r Brand verwoestte landbouw schuur te Nieuwe Tonge De conjunctuur- ontwikkeling Portretwerk Opening van de 4e Deltabeurs te Oude Tonge Plaatselijk Nieuws 70 jaar Sempre Crescendo Eisenhower 2 sepiennber in Parijs Een onverkwikkelijke geschiedenis 32e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond reportages FOTO ROTSMA Burgem. W. v. d. Harst verrichtte de plechtigheid In memoriam JOOST BOETER Cz. Centrale Veiling lEiddelharnis Dinsdag 1 september 1959 No. 282i PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De laatste tijd hebben we van onze lezers nogal aandacht gevraagd voor onderwerpen op het gebied van de eco nomie. Hoewel dit in menig opzicht een nogal ingewikkelde materie is, waar de doorsnee-staatsburger weinig van be grijpt, gaat ze tenslotte toch een ieder aan, omdat wij er direct bij betrokken zijn wat betreft lonen, prijzen, belastin gen, werkgelegenheid enz. Daarom wil len we dimaal nog eens een onderwerp op dit terrein aan de orde stellen en iets zeggen over conjunctuur en de mq- gelijkheid van haar beheersing. Onder conjunctuur verstaat men in de economie een min of meer regelma tige afwisseling van perioden van op gaande en neergaande algemene wel vaart, van voorspoed en achteruitgang, van ups en downs. Het economisch pro ces verloopt niet volgens een rechte lijn, het is niet statisch, maar dyna misch, er is een golfbeweging in de ontwikkeling. Af en toe schijnt het maatschappelijk mechanisme vast te lopen en treedt er met een zekere re gelmaat een ordeverstoring op. In een vrije economie zijn er nu eenmaal steeds schommelingen in de produktie, de afzet en het verbruik, in de markt verhoudingen dus. Gedeeltelijk is dit het resultaat van zuiver economische werkingen, maar de afwijkingen worden toch vooral veroorzaakt door psycholo gische omstandigheden. Conjunctuur schommelingen zijn onverbrekelijk ver bonden aan elke economie, die zich hoofdzakelijk in vrijheid ontwikkelt. In een communistische economie zoals in Rusland komen ze niet voor, althans niet zolang deze een schaar-ste-econo- mie zal zijn, omdat .>deze autoritair ge leid wordt en alle massapsychologische invloeden kunnen worden uitgescha keld. Hoe vrijer een economie is, hoe meer conjunctuurbeweging erin voor komt, zodat het grote probleem is, welk minimum aan overheidsingrijpen nodig is om de conjunctuurschommeling bin nen bepaalde perken te houden. Wan neer de conjunctuurcyclus in een de pressie terechtkomt, betekent dit voor het hele volk een grote ellende, die zich vooral openbaart in werkloosheid en al lerlei financiële moeilijkheden, De eco nomen en politici streven er dus naar door een geëigend beleid voorwaarden te scheppen voor een min of meer sta biele welvaart. Men neemt aan, dat een conjunctuur golf een duur heeft van 7 tot 11 jaar. Laten we beginnen met de top: de hoogconjunctuur. Er is dan volop werk, de lonen stijgen, ook de prijzen gaan omhoog, er treedt een stille inflatie op en men leeft in een schijnwelvaart. De produktie is hoog, de consumptie even eens, de betalingsbalans is door de hoge export gunstig, er wordt zeer veel ge ïnvesteerd en de aandelenkoersen stij gen. De economie raakt overspannen en op een gegeven moment komt de crisis: de koersen van de aandelen dalen snel, de kooplust houdt op, daardoor dalen de prijzen, de handel lijdt grote verlie zen, vooral op voorraden, de produktie stagneert en moet verminderen, maar daardoor ontstaat werkloosheid, het krediet wordt ingekrompen, rente en lonen dalen, de investeringen worden gestaakt, omdat men pessimistisch is aangaande de toekomst, de lonen moe ten naar beneden en de koopkracht daalt. Zo komt men in een depressie, die jaren kan duren. Men denke slechts aan de periode, die in 1929 met de grote crisis inzette. De wereldhandel kromp toen in tot op een derde. In ons land steeg de werkloosheid tot 480.000 of nVo in 1936. Er heerst in zo'n periode een algemene lusteloosheid. Er zijn nog goederen genoeg, maar er is geen koop kracht, dus ontstaat er deflatie. Menige Kaak of bedrijf gaat failliet en velen leven op de rand van het bestaansmi nimum. En dan komt langzamerhand het herstel. Er komt meer vraag naar goederen, het produktieapparaat wordt uitgebreid, men gaat weer investeren, de banken scheppen meer krediet, de werkloosheid vermindert, het optimis me breekt zich weer baan de koopkracht neemt toe, de aandelenkoersen stijgen. En na enige tijd bevindt de economie zich weer in een toestand van hoogcon junctuur: er is volop werk, alle arbei ders zijn vrijwel ingeschakeld, de lonen en prijzen gaan weer omhoog enz. De kringloop begint weer van voren afaan. De moeilijkheid is nu om op het juiste moment doeltreffende maatregelen te nemen om de overspanning in de hoog conjunctuur, waardoor de crisis ver oorzaakt, te voorkomen. Dit is van het aUerhoogste belang, want als de crisis er eenmaal is, is ze zeer moeilijk' om te buigen. Alleen de regering kan na tuurlijk efficiënt ingrijpen door een weloverwogen complex van maatrege len: zij kan maatregelen nemen op het gebied van lonen en prijzen, investe ringsbeperking of verruiming, openbare werkenpolitiek ter bestrijding van de werkloosheid enz. Men heeft na de laat ste oorlog deze problemen grondig be studeerd en men is tot bepaalde con clusies gekomen, maar een afdoende oplossing is nog steeds niet gevonden. Deze studie heeft als kern de vraag: is het mogelijk de conjunctuurlijn te sta biliseren Een integrale stabilisatie is niet mogelijk. Wel kunnen door finan ciële en economische maatregelen de golfbewegingen worden verkleind, maar aangezien crises dikwijls internationaal zijn en via de betalingsbalans doordrin gen in de nationale economieën, is zulk een crisis niet geheel op nationale basis op te lossen. Men is tot de conclusie gekomen, dat bij hoogconjunctuur de geldcirculatie moet worden ingekrom pen om overdreven consumptie te be perken en eveneens de investeringen teneinde de produktie niet te overspan nen, terwijl bij een economische neer gang beide moeten worden uitgebreid. Zo moeten ook in verband daarmee bij opgang de belastingen worden verhoogd en bij een depressie verlaagd, dus juist andersom als men vroeger deed. In overeenstemming daarmee moeten in tijden van hoogconjunctuur overschot ten op de begroting worden gekweekt om de tekorten in tijden van depressie op te vangen. Men moet ^us anti-cy clisch werken, d.w.z. tegefl de golfbe weging in. In 'Se jaren 1953 tot '56 zaten we in een periode van hoogconjunctuur met veel te sterke investeringen van over heid en bedi^ijven en veel te hoge con sumptie. Daardoor werd de invoer te groot met als gevolg een sterk negatieve betalingsbalans en wantrouwen in onze valuta. Bovendien werden de lonen te sterk opgevoerd. Resultaat: nadering van een crisis. Remedie: bestedingsbe perking. Door allerlei maatregelen wer den de investeringen en de consumptie beperkt en de regering slaagde erin, de dreigende crisis de kop in te drukken. Minister De Pous constateerde echter in juli j.l,, dat de conjunctuurontwikke- ling thans zo snel verloopt, dat er nu alweer een gevaar is voor overbeste- ding. Hij meende, dat het huidige con junctuurbeeld merkwaardig veel lijkt op dat van 1954/'55. Consumptie en in vesteringen stijgen weer snel, de invoer idem, de produktie blijft achter, de be talingsbalans wordt slechter. Daarom vreest hij, dat 1960 een kritiek jaar zal zijn. De maatregelen, die de regering neemt en waarover de miljardennota wel meer licht zal geven, dienen we dan ook te bezien in het kader van deze visie op de huidige economische situa tie. Prima en niet te evenaren Men schrijft ons: Dit is het middelpunt van het mu ziekfestival en taptoe te Middelharnis op zaterdag 5 september a.s. De geschiedenis van „Sempre-Cres- cendo" over deze 70 jaar zou een krant kunnen vullen, maar dit te doen is on nodig. Ieder weet wat „Sempre Cres cendo" in die periode voor Middelhar nis en Sommelsdijk heeft betekend. Hoe men „de muziek" ook bekijkt, allen zullen het er over eens zijn dat zij in het plaatselijk leven een onmisbare rol speelt» Wanneer mogelijk heeft Sempre elk jubileum me,t een bijzondere gebeurte nis geaccentueerd. Het 10-jarig bestaan werd feestelijk gevierd. Het 25-jarig jubileum viel helaas in de mobilisatie '14-'18. Met het 40-jarig bestaan intro duceerde Sempre de Kon. Mil. Kapel op Flakkee. Het 50-jarig bestaan in 1939 werd op bescheiden voet herdacht omdat het weer mobilisatie was. Maar met het 60-jarig jubileum werd de schade inge haald. Voor de tweede maal een concert van de Kon. Mil. Kapel, met de andere dag een Federatief Concours en nog een huldigingsavond in de veilinghal. Toen was het, als de kroon op het werk, dat „Sempre Crescendo" het praedikaat „Koninklijk" werd verleend. En nu het 70-jarig jubileum. Dit wordt gevierd geheel in het teken van de muziek, met een Muziekfestival en Taptoe. Wie dezer dagen over het Beneden Zandpad komt te Middelharnis, kan het zien. Er wordt reeds gewerkt aan ver lichting en versiering en ver klinken 's avonds de trommen en muziekintru- menten by de oefeningen ter voorbe reiding van de door Sempre uit te voe ren Taptoe. Maar ook in andere gemeenten is men bezig. Alle corpsen willen hun bes te beentje voor zetten. Daarom, dit mu ziekfestival belooft iets. Vooral voor de muziekliefhebber. De dirigenten, van Balen, de Bonte, Vernooijs en Willemse hebben allen hun sporen op het ter rein van de muziek reeds verdiend, dus zal men zeer zeker kunnen genieten van goede muziek, welke zal klinken uit de muziektent op het Boumanplein. En 's avonds zal „Sempre-Crescendo" het geheel besluiten met een muzikale show en taptoe. Onder het licht van vele schijnwerpers uit te voeren op het plein der O.L. school. Dit wordt een spel van klank, kleur en licht, dat on getwijfeld velen zal trekken en ieder zal boeien. Zo hoopt „Sempre Crescendo" haar 70-jarig bestaan te herdenken, te mid den van de burgerij en samen met de bevriende muziekcorpsen. Hopenlijk marcheren deze corpsen onder het vrolijk wapperend rood-wit- blauw van de vele, ter ere van dit ju bileum uitgestoken vlaggen, omdat het zaterdag a.s. een blijde dag .is. Voor Middelharnis-Sommelsdijk en voor de Koninklijke Fanfare „Sempre-Crescen do." Onder grote belangstelling is hedenmiddag 2 uur de Deltabeurs te Oude Tonge geopend. Er waren met het bestuur vele genodigden en er was een feestelijke stemming, waartoe het prach,tige septemberweer meewerkte. De ope ning was toebetrouwd aan burgemeester W. M. v. d. Harst, die deze vereren de taak gaarne op zich nam. Wij waren' nog juist in staat, vóór het afdrukken van ons blad de rede van de burgemeester in ons blad op te nemen. Op de beurs zelf en op de Jaarmarkt komen we in ons vrijdagnummer terug. Burgemeester van der Harst sprak bij de opening ongeveer als volgt: Mijnheer de voorzitter. Namens het gemeentebestuur van Oude Tonge heet ik U en de leden van de organisatiecommissie, zomede de standhouders van harte welkom op de vierde Deltabeurs. De tot mij en mijn echtgenote ge richte uitnodiging om de plechtige ope ning daarvan te verrichten, stellen wij zeer op prijs. Uw besluit om de Delta beurs ditmaal in Oude Tonge te houden is bij de inwoners met grote voldoening ontvangen. Daaruit zijn zelfs aanstonds andere initiatieven voortgekomen waar op ik nog nader terugkom. Ik hoop, dat de organisatie-commissie door het oog te laten vallen op Oude' Tonge, een gelukkige greep heeft ge daan. In 1956 werd de eerst Deltabeurs ge houden, waarbij het ging om de vraag i of zulks in een behoefte voorzag. Maar dat is toen overduidelijk gebleken. De bewoners van ons eiland willen graag op de hoogte blijven met het aller nieuwste, met hetgeen hier geprodu ceerd wordt en met hetgeen wordt ge ïmporteerd van het vasteland en uit het buitenland. Een bezoek aan de Delta beurs in de eigen omgeving bracht de wetenschap, dat vele nuttige zaken, die men veraf waande, dichtbij tegen con currerende prijzen verkrijgbaar zijij. Het verschafte de huismoeders het in zicht, dat men niet op het jaarlijkse uitstapje naar Rotterdam behoefde te wachen. Het bracht de winkelier een stapje dichter bij de klant, kortom: dé Deltabeurs versterkte de gemeenschap. Nu weet ik wel, zo langzamerhand, dat de zakenmensen bij zulke gelegen-, heid niet over één nacht ijs gaan. De organisatiecommissie, mijnheer de voor zitter, moet er voortdurend op uit zijn om bij iedere nieuwe Deltabeurs de meest gunstige factoren te combineren. De vestigingskeuze b.v. wordt bepaald door het antwoord op de'vraag: waar kunnen wij de grootste belangstelling en de grootste omzet verenigen met de laagste kosten, nietwaar Dit heeft Oude Tonge heel goed be grepen. Men wil permitteer mij deze openhartigheid voorzitter het graag zo zien, dat uw orgariisatiecommissie bij die eerste drie Deltabeurzen de kat eens uit de boom heeft willen kijken en dat die kat nu in Oude Tonge uit die boom komt en daar blijft. Niet in de zak, maar in de mand. Een kat komt pas uit een boom, wanneer er geen ge varen of risico's te duchten zijn en hij zich verzekerd weet van een goed te huis met een gevulde etensbak. Daar gaat het in zekere zin bij de Deltabeurs ook om. Het gemeentebestuur kan natuurlijk niet alles, maar het kan wel zorgen voor een goede ontvangst en een goede huisvesting en voor gunstige voorwaar den. U krijgt de grond beschikbaar, U krijgt alle mogelijke medewerking en zoveel mogelijk faciliteiten. Daar hou den wij in Oude Tonge van. Niet eerste een hele tijd zeuren over formele zaken. maar meteen spijkers met koppen slaan. Het de mensen goed naar de zin maken. Een bezoek aan Oude Tonge moet pret tige herinneringen geven. Straks is de Grevelingendam klaar. Dat duurt nog maar enkele jaren. Dan komt ook Schouwen en Duiveland in Oude Tonge kijken. Dat is het dichtste bij. Dan moet er ook wat te zien zijn. Vandaar ook het initiatief om de Jaarmarkt te doen herleven in september, elk jaar weer. Ook dit initiatief heeft aangeslagen en tot de verbeelding gesproken. Alle be schikbare plaatsen zijn volgeboekt. Del tabeurs en Jaarmarkt gezamenlijk is een spectaculaire zaak, die aandacht trekt. Dit samengaan getuigt van durf en aanpak. Daar zit service en klanten binding in en de wil om bij te blijven en met de tijd mee te gaan. De extra-service, die Oude Tonge geeft is de jaarmarkt, waarvan de twee de dag valt op de toch reeds drukbe zochte wekelijkse vrijdagbeurs. Mijnheer de voorzitter, er moeten veel mensen komen. Dat heeft de Delta beurs nodig. Ik zeg U dank voor de ten behoeve van de tentoonstelling van fo to's uit het gemeentearchief royaal af gestane ruimte. Met de wens, dat deze Deltabeurs een groot succes moge worden, verklaar ik haar voor geopend. MIDDELHARNIS Geen toezicht meer op het zwemmen. Van gemeentewege wordt ons bericht dat na zaterdag 5 september a.s. geen, toezicht meer op het zwemmen zal ge houden worden aan het Havenhoofd. De ouders gelieven hiermede rekening te houden. DIEKHUUSNIEÜWS Men schrijft ons: Nu -de scholen begonnen zijn willen we oolc de Diekhuusclubs weer starten. Komende week beginnen de muziek- clubs; maandag 7 sept. de eerste clubs. De oude clubs gaan, behalve als ze van dhr. Bernard hierover bericht hebben gehad, op dezelfde tijden verder. Als zich voldoende nieuwe leden mel den komen er 2 nieuwe clubs voor be ginners: één voor blokfluiters, één voor mandoline- of guitaarspelers. Jullie moeten je daarvoor deze week bü dhr. Berna'rd (Chr. de Vrieslaan 21) opgeven. De handenarbeidclubs starten een week later. Toch moeten jullie je deze week al opgeven. Je kunt op het Diek- huus terecht: woensdag-, donderdag- en vrijdagmiddag van 3-5 uur. Voor de clubs beginnen krijg je dan een briefje thuis waarop staat in welke club je terecht bent gekomen en wanneer je club bij elkaar komt. Komen jullie ook even langs als je vorig jaar al op club zat Je kunt dan zeggen welke clubdag je het beste uit komt en wij weten zeker dat je weer meedoet. Op 2 september zal President Eisenhower in Parijs aankomen. Enige uren na aankomst zal hij voor het stadhuis 'een redevoering houden, waartoe een speciaal bordes is aangelegd. Werklieden leggen de laatste hand. Zaterdagmorgen om ongeveer kwart over tien, brak er brand uit in de ka pitale landbouwschuur van de heer K. C. van Loon aan de Battenoordseweg onder de gemeente Nieuwe Tonge. Di rect werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was, evenals de buurtbrandweer van Battenoord. De schuur stond toen echter al geheel in lichterlaaie. Men had nog juist een tractor naar buiten kunnen rijden, maar meerdere andere landbouwmachines en werktui gen gingen verloren, evenals een aan zienlijk deel van de oogst van deze zomer, die er in was opgeslagen( als mede vele pakken stro, hooi en een hoeveelheid aardappelen. De brandweer stond voor een gro te moeilijkheid; alle sloten in de om geving van de boerderij stonden droog, een vijver votf» het woonhuis bevatte slechts een weinigje water. De brandweèrkorpserl van Oude Ton ge en Sommelsdijk werden te hulp ge roepen en toen deze waren gearriveerd kon men eerst behoorlijk de brand aan pakken. Drie spuiten werden ip. aan- jaagverband achter elkaar gezet en men kon toen water putten uit de Ha venweg van Battenoord, ongeveer een kilometer van de brand verwijderd. De schuur, die nog slechts 4 jaar oud was, werd volledig een prooi van MIDDELHARNIS In de ouderdom vans 88 jaar is heden dinsdagmorgen ongeveer 8 uur overle den, de heer Joost Boeter Cz., wonende aan het Vingerling alhier. De heer Boeter was een krachtige en ook statige figuur die een hoge leeftijd heeft mogen bereiken. Zondag j.l. is hij nog buiten de deur geweest; hoewel zijn krachten afnemende waren. Sinds jaren was hij zeer slecht van gezicht en ook tamelijk doof geworden. Maar hij inte resseerde zich tot het laatst toe voor al les, wat om hem heen gebeurde. In zijn leven is hij een actief bouwer en aannemer geweest. In samenwerking met andere aannemers, o.m. de heren Stapel en Kroos, heeft hij veel gebouwd. De bouwerij ging vroeger geheel an ders dan thans, men werkte op eigen initiatief en risico op verhuur of ver koop. De Eendrachtstraat is er nog een bewijs van. Door hem is naar wij me nen te weten ook de Ambachtsschool gebouwd en het station van de R.T.M. (dat nu wordt afgebroken) en heeft hij medegebouwd aan de wederopbouw van de Herv. kerk na de eerste brand. Het was een man met èen helder ver stand, een prima zakenman, die tot op het laatst oog had voor de nieuwe tijd. Begrijpelijk dat deze man als voor aanstaand figuur buiten zijn beroep be trokken werd in verschillende gemeen telijke en andere funkties; zo was hij 27 jaar lang lid van de kerkeraad (van 1900-1927) als diaken; regent van het Burgerl. Weeshuis tot de opheffing (van 1932-'50) lid van de gemeenteraad in de periode 1935-1939; jarenlang was hij be stuurslid van de Ambachtsschool en bijna 40 jaar (tot 1947) bestuurslid van de kolenbond „Ons Belang." Het stoffelijk overschot van de over ledene zal vrijdagmiddag a.s. op „Vre derust" te Middelharnis worden ter aarde besteld. Met hem is een van de oudste figuren en tevens een zeer ge acht en gezien burger uit onze gemeen te heengegaan. Ulenveiling van dinsdag 1 sept. 1959. Middel f 18,12 17,73; drielingen 18,01; picklers 19,65; pootuien 18,49 18,20 Bovenmaatse plantuitjes: Stuttgarter 23,82; Rijnsburger 23,26. Totale aanvoer 78.500 kg. Drie brandweerkorpsen en een jeugdkorps hadden zaterdagmor gen de handen vol aan het be strijden van de brand in een grote landbouwschuur te Nieuwe Tonge en zij konden, mede ten gevolge van gebrek aan water, niet verhinderen dat het gebouw met een kostbare inhoud geheel verloren ging. de vlammen. Het dak, dat op nemaho- spanten was gebouwd, stortte in en la ter moest de brandweer overgaan tot het omver halen van de muren, daar deze op wankelen stonden en brand weerlieden dreigden te verpletteren. Ook jeugdkorps ingezet Behalve genoemde drie brandweren maakte ook het jeugdkorps van de Nieuwe Tongse brandweer zich ver dienstelijk; de jongens sleepten emmers water aan om nevenbrandjes te blussen, hielpen bij het aanvoeren van materia len enz. Gelukkig stond het woonhuis een tiental meters van de schuur verwij derd en voerde de sterke noordelijke wind de vlammen en vonken er langs. Veiligheidshalve werd toch het meren deel van de inboedel uit de woning ge haald. Schade van betekenis liep het huis echter niet op. Een kwartiertje voordat de brand ontdekt werd, was de heer van Loon nog in de schuur geweest en had hij er zijn rijwiel in geplaatst. Vermoed wordt, dat kortsluiting in de zich ach terin het gebouw bevindende elektrische leiding oorzaak van de brand is ge weest. De eigenaar was tegen brand verze kerd. NED. HERV. KERK Naar „De Rotterdammer" van maan dag 31 aug. mededeelde, zou op zondag 30 aug., de Ned. Herv. predikant van Rijssen ds. E. F. Vergunst een tweetal vakantie-beurten waarnemen om ds. J. H. Mulder, pred. te Rotterdam-Charlois. Een uitzonderlijk groot aantal kerk gangers was opgekomen om deze, ter goeder naam en faam bekend staande Hervormde predikant te beluisteren. Niet ds. Vergunst echter trad op, maar de Vlaardingse emeritus predikant ds. G. Strookappe, iemand van geheel an dere richting. Honderden kerkgangers stroomden daarop de kerk uit, zowel vóór als tijdens de dienst. In strijd met de waarheid werd voor de dienst be kend gemaakt, dat ds. Vergunst ver hinderd was. Dit was niet waar Maar vrijdag j.l. heeft ds. Vergunst een brief ontvangen van de kerkeraad, waarin deze hem mededeelde, dat hij niet behoefde te ko men, omdat de wijkkerkeraden niet in zijn komst gekend waren. Juridisch moet een predikant, volgens de kerkorde overleg plegen met zijn kerkeraad, wanneer hij zich door een andere voorganger laat vervangen, doch in de praktijk worden dergelijke dien sten altijd aan de predikant zelf over gelaten. De wijkkerkeraden van het Zuidplein en de Morgensterkerk waren echter blijkbaar in dit geval zó beducht, dat zij door een gereformeerde prediking zou den bedorven worden, dat men het durfde bestaan op het laatste moment "deze Hervormde predikant uit de Her vormde kerk te weren. Het is wel weer een heel sprekend be wijs, wat degenen die naar Schrift en Belijdenis wensen te spreken en te han delen te wachten hebben van de mid den-orthodoxe meerderheid in de kerk. Zij zijn alleen goed genoeg om mee te offeren. In Rotterdam heerst grote ver ontwaardiging over deze gang van za ken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1