse economie ineen! Wat de kerk en de godsdienst betreft, het volgende. De Engelssprekenden zijn vrijwel alleen Anglicaans. Het aantal Rooms-Katholieken in heel Zuid-Afri ka beloopt slechts 4''/o. De Indiërs zijn Hindoes of Mohammedaans. Van de na turellen (de Êantoes) is de helft nog heidens. Voorzover ze tot het Christen dom zijn overgegaan, tiert onder een dunne christelijke laag nog veel hei dendom en het aantal secten onder hen loopt over de duizend Onder de Hol lands sprekenden zijn de kerken van gereformeerd type overwegend. De ko lonisten brachten deze godsdienst mee, eerst in Kaapland, later in Transvaal en Oranje-Vrij staat. De Nederduits- Hervormde of Gereformeerde kerk is- de grootste en invloedrijkste. De vroe gere minister-president dr. Malan was predikant in deze kerk geweest. Voorts zijn er nog enkele Gereformeerde ker ken, de één wat strenger van leer dan de ander. De Lutherse kerk telt ook ta melijk veel aanhangers, meest van Duitse afkomst. Alles bijeengenomen is de blanke bevolking der Unie voor 89»/o Protestants. Na deze korte overzichten van het land, dê samenstelling van de bevolking en de godsdienst dienen we tot goed begrip van de situatie nog één en ander te vertellen over de geschiedenis van Zuid-Afrika, al zal dit slechts in vo gelvlucht kunnen geschieden. Vóór 1500 was het hele gebied vrijwel leeg. Toen veroorzaakte een grote volksverhuizing in Centraal-Afrika een beweging naar het zuiden van Hotten tctten, Bosjesmannen en Bantoes. De eersten kwamen in Kaapland terecht. Nu hadden zowel de Engelse als de Ne derlandse Oost-Indische Compagnie plannen om aan de Kaap een kolonie te stichten als verversingspost voor de schepen naar Indië, waarbij de Hol landers tenslotte de eersten waren, toen Jan van Riebeek in 1652 de Tafel- baai binnenvoer. Tien jaar lang was hij gouverneur. Er werd ter verdediging een kasteel gebouwd, tuinen aangelegd voor verse groenten tegen scheurbuik en er werd veelteelt bedreven. Om streeks 1685 woonden er 600 Nederland se kolonisten. In 1688 kwamen er Hu genoten, aie uit Frankrijk waren ge vlucht en die het gereformeerde ele ment versterkten. Omstreeks 1720 volg de een groep Duitsers. Vooral de Fran sen hadden een grote invloed op de cul tuur en de godsdienst, maar door een «raf Hollands bestuur en doordat de Zo iemand dorst, die kome tot Mij en drimke. (Joh. 7 37) Dorst nochtans uw'ziel naar gerech tigheid? Hongert ge daarnaar? Ziet uw ziel naar de vrede uit en weet ge niet, hoe ge ooit tot vrede met God geraken zult? Welnu, daar is hier een nodiging van de Hogepriester der genade. Die zegt: Wie dorst, die kome tot Mij. In Hem is toch gerechtigheid. Die zaligen kan en verlossen. In Hem is toch eeuwig heil voor gans verlorenen. Hij hing aan het hout voor doemwaardigen en ellendigen en roept het uit: Wie dorst, hij kome. Meent ge, dat ge eerst een gerechtigheid van u zelf moet heb ben en zoekt ge die bij u zelf? Zoekt ge de vervullingen van allerlei voorwaar den, waardoor de vrijheid van Gods ge nade wordt teniet gedaan? De leer van Christus is een leer van vrije genade, dat wil zeggen, genade, die zonder eni ge verdienste bewezen wordt. Wat "weegt gijlieden u toch geld uit voor het geen geen brood is en wat a; .,.dt gij toch voor hetgeen niet verzadigen kan. Hoe strekt gij u toch uit tot de volbren ging van allerlei plichten, die ge als voorwaarden tot het leven volbrengen wilt. Hoort aandachtiglijk naar Mij, zo zegt de Heere Christus. In Zijn werk alleen is de grond van het leven gelegd. Waarom zoudt ge dan toch overal naar gerechtigheid zoeken en de gerech tigheid, die in het Evangelie ons bekend gemaakt wordt versmaden. De prijs, die Christus bedingt is de prijs, waarvan wij lezen: O, alle gij dorstigen, komt tot de wateren, en gij die geen geld hebt, komt koopt en eet, zonder prijs en zon der geld wijn en melk. Bekent het voor de Heere, dat ge uit kracht van de zon den de eeuwige dood verdiend hebt; dat uwe gerechtigheden een wegwerpe- lijk kleed zijn. O, betuigt het dat ge op Zijn nodiging wel tot Hem vluchten wilt, maar dat er geen kracht in u is, omdat ge niet tot Hem komen kunt. Wel, Hij is ook een fontein van kracht, want Hij is die God Israels, Die krach ten geeft, van Wie het volk zijn sterkte heeft. Die tot Hem komt zal Hij geenszins uitwerpen. Hij zal te drinken geven en u geheel laven, zodat ge u verwonderen zult over Zijn onuitsprekelijke genade. Hij is otik Koning, om te beschutten, te beschermen en te verlossen. Hij is een Almachtig Heere. Welke krachten van zonden of satan of ongeloof ook maar u bedreigen, weet toch, dat de Heere Ko ning is. Neen nooit zult gij een der machten, die u verontrusten kunnen teniet doen. Hoe blijft het ook in het le ven van Gods kinderen toch altijd maar waar, dat het vlees tegen de geest be geert. Denkt ge door eigen kracht de zonden te kunnen bestrijden en die te kunnen tegenstaan? Het is niet dan een droeve dwaling. Uw krachten zul len te kort schieten om ook maar één zonde teniet te doen. O, dat toch uw ziel gedurig wanhope om ooit door eigen krachten de zonden teniet te doen. Maar wanhoopt nimmer aan de kracht van Koning Jezus. Hoe sterk de zondebanden ook zijn mogen; hoe groot het geweld van uw bestrij ders, Jezus is machtiger. Dorst ge naar de verlossing van de zonde, naar de kruisiging van uw vlees? Of niet? Hebt ge nog lust in de zonden? Dan zult ge Jezus niet benodigen, maar zo de zonde u gedurig tot smart is, en gij onder het geweld ervan gebogen gaat, och, zegt Jezus, dat ge tot Mij kome om Mij uwe banden te laten te niet doen. Want als Koning zal Hij al leen die maar kunnen verbreken. Er is hier een wijd veld, waarin het weiden een vermaking is. Wat het ook zij, waarnaar uwe ziel dorst in betrek king tot de dingen der eeuwigheid, ge denk, o lezer, dat in Hem in Wien de fontein des levens geopend is, ook de laving van al uw dorst is te vinden. Wie dan ook dorste, die kome tot Hem en Hij zal te drinken geven, want Hij is getrouw en rechtvaardig. Rotterdam (C.) Ds. A. Vergunst. Voor beter naar de Middelharnia, Tel. 2328 kerktaal Hollands was, zijn ze tenslotte geheel geassimileerd. Reeds omstreeks 1750 was het Frans praktisch verdwe nen. Men kan zeggen, dat de Zuidafri kaners voor de helft van Nederlandse, voor een derde van Franse en voor een zesde van Duitse afkomst zijn. Natuurlijk hadden ze steeds meer grond nodig. De Bosjesmannen, die'van de jacht leefden, werden vrijwel uit geroeid en de Hottentotten werden vooral in de 18e eeuw door ziekten en oorlogen gedecimeerd. Met de Bantoes kwam men pas in 1779 in aanraking. Toen brak de eerste kafferoorlog uit. De voorlopige grens werd de Visrivier. In de Franse tijd veranderde alles. In 1795 verscheen een Engelse vloot voor de Kaap, welks kommandant een brief bij zich had van stadhouder Willem V, die de kolonisten bevel gaf zich tegen Frankrijk onder Engelse bescherming te stellen, hetgeen ze na een slappe ver dediging tenslotte deden. Er waren toen 20.000 kolonisten, 20.000 slaven en 15.000 Hottentotten in het gebied. In 1814 na de val van Napoleon kwam de Kaapkolonie definitief aan Engeland. Vanzelfsprekend werd toen het bestuur helemaal verengelst en vooral na 1820 kwamen er veel Engelse immigranten, speciaal aan de oostkust. De Hollanders kwamen dus in het nauw. En toen de Engelsen in 1834 de slavernij afschaften, waardoor 40.000 slaven hun vrijheid kregen en de vergoeding slechts Vö van de waarde beliep, brak er een grote economische crisis uit, waardoor velen voorgoed verarmd werden. Daarbij kwam nog een nieuwe kafferoorlog. Om al deze redenen besloot men naar het noorden weg te trekken, naar de vrij heid. Dat was de Grote Trek in 1835/'36. Zij was een beslissend keerpunt in de geschiedenis van Zuid-Afrika,. Had zij niet plaatsgehad, dan was het Hollands- Afrikaans element ondergegaan. Het Hollands karakter van de huidige Unie is het resultaat van die Trek, die de onafhankelijkheid bracht. Zij was een welbewuste poging om een aparte vrije staat te stichten zonder gelijkstelling van blank en zwart. Voor vrije handel zou men een haven aan de oostkust nodig hebben. Zo trok men dan over de Oranjeri vier naar het noorden in verschillende groepen dwars door de tegenwoordige Oranje-Vrij staat en Transvaal. Een voordeel was, dat deze gebieden tevo ren door de Zoeloes vrijwel waren leeg- gemoord, zodat men een leeg land vond, maar het betekende tevens een perma nente oorlog met de kaffers. Heldhaftig vochten kleine groepen Boeren tegen duizenden Matabelen. In de slag aan de Marico versloegen 330 Boeren onder Potgieter een leger Zoeloes van 12.000 man Daardoor viel een groot deel van O.V. en Transvaal in hun handen. In tussen ontstonden er meningsverschil len tussen Potgieter, die zich in Trans vaal (land over de Vaal) wilde vestigen en Piet Retief, die naar Natal wilde. De laatste trok over de Drakensbergen, sloot een vedrag met Dingaan, het op perhoofd der Zoeloes, doch werd door dezen met 70 anderen verraderlijk ver moord. Maar Pretorius (naar wie Pre toria is genoemd) snelde te hulp en met 500 Boeren vernietigde hij een Zoeloe leger van 10.000 man op 16 dec. 1838 (Dingaansdag) bij de Bloedrivier. Daar mee was de blanke beschaving gered en lag Natal open. Maar dit werd 5 jaar later door Engeland geannexeerd en de Boeren besloten naar Transvaal te trek ken. De tocht over de Drakensbergen per ossewagen was vreselijk. Twee re publieken werden gesticht: in 1852 er kende Engeland Transvaal en in 1854 Oranje-Vrij staat. En dan volgt een lange geschiedenis van onderlinge verdeeldheid en vijand schap van de Engelsen. Maar de groot ste moeilijkheden kwamen toen in 1870 Deze week hebben aan de Oude Tong- se Langeweg twee ernstige ongelukken plaats gehad met dodelijke afloop. Maandagavond liep aan bedoelde weg de heer W. Campfens en echtgenote te wandelen toen een bromfietser achter hen aan kwam, die de wandelaars waarschijnlijk niet opmerkte. Toen de bestuurder Ja Oudzegel vlak bij hen was remde hij uit alle macht, en vloog daarbij over de kop. In zeer ernstige toestand werd hij opgenomen en z(j- spoedig mogelijk per ambulance wagen naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij donderdagmorgen is overleden. De heer Oudzegel is geboren 1 maart 1919 en is dus 40 jaar oud. Hij w^as ge huwd en laat een vrouw en een kind achter. Oorspronkelijk komt de heer Oudzegel uit Ooltgensplaat; hij woonde sinds 1945 te Oude Tonge. De aangereden heer W. Campfens kwam er met enige bezeringen af. Het tweede ernstige ongeluk had donderdagmorgen ongeveer kwart voor zes aan dezelfde Oude Tongse Lange weg plaats, zo ongeveer ter hogte van café Houthuizen. De 68-jarige Zeger van den Doel uit Nieuwe Tonge begaf zich per brom fiets naar zijn land aan genoemde weg en stak onverwachts, zonder richting aan te geven de weg over om een al daar liggende dreef in te rijden. Ach ter hem kwam een motorfiets, bereden door de heer J. de Vos uit Middelhar- nis en op de duozitting de heer L. van Putten uit Sommelsdijk,resp. opzichter Voor uw EFFECTENORDERS: Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) De kwitanties over het 4e kwar taal voor onze postabonnees gaan volgende week de deur uit. U is nu nog in de gelegenheid om per giro te betalen 1,90 op giro 167930) waarmee U 30 cent in cassokosten bespaard. Maar doe het dan ook omgaand; het be spaart ons veel werk. Administratie N.V. EILANDEN-NIEUWS Middelharnis de diamantvelden van Kimberley en in 1886 de goudvelden van Johannesburg werden ontdekt. Het Engelse imperia lisme deed zich in volle kracht gelden. De onrust onder de Uitlanders werd aangestookt, de beruchte Cecil Rhodes trad op en tenslotte liep alles uit op de Boerenoorlog van 1899 tot 1902, waarin 90.000 Boeren streden tegen 450.000 Engelsen. Ieder herinnert zich daarvan namen als Paul Krüger, Steyn, Botha, Joubert, De Wet, Cronjé enz. Ongeveer 27000 vrouwen en kinderen stierven in de concentratiekampen! De republieken gingen onder en werden 'door Engeland gearmexeerd met belofte van spoedig zelfbestuur. Daarmee zijn we zo onge veer bij de huidige politieke constellatie aangeland, doch daarover een volgende keer. en kantonnier bij de Prov. Waterstaat die zich naar hun werk begaven. Ofschoon sterk werd geremd kon een botsing met de heer van den Doel niet worden vermeden. De gevolgen waren verschrikkelijk; de heer van den Doel kwam zodanig te vallen, dat hij enige ogenblikken later overleed. De motorfiets met de berijders vloog de sloot in; de heer L. v. Putten be kwam een ernstige dijbeenbreuk en is naar het ziekenhuis te Dirksland ver voerd. De heer de Vos bekwam geen letsel. Het slachtoffer de heer Z. v. d. Doel is 5 oktober 68 jaar oud geworden. Deze tragische ongevallen hebben grote deernis met de familieleden opge wekt. Dinsdag werden weer militaire vracht wagens ingeschakeld bij het vervoer van aanvullend veevoeder naar de „droogstestreken", waar men met em- tige veevoedertekorten heeft te kam pen. In de vroege morgen hebben de man nen van de Genie-troepen uit Keizers- veer hun vrachtwagens bij tweede tol onder Dordrecht volgeladen met bie tenkoppen. Een transport van zestien zwaar op hun veren „zuchtende" vrachtwagens begaf zich tegen de middag naar Stramprooy bij Weert. De koeien stonden onderweg likkebaar dend de wagens na te kijken, toen het transport tegen zes uur namiddags in het Limburgse plaatsje aankwam. Hie ven de koeien een dankbaar geloei aan, een groots compliment jegens de mili tairen. Toen de wagens afgeladen werden, sto ven de dieren toe om zich de hapjes lekker-te laten smaken. Foto boven: Opladen bij tweede Tol. Onder: Dankbare koeien in Stramprooy. De gemeenteraad van Middelharnis vergaderde woensdagavond. Veel bijzon ders hield de agenda niet in; er moesten bepaalde stemmingen plaats vinden voor regenten, woningbouwvereniging en woonruimte-commissie, en enkele verordeningen worden vastgesteld. Bij de vaststelling van de begroting drink waterleiding had men veel lof voor de directie wat betreft de watervoorzie ning; water is er voldoende, alleen werd het betreurd dat door de droogte veel water aan sproeien e.d. weggaaat. Er werd een bedrag uitgetrokken om de Waterweg te herbestraten, waarover straks het verkeer vanaf de Oudelandse dijk naar en van de haven zal worden geleid. Burgemeester Hordijk opende op ge bruikelijke wijze waarna de notulen werden vastgesteld en de (weinige) in gekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Dan volgde verkiezing college regen ten voor de burgerlijke instelling soci ale belangen wegens aftreden van de heer C. Konings, die als zodanig werd herkozen. In de raad van commissarissen van de woningbouwvereniging was ook een vacature wegens periodieke aftreding van de heer P. de Jong, die zich niet meer herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Tieleman. De voorz. dankte de heer de Jong voor alles wat hij in deze functie gedaan had en zei, dat er bij zijn afscheid nog wel op terug zal worden gekomen. Woonruimtecommissie blijft De leden van de woonruimte-com missie, bestaande uit de heren J. H. Koppelaar (voorzitter), N. C. But; P. A. V. d. Berge; P. Tieleman; K. J. Kleingeld; P. de Jong (pi. verv. lid) moest opnieuw worden benoemd. De heer Koese zag de noodzaak van deze commissie niet meer in, omdat er toch geen nieuwe woningen aan te wijzen waien. Bovendien wist hij dat het voorkomt, wanneer de commissie advies geeft dat b. en w. het niet op volgt en er een ander in zet. Iemand die niet op de lijst staat, krijgt soms een woning en urgente gevallen niet zo veronderstelde spreker. „U spreekt in de veronderstellende wijs" antwoordde de voorzitter. Het blijft een advies en aan b. en w. ligt de beslissing. De woonruimte-commissie kon volgens de voorzitter niet worden opgeheven, omdat deze bij e.v. vorde- ringsgevallen moet dienst doen. Mevr. V. Groningen merkte op, dat er geen nieuwe woningen zijn: koopt men een woning mag men er in en dat er voorts te verdelen is, was niet veel bijzonders. De heer de Jong vond de beoordeling over de commissie niet juist. In 't ver leden had zij een belangrijke en ook een moeilijke taak. „In 't verleden! aldus uitte zich mevr. van Groningen Wat de heer de Jong aanvulde met: „ook nu nog." Men kan de commissie zonder meer niet ophef fen. „Nieuwe Tonge deed het toch ook" aldus de heer Koese, waarop de voorz. zei, dat daar de papieren anders lopen. Er waren 8 woningen te verdelen en 5 aanvragen! De heer Kleingeld: Als er niemand meer is, die „verdeelt" behoeven we niet te vragen wat er gaat gebeuren. Dan komt de kleine man in 't gedrang, omdat er dan misschien hogere huren gevraagd voor kleine woninkjes. „Als de woonruimte-commissie wordt opgeheven is er toch altijd b. en w. nog" aldus de voorzitter. De heer Kleingeld repliceerde, als er een woonruimte-commissie wordt op geheven is er geen woningnood meer. Dan kan het tot excessen leiden inza ke de huren. „Dat houdt met de huizen geen ver band" dacht de voorzitter. De heer Koese wilde over de hem gestelde gevallen van toewijzing in be sloten zitting antwoord, waarop de voorzitter zei, dat hij dit toch niet in details kon geven. Het was moeilijk om over incidentele gevallen te discusiëren. „We krijgen toch nog een bespreking straks" aldus de heer Koese" en er zijn heren die het wèl weten. De voorzitter zegde toe het dan nog eens aan de orde te stellen, al was men geen antwoord schuldig. Van opheffing was geen sprake waarom werd gestemd en de commis sie in zijn geheel (zoals bovengenoemd) werd herkozen. BINNENVERINGBED 'HAZET-'FABRIEK EN.ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Dan volgde aanbieding van de GEMEENTEBEGROTING 1960 De gewone dienst van deze reke ning sluit met een nadelig slot van 19.623.70. Blijkens de bij de rekening overge legde staten was er bij het sluiten van de dienst nog te verhalen 15608.75 en nog te betalen 13771.zodat het net to nadelig saldo bedraagt 17.785.95. Het saldireserve bedroeg aan het ein de van het dienstjaar 1958 125.785.95. Hierop in mindering te brengen: het netto nadelig saldo van de rekening over 1958 t.b.v. 17.785.95 alsmede het geraamd nadelig slot rekening 1959 (t.m. 19e wijziging) ad 32.400.—; to taal 50.185.95. Er blijft dan de huidige geraamde stand saldireserve ad 75.341.90. De heer de Jong merkte op, dat nog een keer van de saldi-reserve kon wor den genomen en dat dan deze is opge snoept. Dit beaamde de voorzitter en het zag er volgens hem met de nieuwe finanti- ële regeling niet gunstig uit. Het per centage van de uitkeringen uit de Rijks belastingen komt te liggen op 12,3 "/o, wat voor deze gemeente zeker op 15*'/o zou moeten komen. Het laatste woord is er nog niet over gezegd, aldus spr. De heer Koppelaar meende dat de uitkeringen aan de gemeenten zou gaan over een basis van de laatste 3 jaren. De voorz. antwoordde dat deze 3 jaar liepen over de garantie-uitkering en de sociale aspecten. Wel zal de eerste 3 jaar worden nagegaan of de uitkering te laag is en als dat zo is, komt men onder curatele. Er komen ook vóóruit keringen op het onderwijs, wat wel een voudiger wordt, maar de totaliteit van de middelen nemen niet toe. Wat er bij (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1