EiiAnoEn-niEuws Commissaris van de Koningin bezocht Stad a. 't Haringvliet r Buitenland Grote interesse voor het leven en het werk van de bevolking V. Twiniig jaar geleden MAAK NET BABY'S UITZET COMPLEET BABYSET Nog witter. stralend wit... zo ^^^M^^m^^^^^^Ê 3e blad Vrijdag 28 augustus 1959 No. 2822 Autoverzekering DE VOOGD'S Assurantiekantoor Telef. 2449 Middelharnis ''^tV^iUMldjMU Kinderhoekje N.V. Slavenburg's Bank :S"%.'^| 'W f .^il f' 't f f' f f F ^M Centrale T'eiling mddelhamis De reis van Eisenhower De president van de Verenigde Staten is vóór het overleg met de Russische nremier Chroestsjow, vertroltken voor een bezoek aan West-Europa. Op dat bezoek wordt in de Westelijke hoofdste den op verschillende manieren gerea geerd Hoewel Eisenhower duidelijk heeft verklaard, dat hij straks tegen over Chroestsjow niet zal optreden als vertegenwoordiger van het Westen, voelt men het toch in de Europese hoofdsteden min of meer intuïtief aan: Over U en zonder U." De reis van Eisenhower ndar Europa, die bedoeld is om dit wantrouwen weg te nemen, 'al zeer waarschijnlijk dat wantrouwen nog doen groeien. Het Westen weet dan ook niet goed raad met de uitleg van Eisenhower's reis. In Londen is men nog het meest gematigd in z'n oordeel. Mac Millan gedraagt zich bij voorbaat als een sportief verliezer. De Fransen zijn minder tevreden en steken hun er gernis niet onder stoelen of banken. West-Duitsland koestert een groot wan trouwen jegens de toekomstige onder handelingen van de Grote Twee. Het is echter zeer de vraag of er reden is tot wantrouwen. Weliswaar is het be grijpelijk dat sommige West-Europese bondgenoten, zoals Engeland en Fran krijk, zich gepasseerd voelen bij het overleg. Maar men mag zeker niet ver wachten dat Eisenhower een eventuele overeenkomst met de Russen duurder zal willen betalen dan z'n bondgenoten. Terecht hebben de Amerikanen laten doorschemeren dat het niet aangaat, het land dat voor het grootste deel aan sprakelijk is voor de verdediging van het Westen, Amerika, de wet voor te schrijven. Bovendien kan niemand met zekerheid, zelfs niet met waarschijnlijk heid zeggen dat-het de bedoeling van Amerika is, zich van z'n bondgenoten te distantieëren. Er zal wel geen direc te verandering komen in de Ameri kaanse politiek, waarschijnlijk wel in de methode, hoewel vorm en inhoud hier mogelijk te scheiden zijn. Amerika zal nooit dulden dat Rusland z'n in vloedssfeer uitbreidt of zijn machtspo sitie in Europa versterkt. Mogen we president Eisenhower ge loven en om welke reden zouden we de waarheid van zijn woorden in twijfel trekken? dan is het enige doel van zijn reis naar West-Europa de bondge noten te verzekeren, dat Amerika op de bres blijft staan voor een eerlijk en rechtvaardige vrede en om hun te be leven dat Amerika elke vorm van agressie zonodig met geweld zal keren. De president heeft zich blijkbaar tot taak gesteld de Europese bondgenoten te winnen voor een krachtig en eensge zind beleid. De Russen mogen in geen geval denken, dat zij op militair ter rein de meerderen van de Verenigde Staten zijn. Als Chroestsjow er bij de komende besprekingen van zou uitgaan dat hij Amerika gemakkelijk de baas kan, zou hij daardoor een politiek kun nen gaan voeren, die voor de wereld noodlottige gevolgen kan hebben. Chroestsjow in Jalta Van beide zijden bereidt men zich voor op de grote ontmoeting, want ter wijl Eisenhower op reis is naar Europa, bevindt de Russische premier zich met vakantie in Jalta, waar hij gesprekken voert met enkele politici uit de satel- lietlanden, zoals Buiten-Mongolië, Tsje- cho-Slowakije en Oost-Duitsland. In Moskou waren de meningen nogal verdeeld, wat betreft de plannen van Chroestsjow, waarmee hij naar Ameri ka reist en de eventuele voorstellen die hij daar zal doen. De oude begrippen zijn weer te voorschijn gekomen, zoals vreedzame coëxistentie, ontspanning en vrede, maar steeds is gebleken dat men achter het IJzeren Gordijn een andere uitleg aan deze woorden geeft dan in het Westen en zelfs hier is men het over hun betekenis niet altijd eens. Eisenhower en Chroestsjow kunnen nu wel over wat abstracte dingen gaan praten, maar het lijkt ons toe, dat zij de wereldproblemen daarmee niet op lossen. Zal het over iets concreets gaan, dan zal allereerst wel de kwestie-Ber- lijn ter sprake komen, waardoor immers de hele politieke beweging is ontketend. Het gaat de Russen niet zozeer om Ber lijn als stad, waarin ze kunnen heersen, het gaat hun om Berlijn als prestige kwestie, waardoor ze hun invloed in de wereldpolitiek kunnen vergroten. U ontvangt bij uw opdracht di rect ingaande dekking, bij schade directe regeling, alleen bij (Buiten verantwoordelijkheid der red.) Zeer geachte redactie Zoudt U onderstaande in uw blad willen opnemen. Toen wij dezer dagen in de gemeente Ouddorp Z.H. met vakantie waren is het ons opgevallen dat er door het mo torrijdend publiek op zeer onverant woordelijke wijze wordt gereden, ja zelfs zo, dat men als wandelaar geregeld in gevaar verkeert. Dikwijls is raen verplicht een goed heenkomen te zoe ken in de berm van de weg, wil men niet in het ziekenhuis terecht komen. Onze vraag is, is daar niets tegen te doen Ja, is daar nu niets tegen te doen dat bijna avond aan avond een aantal jongelui gezeten op «bromfietsen verkapte wedstrijden houden in de Ring van het dorp. Men is er op uit hoe meer lawaai te maken, hoe beter het is. En dat niet alleen, men overtreedt zeer zeker de snelheid waarmede met zijn voertuig mag worden gereden. Heeft de politie hier geen taak M.i.z. wel. Zou het ook eens geen tijd, ja hoog tijd worden, dat de politie intensiever toeziet en krachtdadiger optreedt op de zaterdagavond, wanneer jongelui de veiligheid op het dorp in gevaar bren gen met hun bromfietsen. J.l. zaterdag is het gebeurd, dat zich te omstreeks 12 uur 's nachts een aantal bromfiets berijders verzamelden in de buurt van het gemeentehuis en op commando de motoren van hun bromfietsen aansloe gen zo dat de nachtrust op een afschu welijke manier werd verstoord. Daarna werd een wedstrijd georganiseerd rond het dorp, is dat nu geoorloofd of leeft men in Ouddorp geheel buiten de wet Of schiet de politie hier schromelijk te kort in haar taak Een onderzoek zou op haar plaats zijn, opdat hierin gauw verandering kome. Dankend voor uw plaatsruimte. Een vakantieganger. (W.L.K.) Woensdag j.l. heeft de Commissaris der Koningin, in de provincie Zuid- Holland, mr. Klaasesz, vergezeld van zijn echtgenote en de kabinetchef de heer Sillevis, een werkbezoek gebracht aan de gemeente Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge. Reeds vroeg in de morgen was de vertegenwoordiger van de Koningin uit Wassenaar vertrokken; want om half elf des voormiddags had de ontvangst van het hoge gezelschap voor het raadhuis te Stad aan 't Haringvliet plaats. Burgemeester en mevr. van Hofwegen, met de beide wethouders maakten daar hun opwachting; ook was de jeugd van beide scho len aanwezig, die een ovatie brachten en een der leerlingen, Janne Marie de Bruyn (11 jaar) bood mevr. Klaasesz de Bruyne bloemen aan. Het gezelschap splitste zich in tweeën: de Commissaris begaf zich in de raadszaal en mevr. Klaasesz wandelde met mevr. van Hofwegen en mevr. v .d. Boogert door het dorp naar de Openbare School, om een leerlinge, die een drenkeling had gered te huldigen. De bevolking toonde voor dit hoge bezoek grote belangstelling, zij het dan meest door het vrouwelijk deel der gemeente, daar de mannen aan het werk waren. Van de openbare gebouwen en van vele huizen wapperde de driekleur. Openbare raadsvergadering De voltallige openbare raadsvergade ring, die door de Commissaris en de Kabinetchef werd bijgewoond, werd door burgemeester Chr. v. Hofwegen met gebed geopend. In zijn welkom tot de Commissaris zei de voorzitter, dat de ontvangst met enige schroom is te gemoet gezien, omdat Stad maar een eenvoudig dorp is. Spr. las uit de ge- schiedbeschrijving van v. d. Waal Vervoorn het gedeelte voor dat over Stad handelt, waar gesproken wordt van kleine huisjes en weinig geboomte. De Voorstraat is de voornaamste straat; het enige belangrijke gebouw wordt in het boek het raadhuis genoemd, al wordt dit dan wel als „onooglijk" ge kwalificeerd. Er staan echter mooie antieke stoelen in waarop U inmid dels zitting hebt genomen aldus de voorzitter en waarop het volgens de schrijver „aangenaam vertoeven" is. Het raadhuis is intussen niet veel, ver anderd, maar spr. wilde de gemeente lijke problemen niet op tafel brengen, maar dit aan de raadsleden overlaten. Dreigende schim van werkloosheid De heer Kreeft (Arb.) herinnerde aan de opening van het „Trefpunt" door de Commissaris, waar gezegd is, dat het met de uitvoering van de Deltawerken wel zou meevallen dat niet zoveel grond e.d. van de agrariërs zou teloor gaan. Hiermee is echter maar een klei ne groep gerustgesteld, aldus spreker; met de arbeidersbeweging staat het anders: de werkloosheid hangt weer als een dreigende schim over ons eiland Spr. noemde het een vicieuze cirkel: het een zit aan het andere vast. De vaste oeververbinding zal mogelijk klein-industrie brengen; al wordt nu de werkloosheid iets opgetrokken door het forensenwerk, het gevaar van migratie is aanwezig. Woningbouw en sanering van woningen hangt daar ook mee sa men; gelet op de laatste ministeriële circulaire moeten investeringen zoveel mogelijk beperkt. Het is geen probleem van seizoen-werkloosheid maar een struktuur-probleem, waarvoor spr. alle aandacht vroeg. Raadslidmaatschap De heer van Rumpt (A.R.) kon wel onderstrepen wat over de struktuele werkloosheid op het eiland gezegd was. Het draagt niet een locaal maar een nationaal karakter. Het is alles ook zo geheel anders dan vroeger aldus spr. het raadslidmaatschap is óók anders. De gemeente was vroeger meer auto noom; we worden nu meer van bovenaf geregeerd. We hebben nu struktuur- plannen die nationaal zijn; er wordt wel eens gesproken over devaluatie van het raadslidmaatschap, maar spr. meen de dat er thans meer van een raadslid Beste jongens en meisjes Nu moet ik nog altijd de oplossingen van de juli-raadsels een plaats geven. Nou, daar zal ik dan eerst maar aan beginnen. Hier zijn ze: OPLOSSINGEN I. Geneve, Frankrijk, Straatsburg, Fa- rel, Libertijnen, Institutie, Hogeschool. Het geslachte hart bied ilc ten offer aan II. III. WERELD G I D E O N DEL I L A VOLLER GANSER- STROOM J MUD DELEN B E M INDE JUL IMAAND ALMANAK KWART ONS D IV. 1. Gideons overwinning; 2. Elia bij de beek Krith; 3. Samgar de richter; 4. Simsons dood; 5. Absaloms dood; 6. Saul bij de waarzegster; 7. Dood van Ananias en Saffira; Kaïn doodt Abel; 9- Hamans uiteinde; 10. Laatste nacht van Belsazar. VAKANT I E AME RIK A KAMPEN ATLAS NEEN TON I A E BRIEVEN Aria van K. Ouddorp. Ja, dat vers "eb ik indertijd gemaakt. Vind je dat 20 knap Zingen jullie dat op school ™'in naanj heb je verkeerd gespeld, ™orJe rapport is voldoende, maar ™et rekenen kon je bijna niet over de «oot; net nog met de hakken er over. «eef dat vak nog eens een duwtje. ojaan van L. Dirksland. Dat snap ik. dat je het goed naar je zin had'bij je nichtje. Hebben jullie het ook over mij gehad Was het niet gevaarlijk om in de Maas te zwemmen Pas toch op, hoor Er verdrinken zo veel mensen. Je rapport is goed; als je het zo op de m.u.l.o. doet, dan heb ik er goede ver wachtingen van. Jaap T. Ouddorp. Had je niet veel zin om te schrijven Dat overkomt mij ook wel eens; vooral als er ander werk staat te wachten. En zo was het bij jou, want de konijnen moesten wachten op eten. Wat kunnen die dieren toch veel op. Kun je nogal wat voer te pakken krijgen Fijn zeg, dat de jonge hennen al leggen. Wat gaat alles toch vlug in zijn werk Jannie H. N.-Tonge. Duurde het lang eer je vakantie kreeg Je schrijft ten minste het woord „eindelijk". Dat komt omdat je er zo naar verlangde. En nu het echt vakantie is, vliegen de dagen verbazend vlug, nietwaar Je zul het wel naar je zin hebben bij de oma's Zal je er niet een beetje verwend wor den Je rapport is goed, hoor Sjaan T. Ouddorp. Wat weet jij veel van die kunstmatige ademhaling af Geen wonder dat jij je diploma gekre gen hebt. En voor het Veilig Verkeer ook al geslaagd Het is de moeite waard Je rapport is goed, dus ik merk, dat je op alle gebied je best doet. Wat zal je bruin worden, als je geregeld in de zon ligt. En de zon schijnt zo veel deze zo mer Adri H. N.-Tonge. Het was toch een mooi reisje, al was het niet zulk schit terend weer. Dat mooie weer is toch wel gekomen, maar je kan het treffen dat het een keertje een beetje buiig is. Toen je schreef had je nog niet veel gezwommen, maar die keertjes nadien zal je niet meer kunnen tellen, denk ik. Han van L. N.-Tonge. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Het is wel wat laat, maar toch goed gemeend, hoor De reis naar Zeeland is dus goed in de smaak gevallen, hoor ik. De plaatsen, die jullie bezocht hebben zijn bij mij goed bekend. Hebben jullie ook de toren beklommen Dan heb je een mooi vergezicht. Diny H. N.-Tonge. Was het jouw beurt om de oplossingen te schrijven Jij was dus de sekretaresse van jullie drieën. Je hebt het best gedaan, hoor Zodoende bleef er niet veel meer over om te schrijven. Je had al genoeg ge schreven. Maar wat er kwam was goed: een prachtig rapport Voor handwer ken had je zeker een best cijfer. Adri v. d. S. Sommelsdijk. Ik ben heel benieuwd hoe het nu met je gaat. Ben je de elfde nog terug gekomen Heeft het mogen helpen Sindsdien heb je nog veel kunnen rusten eer de school riep. Ik denk, dat ze allen blij waren toen je weer thuis kwam. Marijke van D. Zoetermeer. Heb jij zelf al een brief geschreven Maar kind, ik weet noggoed, dat je zusje schreef, dat je geboren was. Jij kan je woord al goed doen met een potlood en een stukje papier, hoor Het zal niet lang meer duren, als je het mag beleven of je gaat echt met ons meedoen. Leneke van S. O.-Tonge. Uit je brief merk ik wel, dat jij het in Sassenheim best naar je zin hebt gehad. Jammer dat je een bril moet dragen. Ben je het al gewend Was je niet een beetje bang toen je alleen op de tram moest wach ten Het duurde gelukkig niet zo lang. De tocht op de Kagerplassen zal wel mooi geweest zijn. En wat zeg je van de prijs Annie van D. Zoetermeer. Hartelijk welkom in ons midden Ik heb er uit jullie huisgezin al heel wat welkom geheten: viel de ene af, dan kwam er een ander voor in de plaats. Ik hoop, dat je het met genoegen zal doen. Leuk, dat je die raadselvriendinnetjes in Zee land ontmoette. Corrie W. Ouddorp. Maar kind, wat heb jij toch veel geschreven Er was ook zo veel te zeggen over de verjaar dag, hè En dan moest je ook nog iets uitleggen en daar heb je ook heel wat woorden voor nodig. Maar ik heb het gesnapt, hoor Er bleef haast geen plaats meer over voor je rapport, maar ik heb het toch nog gezien; het is goed, hoor EUle van D. Zoetermeer. Jij sluit deze week ons „hoekje". Het is weer genoeg voor ditmaal. Het zal wel een drukte geweest zijn bij opa. Is hij nog goed gezond Hij heeft nu de leeftijd van de sterken bereikt. Ik hoop voor hem en voor jullie, dat er nog verscheidene jaren mogen volgen. Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko. geëist wordt dan vroeger. Het is geen erezaak meer maar een ernstige zaak waarbij het nodig is dat studie gemaakt wordt van hetgeen om ons heen ge beurd. Het lijkt soms dat de nationale Plancommissie een weifelende houding aanneemt, dat men b.v. niet weet wat in 1970 zal gebeuren spreker zag er een zoeken in naar een nieuwe vormge ving en had er begrip voor. Geleide economie, waar spr. voorstander van is, wijst ook die kant heem In dit licht bezien kon men moeilijk vechten voor een eigen belastinggebied. Samenvoeging gemeenten Iets anders noemde spreker dat de nationale invloed van boven naar bene den werkt het kan ook van benedeïi naar boven. De meningen in de raad zijn verdeeld inzake de vorming van grotere eenheden op Flakkee samen voeging van gemeenten kan nodig zijn om van beneden op te bouwen. Het eiland is eigenlijk een „waterstaatkun dige eenheid", G. O. is een duidelijk afgerond geheel. Sommigen denken dat één gemeente (op het eiland) beter be stuurbaar zou zijn, anderen vinden het beter met 3 of 4. Het kwam er volgens spr. maar op aan of het bijdraagt tot de verheffing van ons land. Nederland is niet statisch maar dynamisch; spr. wilde ook in een kleine gemeente de nationale conjunctuur volgen. Tot slot wees spr. op de noodzaak van dorpssanering en gaf in overweging om te komen tot twee hoogbouw. Antwoord van de Commissaris Het deed de Commissaris genoegen nader kennis te maken met de gemeen te al was het niet de eerste keer dat hij er kwam. Hoe het in de toekomst het eiland en de gemeente zal vergaan was niet zo gemakkelijk te zeggen, vooral niet met wisselende regeringen. De ont wikkeling in het Westen, aan de Wa terweg, Westerschelde of Haringvliet, en of er in de omgeving Deltasteden komen, dit alles kan bepalen hoe Flak kee in de toekomst zal worden. Wat de her-indeling van gemeenten betreft voorzag spr. zeker niet, dat het één ge meente zal worden op het eiland; voor- hands zag hij de raadsleden nog dik wijls in de raadszaal. Spr. was het eens wat over het raadslidmaatschap was gezegd; op sociaal en economisch ge bied is er voldoende te doen ook al is er geen eigen belastinggebied. De voorzitter bracht dank voor het gesprokene; wat de woningbouw be treft drukte spreker zijn spijt uit dat er voor Stad geen enkele toewijzing was. Hierop zei de Commissaris dat de dir. generaal gisteren nog had gezegd, dat de woningnood in 5 jaar zou kun nen zijn opgeheven Daarna werd de zitting opgeheven en vertrok het gezelschap naar de nieuw bouw, waar een nieuwe woning van de heer J. du Pree in ogenschouw werd genomen. De commissaris werd de sleutel overhandigd, die van deze nog niet ingerichte woning de deur open de. Zeer belangstellend informeerde de Commissaris naar mevr. du Pree, die in het ziekenhuis heeft gelegen en voegde er de wens bij, dat ze samen veel genoegen in hun nieuwe huis zou den beleven. Cock Smits gehuldigd. Intussen had mevr. Klaasesz, verge zeld van de burgemeesterse en mevr. van den Boogert, echtgenote van de gemeentesecretaris eerst het wijkge- bouw van het Groene Kruis bezichtigd, waar zuster Sikkerman de dames op wachtte en rondleidde om vervolgens een bezoek te brengen aan het tijdelijk onderkomen van de beide laagste klas sen der openbare lagere school, waar mevr. Tanis-de Vos allerlei kon vertel len over de noodzaak, dat de school ge heel gerestaureerd wordt en over het onderwijs. Mevr. Klaasesz onderhield zich heel Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 Zitdagen te Sommelsdijk op de beurs Oude Tonge op de beurs Dirksland op de beurs en don derdags 's avonds van 6-7 uur in Hotel Polderman. De Bank voor Goeree en Overflakkee. Alle bankzaken en financieringen Aan- en Verkoop Effecten. Beleggingsadviezen Handelsbemiddeling Valutazaken Een girorekening bij ons biedt VELE VOORDELEN Komt U eens praten. Uw belan gen hebben onze persoonlijke aandacht. Op 1 september a.s. zal deze foto precies twintig jaar oud zijn. Het zal dan n.l. twee decennia geleden zijn, dat de Duitse legers uit Silezië, Pommeren en Oost-Pruisen de Poolse grenzen overrolden, waarmee de Tweede Wereldoor log was begonnen. En daarvan geeft deze opname een beeld. prettig met de kinderen, die voor wat de eerste klas betreft deze week hun eerste schooldagen beleven en nog in de kleutersfeer bleken te leven. Voor de klas huldigde mevr. Klaasesz de der tienjarige Cock Smits, het meisje, dat kort geleden een kind uit de haven red de. 'Cock kreeg een drietal fraaie boe ken aangeboden. Op het landbouwbedrijf A. L. V. d. Tol Het programma afwerkend reed het gezelschap naar het landbouwbedrijf van de heer A. L. v. d. Tol, waar eerst in de gezellige huiskamer koffie werd gedronken. De heer v. d. Tol vertelde een en ander van de historie van het bedrijf de boerderij dateert uit de 17e eeuw, en al is er veel gemoderni seerd, de gevel van de woning is de zelfde gebleven. De heer v. d. Tol, die een liefhebber is van het oude, en daar om veel oude gereedschappen enz. heeft bewaard, was in staat het hoge gezel schap het verleden en het heden te to nen. Zo werd op de dorsvloer getoond het dorsen met de vlegel, 't geselen ter wijl de modernste dorsmachines en com bines er werden tegenover geplaatst. Een oude boerenwagen, oude ploegen wer den tegenover het modernste materiaal gesteld en eveneens de nieuwste wijze van aardappelrooien en opzakken getoond. Ook het koelhuis werd door gewandeld en de cellen bezichtigd. Mevr. Klaasesz werd een prachtig bouquet gladiolen „Morningkiss" aan geboden en dan had de heer v. d. Tol nog een verrassing voor de Commissa ris namelijk een jonge kalkoen, die geringd werd en tot Kerstmis op het bedrijf blijft om te worden vet gemest. Machinefabriek van Rumpt Daarna was bezichtiging van de ma chinefabriek van Rumpt aan de beurt. De heren van Rumpt hadden voor de hallen van hun bedrijf een groot aan tal tractoren opgesteld, alsmede ploe gen en andeer landbouwwerktuigen, die zij zelf hebben ontworpen en in de praktijk tot en met uitgeprobeerd. Veel belangstelling werd getoond voor de automatische uienrooier, die aan een tractor kan worden gekoppeld en waar van er thans zeven bij de Flakkeese landbouwers in gebruik zijn. Behalve de handel wordt door de fa. van Rumpt een half miljoen gulden omgezet, enkel en alleen van hetgeen door hen van staal wordt gefabriceerd. Mevr. Klaasesz ontving hier van de fa. van Rumpt een aantal speelgoed- tractortjes, ter uitreiking aan zieke of behoeftige kinderen, een geste, die door Commissaris en zijn echtgenote zeer op prijs werd gesteld. Ook was er de oude vader van Gebrs. van Rumpt die aan de Commissaris en zijn vrouw werd voorgesteld. Contact met het verenigingsleven Het bezoek te Stad eindigde met een samenkomst met representanten uit het verenigingsleven en na afloop deelde de Commissaris mee, dat het onderhoud nogal aan de opgewekte kant was. Klachten over het gem. bestuur zijn er niet wel over het Prov. en Lands bestuur. Spr. herhaalde nog eens, dat vele beslissingen intern verband hou den met de ontwikkeling in de Delta, de Rijnmond en de Europoort. De pro blemen van na de ramp en het Dijk herstel (hoge dijklasten zijn niet zo gemakkelijk op te lossen. Wel had spr. bemerkt dat mede door de Zweedse hulp de gemeente zeer is verfraaid. Ook het gebouw waar spr. zich in bevond getuigt daarvan dat tot in lengte van jaren in de behoefte voor de verenigin gen zal voorzien. Een aardige attentie was nog dat door de heer van Pelt namens de Midden stand een doos bolussen werd aangebo den, een specialiteit van bakker Nipius. De burgemeester bracht een dank woord voor het gesprokene en hoopte dat de voorgespiegelde lange autonomie van de gemeente zekerheid zou worden. Dan werd het stedeke Stad verlaten om een bezoek te brengen aan de gemeente Nieuwe Tonge. Gevaarlijke verzameling. De politie ontdekte in de slaapkamer van de 19- jarige B. v. d. V. te Opheusden een waar arsenaal. Er werden aangetroffen vier oude le gergeweren met een voorraad ammu- nutie, een revolver met tas met patro nen, een aantal handgranaten waarvan er verscheidene „scherp" gesteld waren slaghoedjes, een voorraad springstoffen, een band mitrailleurpatronen, lichtko- gels, bajonetten en een aantal lege pa troonhulzen. Enige vrienden hadden dit wapen tuig op de kamer bijeengebracht, om dat ze er een museum wilden inrich ten. Van oprichting van een museum komt natuurlijk niets. De politie heeft de gevaarlijke verzameling op een vei liger plaats ondergebracht en de jon gens gearresteerd. Door de politie wordt nader onderzoek ingesteld naar de her komst van dit gevaarlijke wapentuig. Aardappelveiling van woensdag 26 aug. Eigenheimers 13,8015,60; id. mindere kwaliteit 10.20—13,10; id. driel. 6,10; Bintjes grof 20,70—20,90; id. middel 13,10—13,50; ld. driel. 5,90—7,60; Furore 13,80. Voeraardappelen 3,20. Aanvoer 32.000 kg. MIDDELHARNIS Spreekuur woonruimtecommissie op maandag 31 aug. a.s. tussen 7 en 8 uur nam. ten gemeentehuize. OUDE TONGE Bezichtiging verkeerstafel. De vorige week hebben wij uw aandacht voor de nieuwe cursus van de afd. Veilig Ver keer te Oude Tonge gevraagd, thans brengen wij het volgende onder uw aandacht. A.s. week staat Oude Tonge in het middelpunt der belangstelling, enerzijds door de Delta-Beurs, en anderzijds door de jaarmarkt die weer nieuw leven wordt ingeblazen. Aansluitend aan deze gebeurtenissen heeft het bestuur van de afdeling Veilig Verkeer gemeend om ook een steentje te moeten bijdragen, door het doen openstellen van het lokaal waar de prachtige verkeerstafel van Goeree- Overflakkee staat opgesteld. Tijdens de beursavonden dus 1, 2, 3, 4 en 5 sept. a.s. kan men vanaf 'T uur t.m. 10 uur aan deze tafel een bezoek brengen, de entreekosten zijn 25 cent per persoon. Deze verkeerstafel vindt U in een der lokalen van de voormalige O.L. school, ongeveer 100 m vanaf het beursterrein. Het is een lust om deze verkeerstafel te gaan zien, tijdens de bezoekuren staat alles in volle werking men vindt er de spoortrein met zijn automatische spoorbomen-afsluiting, de stadstram rijdt kriskas door het ver keer, tunnels, viadukten, bruggen, een helipoort, hotels met terrassen, zelfs de koeien grazen in de weiden, dit alles in miniatuur. Vergeet dus vooral niet bij een bezoek aan de gemeente Oude Ton ge dit prachtige werkstuk te gaan be kijken. Coleete Wilhelminafonds. De jaar lijkse huiscollecte voor het Koningin 'Wilhelminafonds die in Oude Tonge ge houden zal worden is van 31 aug. t.m. 5 sept. a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 7