KRAMER DEMONSTRATIE Zweeds ingenieur per sloep van tockholm naar Marseille 3iiUi3 - melk 1 Landbouwmachines en irakioren ook op de te Oude Ton ge NOORDER GLASHANDEL I i berfst- en winter collectie electrische boormachines DELTABEURS Nieuws uit Zeelanc UIT f Dr. S. Auwyang Dr. Bos 17 september a.s. Leerling-kapster Gymnastiekvereniging Spiegelsi kapstokkeni wandtoiletten enz. Fil. M. EVERAERS 2e Us R. ALBREGTS en J. ALBREGTS- DE LEEUW Afwezig net meisje werkster Apart en modern is onze nieuwe in stoffen, pullovers, vesten, pyama's en nachthemden Mode- en stoffenhuis damesjaclc Stand op de d&ltabeuró 1 gelcleurd geribd carton Middelharnis - Sommelsdijk Aanvang lessen per 1 sept. a.s. HET BESTUUR Avondcursus typen en/of stenografie met en de daarbij behorende hulpstukken in onze stand op Verder tonen wij u Prachtige sortering gereedschappen Landbouwgereedschappen Hang- en sluitwerk Firma L VERKERKË Zn. Sommelsdijk, Telefoon 2464 Middelharnis, Telefoon 2564 Nieuwe Tonge, Telefoon 309 Hulp aan paard bij Ooltgensplaat bracht schade aan zijn bezittingen de beóte voor elk! Ook wij z\\p weer op de Deltabeurs met onze Tevens met „Doe het zelf" op verfgebied met Histor materiaal Sommelsdijk Telefoon 2366 t otiJl 10 Van Rumpt s aarmarlct FAMIUE-BEKICHTEN S Zo de Heere wil en zij K S leven hopen op don- S derdag 3 september a.s. onze geliefde ou- S ders en behuwdouders S hun 50-jarige echtver- S eniging te herdenken. S Dat zij nog lang ge- S spaard mogen blij- S ven, is de wens van m. S hun dankbare kinde- S S ren en behuwdkind. S Middelharnis, aug. '59 S Oostervoorgors 14 g wTJVvTj^t/TjS'vn!r0vTjKfv'Tfvv'O>JvTTVN/^rv Heden behaagde het de Heere van leven en dood na een langdurig, gedul dig gedragen lijden van onze zijde weg te nemen onze innig geliefde echt genote, moeder, behuwd- groot- en overgrootmoe der, mejuffrouw ANNA ESSER Echtgenote van Laurens Breur in de ouderdom van 76 jaar en 10 maanden. Hoe zwaar ons dit ver lies treft, kunnen al leen zij beseffen die de overledene van nabij gekend hebben. Nieuwe Tonge: L. Breur A. P. Visser- Breur A. Visser Nijmegen: J. P. Breur J. C. Breur- van Rijn Oude Tonge: D. Abresch-Breur Joh. Abresch Nieuwe Tonge, 27 augustus 1959. Molendijk 30 De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op maandag 31 augustus a.s. des namiddags te 2 uur. Onverwacht ontviel ons, onze geliefde en zorgza me vader, behuwd- en grootvader, GERRIT DOGTEROM in de ouderdom van 64 jaar. J. Dogterom V. E. J. J. Dogterom- Penning Gert-Jan en Chris Sommelsdijk, 25 augustus 1959. Enige en algemene kennisgeving DANKBETUIGING Voor de zeer vele bewijzen van deelneming ons be toond tijdens de ziekte en overlijden van onze gelief de moeder, behuwd-, groot- over- en betovergrootmoe der PIETERTJE VAN WIJK wed. van Jan van Splunder betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dank. In zonderheid aan de dokto ren Ruizeveld en Ouder kerk, en zr. v. d. Starre en zr. Lamfers voor hun lief devolle verpleging aan haar bewezen, en allen die haar steeds met weldaden over laden hebben onze dank. Fam. van Splunder Ouddorp, augustus 1959. oogarts Randweg 84, telefoon 74990 Rotterdam-Zuid 29 aug. t.m. 13 sept. 1959 Het e.v. spreekuur van in het ziekenhuis te Dirks- land is op DANKBETUIGING Voor de zeer vele blijken van deelneming ons be toond tijdens het overlijden van onze innig geliefde man en vader, behuwd- en grootvader JACOB AKERSHOEK echtgenoot van Klaartje v. d. Bok betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid aan de heren doktoren, zuster v. d. Star re, alsmede de buren en al len die ons in die droeve dagen terzijde stonden. Uit aller naam, Wed. J. Akershoek- V. d. Bok Ouddorp Z.-H., aug. 1959. Visserstraat 16 DANKBETUIGING Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming ons betoond bij het overlij den van onze beste vader en broer, JOHANNIS MOSSELMAN wedn. van P. v. Kassei betuigen wij hiermede onze oprechte dank. T. Mosselman M. Mosselman H. Mosselman Middelharnis, aug. 1959. GEVRAAGD: Dameskapsalon WED. B. V. d. STAD Westdijk 6 - Middelharnis GEVRAAGD: Een voor halve dagen of voor 2 dagen per week. Mevrouw G. VAN ES Oudelandsedijk B 40 Nieuwe Tonge (Treffer) kousen „Vasana" tricotages enz. Zandpad Telef. 2670 MiddeSharnis VERLOREN te Ouddorp: Donkerblauw niet gevoerd en zonder ca puchon. L. J. DE JONG Molendijk 90 - Goudswaard Wij hebben voor de bekle ding van uw stand in diverse kleuren op rollen van 10 meter lang en 1.50 m breed. Boekhandel DE WAAL Zandpad 118 Telef. 2229 Middelharnis onder leiding van een rijksgediplomeerd leraar machineschrijven en stenografie in het gebouw van de Chr. V.G.L.O.-school, Jul. van Stolberg- laan 17 te Middelharnis. Inlichtingen en aangifte bij de heer H. J. P. WIJNMAALEN, Secr. Nijghstr. 1 te Middelhar nis of op de eerste les op vrijdag 4 september 's avonds om 7 uur. Heel Ooltgensplaat spreekt momenteel over de Zweedse ingenieur die zijn tent heeft opgeslagen op het Weipoldersegors en van tijd tot tijd in het dorp verschijnt om zijn boodschappen te doen en met de bevolking een praatje komt maken. „Heel gewoon", zullen onze lezers zeg gen, maar uit het onderstaande zal blij ken dat aan dit bezoek een heel ver haal vast zit en alles niet heel gewoon is. Integendeel, het bezoek van deze Zv/eedse mijnheer is zelfs niet van ro mantiek ontbloot. Uit dierenliefde is hij te Ooltgensplaat terecht gekomen en dit kostte heel veel van zijn bezittingen. Overigens is zijn hele reis indrukwek kend en gedurfd te noemen en niet minder zeer interessant. Met een open boot van Stockholm naar Marseille te varen (en dan alleen) is toch geen klei nigheid Ingenieur - journalist en schipper Deze ingenieur, die tevens journalist is, is de 42 jarige Birger Frans Jozef Lauffs, afkomstig uit de Zweedse hoofd stad Stockholm. Hij is lang en slank, heeft een zwarte haardos, een snor en aardig baardje, waartussen een mond met blinkende witte tanden erg af steekt. Ir. Lauffs die zeer voorkomend en vriendelijk is, is verbonden aan een grote Zweedse rijksinstelling als tech nisch ingenieur, speciaal voor het tes ten van nieuwe machines. Deze rijks instelling is b.v. als het instituut T.N.O. van de Technische Hogeschool te Delft. Nu is deze Zweed bezig met het tes ten van een buitenboordmotortje van Amerikaanse orgine, merk „Apache". Dit motortje heeft hij achter een gewo ne houten sloep hangen van 4.85 meter lang en 1.05 meter breed. Reis Met dit notedopje, dat ook de naam „Apache" draagt, is ir. Lauffs op 29 juni j.l. van Stockholm komen varen over zee. In Zuid-Zweden heeft hij ruw weer gehad maar de tocht over zee was voor treffelijk geweest. Hij voer vervolgens door de binnenwateren van Denemar ken, het Kielerkanaal via Cuxhaven, Bremerhaven, Oldenburg over de Eems naar Delfzijl. Vandaar ging het naar Groningen, Assen, Amsterdam en Rot terdam. In Rotterdam verbleef hij en kele dagen voor het bezoeken van een nicht die aan de Heemraadsingel woont. Op het postkantoor haalde hij zijn post af. Vrijdagmorgen j.l. vertrok ir. Lauffs naar Dordrecht en in deze stad nam hij proviand in. Van Dordt zou de reis gaan naar Antwerpen maar dit voornemen liep geheel anders uit. Paard in prikkeldraad Toen hij langs Ooltgensplaat kwam viel zijn oog op een paard, dat dicht bij de rivier op het gors met zijn been in het prikkeldraad verward zat. Ir. Lauffs, die een dierenvriend is, twij felde geen ogenblik. Hij stuurde zijn scheepje naar de kant, legde het voor anker en sprong gewapend met een tang op de wal en bevrijdde het paard uit zijn benarde positie. Boot vol water Terv/ijl hij met dit werk bezig was voer dicht langs zijn sloep een hardlo per heen. Door de geweldige deining beukten de golven het bootje tegen de wal en daar het toen scheef kwam te liggen liep er veel water in, terwijl (zoals later bleek) het motortje ernstige schade had opgelopen. De goede man heeft, naar wij veron derstellen, wel even perplex gestaan. Maar gezien de ondernemingsgeest van deze Zweed treurde hij niet en pakte terstond aan. Hij haalde zijn bootje, waarin veel water stond, dicht langs de kant en begon heel de inventaris op het droge te brengen. Alles was drijfnat. Zijn kleding, zijn papieren, foto's, rol- films met opnamen, fototoestel, kijker en andere waardevolle dingen meer. Het water was ook in de koffers en tassen doorgedrongen en vanzelf was veel van genoemde bagage totaal waar deloos geworden. Tent Toen alles op de kant lag begon ir. Lauffs met het op.slaan van zijn tent die hij ook bij zich heeft. Aan de tou wen hiervan hing hij zijn natte kleding en de rest werd rondom op het weiland uitgespreid om te drogen. Van heel deze affaire had niemand uit het dorp iets bemerkt, totdat landbouwer J. W. Kor teweg Dzn. 's avonds op het gors kwam om zijn koeien te nielken. Helemaal in een hoek van het weiland op de uiterste oostelijke punt van het eiland Goeree- Overflakkee ontdekte hij de tent. Bij nadere informatie trof dhr. Korteweg de ingenieur in zijn tent aan te midden van papieren, kleding en wat dies meer zij, die bij een spiritus vergasser en bij het licht van een klein lantaarntje wer den gedroogd. De Zweed was zeer vrien delijk tegen de „bouwer" die hem zo heel ver van het dorp en het voor hem geheel onbekende gebied had aangetrof fen. Reisverhaal Toen wij hem in de loop van de avond een bezoek brachten vertelde hij al zijn belevenissen die wij hierboven hebben weer gegeven. Het was een on opgesmukt verhaal, dat vriendelijk Met mensen, vooral jonge menser, Duits of een andere taal spreken, p.'i hij graag. Zelf spreekt hij verschilii' talen, maar Hollands zeer gebrekki: bij een gesprek komt er daarom Duits te pas. Heel „De Plaat" spreekt over Zweed en het is ook geen wonder.' is een man die prestaties levert, die; moed bezit en die door allen met belangstelling wordt gevolgd op verdere van zijn reis, waarover wij pelijk nog wel eens iets naders zii horen.Dinsdagavond was zijn moto; zoverre hersteld, dat hij met zijn si de haven in kwam varen. Daar h- hij veiliger ligplaats en kan boot motor niet meer tegen de kant wor;, gebeukt door de scheepvaart die kj en dag over het Volkerak gaat. Donderdag heeft hij Ooltgensjt verlaten, velen hebben ir. Lauffs i dag gezegd en hem een behouden v| toegewenst. Ir. B. Lauffs met zijn sloep „Apache" op 'net slik Ooltgensplaat. De Zweedse vlag wappert achter op, van het Volkerak onde naast zijn motortje.' werd verteld. Waarbij geen enkele klacht werd geuit, dat zoveel was ver loren. Het paard, dat hij had bevrijd, was hem blijkbaar meer waard. Op enkele meters afstand lag zijn bootje te dobberen op het Volkerak. Aan een kleine Zweedse vlag herkende men de nationaliteit. Dit bootje had ir. Lauffs in ruim 7 weken vervoerd van Stockholm naar Ooltgensplaat en nm staan er bijna nog zoveel weken voor de boeg om via Antwerpen, Brussel, Parijs naar Marseille in Frankrijk te gaan. Dan is de test van het motortje afgelopen en vanaf Marseille (waar hij op 1 oktober denkt aan te komen) gaat ir. Lauffs per vrachtschip naar huis. Daar wacht hem zijn vrouw en vier kinderen (3 jongens en 1 meisje) in de leeftijd variërend van 13 tot 18 jaar. 's Zomers woont zijn gezin buiten Stockholm in de Hasselby Villastas en 's winters in de stad zelf. Voor dat hij evenwel naar huis terug gaat wil hij als echte dierenvriend in Zuid-Frankrijk nog een gebied bezoe ken waar nog wilde paarden zijn. Verder heeft ir. Lauffs door heel Europa heen geweest en volgend jaar staat er een interessante trip over de Donau op het program met riadorepor- tage. Kosten De kosten van zo'n reisje naar Mar seille worden medegedragen door de fa brikant van het motortje en ook de Mobil Oil is er bij geïnteresseerd, daar op de gehele tocht deze brandstof vi'ordt gebruikt. De ingenieur, die aan dit werk tevens zijn vakantietijd verbind, is ook een echt journalist. Hij heeft van een Kring van bladen in Zweden (ongeveer 40) opdracht gekregen om over zijn reis enkele verhalen te schrijven en onder weg worden deze in ïijn tent op papier gezet. Een journalist moet veel weten zegt hy en hij vind het een mooi vak. Geen risico Dat zijn reis goed is voorbereid bleek wel uit het volgende: toen ir. Lauffs bemerkte dat zijn motor ook was stuk geslagen, heeft hij de directie van Brinkman en Niemeijer, handel in mo toren te Zutphen gebeld. In ieder land weet hij een adres waar de onderdelen verkrijgbaar zijn en de firma's in die landen weten ook dat deze ingenieur op pad is. Ze sturen de onderdelen dan geheel gratis. Maandag ging het ver zoek naar Zutphen en dinsdagmorgen was het gevraagde op het postkantoor. Terstond werd met de reparatie begon nen en als dat is volbracht zal de tocht verder gaan. De Zweed heeft ook naar het hoofdpostkantoor te Brussel om zijn post gebeld. Het ligt daar als poste res tante te wachten en hij verwacht het nu te Ooltgensplaat. Verder neemt hij geen risico, alles moet eerst in orde zijn. Geen angst. Omdat hij geen risico's neemt heeft ook zijn gezin geen angst, zegt ons ir. Lauffs en zelf heeft hij dit ook niet. Hij slaapt 's nachts op zijn luchtbed in de tent en wandelt daar 's avonds soms uit het dorp nog om 11 uur naar toe en dat op onbekend terrein, 's Morgens wordt hij gewekt door de paarden die langs zijn tent snuffelen. „Ik maak het hier best" verzekerde ons de heer Lauffs. Het dorp en de be volking trekt hem en hij is blij als er eens iemand op bezoek komt en de laatste dagen heeft hij daar niet over te klagen. Hij schenkt gul een kom wijn en presenteert sigaren of sigaretten THOLEN Kerkdienst. Woensdag 2 sept. sav. 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gei alhier voor te gaan ds. A. F. Honkoi; uit Goes. ST, ANNALAND Schip in nieuwe haven.Woensdaj middag legde schipper Lt. Theunis met de „Lena" de nieuwe haven aai die de ruime nieuwe haven verkoi boven het oude vaargeultje, dat zo lanf zamerhand aan het dichtslibben is. Aardappelveiling van woensdag f aug. 1959. Eigenheimers gewone 1 16i 16.72, eigenheimers gewone 2 12.49- 16.eigenheimers drielingen 6.-----U Bintjes bonken 22.06, Bintjes gewone 13.81—14.20, Bintjes gewone 2 11.01- 13.29. Bintjes drielingen 6.10, Bintje voer 3.98. Alles per 10 kg. Groep Scherpenisse. Eigenheimers wone 1 13.7515.06, eigenheimers gt' wone 2 11.4913.59, eigenheimers dm lingen 5.51, Bintjes bonken 21.69, Bint jes gewone 1 11.------13.79, Bintjes dr» lingen 6.08. Alles per 100 kg. Totale aan voer 110 ton. Aardappelveiling van dinsdag 25 fl»! Eigenheimers gewone 1 17.12, Eigenhei' mers gewone 2 13.19—15.90, Eigenhei mers drielingen 6.02, Eigenheimers voe: 3.50, Bintjes gewone 1 14.08—14.25, Bint jes gewone 2 12.5013.60, Bintjes drie lingen 6.89, Bintjes bonken 22.30. Alle per 100 kg. Groep Scherpenisse. Eigenheimers ge wone 2 13,------15,92, Eigenheimers voei 3.54, Bintjes gewone 2 12.69—13.79, Bint jes drielingen 5.50, Bintjes bonken 22.0! Koopmans Blauwe 15.77—16.02. Alles F 100 kg. Aanvoer 96 ton. St. Annaland 15.000 kg plantuiei 16.70; 1500 kg plantuien bonken 15,8» Alles per 100 kg. STAVENISSE Candidaat K. J. Jansen te Loenen aa» de Vecht heeft voor het beroep naa' de Ned. Herv. Gemeente alhier bedank' en het beroep naar Schelluinen aange nomen. BRUINISSE Overleden. Te Bruinisse overleed op ruim 77-jarige leeftijd de heer A. B Stols, die in de Ned. Herv. kerk vele ja ren deel uitmaakte van het college va» kerkvoogden. In het burgerlijk leve» was de heer Stols vele jaren eigenaa' van een gerenomeerde brood- en tia"' ketbakkerij, waaraan een kruideniers; zaak, een slijterij en een drogisterij mede verbonden waren. Waterleiding. Door de waterleiding maatschappij worden momenteel eet aantal z.g. onrendabele percelen in polder Bruinisse aan het buizennei aangesloten. Begonnen werd in de Mo lenweg, waar men vooral het laatste droge seizoen weer aan den lijve heef ondervonden, dat een landbouwbediij' zonder waterleiding veel ongerief nie^ brengt en waar men de komende aan sluiting daardoor des te meer zal waai' deren. Voor verlichting van de nieuwe meentehaven is men begonnen met h^ leggen van nieuwe kabels, van transformatorstation in de Noordstraa' naar de haven via de Bergstraat. Enige weer ei gewerk men d£ tijd eei steken gelukki niet iet De M Hij WO blijkbai een or hield Waarm eigener genome? 1959 eni „eigene' vidualis gemeen gel op een wei schap k is allen maar de voet] hoe M oordele tatuli fiemak Nu, straat kruiden' schoolm er maat Nu, winkelt had hef „een f geel, CÉ veegsel.s Mooi- Dat laa zou hij dan: vloer-o En ordil want Vi dingen. Overi, tuli mo' hij was Indië gi zien pil vindt de' een bee te doen met de In de „laat-sti - een d, hoort, mige ba| plaatse: spiraalv teken d: de barb hij verlf en dus ten". A! men aa| moest ei het blol kwam laat-sto en stevi, te bevo. een ko Het is| dat de vooruit; hoe het zo maa hangen voor lo; zij deder' ten vee) en nog waren n lagen verplege schaars wen". D maar d; En velei geestrijii hun boei te neme siekenei: Ook g gelegen zieken j ook hef medisch en de v 1 I Het man slo te, die de schi vraagd ëing, Al aan onz je bij goed ah heeft." „Van vinist, ste", anl keek se Weer m öan, zoï bij Jori bood, op de „Zo", zal ook kend b( k De jo |op en a ipvreemd PLAATST UW FAMILIE-BEKICHXB''en toch IN EELANDEN-NIËüWS L

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 4