IWITSAL y De opvoeding van de jeugd achter hei ijzeren gordijn Bouwactiviteit 2e kwartaal 1959 HOEDER WORDEN... V Blinden tuin Door was in aardappelen Sterkte eischaal Nederland en de landbouw Boekbespreking \nhili Weten Genoo De nieuwe loonronde Haarden en kacheh Abonnc op dit BABYSET DE LUXE -^ De jonge zakenman N.V. Slavenburg's Bank HANSON Kunst- en fiimavond Opening gemeentelijk sportterrein Centrale Veiling Middelharnis Wijziging Alg. Polder reglement geldt nog niet voor „De Dijkring Flakkee" opvallen ZEELAND Nieuw voortreff coil siagersiei half Bladz. 2 „EILANDEN-NIEXTWS" Vrijdag 11 september 1959 /rij dag H Het Centraal Bureau voor de Statis- tieli lieeft gegevens gepubliceerd om trent de bouwactiviteit in het tweede lïwartaal 1959. Hieraan is het volgende ontleend: Gebouwen In de sector gebouwen werd gepro duceerd voor een bedrag van f 697 min. tegen 549 min. in het eerste kwartaal 1959 en 632 min. in het tweede kwar taal 1958. In deze bedragen zijn de nor male onderhoudswerken beneden 2000 niet begrepen. Rekening houdende met prijsveran- deringen lag de reële produktie in het tweede kwartaal van 1959 8 a 9"/o hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1958. Vergeleken met het eerste kwartaal 1959 nam de produktie toe met 128 min. of 23"/o. Bij de beoordeling van deze laatste stijging dient echter de in vloed van het winterseizoen in aanmer king te worden genomen. In het tweede kwartaal 1959 werd, voor een bedrag van 739 min aan wer ken in uitvoering genomen. Voor het eerste kwartaal 1959 en het tweede kwartaal 1958 waren deze bedragen resp. f 634 min en 531 min. Ten op zichte van 1958 dus een toeneming met 208 min, d.i. bijna 40''/o. Het (lage) cijfer voor 1958 stond onder invloed van de bestedingsbeperking. Daar het winterseizoen minder invloed heeft op de omvang van de in uitvoering geno men werken dan op het produktiebe- drag, kan ook de stijging van het eer ste kwartaal 1959 op het tweede kwar taal 1959 als een teken van toenemende activiteit worden gezien. Dit komt ook tot uitdrukking in de toeneming van het werk in uitvoering (bouwvergun ning verleend, nog niet gereed) name lijk van f 3.046 min op 1 juli 1958 tot 3.129 min op 1 april 1959 en 3.230 min op 1 juli 1959. Uit de gegevens per sector blijkt, dat de produktiestijging van het tweede kwartaal 1958 op het tweede kwartaal 1959 voornamelijk moet worden toege schreven aan de toegenomen activiteit in de sector scholen. De waarde van het onderhanden werk in deze sector liep van 232 min per 1 juli 1958 op tot 308 min per 1 juli 1959. Voorzover begonnen werken betreft blijkt, dat in de netto-toeneming van het eerste kwartaal 1959 op het tweede kwartaal 1959 met 104 min een be drag is begrepen van 91 min voor de woningbouw. Van de stijging ten op zichte van het tweede kwartaal 1958 komt ongeveer de helft voor rekening van de woningbouw. Met betrekking tot de werkgelegen heid in de sector gebouwen blijkt uit de periodieke tellingen op de werken met een bouwsom van 10.000 en meer dat het aantal arbeiders op deze werken steeg van 102.000 op 1 april 1959 tot 109.000 op 1 juli 1959. Het aantal arbei- Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een en het lang gevestigde bedrijf, de particuliere belegger, impor teur en exporteur, hebben ieder op eigen wijze met financiële problemen van veelomvattende aard te maken. gevestigd te Rotterdam Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 is gaarne tot uw dienst. ders in de woningbouw nam toe van 59.000 tot 63.000, dus met 4.000. Op 1 juh 1958 bedroeg het aantal arbeiders in de gebouwensector 97.000, waarvan 59.000 in de woningbouw. In de sector scholen bouw werden op 1 juli 1959 10.000 ar beiders geteld tegen 6.000 op 1 juli 1958. Dit is het grootste aantal dat na de oor log in deze sector is geteld. Weg- en waterbouw Aan weg- en waterbouwkundige ka- pitaalswerken werd in het tweede kwartaal 1959 voor een bedrag van 149 min geproduceerd tegen 97 min in het eerste kwartaal 1959 en 133 min in het tweede kwartaal 1958. Het aantal arbeiders op deze werken (exclusief Rijkswaterstaat) nam toe van 13.000 op 1 april 1959 tot 14.000 op 1 juli 1959. In Wenen is een eenvoudige tuin aan gelegd, speciaal voor blinden. Vrijwel alle in Europa groeiende gewassen ko men hierin voor en zijn gemakkelijk te benaderen. De naam en de gegevens van de plant staan in brailleschrift op bordjes vermeld. Door betasting en soms door de geur wordt het op deze wijze voor de blinden mogelijk gemaakt de verschillende planten te leren on derkennen. -O- Hier in Nederland schijnen wij thans weer aan de vooravond van een nieuwe algemene loonronde te staan, waarvoor de metaalindustrie de „eerste steen" heeft gelegd, die nu wel weer verder zal voortrollen, de gedifferentieerde loonpolitiek ten spijt. Zeker is, dat het geldvolume hierdoor andermaal zal worden opgeblazen waardoor het ver trouwen in het geldwezen stellig niet zal worden versterkt. In theorie moeten daardoor de pro- duktlekosten stijgen en de uitkomsten van de ondernemingen dus ongunstig worden beïnvloed. De stijging van de afzet in de hoogconjunctuur vormt daartegenover echter een belangrijk te genwicht. iVIaar het gevaar blijft, dat aldus een te groot gedeelte van het na tionaal inkomen door verbruikers en fiscus wordt opgesoupeerd, waarvoor uiteindelijk de rekening zal worden ge presenteerd. Zolang de kapitaalstroom uit het buitenland bestendigd blijft zul len de kwade gevolgen van die kapi- taalsintering echter niet licht aan de dag treden, wat wij slechts een schrale troost kunnen vinden. (Handelsblad) Wenen, 1 september In de Sowjet Unie wordt grote spoed gezet achter een uitbreiding van het aantal kostscholen voor jongens en meisjes. De aanleiding daartoe is tweeledig: de Sowjet rege ring hoopt op deze wijze te komen tot een intensievere politieke opvoeding van de jeugd en de moeders te bevrijden van de verzorging der kinderen, zodat ze in fabrieken en op boerderijen kun nen gaan werken. Het stelsel der kostscholen werd in het najaar van 1956 ingevoerd naar aan leiding van een plan dat Nikita Chroes- sjow eerder in dat jaar op het 20ste partijcongres had geopperd. Er zijn nu reeds 180.000 leerlingen op dit soort scholen ingeschreven, maar volgens de plannen moet dit aantal aanzienlijk wor den uitgebreid. Men neemt aan dat er in 1965 2,5 miljoen kinderen meer uit gebreid onderwijs zullen volgen op dit soort instellingen, maar dat is toch nog geen 10 procent van het aantal leerlin gen in die leeftijdsklasse. Het ligt even wel in de bedoeling om uiteindelijk vrij wel de gehele bevolking van de zoge naamde middelbare school in kostscho len onder te brengen. Ook die kinderen, die nog te jong zijn voor de lagere school, zullen op de een of andere wijze „in de kost' worden gedaan in kinderbewaarplaatsen, waar door de moeders reeds een paar weken nadat de babies zijn geboren, weer hele dagen kunnen werlïen. De Sowjet plan nen gaan zelfs zo ver dat er naar ge streefd wordt de last van de kinderver zorging letterlijk vanaf de geboorte tot aan de rijpere leeftijd van de ouders over te nemen. Indien deze plannen in derdaad zo ver zouden worden doorge voerd dan kan het niet uitblijven of de uitwerking daarvan op het gezinsle ven en de maatschappelijke organisatie zal zeer groot zijn. Kostscholen verrijzen nu overal in de Sowjet Unie als paddestoelen uit de grond en er wordt in de pers heel wat aandacht aan besteed. De leerlingen zien hun ouders slechts in de vakanties en, als de scholen gunstig zijn gelegen, ook tijdens het weekeinde. Voor de ouders die in staat zijn het kostgeld te betalen varieert dit van 8 tot 25 procent van hun inkomen. Bij de toelating tot de scholen wordt echter voorrang verleend aan wezen, kinderen met één ouder of met invalide ouders en aan liinderen uit zeer grote gezinnen. Volgens Sowjet maatstaven zou de kostschool veel beter zijn dan de ge wone school, omdat het verblijf gedu rende het ganse etmaal in dezelfde om geving de leerling beter in staat stelt tot volle ontplooiing te komen. De dag indeling is zeer intensief benut: er gaat geen ogenblik verloren. Onder de partij ressorterende jeugdorganisaties, zoals de Komsomol zijn buiten de lesuren zeer actief: vaak wordt door middel van klasgenoten pressie uitgeoefend om de politieke eenvormigheid te verzekeren. Weerspannige leerlingen worden voor vergaderingen van mede-leerlingen ge daagd om daar verantwoording voor hun wangedrag af te leggen. De kostscholen vormen blijkbaar een belangrijk politiek werktuig. Vorig jaar na de revolutie is de par tijleiding nog steeds niet tevreden over het zogenaamde ideologische peil van de bevolking en het hardnekkig voort leven van „bourgeois denkbeelden". Onder de jongere generatie in de Sowjet Unie zijn er nog velen, die zich afzijdig houden van de communistische ideeën, vooral aan de universiteiten. Men streeft er nu naar met behulp van deze kostscholen reeds bij zeer jonge kinderen „vreemde" denkbeelden uit te bannen en te voorkomen dat deze later weer vat op de jeugd krijgen. Dat wil niet zeggen dat de school jeugd nu ook zal worden bloot gesteld aan lange politieke redevoeringen. De jeugd wordt op de kostscholen op veel subtieler en wetenschappelijker manier bewerkt door zorgvuldig geselecteerde en opgeleide leerkrachten. Het doel is natuurlijk in de eerste plaats de jongere generatie verre te houden van elke van hogerhand veroordeelde zienswijze en levenshouding. Het godsdienstonderwijs, waarvoor vrijwel uitsluitend het huis gezin is aangewezen, zal volledig uit de gezichtskring van het kind verdwijnen en de invloed van ouders en staat op de opvoeding van het kind zal voort durend meer ten voordele van de staat overhellen. Aan de leden van de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting, wordt door de Rijkslandbouwconsulent het volgende bericht: Een door ons ingesteld onderzoek naar de toestand van doorwas in de aardappelen geeft aanleiding tot het maken van de volgende opmerkingen. Het weer is de laatste weken gunstig geweest om de schadelijke invloed van doorwas te beperken. Van de meeste percelen is zeker wel een goede partij klaar te maken. Thans dreigt echter nog het gevaar dat meerdere percelen aard appelen aanzienlijk in kwaliteit zullen teruglopen. Hier en daar is men name lijk tot doodspuiten overgegaan. In ons sclirijven van 3 augustus hebben wij hiertegen gewaarschuwd omdat in ge wassen waarin een begin van doorwas voorkomt juist na het doodspuiten de kans bestaat voor het optreden van glazige knollen. Wij adviseren daarom nogmaals met klem ook voor late rassen als Furo re niet tot doodspuiten over te gaan. Is het toch nodig het loof te vernietigen, dan moet zo snel mogelijk in enkele dagen het perceel worden gerooid. Zodra het loof is vernietigd neemt de kwaliteit van de aardappelen iedere dag af. In dit verband is het ook gewenst de natuurlijk afgestorven gewassen zo snel mogelijk te rooien, omdat wij aan wijzingen hebben dat naarmate deze langer in de grond blijven de kwaliteit terug loopt. U kunt beter het risico ne men van een iets beschadigde schil dan van een mindere kwaliteit. Bovenstaande adviezen gelden uiter aard uitsluitend voor gewassen waarin doorwas voorkomt. Aardappelen die in meer of mindere mate zijn ontveld en die in een lucht— gekoelde bewaarplaats opgeslagen moet U eerst gelegenheid geven te verkurken. Dit betelïent dat U de eerste 4 a 5 da gen na het inbrengen niet moet ventile ren. Daarna kunt U beginnen een paar uur in de morgenuren te ventileren en vervolgens langzamerhand de partij op de gewenste bewaartemperatuur te brengen. In verband met het feit dat de schil van de aardappelen teer is en in de re gel in meer of mindere mate wordt be schadigd, raden wij nadrukkelijk af nu reeds gelaruik te maken van kiemrem- mingsmiddelen. Hiermee dient te wor den gewacht tot eind november-decem- ber. ------O------ Er is altijd verondersteld dat de hen nen geen behoefte hebben aan vitamine C in het voer in tegenstelling met de mens en de zoogdieren, bij wie dit vi tamine bovendien een van de belang rijkste is. Denken we maar aan de ver halen voor de zeelieden, die vroeger bij gebrek aan vruchten en groenten op hun verre en langdurige tochten ver schijnselen kregen die bekend staan on der de naam scheurbuik, vaak met do delijk gevolg. Men kan zich afvragen of vitamine C voor de leghennen in derdaad wel zo onbelangrijk is als in de leerboekjes staat aangegeven. In „Feedstuffs" wordt vermeld dat de toevoeging van kleine hoeveelheden vitamine C aan het voeder van leghen nen tot resultaat had dat 50»/o minder breuk en kneuzingen bij de eieren wer den aangetroffen, als gevolg van een dikkere schaal. In verband met het grote probleem, de sterkte van de ei schaal, een zeer belangrijk resultaat. Het percentage van de Nederlandse beroepsbevolking, dat in de landbouw werkzaam is, is de laatste honderd ja ren aanzienlijk gedaald. In 1849 bedroeg dit percentage niet minder dan 43''/o; dat wil zeggen dat Nederland toen nog bij uitstek een agrarisch land was, omdat bijna de helft van de beroepsbevolking zijn inkomsten uit de landbouw verkreeg. Thans in 1959 is dit beeld geheel ver anderd. Nog ^/s deel of te wel 12»/o van de Nederlandse bevolking is in de agra rische sector werkzaam. Nederland is dus snel op weg een in dustrieland te worden, ofschoon het een landbouw bezit, die er zijn mag. Ouddorp Juliana Regina 1959. Uitgave Hollandia N.V. te Baarn. „Juliana Regina" is weer verschenen. Het bevat weer tal van foto's van het Koninklijk gezin bij allerlei gelegenhe den. Er zijn foto's bij, die bekend zijn, die we mogelijk in een of ander tijd schrift zijn tegengekomen, maar ook veel exclusieve. Evenals de tien vooraf gaande uitgaven, is dit elfde deel van Juliana Regina weer zeldzaam mooi uitgevoerd in diepdruk, het omslag dit keer zelfs op prachtig kunstdrukpapier. Wie zich ieder jaar „Juliana Regina" aanschaft, krijgt op deze wijze een pracht verzameling foto's van ons Ko ninklijk Huis, en een waardevolle do cumentatie van bijzondere gebeurtenis sen die zijn meegemaakt. Ook later zal het een lust en genoegen zijn, ze nog eens door te nemen. De prijs is geen bezwaar, Juliana Regina 1959 kost slechts 3,25. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Collecte Koningin Wilhelminafonds bractit weer meer op. De jaarlijkse collecte voor het Konin gin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding, die gehouden werd te Mid delharnis en Sommelsdijk, had het mooie resultaat van 2229,70. Dit is 219,meer dan vorig jaar. Aan degene, die hebben meegeholpen aan het welslagen van deze collecte hartelijk dank voor hun medewerking. Ook veel dank aan de geefsters en gevers voor de bijdragen, die dit jaar gegeven werd voor het Koningin Wil helmina Fonds. MIDDELHARNIS Ongeluk. Woensdagmiddag had de heer M. C. Nagtegaal, werkzaam als tractorchauffeur bij de fa. Troost te Per nis, het ongeluk een zwaar stuk ijzer op zijn voet te krijgen, waardoor deze ernstig werd gekneusd. Tengevolge van dit ongeluk zal de heer Nagtegaal en kele weken rust moeten houden. Geslaagd. De heer A. Vente commies Ie klasse ter gemeente-secretarie te Middelharnis slaagde een dezer dagen te Utrecht voor de akte Staatsinrichting M.O. STELLENDAM Op vrijdag 18 september a.s. wacht de ingezetenen van Stellendam een zeer mooie en afwisselende avond De Ned. Blindenbond presenteert de nieuwe film: „De Stoute Schoenen". Het scenario van deze film is geschreven door de blinde predikant en dichter, ds. Jan Wit en de vervaardiging was in handen van de zeer bekwame cineast Piet van der Ham. „De Stoute Schoenen" is een boeiend verhaal. De acteur Paul van Gorcum speelt de rol van een levenslustige en romantische aangelegde student, die op het kritieke moment in zijn leven, als hij de stoute schoenen aantrekt, om het meisje uit zijn dromen te gaan vragen, door een ongeluk wordt getroffen en pas veel later opnieuw, die stoute schoenen aantrekt, waarmede hij het leven zelfbewuster dan voorheen op nieuw binnenstapt. Deze romance geeft genoeg aanleiding om de toeschouwer in kennis te bren gen met de moeilijkheden en de her scholing van blinden. Naast de hoofdfiguur worden ook de andere rollen zeer knap gespeeld, voor al die van Ellen, het meisje, dat zulk een zware innerlijke strijd voert, daar zij voor zulk een uiterst belangrijke beslissing in haar leven wordt geplaatst. „De Stoute Schoenen" geeft een in drukwekkend beeld van menselijke strijd en overwinning en laat op tref fende wijze zien, hoe ook in de blinde leeft het verlangen naar geluk en liefde en hoe, bij een goede opleiding, het geestelijk evenwicht wordt herkregen en de maatschappelijke aanpassing wer kelijkheid wordt. „De Stoute Schoenen" is door de gehele pers zeer gunstig be oordeeld en daarom vertrouwen wij, dat voor de voorstelling in onze ge meente eveneens grote belangstelling zal bestaan. De bekende propagandist van de Ned. Blindenbond, Joh. van den Berg, die reeds 31 jaar zijn organisatie en de be langen van zijn lotgenoten dient, zal een toelichting geven op het streven van de N.B.B., terwijl hij tevens ge dichten van Annie Schmidt zal decla meren. Verder wordt medewerking verleend door de zangvereniging „Soli Deo Glo ria" en het mandolineorkest „De Tok- kelaars". Deze zeer aantrekkelijke avond zal worden gehouden op vrijdag 18. septem ber 1959 in het verenigingsgebouw ,t Haegse Huus te Stellendam. Aanvang 20.00 uur. Een plaatselijk comité van voorbe reiding is gevormd. De entree is be paald op 1, Programma's tevens bewijs van toe gang, zijn te verkrijgen bij de leden van het comité en 's avonds aan de zaal. Het comité van voorbereiding bestaat uit de heren J. baron van Knobelsdorff, C. H. Moijses en H. Noordijk. Zaterdag 19 september a.s. zal de of ficiële opening van het gemeentelijk sportterrein plaats hebben door burge meester J. baron van Knobelsdorff. Het terrein is gelegen in de zgn. „Molen polder" en te bereiken langs de weste lijke zijde van de haven. Het programma voor deze opening luidt als volgt: 2 uur. Vertrek van de Muziekvereni ging „De Hoop" met de Gymnastiek vereniging „Sparta" naar het sportter rein; 2.15 uur. Ontvangst genodigden door het gemeentebestuur op het sport terrein; 2.20 uur. Rondwandeling over het terrein van de muziekvereniging „De Hoop"; 2.30 uur. Officiële opening door de burgemeester; 2.45 uur. Aan vang Ie helft voetbalwedstrijd: Stellen dam 1Haagse Brandweer I (4e kl. K.N.V.B.) De burgemeester zal de af trap verrichten; 3.30 uur. Demonstratie Gymnastiekvereniging „Sparta"; 3.45 uur. Muzikale rondwandeling „De Hoop"; 4.00 uur. Aanvang 2e helft voet balwedstrijd; 4.45 uur. Af mars muziek vereniging „De Hoop". Toegang vrij. Geslaagd. Mej. A. Kievit alhier, thans gediplomeerd verpleegster slaagde voor het diploma „Het Witte Kruis" in het ziekenhuis te Dirksland. Benoemd. Aan de Chr. Nat. School is met ingang vanaf 1 sept. benoemd tot V. d. Wouwe, alhier, daar deze vroeger onderwijzeres is geweest en dus nog in bezit is van haar akte. Tentoonstelling bloemen. Door de leerlingen van de Ned. Herv. School zijn enige maanden geleden bloemen mee naar huis genomen, met het doel om ze zelf te kweken. Nu zullen ze vanaf za terdag 12 sept. in de school worden tentoongesteld van 's middags 35 uur en sav. van 710.30 uur. De tentoon stelling zal vrijdag worden opgezet, waarna 's avonds dhr. Groenendijk van Melissant, de flora zal keuren. De mooi ste planten worden met een prijs be kroond. Ouders en andere belangstel lenden gaat U beslist eens een kijkje nemen, U bent allen hartelijk welltom op de tentoonstelling. Aanvoer vism,ijn. De aanvoer in de vismijn bedroeg over de week van 31 aug.5 sept. 4674 kg garnalen a 1.63 1.95 per kg, 598 kg bot a 0.17—0.26 per kg, 608 kg spiering a 1625 et per kg, 27 kg tong a 3.-3.25 per kg, 9 kg tarbot a 40 et per kg, 86% kg paling a 1.04—1.87 per 500 gram, 25703 kg bliek a 10 et per kg. Verjaringsfonds. Het Verjaringsfonds in de Ned. Herv. Kerk bracht over de maand augustus 184.62 op. Opbrengst collecte. De collecte wel ke vorige week in deze gemeente ge houden is ten bate van het Kon. Wil helminafonds heeft 440.opgebracht. Gevers en geefsters hartelijk dank. Gevallen. De 82-jarige wed. C. van Wezel, had het ongeluk op de Voor straat te struikelen, waardoor zij op straat bleef liggen. Door de omstanders is zij naar huis gebracht, waarna zij genoodzaakt is het bed te houden. Plaatsen benzine pomp. Vandaag is bij de fa. Waling, aan de Mr. Iman Cau- straat. alhier, voor rekening van de Caltex Petr. Mij. een begin gemaakt met het graven voor een benzine pompin- stallatie. Het graafwerk wordt uitge voerd door de firma PuUeman van Oude Tonge, met een dragline. Gemeenteraad. Heden vrijdagavond 7.30 uur komt de raad der gemeente in vergadering bijeen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen van de vergadering van 19 juni 1959. 3. In gekomen stukken en mededelingen. 4. Gemeenschappelijke regeling inzake de electriciteits voorziening en wijziging statuten „E.M.G.O.". 5. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. 6. Presentiegelden voor leden van de raads commissies. 7. Besluit tot de uitgifte van gronden in erfpacht. 8. Onderhoud van het wegje naar het gemeentelijk sportterrein. 9. Vaststelling van de na volgende begrotingswijzigingen: a. D 21 van 1959 (diverse posten); b. D 22 van 1959 (kleuteronderwijs); c. D 23 van 1959 (notariële kosten grondschenking). 10. a. Voorlopige vaststelling gemeen te-rekening 1958; b. Vaststelling reke ning 1958 van de gemeentelijke Instel ling voor Maatscliappelijke Zorg, 11. a. Vaststelling van de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1960; b. Idem be groting Instelling voor Maatschappelijke Zorg. 12. Vaststelling van het bedrag per leerling ingevolge art. 55bis der La ger-onderwijswet 1920. 13. Vaststelling van de navolgende begrotingswijzigin gen: a. D 1 van 1960 (Structuurplan); b. D 2 van 1960 (Herziening uitbreidings plan); c. D 3 van 1960 (Premies woning verbetering); d. D 4 van 1960 (Buiten gewoon onderhoud badhuis); e. D 5 van 1960 (Stencilmachine voor de gemeente secretaris. 14. Rondvraag. ,_v VRAAG'T EENS IN mWED.KURVINKS DROGISTERU ^--^ KEBKSTR. 166 ^OUDDORP OUDDORP Visserij. De dagvangsten liepen in de afgelopen week van 86 tot 233 kg pel- garnalen; de pelterijen namen ze af voor prijzen van 1.70 tot 1.86 per kg; de verdere noteringen waren: tong 2.60, dikke paling 3.40, sardijn 10 et en puf 3 et per kg. Haven. Vorige week vielen twee pleiziervaartuigen de Ouddorpse haven binnen, terwijl een schip met graan vertrok. Beurs. Op de beurs van donderdag golden de volgende noteringen: gerst 23—25; haver 23—24; tarwe 29—30; gr. erwten 3341, schokkers 3542, eigen heimers 1415, blauwmaanzaad tot 147 en uien tot 15 et per kg. NIEUWE TONGE Ongeval. Het zoontje van A. W. dat onverwachts de straat wilde oversteken werd door een bromfietser aangereden. Het kind werd ernstig aan het hoofd gewond. Doktershulp bleek noodzake lijk. OUDE TONGE Nieuwe weegbrug in gebruik geno men. Woensdag j.l. is door het rijk de nieuwe weegbrug goedgekeurd. Hij is donderdagmorgen in gebruik genomen, de brug heeft een weegvermogen van 40.000 kg en is 14 m lang en 2.70 m breed, gebouwd door de firma C. Vis van Sommelsdijk. Het weeghuisje is ge heel van glas. De oude weegbrug is gesloten. Waar er veel landbouwpro ducten per auto vervoerd worden naar de haven en handelsterrein is deze mooie weegbrug een uitkomst voor de landbouwers. Bietencampagne begint. De leden van de Coop. Suikerfabriek Puttershoek te Oude Tonge hebben bericht ontvan gen dat de campagne gaat beginnen op woensdag 16 sept. a.s. Althans moeten op die datum de wegers op de laad plaatsen aanwezig zijn. Vorig jaar was dit 22 sept. Uienveiling van vrijdag 11 sept. 1959 Middel 16.50—16.39, drielingen 15.04— 14.49, picklers 18.40. Aanvoer 85000 kg. Aardappelveiling. Eigenheimers 12.70 -15.60; bintje middel 13.40—14.40; bint- handwerkonderwi:|zeres Mevr. L. Kreeft je grof 21.20. Aanvoer 13000 kg. Elders in ons blad (2e blad pag, 3 bo venaan) wordt een voorstel van Ged, Staten van Zuid-Holland besproken, tot wijziging van het Alg. Polderi-egle- ment, o.m. dat Verenigde Vergaderin gen voortaan in het openbaar moeten gehouden worden. Nader vernemen wij, dat het Alg, Polderreglement niet van toepassing is op het Waterschap „De Dijkring Flak kee", omdat in het (bestaande) regie- ment van dit Waterschap alle zaken uitputtend geregeld zijn. Het Prov. Bestuur schijnt echter voor nemens te zijn het bestaande reglement van De Dijkring Flakkee, De Gemeene Uitwatering van Dirksland e.a. grote Waterschappen in soortgelijke zin te wijzigen, doch voorstellen daaromtrent zijn nog niet gedaan. Deze van bevoegde zijde ontvangen toelichting, meenden wij ter verduidelij king van het elders geplaatste artikel, hier nog te moeten aanbrengen. ZONDAG 13 SEPTEMBER MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. T. Poot. (nam. H. Doop) Der de collecte voor het Bouwfonds.. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. C. Mun- tingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. G. W. Albers Ger. Gem. 10 en 6 u, lezen, Ger. Kerk (vrijgemaakt) 10 en 16.30 uur ds. A. J. Zwarts van Vlaardingen. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 en 6 u. ds. A. Gooyer. Rem. Kerk 10 uur ds. Mackenzie uit Leiden. DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur dhr, C, J. Kesting en 6 uur ds. J. den Bes ten. Ger. Gem. 10 en 6 uur ds. P, Blok. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur ds, H, J, Smit en 6 uur dhr. C. J. Kes ting. (nam. extra collecte voor pre dikbeurtenfonds. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. MELISSANT Herv. Kerk 10 en 6 uur cand. L. G. Zwanenburg van Waar der. (Extra collecte Chr. doeleinden), Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. Ger. Gem. in Nederland 10 en 6 uur lezen. Ger. Kerk geen opgaaf. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur dhr, A. Terlouw en 6 uur ds. H. J. Smit, Ger. Kerk 10 en 6 uur ds. A. W, Meeder van den Haag (36 collecte Evangelisatie onder studerenden en Ger. Jeugdcentrum. GOEDEREEDE Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. H. Vlijm. (Extra collecte voor de kerkvoogdij). OUDDORP Herv. Kerk 9.30 uur ds. G, Wursten en 2.30 uur lezen. (v.m. voor bereiding H,A., collecte Bouwfonds). Ger. Kerk 9.30 en 2.30 uur ds. G. van Driel. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lezen. Doopsgez. Gem. 9.30 uur ds, Vroegindeweij uit Lochem. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. C. Vroegindeweij. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. A. Jonkers. Ger. Gem. 10 en 6 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. P. van Wakeren DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds, J. den Besten en 6 uur ds. G. Wur sten. Ger. Kerk 10 en 6 uur kand. Bakker van den Haag. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur ds. J. van Drenth. Ger. Kerk 9.30 en 6 uur ds. P. Huisman. Ger, Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. J. Neijenhuis. Tholen Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds, J. den Hoed. Ger. Kerk 10 en 5 u, ds. B. Wentsel uit Oudewater. Ger, Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. - Chr. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur lezen. OUD VOSSEMEER Herv. Kerk 3 uur ds. J. den Hoed en 6.30 uur ds. A, Breure. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. A. Koning. Chr. Ger. Kerk geen opgaaf. SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 uur ds. A. Breure en 2.30 uur ds. P. West land. Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur le zen. POORTVLIET Herv. Kerk 2.30 uur ds. A. Breure. Ger. Kerk 10 uur lezen en 2.30 uur ds. B. Wtentsel uit Oude water. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Haar. Oud Ger. Kerk 3 x lezen, Oud Ger. Gem. 3 x lezen. BRUINISSE Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. van Wijngaarden (vroeger te IJmuiden. Ger. Kerk 10 uur lezen en 5 uur ds. W. Haverkamp uit A. J- Polder. Ger. Gem. 10 en 5 uur le zen. Oud Ger. Kerk 10 en 5 uur lezen. NIEUWERKERK Ger. Kerk 10.30 en 5 uur dr. J. H. Becker. (Jeugd-zondag). ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. P. Westland. Ger. Gem. 9.30 2 en 6 uur lezen. (Collecte ten bate van Emeritus-predikanten, predikants weduwen en wezen). Vrije Ger, Gem. 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. STAVENISSE Herv. Kerk 10 uur ds, F. van Dieren (voorb. H.A.) en 6 uur ds. J. van der Haar. Oud Ger. Gein. 9.30, 2 en 6 uur dhr. J. W. Slager. ST. PHILIPSLAND Herv. Kerk 2 x ds. van Dieren. Ger. Gem. lezen. Oud Ger. Gem. 3 x ds. Gebraad. ;Ponderdagr Meijer te Mi( houden van 1 toor, dat dez stond en aan rig nummer i schonken. In aemodernisee heeft de fan aantal gasten het aantal vi recepianten dan van het drukbezocht zelfs een te jjet was e' gaan van dai en mevrouw ren gelukwei ter gelegenh feest. Het aa onder zeldz; exemplaren werd de jub menig ander Het zou eei wij allen, di« den vermeld( ledige geme^ harnis, burge houders van secretaris va notarissen t Geest lee Als de rod er niet alleer komen vertei meestal een puin, verkoo, staal enz, acl Dat heeft de brand in C. van Loon, te Nieuwe To ren gaan va schuur en zi oogstprodukti al ook de ruïi stro, van om muren, alsme vormde macl' ten deze eig' gevoerd hebb hebben geste weer op orde Zoals dikw tuatie, was dan deze lai Zijn medeled peratieve la de koppen bi de burgemee besluit; wij g ze tractoren, bouwwagens Het gemee flinke duit i een atlasgrij Tonge requii tearchitect D ze opruimin.f nam. Er is n en er was voor nodig alle door de naar de gem doen verhuiz De gemeer Tonge hebbe dienstelij k g resultaat is, tenminste te; kan. kijken schuur klaar krijgen. Een voortr giale hulp er gemeentebesl dupeerd burj Nieuwe Tonj geest van bu ten! Lezing oi Naties ir Het Wete voor Goeree aan met de n 18 sept. a.s. B.S. te Mid treden ir. F. het onderwer de Naties in pauze worde dia's. Aanval Voor een direc' Slag A. M. Den Bi Telef. 0]

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2