President generaal De Gaulle Tweede baileybrug gereed De „Rotterdam" gaat de wereldzeeën bevaren JAARMARKT TE OUDE TONGE Reuzen-ianker passeeri Koninginne- brug in RoHerdam Mens en ma chine 32e jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EDJUVDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Centrale Veiling Middelharnis Dinsdag 25 augustus 1959 No. 2821 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 1870—2629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Toen verleden jaar generaal de Gaul le tot president van Frankrijk werd ge kozen betekende dit een radicale ver andering in de politieke verhoudingen in dat land en derhalve een andere bin nen- en buitenlandse politiek. De Gaul le is altijd een veel omstreden figuur geweest en ook nu weer blijkt, dat lang niet iedereen, zowel binnen als buiten Frankrijk, waardering heeft voor zijn wijze van optreden. Daarbij moeten we, dunkt ons, een scherp onderscheid ma ken tussen zijn binnenlandse en zijn buitenlandse politiek. Wat de eerste be treft, kan men het erover eens zijn, dat deze door het eindeloos gekrakeel der partijen en politici en vooral door de onverantwoordelijke politiek van soci alisten en communisten op een dusda nig kritiek punt was aangeland, dat tenslotte de grote meerderheid van het Franse volk de leiding van generaal De Gaulle aanvaardde als de enige re medie om uit het financieel, econo misch en staatkundig moeras te gera ken. Daarbij was het onvermijdelijk, dat de president zeer grote bevoegdhe den kreeg en dat de macht van het parlement zeer werd beknot. Een ster ke man was beslist nodig om orde te scfieppen in de chaos. Hoewel de Gaulle zonder twijfel dictatoriale allures heeft, kan men toch niet van een dictatuur spreken. Het optreden van De Gaulle met zijn ministers moge op binnenlands be- stuursgebied een groot succes zijn, min der is dit het geval op het terrein van de buitenlandse politiek. Dit hangt sa men met bepaalde inzichten en karak tereigenschappen van deze staatsman- generaal, zodat we, alvorens op de hui dige bezwaren tegen deze politiek in te gaan, eens een overzicht willen geven van zijn loopbaan. De Gaulle is geboren in november 1890 en is dus thans 68 jaar oud. Hij komt uit een streng-katholiek gezin en is zelf ook een praktiserend katholiek. Zijn vader was professor in de filoso fie en de wiskunde. De zoon bleek ook een zeer goed verstand te hebben. Hij koos de militaire loopbaan, bezocht de beroemde krijgsschool van Saint-Cyr en vocht als officier "mee in de eerste wereldoorlog. Driemaal werd hij ge wond en raakte tenslotte in Duitse krijgsgevangenschap. Na de oorlog werd hij vanwege zijn grote militaire kennis leraar aan de krijgsschool, waar hij zelf was opgeleid. Gedurende een aantal ja ren was hij adjudant van maarschalk Pétain, wiens grote tegenstander hij later zou worden. Al vóór de twfeede wereldoorlog ontwikkelde hij nieuwe opvattingen over de moderne oorlog voering en verzette zich fel tegen de geestesgesteldheid in de hogere leger- kringen, die vertrouwden op militaire bondgenootschappen en op de sterkte van de Maginot-linie. In publicaties voerde hij het pleit voor een beweeg lijke oorlogvoering met een élite-pant serleger van 100.000 man. Deze ideeën werden echter door de Generale Staf verworpen, doch merkwaardigerwijze overgenomen door de schepper van de Duitse pantserdivisie generaal Guderi- an, die tenslotte de directe oorzaak wer den van Frankrijks debacle in 1940. In mei 1940 werd hij, toen het te laat was, tot generaal bevorderd en behaalde aan het hoofd van een gemotoriseerde divisie nog enkele kleine successen, maar de nederlaag 'was niet meer te vermijden. Toen de zaken er al hope loos voorstonden, benoemde de toen malige Franse premier Reynaud hem tot onderstaatssecretaris van Oorlog en toen de tegenstand in een stortte, wei gerde De GauUe te berusten in een ca pitulatie zoals vrijwel alle ministers en generaals deden. Op 16 juni was'hij met nog een afgezant naar Londen ge vlogen om op meer Engelse hulp aan te dringen, ofschoon hijzelf het hope loze van de situatie toen al inzag. Hij ontmoette voor het eerst Churchill, die in zijn Mémoires van hem zegt: „De indruk van deze lange flegmatieke man Weef mij bij: deze is de behoeder van Frankrijk." Daarna keerde De Gaulle per vliegtuig nog naar Bordeaux terug, maar de situatie in Frankrijk was al zo Ifritiek, dat hij besloot de wijk te ne men naar Engeland. Dit moest stiekum gebeuren, daar Bordeaux al vol defai tistische kamerleden, ministers en of ficieren was. In de morgen van de 17e juni ging De GauUe met de Engelse generaal Spears naar het vliegveld, zo genaamd om afscheid van deze te ne men, maar bij de start sprong hij zelf ook in het vliegtuig en ontkwam zo naar de vrije wereld.- Het aantal uitgeweken Fransen was niet groot. Men was verdoofd door de verpletterende nederlaag, geloofde aan vankelijk niet in een latere bevrijding «n was zeer anti-Engels. 'Dit" laatste is De GauUe trouwens ook altijd geweest, roaar hij verkoos de strijd voort te zet ten. Beroemd zijn de woorden, die hij via de radio tot de Fransen sprak: «Frankrijk heeft een slag verloren, maar niet de oorlog." Zo werd hij de leider van de Vrije Fransen en als zo danig door Engeland erkend. Ook de Franse verzetsbeweging de „Resistance" erkende hem als haar hoogste chef, maar door de met de Duitsers collabo rerende regering-Pétain werd hij bij verstek ter dood veroordeeld. Daadwerkelijk heeft De Gaulle in militair opzicht weinig voor de bevrij ding van zijn land kunnen doen bij ge- ■^rek aan voldoende soldaten. De ver- wering van Noord-Afrika is geheel "Uiten hem omgegaan. Maar daarna kon hij meer Fransen recruteren en zo hebben in Italië enkele Franse divisies meegevochten, ook bij de landing in Zuid-Frankrijk, terwijl bij de invasie in Normandië één Franse pantserdivisit in de strijd geworpen werd. De omstan digheden brachten nu eenmaal mee, dat Frankrijk evenals Nederland zijn be vrijding te danken had aan de Ameri kanen, Engelsen en Canadezen. Voor De GauUe was dit een bittere pil. Hij is een man met een uitzonderlijk sterk ontwikkeld gevoel -van onafhankelijk heid, trots en hooghartigheid en met een overspannen Frans nationalisme bezield. Niettegenstaande het feit, dat hij als balling geheel van de Engelsen afhankelijk was, nam hij dikwijls een houding aan alsof hij een machtige mo gendheid vertegenwoordigde. In de om gang en vooral in de politieke bespre kingen was hij een zeer ongemakkelijk heer. Churchill prijst hem als leider, maar vond hem een verwaand en lastig man, terwijl Roosevelt ronduit een he kel aan hem had. In augustus 1944 deed hij als trium- fatcr zijn intocht in Parijs en werd het hoofd der voorlopige regering. In die tijd werkte hij samen met de commu nisten en sloot zelfs een 20-jarig bond genootschap mpt de Sowj et-Unie als te- gengewicht tegen de Anglosaksische in vloed. Maar reeds in 1946 trad hij af, omdat men niet wilde zoals hij wou. Later werd er een Gaullistische partij opgericht, die echter al spoedig uiteen viel. Toch behield De GauUe zelf in de ogen van vele Fransen het aureool van bevrijder en sterke man en dat werd in 1958 oorzaak van zijn terugkeer als regeringsleider en zijn verkiezing tot president. Dat De GauUe er niet gemakkelijker op geworden is, blijkt wel uit de poli tiek, die hij thans voert. Met Amerika heeft hij onenigheid over de atoomge heimen, die leidde tot het vertrek van een aantal squadrons straalvliegtuigen. Deze man schijnt niet te beseffen, dat de N.A.V.O. eigenlijk Frankrijk moet beschermen in Europa, omdat de kern van zijn leger al 4 jaar in Algerije staat. Ook eist hij, dat Eisenhower en Enge land hem steunen in zijn Algerijnse politiek. Hij maakt letterlijk overal een prestige-kwestie van. Het schijnt ons toe, dat hij daarvoor zich meer en meer zal isoleren, hetgeen Frankrijk niet ten goede zal komen. DIRKSLAND Burg. Stand. Gehuwd: N. H. van der Groef 23 jaar en M. K. v. Prooijen 18 jaar; A. van Kapel 27 jaar en A. M. Göbels 25 jaar. Overleden: Pieter Troost 55 jaar, man van C. L. de Later; Maria Visser 3 mnd. dochter van G. Visser en B. Kievit. Doopsaangifte. A.s. vrijdagavond van 8 tot 8.30 uur zal in de kerkeraadska mer der Ger. Gem. gelegenheid worden gegeven aan ouders die hun kinderen wensen te laten dopen om aangifte te doen. Mwntbiljet. Wie verloor zaterdagmor gen een muntbiljet in de Burg. Zaaijer- laan. Te bevragen bij de postcomman- dant der rijkspolitie. HERKINGEN Ongeval. Tijdens het zwemmen in het Spui j.l. zaterdagavond, had de 14- jarige J. H. Kalle bij het duiken het ongeluk met zijn voorhoofd in aanra king te komen met een scherpe steen, waarbij hij een vrij diepe hoofdwonde opliep. Na vooraf door de.EHBO ver bonden te zijn, werd doktershulp inge roepen welke de wond heeft gekramd. OUDDORP Gevonden voorwerpen: een auto bin nenband, een kinderzwempak; een he- renbril met zonnekleppen, een jongens- jack met capuchon, een zwart-witte Cocker Spaniel, een groen damesvest, een bril in etui, een zilveren armband, een kinderbril, twee sleutels aan ket tinkje, een meisjesbadpak, een heren rijwiel, 1 kinderportemonnaie, een bo ven kunstgebit, een damessandaal, een bos sleutels, een horloge in de vorm van een oogbol, een dames-of kinderbril, een koffersleutel, een rozekrans, een damesrijwiel, twee huissleutels, een kinderportemonnaie. Verloren voorwerpen: een bruine portemonnaie, inhoud 0.35' en suiker zakjes, een korte rubber regenjas, een rood kinderrégenjasje, een bril met bruin-geel montuur en ingeslepen gla zen, in beige plastic etui, een zonnebril met groene glazen, in bruin etui, een bruinlederen portemonnaie met landen- motief, een wit-groene badhanddoek, een rood-witte zwembroek, een rood achtige vulpen, merk „Pelikaan"', twee grijze damesvesten, een grijs luchtkus sentje, een doublé herenpolshorloge met bruin lederen bandje, een rode Ti- roler damesportemonnaie met bloem motief, een hondenriem met penning van Gron., een bruin ribfluwelen jack met rits, een groen zomerpakje, een geel zomervest, in de kraag de letter „L", een zwarte regenbroek, een blauw wit gestreept truitje met open hals, een zwarte zonnekap van fototoestel, een geelfilter van fototoestel, een „Parker" vulpen, blauw met zilveren dop, een damesportemonnaie (Indisch) inh. 25.- en ongeveer 10.aan los geld, een gouden zegelring met zwarte plaat. De tweede baileybrug in het Haring vliet, die een verbinding zal vormen tussen de bouwput voor de schutsluis en de oever bij Stellendam is vrijdag morgen zes uur gereed gekomen. Al thans wat het werk betreft dat het 462 ste bataljon pontonniers uit Keizers- veer er aan heeft moeten doen. Men heeft deze brug, omdat in het Zuiderdiep de drijvende bok Kracht patser niet voldoende kon werken, de stukken moeten invaren. D.w.z. men plaatste de brugdelen op een z.g. zol derschuit; bij hoog water voer men tussen de pijlers en waardoor ze bij af gaand tij op hun plaats kwamen. Als men te Stellendam op de dijli staat, staan deze stukken een beetje troosteloos midden in het water; de dam over de zandplaat moet nog wor den gespoten en ook de vêrbindingsdam naar de vaste wal. De z.g. klapbrug, die doorvaart zal verlenen aan de vissers, e.a. schepen, moet ook nog ingebouwd worden. Er zal dus nog wel een maand of langer mee heenlopen, eer de wer kers van Flakkee er over heen kunnen. waarin kop van Mercurius staat gegra veerd, een blauw kinderjasje, een beige regenjas, merk „Resistensa", een blau we kinderportemonnaie, inh. 0.55, een donkergrijze herensjaal met rode dwarsstrepen. Inlichtingen te bekomen op het groeps bureau der rijkspolitie te Ouddorp. Ge opend van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 14.00 uur tot 18.00 uur. Doopaangifte. Ouders die a.s. zon dag in de Herv. Kerk hun kinderen wensen te laten dopen, kunnen daar a.s. vrijdagavond 7 uur aangifte van doen in de kerkekamer. NIEUWE TONGE Zondagsschool begint weer. A.s. zon dag 30 aug. zal de zondagsschool weer beginnen op de gewone uren. Reclame-bord stuk. De chauffeur P. uit Middelharnis die een luxe auto op de Zuiddijk moest passeren met zijn vrachtwagen, kwam in aanraking met een reclame-bord van de winkelier Ger- ritse. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldige Kerkdienst. Woensdagavond a.s. om half acht hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden ds. P. Blok van Dirksland. Huwelijksbevestiging. A.s. donderdag zal in de Herv. Kerk de huwelijksbe vestiging plaats vinden van M. Driesse en Adr. Klapmuts. Ds. Zaal zal de dienst leiden. DEN BOMMEL Gymnastiek. Op vrijdag 28 aug. en op dinsdag 1 sept. zal de Gymastiek- vereen. O.N.A. weer beginnen met de gewone lessen. De lessen zijn als volgt: Dinsdagavond: 67 uur kleuters van 57 jaar; 77.45 uur jongens van 7 10 jaar; 7.458.30 uur jongens van 10 15 jaar; 8.30—9.30 uur dames vanaf 16 jaar; 9.30—10.30 uur heren vanaf 16 j. Vrijdagavond: 67 uur kleine meisjes van 710 jaar, 78 uur grote meisjes van 1012 jaar, 89 uur asp. meisjes van 1216 jaar, 910 uur gehuwde da mes. Laten alle leden zorgen dat zij aan wezig zijn. En ook aan alle ouders waarvan de kinderen nog niet op Gym zijn, stuur ze er heen, want zij kunnen Jfen goede lichaamsbeweging niet mis sen. Wij rekenen op veel nieuwe leden, ook gehuwde dames! STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van de P.D. vereen. De Rode duif vgnaf Nederlahorstein, af stand 283 km; aankomst Ie duif 15,15,25 uur op zaterdag 22 aug. Trommel v. d. Boogert 1, 14, 16, 20, 22, Comb, de Gans 2, 11, 17, 19, Joh. Beijer 3,10, A. C. Koppenaal 4, 8, 12, 13, 15, 18, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, Gebrs. V. d. Valk 5, 6, 9, 21, J. Mijs 7. Oude duiven vanaf Nederlahorstein J. Trommel 1, Comb. Trommel 2, Don derdagavond inkorven voor Netrond Parkiston. ABONNEERT U OP EILANDEN-NIEUWS Het grootste schip, dat ooit boven de Maasbruggen in Rotterdam is gebouwd, de 36.000 ton metende turbine tanker „Esso Rotterdam", welke bij v.d. Glos sen en Zonen's Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJssel is gebouwd voor rekening van de Esso Tankvaart Maatschappij te Den Haag, is maandagmor gen, op weg van de werf naar Rotterdam, de Koninginnebrug gepasseerd. Het schip zal zaterdag 29 augustus a.s. voor een zesdaagse proefvaart naar zee vertrekken. Nu straks de „ROTTERDAM" zijn maidentrip naar de Verenigde Staten gaat maken, laten we hier een foto zien,zoals dit luxieuse schip de Waterweg zal uitvaren. De „Rotterdam" is het vlaggeschip van onze Nederlandse koop vaardij, dat in iedere haven waar het komt groot opzien en bewondering zal wekken en waarop heel Nederland trots mag zijn. Zoals uit de dagbladen bekend is het schip verleden week door dé directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij aan de Holland Amerika Lijn overgedragen, waarvoor zelfs Koninklijke belangstelling was. Vele Flakkeeënaars zijn in de gelegen heid gesteld het mooie schip toen het nog aan de werf lag te bezichtigen, o.m. heeft men daarvoor ook de Flakkeese werkers die aan de bouw in meerdere of mindere mate hebben medegewerkt (met hun dames) daartoe in de gelegenheid gesteld. -We hoorden van ieder die er geweest is, dat het een evenement was in hun leven om de geweldige luxe van dit drijvend zee kasteel te mogen be'wonderen. Hier volgen enkele gegevens van het dubbelschrpef turbine schip s.s. „Rot terdam": lengte over alles 228.12 m; lengte op de waterlijn 207.16 m; lengte tussen de loodlijnen 198.12 m; hoogte van de kiel tot het bovenste dek 38.62 m; maximum diepgang 9 m; bruto in houd 38645 reg. ton; aantal schroeven 2; vermogen voortstuwingsinstallatie 17500 apk. per schroef; dienstsnelheid 20.5 knopen. Aantal passagiers eerste klas maximum 647; toeristenklasse 1137. Aantal officieren en bemanning 776. Dekken. De „Rotterdam" heeft 12 dek ken; terwijl er midscheeps nog twee kleine dekjes zijn, waarvan het boven ste observatiedek zich bijna 30 m boven de waterspiegel bevindt. De pas sagiershutten bevinden zich op het sloependek. Lower Promenadedek, Maindeck A. dek en B. dek. Op het Promenadedek liggen de publieke zalen van de toeristenklasse. Hier is ook het buitenzwembad. Op het Upper prome nadedek vindt men de publieke zalen voor de eerste klasse. Het binnenzwem bad, mét de Turkse baden en de gym- nastiekzaal, bevindt zich'op het D-dek. De sportdekken vindt men voor de eer ste klasse op het Sundeck en voor de toeristenklasse op het Navigating Brid ge deck. Brandbeveiliging. In alle verblijven van de passagiers is een automatisch werkend sprinkler systeem aangebracht. Op de brug is een rookontdekkingskast met optische en acoustische alarmin richting geplaatst. Vanaf de brug is dus direct te zien waar er e.v. brand ont staat. Meer dan 160 zelfsluitende brand deuren zijn aangebracht om een e.v. brand te localiseren. Tegelijk met de Deltabeurs, die vol gende week te Oude Tonge zal gehou den worden, wordt daaraan een jaar markt verbonden, die op de kaai zal gehouden worden. Deze jaarmarkt zal een herleving zijn van de oude paardenmarkt van vroeger die plm. 30 jaar geleden werd gehou den. Er zullen nu geen „paarden" te zien zijn, want door de mechanisatie in de landbouw zijn zo wat alle paar den verdwenen. In plaats van paarden komen er nu tractoren, landbouwwerktuigen en -ma chines, een show, waar het allernieuw ste op landbouw-mechanisch gebied te zien zal zijn. In ons vrijdagnummer a.s. hopen we er iets meer van te vertellen. We komen in ons vrijdagnummer uit met een aparte pagina advertenties van de standhouders van de Deltabeurs en eveneens met advertenties van de deel nemers op de Jaarmarkt. Wij verwijzen nu naar de advertentie over de te houden jaarmarkt elders in dit nummer; de gelegenheid om er aan deel te nemen staat voor de handelaars in landbouwmachines nog open. Drukkerg. Er is een compleet inge richte drukkerij aan boord o.m. met een Linotype zetmachine. Al het scheeps- drukswerk wordt er verzorgd inclusief de scheepscourant „The Ocean Post." Er zijn kapsalons aan boord; op het Sundeck zelfs een hondenkennel met ruime hokken. De keukens hebben een oppervlakte van bijna 150 m^. Verder een slagerij; viswerkplaats, bakkerij, glacerie, aard- appelschilplaats, fruitkamer enz. In de keukens is op grote schaal roestvrij staal toegepast. Er zijn koelruimten voor proviand met een totale inhoud van 31.350 kub. voet. Het zou te veel zijn en te lang wor den om alles te omschrijven, wat dit geweldige luxieuse schip bevat. De prachtige zalen zijn elk op zichzelf een kunststuk apart. ledere zaal is van een apart ontwerp, apart.meubilair en tel kens weer andere decoraties, beschil deringen, verlichting enz. De grootst mogelijke luxe wordt de passagiers geboden en met recht kan er van dit mooie schip van de HoUand- Amerikalijn worden gezegd: „It is good to be on a well-run ship." Machines grommen, Traktors brommen, Ruisend valt het graan. Zie door spoed gedreven. Zie door stof omgeven, Combines door de velden gaan. Machines stampen, Olie's dampen, Geen sikkel klinkt er meer. Zie sinds al vele jaren. Metalen garfsters garen. Veel sneller als weleer. Zo wordt de mens. Naar eigen wens. Zelf ook machinaal. En komen sommigen snel. Op machinaal bevel, In de W.W. op hun verhaal. H. J. V. P. Aardappelveiling van maandag 24 aug. Eigenheimers 14.5014.80, id. minde re kwaliteit 10.10—12.60; id. drielingen 5.20—3.60; Bintjes grof 20.10; id. mid del 14.30—13.10; Voeraardappels 3.20. Aanvoer 24.000 kg. Uienveiling van dinsdag 25 aug. 1959 Middel 17.50, drielingen 17.07, pieklers 21.66, pootuien 17.98. Totale aanvoer 22.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1