De politiek van India Fa. KAPTEIN bruidswerlc EISENHOWER IN FRANKRIJK ONTSNAPT AAN BOMAANSLAG Zoutwaterschade en haar bestrijding^ y „Vochtscherm" van Rath Doodeheefver het afdoende middel V Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijclagavond MEDITATIE Voor uw EFFECTENORDERS: Fa. C. Korleweg Zn. Eisenhower in Duitsland Weer een viertal ledere huiseigenaar die zoutwaterschade heeft gehad wordt afi<oopsom toegekend BINNENVERINGBED TELEFOON 01870-2004 \\ft. V, SCHUIMRUBBERBEO Vrijdag 4 septeinber 1959 No. 2824 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6.uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 De spectE-ulaire reis van president isenhower door West-Europa wordt hans in het nieuws dooricruist door de ebeurteni sen op de grenzen van India n Comnuinistiscii Cliina. Op het mo- ent, dat we dit schrijven, dringen de "hinézc i steeds meer over de grens en aken ;-e aanspraak op Indiase gebie- en. Il3t bewind van Mao-tse-toeng, at met enorme binnenlandse moeilijli- edeni worstelt, is blijkbaar bezig vol- ens de gebruikelijke taktiek deze af te eageren door buitenlandse avonturen 'n de vorm van de meedogenloze ver- - vering van Tibet, strijd in Laos en anvallen op de grensdistricten* van ndia. Aan de ene kant vervult de expansie an het Chinese communisme de we- eld met grote zorg. Anderzijds echter s er bij niet weinigen enig leedver maak ten opzichte van de Indiase lei- er Pandit Nehroe, die nu zijn geliefde eutraliteitspolitiek op een grandioze ijze ziet mislukken. Dit heeft ieder aarnemer van de internationale po- itiek zien aankomen behalve Nehroe 'elf. Het schijnt, dat we thans een pannende periode zijn ingegaan wat etrelt de verhouding-Oost-West, de ositie van China en) de gebeurtenissen n India, die alle tezamen wel eens een rote verandering in de internationale erhoudingen zouden kunnen te zien even. Daarom willen we in dit artikel 1 ets zeggen over India en zijn leider j andit Nehroe. 1 Het is bekend, dat het tegenwoordige ndia vroeger een Engelse kolonie was nder de naam Brits-Indië. In de 16e en 7e eeuw waren het voornamelijk Por- ugezen, Fransen en ook Nederlanders, ie gedeelten, ervan koloniseerden, maar mstreeks 1750 slaagden de Engelsen er n er de heerschappij te veroveren. Een Igehele pacificatie was niet gemakke- ijk, maar tenslotte werd het sterk ver- eelde land aaneengesmeed tot een kei- errijk en in 1876 werd de Engelse Ko- ing tevens keizer van Indië. Het is en zeer groot land, ongeveer 120 maal o groot als Nederland met een totale evolking van 450 miljoen. Er wor- en 150 verschillende talen gesproken, ^et land is arm en behoort to de ach- érgebleven gebieden. Het aantal anal- beter* is 84»/o Evenals in Indonesië zijn er al tien allen jaren intellectuele nationalisten, ie poogden vanonder het juk der En- elsen te geraken. Na 1920 trad de be ende Gandhi als hun leider op. Deze ilde geen geweld gebruiken, maar anteerde andere middelen, zoals boy- 'ot en lijdelijk verzet. De felle extre- isten vonden, dat Gandhi niet ver ge- oeg ging en vandaar, dat deze in 1948 oor één hunner werd vermoord. Als ijn opvolger van het Indisch Nationa- 'sme trad op Nehroe. Diens eigenlijke naam is Jawaharlal ehroe, maar men spreekt steeds van andit Nehroe. Dit woord Pandit is een! voornaam, maar een titel, die in dia gegeven wordt aan geleerden, die eciaal studie hebben gemaakt van de rtaal van Indië, het Sanskriet en van losofie en recht. Nehroe is geboren in en is dus thans 70 jaar. Hij is af- omstig uit een rijke bramaanse fami ne. Ook zijn vader was een bekend na- dnalist. Deze stuurde hem naar Enge- nd om te studeren in de rechten. Eni- e tijd was hij advocaat in Londen, aar hij in aanraking kwam met lei- ers van de Labour Partij en zelf een xtremistisch socialist werd. Daarna ertoefde hij enige tijd in de Sovjet- nie, waar hij de landbouweconomie an het communisme bestudeerde. Op -jarige leeftijd naar Indië terugge- eerd, werd hij advocaat in Allahabad n sloot zich aan bij de oppositie, tegen et Britse koloniale bewind. Hij werd evriend met Gandhi, hoewel hij het ng niet altijd met hem eens was. andhi n.l. was conservatief en Nehroe cialist. Tegenover de religie staat hij olmaakt onverschillig. Reeds vóór de orlog werd hij de leider van de z.g. ongrespartij, die de strijd tegen de gelsen voerde. Herhaaldelijk kwam 'j dan ook met het koloniaal bewind botsing en bracht menig jaar in de evangenffe door. Gedurende de laatste ereldoorlog vocht Indië mee aan de 'de der geallieerden, leverde zelfs 2 iljoen soldaten, maar de Congres- iders waren daartegen en zo zat Ne- 'oe van 1942 tot 1945 in een interne- ngskamp. Na de oorlog bleek echter, t Engeland de vrijheidswil van het dische volk niet kon breken en werd gsloten door de toenmalige Labour- gering om de koloniale verhouding op heffers. In 1946 werd Nehroe tot voor- Pig premier benoemd en in 1947 am de onafhanltelijkheid. Voor Ne- oe was het een grote teleurstelling, t er een splitsing plaats had in ver- nd met Godsdienstverschillen tussen indoes en Mohammedanen, waardoor ee staten ontstonden: India en Pa stan. India werd in 1950 een repu- iek en is slechts door een losse for- eie band met Engeland verbonden, aktisch is het volkomen onafhanke- k. Pandit Nehroe werd de grote leider _n India. Hoewel in tlieorie democraat nde, ontpopte hij zich meer en meer s een autocratisch staatsman, die f ei- lijk alleen de lakens uitdeelt. Door n magische invloed op de volksmassas hij zeer populair. Zijn politiek moet en zien in het licht van zijn verleden, anwege zijn jarenlange anti-koloniale pijd is hij anti-Westers in weerwil van n Engelse opleiding en door zijn so- DES CHRISTENS VOORNAME PLICHT. „Laat ons afleggen alle last en de zonde, die ons lichtelijk omringt". Hebreen 12 1 Adeldom verplicht. Van Boven herboren, door Woord en Gods Geest, is de schare pelgrims de eeuwen door op reis naar haar bestem ming. Naar het Sion Gods, dat Boven is. Elk liunner zal in het zalig oord van Sion, haast voor God verschijnen. Zij zijn, verkeren, wonen enz. nog wel in de wereld, maar zijn niet meer van de wereld, en behoren er in wezen niet langer toe. Daartoe worden ze kracht dadig getrokken uit deze tegenwoordige boze wereld. Ja, zucht U wellicht, moede pelgrim, zo behoorde 't althans wel te zijn; maar helaas, het is bij mij zo geheel anders. Ge kunt nergens bij komen. Gij zoudt er soms aan twijfelen, of er wel ooit iets aan en in U geschiedt isO, ver zucht ge het met David, in Psalm 119, hoe kleeft mijn ziel aan het stof. Ja, ge zijt stof en as. Maar hopelijk, door ge nade, geen stof-aanbidder meer. Het zondige stof kleeft U aan; en.... uw ziel kleeft er ook nog zo menig keer aan Wat hiertegen te doen Luister naar dezelfde man naar Gods hart, waar hij het de Heere bidt: Maak mij levend naar Uw Woord. Wie zo zucht, en wie zo bidt, leert ook iets van datgene, waartoe we in onze meditatie-tekst worden opgewekt, n.l. om alle last af te leggen. O, hoevele veelszins nodeloze lasten tilt ge niet alleen somwijlen op, maar draagt ge ook nog een heel mensenleven met U mee. O zeker, dat kan soms niet anders. U lïunt en U moogt niet vergeten dat gro te, onherstelbare verlies dat U in het sterven van een dierbare, geleden hebt. Daar is in menig hart en leven ook zoveel stil, aan anderen onbekend, ver driet. Een last, die ge alleen torst en meezeult. Een onbeleden zonde, mis schien een verborgen kwaad Een on- verzoende schuld Een leven vol leu gen en bedrog O weet het dan; de Heere God kunt ge niet bedriegen. Uzelf wel, en dat voor een eeuwigheid. Legt toch af alle last. Doe als de athleet van vroeger en thans, die om in de baan te lopen, alle onnodige ballast thuis heeft gelaten, om maar-zo goed mogelijk op te kunnen schieten, ja zo mogelijk de palm der overwinning weg te dragen. Alle last, schrijft de apostel. Hoe kan ik die afleggen, en waar moet ik ze laten vraagt U misschien. Ik zou U willen raden: begin met het zwaarste pak. Dat wil zeggen: zie uw zondepak, uw last van schuld en overtreding eerst eens kwijt te raken. O, wat klaagt toch een levend mens 'n Ieder klage van wege zijn zonden. Ja, zo behoorde het te zijn. Maar daar komt jammer ge noeg menig lezer(es) niet aan toe, want hij (of zij) gevoelt steeds maar andere lasten, en dat allerzwaarste pak, dat een mens eenmaal neerdrukt in de eeuwige dood en verdoemenis, knelt zo weinig, ja van nature geheel niet Dan moet ik U beklagen. O, ken en erken toch uw ongerechtigheid, dat ge tegen de Heere overtreden hebt. En dan kunt en moogt ge terecht bij Hem, Die dezulken toeroept; werpt al uw bekommernis op Mij, want Ik zorg voor u. De Heere Christus Zelf ver maant en roept de zondaar, de ver moeide en beladene, zo welgemeend toe: Komt herwaarts gij allen tot Mij, en Ik zal u rust geven. Mijn juk is zacht en Mijn last is licht. Laat ons afleggen alle last. O, ge doet zo dwaas, en ge handelt zo verkeerd, wanneer ge deze hemelse raadgeving van de hand wijst. Want dan kunt ge niet in de loopbaan der genade de eind paal, de finish, bereiken; dan dreigt ge en zult ge onderweg nog bezwijken, misschien tot voor, maar zeker niet door de hemelpoort geraken. Bij Christus moogt ge met uw last, van zonde en schuld, van rouw, zorgen en smarten terecht. Hij heeft ze, voor de Zijnen, plaatsbekledend en borgtoch telij k gedragen. Ge beledigt Hem ermee wanneer ge het zelf nog meent te kun nen doen. Ge staat er Hem mee in de weg. Ge bedroeft er die dierbare Mid delaar zo mee. Houdt er toch mee op. Laat ons ze toch afleggenen de zonde die ons lichtelijk omringt.... Deze zonde, de boezemzonde van U en mij, belet ons het uitzicht op de wolk der getuigen, die rondom ons is. Wie door genade geen vreemdeling is in eigen hart en leven, weet zelf wel, wel- jke zonde hem het naaste bij ligt, aan welke zonde ge van huis uit een ver maak hebt, welke zonde ge liefst in le ven verliet. Maar gel. lezers, leert ook met die zonde te breken, niet maar eenmaal, maar telkens weer: In elk he den der genade, waarin Gods Woord tot U komt. Bekeert U dan, en gelooft het Evangelie van vergeving en verzoening door Christus bloed. Het is net, of de apostel nog spreekt, al is hij sinds lang gestorven. Hij komt als het ware naast ons staan, en wekt ons op, te lopen in de loopbaan des geloofs, en tevoren alle last, en de zon de die ons lichtelijk omringt, af te leg gen. Het moet het is dringende eis. Wilt U werkelijk meedingen naar de eindoverwinning, en dat niet om een vergankelijke prijs, maar om de prijs van het eeuwige leven, legt dan die last en die zonde af. O, zeker niet in eigen kracht, maar ziende op de overste Leidsman en Voleinder des geloofs, Christus Jezus. Zij het einde van elkeen, die zichzelf mishaagde, en God mocht behagen in het offer van Zijn Zoon, als van de apostel Paulus, die eenmaal nöar waar heid belijden mocht: Ik heb de goede strijd gestreden, ik heb de loop volein digd, ik heb het geloof behouden; voorts is mij weggelegd de kroon der over winning, welke de rechtvaardige Rech ter mij geven zal, in Zijn Dag. St. M. ds. V. d. Hr. Nederlandsche Handel-Maatschappij Correspondentschap Middelharnis Zandpad 108, telef. 2709(0-1870) cialistische ideeën, die nochtans niet overeenstemmen met die van de In diase soc. partij, staat hij principieel zwak ten opzichte van het comrnunisme. Het is trouwens een algemeen ver schijnsel in vele vroegere koloniën, dat men daar zeer antipathiek staat tegen over het westerse „kapitalisme" en erg conciliant t.o.v. het communisme. Ne hroe poogde steeds het juiste midden te houden. Hij is altijd de profeet van de derde weg geweest: neutraliteit tus- senl Oost en West. Steeds is hij op be middelen uit: Korea, Vietnam, Suez, Hongarije. Dit kwam er in de praktijk op neer, dat hij altijd het communisme in de kaart speelde. Inzake de kolonia le strijd stond hij altijd aan de zijde der „onderdrukte" volken en in de In donesische kwestie heeft hij een sterke anti-Nederlandse rol gespeeld. In de Verenigde Naties was India steeds de aanvoerder van allerlei anti-westerse activiteiten. Een sympathiek man is Nehroe dus niet. En het is dan ook geen wonder, dat velen nu met leedvermaak de moei lijkheden zien, waarin hij is terechtge komen. Steeds heeft hij de communis ten gespaard, hun optreden vergoelijkt, doeltreffende actie tegen hen gesabo teerd en zelfs bij de moord van Boeda pest kwam er geen woord van afkeu ring over zijn lippenl Hij wordt echter slecht beloond. Of nu zijn ogen zullen opengaan Het is de vraag nog. Ook hu weer wil hij geen geweld en denkt dat de Chinezen door onderhandeling tot rede te brengen zijn. Daardoor krijgt hij nu ook moeilijkheden in eigen kring, want velen willen de Chinese agressie met geweld beantwoorden. Zo lijkt het ons toe, dat de positie van Nehroe niet alleen op het internationale niveau, maar ook- binnenslands sterk aan het verzwakken is. De derde weg voert naar de slavernij, dat kan nu wel duidelijk zijn. Het communisme zwicht evenals destijds het Hi tierisme alleen voor de krachtige taal der wapens. Moge de mislukking van Nehroe's politiek menig verdwaasde neutralist tot inkeer bren gen. Voor beter naar de Middelharnis, Tel. 2328 President Eisenhower is woensdagmorgen op het vliegveld Le Bourgef bij Parijs aangekomen. Hij werd begroet door president Charles de GauUe. President Eisenhower van Amerika is met Qvgrweldigende geestdrift in buits- .r^d ontvangen. Zijn ontvangst is uitgegroeid'tot een zegetocht, een ware triomftocht. Over een afstand van 25 km stonden de Duitsers in dichte rijen president Eisen hower toe te juicheni. Zelfs de daken van de gebouwen wa ren bezet met enthousiaste Duitsers die de Amerikaanse en Duitse president hartelijk en uitbundig toejuichten. Het gejuich, zo meldden de dagbla den, rolde als een lawine voort door de straten, die de beide staatshoofden passeerden. De Duitse president noemde Eisen hower „De vaandeldrager van de vrij heid in de wereld." Omgekeerd noemde de Amerikaanse president Adenauer een symbool van de vastbesloten,heid van het Duitse volk om sterk en vrij te blijven. De vrijheid daar draait het alles om. De vrijheid te houden en te bewaren. De ontmoeting van deze beide staats hoofden en in hen het Amerikaanse en het Duitse volk staat in het teken van de vrijheid. Daarom is hun ontmoeting van zo grote betekenis. Vijanden van weleer vrienden van heden. Dat is voor de zaak van de vrijheid van de grootste betekenis. Want nog dreigt de onvrijheid van het commu nisme. Amerika, de sterkste anti-com munistische macht van de wereld. Duitsland, het sterkste volk tegen het communisme van het Europese vaste land. Eendrachtige samenwerking tus sen die beide landen! komt de tegen stand tegen het communisme en daar mee de vrijheid ten goede. Aan die eendracht van de vrije lan den mankeert maar al te veel. Vandaar dat het van zo grote betekenis is dat deze twee machtige staten eensgezind zijn om de vrijheid van Berlijn, van Duitsland en daarmee van West-Euro pa, ja van de gehele wereld te verde digen. De vele ontvluchtingen uit gevange nissen en strafinrichtingen die de laat ste jaren hebben plaats gehad trekken de aandacht van brede lagen van ons volk. Er wordt door de vele ontvluchtingen onder ons volk ook grote onrust ver wekt. Thans zijn weer een viertal gevange nen uit gevangenissen te Arnhem ont vlucht. Men vraagt zich af hoe het toch mo gelijk is dat het aan zovelen gelukt uit de gevangenis te ontvluchten. Ligt het aan de gebouwen Zijn die zo ingericht dat de kansen om te kun nen ontvluchten aanwezig zijn In het toezicht op de gevangenen er de oor zaak van Zou dat mogelijk niet streng genoeg zijn Of zou het strafsysteem er de oorzaak van zijn Zouden aan de gedetineerden te veel vrijheden worden toegestaan Of zou het verkeer van de gevangenen met de buitenwereld te gemakkelijk zijn, waardoor met hulp van buiten ontvluchtingspogingen kun nen worden voorbereid Een aantal vragen, die zich voor doen en waarop in justitiële kringen het antwoord gegeven moet kunnen wor- ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De Koning enj Koningin van Cambodja (foto) zijn op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen in het paleis een bom ontplofte, die zich in een geschenkzen ding bevond. De chef van het Protocol Prins Vakrivan, ontving van een Chinees een pakje met de mededeling, dat het een geschenk bevatte, afkomstig van een vriend van de Koningin in Hongkong. Naar gewoonte, werd het pakje eerst open gemaakt, alvorens aan de Koningin overhandigd te worden. Toen de ge schenkzending werd uitgepakt, volgde een explosie. Het pakje bleek een kleine doch zeer krachtige bom bevattent De chef Protocol was op slag dood. In het paleis werd zware schade aangericht. Deze week heeft de firma Rath Doodeheefver op ons eiland in verschil lende plaatsen bijeenkomsten belegd, waarin een toelichting werd gegeven op de rijksregeling voor vergoeding zoutwaterschade en tevens een uiteenzet ting gegeven hoe deze schade op de meest doeltreffende wijze kan wordeni hersteld. Niet alleen door het publiek maar vooral ook van de zijde der am bachtslieden die in feite het werk moeten uitvoeren was hiervoor be langstelling. Wij maken onze lozers er nog eens op attent, dat het „Vocht- scherm" van de fa. Rath Doodeheefver het afdoende middel is voor muren en wanden die door zouten uitslaan (ten gevolge van de watersnood) Of ver kankeren. Er wordt niet alleen een garantie op gegeven van 15 jaar, ïnaar ook reduktie op iedere behandeling. Wij hebben in vorige nummers een en ander geschreven over de „vaststelling van de regelen voor de toekenning van een afkoopsom terzake van zoutschade, als bedoeld in artikel 12, 4e lid van de wet op de watersnoodschade 1953." Toch menen wij daar nog eens op te moeten terugkomen, omdat vele huis eigenaars, die aan hun panden zout schade hebbenl gehad tengevolge van de ramp, niet juist weten wat hen te doen staat, om voor bedo'elde afkoop som in aanmerking te komen. Er zijn huiseigenaars die alles vol ledig hebben laten herstellen en daarom menen Jiiet meer voor deze afkoopsom in aanmerking te komen. Het tegendeel is waar. Ook al is het hersteld kan men bij overleg van de rekeningen de finantiële tegemoetko ming ontvangen. Ook huurders van huizen, die nog last van zoutschade hebben (of die het zelf hebbera laten lierstellen) komen er voor in aan merking. Zij moeten daarover met de huiseigenaar in overleg treden. Wij herhalen nog eens, dat de be trokkenen op de gemeente-secretarie een aangifteformulier moeten halen, met bijbehorende envelop, dit invullen en opzenden naar het Rampsschade bureau (Adres staat öp de envelop), ledere huiseigenaar' krijgt dan een nummer na verloop van tijd komt er een ambtenaar om uw schade op te nemen. De afkoopsom is bepaald op 5,75 per vierk. meter gemeten wandopper- ANNO 1870 HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN den. Maar dat zoveel ontvluchtifigen kunnen plaats vinden is onbevredigend. Het is in strijd met ons, rechtsgevoel. Het wekt ook grote onrust onder ons volk. Vooral wanneer gevaarlijke mis dadigers vyeten te ontvluchten. Wie krachtens een vonnis in de gevangenis behoort moet er ook blijven totdat de straftijd voorbij is. Daarvoor dient ons gevangeniswezen de waarborgen te- be zitten. Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN vlakte; zijn er ingrijpende voorzienin gen :geweest of moeten die nog plaats hebben, kan tot ten hoogste 9,50 per vierk. meter worden uitgekeerd. Die dus nog geen/ aangifteformulier heeft inge vuld kan dit alsnog doen; artikel 3 van de betreffende wet zegt, dat aangifte na 14 november 1959 niet meer in be handeling worden genomen. Het „Vochtscherm" Op de demonstratiemiddagen en avon den door Rath Doodeheefver gehou den is uiteengezet wat U te doen staat en door demonstraties verduidelijkt dat het door deze firma uitgevonden „Vochtscherm" het afdoende middel is tegen de werking van het zout. Boven de afkoopsom van het Rijk wordt een extra uitkering verstrekt van 0,45 per vierkante meter met Vochtscherm be werkte oppervlakte. Vochtscherm maakt de bezetting zoutbestendig, sluit voldoenide waterdicht af maar niet luchtdicht, zodat ademen van muren en wanden mogelijk blijft en geen con- densvorming veroorzaakt. Het bevordert ook de isolatie van de koude. Er wordt gratis advies gegeven; wie niet op de demonstratie-avonden is ge weest raden wij aan bij Fa. Rath Doodeheefver N.V., Postbus 375 te Amsterdam een gratis adviesrapport aan te vragen. •O-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1