Raad be Oude Jonge achter Delia- J, en jaai ki I e sluikeR I Toren dient gerestaureerd te worden kleuren porireiten Meer politie, minder nozems Er zijn andere, meer ongedwongen wegen Wegverbetering Middelharnis-Sommelsdijl Houtworm in 133 huizen moet bestreden UIT DE KERKEN Thans ook Reclasseringsdag 26 september Centrale Veiling Middelharnis Wetenschappelijk Genootschap Goeree-Overflakkee 11 HOOFDSTUK 8 HET ZONNETJE VAN EENATA Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 1 september 1959 De Flakkeese Deltabeurs en de in ere te herstellen Jaarmarkt van Oude Tonge welke resp. gehouden worden van a.s. dinsdag tot zaterdag en op donderdag 3 en vrijdag 4 september, noopten het gemeentebestuur om een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad te beleggen. Deze is vrijdagavond gehou den. Men begon eerst te 9 uur, daar de heer de Vin van elders moest komen en daar burgemeester van der Harst verhinderd was, presideerde locoburge meester C. Gebraad (P.v.d.A.) Blijkbaar waren de raadsleden allen ingenomen met de initiatieven, die door de burgemeester en enige vooraanstaande perso nen uit handel en industrie zijn ontwikkeld en die geleid hebben tot het orga niseren van vorenvermelde evenementen, want alle voorstellen werden zon der stemming aangenomen, zij het dat wel informaties werden ingewonnen terzake het hoe en wat en vooral voor wat betreft de financiële consequenties van beurs en markt. Het eerste voorstel betrof het van gemeentewege beschikbaar stellen van grond voor de beurs, gelegen aan de Kolfweg. Locoburgemeester Gebraad lichtte toe, dat b en w de ontplooide activiteit zeer op prijs stellen en der halve alle medewerking willen verle nen o.a. door het in gebruik geven van de grond. De heer Groenendijk (S.G.P.) vond het wel wat vreemd, dat dit voorstel zo ter elfder ure kwam, waarop de voor zitter mededeelde, dat men tot voor kort nog niet wist welk terrein men zou kie zen. De raad hechtte dan vlot goedkeu ring aan het voorstel. Wat de jaarmarkt betreft deelde de voorzitter mede, dat dit een proef is en dat b en w eerst eens willen zien hoe deze verloopt. Levert het succes op, dan zou men kunnen besluiten tot het weer telkenjare doen houden van zo'n markt, op de eerste donderdag en vrijdag van september. „Hoe is de opzet eigenlijk"? infor meerde de heer C. A. van Loon (A.R.), waarop wethouder C. A. Wisse (K.V.P.) toelichtte, dat geruime tijd geleden bur gemeester van der Harst diverse perso nen in een vergadering heeft bijeenge roepen en deze de mogelijkheid van het wederinvoeren van de jaarmarkt onder ogen heeft gebracht. Daarna is een com missie gevormd en die heeft de organi satie op zich genomen. Men heeft voor volgende week in hoofdzaak te rekenen met deelnemers op het gebied van land bouwmachines en werktuigen, met kra men, waarin handel zal worden gedre ven in textiel, bloemen, patat en wat dies meer zij. Uit de plaatselijke mid denstand is de belangstelling helaas miniem; men wacht daar blijkbaar af wat het zal opleveren. „Wat mijns in ziens de fout is aldus de heer Wisse, want wij hebben juist het belang van de middenstand op het oog. „Zit er nog winst voor de gemeente in wilde de heer Groenendijk weten, waarop de heer Wisse antwoordde: „Marktgeld" en deze lichtte verder toe: „De kosten voor de gemeente zijn min- niem, maar de commissie loopt risico, want die heeft uitgaven te doen". De heer de Vin (P.v.d.A.) deed daarop de suggestie om de commissie van ge meentewege te subsidiëren, maar dat achtte de voorzitter thans niet aan de orde; dat is iets voor later. Waarna ook het jaarmarktplan aller goedkeuring verwierf Hiermede was men nog niet van de a.s. gebeurtenissen af, want de markt- commissle verwaclit juist veel bezoek tijdens de avonduren en verzocht der halve ontheffing van de winkelsluiting. Besloten werd dat alle winkels in het dorp tot 11 uur geopend zullen mogen blijven. Tegenvaller De vergadering werd verder te baat genomen om een voorstel te behande len, dat gevolg is van een lelijke tegen valler met 133 na de ramp gebouwde huizen. Gebleken is, dat deze woningen ernstig door houtworm worden aange tast. In sommige huizen zitten ze zelfs al in de meubelen en in de vloerbedek king. Er móeten maatregelen tegen ge troffen worden en „dat hakt er nogal in, want het komt op 17.000 gld. Intus sen leeft bij b en w de vraag of de bouwer hiervoor aansprakelijk is. Dat is in onderzoek, maar het resultaat daarvan kan men niet afwachten. De bestrijding dient terstond ter hand ge nomen. „Hoe zit het met de bewoners, die er schade van ondervinden informeer de de heer van Kampen (K.V.P.) waar mede spr. kennelijk doelde op schade, veroorzaakt tijdens de het uitvoeren van de houtwormbestrijding. De voorzitter noemde dat een zaak van de woningbouwvereniging. Spr. verwachtte dat de schade miniem zal zijn en deelde mede, dat spoedig be gonnen zal worden en dat men vier wo ningen per dag hoopt af te werken. Waarna ook dit voorstel werd aangeno men, evenals het laatst, dat inhield het veteren van 4073 gld. voor het doen op stellen door ir. J. de Wilde te Breda van een restauratieplan voor de toren van de Herv. kerk. Liever geen bezienswaardigheden Als het plan uit te voeren blijkt en men op subsidie van monumentenzorg mag rekenen, zal de toren onderhanden enomen worden. Doet men dat niet dan moet men rekenen, dat de toren scheef zakt. „Dan wordt het juist een be zienswaardigheid merkte de heer D. Slis (V.V.D.) op, die zeker aan de toren van Pisa dacht, maar de voorzitter ver klaarde dat men geen risico van om vallen of instorten mag lopen. Waarop de raad ook aan deze uitgave zijn goed keuring hechtte. TWEEDUIZEND De Bond van Verenigingen voor Christelijlv Nijverheidsonderwijs en van de Vereniging van Christelijke leraren en leraressen bij het Nijverheidsonder wijs boekte enkele dagen geleden het 2000ste lid. NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal J. J. v. d. Krift te Ermelo; Houtem J. v. Dijk te Garderen. Aangenomen naar Schelluinen, kand. K, J. Jansen te Loenen. Bedankt voor Stavenisse, kand. K. J. Jansen te Loenen. Maartensdijk. De kerk van Maartens dijk (U.) moet een restauratie onder gaan, wat het interieur betreft. De kos ten zijn geraamd op 40.000,Er blijkt grote offervaardigheid voor dit doel in de gemeente te zijn. Zwijndrecht Nadat de vereniging van Herv. Geref. reeds vele jaren had aan gedrongen op predikbeurten door Herv. Geref. voorgangers, had zij thans een schrijven tot de kerkeraad gericht, waarin werd medegedeeld, dat bij af wijzing van het verzoek, een evangeli satie zou worden opgericht. Thans be richtte de kerkeraad, dat zij in 1960 een dertigtal beurten zou laten vervullen door Herv. Geref. predikanten. Kerkbouw. De grootscheepse kerk- bouwactie zal in de maand september haar hoogtepunt bereiken. Er zijn plan nen om 165 nieuwe kerken te bouwen, 49 in Z.-HoUand; 24 in N.-Holland; 11 in Utrecht; 15 in N-Brabant en Lim burg; 15 in Gelderland en 16 in de drie Noordelijke provincies. Hiertoe is no dig, dat ieder, die tot de kerk behoort voor één keer een half procent van zijn of haar jaarinkomen afstaat. Over het algemeen werkt men van alle zijden aan deze actie mee. In het „Geref. Weekblad" van 29 aug. komt een artikel voor van de hand van ds. A. v. d. Kooy te Noorden, waarin deze aan de ene kant zijn bereidheid uit spreekt om mee te werken aan deze ac tie, doch anderzijds zijn beduchtheid laat blijken voor de mogelijkheid van het tot standkomen van verroomste kerkgebouwen. Hij eindigt zijn artikel met de woorden „Van ganser harte wil len wij meedoen aan de kerkbouwactie. maar niet voor bijwagens der Roomse kerk. Dat mag men van ons niet vragen en kon men ons daar maar gerust in stellen." Merkwaardigerwijze blijkt er in een sector der vrijzinnige gemeente Odoorn met haar predikant ds. v. Lunzen laten weten dat hij aan deze actie niet mee kon doen. GEREF. KERKEN Beroepen te Vriezenveen P. de Jager te Haasdonk; Rijswijk L. J. Boeyenga te 's-Gravenzande; Zwartebroek C. v. d. Broek te Goënga. Aang. naar Aalten J. Rinzema te Baarn; Rijswijk L. J, Boeyenga te 's-Gravenzande; Lobith, kand. L. Zwaan te Amerongen. Ds. R. H. Kuipers t- Na veertien jaar is thans het stoffelijk overschot gevon den van wijlen ds. R. H. Kuipers, Geref. Predt. te Wanswerd. Ds. Kuipers werd in 1905 geboren en werd in 1929 predi kant te Oostem, vanwaar hij in 1940 naar Wanswert vertrok. Hier nam hij aandeel in 't verzetswerk en terwijl hij op de eerste zondag van februari 1945 het H. Avondmaal bediende, werd de kerk omsingeld en de predikant gevan gen genomen, omdat onder de vloer der kerk wapens werden gevonden. Afge voerd naar het beruchte kamp Neuen- gammen en later naar de bocht van Lübeck, waar zoveel duizenden de dood gevonden hebben op schepen, die men volstopte met gevangenen, om daarna te laten zinken. Ds. Kuipers is thans herbegraven op het ere-kerkhof te Loe nen. Ds. H. V. d. Veen t- Op 52-jarige leeftijd is tengevolge van een hartver- lamming plotseling overleden ds. H. v. d. Veen te Donkerbroek. Hij werd in 1933 predikant te Opperhuizen, welke standplaats hij in 1947 verwisselde voor Donkerbroek. Ds. v. d. Veen maakte bij herhaling deel uit van de Gen. Synode o.a. in 1952-'55 en '57. Eén dag na zijn overlijden kwam de „Friese Kerkbode" uit, waarin de overledene de meditatie verzorgd had. Merkwaardigerwijs over de geschiedenis der wijze en dwaze maagden. Deze eindigde met de woor den: „Waakt dan, want gij weet de dag noch het uur. Nog v/ekt U de Heiland en nog is er raad. Sta op uit de doden, 't Is spoedig te laat. CHR. GEREF. KERKEN Bïijdrecht-Bunschoten. Ds. J. Brons te Mijdrecht, die een beroep aannam naar Bunschoten is voornemens zondag 20 september afscheid te nemen om op 23 Sept. intrede te doen, na vooraf be vestigd te'zijn door zijn schoonvader ds M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Utrecht-Noord heeft het bouwen van een nieuwe kerk aan de Adv. v. Ber- genstraat, dezer dagen aanbesteed. De eerst© week van oktober worden weer overal de diverse naj aars classi- cale vergaderingen gehouden. Recrutendag. Voor de lichting 1960 worden weer de z.g. recruten dagen gehouden, welke dienen tot kerkelijke voorlichting van de jongens, die vol gend jaar in militaire dienst gaan. Voor Zuid-Holland-Zuid is deze dag dinsdag 6 okt. te Rotterdam in de Chr. Geref. Kerk-Noordsingel 90. Voor Zeeland dinsdag 15 sept, te Goes in de Geref. kerk, Westwal 6. GEREF. GEMEENTEN Ds. C. Hegeman, die met zijn vrouw enkele maanden naar Amerika is ver trokken om de verstrooide leden der gemeenten op te zoeken en hier en daar voor te gaan in de Dienst des Woords, heeft een tijdelijk afscheid van de ge meente Genemuiden genomen, met het Woord uit Filip. 4 7. „En de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, zal uw harten en zinnen bewaren in Christus Jezus." Fotohandel J. Zandstra SommeUdiJk Gezinsopvoeding naar Gods Woord is de remedie tegen dit kwaad. Over de „nozems" schreven we een enkele maal. Ter adstruktie van onze lezers. Het wordt wel een wereldverschijn sel genoemd, omdat men er in vrijwel alle landen mee te maken heeft. Het zou voortvloeien uit teleurstel ling van de jeugd, die haar idealen ge broken ziet. Een reactie dus op de on volkomenheden van de huidige maat schappelijke toestanden. In Elseviers Weekblad wijdt Piet Bakker een artikel aan het zogenaamde nozem-probleem. Het is zeer lezens waard en gaarne nemen we een en an der uit dat artikel over. Volgens de schrijver van dat artikel is de nozem geen nieuwe verschijning in ons maatschappelijk bestel. Het woord alleen is nieuw, het type oud, zo oud misschien als de wereld. Piet Bakker geeft van de vroegere nozems de volgende beschrijving. „Hij droeg een „lefpet", zo'n beetje schuin op het gepommodeerde hoofd. Door gaans zat het boordeknoopje van zijn overhemd, los, had hij een blauw che- viotpak aan met gele schoenen en een horlogeketting op de buik." Volgens de schrijver bengelden ze de hele dag ach ter de draaiorgels aan. 's Avonds ston den ze op de straathoek, en ze riepen schandaligheden naar passerende meis jes, vielen voorbijgangers lastig en ver wekten stad- en landgeschrei. Als het te bar werd, trad de politie op, probeer de het eerst met een zacht lijntje, maar al gauw met een harde gummistok. Van beroep waren ze altijd „koopman" wat in deze kringen 'n verzamelnaam is voor souteneur, ladenlichter, inbreker, en nog zo'n paar onmaatschappelijkheden. Hun bestemming was de gevangenis of Veenhuizen, in het gunstigste geval het koloniale leger. Iedereen accepteerde het als een onafwendbaarheid, dat er nu eenmaal een maatschappelijk residu bestaat, dat zich ook in de best inge richte gemeenschap zal handhaven. Niemand probeerde dan ook, dit gap- grage gajes te verbeteren omdat wie als varken is geboren ongeacht in welke „stand" nooit als een Arabisch vol- blcedpaard zal sterven. Men maakte nog niet van alles een probleem, en was niet Irovèardig genoeg om te menen, dat de mens alle misstanden kan oplossen. Over de nozems van tegenwoordig schrijft hij: „Hij heeft zich niet onver dienstelijk gecamoufleerd. Geen Belze lefpet meer, geen cheviotpak met wijde slobberpijpen. Ja, de gele schoenen zijn veelal gebleven, maar voor het overige is hij onherkenbaar geworden. Hij draagt een nauwe spijkerbroek een overhemd met prentbriefkaartmotieven, vaak een baard, die nooit getrimd wordt, 's winters een trui, die recht overeind blijft staan en vette lange ha ren. Zijn dame onderscheidt zich uiter lijk alleen van hem, doordat de haren haar op de schouders vallen. Overigens zijn ze allebei om met een tang naast de vuilnisemmer neer te zetten." In een vergelijking tussen de opge schoten jongens van vroeger en de „no zems" van heden concludeert de schrij ver: „De nozem van nu treedt zelfbe wuster uitdagender en provocerender op. Dat komt door de publiciteit, die hij krijgt en de valse romantiek, die om hem wordt geweven. Daardoor krijgt het nozemisme een reliëf ,dat de bete kenis van het verschijnsel verre te bo ven gaat." Niet de gehele stads jeugd is verno- zemd, hoogstens naar de mening van de schrijver één per duizend van de jeugd. Het nozisme komt uit ledigheid voort. Dat het nozemisme zou voortkomen uit teleurstelling over gestelde idealen, daarvan wil de schrijver allerminst we ten. Hij schrijft „Denkt men waarlijk, dat deze knapen ooit van een ideaal zelfs maar gehoord hebben Zij kunnen het woord niet eens spellen. De pro bleemspeurders gooien het verschijnsel op de brede rug van de wereldoorlog. Maar toen die woedde, waren de nozems kleine hummels van zes jaar, een ietsje te jong om er de invloed van te onder gaan. Schrijver wil bij het verschijnsel van het nozemisme als oorzaak ook niet de verderfelijke uitwerking van de film zien. Daarin verschillen we van de schrij ver. Waar deze jeugd gevoed wordt in geestelijk opzicht met de verderfelijke films van moord- en doodslag en aller lei andere maatschappelijke en morele excessen, daar kan hetniet uitblijven of hun geesteshouding niet daardoor zeer ongunstig worden beïnvloed. Ze leven in een sfeer van misdaad en overtre ding en dan kan het niet anders dan Bij gelegenheid van de Nationale Re- classeringsdag zoekt de reclassering (dat wil zeggen de samenwerkende reclas- seringsverenigingen, zoals zij, (ieder vanuit hun levensbeschouwing of spe ciale werkgebied, een federatie zijn aan gegaan) contact met het Nederlandse volk. Het van jaar tot jaar stijgende materiële resultaat van dit contact is een graadmeter voor het medeleven met het reclasseringswerk, dat hier te lande, als vrijwel nergens anders ter wereld, met recht een volkszaak mag worden genoemd, door het grote aantal vrijwillige medewerkers, toezichthou ders en gevangenisbezoel5;ers. Nu de re classering weer de aandacht vraagt en met radiocauserieën, courantenartike len, bijeenkomsten enz. een inzameling voorbereidt, doet zij tevens een^ beroep op immateriële bijdragen, die een kli maat moeten scheppen, waarin haar maatschappelijk werk pas vruchtbaar kan zijn. De reclassering confronteert ons met een toch schrikbarend groot aantal jus titiabele landgenoten, wier misdrijven inderdaad verontwaardiging opwekken, maar die hunnerzijds dikwijls gebukt gaan onder het leed van straf en levens mislukking. Van deze delinquenten zijn er meer voor reclasseringsbeïnvloeding en levensverbetering vatbaar dan uit kranteverslagen valt af te leiden. De Nationale Reclasseringsdag is ie der jaar tevens een uitnodiging tot be zinning op onze houding tegenover de terugkerende reclassenten in de maat schappij. Ondanks misschien bittere er varingen of teleurstellingen na ons po sitief tegemoet treden van deze mensen, moeten wij trachten onze emotionele onbevangenheid tegenover hen te be waren. Menselijk gedrag is immers on- voorspelbaar en kan onverwacht een wending ten goede te zien geven. Een ontslagen gedetineerde komt terug in onze buurt of woonwijk. Een reclas- sent wordt geplaatst in het bedrijf, waar 1 wij werken. Het „zwarte schaap" keert terug in zijn familie. Afstand doen van emotionele vooringenomenheid kan dan een belangrijke bijdrage zijn tot het sla gen van de reclassent, waardoor hij 1 voor nieuw leed en de maatschappij voor nieuwe schade wordt behoed. Een volkszaak, acht a tienduizend 1 vrijwilligers zijn als reclasseerder werkzaam. Wel heeft de groei van de sociale wetenschappen sociale psy chologie en sociologie in het bijzonder zijn invloed op het maatschappelijk werk, dat thans om een wetenschappe lijk verantwoorde methodiek vraagt. En voor het oog van de vrijwillige mede werker grijpt de magie van de deskun-1 digheid om zich heen. Hij deinst terug om een toezegging voor een moeilijk I toezicht te geven. Een misverstand, dat hier zou kunnen rijzen, mag de struk- tuur van de Nederlandse reclassering niet in gevaar brengen. Uitdrukkelijk zij gesteld dat een toezichthouder een waardevolle medewerker zal kunnen zijn, als hij belangeloos een deel van zijn tijd aan het contact met een reclas sent wil geven. Hierbij kunnen men senkennis en een natuurlijk overwicht een belangrijke hulp zijn. Om het werk belangeloos te doen, zal hij in staat moe ten zijn om door een eerlijk motieven- onderzoek drijfveren van eigen hande len te onderkennen. Dan zal hij b,v, sensatiezucht, heerszucht of bemoei zucht kunnen uitsluiten, die de belan geloosheid van het contact vertroebelen en bij voorbaat een slagen van de toe- zichtrelatie verijdelen. De besturen van de reclasseringsinstellingen, op hun hoede voor onzuivere motieven, zullen U wellicht wat argwanend bezien, als gij U op een reclasseringsbureau voor vrijwillige medewerking komt melden. Er zijn andere, meer ongedwongen we gen om met het werk in contact te ko men b.v. door een vergadering te be zoeken. Vraagt U het zich eens af: kunt gij volstaan met een geldelijke bijdrage op de Nationale Reclasseringsdag o! ligt een meer persoonlijke medewerking op uw weg Aardappel veiling van vrijdag 28 aug. Eigenheimers 14,-----15,40; id. mindere kwaliteit 10,-----12,—; id. gepokt 13,90; id. driel. 6,30; Bintjes grof 18,40—20,20; id. middel 12,20—13,60; id. mindere kwaliteit 9,90; id. driel 7,10; Voeraard- appelen 3,80. Aanvoer 37.000 kg. dat het levensbeeld scheef getrokken wordt. De conclusie waartoe de schrijver komt heeft onze volle instemming: Wordt het nozemisme wat te erg, dan moet er vooral geen wetenschappelijke commissie van onderzoek worden be noemd om het kwaad zielkundig ver antwoord te beteugelen. Deze stedelijke landlopers behoren in een Rijkswerlt- inrichting thuis, waar ze datgene moe ten doen, waar zij hun hele leven een broertje dood aan gehad hebben: nutti ge arbeid verrichten." Goed beschouwd is het nozemisme allerminst een jeugdprobleem. Het is veeleer een kwestie van het falen der ouderen. Dat vooral onze steden onvei lig worden gemaakt door benden no zems is een gevolg van de slappe ge- zinstucht in de eerste plaats. De op voeding in de gezinnen is niet in orde. Men laat de jeugd baas en deze krijgt zijn zin. Daarbij komt de slapheid van de politie. Die tegenover de ontspoorde jeugd veel te toegeeflijk optreedt. In een driestar die Elseviers Weekblad aan het artikel van Piet Bakl^er wijdt wordt verband gezocht tussen het personeels tekort bij de politie en het optreden der nozems. Als er meer politiemannen wa ren zouden er veel minder nozems zijn. De oplossing ziet Elseviers Weekblad als volgt: „Dit gehele probleem is snel en afdoende op te lossen. Niet door commissies, psychologen en paedagogen, maar door de gummistok. We geloven dat E. W. hier het juiste middel aan geeft om het brutale optreden der no zembenden te keren, maar voor de geesteshouding is dit het middel niet. Om tot een betere jeugdmentaliteit te komen dient de gezinsopvoeding her steld te worden.. Want daar ligt de wor tel van het kwaad. De jeugd dient weer opgevoed te worden. Niet door bioscoop en toneel, maar door een opvoeding in de gezinnen, die zich grondt op het Woord van God. Men is momenteel bezig met werk zaamheden aan het wegdek van de 0.- Krakeelstraat te Sommelsdijk, de ver binding van het oostelijke en het wes telijke deel van het eiland, die door Middelharnis en Sommelsdijk loopt. Deze werkzaamheden houden ver band met een belangrijke verkeersver- betering op de hoek van de Langeweg (richting Nieuwe Tonge) en genoemde straat, die mogelijk is geworden door het verwijderen van een oud gebouwtje, waarin een rijwielherstelplaats was ge huisvest. De bocht ter plaatse kan nu verlengd worden en Sommelsdijk laat het weg dek van klinkerbestrating voorzien. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat Middelharnis en Sommelsdijk bei den de nodige voorzieningen op dit kruispunt zouden treffen, o.a. door verlagen van de opritten, doch vanwege de kosten heeft men hiervan voorlopig moeten afzien. De werkzaamheden zullen wel enige tijd in beslag nemen en in vei'band daarmee wordt het verkeer door Som melsdijk omgeleid over Langeweg, Bin nenweg en Voorstraat, zoals dat met pijlen en borden is aangegeven. Programma lezingen. Het bestuur van het W.G. heeft het voorlopige programma van lezingen, voor het seizoen 1959-'60 aan haar leden toegezonden. Wij vermelden daarvan de data, sprekers en onderwerp voor het najaarsseizoen. Vrijdag 18 septemmer: Ir. Carbasius Weber, Het werk der Verenigde Naties in India. Dinsdag 27 oktober: Exc. D. v. d Meulen, oud Ned. gezant. Huidige spanningen in Arabië. Vrijdag 13 november: Prof. Dr. Kuil- man. Het wereldvraagstuk. Vrijdag 18 december: India Kamad- jojo. Sacrale dansen uit het Oosten. Alle lezingen worden in de aula vai de R.H.B.S. te Middelharnis gehouden, en vangen aan des avonds 8 uur. Vervolgverhaal door W. Schippers Een oude, verweerde, grijze schipper, die op zijn gemak in het gangboord van zijn schuit een pijpje stond te roken, nam zijn neuswarmertje tussen zijn brokkelige tanden weg en er mee op Adriaan wijzende riep hij: „Als dat soms een nieuwe knecht is, dan wil ik wedden, dat hij geen zak zout bij je aan boord zal opeten, Rudeman; ik zou me al erg moeten vergissen, als hij geen jongen van de grote vaart is, en die kunnen doorgaans op onze binnenvaar- tuigen toch niet wennen." Al pratende keek schipper van Alteren de jonge man strak aan en sprak: „'t Is won derlijk, zoals jij op een jonge schipper lijkt, die ik een goede twintig jaar ge leden gekend heb. Mag ik vragen, hoe je naam is, je zou mogelijk familie van hem kunnen zijn." „Mijn naam is Nitzema en ik ben een Fries van geboorte." „'t Is toch een wonder hoe sommige mensen op mekaar lijken kunnen," meende de oude schip per, maar op dit ogenblik kwam Jette halverwege uit het luik van het achter onder en riep zacht: „Vader, koffie drinken Een paar minuten later zat men weer om de tafel in het achteronder en de stevige roggeboterhammen met spek smaakten Adriaan buitengewoon goed. Toen het maal geëindigd was, en de schipper gedankt had, zei de jonge man: „Schipper, ons reisje van Temeuzen naar hier is achter de rug, en nu wilde ik vragen of gij tevreden over me zijt." „Dat ben ik, Arjaan, je hebt meer dan je kost verdiend en je krijgt trouwens ook nog een zakduitje als ik straks terug kom van het kantoor. Ik reken er op, dat je vannacht nog op de Bato blijft, als je dat goed vindt." „Laat dat zakduitje maar rusten, maar onze afspraak in Terneuzen was, dat ik mee zou varen naar Vlissingen, en als we daar in de haven lagen, zou den we nog eens praten over mijn voor stel om bij U als knecht te varen. Thans herhaal ik mijn voorstel en waarom zoud U het afwijzen, U kunt er toch nooit kwaad bij Rudeman schudde het hoofd en zei: „Wat mij betreft, Arjaan, kan ik er geen kwaad bij, maar voor jou is het een geheel ander geval. Nu ben je na tuurlijk nog vreemd op de binnenvaart maar als je een maand bij me aan boord blijft, ben je als volslagen schippers- knecht het volle loon waard, en dat kan ik je niet geven. Bovendien is er nog iets. Het ligt nu eenmaal in mijn ka rakter, dat ik mij spoedig hecht aan mensen, met wie ik dagelijks omga, en ik zou het buitengewoon onprettig vin den, als je na een paar maanden mij weer moest verlaten. Ik heb in het leven vaak genoeg de diepe smart van 't scheiden leren ken nen, en al heeft mijn God, op Wie ik betrouw, mij steeds de last helpen dra gen en mij vrede in mijn ziel geschon ken, toch doet vaak de herinnering nog pijn. En toen je mij in de herberg van Joris Bekkers aansprak, moest ik da delijk denken aan mijn jongste zoon, die het langst bij mij aan boord geweest is. Je hebt veel van hem weg, wat hou ding en gestalte betreft, en toen je van nacht met mij op de Schelde was, en ik je door het gangboord zag lopen of bij de fok staan, was het mij soms te moede, alsof mijn eigen jongen weer op de schuit was.neen Arjaan, laten we van weerskanten geen domme din gen doen, die toch op teleurstelling moeten uitlopen. Deze nacht blijf je nog bij mij aan boord, maar morgenochtend gaan onze wegen uit elkaar; er zit niets anders op." Adriaan Nitzema was van een ander gevoelen en juist datgene, waarvoor de oude man vreesde, was het, dat de ma troos aantrok. Gepasseerde nacht had hij de schipper verteld van zijn jeugd en zijn jongensjaren, die hij doorbracht op de hoeve van Jauk Nitzema. Maar ook, dat niets hem daar meer aantrok. nu moeder gestorven was. En was hij hier eigenlijk niet op zijn plaats Kon hij zich hier niet nuttig maken, en bo vendien een nieuw tehuis vinden „Laat dit het laatste woord niet zijn, schipper Rudeman. Mag ik mijn hart eens uitspreken Na een toestemmend knikje ging hij voort: „Als twee mannen een overeen komst sluiten, zal die allicht goed van stapel lopen, als beider belangen er mee gediend worden, en in dit geval wordt ongetwijfeld ons beider belang gediend, als gij op mijn goed en weloverdacht voorstel wilt ingaan. Van de eigenlijke binnenvaart heb ik uit de aard der zaak nog weinig verstand, maar uit hetgeen ik heb opgevangen, begrijp ik heel goed, dat op een vaartuig als dit, en in deze tijd, heel goed een boterham te verdie nen is als het behoorlijk bemand en goed onderhouden wordt." Even zweeg Adriaan Nitzema en de schipper antwoordde: „Daar heb je vol komen gelijk in, maar. „Welnu", viel de Fries de oude man in de rede, „dan zijn we immers klaar; ik blijf aan boord, zoals uw eigen zoon eens bij u was. Ili heb niemand op de wereld, die iets om mij geeft, en ga ik weer naar zee, dan komt er niet veel van mij terecht, dat voel ik wel. Houd mij bij U, schipper Rudeman, laat mij met U varen, en als wij samen op de Bato zijn, behoeft ge geen zeil te ber gen, al krullen de schuimkoppen op de golven." Terwijl Adriaan Nitzema zo sprak, keek. de oude schipper hem weer met zijn vaste scherpe blik in de ogen en toen de jonge man zweeg, bleef het een ogenblik zó stil in het achteronder, dat m.en het water van de opkomende vloed hoorde kabbelen en schuren langs boord en kiel. Door de kleine raampjes rechts en links van het roer vielen de zonnestra len naar binnen en vulden het achter onder met licht en glans. „Al blijf ik er bij, dat er veel kans bestaat, dat het op een teleurstelling zal uitlopen, geloof ik toch, dat ik thans je voorstel, om bij mij te blijven, niet zonder meer mag afwijzen. Versta mij goed, Arjaan, het ligt niet in mijn be doeling je langer vast te houden, dan je zelf wilt. Zodra de lust in je op komt om een voordeliger werkkring te zoeken, zeg het mij dan eerlijk en we zullen als goede vrienden scheiden." Nu sprong Adriaan Nitzema op van de bank, en de harde hand van de oude varensman met vaste greep in de zijne drukkend zei hij: „Van dit besluit zult ge nooit berouw hebben, schipper Rudeman; ik zal voor U werken alsof ik uw eigen zoon was en gij zult mij leren varen op de Zeeuwse stromen en langs de Zeeuwse kust, waar eens mijn eigen vader voer." De zomer was voorbij en ruwe na- jaarsstormen hadden de gele bladeres van de reusachtige oude linde gerukt die in zonnige dagen zulk een heerlijke schaduw wierp op het terras voor huize Renata, waar Andries de Gorter zo dik wijls, op de fraai gebeeldhouwde bant zittend, zijn pijp rookte. 't Was in het begin van novembö en een frisse Noordwestenwind had 4' lucht schoongeveegd. Nu scheen de zon helder aan een blauwe hemel. Aan zijn grote schrijftafel vlak bi' het raam zat de heer De Gorter, en zi.in magere, gespierde hand, die in ziJ" jeugd bij storm en noodweer met ijz^' ren greep de roerpen van de Vuurpiv placht te omklemmen, voerde thans tie ganzenveer. Behalve in Veere, waai dicht bij de haven een kantoor van a( heer De Gorter gevestigd was, had hiJ ook een kantoor te Vlissingen, niaaj hier liepen alle draden samen van h^' scheepvaartsbedrijf, dat Andries Gorter in de loop der jaren had opg«' voerd tot een zeer winstgevende on dei- neming. (Wordt vervolg^l'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2