-_J Fa. KAPTEiN „Krachtpatser" plaatst klapbrug in baileybrug onder Stellendam Ouddorpse vloot werd^een nieuw, zeewaardig schip^rijker Flakkee doet mee aan veevoeder hulpactie West-Oost Het rassenprobleem in Zuid-Afrika Volgende week kunnen Flakkeese arbeiders er over heen naar hun werk (I) Voeder brengen naar kwijnend vee 32e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond MEDITATIE BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Girobetaling postabonnees Voor uw BANKZAKEN: BRUIDSWERK Fa. C. Korleweg Zn. Proefvaart met de OD 11 van Gebrs. Moerkerk TELEFOON 01870- 2004 v^ V Vrijdag 2 oktober 1959 No. 2832 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en Advertenties uitsluitend TelefooH K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPmJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I. Elk land heeft zijn eigen problemen en moeilijkheden. De kapitalistische en de communistische, de cultuurlanden en de achtergebleven gebieden, ze wor stelen alle met hun speciale interne vraagstukken. Zuid-Afrika zit echter met een probleem, dat naar ónze me ning wel buitengewoon bedenkelijk en tragisch is en daarbij ook nog gevaar lijk, n.l. het rassenvraagstuk. Dit land verkeert in een buitengewoon précaire bevolkingssituatie en het lijkt er veel op, dat een bevredigende oplossing zeer moeilijk te vinden zal zijn. De laatste tijd melden de kranten van ongeregeld heden in Durban, boeken verschijnen met felle aanvallen op de regering van de Unie en in de Verenigde Naties wordt eveneens zware kritiek geoefend op haar politiek. Elke rechtgeaarde Nederlander zal zich interesseren voor het wel en wee van dit broedervolk, vooral omdat het zich in een situatie bevindt, waarbij het voortbestaan der blanken op het spel staat. Wij hadden dezer dagen een uitvoerige discussie met een Zuidafrikaans theoloog, die thans in ons land studeert, over dit onderwerp, zodat we mede daarin aan leiding vonden enkele artikelen hier over te schrijven. Om het Zuidafrikaanse rassenpro bleem te begrijpen is het nodig de ach tergronden ervan te kennen, zodat we genoodzaakt zijn in het kort 'een over zicht te geven van de samenstelling der bevolking, de onderlinge verhoudingen de sociale en economische toestand, de politieke situatie en met name ook de historische ontwikkeling. We moeten ons daarbij zeer beperken, maar zullen proberen nochtans tot een heldere sa menvatting van één en ander te komen. De Unie van Zuid-Afrika is voor on ze begrippen een groot land. De totale oppervlakte bedraagt 1.220.000 km^, d.i. 37 maal Nederland. Dit betreft dan de •eigenlijke Unie d.w.z. de vier samen stellende delen Kaapland, Natal, Oranje Vrijstaat en Transvaal. Sedert de eerste wereldoorlog be hoort ook de vroegere Duitse kolonie uidv^est-Afrika erbij als mandaatge bied van Volkenbond en Verenigde Na ties, dat praktisch als een deel van de Unie wordt beschouwd. Dit gebied is 25 maal zo groot als Nederland. Er is dus ruimte genoeg. De bevolkingsdichtheid is zeer gering: met Z.W. Afrika mee gerekend slechts 11 per km^, terwijl dit getal voor Nederland 340 bedraagt Nu moet men wel in aanmerking nemen dat bijna de helft woestijn is, bergland om andere redenen niet te cultiveren, erwijl door erosie grote gebieden on- Tutchbaar worden. Niettemin is er in laats van overbevolking zoals bij Ons prake van te geringe dichtheid. Eco- omisch en cultureel is de Unie het erst ontwikkelde land van Afrika. Het evert maïs, wol, tabak, wijn, sinaas- ppelen en heeft bovendien enorme ijkdommen in de grond. Het produ- eert 58°/o van alle goud, voorts dia anten, uranium, platina, titanium, in otaal 60 verschillende mineralen. Bij cldoende bewerking en exploitatie kan et dus een welvarend land zijn. Wat het klimaat betreft, de tempera ren liggen er zowel in de zomer als de winter hoger dan bij ons. De ge- iddelde jaartemperatuur is hier bijna O gr., in Z.-Afrika ongeveer 16 gr. Een ote handicap is echter de te geringe egenval. Het loopt natuurlijk naar de erschillende streken uiteen, maar ze over 't geheel gerekend slechts ^/s m die in ons land, hetgeen voor de ndbouw zware problemen met zich eebrengt. Staatkundig is de Unie een onafhan- elijke land. Alleen formeel heeft het de dominion-band met Engeland, aar dit is met name voor de echte uidafrikaners nog te veel, zodat men ermoedelijk binnen niet al te lange 'd deze wel zal verbreken en de re- bliek zal uitroepen. Pretoria is de ad- inistratieve hoofdstad, waar dus het geringsapparaat zetelt, maar in Kaap- ad vergadert het parlement, zodat de inisters veel heen en weer moeten ekken. Daar de afstand tussen beide eden 1200 km bedraagt, is dit uiter- rd erg lastig. Op de politieke partijen hun beginselen komen we later nog rug. En nu de samenstelling van de be- Iking. Er zijn weinig landen aan te ■jzen, waar deze zo gemengd is en het ergste is, zo in ras, cultuur, dsdienst en mentaliteit uiteen loopt t als gevolg enorme tegenstellingen, tot allerlei botsingen leiden. De to- e bevolking kan in een rond getal menteel gesteld worden op 14 mil- n zielen. Daarvan zijn 3 miljoen nken, d.i. El^/o. We kunnen dus nu eds vaststellen, dat de verhouding n de blanken tot de gekleurde bevol- g is als 1 op 4 Dat is al een zeer denkelijke situatie, maar de blanken rmen zelf ook geen eenheid. Ze zijn verdeeld in de eigenlijke Afrikaners, t zijn de nakomelingen van de Ne- landse kolonisten, vermeerderd met nse immigranten, die als Hugenoten af 1688 binnenkwamen en Duitsers, 1720 naar Z. A. kwamen en an- zijds de Engelsen, die nadat de apkolonie aan Engeland gekomen hier hun geluk beproefden. De nsen en Duitsers zijn nog- herken- r aan hun namen (De Villiers, Du ssis, men denk ook aan de bekende voerders uit de Boerenoorlog Jou- Cronjé, De la Rey), maar hebben Zo iemand dorst, die fcome tot Mij en dri/nke. (Joh. 7 37) (I). In de tempel te Jeruzalem heeft de beloofde Messias deze betekenisvolle woorden gesproken. Hij heeft daarin Zichzelve als de Fontein des Hells aan geprezen. Alles wat de zaligheid van de zondaar van node is, is toch in Hem te vinden. Hij heeft in de eeuwigheid op Zich genomen om de Raad des Hee- ren ten aanzien van de zaligheid van Gods verkorenen uit te voeren en alles te verrichten, wat tot de verwerving van die zaligheid van node is. In de tijd gekomen zijnde heeft Hij ook Zich zelf als zodanig gepredikt. In het Woord, dat de gemeente van alle eeuwen na gelaten is, wordt Hij ook ons zo bekend gemaakt. Wij willen de grootheid van Christus bezien vanuit de drie ambten, die Hij bekleedde. Hij was allereerst profeet om de weg der zaligheid te le ren en daarin te onderwijzen. Hij al leen heeft dat vermogen om onze duis tere verstanden te verlichten en ons tot de kennis Gods te leiden. Wat u nu ook maar leren moet om tot de vrede met God te geraken, kan en wil Christus ons leren. Niemand is te dwaas om die kennis ts verkrijgen. Ge behoeft niet vlug van begrip te zijn; ge behoeft geen bijzondere gave te bezitten, want Chris tus leert als machthebbende en( Zijn onderwijs heeft dan ook waarlijk die kracht, dat Hij de duisternissen, waar mee onze verstanden verdonkerd zijn, weg te vagen. Al de kennis, die Hij geeft en geven kan en wil, is nuttig en nodig. Dorst u naar kennis? Zijt gij begerig om de weg der zaligheid te kennen? Moet ge misschien klagen, dat ge zo onwetend zijt aangaande dingen der eeuwigheid? Wie zou u dan beter die kennis en raad kunnen verschaffen, dan Hij Die ons hier nodigt om tot de fon tein van alle wijsheid te komen en daar te drinken? Wat zoudt ge toch omzwer- ven buiten Hem? Hij kan u met uw schuld en verlorenheid bekend maken; Hij kan u leren in welke staat ge zijt; Hij kan u de verborgen Raad Gods ont- hullen; Hij kan u alles leren, wat tot uw eeuwige zaligheid van node is. Maar ge vraagt misschien welke ken nis u wel allereerst zal moeten bezit ten, alvorens Christus ulieren wil. O, ge redeneert als een dwaas, want al de kennis, die ge van node hebt kunt ge van niemand anders ontvangen, dan van Hem alleen. Ge zegt misschien, dat ge te dwaas zijt en te onwetend zijt. Dat is waarlijk nog dwazer geredeneerd, want Hij v/il de dwazen en de blinden lei den, zegt Hij in Zijn Woord. Wilt ge dan eerst allerlei kennis ver gaderen en dan Zijn onderwijs ontvan- gen?'Wel, dan doet ge niet anders, dan u zelf in de weg staan met al uw rede neringen. Hij roept toch de dwazen en de onwetenden. Juist uw vermeende kennis doet u verre van Christus blij ven. De Farizeeërs hadden zoveel ken nis naar zij.meenden, dat zij het onder wijs van Christus niet van node had den en wel zichzelf helpen zouden. Dit is dwaasheid, die voor hen niet dan eeuwige jammer betekent. Zij hebben de meerdere Salomo verworpen en daar mee de wijsheid, die Hij hun deelachtig had kunnen maken. Waarom zoudt ge dorsten naar allerlei kennis en die dorst laven aan de bronnen der wereldse wijsheid en de kennis, die u tot eeuwige zaligheid leiden kon verachten. Zo ge dorst naar de kennis van God en van goddelijke zaken, zo kom tot Christus, Die u in de weg Zijner instellingen wijs maken kan. Beken uw onwetendheid; belijd uw dwaasheid en erken, dat Hij u wijsmaken kan tot zaligheid. Zoek Hem in de weg Zijner eigen instellin gen, waarin Hij Zich wil laten vinden, want Hij is daar. Het is nog waar, wat Christus eenmaal tot de Joden zeide: Zie, meer dan Salomo is hier. Hij is echter ook priester. De Hoge priester naar de ordening van Melchi- zedek, die in Zijn priesterambt de eni ge offerande gebracht heeft. Die de schuld der zonde kon wegnemen en Die het bloed gestort heeft, dat ons van al onze smetten reinigen kan. In die offe rande van Christus is de gerechtigheid aan het licht gebracht, die van de dood redt. God heeft in de opstanding van de Heere Jezus Christus betuigd, dat Zijn offerande genoeg gedaan heeft aan het recht van de wet. Nooit kon de zondaar zalig worden, dan alleen door die geze gende offerande, die de schuld van de zonde wegneemt en van alle smetten reinigt. Gaat ge onder schuld gebogen over de wereld? Hebt ge ontdekt, dat ge uit de tegenwoordigheid des Heeren door u verbroken is en het recht van God uwe ondergang eist? Hebt ge be merkt, dat aluw gerechtigheden geen waarde voor God hebben en nooit tot uvï- zaligheid dienen kunnen? Rotterdam (C.) Ds. A. Vergunst. hAzet-fabrisken zevenbergen zich overigens geheel met het Holland se element geassimileerd. De verhouding in aantal van het Hollandse en het Britse bevolkingsdeel kan gesteld worden cp 3 2, nauwkeu riger uitgedrukt: van de blanken is eOVo Hollands, S^^/o Brits en een kleine S'/o Joods. De rest, ongeveer 11 miljoen, zijn dus de diverse gekleurde rassen. Het tal rijkste daarvan is dat van de z.g. Ban- toés, een soort negers, waartoe ook de Zoeloes en andere kaffervolken beho ren. Een eenheid vormen ze ook al niet, want ze spreken 18 verschillende talen, wat voor de kerk en de zending zeer grote moeilijkheden oplevert. Hun aan tal kan gesteld worden op meer dan 9 miljoenDe blanken noemen ze meestal kaffers (van een Arabisch woord, dat ongelovige betekent), maar zelf vinden ze die benaming kleinerend en officieel spreekt men daarom steeds van de naturellen als men de Bantoes bedoelt. Voorts zijn er de kleurlingen ongeveer 1.300.000 in getal; dat zijn de halfbloeden, dus van gemengd ras, af stammelingen van Maleiers, Hottentot- ten en blanken, speciaal Engelse en Hollandse matrozen. Ze hebben echter geen Bantoe-bloed en zijn op de blan ken georiënteerd zodat ze meer rechten hebben. Dan zijn er nog de Aziaten, vrijwel allen Brits-Indiërs die in hoofd zaak in Natal wonen. Ze tellen 420.000 zielen en zijn aanvankelijk door de En gelsen als nlantagearbeiders nap.r Na- tal gebracht. Zo zijn het meest hande laars, die de Bantoes uitbuiten waar door tussen deze groepen sterke span ningen bestaan. Ze zijn voor' 70''/o Hin doe en voor 20°/o Mohammedaan en zijn in de Unie niet assimilcarbaar. De im migratie wordt bemoeilijkt en emigra tie bevorderd, maar al klagen ze hard, slechts weinigen gaan naar India. Tenslotte zijn er nog de oorspronke lijke bewoners, de Bosjesmannen en Hottentatten. Van de eerste zijn er nog maar een paar duizend. Ze zijn vrijwel geheel uitgeroeid. Ze zijn zeer klein (150 cm) en hebben het laagste hersen- ge'^icht van alle mensen De Hotten-' totten zijn afkomstig uit de streek der grote meren. Zij werden door de eerste Hollanders als de eigenaars van het land beschouwd. Doordat ze in de 18e eeuw door ziekten en alcohol sterk ach teruit zijn gegaan en zich ook vermengd hebben, zijn er nog maar weinig zui vere Hottentotten over. Voor zover onze postabonnees hun abonnementsgeld voor het 4e kwar taal nog niet hebben betaald, verzoè'-^ ken wij deze dit, als nog te doen, door een bedrag van f 1.90 op onze giro 167930 over te schrijven. U bespaart daarmee 30 cent incasso kosten en ons veel werk. De postkwitanties gaan over 14 da gen de deur uit, dus hebt U mooi ge legenheid dit alsnog te doen. Maar doe het dan ook direct s.v.p. ADMINISTRATIE N.V. EILANDEN-NIEXrWS Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's (3'/2 blad). Woensdag 30 september is de klap brug, in het gedeelte van de baileybrug die de verbinding zal vormen tus sen de bouwput voor de schutsluizen en de Stellendamse wal gereedgeko men. Er moest in deze brug een ope ning blijven van doorvaart voor de vis sers uit - Stellendam, waarom de pon- tonniers de brug zo bouwden dat pre cies in het midden van het Zuiderdiep een opening tot 'n breedte van 12 me ter bleef om, zolang de schutsluizen niet gereed zijn, Stellendam als vissers- plaats te handhaven. Ook de reddingsboot „Koningin Wil- helmina" van de Z.H.R.M., de Rond- vaartdienst en de overige scheepvaart voor Stellendam bestemd, moet hier doorvaart vinden. De klapbrug is gebouwd door de N.V. werf „Gusto" te Schiedam en op zijn plaats gebracht door een drijvende bok, die de klinkende naam draagt van „Krachtpatser". Op de foto ziet men hoe de delen van deze klapbrug worden in gebracht, een karwei, die bijzonder vlot verliep. Intussen wordt het gedeelte aanslui tende dijk vanaf de bouwput naar de 220 meter lange baileybrug gespoten en de verbindingsweg onder Stellendam gereed gemaakt. De aannemersfirma A. J. Dijkers Zn. maakt de aansluitende weg (onder langs de dijk) vanaf het be gin van de brug naar de Provinciale weg. Bedoeling is, dat reeds volgende week de werknemers, zij het dan enigs zins provisorisch omdat de toeleidende wegen nog niet geheel gereed zijn, over de brug naar hun werk zullen gaan, wat enorm veel tijd zal besparen. Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middèlharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) Voor beter naar de Middèlharnis, Tel. 2328 Mag zich de landbouw in een voortschrijdende mechanisatie verheugen, de visserij komt daarin zeker niet ten achter. Dan behoeven we b.v. zaterdags maar naar het Goereese hoofd te gaan als de vissersschepen zijn binnengeko men om te zien, welke kapitale vaartuigen daar liggen, uitgerust met de mo dernste navigatie-middelen. Te Stellendam en ook te Ouddorp gaan van lie verlede de houten vaartuigen verdwijnen, om plaats te maken voor zeewaar- dige stalen schepen, voorzien van sterke diesel-motoren, die werkelijk wel een stootje kunnen velen. Zaterdag j.l. is de Ouddorpse vloot weer verrijkt met een nieuw stalen vissersvaartuig, de OD 11 van de Gebroeders C. Moerkerk, die hun oude houten blazer voor de slQop hebben verkocht. De nieuwe OD 11 is gebouwd op de scheepswerf Visser te Den Helder waar na het casco naar Bruinisse is gesleept om aan de machinefabriek van L. Pad mos te Bruinisse een motor in te bou wen en verder bedrijfsklaar te maken. Het vaartuig dat een lengte heeft van plm. 18 mtr, is voorzien van een Krom hout-dieselmotor van 140 pk, (1500 omw. en van de modernste navigatiemidde- len, o.m. ook een echolood. Het is een prachtig zeewaardig schip, dat keurig is afgebouwd ook wat het timmerwerken de kajuit en stuurhut be treft. De betimmering is uitgevoerd door de heer A. M. Jumelet te Brui nisse. Proeƒ■yaart Zaterdagmorgen is met het nieuwe schip vanuit Ouddorp een proefvaart gemaakt, die uitstekend is verlopen. Aan boord bevonden zich met de eige naars' de Gebr. Moerkerk een verte genwoordiger van de scheepswerf Vis ser, van de machinefabriek Padmos Bruinisse, van de Herstelbank, van de Kromhoutmotorenfabriek te Dordt en van de leveranciers van het navigatie- materiaal. Ook was de loco-burgemees ter Wethouder J. Voogd aan boord, waaruit bleek dat het gemeentebestuur terdege belang stelt in het welvaren van de vissersvloot. De heer E. A. Snij der, van Goedereede, voorzitter van de Vissersvereniging „Ons Belang" maakte de proefvaart vrel niet mee, maar toon de toch zijn belangstelling met de nieu we aanwinst. De proefvaart voldeed uitstekend en de OD 11 kan terecht een snelloper worden genoemd. Met een vaart van 18 km per uur sneed het schip door het water. Motorisch bleek alles prima in orde. Jammer was dat de Scheepvaart inspectie achteraf weer enïge opmer kingen had over de hoogte van de re ling, ofschoon vóóraf alle tekeningen ANNO 1870' Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de l ESMERADO WIJNEN waren goedgekeurd. De Gebroeders Meerkerk waren daar slecht over tevre den, maar zij hopen dat de Inspectie tot een ander inzicht komt en dat zij zo spoedig mogelijk de netten overboord kunnen zetten. Hoofdzakelijk zal er mee op de gar nalen worden gevist en de spanvisserij mee worden uitgeoefend. Maar men kan er ook mee het brede zeegat uit want het vaartuig is volledig voor de zeevis serij toegerust. Er is een mooi schip afgeleverd en aan de Ouddorpse Noord- zeevloot toegevoegd. Van de hoofdbesturen van de C.B.T.B Holland-Brabant, de R.K. Land- en Tuinbouwbond L.T.B, en de Holl. Mij. van Landbouw is een schrijven gezon den aan de landbouwers van Flakkee om de veehouders op de gemengde zandbedrijven wier bestaan bedreigd wordt, hulp te bieden. In bepaalde delen van het Oosten en Zuiden van ons land hebben deze men sen door de droge zomer reeds grote schade geleden, doordat hun rogge, ha ver en aardappelen nog niet.eens een half gewas opleverden. De vraag is gerezen of vanuit het Westen iets voor deze boeren kan wor den gedaan. Daarbij is de gedachte ge rezen aan de inzamelingsactie van bieten koppen en bietenblad terwijl ook gerekend wordt, dat er hier en daar een. paar haaltjes lucerne, hooi, of erwtenstro op over kan schie ten. Via de P.B.H. (Plaatsel. Bureauhou der) is aan de Flakkeese landbouwers gevraagd zich voor deze aktie op te geven en tevens welke producten kun nen worden beschikbaar gesteld. Alhoewel de definitieve regeling nog niet geheel rond is, ligt het in de be doeling dat 1. de ontvangende boeren zelf voor transport zorgen, 2. deze boeren c.q. de organisaties, met name de jongerenorganisaties voor het verzamelen en laden van de bietenkoppen mankracht zenden. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1