witlofzaden win ierza a Ha rwe Altijd een kassabon voor lOVo korting. Goedereede behandelde begroiingen 1960 Verolme zegt 4 grote Goudrepen voor 50 cent chocolade vlapoeder voor 35 cent chocolade pasta voor 72 cent chocolade hagel voor 60 cent Er zal een nieuwe brandweergarage worden gebouwd if- Een voorstel met aansprakelijkheid voor de raadsleden nam men niet Firma P. van Schelven ADVERTEER MEER I MAAR DAN IN BEN GOED VERZORGD NIEUWSBLAD een pak een pol een pak Oók bij de weekreclames. Schmmme^e..-^ Kinderfoto's J. ZANDSTRA „Niemand is te oud om nog een goed vale te leren!" Benut dis kans! VEROLME VERENIGDE SCHEEPSWERVEN Dinsdag 6 oktober 1959 „EILANDEN-NIETJWS" Bladz. 8 Direct leverbaar: Diverse soorten GRANEN - MEEL - VEEVOEDERS Xelef. Oude Tonge 393 - Telef. Middelhamis 2353 Agent voor Nieuwe Tonge: C. HOLLEMAN, Bredeweg, Telefoon 231 Agent voor Ouddorp: J. TANIS, Boompjes, Telefoon 32G H.e. WITLOFKWEKERS Thans weer te leveren OOGST '59 Verb. Vr. Mechelse Klemkr 890/(, late Krop WITLOFKWEKEB EN ZAADTELEB Bsdoornstr. 40 - Ooltgensplaat - Tel. 01873-813 SE ^Ê^x^^emweeMreclame bij aankoop van 4.- van 80 cent Keuze uit melk, puur en melk mokka Vier grote repen. Deel maar uit. van 45 cent Bereid met De Gruyler's cacao. Werkelijk Iets bijzonders. degruytéR van 87 cent Veel lekkere boterhammen uit een pot. Dik smeren is niet nodig. Dus erg voordelig. van 75 cent Twee smakenmelk en puur. Dit Is de echte chocolade hagel, en dan 15 cent goedkoper. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen. Deze aanbiedingen zijn geldig van 7 t/m 13 oktober '59 591 orf De gemeenteraad van Goedereede kwam vrijdagavond bijeen. Het was op een laat uur half negen maar dit kon niet anders, omdat een der wet houders beslist een verkoping in Hotel De Gouden Leeuw moest bijwonen. De vergadering werd gepresideerd door wethouder E. A. Snijder, omdat de bur gemeester met vakantie was. Deze late vakantie is genomen omdat deze zo mer mevr. baronesse van Knobelsdorff ziek was, die nu intussen is hersteld, aldus lichtte de voorzitter toe. De agenda bevatte 17 punten, o.m. behandeling van de gemeentebegroting, die volgens de voorzitter niet langer op afdoening kon wachten. Dit zou ook jammer zijn voor het vlugge werk dat het secreta rie-personeel geleverd heeft, aldus spr. De begroting 1960 sloot met een tekort van ruim 8000,wat uit de saldi-reserve wordt gedekt. Er kwam direct al een wijziging op, n.l. door een besluit tot bcuw van een brandweergarage, teren van verschillende wegen enz. Een aardig puntje was dat wegens slopen van een krotwoning in de Pieterstraat een slechte muur voor de dag was ge komen, die gedeeltelijk op kosten van de gemeente moest hersteld. Voorge steld werd met gebruikmaking van art. 248 der gemeentewet dit direct uit te voeren zonder toestemming van G.S. Indien het Prov. Bestuur het niet goed keurde, zouden de raadsleden persoonlijk worden aangesproken. Waar men niet op inging. (O.i. zeer begrijpelijk). Na opening met gebed kwamen de notulen aan de orde, waartegen de heer J. Bruggeman bedenkingen had, die hij niet in het openbaar wilde zeggen. De goedkeuring werd aangehouden tot na een besloten zitting. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Sociale Zaken inzake de nieuwe regeling Vleeskeuringsdienst die binnen 3 maanden tussen de 13 ge meenten geregeld moet worden. Doet men dat niet wordt waarschijnlijk een algemene gemeenschappelijke regeling opgelegd. Van de commissie Bouw- en Woning toezicht waren enige begrotingswijzi gingen inzake het salaris en de pensi oenregeling van de directeur technische dienst. Ged. Staten hebben goedkeuring gegeven aan het besluit inzake de nieu we gem. schappelijke regeling van de technische dienst (Stellendam-Ouddorp Goeree) Een verzoek van het Ned. Chr. Ge- sprekscentrum om subsidie werd op voorstel van b en w afgewezen. Aan de orde kwam de rekening 1958 van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Dan volgde voorlopige vaststelling van de rekening 1958 van het Woningbedrijf, de voorlo pige vaststelling gemeenterekening 1958 en de vaststelling van de begrotingen i960 van maatsch. zorg, woningbedrijf en gemeentelijke begroting, waarover de heer J. Bruggeman rapport uit bracht. Over de begroting maatsch. zorg zei öe rapporteur dat een gemeentelijke subsidie benodigd was van 2640.72 (Vorig jaar f 2870,59). De rekening van het woningbedrijf totaal met lasten en baten sloot met 25.960,20. De gemeenterekening 1958 gaf de vol gende cijfers te zien: Gewone dienst: Ink. f 307.121.62; uit gaven 305.261.14, batig slot 1860.18. Kapitaaldienst nadelig saldo f 109.739.61 Bij de gewone dienst is nog te verhalen 2800.90; nog te betalen 126.—, zodat nog een batig saldo bijkomt van f 2674.90. In totaal dus een batig slot van 4535.08. Met dank aan de commissie werden aeze rekeningen voorlopig vastgesteld en de begrotingen van deze instellingen naar de geraamde cijfers goedgevonden, ^et bedrag.per leerling voor het open baar lager onderwijs over 1959 (art. 55 i-'O.-wet 1920) werd vastgesteld op 40,92 per leerling (122 leerlingen). Vragen over de gemeentebegro ting I960. Dan volgde vaststelling van de ge meentebegroting 1960. De gewone dienst 01, een inkomst en uitgaaf groot *5l7.145.40 met een onvoorziene van f R->n'~ ^^^°rt beloopt plm. I ödOO,— wat uit de saldi-reserve zal worden gedekt. De heer de Reus informeerde naar e grond Hongaarse plein, die aan de "^"'^entewerkjieden om niet wordt uit- segeven. Hij wilde deze als tuingrond g f., "^sn. Verder vroeg hij naar de mo- in u om de z.g. Kappelarijlanden »prf verhogen. Z.i. was dat mo- ^«iJK, omdat de Oostdijk verkaveld is lon^^"^ 2 percelen was de pacht afge- "Pen. De derde vraag betrof de kwes tie op te lossen van het land van land arbeiders (kleingrondbezit) waarop nog een achterstand was. De voorz. antwoordend op de eerste vraag zei, dat de grond om niet was verhuurd om dit braakliggende gedeel te van vuil schoon te houden. De heer de Reus wilde het liever verhuren; hij meende dat er wel belangstelling voor bestond. Dit zal in b en w nader wor den bekeken. Over de kappelarijlanden zei de voor zitter dat de pachten regelmatig ver hoogd zijn. Dhr. Sandifort, deskundige op ruil- verkavelings- en pachtgebied, merkte op dat de pachters in het ruilverkave lingsgebied voorlopig nog op de oude toestand kunnen inpachten. De voorz. voegde er aan toe, dat het de volle aandacht van b en w had. Over het eigen land van de kleingrond- gebruikers gaf spreker een overzicht van de achterstand, die langzaam aan is ingelopen. Het voldoet echter niet meer aan de bedoeling van de wet al dus spreker, waarom het moet worden afgewikkeld. „Het is een Koninklijk goedgekeurde Vereniging" merkte dhr. Sandifort op, die in feite niet meer bestaat. Er is zelfs geen bestuur. Maar toch bestaat de ver eniging nog en er zijn nog pachters. „Voorkeursrecht is er niet voor de pachters" wist de heer den Ëerzamen, omdat de oppervlakten te klein zijn. Er zal een oplossing voor worden gezocht zegde deze wethouder toe. De heer J. Tanis bracht namens de commissie dank aan het secretarie personeel voor de keurige verzorging van de begroting. Onze verlangens zul len we maar in petto houden, aldus deze spreker, tot de verhouding finan ciering Rijk en Gemeenten geregeld is. De heer J. Bruggeman had op enkele punten opmerkingen, o.m. op de ge raamde posten voor de B.B. en de E.H.B.O. De ene vond hij te hoog en de andere te laag. Verder was hem op gevallen, dat het aantal werkuren (werklieden techn. dienst) 200 uren minder was. Ook vroeg hij aandacht voor de verlichting, omdat er veel lan taarns uit zijn. De voorz. gaf als antwoord op de post B.B. dat er een bedrag moest worden geraamd, omdat zelfs de helmen niet eens geschilderd zijn. Als Blokhoofd heeft hij ook wel eens posten uit eigen zak moeten betalen. Over de E.H.B.O. werd gezegd dat deze werkt op basis van vrijwilligheid; wanneer er een te kort kan worden aangetoond, worden ze geholpen. De storingen in de ver lichting worden regelmatig aan de Em- go doorgegeven en de uren van de werklieden zijn slechts een schatting, aldus spreker. De heer 't Mannetje vroeg verbete ring van de wijzers op het wijzer bord omdat de tijd niet is af te lezen. Hierop antwoordde spr. dat Monumentenzorg wellicht binnenkort de toren in de stei gers zet en het dan meteen verbeterd kan worden. De begroting werd daarna z.h.s. vastgesteld. Bouw van een brandweergarage Dan volgde een voorstel tot bouw van een nieuwe brandweergarage. De voorz. lichtte de noodzaak toe. De kostbare brandspuit staat nu in een schuurtje. Eerst was gedacht deze in de oude school te bergen, maar nu die is verbouwd, gaat dat niet. Bedoeling is de garage te bouwen bij de schuur van v. Wijk (Kerkstraat) Het voorstel is om een bedrag van 25.000,beschikbaar te stellen. Dhr. Sandifort wilde wel voorstem men maar toch eerst eens bestek en te kening zien, die de voorzitter daarna ter tafel bracht. Dhr. 't Mannetje informeerde of de pi. ambachtslieden het werk konden uitvoeren. De voorz. antwoordde dat het een openbare aanbesteding moest worden. Het voorstel werd aangenomen. Teerwerk verschillende wegen. Dit betrof aan de Doelweg reparatie van wegkanten en teren wegdek, alsook aan de Melkdijk, Mariadijk en Zuid- Havendijk. Na enige bespreking werd ook dit goedgevonden. Dan volgde nog een voorstel tot aan koop van een motor-gazonmaaier. De oude had 8 jaar dienst gedaan en is ver sleten. Voorgesteld werd een Agria aan te kopen met 15 p.k. benzinemotor, plus een aanhangwagentje om materiaal te vervoeren. De max. snelheid over de weg is 16 km per uur. De heer Bruggeman vroeg of de ma chine over de plaatselijke handel gele verd kan worden, waarmee b en w zeg den rekening te zullen houden. De aan koop werd goedgevonden. Subsidiëring militaire tehuizen. Be sloten werd voor de 7 dienstplichtigen ieder 5,— dus 35,— uit te trekken. Tevoren zal de jongens worden ge vraagd, welke tehuizen zij zullen be zoeken. Structuurplan. Goedgevonden werd zich bij het structuurplan voor Goeree Overflakkee aan te sluiten en hiervoor 2 jaar 15 et per inwoner te voteren. Onderwijs. Het bedrag per leerling werd vastgesteld voor 1960 op 48,74 per 1.1. Het aantal lesuren vakonderwijs 1960 (nuttige handwerken) werd ge steld op 1^4 uur. Als voorschot, bedoeld in art. 103 L.O.-wet 1920 werd voor het bijz. onderwijs over 1960 2908.15 toe gestaan. De 5-jaarlijkse afrekening bedoeld in hetzelfde art. lid 6bis, over de jaren 1953 t.m. 1957 werd eveneens vastge steld. Het rekening-courant crediet Bank Ned. Gemeenten voor 1960 werd gesteld op 100.000,—. Goedgekeurd werd de Ie wijziging begroting 1960 van maatschappelijke Zorg en de 23ste wijziging gemeente begroting 1959. Een teer punt Dan werd nog een punt aan de agen da'toegevoegd. De voorz, deelde mee,' dat het pand Pieterstraat 33 (krotwo- ning( was afgebroken en de gevel van het pand no, 35 is blootgekomen, die in zulk een slechte staat bleek, dat dit ge vaar oplevert. Het voorstel is gedaan aan de eigenaresse om er een half steens muur tegen aan te zetten, waar van de kosten door de eigenaresse en de gemeente zullen gedragen worden. De gemeente is dit niet verplicht aldus de voorzitter; men kan met bepleister- ren volstaan. Gezien het gevaar, is deze verbetering echter nodig. Voorgesteld werd gebruik te maken van art. 248 der gemeentewet en zonder machtiging van Ged. Staten dit werk te laten uit voeren. Dit houd echter in, dat de leden persoonlijk aansprakelijk zijn, aldus spreker. De heer Sandifort was niet tegen de voorgestelde uitvoering, maar wel tegen de persoonlijke aansprakelijkheid. Z.i. moest eerst goedkeuring aan het Prov. Bestuur worden gevraagd. Dat het zo lang geduurd heeft, lag volgens hem buiten de schuld van de raad. De voorz. antwoordde dat de op dracht tot dichtmaken niet gemakke lijk was. Het is een muur die behoort aan pand 35; dat de muur slecht is, komt voor rekening van de eigenaresse. Het herstel is dus in feite voor de we duwe. B en w meenden dat men een vergaande concessie deed met een half- steensmuur, omdat de gemeente alleen maar verplicht is tot bijpleisteren. De heer Sandifort merkte op, dat de slechte muur eerst voor de dag kwam bij de afbraak. Veronderstelt dat G.S. geen goedkeuring geeft is de raad aan sprakelijk. Daarom was spr, er tegen. De voorz, antwoordde dat bij de af braak voor de dag kwam dat de muur niet deugde, daarom is de zaak stil ge legd door de eigenares, „Ik zou hetzelfde gedaan hebben" zei de heer Sandifort. Hij was niet tegen Dat is nog wel een hele opgaaf ge weest voor de kraanmachinst bij de Deltawerken, Jan Bruggeman uit Goe dereede, om zijn visie te geven, hoe de luchtvaart er over veertig jaar uit zal zien. Een klant waar ik op karwei was, vroeg me wat nu eigenlijk een „visie" was en wat je met zo'n ding deed. 'k Heb hem uitgelegd, dat dit weer een van onze deftige woorden is, waarmee iemands kijk op iets of iemands mening over iets bedoeld wordt. Het loopt er hier dus over dat Bruggeman een omschrijving geeft, hoe de luchtvaart er over 40 jaar uit zal zien. Ik denk dat hij wel eens ach ter zijn oor gekrabd zal hebben alvo rens de pen op 't papier te zetten. Wan neer men 40 jaar geleden de eerste pi loten van de K.L.M, dezelfde vraag voorgelegd zou hebben, zou er wel nie mand geweest zijn die een ontwikke ling van het luchtvaartverkeer zoals we dat thans beleven, had kunnen voorspellen. En om het nu weer 40 jaar vooruit te doen moet men wel een fan tasie als Jules Veme bezitten om niet al te ver bezijden de waarheid uit te komen. De luchtvaart komt nu in het stadium van het straaltijdperk en mis schien is over 40 jaar ook op dit ge bied het atoomtijdperk al lang en breed bereikt. De kleine peuters van thans, waarmee moeder nog in de kinderwa gen rijdt, zullen dan de mensen zijn, die met luchtreuzen de ruimte door klieven met een snelheid waarvan we nu nog niet durven dromen. Als de ver dere ontwikkeling van de luchtvaart in hetzelfde snelle of nog snellere tempo gaat dan de laatste 10 jaar, dan is het zeker moeilijk om voorspellingen te doen, waar we over 40 jaar aan toe zul len zijn. Misschien in een paar uur naar Amerika een daagje op bezoek bij de geëmigreerde kinderen! 's Morgens ze ven uur weg en 's avonds acht uur thuis en niet zo moe als thans een dag met de tram van Flakkee naar Rotter dam. Even met de luchtreus buiten de grote steden stoppen en dan per eigen helicopter naar Flakkee, dat op het plat te dak van eigen huis daalt. Een dam naar het vasteland, waaraan men nu aan het ploeteren is, zal men dan mis schien al overbodig werk van de ouwe lui beschouwen. Ja, waar gaan we heen? Schrammetje hoopt dat Brugge man nog beleven mag, dat de koker met zijn mening over 40 jaar uit de Domtoren te Utrecht wordt opgediept! De mening over de luchtvaart heeft de tijd dus nog. Er zijn op 't ogenblik problemen aan de orde waar meer haast bij is. Zo is daar onder andere de veevoer-actie, om onze landgenoten in Drenthe en Overijsel te helpen. De droogte heeft daar de landbouwers in grote ongelegenheid gebracht, vooral wat betreft het veevoer. Er zijn men- Kent U onze Zes verschillende opnamen. Com pleet in fraai mapje, ATELIER EN FOTOHANDEL SOMMELSDIJK de transactie, maar wel tegen de aan sprakelijkheid. De voorzitter wilde in comité enige nadere inlichtingen over deze kwestie geven, waarom de openbare zitting werd geschorst. Na heropening werd het punt op nieuw aan de orde gesteld, maar nu in gewijzigde vorm, n,l, „mits Ged. Staten goedkeuring geeft". Dit werd algemeen goedgevonden. De notulen waarover de heer Bruggeman in besloten zitting zijn bezwaren had gezegd werden vastgesteld waarna de vergadering werd gesloten. sen die hun vee al moesten opruimen omdat ze geen voer meer hadden in enkel krachtvoer niet om te betalen is. Men wil nu deze boeren de helpende hand bieden, vandaar is er op Flakkee ook een actie op touw gezet om gratis veevoer voor de getroffen bedrijven te verstrekken. Naar Schram verneemt klopt men op ons eiland -niet aan do- vemans-deur, maar wordt er royaal ge geven door hun, die veevoer ter be schikking hebben. Ben ik goed inge licht dan zullen legerwagens, door de regering ter beschikking gesteld, het voer komen ophalen en in de noodge- bieden bezorgen. Schram mag de land bouwers die nog wat te missen hebben voor hun in zorgen verkerende collega's wel aanbevelen onverwijld bij de be treffende instanties melding te maken ■Van hun bijdrage. Men moet zich bij zulke gelegenheden altijd maar in de plaats denken van hen, die onze gaven moeten ontvangen. Dan gaat het wat vlotter om een offer te brengen. En wellicht is er bij velen nog plaats om een paar beestjes van deze mensen ge durende de wintermaanden te stallen, 't Is er mee als in een groot gezin: er kan altijd nog wel een eter bij, zonder dat men het eigenlijk merkt. Natuurlijk heeft men op Flakkee ook schade van de droogte, maar ziende op de streken waar men er nog meer van te lijden gehad heeft, zal het niet moeilijk vallen nog wat uit te delen. Het zal Schram genoegen doen veel legerwagens op Flakkee te zien binnenvallen voor dit goede doel. Bedenk, dat het zaliger te ven, dan te ontvangen is We leven snel. De oktobermaand is alweer enkele dagen oud en zaterdag gingen onze gedachten 385 jaren terug, naar het ontzet van Leiden. De derde oktobei: wordt daar steeds nog herdacht als de bevrijdingsdag in 1574, toen de Spanjaarden uit hun schansen voor de Stad wegtrokken, verjaagd door het water, dat vooral in die tijden naast onze grootste vijand ook onze grootste bondgenoot was. Cornells Joppenszoon, een weesjongen was de eerste die de verlaten schansen van de Spanjaarden, ging verkennen en met het blijde nieuws terug kwam, dat er geen enkele Span jaard meer te zien was. Terugdenkend aan de hongerwinter die ons land in '44 meemaakte, kunnen we ons een weinig indenken wat deze uitkomst voor de burgers van Leiden heeft betekend. Er kwamen schepen met haring en brood dat met gulle hand werd uitgedeeld en sindsdien is het te Leiden traditie ge bleven dat men op 3 oktober van elk jaar haring en brood eet. Wonderlijk dat deze traditie tot vandaag de dag in ere gebleven is. Wat is er door dié mensen ook veel meegemaakt! Men zocht op mesthopen naar enig eetbaar afval, wat rauw werd opgegeten en honderden stierven van de honger. On danks dat alles hield burgemeester van der Werff stand en bood zelfs bij een oploop voor het Stadhuis zijn degen aan om hem te doorsteken. De stad wilde hij niet overgeven. De spreuk die men op penningen sloeg met „Godt be hoede Leijden" ging gelukkig in ver vulling en alle kerken stroomden vol om God te danken voor Zijn verlossing uit deze grote nood. Zou op onze scho len op 3 oktober hiervan nog wel eens worden verteld? Het is toch wel goed, dat dergelijke data bij onze jeugd nog eens in herinnering worden gebracht. Onze voorouders gaven goed en bloed voor de vrijheid, laten we dat niet ver geten. Steden als Leiden, Alkmaar, Brielle roepen deze oude herinneringen weer eens op, wanneer we er komen of langs rijden. Er is in al die jaren wel veel veranderd, maar de oude stadsde len zijn nog stille getuigen van al die gebeurtenissen uit lang vervlogen tij den! Schrammetje. STAD AAN 'T HARINGVLIET Catechisaties in de Geref. kerk. Dinsdagavond 6 tot 7 uur jongens en meisjes van 12-14 jaar; van 7-8 uur jongens en meisjes'van 15-17 jaar; om 8 uur jongens en meisjes van 18 jaar^ en ouder. 'n Goed vak beheersen betekent zekerheid, geborgenheid, toe komst, 'n Vakman behoeft zich geen zorgen te maken voor de dag van morgen. Hij weet wat hij kan. Hij staat voor z'n werk en verdient een goed loon, dat hij tot de laatste cent waard is. 'n Goed vakman heeft zekerheid in zijn leven en is trots op een goed stuk werk dat uit zijn handen komt. Ons bedrijf, gevestigd op de kop van hef eiland Rozenburg, wordt nog dit jaar enorm uitgebreid. Daardoor hebben wij ge legenheid een aantal ongeschoolden te plaatsen ter opleiding in één der scheepsbouwvakken. Bent U niet ouder dan ca. 45 jaar, goed gezond en bereid de handen uit de mouwen te steken om Uzelf een toekomst op te bouwen, grijp deze kans dan en kom zo gauw mogelijk eens praten op ons bedrijf te Rozenburg. Vanaf Hoogvliet kunt U er komen met buslijn 53. Uitvoerige inlichtingen ïerstrei<l<en wij ook gaarne op; I Woensdag 7 oktober, 's avonds 7.30 uur in liet zaaltje van Hotel Van Haren, Voorstraat 39, Diritsland. Donderdag 8 oktober, 's avonds 7.30 uur in het zaaltje van Hotel Spree te Sommelsdljk. Vrijdag 9 oktober, 's avonds 7.30 uur in het Verenigingsgebouw Oude Tonge, Tevens zal een film vertoond worden over de moderne scheepsbouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 3