Jacobus Burs de zinnige t( lEr IC Civitas studiosorum in fundamento reformato RAN O d^'msmifieïlnf.iMmi^msl^tan^ Spoedeisende raadsvergadering der gemeente Scherpenisse Camerakeuze Het nozemprobleem predikant te Tholen (1613-1650) Kinderhoekj e FOTO - BOTSMA Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook U vindt er baat bij. N.V. Siavenburg's Bank Alle merken camera's en toebehoren Bladz. 2 „EILANDEN-NIEtrWS" Vrijdag 4 september 1959 idag 4 se Onder de ongeveer 60 predikanten die de Ned. Herv. Gem. te Tholen heb ben gediend, tellen we enkele figuren, die in de algemene kerkgeschiedenis bekend zijn getaleven. Aan verschillenden van hen hebben we reeds een arti kel gewijd. In deze kolommen vragen we aandacht voor Jacobus Burs, onge twijfeld één van de bekendste en belangrijkste predikanten, die te Tholen Woord en Sacrament hebben gediend. Burs in conflict met de overheid Jacobus Burs was een zoon van Gil- lio (of, zoals hij zijn voornaam verla- tiniseerde, Aegidius) Burs, predikant te Middelburg. Jacobus deed in 1613 zijn intrede te Tholen, waar een vakature was ontstaan tengevolge van het over lijden van ds. Johannes de Prince, van 1597 tot 1612 predikant te Tholen. Ds. Burs is een van de weinige Thoolse predikanten, die er als kandidaat zijn intrede heeft gedaan. Een gemeente als Tholen, die tot het eind van de 19de eeuw steeds twee predikanten had, be riep meestal een predikant „van elders". Al spoedig bleek, dat ds. Burs geen „ja-broer" was, zoals vele van zijn col lega's uit die tijd. De plaatselijke en gewestelijke overheid had in zijn dagen een grote zeggenschap in de kerk, en slechts weinige predikanten durfden zich tegen de Heren verzetten. Lees slechts de opdrachten in de oude theo logische werken, die de vleierij en de kruiperigheid van de zijde der predi kanten duidelijk demonstreren. Ds. Burs echter was een man met een eigen mening, die deze mening niet onder stoelen of banken stak. Zijn le ven lang heeft hij geageerd tegen het zogenoemde Collegium Qualificatum. Dat was een college, dat bestond uit een aantal kerkelijlce en wereldlijlse autoriteiten, die met elkaar de predi kantsberoeping regelden, echter met dien verstande, dat dé vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur een be slissende stem hadden, zodat de kerk aan handen en voeten gebonden was. Terecht betoogde ds. Burs, dat deze toestand in strijd was met de beginse len van het Gereformeerd kerkrecht. Niet de staat, maar de kerk zelf dien de uiteindelijk te beslissen over een predikantsberoeping. Dit was geheel in de geest van Calvijn, die de kerk en de staat wilde zien als twee zelfstandige grootheden, die ieder op hun eigen ter rein de ere Gods dienden te bevorderen, zonder over elkaar te heersen. De stem van ds. Burs was als die van een roepende in de woestijn. Zelfs klaagde burgemeester Negenooghe de predikant bij de classis aan, als zouden zijn preken niet rechtzinnig geweest zijn. Maar de classis verklaarde zijn klacht ongegrond en we zullen liaar wel in het persoonlijke vlak moeten zien. Bars en de sabbatlisstrijd Ook in de Zeeuwse sabbathsstrijd heeft de Thoolse predikant een rol van betekenis gespeeld. Het probleem van de sabbathsviering is al zo oud als de Reformatie zelf. Reeds enige tijd vóór de beroemde Dordtse Synode was er tussen enige Zeeuwse predikanten een geschil ontstaan over de viering van de Nieuw Testamentische rustdag. Toen dit geschil aan de Synode werd voor gelegd, stelde deze enkele algemene re gels vast. Vier jaar later, in 1622, sclireef Wil lem Teellinck, predikant te Middelburg, zijn „Tractaet van d' onderhoudinghe des Christelijcken Rust-dachs", waarin hij het pleit voerde voor een strenge zondagsviering. Tegen dit geschrift kwamen heel wat pennen in beweging. Van verschillende zijden werd Teellinck ervan beschul digd dat hij de rustdag te wettisch op vatte en een nieuw jodendom wilde in voeren. Om zich te verdedigen schreef hij in 1627 zijn „Noodwendigh Ver- toogh" waarvan het eerste deel zijn ge voelen over de rustdag nogeens in het kort weergeeft. Bij vergelijking van deze twee ge schriften van Teellinck valt het on middellijk op, dat hij in het tweede veel ruimer van opvatting is dan in het eer ste. Het komt erop neer, dat alles ge oorloofd is, wat de uitvoering van de godsdienstplichten niet in de weg staat. Kennelijk komt Teellink hier zijn te genstanders wat tegemoet. Immers, te gelijk met zijn geschrift kwam van de pers: „Threnos of weeklaghe, aanwij zende de oorzaken des jammerlijcken staats van het lant ende de ontlieyli- ginge des sabbathdaegs, 'door Jacobus Burs". Burs gaat nog veel verder dan Teellinck en betoogt, dat men, indien nodig, op zondag wel mag ploegen, zaaien, oogsten, reizen. De sabbath was volgens hem slechts middel en geen doel in zichzelf. Zowel Teellinck als Burs werden door vooraanstaande theologen ge steund. Walaeus en Voetius schaarden zich openlijk aan de zijde van Teellinck terwijl Gomarus het voor Burs opnam! De bekende Andreas Rivet, hoogleraar te Leiden, trachtte bemiddelend op te treden, doch toen had Teellinck reeds het tijdelijke met het eeuwige verwis seld. Het geschil tussen Teellinck en Burs bleef echter bestaan en speelde later weer een rol in de wrijving tussen Voe tius en Coccejus. Ds. Burs in zijn privé-leven Ds. Burs was een man, die in de stad Tholen grote invloed heeft gehad, zo wel op het kerkelijk als op het maat schappelijk leven. Hij was o.a. Curator van de Latijnse school en een groot liefhebber van de historie. Tijdens zijn 37-jarige ambtsperiode heeft ds. Burs met drie collega's sa mengewerkt. Eerst met ds. Johannes Pantinius (1604-1620) Deze werd we gens zijn ergerlijk gedrag uit het ambt ontzet en daarna, op voorstel van ds. Burs, tot stadsgeneesheer aangesteld. Hij werd opgevolgd door ds. Jonas de Monier, gekomen van Haamstede in 1620, overleden te Tholen in 1637. In diens plaats werd beroepen ds. Daniël van Middelhoven, gekomen van de Parijse ambassade in 1638 en vertrok ken naar Bergen op Zoom in 1662. i Het levensleed is ds. Burs overigens niet bespaard gebleven. Behalve zijn eerste vrouw, Elizabeth, Hoornbeeck, moest hij tijdens zijn leven dertien kin deren grafwaarts dragen. Zijn tweede vrouw, Johanna Jansdocliter, heeft hem met twee zoons en een dochter over leefd. Eén van deze zoons, Gillis Burs, is van 1666 tot 1678 predikant te Oud- Vossemeer geweest en daar, op eigen verzoek, door de ambachtsheer ontsla gen. Maar dat zou een verhaal op zich zelf zijn Op 21 april 1650 overleed ds. Burs te Tliolen. Hij werd begraven bij zijn eer ste vrouw en zijn dertien jonggestorven kinderen, in liet voormalige priester koor. Op de zerk staat het volgende moei lijke Latijnse vers te lezen: Bursidae generisque haec sunt monumenta viator Christi Tholensis, qui vice pascits oves Quem reduce expectat post funera Christi Qui sua vita cui dulcia lucra mori. Daaronder staat het volgende op schrift: „Hier legdt begraeveni Domeni Jacobus Burs dienaar des Goddelijcken Woorts binnen Tholen oudt 60 jaeren sterfft den 21 Aprilis 1650." Het Latijnse gedicht luidt in verta ling aldus: „Van Burs en zijn geslacht is deze grafzerk, wandelaar, die als herder der kerk van Tholen de schapen weidde, en die na zijn begrafenis de wederkomst van Christus verwacht. Die zijn leven was en voor wie het sterven gewin was." W. v, G. Vanuit de wenselijkheid om vooral hen, die dit jaar voor het eerst aan een universiteit of hogeschool gaan stude ren, behulpzaam te zijn bij de oriën tatie en assimilatie in de universitaire wereld, wil het bestuur der Civitas Stu diosorum in Fundamento Reformato bij het begin van het academisch jaar de aandacht van betrokkenen vestigen op bestaan, doel en activiteiten! van deze studentenvereniging. Het blijkt namelijk telkens weer van welke grote betekenis het is, dat men van het begin af in contact komt met deze studievereniging, deze gemeen schap van die studenten, die de Heilige Schrift als Gods Woord aanvaarden en zich dienovereenkomstig verbonden weten aan het reformatorisch getuige nis en de belijdenis der kerk. Met name ook, daar ter nadere bepaling kan wor- d er^toegevoegd, dat de C.S.F.R. vooral haar leden vindt in de Ned. Herv. kerk (Geref. richting), in de Geref. Gemeen ten, de Chr. Geref. Kerken en in de Oud-Geref. Gemeenten. Dat echter ook voor oudere jaars- studenten nog ruimschoots reden tot het opnemen van contact aanwezig is, moge blijken uit het feit, dat deze stu dentenvereniging geen andere preten ties heeft dan het tot stand brengen eri onderhouden van diepgaand contact tussen studerenden van orthodoxen huize, zodoende een hechte basis -van een geheel eigen en zeer amicale sfeer- leggend voor een voortdurende en ern stige bezinning en stimulering van de studiezin. Allerlei vragen en problemen t.a.v. het geloof, de kerk, de cultuur, de wetenschap en de staat, zijn mits dien, zowel afzonderlijk als in de on derlinge samenhang, aan de hand van wat de Bijbel hierover zegt, onderwerp van diepgaande bespreking. Enerzijds hebben ziclr binnen de C.S.F.R. eigensoortige visies ontwikkeld vooral dankzij een intensieve bestude ring van Calvijns werken, terwijl an derzijds steeds gestreefd wordt naar een zo breed mogelijke oriëntatie. Zo werd op de laatstgehouden zomercon- ferentie het thema „De Heihge Schrift" door diverse anders georiënteerde sprekers van verschillende zijden be licht, op uitermate instruktieve, sym pathieke en overtuigende wijze (waar- omtrenit in het eerstvolgende nummer van het interne orgaan „De Civitate" uitvoerig verslag zal worden gedaan). De C.S.F.R. hoopt in de toekomst deze weg, de weg van het behouden van het „eigene", gepaard met het kritisch doch open luisteren naar anderen, verder te kunnen bewandelen. Hoewel deze jaarlijkse zomerconfe- rentie èn enkele algemene deels openbare vergaderingen stellig hoog tepunten vormen in het Civitasleven, spelen de activiteiten zich toch voor een zeker niet gering gedeelte af in de plaatselijke afdelingen^ aangezien deze juist het regelmatig en intensief onder ling contact beogen te bevorderen. Zo bestaan momenteel in Amsterdam, Delft en Utrecht disputen uitgaande van de C.S.F.R., terwijl in oktober a.s. tot de oprichting van een afdeling in Rot terdam zal worden overgegaan, en ook Beste jongens en meisjes Ja, misschien valt het wel af, maar het is nu weer werkenstijd geworden. De vakanties zijn voorbij en het is met het rusten gedaan. Dat is maar goed ook, want wat zou er van alles terecht moeten komen, als niemand meer werk te. Jullie moeten nu maar proberen dankbaar te zijn voor al het genotene en met nieuwe lust en ijver weer aan het werk gaan, op school of bij vader of bij moeder. In het „hoekje" van de krant gaan we ook weer met het werk beginnen. De septembermaand is aangebroken en de raadsels krijgen weer een plaats. Voor deze week komt dan SEPTEMBER-RAADSEL 1 Het geheel bestaat uit 23 letters en het is een zin, die aangeeft wat na de vakantie moet volgen. I. Het spreekwoord zegt: 19, 7, 8, 15 roest; II. Een ander spreekwoord zegt: 2, 6, 20, 17, 22, 23 adelt; III. Wie zal de 12, 18, 5 de bel aan 20, 22, 11, 16, 4, 1; IV. Gelijke 14, 13, 11, 1, 22, 12, 10, 11, gelijke kappen; V. De paarden, die de 3, 2, V, 21, 6 verdienen, krijgen ze niet; VI. Boontje 12, 13, 14, 9 om zijn loontje. Hier is dus het begin. Doet allen jullie best. Alleen de gevraagde woorden op schrijven en dan de hele zin. BRIEVEN. Ria M. St. PliUipsland. Dat was wel leul<, om voor groentevrouw te spelen. De groente is schaars, dus heb je wel veel verkoclit, denk ik. Voor je zuster was het ook wel aardig, om een paar weken op de vaste wal te zijn. En wat had je broer een flinke vangst Is je boodschappenmand mooi Heb je ze al gebruikt Corrie V. IMiddelharnis. Je zult het bij Adrie wel naar je zin gehad hebben! In die omgeving is het erg mooi. Je hebt wel veel van de fiets gebruilv ge maakt. Ik ben oolc al met vakantie ge- uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot lÖOO.— De voorz. burg. D. C. Bouwense, opende de vergadering op de gebruike lijke wijze, alle raadsleden waren aan wezig. Daarna werden de notulen voor gelezen, en onveranderd vastgesteld. Verhuur gemeentewoningen De voorz. stelde voor een der twee woningen dhr. de Viet toe te wijzen; de andere zou voor de politie dan moé ten dienen, omdat door de majoor der politie gevraagd was, één van de 3 wo ningen daarvoor beschikbaar te stellen. De derde woning was dhr. M. Deurloo toegewezen. Maar daar het hem te duur was had hij verzocht te mogen ruilen, met dhr. A. Suurland, Rijks straatweg. Dit werd goedgevonden. De huur werd voorlopig vastgesteld op 8,70. Vervolgens werden deze twee wo ningen verloot. De woning van dhr. G. Paulusse die zich elders metterwoon gaat vestigeiï, daar hij in militaire dienst is, werd ter compensatie toege wezen aan dhr. Mol (postbode). Bouw 3 woningwetwoningen De voorz. zou deze als het kon met in Leiden contacten worden onderhou den. Indirect, d.w.z. door haar oudleden, verenigd in de R.R.Q.R. (Reunitas Re- formata Quia Reformanda), met hun maandblad „Wapenveld", wordt de aan wezigheid der C.S.F.R. kenbaar tot bui ten de wereld van studenlcen en acade mici, als namelijk haar geluid door klinkt in kerkelijk Nederland, met de bedoeling vanuit een begrijpende en waarderende houding in opbouwende zin een bijdrage te leveren. Tijdens het nu achtjarig bestaan van de vereniging is op velerlei wijzen ge bleken, dat zij in een behoefte voorziet. En dat niet alleen om maar iets te noemen door de steeds toenemende groei van het ledental, maar ook omdat met dankbaarheid kan worden geconstateerd, dat het élan de lust tot bezinning, de ijver t.a.v. de beginsel studie, tot de kenmerkende trekken van haar leden behoren Daar aannemelijk is, dat genoemde behoefte voor verdere aanvulling vat baar is, zij er op gewezen, dat men voor nadere inlichtingen, voor proef nummers van „Wapenveld", en voor het aanvragen van het lidmaatschap der C.S.F.R., zich kan wenden tot: C. V. d. Merwe, Middelweg 13, Wasse naar, (telef. 01751-3852). spoed willen laten bouwen, maar gezien de prijs van 10.300 voor de eerste twee en de derde voor 9800, wilde hij deze weer aan de bouwer gunnen, die de eerste heeft gebouwd. Spreker maakte zijn compliment voor de afwerking, maar vroeg aan de raad een weinig ge duld te hebben met bouwen, gezien de lage prijs. De raad besloot aan te drin gen er mede klaar te zijn 1 april a.s. Mocht de vergunning enige tijd uitblij ven dan 6 maanden, nadat deze is ver strekt. Hiermee ging de raad akkoord. Beschikbaarstelling bouwgrond teni behoeve van Groene Kruis- gebouw. De voorz. stelde voor de grond naast het verenigingsgebouw beschikbaar te stellen voor ƒ1,per vierk. meter. En de verdere onkosten ten belioeve van het Groene Kruis. Hiertoe besloot de raad. Aangaan kasgeldlening 75000 Ook hiermee stemde de raad in. Daarna kwam weth. v. d. Jagt met een voorstel, om de patatzaak vroeger te doen sluiten op zaterdagavond. Na enkele besprekingen der raadsleden ging weth. v. d. Jagt er mee akkoord te verordenen om half twaalf te sluiten, hoewel hij het liever 11 uur zag. Dit voorstel werd door dhr. Polderman on dersteund. Bij stemming werd beslo ten (met 6 vóór) half twaalf te sluiten. Tegen dhr. Bijnagte die vroeger wilde sluitert Rondvraag Dhr. IJzerman vroeg naar de moge lijkheid van een saneringsplan voor 3 krotwoningen aan de Rijksstraatweg. Dit wilde de voorz. na vragen. Verder vroeg dhr. IJzerman gezien er leerlin gen op de 0.1. school komen van St. Maartensdijk, of daar de gemeente ook voor betaald krijgt. De voorz. antwoordde van per kind 120 per jaar. Dan informeerde dhr. IJzerman aangaande de woning die de heer L. Wessels heeft gekocht, of die uit de circulatie is genomen. Heeft hij recht om de muren van bin nen maar af te gaan breken, zonder toestemming vroeg spreker Er waren er die de woning wel had den willen huren. De voorz. zei, dat dhr. Wessels daar toe een verzoek had moetent indienen. Hij zegde toe de zaak nader te bekij ken. Dezelfde vraagsteller vroeg of hij dhr. W. v. d. Slikke, de winst van het weest. Misschien zeg ik er nog wel iets van, als er plaats voor is, Bennie en Jonnie H. Goes. Het hin derde niets, al was het een brief zon der hoofdletters. Hoofdletters is een liwestie van gewoonte. De Duitsers b.v. gebruiken er weer meer dan de Hol landers. Jullie zult je in de vakantie wel vermaakt hebben. Vooral als er zo veel speelvrienden waren. Ik hoor er nog wel iets van, nietwaar Hannie v. d. G. Ridderkerk. Een goed rapport, zonder één onvoldoende. Voor schrijven heb je nu ook een voldoende gehaald. Toch is dat vak nog maar zwakjes, als ik je brief bekijk. Maar het schrijven is vlug gedaan, lees ik. Dan kan het niet zo heel mooi zijn. In Herldngen zal je het wel naar je zin gehad hebben. Hartelijk dank voor de prachtige kaart. Op die dijl;; heb ik al vaak gelopen. Suus N. St. Philipsland. Een mooi rapport, hoor Suus Had je maar een beetje van de oplossingen Dat had je dan maar op moeten schrijven; beter een gedeelte dan niets. Is Rinus lang ziek geweest En hoe is het nu met de hand van Leo Hij was al vroeg voor een poosje uitgewerkt. Neeltje S. Stavenisse. Ja, nu is je verjaardag al enkele weken voorbij, maar nog hartelijk gefeliciteerd, hoor Ik had je brief wat eerder moeten be antwoorden, hè Gelukkig, dat de hoofdpijn niet zo vaak meer terug komt, maar zul je niet te dikwijls een poeder gebruiken Helpt een bril soms niet Je hebt al flink gewerkt in de augur ken en uien Sindsdien is er nog wel mear werk gekomen, denk ik. Hans D. Herkingen. Vond je dat eer ste raadsel zo moeilijk Jammer, het was zo mooi. Heb je naar de oplossing gekelüen Dan zal je de zinspreuk van Calvijn niet meer vergeten. Ik ben blij, dat je het boek zo mooi vindt. Adri v. d. B. Den Bommel. Heb je het zo druk gehad met het persen Dat is flink, dat je de valiantie zo nuttig hebt doorgebracht. Bedanli moeder maar voor de moeite en groet ze van mij maar terug. Emmie D. Herkingen. Ben je achter uit gegaan met je rapport Toch is het nog goed, hoor Er is niet één onvol doende bij. Jij gaat weer al een paar weken op school en denkt aan geen va kantie meer. Arie van je zuster zal wel aan je gemist hebben, toen je naar huis moest. Vond je zus het briefje mooi Jaap V. d. B. Den Bommel. Dat reis je zal je lang heugen Het was ook de moeite waard, hè En ben je in de va kantie nog uit geweest? Of heb je ook gewerkt als Adri Daar hoor ik nog wel van. Alie S. Ouddorp. Jij bent de eerste inzendster van een vakantieopstel. Er zullen wel meerdere opstellen volgen. Over de prijswinnaars kan ik nu nog niets zeggen. Nog wat geduld. Teuntje en Johan v. G. Bruinisse. Bedankt voor die mooie kaart van „Miniatuur Walcheren". Zijn jullie daar geweest Prachtig hè Elly de B. Hartelijk dank Je den!;t dus nog aan me vanuit Putten Tineke D. Ook veel dank, hoor Paulien B. St. Philipsland. Wat heb je een mooie kaart gestuurd Ben je in Veere geweest Toch is de kaart daar niet gepost, want het stempel was Borssele. Bedankt, hoor Allemaal de hartelijke groeten en tot de volgende week zullen we hopen. Denken jullie aan het vakantie-opstel Dag, hoor Oom Ko. Bent U die ene soms, die dat weldadige blussen nog niet ondervond Wapen U tegen de eerstvolgende aanval neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het ver leden Je gemee ,3a was koi dat Middelh der viel er gingsdienst. .stuur. Na open»',: riieester P. verblijdende harnis toch "gsrezen gekr tóaar maar hierop, waa De ingekorr geen bijzon' Gcedgevo het raadsbe verstrekken liging Mie )or de bou ;n en in di ;n nieuw Benoemin iiure aan i" •door het J. C. Hein, zien. De ge] tot resultac candidaat heer D. Ze trokkene in militaire en w hCÊ is Over het „nozem" probleem is heel wat te doen." Vooral in de grote steden met name in Amsterdam veroorzaken de nozems aan de politie en het publiek veel hinder en overlast. Zo heeft het weekeind van de laatste augustusweek de Amsterdamse politie weer handen vol werk gegeven om te gen de belhamels op te treden, die al geruime tijd avond aan avond de Am sterdamse binnenstad onveilig maken. Nadat al zaterdagavond met straffe hand was opgetreden tegen groepen nozems op het Koningsplein, de Kal- verstraat, de Heiligeweg en de in een der donkere buurten gelegen Nieuwe Nieuwstraat, concentreerden de nozems gisteravond hun activiteiten op de Dam en de onmiddellijke omgeving daarvan. Hun houding werd zo dreigend, dat de politie voor het eerst de hulp inriep van gevestigd te Rotterdam Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 Onze instelling streeft er naar een service-instituut te zijn. Persoonlijk behandeling van za ken staat daarbij op de voor grond. Wij zijn gaarne tot uw dienst. land van het geen hij trekt van de So ciale werkloosheidszorg wordt afgetrok ken. Vroeger was dat maar één derde dat ingehouden werd. Als dat zo door gaat, dat zoveel wordt afgetrokken, waar gaan wij dan heen zei spreker. Hij zou gaarne zien dat al het mogelij ke werd gedaan dit te beperken. De voorz.: Ze beschouwen het. als winst Doch hij zou het bekijken, dhr. IJzerman was nog niet uitgevraagd, hij informeerde naar de zoutschade van woningen en vroeg of de voorz. wilde onderzoeken, hoe het zat met de wo ning van dhr. W. v. d. Slikke, daar de gemeente dit niet krijgt. Dit zegde de voorz. toe. Dhr. IJzerman merkte verder op dat met de laatste verkiezingen een huwe lijk heeft plaats gehad, wat die mensen 5,kostte. De voorz. zei dat dit terug zou wor den betaald. Dhr. IJzerman informeerde naar de woning van dhr. C. Hage Wilhelmina straat, waar gedurig ruiten springen, omdat de gevel op een gedempte sloot staat. De voorz. antwoordde dat zij nog geen bewijs hebben van de opzichter, doch hij zou het onderzoeken. Dan vestigde dhr. IJzerman er de aandacht op dat er al gedurig 250 mensen het eiland uitgaan om te werken); 60 zijn inge schreven werkloos. Ze gaan elders complexen van 3500 woningen bouwen als dat zo doorgaat moeten straks vele werknemers gaan verhuizen het eiland uit. En als men wegenp de werkloos heid wordt overgeleverd aan de Sociale Zorg, dan weten wij het wel Alles dient op alles te worden gezet voor in dustrie betoogde spreker. De voorz. zei hierop, dat daar hard aan wordt gewerkt van vele kanten. Dhr. Bijnagte vroeg van wie de oude vaargeul Pluimpot is. De voorz. antwoordde de helft van Scherpenisse en de helft van St. Maar tensdijk. Verder vroeg dhr. Bijnagte, dat er melkslijters zijn die hem hebben gevraagd, om zondags te sluiten. Dit zal de voorz. nader bezien. Dhr. Polderman wist dat er winke liers zijn die een proces verbaal hebben gekregen inzake de winkelsluiting. De voorz. antwoordde dat zij geen veroordeling krijgen, daar deze ge meenteraad, anders heeft besloten in zake de sluitingstijd. Te zijner tijd komt er eeni voorstel over. Daarna sluiting. de karabijn-brigade om de joelende i jongens en meisjes uit elkaar te drijven, Er vielen harde klappen, ook onder de op sensatie belustte nieuwsgierigen. Zo groot was de drukte en het spektakel dat het verkeer over de Dam voor een deel moest worden stop gezet. Ook uit het buitenfand komen berichten over het optreden van de nozems. Zo werden te New York bij een gevecht tussen twee nozembenden twee jongens ge dood en twee anderen gewond. Uit Mi laan werd bericht, dat de politie aldaar voor de derde maal een grootscheepse razzia op nozems heeft gehouden, waar bij honderden jongelui werden aange houden. Na ondervraging werd het me rendeel vrij gelaten. Ongeveer honderd jongelui werden in hechtenis gehouden. De razzia's makeni een onderdeel uit van het plan der regering om met kracht tegen de straatschending op te treden. I Ook in Parijs wordt een campagne tegen de nozems gehouden. Daar zijn in totaal 800 jongelui aangehouden. j Ook uit Bedford (Eng.) komen be richten over wandaden van de nozems De politie van drie graafschappen uit de omgeving van deze stad heeft jacht ge maakt op tachtig nozems, die uit een j opvoedingsgesticht in Carlton waren uitgebroken, na daar eerst de boel kort j en klein geslagen te hebben. I Ook in Kopenhagen moest de politie versterkingen later» aanrukken om aan het gegil en de baldadigheid een einde te maken. Uit het bovenstaande blijkt wel dat het „nozemisme", zich haast overal voordoet. We geven hier onder een beschou wing van „De Rotterdammer", waarnree we het wel eens kunnen zijn, maar we willen onderstrepen de noodzakelijli- heid van gezinsherstel en een stevige aanpak om aan de straatsschenderij van de nozems een einde te maken. De Rotterdammer (Chr. Nat.) zegt dat het probleem van de nozembenden steeds ernstiger vormen aanneemt; Waaraan het verschijnsel zijn ont staan te wijten! heeft, is niet met een enkel woord aan te geven. De oorlog is er schuldig aan, met de ontwrichte werking die hij heeft gehad in allerlei opzichten, niet het minst ten nadele van huwelijks- en gezinsleven. Dan is er het woningprobleem: de engte thuis drijft als het ware "ele jongeren de straat op. Daar is verder het feit, dat tal van jongeren reeds op jeugdige leeftijd een aardig inkomen hebben, maar hun ver trouwen in de toekomst is niet van dien aard, dat ze gaan sparen. Wat er aan te doen, wat er tegen te doen Er is een roep om versterking van de politiemacht, en! op zichzelf is die roep Fotohandel J. Zandstra Sommelsdijk gerechtvaardigd. Echter zouden wiJ daarnaast op twee dingen willen wijzen, In de eerste plaats zal het herstel gf' zocht moeten worden op de plaats zel^ waar het kwaad is ontstaan: binnen het gezin. Daartoe moet alles op alles gezet, ook bijvoorbeeld in bespoedi,ging van de woningbouw. In de tweede plaats zullen we oofc voor wat betreft het verschijnsel van de nozems nimmer mogen generalise ren. Uit sommige berichten zou men df indruk kunnen krijgen, dat in onze da gen de nozems veruit in de meerder heid zijn, de normale gezonde jeiig" echter in de minderheid. Het schenken van een al te grote aan- dacht aan de nozems kan tegelijk l'-ete- kenenj onrecht doen aan die geluKkiS nog heel vele jongeren, die niet graaS met nozems worden vereenzelvigd. Ook zonder overtrokken publieiicit baart'het verschijnsel van de nozems al zorgen genoeg. Er is behoefte 'i'!" een stevige aanpak. President enigde Stat rige week met zijn b^ de aanstaai sische pre braciit hij Duitse hoo; enkele dag dit schrijvi Parijs. Van Eise is weinig Adenauer 1 gekregen Duitse be heeft Ader Eisenhowei Chroestsjo^ voorgrond leen ideali; kanselier, tisch, want een gespre dacht van leiden, wa zo graag Ook te sende besl dat Eisenh dige overe Maar zelfs aan, indie wer het Adenauer, besproken eraf gesch' Thans de gast vai., hoofden z lijkheid al tie bespre aandeel a pok de pr wapens te Het bez sident Eis gemakkeli de bespre gezegd da is bereikt, clusie te t is over di allang ee' sprekinge zijn. De verh wordt me' stand in voert Chi India. Da van Nehr de Chine eenheden prinsdom Oosten V" der prote Ook in zen enke bezet. Pre de het o' „openlijk heeft daa protest in dat hij n nemen, houdbaar zoekt do gen. De mo China ko stig oge" Rusland is met di men gew stemmin uit een beurd zij op dit m groten d met een communi zijn. Vo steeds m digheid e vooral n- gedaan d In Mo' de acties zeker ni alleen o Eisenho- omdat h gezagspo

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6