Ploegwedstrijd LJ.C. werd grooi succes /TA Eerste prijs viel ten deel aan twee Igelijkwaardige deelnemers 1 De 16 jarige R. van Putten werd als jongste deelnemer een medaille toegekend Hervormd Verenigingsgebouw „Onder de wiek" wordt woensdag geopend Diepgang Plaatselijk Nieuws Esthetische bouw en doelmatige inrichting RHEUMATIEK Homoeopatische Geneesmiddelen Centrale MIEUWS UIT ZEELAND Kinderfoto's Pluimveemarkt Jicht, Ischias, Lumbago, Podagra Arthritis, Spit in de rug. Legio namen voor één grondoorzaak „Uri- nezuurnergiftiging" Dinsdag 29 september 1959 „ErLANDBN-NIETTWS" Bladz. 8 RIJMEN VAN TIJMEN De trekkersploegwedstrijd, die telkenj are door de Landbouw Jongeren Club ,Flakkee" wordt georganiseerd is deze keer een groot succes geworden. De wedstrijd werd gehouden op het land van de heer P. D. Sieling te Melissant in de Scharrezeepolder bij de haven van Stellendam, waaraan 15 ploegers deelnamen. De stukken die moesten worden geploegd waren tevoren door het bestuur van de L.J.C, uitgezet; na loting kon er direct worden begonnen. Op een aparte strook grond werd vooraf gelegenheid gegeven om de ploegen in te stellen en even te oefenen. De jury had bij de beoordeling o.i. een moeilijke taak, omdat over het algemeen goed tot zeer goed werk werd geleverd. In de lamp om het hoogst aantal punten waren er twee die een gelijk aantal be haalden, n.l. H. Ardon, Dirksland en P. Biemond te Stellendam, die men toen beide een eerste prijs heeft toegekend. De jongste deelnemer E. R. van Putten (scholier op de XJlo) werd om zijn niooie prestatie door het bestuur met een medaille beloond. De voorwaarden De deelname stond open voor een- scharige rechts- en linkswerkende ploe gen. Er moest een gerend perceel wor den geploegd van plm. 20 are in de tijd van 3 uur. De diepte mocht niet meer dan 22 cm en niet minder dan 18 cm bedragen en met de derde voor moest de diepte bereikt zijn. De breedte kon ingesteld worden naar het inzicht van de deelnemer. Op de plaats Vaar het begin was uitgezet, moest eerst een enkele open voor gemaakt, waarbij men de snede naar het te ploegen perceel moest starten. Na dit openploegen moesten de deelnemers wachten tot de jury met de beoordeling hiervan klaar was. De eerste sneden van de aanstor- ting moesten even hoog liggen als de overige sneden. Verder moest de deel nemer tijdig de merkstreep voor de derde wendakker voor het uitgeren trekken. Hoe de geer moest worden af gewerkt was de deelnemers op een te kening duidelijk gemaakt. Tussen de eindvoor en het buurperceel moest een strook van plm. 1 meter ongeploegd blijven, die na afloop van de wedstrijd moest worden afgemaakt. Deelnemers en jury De volgende personen namen aan de wedstrijd deel: 1. P. Biemond, Stellendam met Fergu- son-Rumptstad; 2. R. Roodzant, Dirks land met Hanomag-Hanomag; 3. J. van Broekhoven, Sommelsdijk met Farmall- Emar; 4. J. van Eek, Herkingen met Ferguson-Rumptstad; 5. B. Rosmolen, Melissant met Ferguson-Rumptstad; 6. L. Ras, Sommelsdijk met Fordson-Her- cules; 7. E. R. van Putten, Dirksland met Ferguson-Rumptstad; 8. P. Noor dermeer, Oude Tonge met Ferguson- Rumptstad; 9. L. Mijnders, Melissant met Renauld-Eicker; 10. A. van Vliet, Melissant met Ferguson-Hercules; 11. J. van der Vlugt, Stellendam met David Brown-Rumptstad; 12. H. Ardon, Dirks land met Farmall M-Hert; 13. R. van Putten Dirksland met Ferguson-Rumpt stad; 14. H. Biemond, Stellendam met Nuffield-Rumptstad; 15. S. Tanis Czn., Ouddorp met Ferguson-Dazo. De juryleden waren: 1. C. Joppe, Me lissant; 2. C. Punt, Dirksland; 3. A. L. V. d. Tol, Stad aan 't Haringvliet; 4. Warnaer, Dirksland; 5. A. L. de Weerd, Den Bommel. De omstandigheden voor de ploegers waren nu niet bepaald gunstig; de grond was keihard waardoor de kluiten in sommige gevallen niet zo mooi vie len. Bovendien was er op het te ploegen perceel een groot verschil in grond; het ene stuk was lichter en het andere be stond uit wat men noemt veel „kwa- jere grond". Het lot had uitgewezen welk stuk men te bewerken kreeg en ieder deed buitengewoon zijn best om het zo goed mogelijk af te werken. Het jurylid A. L. v. d. Tol te Stad ver klaarde na afloop, dat met lichtere en zwaardere grond bij de beoordeling zo goed als geen rekening is gehouden, omdat men er van uitging dat men zwaardere grond ook goed moet weten te beploegen. Naar onze mening werd net slechtste stuk geploegd door de lieer C. Tanis Cz. te Ouddorp, die toch nog een vijfde prijs in de wacht sleepte, waardoor het argument van genoemd jurylid wel bevestigd bleek. Van deel nemer C. Tanis kan nog worden ge zegd, dat hij op het laatste moment aan de wedstrijd deel nam en dat nog wel met een tractor die hij nooit had be reden en een ploeg, waarmee hij nog nooit had gewerkt, n.l. een Ferguson en een Dazoploeg. (Dazo, van Dam Zoon, Ouddorp). De prüsuitreiking Na afloop had de prijsuitreiking in Hotel Kaashoek te Stellendam plaats. J's jury trok zich eerst een ogenblik terug om het resultaat te bespreken en net punten-materiaal dat ieder der ju ryleden had verzameld, te vergelijken. De voorzitter van de L. J. C. de heer J- L. Vogelaar te Melissant, deelde mede üat er 5 prijzen waren beschikbaar ge steld en wel door de volgende firma's: Voor de Ie prijs (naast de wisselbe- •Ker die de heer P. Noordermeer vorig jaar won) werd een beker beschikbaar gesteld door fa. van Rumpt te Stad; voor de 2e prijs een beker door fa. S. d. Velde te Nieuwe Tonge; voor de aerde prijs een beker door fa. J. L. de ^igme te Sommelsdijk; voor de 4e prijs een schild door J. C. v. d. Werf te Me- ussant; voor de 5e prijs een schild door A. de Lignie Sr. te Dirksland. zo-voorzitter de uitslag meedelend, ei, dat de jury een moeilijkheid had op 'e lossen, omdat 2 personen hetzelfde antal punten had behaald. Besloten werd hen beide een eerste prijs toe te kennen, waarom op de wisselbeker deze keer 2 namen zullen komen te staan en ieder deze beker een half jaar in bezit mag hebben. Voorts zullen deze dé'elr nemers ieder éénzelfde grote beker ontvangen voor hun prijs (van fa. van Rumpt en fa. v. d. Velde). Hij bracht dank aan de jury voor hun belange loos werk en overhandigde ieder van hen een doos sigaren. De heer Sieling, die zijn grond had afgestaan voor deze wedstrijd, werd met een kistje sigaren vereerd. Ook begroette hij de heer den Eerzamen, direkteur van de Landbouwschool te Sommelsdijk die belang stelt in het jon geren-werk en de heer C. M. Vogelaar, jury bij de internationale ploegwed- strijd, die straks naar Ierland voor dit doel zal vertrekken. Kwaliteitsploegen De heer P. D. Sieling, die als grond eigenaar de prijzen uitreikte, hield voor af een korte speech, waarin hij o.m. zei, dat bij deze ploeg wedstrijd kwaliteits werk was geleverd. Hij vond een wed strijd als deze veel mooier dan een voet balmatch of een bokswedstrijd, omdat het niet alleen behendigheid en overleg vereist maar het ook een nuttig werk is. Vroeger had men onder de paarden- ploegers ook hele beste en hij meende dat bij de voortschrijdende mechanisa tie er een prikkel in moest blijven, om het zo goed mogelijk te doen. Dan las spr. de lijst op met het behaalde aantal punten. Vijf prijzen H. Ardon, Dirksland en P. Biemond ieder 468 pt; ieder een 1ste prijs wisselbeker en een andere grote be ker; P. Noordermeer, Oude Tonge 469 pt., 3e prijs, beker; E. R. van Putten Dirksland, 455 pt., 4e prijs schild; C. Tanis Czn., Ouddorp 446 pt, 5e prijs scliild; J. V. Eek, Herkingen 438 pt.;' R. van Putten, 437 pt (verkreeg van bestuur medaille wegens prestaties als jongste deelnemer); J. v. d. Vlugt Stellendam 413 pt; J. Ras Sommels dijk 412 pt; B. Rosmolen Melissant 398 pt; J. V. Broekhoven Sommelsdijk 391 pt; R. Roodzant Dirlisland 365 pt; Li. Mijnders Melissant 363 pt; A. v. d. Vliet Melissant 350 punten^ De heer Sieling complimenteerde de prijswinnaars, maar dankte ook de an deren, dat ze zulk goed werk hadden geleverd. Al hadden ze geen prijs, moes ten ze zich daardoor niet laten ontmoe digen. Hij schonk alle deelnemers als blijk van waardering een pakje sigaret ten. Öet jurylid A. L. v. d. Tol gaf een algemeen overzicht over het ploegen, en zei dat de jury over het algemeen veel lof had over het geleverde werk. In het perceel land was verscheidenheid van grond, waarmee slechts iets reke ning is gehouden, omdat men op het standpunt staat dat de deelnemers in elke grond goed moeten kunnen ploe gen. Hij bracht dank voor de prettige manier waarop de wedstrijd verlopen- was. De heer den Eerzamen bracht even eens zijn gelukwensen over en wekte de jongeren op, straks ook aan de zaai- wedstrijd deel te nemen. Er werd onder het genot van verver singen, aangeboden door handelaars in landbouwmachines, o.m. ook door de fa. Witvliet, Fordgarage te Middelhar- nis nog enige tijd nagepraat over de uitslag van deze zeer goed georganiseer de wedstrijd. Woensdagavond, -morgen te 7 uur hoopt de bouwcommissie van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Dirksland het thans voltooide en geheel inge richte gebouw over te dragen aari kerkeraad en kerkvoogdij. Op 30 januari j.l. legde Ria den Besten, oudste dochtertje van de predikant der Herv. gemeente de eerste steen voor het gebouw, nu kan het in gebruik genomen worden en men kan dus zeggen dat het met de bouw voorspoedig is gegaan, vooral als men bedenkt dat het een oppervlakte beslaat van ruim 260 vierkante meter, dat er flink wat eisen aan gesteld werden en dat men bij dé inrichting naar de grootst mogelijke doelmatigheid heeft gestreefd, waarbij het esthetische geenszins uit het oog is verloren. Dat men juist op tijd, voor de drukte met vergaderen en andere bijeenkom sten, het gebouw in gebruik kan nemen is zeker en vooral te danken aan de voortvarendheid, die zowel de bouw- comissie als de bouwers ontplooid heb ben. Van die commissie heeft de hulppre diker der gemeente de eerw. heer C. J. Kesting vrijwel dagelijks de bouw nagelopen en er alle aandacht, naast veel tijd, aan besteed, waarbij hij niet schroomde om hier en daar wijzingen in details te laten aanbrengen, zoals hij ook de fraaie eikenhouten catheder ontwierp en voorts over alles een wa kend oog hield. De heer Kesting vond toegewijde uitvoerders in hoofdaanne mer P. A. Duhen en zijn onderaanne mers, zoals ook een aangename samen werking aanwezig was met het ont werpen van het gebouw. Ir. D. L. Landman te Leiden, die bij zijn ontwerp voor de moeilijkheid stond om het gebouw architectonisch aan te passen bij de bebouwing van het oud ste dorpsdeel van Dirksland, de Ring, die hier een doorbraak gekregen heeft naar een uitbreiding van de gemeente met nieuwbouw en daarin o.a. het ge meentelijk verenigingsgebouw, dat men in het laatst van oktober in gebruik hoopt te nemen. Mede vanwege deze plaats van het Herv. verenigingsgeboutü werden er door het bureau van Stad en Landschap bepaalde eisen gesteld aan de bouwstijl. Wij menen wel te mo gen zeggen, dat men met de architec tuur zeer geslaagd is, zoals opvalt als men het gebouw aan de zuidkant be ziet, met als achtergrond de prachtige oude Ned. Herv. Kerk met de karakte ristieke dorpstoren. Vow betekenis voor heel Flakkee Dit verenigingsgebouw is het eerste van formaat op geheel GoereeOver- flakkee, waarin het kerkelijke en verenigingsleven uit Ned. Herv. kring zich in betekenis zijnde omvang zullen kunnen manifesteren; deswege is het niet aUeen van groot belang voor Dirks land, maar ook voor de gehele streek, die grotelijks behoefte had aan zulk een plaats van samenkomst. In Dirks land zal men nu zeker een gastvrij te huis vinden in „Onder de Wiek", de naam, die men voor het gebouw heeft gekozen uit een aantal inzendingen na oproep in het kerkblad. Het grootste deel van het verenigings gebouw wordt in beslag genomen door de zaal en het podium, tesamen een op pervlakte van 9 X 21 meter. Er is in lichte tinten geschilderd, er ligt een keurige vloerbedekking en het meubi lair van tafels en stoelen past volmaakt in deze ruimte. Aan licht heeft men geen gebrek, overdag niet vanwege de brede en hoge vensters en 's avonds niet door de kwistige electrische voor ziening. Telefoon staat ook ter beschik king en het is zelfs mogelijk de grote ruimte in drieën te verdelen door ge makkelijke en fraai uitgevoerde schuif deuren, zodat men meerdere bijeen komsten tegelijk kan houden. Een fraai en splinternieuw harmonium comple teert de outillage van de zaal. Bijzonder fraai is het grote raam bijna de gehele hoogte van het gebouw in de voorgevel. Vanuit de zaal ziet men door dit raam recht voor zich dicht bij, de gehele toren van de Hervormde kerk! Een beter bij het gebouw pas send uitzicht kan men zich niet den ken. Men betreedt het gebouw door brede deuren in een portiek, dat een 's avonds verlichte vitrine bevat waarin schrif telijke aankondigingen kunnen worden gedaan. In de hal komen het buffet en de garderobe uit met daar tussen een zeer geriefelijke ketiken. Verder in de gang bevinden zich moderne toilet ten en achteraan een deur naar een kamer, die als kantoor en voor b.v. be- stursvergaderingen dienst kan doen. Dit gehele complex is eveneens zeer smaak vol en gedegen uitgevoerd, waarbij ac centen vaUen op de grote bloemenbak, die de garderobe van de gang scheidt en op vorm, inrichting en verlichting van het buffet. Gedenkplaat Vlak naast de ingang is een marme ren gedenkplaat in de muur gemetseld die de totstandkoming, de namen der initiatiefnemers enz. voor het nage slacht bewaard. Op deze plaat leest men: „Dit gebouw kon door Gods genade in gebruik worden genomen op 30 sep tember 1959. De eerste steen werd door Ria den Besten, oud 5 jaar, gelegd op 30 januari 1959. De bouw werd voor- Kent U onze Zes verschillende opnamen. Com pleet in fraai mapje. ATELIER EN FOTOHANDEL SOMMELSDIJK Asjeblieft, da's nog eens ploegen! Kijk eens even naar de Plaat, Waar een ploeg zelfs notabene, Tot één met«r twintig gaat. Da's de moeite van het ploegen. Toch wel driedubbel waard, Want geen moeite en geen kosten, Zijn er op dit punt gespaard, 't Is een unicum tot heden, En dat zegt wat voor Flakkee. Want men bracht de materialen. Van de „overkant" zelfs mee. Op die wijze gaf de bodem. Zelfs ook haar geheimen prijs. 't Is nu prima grond geworden. En geleverd is 't bewijs. Dat men heel veel kan veranderen, Aan 't gehalte van de grond. Waarvoor men ten allen tijde. Toch weer nieuwe wegen vond. Zal men 't straks nog dieper wagen En wordt Ouddorps duin en strand. Eventjes dan omgetoverd. Tot het allervruchtbaarst land Tij men. Van de redactie: Neem van ons aan: „'t blijft er zand!" STELLENDAM Kerktelefoon. Door de P.T.T. zijn de kerktelefoonnetten van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. kerk alhier aan el kaar gekoppeld, zodat degenen die een aansluiting hebben van de Ned. Herv. kerk toch de diensten zullen kunnen beluisteren, gedurende de weken dat deze zullen gehouden worden in de Geref. kerk. OUDE TONGE Ongeluk. De heer M. v. H. had tij dens de werkzaamheden aan de prov. weg het ongeluk onder de betonmolen te raken. De getroffene klaagde over zijn rug en is onmiddellijk per auto naar dr. Voogd gebracht die de eerste geneeskundige hulp verleende, waarna hij naar het ziekenhuis te Dirksland is vervoerd. Haven. In de afgelopen week zijn uit de haven vertrokken 5 schepen met suikerbieten voor Puttershoek en 3 schepen voor Dinteloord. Binnengeko men een schip met kolen. Prijzen der veldvruchten van de beurs van vrijdag j.l. Gerst 22-25; haver 22-23; erwten (schokkers) 35-40; erwten kl. gr. 35-40; maanzaad 130-145; kar- weizaad 75-84; aardappelen eigenh. 14-15 et. per kg.; uien van 14-15 et per kg. Handel matig. OOLTGENSPLAAT Heden dinsdagavond raadsvergade ring. Vanavond om 7 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. Enkele punten van behandeling zijn: het benoemen van een afgevaar digde in het algemeen bestuur der N.V. Emgo. Op de voordracht staat de heer A. de Vos Jzn.; het beschikbaarstellen van een crediet (rond 1250,voor het samenstellen van stedebouwkundige maatregelen ter uitvoering van de re geling bebouwde kom ex art. 43 der woningwet; aankoop gronden van de N.V. R.T.M, en het aanbieden gemeen tebegroting voor het dienstjaar 1960. Scheepvaart. In de week van 21 tot en met 26 september zijn in de haven geladen 6 schepen met suikerbieten voor Puttershoek met een totale inhoud van 1085 ton en 1 schip met aardappe len voor Rotterdam. Gelost werd 1 schip met zand voor de gemeente. In de Galatheesehaven zijn geladen 3 schepen met suikerbieten voor Dinte loord, met een totale inhoud van 650 ton. Winkelsluiting. Vanaf 1 oktober zul len de winkels 's avonds om 6 uur weer gesloten zijn. Terug naar de U.S.A. Het echtpaar Duggan-de Vos, dat met twee kinderen ruim twee maanden op familiebezoek te Ooltgensplaat is geweest, is heden per K.L.M, naar hun woonplaats Lex ington in de U.S.A. vertrokken. Op de pluimveemarkt van vrijdag 25 september 1959 werden aangevoerd 8000 kippen. Kippen (witte) f 1,35—1,45 per kg le vend gewicht; kippen (gekleurd) 1,30 -1,40 per kg levend gewicht; tamme konijnen 4,8,per stuk. Ruim aanbod van kippen met leven dige handel en de prijzen als vorige week. bereid door de kerkeraad en kerkvoog dij in samenwerking met de Nederland se Hervormde gemeente en onder dank bare aanvaarding van een legaat van wijlen Vrouwe Paulina van Weel. Bouwcommissie: C. J. Kesting, hulp prediker; L. Bestman, ouderling; H. Wolfert, diaken; A. de Graaff, kerk voogd; H. van Rossum, kerkvoogd. Bouwdirectie: D. L. Landman, Archi tect BNA. Uitvoering: P. A. Duhen; aannemer. Zoals uit dit opschrift blijkt, heerst er dankbaarheid in de Ned. Herv. ge meente van Dirksland voor het feit dat men voor de bekostiging van het ge bouw heeft kunnen putten uit een le gaat van Paulina van Weel. Toerei kend was dit overigens niet, zodat kerk voogdij en kerkeraad met aanzienlijke bedragen hebben moeten bijspringen en een beroep op de geemeenteleden moest worden gedaan dat niet onverhoord is gebleven en een financiële geste van het kerkelijk verjaringsfonds mede tot verwezenlijking van het bouwplan heeft bijgedragen. Opening door de burgemeester De plechtigheid van de opening „On der de Wiek" hoopt burgemeester H. Bos morgenavond te verrichten. Ter bij woning hiervan zijn vele personen uit de Hervormde kerk en hét Hervormd verenigingsleven te Dirksland en op Flakkee uitgenodigd, degenen, die bij de voorbereidingen en de bouw betrok ken zijn geweest en meerdere anderen. Voor hen, die hieraan lijden, is het nodig, dat langs de ons door de Natuurzelve gegeven wegen, URINEREN, TRANSPIREREN, STOELGANG, de gevaarlijke en hinderlijke Urinezuurvergiften, rijkelijk en zo snel mo gelijk uit het zieke organisme worden afgescheiden. LuKt dit niet, dan... wordt de urinezuurvergiftiging steeds erger en tast uiteindelijk heel het organisme aan, met alle gevolgen van bij de lijders (sters) maar al te zeer bekende pijnlijke en hinderlijke RHEUMAKLACH- TEN, DIE BU VEROUDERDE (chronische) gevallen zeKs een volledige invaliditeit kunnen veroorzaken en hierdoor het leven vergallen! ONZE TUT INDISCHE KRUIDEN SAMENGESTELDE, VOLKOMEN ONSCHADELIJKE EN AFDOENDE BHEUMAKUUR (bestaande uit 2 middelen, één inwendig en één uitwendig middel) BRACHT BEEDS DUIZENDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND HERSTEL, GENEZING EN VERLICHTING, DAAR WAAR BEEDS VELE MIDDELEN EN ME THODEN GEFAALD HADDEN, EN DE LUDEBS BEEDS AIXJS HOOP OP GENEZING HADDEN OPGEGEVEN. Deze speciaalkuur bestaat uit het inwendige middel Anti-Rheuma Gebruiksaanwijzing: drie maal daags een theelepeltje hiervan in te nemen na het eten met water of melk. Het uitwendig middel Boa-Liniment Gebruiksaanwflzing: drie maal daags de pijnIQke plaatsen (steeds op waarts) insmeren (niet masseren). VERDER IS NIETS NODIG! Allen, die mden aan Zenuw-, Spier-, Gewrichtsrheumatiek,- Jicht, Spit, Ischias, Lumbago, Podrago e.a. Urinezuurziekten, kunnen wg niet genoeg aanbevelen, om nog eens een laatste proefkuur met deze doeltreffendei Natuurgeneesmiddelen toe te passen. GEZIEN DE VELE GOEDE RESULTATEN BIJ ANDEREN IS OOK VOOR U WELLICHT MET DEZE MIDDELEN NOG GENEZING TE BEREIKEN. PBHS KUUBFLAOON VAN 3 MIDDELEN 25.50. PBLJS PBOEFFLAOONS (beide middelen) 10.50. Franco huis toezending nè ontvangst van bestelpost- wisseltje of girobiljet. S.v.p. steeds diiidelqk op de strook van nw bestel-post- wissel schrqven: BHEUMA-2-KUUB en uw juiste adres POSTBUS 9 - UTRECHT - GIRO No. 428302 Telefoon (ook na 18 uur) K 3402—3648 BRUINISSB Nieuwe kwaliteit mosselen. Door het Productschap voor Vis en Visproduc ten is het voorstel van de Adviescom missie mosselen om een nieuwe kwali teit mosselen in te voeren, aanvaard. Het betreft hier de z.g. D kwaliteit en deze wordt ingevoerd voor die kwe kers, die over mosselen beschikken die zeer goed van kwaliteit zijn, maar die niet de vereiste maat hebben. Deze mosselen zijn dus kleiner dan de C mossel, maar het visgewicht is hoger. D mosselen komen veel voor in Zeeland, waar de groei niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Door het invoeren van deze nieuwe kwaliteit zal er minder behoefte be staan, om Deense en Duitse mosselen in te voeren en kan men dus deviezen sparen. Grasbrand. Zaterdagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan aan de graszetting van de Noordelijke dijk van het waterschap Bruinisse. Het vuur vond uit de aard der zaak in het droge gras gretig voedsel en over ongeveer 1500 meter brandde de dijk geheel kaal, ofschoon de wind eigenlijk voor uitbreiding in Zuid-Oos telijke richting niet gunstig was. Toen het 's avonds nog bleek te branden, hebben werklieden in dienst van het waterschap door de waterbouwkundige daarop geattendeerd, het vuur geblust. Bij degenen die een kijkje kwamen ne men of er gevaar dreigde was ook de Dijkgraaf van het waterschap Schou- wen-Duiveland, de heer A. M. Geluk. Duivensport. Ook in de laatste door de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van zaterdagvliegers georganiseerde vlucht vanuit Tilburg was de Bruse Trekker nog van de partij al waren de resultaten niet van de bovenste plank. De eerst aankomende duif van de Bru se Trekker haalde een snelheid van 1010.69 meter per minuut, terwijl de winnaar van het gehele concours vloog 1406,76 m per minuut. De uitslag was: A. S. de Koning 1; Ph. Steketee 2, 3 en 6; J. Bal 4, 8 en 9; C. J. Maas 5; W. A. Jumelet 7; C. Ca- pelle 10; W. A. Jumelet 11. Met melk meer mans De gezamen lijke schoolkinderen alhier dronken in een half jaar een aardig glaasje melk. Van 1 februari tot 1 augustus was dit namelijk 6890 liter. Belangstelling voor diepvries. Voor de Herv. Vrouwenvereniging alhier hield de heer ir. J. van der Stoep uit Rhoon een causerie over een diepvries inrichting met het doel ook op Bruinis- he belangstelling te wekken voor deze moderne conserveermethode. Ir. van der Stoep besprak hoe de diepvries de oude methoden van in maak na de tweede wereldoorlog op verschillende plaatsen verving en ging na welke systemen van diepvries be stonden en welke de voorkeur verdien den. Het grote voordeel van diepvries is het behoud van alle vitaminen. Be sloten werd een excursie te organiseren naar de diepvrieskluis te Nieuwerkerk, waar mevr. van Eeten-de Vries de diepvrieskluis in de praktijk zal tonen. Pereboom in bloeL Een pereboom van de heer Jacob Goudzwaard alhier staat in volle bloei, terwijl een rijkdom van vruchten de takken doet buigen. Bladeren heeft de boom echter niet meer. Waarschijnlijk heeft een insect ervoor gezorgd, dat deze volledig ver dwenen. Groot ei. De heer H. L. Kleppe al hier raapte dezer dagen van zijn kip pen een ei met het respectabele gewicht van 100 gram. Geslaagd. De heer W. Jumelet Az. geboren alhier en benoemd als onder wijzer aan de Chr. school te Nieuwer kerk, slaagde vrijdag aan de Kweek school „De Driestar" te Gouda voor de hoofdakte. Huis verzakt In het plan West alhier zijn een aantal huizen voor bewoning vrij gegeven en de eerste woningen daar zijn reeds betrokken. Een huis, het oostelijkste van een blok van vier aan de (verlengde) Noordstraat vertoont echter bedenkelijke verzak kingsverschijnselen en in de muren ko men verschillende scheuren voor. Het bleek na de bouw, dat dit huis was gebouwd op een plaats waar vroe ger een sloot is geweest, die met een laag oesterschelpen gedempt, een zeer onstabiele ondergrond vormde om op te bouwen. Men is thans bezig te trachten beton nen palen onder de fundering aan te brengen, om verdere verzakkingen te voorkomen. THOLEN Vijf en twintig jaar secretaris. Dhr. V. Laban viert donderdag 1 oktober a.s. zijn zilveren jubileum als gemeente-se cretaris van Tholen. De grootvader van de huidige secre taris, de heer P. Laban werd 30 juni 1870 benoemd tot commies ter gemeen te-secretarie en 1 oktober 1896 werd hij benoemd tot secretaris. Tien jaar later overleed hij en werd opgevolgd door zijn zoon, de heer H. J. Laban, die werkzaam was op de secretarie te Dordrecht. De heer H. J. Laban was 28 jaar lang de gemeente-secretaris van Tholen en werd dan 1 oktober 1934 op gevolgd door zijn zoon, de tegenwoor dige secretaris, die in Den Helder en Spijkenisse zijn basisopleiding heeft ge kregen. Voor zijn benoeming was hij al te Tholen werkzaam als 1ste ambtenaar De gemeentesecretarie bestond destijds uit drie ambtenaren en thans hebben zes ambtenaren nog de handen vol, wel een bewijs dat de gemeentelijke admi nistratie enorm is uitgebreid. De zilveren jubilaris die 28 mei 1910 te Tholen is geboren, kan dan ook op een welbestede ambtsperiode terugzien. Na een speciale raadsvergadering op 1 okt. a.s. des namiddags 4 uur, zal de jubilaris in de raadszaal recipiëren. Burgeriyke stand. Geboren. Benja min Pieter z. v. H. P. Schot en J. H. Roukema; Lodewijk Jacobus Cornells z. V. B. V. Iwaarden en M. A. Heijboer; Mettje Cornelia d. v. T. Beijes en C. Hamster; Johanna d, v. J. de Later en oJh. W. v. d. Rhee; Jacob Lovinus Jo hannes z. v. W. C. v. d. Berge en D. A. Griep. Overleden: Zoetje van Duivendijk 81 jaar, wed. van J. M. Schot. Vogeltentoonstelling. De vereniging van vogelliefhebbers „Vogelvreugd" or ganiseert vrijdag 27 en zaterdag 28 no vember a.s. een nationale vogeltentoon stelling ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum van deze ver eniging. Keurmeesters zullen dan zijn de heer L. P. Flipse uit Bergen op Zoom en de heer W. Zitman uit Leiden, orni- tholoog aan de diergaarde Blijdorp, Winkeliersvereniging. Deze week is er een winkeliersvereniging opgericht, of beter gezegd her-opgericht. Men wil nu deze vereniging nieuw leven inbla zen en meer aktie gaan voeren. Het bestuur bestaat thans uit de heren J. Heuseveldt, voorzitter; J. Tichem secre taris en A. de Bruin penningmeester. ST. PHILIPSLAND De bietencampagne. Voor de suiker fabriek van Steenbergen is de campag ne 1959 op 23 dezer weer ingeluid met een autovracht bieten van de landbou wer C. Verwijs en J. Noorthoek. Afgezien van de langdurige droogte, waardoor de bieten uiteraard lichter zijn, zal de totale opbrengst ondanks het grote areaal, veel lager zijn dan in 1958. De algemene klacht van de landbou wers in polders met specifieke bieten- grond is, dat deze behalve percelen waar men uiteraard minder bieten ge teeld heeft, zeer slecht zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 3