Fa. KAPTEIN^ Geen nieuws in de Troonrede at vertelt de Miljardennota? Buitenland Het Russische bezoek aan de Verenigde Staten /g BRUIDSWERK mv^MiDELTi ö2e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ;auw op Met igns. Voor uw KREDIETEN: MEDITATIE De Hemelse roeping van Abram BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED Fa. C. Korteweg Zn. TELEFOON 01870-2004 V .v»- m Vrijdag 18 september 1959 No. 2828 PEINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. tafel iO. 2 ge- log steeds j ;en na de j ipunt, zo- eden van irg en de uit phol ine- die bin- in de in Sema- )p maan- J. Blauw ingsdepu- naar Bu rn na te gen vooi' örmeerde dat dr. ons land eptembei' ulder en an, waa!' oen naar de be gan naar lens naar keert te- >rt uit te n. Gene- op 16 ok- apporten. in Zuid- n worden nbevelin' opstellen- Zoals vrijwel altijd heeft de Troon- tede ons volk geen politiek nieuws ge- Ichonken. Ditmaal was het eigenlijk ook hiet mogelijk, omdat het beleid van de keuwe regering èn in de Regerings- l^erklaring van 26 mei èn in de Sociaal- Lonomische Nota van 25 juni reeds uit voerig was uiteengezet. Onze lezers feuUen via de pers en/of de radio van Ie Troonrede hebben kennis genomen ten daarom gaan we er hier geen over wicht meer van geven. T Liever willen we haar beschouwen ianuit het gezichtspunt, dat we thans len niet-socialistische regering hebben |n eens nagaan op welke punten dit tot uitdrukking komt. r Bij het optreden van het nieuwe ka binet hebben we geschreven, dat men been spectaculaire veranderingen in het Beleid moest verwachten, ten eerste Imdat het vorige bewind niet integraal locialistisch was daar de P.v.d.A. er llechts een minderheid in vormde en Voorts omdat een ombuigen van de lijn leleidelijk moet geschieden. Toch moe ien we eerlijk zeggen, dat het Kabinet- pe Quay in dit opzicht een duidelijker Jjn te zien geeft dan we verwacht fcadden. Niet dat we voldaan zijn, in- iegendeel. Ook in deze regering van fonfessioneel-liberale samenstelling zit log veel te veel verkeerde progressi- liteit dank zij de grote druk der vak beweging. Maar we gaan toch de goede lant uit. Dat de socialisten zijn uitge- Ichakeld, kan blijken uit de volgende Bunten: I 1. Het Nieuw-Guinea beleid is ge licht op een eigen beslissing der bevol- |ing omtrent haar toekomstige status, lus niet op een afstand aan Indonesië |f een experiment via de Verenigde 2. De N.A.V.O. blijft de hoeksteen tan onze defensie en onze inspanning Vat betreft onze militaire bijdrage ver- aindert niet. 3. De regering gaat voort met de uit voering van de vrijere loonvorming, |ie zij van groot belang acht. 4. Zij is erin geslaagd de uitgaven op Rijksbegroting naar beneden te likken, wat we een hele prestatie vin- en en van socialisten moeilijk kunnen |erwachten. i-5. De huurpolitiek is zodanig, dat ge- Jlreefd wordt naar een meer gezonde Iplossing van het woningprobleem: |anpassing der huren en meer parti- uliere bouw. 6. De bezitsvorming, met name die lan produktief bezit, zal sterk worden Bevorderd. 7. De regering hecht veel waarde aan lecentralisatie van het bestuursappa- iaat in verband met de versterking van .';lns democratisch bestel. f 8. De belastingen worden alleen ver laagd voor de ongehuwden, maar uit ie bewoordingen der Troonrede is op fe maken, dat gestreefd wordt naar verdere verlagingen. 9. Terecht poogt de regering alle kunstmatige elementen in onze econo mie zoals de consumenten- en produ centensubsidies af te schaffen of af te laten lopen. Alles bijeengenomen lijkt ons deze politiek beter dan die van de ministe- ries-Drees. Ze gaat de goede kant uit. Daar de regering zich gematigd opti mistisch uitlaat omtrent de conjunc tuur en deze hopelijk steviger in de hpnd zal pogen te houden dan het vo rige kabinet, kunnen we met een voor- "chtig vertrouwen het komende jaar in ionomisch opzicht tegemoettreden. Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) ^Minister Zijlstra heeft dinsdag j.l. JSpiet een korte rede in de Tweede Ka mer de Rijksbegroting-1960 aangeboden, vroeger de miljoenennota genoemd, thans een miljardennota. Wij hebben ze gezien: in een speciaal koffertje zat een stapel papieren van het bekende formaat, bijeengehouden door een oranje-lint. Hoofdbode Brinkers nam het pak over van de minister en depo neerde het plechtig op de voorzitters- tafel. Dat was dan de indiening der nieuwe begroting, een verzameling staatsstukken vol cijfers en bijgevoegde memories van toelichting. De dagbla den hebben er uitvoerige overzichten 'an gegeven, dus willen wij pogen in het kort de hoofdzaken van het finan cieel beleid samen te vatten. Allereerst blijkt dan, dat er uitein delijk een nadelig saldo voor 1960 ge raamd wordt van 951 miljoen, dus bijna een miljard. Dat is een geweldig be drag. Maar we vinden het een hele prestatie van Min. Zijlstra om het te- kort van 1959, dat vermoedelijk 1850 miljoen zal bedragen, bijna tot de helft *erug te brejjgen. Als we begrotingen van vorige jaren nagaan, blijkt, dat men zeker al 6 7 jaar steeds met te korten werkt. Dat vindt men bij een staat iets heel gewoons. Nu is het zo, aat het naar beneden schroeven van "S uitgaven een zeer moeilijke zaak is. De Heere nu had tot Abram ge zegd: Ga uit uw land en uit uw maagschap en uit uws vaders huis naar het land dat Ik u wij zen zal. Gen. 12 1. Abram is uit de linie van Sem, de zoon van Noach; hij is een zoon van Terah en heeft twee broers Nahor en Haran, deze laatste is gestorven voor dat zijn vader Terah stierf en liet zijn zoon Lot achter. Abram is een gekende des Heeren, in hem is de gulden keten ter zaligheid verheerlijkt, namelijk, die Hij te voren verordineerd heeft, deze heeft Hij ook geroepen en die Hij ge roepen heeft, deze heeft Hij ook ge rechtvaardigd; en die Hij gerechtvaar digd heeft, deze heeft Hij ook verheer lijkt. Van Abrams hemelse roeping wordt in deze tekst gesproken: De Heere nu had tot Abram gezegd: Ga uit uw land; het land en de plaats waar Abram geboren is en gewoond heeft wordt in de Bijbel genoemd het Ur der Chaldeën in Mesopotamië. De stonde door Gods eeuwige en onveranderlijke raad bepaald, is daar voor Abram aan gebroken dat hij geroepen werd uit de duisternis en overgebracht tot Gods wonderbaar licht. De Heere is met Abram begonnen, dus niet omgekeerd, de Heere heeft persoonlijk tot hem ge sproken, en blijkens Hand. 7 2 is de God der heerlijkheid hem verschenen. Neen, dit zijn geen zaken die in een hoek geschied zijn, al is het dat de Heere in Abrams tijd niet sprak en zich openbaarde door Zijn Woord in de Hei lige Schrift. De heilige roeping Gods tot, alsmede Zijn openbaring aan Abram, is hem ter zaligheid geweest, want de Heere is de eerste en Hij staat aan het begin van Abrams geschiedenis en daarom is dit gebeuren heilsgeschiede nis. Het gaat om God, Zijn eer. Zijn deugden, om Christus, en de heilige weg in welke Hij Zijn eerstgeborene in brengt in de wereld. Daarom schreef Paulus, juist aan de Hebreen zo tref fend: God voortijds veelmaals en op velerlei wijze tot de vaderen gesproken hebbende door de profeten, heeft in deze laatste dagen tot ons gesproken door de Zoon. Abraham betekent: „Ver heven Vader," en deze verstrekkende betekenis is in vervulling gegaan, zo wel wat het Vaderschap Gods in de allereerste plaats betreft, alsmede Abrams Vaderschap uit genade naar de belofte des Heeren: en in u zullen alle geslachten des aardrijks gezegend wor den. Daarom is de Zaligmakende roe ping een onuitsprekelijke weldaad, ver worven door Christus, gelijk dit geldt van al de weldaden welke Gods volk geschonken en deelachtig worden. In dit schriftuurlijk licht is het ons wel licht toch duidelijk dat de uitwendige roeping onderscheiden is van de in wendige. Hoewel de uitwendige roe ping niet licht geacht mag worden, want zo velen als er door het Evange lie geroepen worden, die worden ern- stiglijk geroepen. Want God betoont ernstiglijk en waarachtig in Zijn Woord wat Hem aangenaam is, namelijk, dat de geroepenen tot Hem komen; Hij be looft ook met ernst allen, die tot Hem komen, en 'geloven, de rust der zielen en het eeuwige leven. Dat er velen door de bediening des Evangelies geroepen zijnde, niet komen en niet bekeerd worden, daarvan is de schuld niet in het Evangeië, noch in Christus, door het Evangelie aangeboden zijnde, noch in God, Die door het Evangelie roept. enzelfs ook die Hij roept verschei den gaven mededeelt, maar in degenen die geroepen worden. Zie Spr. 1 20-33 en de gelijkenis van het zout Matth. 13 en de vijf art. 3e en 4e hoofdstuk art. 8-9. Maar dat anderen, door de bediening des Evangelies geroepen zijn de, komen en bekeerd worden, dat moet men de mens niet toeschrijven, alsof hij zichzelven door zijn vrije wil zou onderscheiden van anderen, die met even grote of genoegzame genade tot het geloof en de bekering voorzien zij (hetwelk de hovaardige ketterij van Pelagius stelt), maar.men moet het Gode toeschrijven, die gelijk Hij de Zijnen van eeuwigheid in Christus uit verkoren heeft, zo ook hen in de tijd krachtiglijk roept, met het geloof en de bekering begiftigt, en uit de macht der duisternis verlost zijnde, tot het Koninkrijk Zijns Zoons overbrengt. (Art. 10) Door deze heilige" roeping werd Abram uit de geestelijke dood opge wekt en innerlijk losgemaakt van zijn leven in de zonde. Door het geloof is Abram geroepen zijnde, gehoorzaam geweest om uit te gaan naar de plaats die hij tot een erfdeel ontvangen zou; en hij is uitgegaan niet wetende waar hij komen zou. Het eerste wat Abram leerde kennen was zijn roeping, en niet zijn verkiezing, want door zijn roeping onderwerpelij k te doorleven werd hij geleid tot de tweede weldaad, n.l. zijn rechtvaardiging door het geloof en alzo is hij verzekerd geworden van zijn ver kiezing tot zaligheid. Wat deze Godde lijke roeping voor Abraham betekende zien wij in 's Heeren bevel: ga gij uit uw land, dus zijn vaderland de rug toekeren; wat dit inhoud heeft ook een maal de Moabitische Ruth doorgemaakt. Wat een innerlijke en uitwendige strijd kan daaraan voorafgaan, doch voor de inwendig geroepenen worden alle beletselen en bezwaren weggeno men om in onvoorwaardelijke eh' vol komen overgave te volgen. De koorden van Gods goedertierenheid trekken de zulken en de druk der zondeschuld en smart doet ze uitgaan uit het land en de stad des verderfs, want ze zullen komen met smekingen en geween tot de troon der genade om barmhartig heid te verkrijgen, om genade te vin den in de ogen des Heeren. Vervolgens luidde het bevel des Heeren: Ga uit uw maagschap; het is de brede kring van vrienden waarmede hij geleefd heeft in de zonde, wereld- dienst en afgoderij. Menig spottend woord, ja grievend worden dezulken toegevoegd en hoeveel valse schaamte moet worden overwonnen om volko men vrijwillig en vrijmoedig zich te voegen bij het gesmade en verachte hoopske der ware Godsgezinden. Het allerzwaarste en smartelijkste is wel het derde; en uit uws vaders huis, het is de tere band aan ouders, broers en zusters. Wat een zielesmart daarin doorleefd kan worden, laat zich moei lijk beschrijven, doch de Goddelijke liefde is meerder, hoger en sterker en ze gaan, ofschoon ik zelfs van vader en moeder verlaten ben: de Heere is goed en groot. Doch waarheen zal Abrams weg lei den, naar welke plaats Het is niet de weg en het land zijner keuze, maar naar het land dat ik U wijzen zal, welk een kruisiging van eigen ik en wil, zijn leven en levensleiding overgeven in de hand des Heeren, alzo is Abram geroe pen uit het Ur der Chaldeën naar een land dat zijns niet was om daar in ten ten als vreemdeling te wonen. Door het geloof is hij een inwoner geweest in het land der belofte, als in een vreemd land, en heeft in tabernakelen ge woond. Want hij verwachtte de stad die fundamenten heeft welker kunstenaar en bouwmeester God is. Rijssen. Ds. M. Blok HAZET-FABRtEKEN ZEVENBERGEN Er zijn n.l. uitgaven, die elk jaar hoger worden, zoals bij onderwijs en die ver oorzaakt worden door bevolkingsaan was en andere factoren. Onderwijs kost dit jaar weer 160 miljoen meer Het is dus voor een Minister van financiën om allerlei redenen een ware krachttoer om de uitgaven te beperken. Maar Mi nister Zijlstra is een zeer bekwaam man, een dynamische persoonlijkheid met een gezonde kijk op het geheel, één der knapste economen van ons land en iemand, die zich niet te buiten gaat aan nieuwe economie. Als we de diverse experimenten op het gebied van de afdelingen van de begroting nagaan, blijkt, dat de grootste geldverslinders zijn: defensie met 1702 miljoen, onder wijs met 1431 m., volkshuisvesting met 1121 m., de nationale schuld met 1014 m., waterstaat en verkeer met 851 m sociale zaken met 782 m. De bemoeiin gen van de staat zijn zodanig opge schroefd, dat daartegenover een enorm hoge belastingdruk moet staan. De mi nister erkent, dat deze te hoog is en dat er met name een te sterke progres sie zit in de inkomsten- en loonbelas ting, een erfenis van de socialistische ministers van financiën, die we na de oorlog steeds gehad hebben. Helaas ziet hij nog geen kans, ze te verminderen. Dit hangt niet alleen samen met de hoogte der uitgaven, maar ook met het conjunctuurverloop. Men weet, dat in 1956 bleek, dat er een grote overbeste- ding plaats had, waartegen maatrege len moesten worden getroffen in de vorm van een bestedingsbeperking. Dit is gelukt, maar nu dreigt volgens de regering een nieuwe overbesteding. We verkeren in een nieuwe fase van op gang. Deze blijkt uit steeds toenemen de investeringen in de industrie, een grotere consumptie in de particuliere sector, mede veroorzaakt door de loons verhogingen, een grotere import, omdat de voorraden moeten worden aange vuld en de binnenlandse afzet toeneemt, met als gevolg een daling van het be talingsbalanssaldo. En voorts blijkt het ook uit de daling der werkloosheid, want de z.g. arbeidersreserve (vroeger sprak men van aantal werklozen, maar daar heeft men een mooiere naam voor gevonden evenals voor „bezuiniging" de bestedingsbeperking) is momenteel 75.000, terwijl het aantal openstaande aanvragen uit het bedrijfsleven al 68.000 bedraagt. Er is dus reeds een duidelijke spanning op de arbeidsmarkt. De stijging van de bestedingen in allerlei vorm verloopt nu veel sneller dan in de periode tot 1956. Daarom maakt de regering zich ongerust over een herhaling van de situatie van 1956/'57. De expansie gaat in een te snel tempo en dat is gevaarlijk, want dan zitten we zó weer in een overbeste ding, hetgeen onherroepelijk het gevaar van inflatie meebrengt. En dan moeten weer beperkende maatregelen worden genomen. Vandaar dat minister Zijlstra ons volk in zijn nota waarschuwt tegen een dergelijke economische overspan ning. Vooral de nu weer zich openba rende wedloop om hogere lonen, wier stijging niet overeenkomt met die van de produktiviteit, bergt grote gevaren in zich. Als de lonen uit de hand lopen, zegt de minister, wordt de waardevast- hedi van onze munt aangetast. Daarom doet hij een beroep op ons volk om zijn verlangens te matigen en zegt, dat voorkomen moet worden, dat een ge zonde en verheugende groei op econo misch gebied ontaardt in onevenwich tigheden en dit weer moet leiden tot een pijnlijk aanpassingsproces. Gemid deld stijgen de prijzen in ons land se dert 1952 met ruim 2Vo per jaar en dit is veel te veel. Op deze wijze komen of zitten we reeds in een prijsinflatie. Om nu de bestedingen in de consump tieve sector niet nog meer te stimule ren, worden de belastingen niet ver laagd Men ziet, dat de economie te genwoordig een wetenschap is, waar mee de overheid aardig weet te ma noeuvreren. We hebben in dit korte artikel opzet telijk weinig cijfers genoemd, maar meer de strekking van het regerings beleid naar voren gebracht zoals deze blijkt uit de inhoud van de rijksbegro ting voor het jaar 1960. Dit lijkt ons leerzamer dan een dorre opsomming van allerlei cijfers. Over speciale on derwerpen hopen we later te schrijven. Raket naar de maan Als men de officiële Russische mede delingen mag geloven, dan zijn Russi sche geleerden er zondagavond in ge slaagd, een houder met instrumenten op de maan te doen landen. De bolvormige houder, die 390 kilogram woog, zou ver voerd zijn door een meertrapsraket van bijna 1400 kilogram, die door een nieuv.' type brandstof werd aangedreven. In de houder bevonden zich instrumenten om het magnetisme van de aarde te meten, voorts drie radiozenders die de waarnemingen in de wereldruimte uit zonden. De raket werd zaterdag gelanceerd. Toen gebleken was, dat ze in haar baan was gekomen, werd het tijdstip bere kend, waarop de raket op de maan zou landen. Dat zou eerst later geweest zijn, maar bij nadering van de maan bleek de raket haar vaart te versnellen als gevolg van de aantrekkingskracht van de maan. Daarop werd bekend gemaakt dat de raket tegen de maan zou botsen om twee minuten over 10. Inderdaad Boven: President Eisenhower helpt zijn gast, premier Chroestsjow, in de helicopter bij het Witte Huis, waarmede de Russische staatsman een rondvlucht boven Washington heeft gemaakt. Onder: Mevrouw Eisenhower in informeel gesprek met mevrouw Chroestsjow In tegenstelling tot haar echtgenoot spreekt mevrouw Chroestsjow wel En gels. Voor beter naar de Middelharnia, Tel. 2328 hebben vele radiostations zowel in het Westen als in het Oosten kunnen con troleren dat de signalen van de raket om twee minuten over 10 plotseling op hielden. Enig bewijs voor het feit, dat de raket werkelijk op de maan is aan gekomen, is er verder niet, maar wel hebben geleerden uit de gehele wereld bevestigd dat dit inderdaad zeer waar schijnlijk is. Volgens de Russische berichten was de raket voorzien van een metalen vlag die door de explosie van de raket niet vernietigd kon worden. Zijn deze feiten juist, dan zou er thans op onze aard satelliet een vlag liggen met de in scriptie: „U.S.S.R., september 1959". Of dit inderdaad zo is, zal pas gecontro leerd kunnen worden als men erin slaagt, een mens naar dit hemellichaam te zenden. We wagen te betwijfelen, dat dit mogelijk is, al staat men tegen woordig voor niets. Wie zou ooit voor mogelijk gehouden hebben dat de mens erin zou slagen, een kunstmaan in een baan om de zon te brengen of een ra ket op de maan te doen landen Hoe het dan ook zij, de Russen hebben het bewijs geleverd dat wetenschap en techniek in de Sowjet-Unie op hoog peil staan. De Russen waren de eersten die een kunstmaan lanceerden (4 okt. 1957), ze waren de eersten die een schot op de maan waagden, (dat overigens mislukte, maar de kunstmaan kwam toen in een baan om de zon), (2 jan. 1959) en thans hebben ze de primeur van een raket naar de maan. Men kan natuurlijk zeggen: ik moet het eerst zien en de Russische beweringen zijn I oncontroleerbaar, maar wat voor hen j pleit is dan toch de juistheid waarmee i ze van te voren het tijdstip van de aankomst wisten te berekenen. De Amerikanen hebben de Russen geprezen om deze prestatie, maar ze konden niet nalaten op te merken dat het moeilijker is, een kunstmaan in een baan om de maan te brengen, dan een raket op de maan te doen landen. Dat eerste hebben de Amerikanen reeds ge probeerd (17 aug. 1958) en binnenkort zullen ze opnieuw een poging wagen. Deze poging kan zeer wel slagen, maar dan is het nog een feit, dat de Russen hun voor zijn geweest. Het is nu een maal een kwestie van prestige. Dat blijkt ook uit het feit, dat de raket naar de maan werd afgeschoten aan de vooravond van Chroestsjows bezoek aan de Verenigde Staten. De vorige poging om de maan te bereiken werd ondernomen, toen Mlkojan op het punt stond naar Amerika te gaan. De Rus sen schijnen er plezier in te hebben, te tonen wat ze waard zijn, voordat ze met hun politieke tegenstanders gaan pra ten. Het is echter niet waarschijnlijk dat president Eisenhower zich door dit suc ces zal laten overbluffen. In feite is het immers zo, dat Amerika niet ver achter staat bij de Sowjet-Unie, maar dat bei den vrijwel gelijkwaardig zijn op mili tair-technisch gebied. Veel invloed op de besprekingen zal de raket naar de maan dan ook niet hebben. Dat hier twee leiders van wereldmachten tegen over elkaar staan, die in staat zijn el kaar volledig te vernietigen, was van te voren al bekend. Een geslaagd schot op de maan kan alleen een tijdelijke voorsprong voor de Russen betekenen en Amerika kan zijn achterstand in een tijd van enkele dagen weer ingehaald ANNO 1870 4^ ■e Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN Van zaterdag 19 september v.m. 12 uur t.m. maandag 21 september v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Bakker, v. d. Pep pel en Wieringa. Voor spoedgevallen Dogterom, arts, te. 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, telefoon 01877-412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen Kramers, Voogd en Bouman. Voor spoedgevallen de Man- arts, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge en Buth, arts, tel. 01871-306, Den Bommel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Tër- louw, tel. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 20 sept. hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philipsland en Oud Vossemeer dienst dr L. D. A. Looijsen, tel. 49, Tholen en dr. R. C. Renes, tel. 19, Oud Vossemeer. MIDDELHARNIS Openbare Hervormde leesbibliotheek Op vrijdag 25 september a.s. wordt weer met uitlenen begonnen, tijd: half acht tot negen uur; plaats: catechisatie lokaal achter gemeentehuis, een nieu we wisselcoUectie is aanwezig. /VERLOVINGSRINGE^l Win alle maten en modellen '^z 'f-' HO~ÖGSTR'AAri64 K f BEiJERLANDSELAAN176 -V, - ROTTERDAM hebben. Het is alleen gelukkig, dat de wereldvrede niet afhankelijk is van de militaire positie van een der grote mo gendheden, anders had het kruit allang vlam gevat. Chroestsjow in Amerika De Russische premier en partijleider Chroestsjow is dinsdagavond met zijn gezin in Amerika aangekomen, waar hij bijna twee weken lang de gast zal zijn van president Eisenhower om met hem de wereldsituatie te bespreken. Hij zal er verschillende bedrijven en in stellingen bezoeken en onder meer ook de vergadering van de Verenigde Na ties toespreken, die juist dezer dagen in gewone zitting bijeengekomen is. Op de avond van de eerste dag heeft president Eisenhower zijn gast een diner aangeboden en daarbij een toe spraak gehouden, waarin hij de hoop uitsprak, dat dit bezoek zal bijdragen tot een betere verstandhouding tussen Oost en West. Chroestsjow heeft deze toespraak beantwoord met een redevoe ring waarin hij wees op de mogelijk heden van vreedzaam naast elkaar le ven of in een oorlog gewikkeld worden, waarbij geen van beide partijen als winnaar uit de strijd zou komen. Hij gaf toe dat Amerika rijker is dan de Sowjet-Unie, maar vond deze rijkdom erg betrekkelijk, omdat Rusland en Amerika morgen even rijk kunnen zijn en Rusland misschien overmorgen nog rijker. De kans dat de beide staatslieden er in slagen een betere verstandhouding tussen Oost en West te scheppen, moet niet worden overschat. Daarvoor zijn de tegenstellingen tussen het commu nisme en de vrije wereld te groot.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1