I Voorstel boombeplanting ging met vlag en wimpel door GASCEINTRALE „FLAKKEE" Ds. W. van Griethuysen viert zilveren ambtsjubileum nette jongen NIEUWS UIT ZEELAND stoffel dame^ School Verenigde Vergadering Waterschap ,.DE DIJKRING FLAKKEE" Haarden en kachels camera's en toebehoren TOHilKBFmrFN ZEELAND GLADIOLEN ^amiub^ *^n\X&uv3ó in ket kort evel uw bij AUTO-verzekering Centrale "Veiling Middelbarnis SINT ANNALAND L. HANSON Alle merken Mode- een Bladz. 2 „EILANDEN-NIEtrWS" Vrijdag 18 september 1959 ttj^ag 18 se De Verenigde Vergadering van het Waterschap De Dijkring Flakkee is dinsdag 17 september in Hotel Spee in een korte zitting bijeen geweest. Er moesten en kele besluiten genomen worden, o.m. stond op^jdê agenda het voorstel over de boombeplanting, waartegen zoals bekend prö'test was aangetekend, ofschoon er bij de begroting 1958 (door G.S. goedgekeurd) reeds gelden voor waren be schikbaar gesteld. Het was een forrnaliteit en behoudens een enkele andere zienswijze, ging het er met vlag,en wimpel door. Op ons kale eiland zullen dus in het vervolg circa 11.0,00 bomen worden geplant, wat mogelijk wordt door subsidie van Iret Staatsbosbeheer. Bij de opening heette de dijkgraaf ir. J. B. lyiijs de aanwezigen wellcom, ook de pers, die hoewel de vergaderingen in feite niet openbaar zijn, tóch wordt uit genodigd. (Wij stellen dit zeer op prijs. Red.) Beëdiging had plaats van de heer L. van Nimwegen te Sommelsdijk die als hoofdingeland (gebouwd) in de plaats trad, van wethouder Dijkers, welke laat ste de leeftijd van 70 jaar heeft be reikt en daarom moest aftreden. Dan kwam het voorstel ter tafel over het planten van 11.000 bomen, waar voor in de Verenigde Vergadering van 16 mei 1958 reeds gelden beschikbaar werden gesteld bij de vaststelling van de begroting 1058, welke begroting is goedgekeurd door het college van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 29 september 1958, nr. 247/1. Dit punt werd door dijkgraaf ir. Mijs nog eens toegelicht. Het aangetekende protest kwam in hoofdzaak hierop neer, dat het niet als een punt op de agenda was geplaatst. Merkwaardig noemde spreker het, dat Ged. Staten wél de be groting 1958 hebben goedgekeurd, waar de bedragen op voorkwamen. Nu kan de Dijkring hierover in hoger beroep gaan, maar een andere en betere metliode is alsnog een besluit te nemen, waaraan vast zit dat 11.000 bomen worden ge noemd, ofschoon er al 6000 geplant zijn. Dit is nodig alsdus spr. om de subsidie te verkrijgen. Wel beklemtoonde ir. Mijs, dat het nooit de gewoonte is geweest over elke post een officieel besluit te nemen. Spreker liet de stukken voorle zen die betrekking hadden op dit punt. De heer C. Warnaer te Dirksland speet het dat het bestuur dit besluit heeft genomen. Persoonlijk was hij een liefhebber van groenbeplanting, maar waar er 40.000.mee gemoeid was, vond hij dit gezien, de tekorten die er waren, niet verantwoord. Spreker wilde niet onaangenaam zijn, maar was verplicht tegen te stemmen. De heer A. L. v. d. Tol (Stad) wees er op, dat er wel meer zaken niet op de agenda hebben gestaan; waarop de voorz, antwoordde dat men er als be stuur door het protest volkomen was verrast. Burgemeester Hordijk noemde de boombeplanting een belangrijk aspect voor het gehele eiland en keurde het protest af omdat voorheen ook niet al les op de agenda voorkwam maar in de begroting werd verwerkt. Van de zijde van de heer M. Koese Middelharnis werd bezwaar gemaakt dat het onderhoud veel kost, waarom hij zich aansloot bij de mening van de heer C. Warnaer. De voorz. vroeg of er iemand stem ming wilde waarop allen zwegen. Een klap met de hamer bezegelde, dat het rc^et alg. stemmen was aangenomen. Dit verwekte hilariteit, vv^aarop de heer Warnaer nog eens uitdrukkelijk ver klaarde tegen het voorstel te zijn. De voorz. zegde toe dat dit zal wor den aangetekend. Andere voorstellen Besloten werd het aantal dijkwerkers voorlieden van 4 tot 5 te verhogen en het aantal dijkwerkers A van 1 tot 2. Voorts viel een besluit tot aankoop van een nieuwe schrijfmachine en een (gebruikte) jeep met aanhangwagen. De begroting 1959 werd in verband met deze genomen besluiten gewijzigd. Naar de Deltawerken Na afloop van de vergadering werd door de aanwezigen en hun dames een tocht naar de bouwput in het Haring vliet gemaakt. Hiervoor was de rond vaartboot „Zuiderzee" uit Hellevoetsluis gecharterd, die vanaf het Havenhoofd vertrok. Het was een leerzame excur sie, die zeer op prijs werd gesteld. U krijgt bij ons: Hogere W.A. dekking; Meer noclaim korting; Directe schaderegeling en lagere premie. Alleen bij: DE VOOGD'S Assurantiekantoor Telef. 2449 Middelharnis Vienveüing van vrijdag 18 sept. 1959 Middel 45/65 17.19, drielingen 35/45 15.09, picklers 20/35 15.47. Aanvoer 39.000 kg. Woensdag 23 september a.s. hoopt ds. W. van Griethuijsen, Ned. Herv. predt. te Numansdorp zijn zilveren ambtsju bileum te vieren. De jubilaris werd op 12 januari 1910 te Staphorst geboren. Na aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie te hebben gestudeerd, werd hij in 1934 door het Provinciaal Kerk bestuur van Drenthe toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk Op 23 september 1934 werd candi- daat W. van Griethuijsen bevestigd in zijn eerste gemeente Lopikerkapel (Ring IJsselstein), welke eerste gemeen te hij diende tot 1938, toen ds. W. van Griethuijsen op zondag 6 maart afscheid nam van Lopikerkapel, wegens het aannemen van een door de Ned. Herv. Gemeente van St. Annaland op hen uit gebracht beroep. Zondag 13 m_aart 1938 werd ds. W. van Griethuijsen beves tigd als predikant van de Ned. Herv. gemeente van St. Annaland door ds. J. Batelaan, toen Ned. Herv. predt. te Stavenisse, en consulent van de Ned. Herv. gemeente van St. Annaland. Des middags verbond hij zich aan de ge meente voor een stampvolle kerk waarbij tevens de Ringpredikanten aanwezig waren. Ds. Batelaan had als tekst voor de bevestigingspreek geko zen Exodus 33 7, terwijl ds. van Griethuijsen als tekst voor de intree- prediking gekozen had Efeze 2 20 en 21. Tijdens zijn verblijf in St. Annaland zijn er twee onderbrekingen geweest, namelijk de evacuatie en de tijd, dat hij als legerpredikant in Indonesië dienst deed. Tijdens de evacuatie in februari 1944 vestigde ds. van Griet huijsen zich in Bergen op Zoom, al waar hij, zowel in de stad zelf als in West-Brabant hulpdiensten verrichtte. Later op het jaar vestigde hij zich in IJhorst in de buurt van zijn geboor teplaats. Zondag 27 mei ging ds. van Griethuijsen weer voor het eerst in de Dienst des Woords voor, nadat hij van zijn evacuatie-adres was teruggekeerd. Hij bediende toen het Woord uit Psalm 73 28a. Op zondag 18 mei 1947 nam hij tijdelijk afscheid van zijn gemeente in verband met zijn vertrek naar In donesië met als tekst: Romeinen 8 35 tot en met 37. Tijdens zijn verblijf in Indonesië was de Eerwaarde heer J. de Jong uit Vlaardingen hier werkzaam als hulpprediker. Zondag 12 juni 1949 bediende hij het Woord na zijn terug- Iceer uit Indonesië en had als tekst 1 Korinthe 3 1 (e-f). In de loop van 1949 kwamen twee hoorcommissies, namelijk uit Rijnsburg en uit Numans dorp. Door de kerl^eraad van laatst genoemde gemeente v/erd een beroep op hem uitgebracht, dat hij aannam. Zondag 11 december 1949 deed ds. van Griethuijsen nu voor de tweede maal en voorgoed afscheid van zijn gemeen te met de woorden uit Zacharia 9 9 (middelste gedeelte). Tijdens zijn bijna twaalfjarige verblijf in St. Annaland lieeft liij 775 maal het Woord bediend. In West-Brabant, tijdens de evacuatie meegerekend, bedraagt het aantal dien sten i'uim 800. Meer dan tweehonderd begrafenissen werden door ds. van Griethuijsen te St. Annaland geleid. Op zondag 18 december 1949 verbond hij zich aan de Ned. Herv. gemeente van Numansdorp, v/aar hij beroepen werd in de vacature van ds. H. K. Geuré, die naar Helenaveen vertrok ken was. In St. Annaland heeft de jubilaris zich zeer beijverd voor het jeugdwerk en heeft destijds een kring van jonge lidmaten opgericht onder de naam „Jong Hervormden", welke vereniging thans nog bestaat onder de naam „Bij belkring". Van 1942 tot 1945 was ds. Van Griethuijsen secundus-predikant van de Classis Zierikzee. Zijn ilegali- teit tijdens de bezetting was algemeen bekend. Had hij in de gemeente zijn diensttijd tweemaal moeten onderbre ken, in zijn tegenwoordige gemeente Numansdorp is dat slechts éénmaal het geval geweest, toen hij vorig jaar tij dens een rit op zijn bromfiets werd aangereden door een auto en een dub bele schedelbasisfractuur opliep en ten gevolge van dien in een Rotterdams ziekenliuis opgenomen moest worden. Als door een wonder kwam hij er weer bovenop en gaat thans, hoewel nog wel niet geheel de oude, weer voor in de Dienst des Woords. Ds. W. van Griet huysen is thans Praeses van de Clas sis Dordrecht. Ook beijvert hij zich veel voor het jeugdwerk en maakt deel uit van het bestuur van het Herv. Jeugdcentrum in Mijnsherenland. Ds. van Griethuijsen was de opvolger in St. Annaland van ds. H. Kraay, die 7 november 1937 naar Hardinxveld ver trok. Velen uit St. Annaland hebben de laatste weken van 1958 intens met hem en zijn gezin meegeleefd in de moeilijke en spannende dagen tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis. Het zal de jubilaris op woensdag 23 september zeer zeker niet aan belangstelling ont- brelï;en. Ouddorp Prov. Bestuur gaat akkoord met overgang op propaan luchtgas Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land hebben de begrotingswijziging van de Gascentrale Flakkee betreffende de overgang van kolengas op propaan- lichtgas goedgekeurd. Deze zaait ligt dus rond, alleen moet het ministerie van finantiën zijn fiat er nog aan geven. Intussen is men reeds bezig bij de gasgebruikerseen enquête te houden inzake gasstellen, geysers, gashaarden enz., die óf zullen moeten worden om gebouwd óf worden vernieuwd. De Gascentrale heeft van de R.T.M, een oude passagiersbus gekocht, die wordt ingericht als reparatiewerkplaats Deze rijdende reparatie-inrichting kan dan straks bij de gasgebruikers voor de deur rijden, wat veel tijd en kosten bespaard. In juni 1960 hoopt men voor de totale overgang gereed te zijn. DIRKSLAND Opening Herv. Verenigingsgebouw. De officiële opening van het nieuwe verenigingsgebouw van de Herv. Kerk zal D.V. plaats vinden op woensdag 30 september a.s. nam. 7 uur. Daar door de college's gerekend wordt op grote belangstelling zal deze opening in tweeën Vvrorden gesplitst, de eerste avond alleen degenen die een aparte uitnodiging ontvangen. De tweede avond die op donderdag 1 oktober nam. 7 u. wordt gehouden zijn alle leden van de verenigingen en alle belangstellenden uit de gem.eente genodigd. Eerste snifcerbieten. De eerste sui kerbieten zijn reeds op de kaai gele verd. Hulde aan de werklieden die het gelukt is om de bieten uit de harde grond te Itrijgen. Woningbouw. De woningbouwver eniging Dirksland heeft thans weer ver gunning verkregen voor de bouw van zes woningwetwoningen. De aanbeste ding zal vrijdag 25 september plaats hebben in het gemeentehuis des nam. 2 uur. HERKINGEN Wild fietsende jongelui. De ulo-scho lieren M. de G. te Dirksland en B.B. te Herkingen kwamen op het rijwielpad té Dirksland zodanig met elkaar in bot sing dat zij tegen de grond smakten. Met wat pijnlijke ledematen, en een paar ernstig beschadigde fietsen liep dit ongeval nog goed af. Bejaarden-reis. De ouden van dagen te Herkingen maakten j.l. woensdag een busreisje naar de provincie Brabant. Via Sluishaven ging het naar Dinte- loord en werd in hotel Tivoli te Ouden- bosch koffie gedronken. Daarna werd een rondrit door Breda gemaakt en ging het naar Tilburgse natuur dierenpark, waar tevens het inwendige werd ver sterkt. Vervolgens ging men thee drin ken in hotel Groot Speijk te Oisterwijk. Vervolgens werd gereden naar Teterin- gen via Loon op Zand en 's Graven- moer en werd in de nieuwe uitspan ning gegeten en een kop soep geser veerd wat de oudjes zich heerlijk lieten smaken. Des avonds acht uur was men v/eer in de gemeente terug. De verzor ging van deze reis was in handen van de fa. Buijsse, en chauffeur van Tigche- len lichtte de oudjes in over hetgeen men passeerde en over verdere beziens waardigheden. Een woord van dank aan hen die deze rit mogelijk hebben gemaakt is zeer zeker op zijn plaats. STELLEND AM Cursus E.H.B.O. Maandag 21 sept. a.s, des avonds 8 uur in het 't Haegse Huus begint de nieuwe cursus voor E.H.B.O, Allen die iets voor dit mooie werk voelen vragen wij eens kennis te komen maken. Schaart U daarom in de gelederen van de E.H.B.O. en bezoekt de bespre kingsavond. Cursisten moeten de leef tijd van 16 jaar bereikt hebben. U kunt zich ook opgeven bij dr. Kreling; mej. L. Verhoeve of bij een der colonnele- den ter plaatse. Ned. Blindenbond. Denkt U nog aan de Kunst- en Filmavond van de Ned. Blindenbond op vrijdag 18 sept. (heden avond) in het 't Haegse Huus?? Aan vang 20.00 uur. Programma's a 1. aan de zaal verkrijgbaar7 „Kwartje voor Bartje". De aktie „Een kwartje voor Bartje" ten bate van het onderwijs aan blinde en slechtziende kinderen van het Chr. Blindeninstituut „Bartimeüs te Zeist, heeft opgebracht 101.70. Hartelijk dank aan allen die hun steentje bijdroegen en ook aan de kinderen, die hielpen de steentjes te verzamelen. Concert. Bij gunstig weer hoopt de muziekvereniging „De Hoop" op zater dag 19 sept. a.s. een concert te geven in de muziektent op het Raadhuisplein. Medewerking wordt verleend door de Kon. Fanfare „Sempre Crescendo" uit Middelharnis en „Concordia" uit Oud dorp, beide onder leiding van dir. W. Vernooys. De muziekvereen. van Me- lissa.nt was ook uitgenodigd, maar van hun komst was bij de opgave van dit bericht nog niets bekend. De aanvang van het concert is vastgesteld op 8 uur. Vooraf wordt door de muziekvereen. Sempre Crescendo met drumband een muzikale rondgang door de gemeente gemaakt. In verband met de werkzaamheden aan de binnenmuren van de Ned. Herv. Kerk wordt een ieder verzocht maan dagmorgen 21 sept. a.s. vóór 9 uur hun kussens en kerkbijbels weg te halen. Het werk zal enige weken duren. De kerkdiensten zullen in die tijd worden gehouden in de Ger. Kerk op de daar voor bekendgerpa^Kteurenjw;}' -j- 5 ■ff(ito0rMiirHa'-iJvïjzin'd ter gelegenheid van de' officiële opening van het ge meentelijke sportterrein op zaterdag 19 september 1959, des nam. om 2.30 uur. 3.304.00 uur Judo-demonstratie. Het overige programma wordt der halve met een half uur verschoven. OUDDORP Vismijn. In de afgelopen week wer den aan de vismijn aangevoerd: 5330 kg pelgamalen voor 9306.67; 47589 kg bliek voor 4758.90; 72 kg tong voor 246.32; 11 kg zalm voor 102.34; 298Va kg paling voor 738.90; 4000 kg pilr- chards voor 600; 38000 kg puf voor 1040. Havenhericht. Vorige week arriveer den in de Ouddorpse haven: 2 pleizier- vaartuigen, een schip met metselstenen; er vertrok een schip met tarwe. Beursbericht. Op de beurs van don derdag golden de volgende noteringen: gerst 2425, brouwgerst tot 28, haver 23—24%, tarwe 29—30, uien 15, eigen heimers 1415, gr. erwten 3744 en schokkers 3443 et, alles per kg. Terstond gevraagd een leeftijd van 16 jaar. Aanmelden bij: L. MOERKERK agent van dit blad NIEUWE TONGE Doopaangifte. A.s. zaterdagavond om 7 uur zal in de consistorie der Ned. Herv Kerk gelegenheid zijn voor aangifte van de Heilige Doop. Val met bromfiets. De heer P. de G. alhier kwam met zijn bromfiets zo ern stig te vallen dat hij aan hoofd en han den ernstig werd gewond. Doktershulp bleek noodzakelijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Voor de Geref. Gem. zal a.s. dinsdagavond in de bediening des Woords voorgaan ds. P. Blok van Dirks land. Aanvang 7 uur. Eerste suikerbieten. De eerste sui kerbieten voor Puttershoek zijn door de landbouwer J. Nieuwenhuizen aan de haven aangevoerd en schipper C. Je- lier is met de eerste lading bieten ver trokken. OOLTGENSPLAAT De heer-Pieter Snaauw overleden In de ouderdom van 94 jaar en 6 maanden is heden vrijdagmorgen over leden de heer Pieter Snaauw, bijna een van de oudste inwoners uit onze ge meente. In 1958 hebben wij over hem en zijn echtgenote een breedvoerig ar tikel geschreven, daar dit echtpaar toen 70 jaar was gehuwd. In totaal is hij 71% jaar gehuwd geweest, wat zeer zelden voorkomt. De heer Pieter Snaauw is in zijn le ven ruim 30 jaar ouderling geweest in de Geref. Kerk n.l. van 1913—1942 en maakte in die tijd ook deel uit van de classis Brielle. Het was een gelovig Christen, die in de gemeente hoge achtig genoot. Voor zijn lioogbej aarde vrouw is het wel een zeer smartelijk verlies. Maandag 21 sept. zal zijn stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. Fotohandel J. Zandstra Sommelsdijk THOLEN Kerkdienst. Voor de Geref. Gemeen te alhier hoopt zaterdagavond 19 sept. des avonds 7 uur voor te gaan de heer Schipaanboord, Theol. Student te Rot terdam. ST. MAARTENSDIJK Kerlcdienst. Voor de Oud Geref. Ge meente alhier hoopt vrijdagavond 25 sept. om 7 uur voor te gaan de heer J. W. Slager van Stavenisse. ST. ANNALAND Werk gegund. Het dempen en riole- ren van de sloten langs de Dorpsweg en de Patrijzenweg in Oud-Vossemeer werd onderhands aanbesteed en ge gund aan de Gebrs. Johs. en M. Moer land alhier. Extra, kerkdienst. Zaterdag 19 sept. a.s. hoopt des avonds om 7 uur voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan in de Dienst des Woords student Huis man uit Zwijndrecht. Aardappelveiling van woensdag St. Annaland, 16 sept. 1959. Eigenhei mers gew. I eigenheimers gew. II 13,1814,20; eigenheimers voer 4,94; bintjes bonken 21,71; bintjes gew. 14,5015,40; bintjes drielingen 6,88. Alles per 100 kg. Scherpenisse, 16 sept. 1959. Eigenhei mers gew. I 15,27; eigenheimers gew. II 13,4113,83; eigenheimers voer f 4,96; bintjes drielingen 12,37—13,67. Alles per 100 kg. Totale aanvoer 35 ton. STAVENISSE Aangesteld. Tot hulpbesteller bij de P.T.T. op het postkantoor alhier, is aangesteld de heer L. Potappel Mz. BRUINISSE Mosselzaadvisserij. Moest vorige week worden geschreven dat door de mosselvissers alhier weinig belangstel ling aan de dag werd gelegd voor de mosselzaadbanken in de Laagte van Renesse en die in de Wielingen, dit ver anderde toen bekend werd dat ook mos selzaad gevallen was in de omgeving van Hellevoetsluis. Dit zaad bleek van prima kwaliteit te zijn en de meeste mosselkwekers liiUU ZONDAG 20 SEPTEMBER 1959 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. T. Poot. (Derde collecte voor Chr. Belangen.) Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. C. Muntingh.,-- Chr. Ger. Kerk 10 en 6,.UMr'ds'.' M. Tanis. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Kei-k (vrijgemaakt) 10 en 16.30 uur ds. F. van Deursen van Barendrecht. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. A. Gooyer (nam. H. Doop. Extra collecte voor het Bouwfonds). Rem. Kerk 10 uur ds. Rosingh en 6.30 uur jeugddienst ds. Cramer uit Nieuw koop. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur ds. J. den Besten en 6 uur dhr. C. J. Kes- ting. (In beide diensten extra-collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur dhr. C. J. Kesting en 6 uur ds. G. Wursten (nam. voorb. H.A. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10' uur ds. J. van Drenth en 6 uur ds. P. van Wa keren. Ger. Kerk geen opgaaf. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Gem. in Nederland 10 en 6 uur lezen. STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. H. J. Smit (v.m. H. Doop). Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. van Oostrum van Utrecht. (3e collecte alg. chr. doeleinden.) GOEDEREEDE Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur dhr. D. Stolk van Nieuwerkerk a.d. IJssel. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2.30 uur ds. J. den Besten, (nam. bed. H.A. Unie collecte). Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. Netjes van Stel- lendam. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 u. lezen. Doopsgez. Gem; 9.30 uur ds. Dool van Rotterdam. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. B. J. Zaal. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. A. Jonkers, (v.m. H. Doop. Extra collecte B.L.O. school te Middelharnis. Ger. Gem. 2 x lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 uur ds. P. van Wakeren en 6 uur dhr. A. Terlouw. (Extra collecte voor de Kweekschool te Ede. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. A. Trapman. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. G. Wursten en 6 uur cand. D. C. van Wijnen van Gouda. (Extra collecte voor de Bond van Inwendige Zending Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. Schout. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. cand. D. C. van Wijnen van Gouda en 6 uur ds. J. van Drenth. (Extra col lecte voor Chr. Belangen. Geref. Kerk 9.30 en 6 uur ds. P. Huisman. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9,30 en 6 uur dhr. J. Neijenhuis. THOLEN Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. den Hoed. (sav. H. Doop) Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Brederveld van Souburg. Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur cand. Wisse. Chr. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. van Doorn. OUD VOSSEMEER Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Breure. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. A. Koning. Chr. Ger Kerk 10 en 6.30 uur lezen en 2.30 uur ds. van Doorn. SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 uur ds. van Dieren en 2.30 uur ds. J. den Hoed. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur Student Huisman van Zwijndrecht. POORTVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. v. d. Haar en 2.30 uur ds. van Doom. Ger. Kerk 10 uur lezen en 2.30 uur ds. Breder van Souburg. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur student Schipaan boord van Leiden. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2 uur ds. J. v. d. Haar. Oud Ger. Kerk 3 x lezen. Oud Ger. Gem. 3 x lezen. NIEUWERKERK Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. H. Scholing van Zuidland. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 uur cand. Cazander uit Gameren en 6 uur ds. P. Westland. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur lezen. Vrije Ger. Gem. 9.45 2.15 en 6.15 uur lezen. STAVENISSE Herv. Kerk 10 uur ds. P. Westland. (H.A.) en 2.30 uur ds. P. Westland (H. Doop en dankz. H.A.) Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager. ST. PHILIPSLAND Herv. Kerk 2 x ds. van Dieren. Ger. Gem. lezen. Oud Ger. Gem. 3 x ds. Gebraad. BRUINISSE Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. H. W. van den Brink. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Chr. Wielemaker. Ger. Gem. 10 en 5 uur ds. F. Mallan Oud Ger. Kerk 10 en 5 uur lezen. hebben zich gehaast, daarvan enige vrachten te bemachtigen, die op de vooroever van de polder Bruinisse, het z.g. slik voor de wal werden uitgezaaid. Grote zeebaars gevangen. De mos selkweker A. M. Jumelet, ving in een fuik een grote vis, (gewicht ongeveer 5 kg.) die bij nader onderzoek een zee baars bleek te zijn. Het vangen in een fuik van een zeebaars, is op zichzelf al een zeldzaamheid, nu kwam daar nog bij, dat de vis eigenlijk te groot was voor de fuik, maar dat hij zich daarin toch zodanig had vastgewerkt, dat ter afwisseling van de paling nu ook eens zeebaars op het menu kon worden ge zet. Binnengesleept. Door het motormos- selvaartuig Harlingen 27, schipper H. Jumelet werd in de nieuwe haven al hier binnengesleept het motormossel- vaartuig Bru 45, schipper C. de Koning. Dit laatste vaartuig was op de Wad denzee waarschijnlijk op een onder wa ter drijvend voorwerp gestoten, waar door het de schroef en een gedeelte van de schroefas had verloren. Kleuterbureau Groene Kruis. Door het Groene Kruis alhier wordt van woensdag 23 seuptember af een kleu- terbureau geopend. Het is de bedoeling In ons slot-artikel over het winnen en in de handel brengen van nieuwe soorten gladiolen, hebben wij de hoop uitgesproken, met U ook de financiële pfpjilernen te mogen doornemen. Thans willen,'Vij'JtracJiten dit oneffen terrein m^t' te., betreden, .'waarbij mi} voorop stellen deze' zaaliobjectief te behande len en niet zullen schromen U 'óok, de ongunstige kant van de medaille zo goed mogelijk voor ogen te houden. De winnaar dient er in de eerste plaats voor te zorgen zo weinig moge lijk land te gebruiken voor de uitver kozen soorten. Hij bereikt dit het een voudigst door alleen het allerbeste uit te tekenen uit een zaaisel, en in de vol gende jaren zo spoedig mogelijk het aangehouden sortiment in te krimpen. Een zeer opvallend voorbeeld is het volgende, In 1948 bestond er een voor het oog zeer gelukkig zaaisel. Het ge- lieel muntte uit door vele gezonde en sterke planten, prima zuivere kleuren en best gevormde takken. Er werden dan ook niet minder dan 390 planten (soorten, bestaande uit 1 knol met wat kralen) uitgetekend. In 1949 werden hiervan 140 soorten aangehouden (der halve 250 gesaneerd). In 1950 aangehou den 22 soorten. In 1951 aangehouden 7 soorten. In 1952 aangehouden slechts 4 soorten, waarvan er drie in binnen- en buitenland zeer goed hebben voldaan, terwijl no. 4 dermate vlug degenereerde dat hij spoedig door een betere in zijn kleur werd overtroffen. Het ruimschoots saneren van 390 naar 4 soorten is echt wel wat radikaal en zeer zeker is er wel een soort gesa neerd met betere eigenschappen dan no. 4 later bleek te hebben. Dit is ech ter moeilijk te voorkomen. De winnaar is tot radikaal ingrijpen verplicht. Juist het door-selecteren tot de uiterste per fectie geeft hem meer kans van slagen en de toekomstige kopers meer zeker heid tot succes. Behalve het uitsparen van land en dure werkzaamheden, zal het de winnaar ook in staat stellen meer aandacht „per soort" te kunnen besteden, dan bij het aanhouden van een groot sortiment. En terwijl hij dit alles zeer zorgvuldig doet, blijft hij zijn soorten in groei en bloei observeren en gaat hij het nieuwe produkt inwerken in het buitenland, de uiteindelijke ge bruiker. Wij komen hierop later nog even terug. Intussen is deze serieuse winnaar wel overtuigd van zijn eigen aanwinst. Jaar op jaar immers toonde het soort meer kracht, meer gezondheid en meer goede eigenschappen te hebben dan de vele afvallers uit zijn uitgebreide zaai sel. Met veel zelfvertrouwen begint iiij de financiële kant van de zaak af te tasten en met moed en vertrouwen voorziet hij zijn eigen aanwinst van een prijskaartje. Welke prijs hierop wordt aangebracht hopen wij U te vermelden in één der volgende uitgaven van Eilanden- Nieuws. O. M. J, Hedenmorg overleed ni dig gedrag de volle des geloofs de man, vai groot- en PIEÏE»' eclitger Adr Leiia O jj, de oude' jaar en 6 r_ Ps. 17 Ooltgensp Wed. Jac. Sr E. C. Rotterda: J. Sna; Ooltgens; J. de Joh p. Sna; Ooltgenspla 18 septemb| Molendijl De begraf^ plaats hebt dag 21 s^ Allen die aan de ovd len bewijj hierbij uitfl del Heden beri droevige b^ nada, dat telijk, docnl dragen lijd^ weggenome liefde ze zwager en ABï BRIP echitge Antje I in de lee| jaar en 7 NamI FaJ FaJ Stellendaml DANKB, Voor de ze; van belang; 25-jarig vonden, ze; hul VRAAG'T EENS IN KERK5TR. 160;- OU DDORt» namens or behuwd- enl ze hartelijk J. 'Lo Joh. Hërkingen, Kaaidijk A rei -^ Respect voor ouderdom. In Detroit een fijne B| kwam een 73-jarige man zich bij politie beklagen dat hij geslagen was, waarvan een blauw oog het bewijs was. Op de vraag van de politieagent waarom hij niet teruggeslagen had was het ant woord: „Ik wilde geen oude man slaan, want de dader was iemand van 98 jaar, 200 gr. lekkl SPIJSl Aan K.L.M. schadeloosstellingseis van één miljoen gulden gesteld. Michael Samperi een inwoner van Hartford in de Amerikaanse staat Connecticut ver loor in augustus 1958, bij de ramp met de „Hugo de Groot" van de K.L.M, het leven. De executeur-testamentair heef! tegen de K.L.M, een schadevergoe dingseis tot een bedrag van 252000 dol lar (ongeveer een miljoen gulden) in gesteld. Volgens de directie van de K.L.M, is bij haar hier te lande die eis nog niet binnengekomen. Het is echter mogelijlf, dat die eis wel bij haar kantoor te New York is binnengekomen. Omdat het on derzoek naar de ramp nog niet is af gesloten kan over een eventuele hnno- rering van die eis niets worden gezegd Onvoorzichtigheid met vuurwapens. Een zoon van de familie H. te Kat wijk aan de Rijn is in opleiding van de rijkspolitieschool te Arnhem. Dezet dagen was hij met verlof thuis en had hij voor het eerst zijn uitrustingsstuk ken meegebracht. Hij ontlaadde een pistool om de werking aan zijn 9-iariê broertje Wim te laten zien. In de loop was echter een patroon achtergebleven Toen de haan werd overgehaald ginS het schot af en werd het broertje ern stig aan het hoofd getroffen. Onmiddel lijk werd de knaap naar het Academiscl' ziekenhuis in Leiden overgebracht waar operatief moest worden ingegi'C; pen. Na de operatie was de toestand van de jongen ernstig maar niet l^' vensgevaarlijk. dat kinderen van 1 tot 4 jaar, die duj het Zuigelingen bureau zijn ontgroei» en die nog niet naar de kleuterschool gaan, daar door dokter van Leeuw^i] zullen worden onderzocht. Men za' daar echter alleen moeten verschijneii' wanneer men voor zijn kind een pei" soonlijke oproep heeft gehad, anders dreigt het gevaar dat te veel kinderen ineens komen. Feestelijke oplevering Deltawerken De oplevering van de werken die i" verband met het Deltaplan Zuid alhiej door de firma R. Bolt je en Zonen ui Zwolle, alhier zijn uitgevoerd te weten het maken van een werkhaven, het fflS' ken van een bouwput voor een te boU' wen schutsluis en de aanleg van e^' nieuwe gemeentehaven annex toegan' tot de schutsluis zal op originele wijz' worden gevierd. De bedoeling is namelijk op een z'' terdagmiddag in het begin van oktobe' een ralley te organiseren voor auto's e' motorfietsen over 75 km. Luxe bakkeij Ring 8 Midd I Tegen elk te koop sop ^m in iM par^ •Aimeting 1, 60 cm. P- Big^ Ooit Telef van pi I in vers ringen. SCHO» SCHOC B«>ekhande Zandpad U

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2