i Jaarmarkt 1959 Oude Jonge Uitslaande brand te Ouddorp Matroos-opstapper A. de Jager te Stelleodam gehuldigd Tekort aan politie Dat is de manier niet De gepikte vogel Paiaizaak J. Flohil ging in vlammen op Bietencampagne gaat dit jaar zeer vroeg beginnen In een kwarteeuw 168 mensen gered Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond .50 n- ek fd Waarom de Scandinavische landen Chroestsjow niet wilden ontvangen Onderzeeboot Nautilus bunkert" voor derde maal Of de Oxo-soep en de wijn ook goed was Centrale Veiling te Middelharnis Dinsdag 8 september 1959 No. 2825 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. I ;rolls |n als ■laast pieme vlot, Ivorm |cl nu lylon In verband met het optreden van no- «mbenden speciaal te Amsterdam is aandacht bij vernieuwing gevestigd het grote tekort dat zich bij de po ne voordoet. ,Meer politie, mindeP nozems", wordt -el gezegd. We zouden liever zeggen: „Flinker )tredende politie, geen nozems." Als de politie flink optreedt, dan is [aar onze mening het nozemisme in lorte tijd als terreur verdwenen. tevig politie optreden doet wonderen. Ondertussen is door een en ander de indacht bij vernieuwing gevestigd op 4 grote tekort bij de politie. Over dat tekort geeft Algemeen Dag- lad de volgende cijfers: Rotterdam heeft een tekort van 80 lan, doch eigenlijk meer. Den Haag heeft 117 man te kort, ei- >nlijk is het te kort groter. Amsterdam worstelt met een tekort m 200 a 250 man. De leiding van de )litie zou er 600 a 700 man bij willen sbben. De Rijkspolitie heeft een tekort van )0 man. Het is te begrijpen, dat met zulke aanzienlijke tekorten de richtige uit voering van de politiedienst in het ge drang komt. Insiders beweren dat het tekort wordt veroorzaakt door te lage salarissen. Als dat het geval mocht zijn, dan is het te hopen dat de politiesalarissen spoedig op hoger peil zullen worden ge bracht. Een onvolledig werkend politie apparaat is een ramp. De veiligheid vooral in de grote steden eist dat het tekort zo spoedig mogelijk wordt opge heven. f. kerall terga Terwijl politie agenten stonden toe te kijken hebben enkele tientallen verte genwoordigers van de Amsterdamse on- ^rterwereld ruim honderd nozems van |Het nationaal monument op de Dam ^^reggeknuppeld. De „penoze-troepen" stonden onder leiding van de op de Zeedijk als beruchte vechtjas bekend staande „Haring-Arie en Vette Lap". Dit is de tweede achtereenvolgende avond, dat de onderwereld van de oude binnenstad zich met de luidruchtige nozems heeft bemoeid. Dit is een kran tenbericht. Maar zo moet het niet. Op die wijze moet het kwaad van de „nozems" niet bestreden worden. Aanleiding tot het optreden van een ;Éende uit de Amsterdamse onderwereld ,was het feit, dat ze van de nozemben den last en hinder ondervonden. Ze zouden nu hun eigen rechter zijn en op hun manier aan het hinderlijk optreden van de nozems een einde maken. Vandaar dat de nozems op hardhan dige wijze kennis maakten met een klein legertje Amsterdamse onderwe reldfiguren, die de opgeschoten knapen op robuste manier met knuppels, zwe pen en gummistokken uit de buurt verjoeg. Onder het toekijken van de po litie. Zie op die manier moet het niet. Dat leidt tot straatterreur van de ergste soort. Bende tegenover bende. Dat voert tot toestanden die een aanfluiting vor- «len voor het gezag. Wet en orde moet I in handen blijven van het gezag. Van de overheid. De overheid heeft een taak om het gezag en de orde te handhaven. Dat mag nooit overgaan op benden uit het volk samengesteld. Want dat leidt uiteindelijk tot straatterreur en ontwrichting van wet en gezag. Als straatbenden het recht in eigen hand gaan nemen is dit een begin van de overheidsmacht en krijgt men toestan den die in een rechtstaat niet toelaat baar zijn. De politie heeft voor veilig heid en orde te zorgen en mag dit niet aan straatbenden overlaten. De K.L.M, kan van Amerika geen ndingsrechten krijgen in Californië. De westkust van de Ver. Staten is Voor de K.L.M, verboden terrein. Blijk baar weigert de Amerikaanse regering deze toestemming te verlenen omdat belanghebbenden er bezwaren tegert maken. De K.L.M, heeft de wind wel tegen. Van Amerikaanse zijde wordt de westkust voor de K.L.M, verboden. Van Engelse zijde ligt een verbod voor Hongkong en mag niet meer dan een landing per week te Singapore worden uitgevoerd. Inzonderheid het ontzeggen van lan dingsrechten voor de K.L.M, door de Amerikaanse regering in Californië 'Js pijnlijk. Te pijnlijk omdat aan andere luchtvaartmaatschappijen die rechten wel worden toegekend. Aan de K.L.M, werden ze geweigerd. Scandinavische en Duitse maatschap pijen verkregen sindsdien die rechten wel. De Franse luchtvaartmaatschappij zag al haar wensen die ze ten opzichte van landingsrechten in Amerika koes terde in vervulling gaan. En ook de Engelse B.O.A.C. luchtvaarmaatschap- Pij mag in Californië landen. Tegenover al deze vergunningen wiaakt de weigering aan de K.L.M, wel een bijzondere pijnlijke indruk. Waarom toch aan de K.L.M, gewei gerd wat aan die andere luchtvaart maatschappijen werd vergund. Dit kan toch niet anders genoemd worden dan discriminatie, bepaalde achteruitzetting. En waarom Omdat de K.L.M, haar zaken niet goed uitvoert Niemand die het zal durven beweren. De rede zal wel in het tegendeel ge zocht moeten worden. Die bepaalde tegenwerking zal wel voortspruiten uit zekere vrees. Omdat meni in de K.L.M, een geduchte concur rent ziet. Omdat men bang is dat men tegen de te goeder naam en faam be kend staande K.L.M, niet op kan. Dat men bevreesd is dat deze maat schappij de positie van de andere lucht vaartmaatschappijen ongunstig zal be ïnvloeden. Dat is eigenlijk een compli ment voor de li.L.M. Maar een compliment met een bitte re bijsmaak. En toch is Amerika een van onze vrienden. Waartegen ons land vooral sedert het uitbrekeni van de Tweede Wereldoorlog uiterst loyaal is opgetreden. Wij Nederlanders zijn nogal eens gewoon over onze grote vriend Amerika de loftrompet te steken. Of onze regering altijd wel krachtig genoeg optreedt cm onze belangen te behartigen wagen we te betwijfelen. Ondertussen wordt de K.L.M, in haar ontwikkeling en uitbouw lelijk de voet dwars gezet. Moet ze wel tegen de stroom oproeien. Is ze wel de „gepikte vogel", naar we geloven om haar capaciteiten. Om haar goede capaciteiten wel te verstaan. We twijfelen er niet aan, dat ze ondanks vele tegenwerking haar weg van ont wikkeling en uitbouw zal weteni te vinden. Maar wat meer ruggesteun van onze regering, waar ze door andere regerin gen in een uitzonderingspositie wordt geplaatst, zou haar en daarmede ons volk te stade komen. Uit een en ander blijkt, dat we nog ver af zijn van „de vrije lucht", dat evenals de „vrije zee", het ideaal behoort te zijn waar naar gestreefd wordt. In een brief van een vroegere bis schop, Bengt Jnnzon van de Zweedse Lutherse kerk wordt rekenschap gege ven van de reden waarom de Noorse landen de leider van de Russische com munisten niet wilden ontvangen. Volgens de schrijver was het voorge nomen bezoek van de Russische com munistische dictator een onderdeel van 'de strijd om Europa te overheersen. Rusland wil de hele wereld overheer sen. Een etappe in de strijd om daartoe te komen is de overheersing van Euro pa. Europa moet overheerst worden van uit het Zuiden vanaf de Balkan en van uit Italië, waar de communisten elf en een half miljoen stemmen verwierven in de laatste verkiezing, en vanuit Scandinavië in het noorden. Elk woord en elke daad van Chroest sjow is gericht op een bepaald doel: verdeeldheid in de vrije wereld te zaai en, ons inzicht te vertroebelen, de wil tot verkeer te verzwakken, het defai tisme aan te moedig'en en door middel van handel onze economie vast te kluis teren aan het communistische blok en onze uiteindelijke inlijving bij het sov jetsysteem te financieren. (Vetgedrukte van ons. Red.) De Zweedse schrijver vervolgt: De communisten hebben een ideolo gische dynamiek, die in korte tijd ne gen honderd miljoen mensen een revo lutie heeft doen ondergaan. Aan onze k^nt zijn wij ideologisch bloedarm. Wij hebben slechts de overblijfselen van een Christendom, dat eens het Westen heeft veroverd, maar dat ingeschrom- peld en verdeeld is en nauwelijks door iemand beleefd wordt in zijn oorspron kelijke daadkracht. Als wij in contact zijn met de Russische dynamiek via een bezoek van een Russische diplomaat met heel de entourage daarvan loopt de stroom in onze richting en niet in tegenovergestelde richting." Tot zover de Zweedse schrijver. Scandinavië krachtens zijn aardrijks kundige ligging een der eerst bedreigde gebieden, heeft de betekenis van het Russische bezoek wel begrepen en er naar gehandeld. De menigvuldige pro testen hebben succes gehad. De Russi sche bezoeken, waar dan ook, hebben niet het doel om ontspanning te bren gen, al moge het daar ook de schijn van hebben, of om de vrede te bevorderen. Het enige doel op welke wijze dan ook gecamoufleerd is het bevorderen van de communistische zaak en het streven naar de wereldrevolutie en daarmee de totale overheersing van het communis me. Dat wordt helaas maar al te zeer uit het oog verloren. Portsmouth, New Hampshire De door kernenergie aangedreven Ameri kaanse onderzeeboot „Nautilus" wordt thans voor de derde maal van een nieu we reactorkern voorzien. Met de eerste hoeveelheid splijtbaar materiaal werd in twee jaar een afstand afgelegd van 62.599 mijl, waarvan 36.498 onder wa- ter, en met de tweede een afstand van 91.324 mijl, waarvan 78.885 onder water. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur loeide te Ouddorp de sirene omdat er brand was uitgebroken in de patatzaak van de heer J. Flohil aan de Boompjes. De brandweerkazerne staat er vlak bij en het trof, dat juist enige brandweer mannen en ook de machinist in de omgeving waren, zodat spoedig water kon Vv^orden gegeven. Ofschoon het gebouw vrijwel onmiddellijk in lichter laaie stond, wist de brandweer zonder dat de aangrenzende panden waterscha de opliepen het vuur, dat gretig voedsel vond in het vel en andere ingre diënten die voor de patat worden gebruikt, te beteugelen. Wel brandde het gebouw geheel uit. Verzekering dekt de scoade. Het pand, waarin de heer Flohil Jr. zijn bedrijf in patates-frites enz. uit oefent is vroeger een bakkerij geweest en tamelijk groot. De heer Flohil was, naar wij vernamen, bezig met vet smel ten terwijl hij intussen aardappelen schrapte in het hok dat er achter staat. Dit vet heeft waarschijnlijk vlam ge vat en het vuur is eerst in de schoor steen geslagen. De heer Flohil ging naar boven om te zien hoe dit afliep; er ontwikkelde zich zoveel rook, dat hij zich bijna niet meer wist te redden. In een oogwenk stond het gehele bouw in brand, waarbij de vlammen uit het dak sloegen. De brandweer werd gealarmeerd en er kwamen fluks een twintig man schappen opdagen'. Het trof, dat er juist een paar in de omgeving waren en ook, dat de brandlcraan (waterleiding) zich maar 10 meter van de plaats van het onheil 'bevond. Met 3 stralen direct op de brandkraan gekoppeld werd wa ter gegeven; de motorspuit behoefde er niet aan te pas te komen. Ouddorp MIDDELHARNIS Jubileum. Vrijdagmiddag 11 septem ber, des nam. 3 uur, zal in de aula van de R.H.B.S. alhier het jubileum worden herdacht van de heer C. J. den Braber, die gedurende 40 jaar aan deze H.B.S. als concierge is werkzaam geweest. Ouders van leerlingen en oud-leerlin- gen zijn op deze bijeenkomst van harte welkom. Men leze de advertentie hier over elders in ons blad. DIRKSLAND Benoeïnd. Met ingang van 1 septem ber is mej. A. J. W. Lips van Moerdijk benoemd als hoofdleidster aan de Chr. kleuterschool aan de Tuinstraat. Knapenvereniging. A.s. donderdag avond 6.30 uur hoopt de knapenvereni ging „David en Jonathan" weer met hun wekelijkse vergaderingen te beginnen onder leiding van C. de Bode in het vergaderlokaal van de Ger. Gemeente. MELISSANT Op donderdag 10 september a.s. zal de leesbibliotheek weer geopend zijn van 6.30—7.30 uur. STELLENDAM Kunst- en Filmavond. De Nederland- sche Blindenbond hoopt op vrijdag 18 sept. a.s. in het 't Haegse Huus een kunst- en filmavond te houden. Aan vang 20.00 uur. Programma: Opening door Baron J. V. Knobelsdorff, optreden van de Tok- kelaars; vertoning kleurenfilm van bol tot bloem; rede van de heer Joh. v. d. Berg, bondspropagandist. Pauze. Brail le demonstratie met verrassing, zang: Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", Joh. v. d. Berg, declamatie, film de stoute schoenen. Slotwoord. Program ma's verkrijgbaar a 1.bij het co mité. Opening sportterrein. De opening van het sportterrein zal geschieden op 19 sept. a.s., inplaats van 12 sept. welk eerst de bedoeling was geweest. NIEUWE TONGE' Huwelijksbevestiging. Op vrijdag 11 september nam. 3 uur zal in het gebouw der Ger. Gemeente een huwelijksbeves tiging plaats vinden door ds. P. Blok van Dirksland. Ongeval. Het dochtertje van J. N. werd op de Molendijk aangereden door een bromfietser. Het ongeval was van die aard dat doktershulp noodzakelijk bleek. Gevonden voorwerpen: Een bankbil jet van 10.jasje van trainings pak, zwarte sjaal met gele ruiten, blauw kindervest, gummijas, portemonnaie met inhoud, witte katoenen onderjurk, badhanddoek met zwembroek, halsket ting, vulpen. OUDE TONGE In de nacht van zaterdag op zondag op de Deltabeurs ingebroken en is in de Oxo-stand en in die van de Combinatie winkeliers voor een flink bedrag soep, comedbeaf en wijn meegenomen. De inbrekers zijn waarschijnlijk on der het tentdoek heengekropen en zeer kalm te werk gegaan. De pakjes Oxo soep lagen voor het grijpen, maar de 10 blikjes cornedbeaf moesten uit een kistje worden gebroken. En niet de min dere soort maar de duurste flessen wijn zijn meegenomen! De politie heeft het geval in onderzoek. heeft dit voor, dat deze gemeente een aparte leiding heeft waardoor grote druk wordt verkregen. Die verhoogde druk hielp er toe mee, dat het snel om zich heen grijpende vuur onmiddellijk kon worden beteugeld. Gevaar van gascylinders Voor het bakken van patat stonden in 'net gebouw 2 grote gascylinders, die een gevaar voor de omgeving beteken den. Dit bracht begrijpelijk enige span ning. Met een koolzuur sneeuw-appa- raat heeft de brandweer de vlammen in de omgeving van de flessen wegge houden en deze naar buiten weten te halen. Waren ze door het vuur ont ploft, was mogelijk de hele hoek van dit dorpsdeel ineengestort. Begrijpelijk was er direct veel volk op de been; men had alle lof voor de brandweer die zo snel en kordaat op trad en ook niet roekeloos te werk ging, maar de andere gebouwen voor waterschade wist te sparen. Uitkijken met vuur in de duinen! Wij nemen deze gelegenheid te baat om er op te wijzen, hoe nodig het is in de Ouddorpse duinen en wandeldreven voorzichtig te zijn met vuur en met het wegwerpen van peukjes sigaret of si gaar. In het afgelopen seizoen is de brandweer wel tien maal moeten uit rukken voor bos- of heidebrand. Niet alleen is dit nodig voor het beschermen van het natuurschoon, maar het brengt tevens grote gevaren met zich mee voor de tientallen houten zomerwonin- gen, die overal verspreid staan. Geluk kig heeft men de ontstane brandjes weten te beperken; een waarschuwing ;;s echter niet overbodig, omdat het nog steeds peperdroog is. De Coöp. Suikerfabriek „Puttershoek" heeft haar leden bericht, dat de cam pagne gaat beginnen op woensdag 16 september a.s., althans kunnen op die datum de wegers op de laadplaatsen aanwezig zijn. Vorig jaar was dit 22 september. Op deze datum moet dit jaar de eerste verplichte levering reeds een feit zijn, (vorig jaar 27 september). Uit deze gegevens kunnen we opmaken dat de campagne 6 dagen vroeger begint dan vorig jaar en over het algemeen aan de zeer vroege kant is. De fabriek te „Puttershoek" verwacht naar schatting 625.000 ton bieten te ver werken (vorig jaar werden verwerkt 641.700 ton) bieten. Aangaande de stand van het gewas concludeert men dat het zelden is voorgekomen, dat de stand in de verschillende districten zover uit een liep; Wel blijkt dat na de regenval de droogteschade zich in vele streken heeft hersteld. In hoeverre voor som mige bietenvelden de regen te laat kwam en hoe groot het herstel zal zijn, moet verder worden afgewacht. Zeker is echter reeds, dat enkele districten een aanmerkelijk lagere opbrengst zul len geven dan vorig jaar. Hieronder valt o.m. Limburg. De gemiddelde ha- opbrengst wordt ruim 15»/o lager ge schat dan die van het vorig jaar. 'Te genover deze mindere opbrengst staat evenwel een grotere bietenuitzaai van bijna 15Vo in vergelijking met vorig jaar. Uit deze gegevens kan men aflei den, dat, zowel de bietenoogst als de totale suikerproduktie (de gehalte is aanmerkelijk hoger dan vorig jaar) dit jaar die van 1958 dicht zal benaderen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. Donderdagavond zal er in de Ger. Kerk een bijeenkomst ge houden worden om kennis te maken met de beroepen cand. J. H. van Bog- gelen. Aanvang 8 uur. Duivensport. Wedvlucht van de P.D. vereniging „De rode Duif" vanaf Roer mond, zaterdag 5 sept., afstand 135 km. Aankomst Ie duif 13.35.16 uur, A. C. Koppenaal 1, 2, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 15, 21; Comb, de Gans 3, 5, 14, 18, 20; H. Bevaart 9, 12; J. de Vos 16, 22, 24; Gebr. V. d. Valk 17; Trommel v. d. Boogert 19, 23. OOLTGENSPLAAT Reisvergoeding schoolkinderen. Alle reeds toegekende reisvergoedingen voor schoolkinderen, volgens art. 13 der L.O. wet, zijn met ingang van 1 september j.l. vervallen. Nieuwe aanvragen dienen te worden ingediend op de gemeente secretarie, waar formulieren verkrijg baar zijn. Geslaa£rd. In het ziekenhuis „Bethes- da" te Dirksland slaagde voor het exa men ziekenverpleging A zuster C. A. W. Korteweg Pd. alhier. We geven hier een beeld van de Jaarmarkt te Oude Tonge, die gehouden is op de verbrede Kaai, vlak voor het artistieke Raadhuis. De Jaarmarkt is zoals bekend een vervanging van de vroegere paardenmarkt, maar inplaats van paarden stond het nu vol met tractoren en landbouwmachines. Er was een levendige belangstelling voor, vooral omdat er door de leveranciers meer dere nieuwe vindingen werden gedemonstreerd. In het bijzijn van de voltallige bemanning van de reddingsboten van SteUen- dam en Ouddorp heeft de directie van de Koninklijke Zuid Holl. Mij tot red ding van Schipbreukelingen, aan matroos-opstapper A. de Jager te Stellendam de medaille voor 25-jarige trouwe dienst uitgereikt. Deze huldiging vond te Ouddorp plaats, waar de heer Murk Leis, voorzitter van bovengenoemde maatschappij hulde bracht voor de wijze waarop de heer A. de Jager nu een kwarteeuw lang het gevaarlijke en menslievende werk heeft verricht, waar bij hij vele gevaren heeft moeten trotseren om zijn medemens in de nood bij te staan. Met een hartelijke gelukwens spelde hij hem het eremetaal op de borst en de heer de Jager kreeg daarna vele handen van zijn collega's te drukken. We geven hier nog enige bijzonder heden uit het leven van de heer A. de Jager. Hij is in de visserij groot ge bracht en voer al heel jong mee op de vissersschuit van zijn vader. Dat was een robuste kerel, die er bij storm en ontij op uittrok, als er wat omhoog zat. De familie de Jager was bovendien zeer voortvarend; in 1928 was hij de eerste visser in Stellendam, die een motor in het vaartuig plaatste om de garnalen visserij te beoefenen. Toen de reddings boot Koningin Wilhelmina te Stellen dam werd gestationneerd is hij bij de Maatschappij in dienst getreden. Na het ongeluk met schipper Blok is hij een half jaar diens vervanger geweest en heeft hij als schipper gevaren. Enkele belangrijke feiten De heer A. de Jager heeft nog meer eretekenen in zijn bezit en wel de zil veren medaille van de Franse Reddings Mij. Deze medaille werd verstrekt voor het volgende geval: Zilveren medaille van de Franse Reddingsmij. (Fort de Troyon). De 16e februari 1928 verdaagde de Fort de Troyon op de Bollen. Ondanks de Westerstorm en de zeer hoge zee wist de Kon. Welhelmina het gestrande schip na een uur te bereiken. De bemanning wenste echter het schip niet te verlaten, aangezien sleepboot hulp onderweg was. Bij aankomst van de sleepboot kon de reddingboot met grote moeite de verbinding tot stand brengen, aangezien de sleepboot door haar grotere diepgang niet bij het ge strande schip kon komen. Na nog enke le uren bij het gestrande schip te zijn gebleven, keerde de reddingboot naar Stellendam terug. In de avond van diezelfde dag echter kwam van de Franse rederij het ver zoek onmiddellijk de reddingboot naar de Fort de Troyon te zenden, aange zien daarvan een noodbericht was ont vangen. Toen de reddingboot evenwel na een lange en zware reis weer langszij kwam, bleek de positie van het schip zodanig te zijn verbeterd, dat de kapi tein wederom het schip niet wenste te verlaten. Ver na middernacht kwam de reddingboot te Stellendam terug. 6 jebr. 1935 Op 6 febr. 1935 kwamen door de plot selinge aanwakkerende ONO-lijke wind verscheidene visserschepen uit Stellen dam in moeilijkheden. Toen van de SL. 54 noodseinen werden ontvangen, voer de reddingboot uit, waarna bleek, dat de SL. 54 de SL. 6 op sleeptouw had, maar geen kans zag vrij van de bran ding te komen. De reddingboot maak te beide schepen vast en sleepte deze naar rustiger water, maar moest los- gooien, toen dé SL. 23 werd gepasseerd, welke in direct gevaar verkeerde. Daar de bemanning van de SL. 23 zodanig uitgeput was, dat zij geen tros kon vastmaken, kwam de reddingboot langs zij, waarbij zij de ankertros van de SL. 23 in een schroef kreeg. De andere schroef bleef echter vrij, warmede de reddingboot de sleep nog juist gaande kon houden. Hulp was dus nodig, zodat de Pres. Jan Leis werd opgeroepen, die echter reeds onderweg was. Beide boten met sleep voeren naar Stellendam, waarbij het onderweg no dig bleek, dat twee bemanningsleden van de SL. 23 moesten worden overge nomen om te worden verpleegd, wat slechts met de grootste moeite gelukte. De beide reddingboten kwamen met de SL. 25 behouden in Stellendam aan. Witte Zee en Ganges Het geval met de zeesleepboten „De Witte Zee" en „De Ganges" is ook door de heer de Jager meegemaakt. Op 18 januari 1952 kwam in een vliegende storm de „Witte Zee" voor anker; de „Ganges" was gestrand. Toen de Pres. Jan Leis terug moest wegens verlies van haar schipper, was de Kon. Wilhelmina reeds onderweg en kon 18 opvarenden overnemen. De kapitein en Ie machi nist bleven aan boord. Van de Witte Zee konden onder de moeilijkste om standigheden 11 man aan boord worden genomen. Door steeds langs het schip te varen, kon de bemanning één voor één overspringen. Bij een van deze po gingen werd de boot echter zwaar be schadigd aan de voorsteven, waarna de boot gedwongen was terug te keren naar Stellendam. Rampnacht 1 febr. 1953 De Kon. Wilhelmina'voer in de avond van 31 januari uit voor de Boris 6, die voor Schouwen in nood verkeerde, maar moest onverrichterzake terugke ren, omdat de boot tegen de storm en zee in geen voortgang maakte. Toen de boot onderweg was naar Zierikzee, om het vanuit de Oosterschelde nog eens te proberen, kwam bericht, dat hulp niet meer nodig was, zodat Willemstad werd binnengelopen. Even later braken de dijken, waarna de boot naar Stellendam is teruggekeerd en waar zij met de vlet dagen achtereen de mensen uit het dorp hebben gehaald om daarna met de Kon. Wilhelmina naar Hellevoetsluis ge bracht te worden. Van zaterdag, toen de Boris 6 in nood verkeerde, tot de volgende vrijdag is de bemanning aan een stuk door in touw geweest, waarna eindelijk naar Hoek van Holland werd gegaan. Totaal zijn mede door de hulp van de heer A. de Jager 168 mensen gered. Uienveiling van dinsdag 8 sept. 1959 Middel 16.51—16.71, drielingen 16.48, picklers 18.19. Aanvoer 91.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1