AH ANDEL TIËLEMAIV DIRKHI.AMD BREUK Dagelijkse Autodiensten Expeditie J. BOTH ZOON {dep. Staten wensen wijziging van het Algemeen Polderreglement Plaatselqk Nieuws Z/E NU.,., NIEUWS UIT ZEELAND ^^oor al uw uurwerken, goud en zilver Bijeenkomsten Verenigde Vergadering iijkring Flakkee zullen dan in het vervolg openbaar zi)n Politionele oproepen Diploma's Ziekenverpleging Kapiein Mobyleiie FA- WITVLIET Te'leloon^K'l 870-2073 Middelharnis-Rotterdam vice versa Ti:i.EFOO]?r 01877-636 groots te collecties Grote Sortering: HOOGSTRAAT 152 en 164 BEIJERLANDSELAAN 176 lijders(sters) MeubelstoHen VRAAGT NOG HEDEN GRATIS PROEFRIT. iedere dag naar Rotterdam (ook zaterdag) MIDDELHARNIS - NIEUWDORP 2 - TELEFOON 2793 't Is „voor de bakker" 11 september 1959 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 n 3 [provinciaal Bestuur van Zuid-Holland heeft aan de besturen van de pol- f en andere waterschappen in Zuid-Holland een ontwerp-besluit tot wij- L van het Algemeen Polderreglement met memorie van toelichting ge- Sen dat gedurende drie weken voor belanghebbenden ter inzage is gelegd, [van de voorkomende wijzigingen van dit Algemeen Polderreglement ij! is voor ons eiland van belang, om dat daarin voorkomt, zodra dit verp bekrachtigd is, dat de bijeenkomsten van de Verenigde Vergadering de Dijkring Flakkee in het openbaar moeten worden gehouden. Het be ur van de Dijkring heeft t.o. van ons als pers, ook al was deze bepaling aiet altijd enige soepelheid betracht en wanneer belangrijke besluiten moes- worden genomen, ons daarbij vrijwel altijd uitgenodigd, zodat belangrijke uiten toch in de openbaarheid konden worden gebracht. Maar „toehoor- konden niet worden toegelaten. jc Verenigde vergadering van de fring Flakkee wordt gevormd door fbestuur en 41 hoofdingelanden. Van 41 hoofdingelanden worden er 30 feewezen door de polderbesturen r zo ver de voorzitter van enkele polders niet rechtstreeks optreedt Il door de besturen van de gemeen- I Slechts een klein deel van de vele Iers heeft dus een vertegenwoordi- in de vergadering. Dit heeft tot p\g dat vele besturen van polders, 1 hun ingelanden op de hoogte zijn de besluiten die in de Verenigde .„Jgadering van de Dijkring worden 'ïi^ftomen. Degenen die belasting-plich- Uiifzijn konden ook niet weten, hoe en waaraan de gelden worden besteed. Hierin zal nu verandering komen. Wordt het ontwerp-besluit van het A;P.R. aangenomen is voor ieder ge- "^nheid de bijeenkomsten bij te wo- i en zullen belanghebbenden kunnen iian hoe de verschillende vertegen- Irdigers van polders en gemeenten lielangen van het ongebouwde en ge- iwde eigendom zullen behartigen. Er ^■jl in het ontwerp over deze materie twee artikelen ingevoegd, die als volgt luiden: Artikel 173a i. De bijeenkomsten van de verenig de vergadering worden in het openbaar gehouden. 2. De deuren worden gesloten, wan neer drie leden het vorderen of de voor zitter het nodig keurt. De vergadering beslist, of met gesloten deuren zal wor den beraadslaagd. 3. Over de punten in besloten ver gadering behandeld, kan in die verga- MIDDELHARNIS -^ Begin van brand. In de garage naast kantoor en woning van Mr. L. J. den Hollander ontstond een begin van brand. Een schilder was met een bran der bezig geweest en zette het appa raat (gedoofd) in de garage neer. Het was blijkbaar nog zo warm, dat het karton waar het tegen aan stond schroeide en tenslotte vlam vatte. Er oiitstond een rookontwikkeling, die door dé kieren van de schuur naar buiten dïong. Een voorbijganger waarschuwde de brandweer, die echter niet behoef de uit te rukken. Doordat de schuur gploten bleef doofde het weer uit. Oproep. De Groepscommandant der j Rijkspolitie te Middelhamis maakt be kend, dat op zaterdag 5 september 1959, omstreeks 22.45 uur, op de Oudelandse- dijk nabij de Molenweg te Sommelsdijk, een aanrijding heeft plaats gehad tus sen een motorrijder en een personen auto, waarbij de motorrijder vrij ern stig werd verwond. De bestuurder van de personenauto is onmiddellijk na de aanrijding door gereden in de richting Dirksland. Een ieder die omtrent deze aanrij ding inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met voornoemde Groepscommandant, Ring 36 te Middel- harnis, Tel. 01870—2444, of met de Rijks politie in zijn of haar woonplaats.- —■Oproep. De Groepscommandant der Rijkspolitie te Middelharnis verzoekt de bestuurder van de bromfiets, die op zondag 6 september 1959, omstreeks 23.30 uur op het rijwielpad, gelegen naast de Westdijk te Melissant, nabij de boer derij van Van Kempen, bij het passeren van een andere bromfietser, met deze op slechts lichte wijze in aanraking is geweest, zich in zijn eigen belang zo spoedig mogelijk bij hem te melden, Ring 36 te Middelharnis, Tel. 01870— 2444 of bij de waarnemend Postcom- mandant der Rijkspolitie te Melissant, wachtmeester A. Brinkman, Tel. 01877- 344. DIRKSLAND Voor het diploma Ziekenverpleegster slaagden dezer dagen de volgende da mes: C. A. W. Korteweg, Ooltgensplaat; A. C. Kievit, Stellendam; S. W. Nelis, en M. Wesdijk, Middelharnis; K. Zoe- temeijer, Vlaardingen. Al deze verpleegsters zijn werkzaam UI het Paulina van Weel Ziekenhuis alhier. HERKINGEN -- De weegbrug op de Kaaidijk is voor i?,'^' bietencampagne goedgekeurd. Tweede oogst aardbeien. Door A.M. zjjn van de koude grond uit zijn tuin de voor de tweede maal aardbeien ge- dering ook een besluit worden geno men. 4. De vergadering kan omtrent het in de besloten vergadering behandelde en omtrent de inhoud van de stukken, welke aan de vergadering worden over gelegd, geheimhouding opleggen. 5. Zij wordt zowel door hen, die bij de behandeling tegenwoordig waren, als door hen, die op andere wijze van de 'stukken Itennis nemen, in acht ge nomen, totdat de vergadering haar op heft. 6. Wordt de orde in de verenigde ver.gadering op enigerlei wijze door toe hoorders verstoord, dan kan de voorzit ter die toehoorders of alle toehoorders doen vertrekken. Artikel 173b In een besloten vergadering kan niet beraadslaagd worden over: a. een begroting en rekening; b. het heffen van een omslag. c. het aangaan van geldleningen, het uitlenen van gelden en het aangaan van rekening courant overeenkomsten; d. het vervreemden en het bezwa ren van eigendommen van de polder; c. het onderhands 'verhuren, ver pachten of in gebruik geven van eigen dommen van de polder; f. het onderhands aanbesteden van werken of leverantiën; g. het aanleggen, opheffen of wijzi gen van waterstaatswerken, bestemd tot waterkering of waterlozing; h. het aangaan van overeenkomsten, welke wijziging brengen in de Water staat van de polder; i. het geven van subsidieën en het doen van uitkeringen. 2. Het voorschrift van dit artikel, belet niet, dat te allen tijde, wanneer de handhaving der orde zulks mocht vorderen, de voorzitter van de bij art. 173a zesde lid, bedoelde bevoegdheid kan gebruik maken. Uit art 173b blijkt, dat daarin dui delijk wordt aangegeven wat in het openbaar moet worden behandeld. Vóór 1953, toen de lasten door de Dijkring opgelegd 6.50 per ha be droegen, was bij de polders niet zoveel belangstelling op welke wijze de gelden werden beheerd. Doch thans, nu de om slag 33.-per ha bedraagt en daar naast verhoudingsgewijs een gelijke omslag wordt gelegd op het gebouwde eigendom, is het de polderbesturen, gemeentebesturen, ingelanden en eigenaren van gebouwd niet onver schillig te weten hoe het eiland en het betleer van de Dijkring verloopt. Daar om achten wij het gelukkig dat de Pro vinciale Staten hebben gemeend om in het vervolg zulke belangrijke zaken voor onze streek in de publieke belang stelling te trekken. plukt. Er komen dit jaar méér aard beien van de tweede pluk aan de markt dan vorig jaar. In Zeeland, op de vei ling Capelle-Biezelinge werden hoge prijzen gemaakt. De woning Peuterdijk 14 welke voor afbraak zal worden bestemd, is thans in gebruik gesteld voor bergplaats der gemeente. Geklemd. Het zoontje van M. v. d. Veer kwam een pink zodanig te klem men, dat doktershulp moest worden in geroepen. OUDDORP Burg. Stand over de maand aug. '59. Geboren: Jan, zoon van D. Voogd en N. J. Grinwis; Magdalena Martijntje, dochter van P. Zandburg en M. v. Loon Cornells Jan, zoon van Abr. G. v. Dam en P. J. Sperling; Paulus, zoon van M. Grinwis en A. Boshoven. Huwelijksaangiften: L. Mastenbroek, oud 25 jaar en Jac. Joh. Bosland, oud 21 jaar; Joh. Heerschap, oud 23 jaar en M. Meijer, oud 18 jaar. Gehuwd: L. Mastenbroek, oud 25 jaar en Jac. Joh. Bosland, oud 21 jaar. Overleden: Jacob Akershoek, echtg. van Klaartje van der Bok; Neeltje Be- zuijen, weduwe van Jacob Ras. OUDE TONGE Ker/cdienst. A.s. dinsdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. P. Blok van Dirlcsland. Prijzen der veldvruchten. Gerst 22 25; haver 2223; erwten (schokkers 35—40; erwten kl. gr. 3541; maanzaad 130145; karweizaad 7584; aardappe len eigenh. 1415 et. per kg; bintjes 1416 et per kg; grove bintjes 1718 et p. kg, uien 15 et per kg, pikkels 20 et. per kg. Burg. Stand over de maand aug. '59. Geboren: Nicolaas W., zoon van G. v. Bobeldijk en G. J. de Vos; Catharina, M. dochter van A. v. d. Tönnekreek en N. L. Knops; Gerard E. F. M., zoon van W. T. van Oosterlaken en W. A. A. T. Loeffen. Huwelijksaangiften: L. v. d. Kooij, oud 21 j. en A. J. M. Smith oud 16 j. Datnes Polshorloges 14 kar. Goud nu v.a. 83.75 Doublé nu v.a. 23.50 Chroom nu v.a. 22.50 Heren Polshorloges: 14 kar. Goud nu v.a. 1 51.50 Doublé m.datum nuv.a. 29.50 Super autom. nu v.a. 62.50 Chroom staal nu v.a. 24.75 21 St. Ancre nu v.a. 38.75 Idem m. datum, onbr.bare veernu v.a. 49.75 Damesringen nu v.a. 17.75 Herenrjngen nu v.a. 32.25 Gouden Armbanden nu v.a. 72.25 Reisv^ekker nuv.a. 10.95 Mod. Klokken nu v.a. 19.75 Alle onze horloges en sie raden zijn gratis verzekerd/ Zie vooral onze etalages. ROTTERDAM Wbt U, dat door hat drafan vaa Scholta's Patont-Luchtbrauk apparaat al Uw braukbezwaran yardwijnan Vraagt gratii boakja mat afbaalding an priji. hu Scholta, Prlnsat Maririatlian 55a, Rottardam-Noord Talafoon 83Ö2Z. Reparaties kunstgebitten Sneller, beter engoed koper I R. DE GROOTE Dubbele Rine 15 Telef. K 1870—2149 SOMMELSDIJK Zeer solide uitgeschoren moquette, zuiver wol, in perlgrijs, zacht-groen, geel, blauw enz. 130 breed, van 37,50 nu voor 14,50 per meter. Koeleman's Fabriekskantoor, Willem de Zwijgerl. 111 Den Haag Telef. 54.20.30 - 55.87.59 waar U altijd iets bij zonders vindt. Plaatst uw familieberichten in EILANDEN-NIEUWS HOLLAND ENAMEL is verkrijgbaar bij onderstaande adressen: FIRMA P. J. BRUGGEMAN en ZOON, Wilhelminastraat 137 Den Bommel DROGISTERIJ HOBBEL, Beneden Molendijk 4, OOLTGENSPLAAT M. ZWAGEMAKERS, Schoolstraat 16, SINT PHILIPSLAND J. DEURLOO, Kerkstraat 19, OOSTERLAND T. v. d. BOOGERT, Binnenweg 18, SOMMELSDIJK FIRMA WED. J. RAS en ZOON, Dorpsweg 363, OUDDORP P. KARELS, Westdijk 2, NIEUWE TONGE G. P. VAN DALEN, Straatdijk 534, DIRKSLAND Vol automatische start, slechts één draaibaar handvat waar U alles mee regelt. Prijzen vanaf I 37 5a J Geeft U vooral bij het bestellen van Uw goederen een van onze bestelhuizen op. U voorkomt dan telenr.stelling. ROTTERDAM: iedere dag „Centraal Bodehuis", Box 2, Kapitein Imanstr. - Tel. K 1800-115970 Bodehuis „De Samenwerking" Rauwerhofplein 23, Tel. K 1800-38995 Bodehuis „Mostert", Waalhaven (hoek Willingestr.) Tel. K1800-75659 DORDRECHT (maandag - woensdag en vrijdag) Bodehuis „Centraal" Sluisweg 36-40, Tel. K 1850-3392 Expeditie Buitenhek, Merwekade 15, Tel. K 1850-3257 BREDA (alleen dinsdag en donderdag) Centraal Bodehuis A. Laurijssen, Oude Vest, Tel. K 1600-32285 ROOSENDAAL (alleen dinsdag en donderdag) Centraal Bodehuis Vooghden, Hoogstraat 110, Tel. K 1650-4863 BERGEN OP ZOOM (alleen dinsdag en donderdag) Café „De Kroon", Bosstraat 21, Tel. K 1640-3097 „'t Is beter de bakkers te peerd, als de dokters", zegt een oud Vlaams spreek woord. Men bedoelde daarmee, dat de mensen beter goede klanten van de bakkers konden zijn, wat een teken van gezondheid was, dan goede klanten van de dokters, omdat dit juist het tegen overgestelde inhield. Door de grote om zet konden de bakkers er dan een paard op na houden. Zo is het vandaag-de-dag nog, al zouden de Vlamingen in de te genwoordige tijd zeggen dat de bakkers beter in een auto kunnen rijden dan de dokters, 't Is echter altijd nog zo, dat wel alle dokters in een auto rijden, maar lang nog niet alle bakkers! Schram ziet het meerendeel van de laatsten nog op de bakfiets hun klanten bezoeken. Ja, we kunnen de bakkers niet missen! Als de kranten drukkers het werk eens zouden neer leggen, goed, dan zou dat wel lastig zijn maar we bleven toch in leven, 't Is zo erg niet, wanneer er van Schram niks te lezen valt! Maar als de bakkers er een punt achter zetten, zitten we zonder brood en dat houden we geen van allen lang vol. Hoorde ik daar ver leden week dat de bakkers in Middel harnis en Sommelsdijk neigingen had den om het werk inderdaad neer te leg gen. Te staken zo gezegd. Ze zijn met geen tang aan te pakken, zó ontstemd zijn ze. Voornamelijk hebben ze geen goed woord over voor B. en W. van Middelharnis, omdat die een collega van „de overkant" toestemming hebben gegeven elke vrijdag bij de muziektent zijn waren aan de man of liever aan de vrouw te brengen. Het schijnt dat deze collega ook een concurrent is, want deze rijdende bakkerswinkel moet nogal goede zaken maken. Nu voelen de bak kers uit de centrum-gemeenten zich in hun nering bedreigd en nemen ze het de gemeentelijke autoriteiten hoogst kwalijk, dat voor dit doel een stand plaats werd verleend. Zij voeren aan dat de plaatselijke overheid altijd de Middenstand de hand boven het hoofd zegt te houden, maar ondertussen met de andere hand die Middenstand een klap in 't gezicht geeft door concurren- ten in de gemeente toe te laten. „Ieder is een dief in z'n eigen nering" zegt het j spreekwoord, dus is het begrijpelijk dat de bakkers met lede ogen zien dat hun omzet een dalende lijn gaat vertonen. Schram kan als metselaar moeilijk be oordelen of het gaat, verkopers van buiten het eiland zonder meer de toe gang tot de gemeenten te ontzeggen. Hij meent echter te weten, dat vent- vergunningen niet kunnen worden ge weigerd. Al zou men in de politiever ordening een artikel maken dat er geen ventvergunningen worden verleend, dan zou Gedeputeerde Staten dit nooit goed keuren in verband met de zo men dit noemt „economische mededinging aan eigen bedrijven." De bakkers kunnen zo boos zijn op B. en W. als ze willen, maar deze kunnen er niets aan doen. In diverse plaatsen is dit al geprobeerd, maar het Prov. Bestuur schrapte dan zo'n dergelijke bepaling. Ik zie wel eens meer bakkers met hoge mutsen op langs de deuren venten met lekkernijen. Ik zie mensen met lappen stof leuren, met schilderijen en wat niet al. Er komen auto's met fruit naaimachines, kantoor machines enzovoort enzovoort, in feite allemaal concurrenten van de Flakkee- se Middenstandszaken, voor wie het niet plezierig is deze mensen op het eiland te zien, want allen verkopen tóch wel iets, wat zij daardoor mis gaan. Het gaat er echter maar over of er werke lijk van concurrentie sprake is gezien kwaliteit en kwantiteit van hetgeen ge leverd wordt. Zou bijvoorbeeld om nu bij de bakkers te blijven een krente- brood door de concurrentie goedkoper worden aangeboden, dan loopt het er maar over of de kwaliteit en het ge wicht overeenstemmen met hetgeen de plaatselijke bakkers leveren. Staan deze gelijk, dan is er werkelijlc van concur rentie sprake en zo niet, dan laat het publiek zich in feite bij de neus nemen. Nu wil iets Hieuws er altijd in, maar wanneer men gaat merken dat de prijs ten koste van kwaliteit gaat, komt men wel weer naar de oude leverancier te rug. Prijzenswaardig is het niet, wan neer mensen die nog bij hun leveran ciers in 't krijt staan, met „gereed geld" zo men dat noemt bij de concurrentie gaan kopen. Deze zien de verplichting die ze aan eigen leverancier hebben, geheel over het hoofd. Tenslotte helpt een eigen leverancier zijn klanten door moeilijke perioden heen en dat doet een leverancier van buiten niet. Die moet geld bij de vis hebben. Het is daar om nooit mooi, zolang men nog niet aanbetaald is om naar een ander te lo pen. Afgezien van deze categorie blijft de klant die altijd trouw betaalde hetgeen hij kocht, vrij om te gaan waar hij wil. Het loopt er nu maar over of een leve rancier z'n klanten aan zijn zaak weet te binden, zodat ze niet bij het minste gerucht naar een ander hollen. In elk geval spreekt de kwaliteit van zijn pro duct èn de bediening hier wel een woordje mee. 't Zou b.v. een grote fout zijn wanneer een bona-fida zaak ter- wille van de concurrentie met zijn goed ter naam en faam bekend staande arti kelen zou gaan knoeien om tot een la gere prijsklasse te komen. Dat men iets goedkopers naast het bestaande gaat maken is een andere zaak. Men moet echter nooit een goede naam te grabbel gooien om maar mee te kunnen. Nu moeten de Menheerse- en Sommerdiek- se bakkers echter niet gaan staken ter- wille van één man, die met zijn auto van de overkant komt. Natuurlijk zul len ze het merken, maar vergeet niet, dat er door het publiek in zulke ge vallen altijd méér gekocht wordt dan anders het geval zou zijn. Iemand die bijvoorbeeld nooit geen krentebrood Icocht, zal er nu eentje nemen en dat gaat dan wel gelijk met het gewone brood op. Zo zal het ook met een koek je en een cake gaan. Toch is het wel wenselijk, dat niet ongelimiteerd ver gunning wordt gegeven, anders komt de Middenstand in 't gedrang en weten we niet, waar we terecht komen. Dan zou het uiteindelijk op een marktdag uit draaien en daar is onze gemeenschap te klein voor. Over het geheel genomen bezit Flakkee een actieve middenstand, die met de tijd meegaat en alles in het werk stelt het publiek goed te bedie nen. Wie dat niet doet zal dat gauw genoeg bemerken en de terugslag er van in zijn zaak ondervinden. En ja, concurrentie zal er blijven in verschil- THOLEN Festival. De Harmonie Concordia te Tholen viert zaterdag 12 sept. haar 75- jarig bestaan met een festival waaraan 12 verenigingen zullen deelnemen. Des namiddags 2.30 uur is op het stadhuis de officiële ontvangst van de deelne mende verenigingen en het optreden van de Drumband Odilles uit Bergen op Zoom. Om 4 uur is er een défilé van de deelnemende korpsen waarna om 5 uur op de Markt door de gezamenlijke korpsen onder leiding van directeur A. Verswijveren. een ensemblemars zal worden uitgevoerd. Vanaf 5.30 uur beginnen de concerten op de kiosk op de Markt en de kiosk op de Kaaij. Op de markt zal worden gespeeld door: Concordia, Tholen, dir. A, Vers wijveren; Euphonia, Vrederust, dir. A. Verswijveren; Eendracht, Scherpenisse, dir. H. J. A. Lalmen; Volharding, Din- teloord, dir. M. Gijzen; Concordia, St. Philipsland, dir. C. Delther; Volharding, Steenbergen, concert. Op de Kaaij zal worden gespeeld door: Kunst naar Kracht, Poortvliet, dir. J. Oomes; Accelerando, St. Anna- land, dir. H. J. A. Zalmen; Tremulando, Tholen; dir. D. Burgers; O.V. Muziekver eniging, Oud Vossemeer, dir. J. Oomet; R. K. Fanfare De Volharding, Putte, dir P. v. d. Linde; Con Amore, St. Philips land, concert. Het bestuur van de jubilerende ver eniging bestaat thans uit de heren: A. F. Goedemondt, voorzitter; J. van El- sacker, vice-voorzitter; J. H. Bal, sec retaris; J. Quist, penningmeester en de commissarissen M. Braak, S. v. Dui- vendijk en D. Burgers. lende vormen, maar dan gaat het er maar over of het een eerlijke concur rentie is. Is dat het geval, dan zit daar iets sportiefs in en is dat niet het ge val, dan zal de oneerlijke concurrent wel bemerken dat hij bezig is zijn eigen graf te graven. Zaken doen is niet zo gemakkelijk als het wel lijkt en om Burgemeester en Wethouder te zijn óók niet. SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 7