iiiiiiiiiiiilHiiij SliiiliiilBill RliiiliMiïiWiilisiHiHB c folklore Bezichtiging van de „Rotterdam" Zaterdagmiddag vlieg- demonstraties te Stellendam Buitenland Een zwaar offer Particulier initiatief heeft mooi resultaat Volkerakdam verboden gebied Demonstraties Reddingbrigad^ Ouddorp te liiillliliiliiÉjiiiM^^ ||||i||||s;;||:pip^ |||i8||pii|:ii|ii||iiii liiliiliilllllliliH^ llii|i^llllll^ililllllP^B^^^^ llliiililillBiiiRM iliiittiiiiiiiii^^^^ iH||(|||||H||||il||i§i| lililllljlll IPiiilllïiiiillli^ amerakeuze f Jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds Fa. Gebr. Buijsse Ettense veemarkt en TAAL 2 ::;;IÉ|pii;||iiiiil|:il^^ FOTO - ROTSMA Centrale Veiling Middelharnis Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 21 augustus 1951 Voor de Defensie is op de Rijksbe groting voor 1960 een bedrag uitgetrok- ken van f 1650.000.000. Een geweldig hoog bedrag. We ver melden dit niet om op dit feit kritiek uit te oefenen. We zijn er van over tuigd dat deze uitgave broodnodig is. Dat het een zwaar offer is dat nodig gebracht moet worden. Omdat onze vrijheid op het spel staat. En daarvoor zijn geen kosten te hoog. Dat hebben we in de Duitse tijd maar al te zeer ondervonden. Wat is geld, wat is een hoge belasting in vergelijliing met het gemis van- de vrijheid. Want de vrijheid te missen betekent het verlies van goed en bloed. Niet alleen het goed, hoevele miljarden heeft de Duitse overheersing niet gekost Maar ook ten koste van het bloed, daarvan spreken de honderd duizenden, die met de prijs van hun leven- hebben moeten betalen. Onder welke omstandigheden dan ook. Maar het gemis van de geestelijke vrijheid, dat kostelijke goed dat boven alles gaat. Het is een groot, een wel zeer ge weldig bedrag. Eigenlijk valt het buiten onze voorstelling. Dit zware offer moet worden gebracht om de Russische agres sie onder bedwang te houden. Dit offer is nodig zal ons land, zal West-Europa niet mede gaan behoren tot de satelliet- landen waar Rusland de lakens uitdeelt en waar het met de vrijheid gedaan is. Met de vrijheid om over eigen lot en leven te beslissen. De geschiedenis van Hongarije dient te blijven. Chroestsjow gaat met de allures van man des vredes naar Amerika. Was dat in werkelijk heid het geval, dan konden de budget ten voor de defensie van West-Europa en van Nederland zeer aanzienlijk ver laagd worden. Die 1650 miljoen gul den is een bewijs, dat Chroestsjow geen man des vredes is, want het is de pre mie die ons land moet betalen om niet het lot te ondergaan van de Baltische landen en Tsjecho-Slowakije. Was Chroestsjow een man des vredes, de communistische ketenen zouden worden geslaakt van Letland tot Alba nië. Nu moeten Nederland en de Weste lijke landen de premie betalen om voor het lot van al die volkeren bewaard te blijven. En die premie is hoog. Neen we willen ons niet in bespiegelingen ver liezen wat ons land met dit gewel dige bedrag al niet zou kunnen doen. Omdat het een noodzakelijk offer is. Wel mag geëist worden dat het geld goed wordt besteed. Dat „helmenhisto- rie's en andere wijzen van onverstan dig besteden zich niet voordoen, want daarvoor is het offer te groot. Het offer moet worden gebracht. Maar een verstandige en doelmatige besteding is het minste dat mag worden geëist. Voor mensen boven de veertig jaar, die een intellectueel beroep hebben en werkloos zijn geworden bestaat weinig gelegenheid om weer aan de slag te ko men. De overheidsinstanties hebben voor dergelijke mensen weinig belangstelling om ze weer aan een voor hen passend beroep of positie te lielpen. De over heid vindt ze te oud. De overheid schijnt er geen oog voor te hebben dat mensen van boven de veertig jaar beschikken over ervaring, die uit de aard der zaak jongeren mis sen. Dat mensen van deze leeftijd nog in de kracht van hun leven zijn en dat ze door ervaring en levenswijsheid in staat zijn tot nog grote prestaties. De overheidsinstanties gaan aan deze gunstige factoren waarover de mensen boven veertig jaar kunnen beschikken voorbij en bieden hen niet de kans om weer in het produktieproces ingescha keld te worden. Om deze mensen te helpen werd enige jaren geleden door Elseviers Weekblad een campagne ingezet om de oudere werkloos geworden intellectuelen weer aan nieuwe posities te helpen. Een stichting „Het leven begint bij 40" werd als gevolg van deze campagne in het leven geroepen. Deze stichting werkt nu vijf jaar. En met groot succes. In de loop van vijf jaar konden ruim zeventien duizend werkzoekende intellectuelen aan nieu we posities worden geholpen. Dank zij de medewerking van het Nederlandse bedrijfsleven. Het bedrijfsleven heeft een andere blik op deze categorie mensen dan het departement van sociale zaken. Het be drijfsleven beseft dat mensen van bo ven de veertig jaar nog in de kraclit van hun leven zijn en nog zeer goed in staat zijn goede prestaties te leveren. 5n. aiie. qoede. UeAenMedintyuiien Middelharnis Op de veemarkt van woensdag 19 aug. 1959 werden aangevoerd 128 stuks, waarvan 80 runderen en 48 biggen. De runderen werden bij iets ruimere aanvoer vlug verhandeld, de prijzen hoger. In biggen gering aanbod met trage handel en de prijzen onveranderd. Het slachtvee werd redelijk vlug verhan deld. Prijzen: kalfkoeien 7501075; kalfvaar- zen 700—975; guste koeien 600—875; pinken 400—500; graskalveren 250—400; paarden 600—800; biggen 40—60; lopers 60—75; vette koeien 2.60—2.80 per kg. geslacht. 2e serie no. 20 PLAATSAANDUIDING. 1. Het huis staat op de hoek van de straat. 2. Het huis op de hoek van de straat wordt verkoclit. In beide zinnen geeft op de hoeli van de straat de plaats aan van het huis, maar toch is er een groot verschil. In de eerste krijgen we het antwoord op de vraag: Waar staat het huis? Op de hoek van de straat behoort bij straat en is daar dus een bijwoordelijke bepaling. De tweede zin geeft antwoord op de vraag. Welk huis wordt verkocht Daar is op de hoek van de straat een bij voeglijke bepaling bij huis. Y'fe zouden het een bijvoeglijke bepaling van plaats kunnen noemen. Zo is in het huis uit de vorige eeuw een bijvoeglijke bepa ling van tijd, maar terwijl men ver schillende soorten bijwoordelijke bepa lingen onderscheidt (van plaats, tijd, oorzaak, reden, gevolg, toegeving enz.) doet men dat iDij de bijvoeglijke bepa lingen gewoonlijlc niet. Een bijwoorde lijke bepaling van één woord noemt men een bijwoord, dus we hebben ook bijwoorden van plaats, tijd, oorzaak enz. Ze staan meestal bij een werkwoord en heten in 't Frans adverbi, in 't En gels adverb, wat zeggen wil: bij het werkwoord. Ze kunnen echter ook staan bij een bijvoeglijk naamwoord (een heel goede oogst) of bij een ander bijwoord (hij schrijft buitengewoon slecht) of een bijwoordelijke bepaling (liet portret hangt precies in het midden). Na deze inleiding die voor ouderen hun taalkennis wat ophaalt, ga ik nu de plaatsaanduiding in 't Goerees en Flakkees bespreken. De bijwoorden waar en daar zijn in 't Goerees weê(r) en deê(r) in 't Flak kees waer en daer. Weê beije Waar, ben je Weer hael je dat Weer ete m'n Deê(r) kom ik nooit. Deer hè'k eweest fl. daer hè'k ge weest). de bijwoorden hier en deer (daer) worden vaak gebruikt als versterking bij bijwoordelijke bepalingen. Goö joe deer bie den bakker es om 'n halfje brood. Vaegt eerst hier de kaemer mar uut. Brieng joe deer bie naom Jan de krante effen. Ze versterken ook de kracht van de aanwijzende voornaam woorden: Geef deer dien boek es an. Neemt hier dit pakje mar. Dit hier is joewe in dat deer is miene (dit is van jou en dat is van mij). Vgl. het Zuid- Afrikaans: de tabak in hierdie pakje. Deze man (hier) is in 't Frans „eet homme-ci. Dat kind deer: eet enfant-la. Ook staan ze bij de persoonlijke voornaamwoorden. Leit et mar bie mien hier of bie zien deer legt het maar bij mij of bij hem. Vaak worden hier, deer en weer ver sterkt door zoo. Weerzoo leit dat 't Leit deêrzoo. Dat mojje hierzoo brienge. De klemtoon valt op hier en deer. maar bij weerzoo hoort men: weerzoo of weerzoo. Bij hierzoo en deêrzoo ver andert de betekenis, als de klemtoon op zoo valt, ze worden dan bijwoorden van tijd: Hie was deêrzoo (zo even) nog hier. Naast het aanwijzend bijwoord deer hebben we ook ginter (fl. gunter). Je mot ginter es kieke. Vaali komt dit__in combinatie met deer. Hie weunt deêr- ginter. Deêrginter komt 'n an. Bijvoeglijk gebruikt zegt men ginte: an ginte kant. De verbindingen hier in deer en hier in ginter betekenen overal, 't Is hier in ginter eender, 't is overal eender. Maar in 't Goeree's hebben ze een eigenaardige betekenis gekregen: Laop nae de hieringinter of hierendeêr loop naar de maan. 't Is nae de hierenginter (hierendeêr) 't is naar de maan, 't is kapot. Hie kriegt op z'n hierenginter (hierdeêr) hij krijgt een pak slaag, 't Kammen geen hierenginter schille 't kan me niets schelen. Pre cies eender gebruikt men dittendat: laop nae de dittendat, hie kriegt op z'n dittendat, 't go6 je geen dittendat an. Ze worden ook bijvoeglijk gebruikt: 'n hierendeêrse, hierenginterse of ditten- datse kwaejoón een drommelse kwa jongen, 't Is een hierenginters wèrrek 't is een onaangename geschiedenis. Dat mommen deer (op z'n plekke) laete betekent: daar moeten we niet over spreken, die zaken moeten we la ten rusten. De uitdrukking wordt veel gebruikt in godsdienstige kringen daar mogen we niet over oordelen. In bijzinnen blijft het vragend bij woord waar ook altijd weer (fl. waar). Ik wete niejt, weer of f en weunt. Weet je, weer of f en dat eleid heit Het voegwoord waar is altijd deer (daer). De stad deer 'n weunt. Het land deer ik eploegd hè. (een mooi ezelsbruggetje voor H.B.S. en U.L.O.-leerlingen De voornaamwoordelijke bijwoorden, waar van in het algemeen beschaafd waar het eerste lid is, beginnen in 't dialiekt met deer (daer). De schure deer (daer) m'n koren in zit, 't pappier deê (daer) ik op schrieve. Of bij personen: de vrouwe deer dat van is de vrouw van wie dat is. Waarmee is bij oudere mensen nog vaak deer mit, dus weer (waer). doe je dat mit? 't Mes deer je mit sniejt. In plaats van hierheen, zegt men vaak dit-op, in plaats van daarheen dat-op of gint-op. Hie komt dit-op be tekent: hij komt hierheen, maar ook: hij komt naar huis, naar 't dorp. Hie laopt mar ginsendeweèr hij loopt maar heen en weer. Ginsendeweèr een boschap doewe even een bood schap doen. Zo ook: ik bin ginsende weèr vromme. Hier is het bijwoord van tijd geworden met de betekenis van: in een ogenblik. Het verzwakte bijwoord van plaats er wordt altijd uitgesproken als d'r of t'r. Dat mojje d'r brenge. Dat hoar t'r niejt. 'k Hè d'r eweest, weer verkort tot k'hèr eweest. De bijwoorden ergens en nergens zijn dialektisch: iejvers en niejvers. Hie geef niejvers om. Ouderwetser dan iejvers is iejverans. Dat hèk iejverans ezieje. Het Nederlandse ver is in 't Goerees vaorde (fl. verre). Sinds een paar jaren trekken dage lijks enige honderden Flakkeese arbei ders heen en weer tussen hun eiland en Rotterdam. Een aanzienlijk aantal hunner is werkzaam op de enorme sclieepswerf en in de fabrleksliallen van Rotterdamse Droogdok Mij. en het merendeel dezer arbeiders is ook werli- zaam geweest aan Nederlands nieuwe vlaggeschip, de „Rotterdam". Een goede gedachte en aangename geste is het geweest van de directie van de R.D.M, om alle bij haar in dienst zijnde Flakkeese arbeiders, met echtge noten of verloofden, de gelegenheid te 'geven het prachtige schip, dat tlians klaar is en aan de Holland Amerika Lijn is overgedragen, te komen bezichtigen. Niet alleen deze werkers, maar ook vele anderen van het eiland hebben deze gelegenheid gel<regen en de Dockyard XV, het schip, dat dagelijks het arbeidersvervoer van Middelharnis naar Hellevoetsluis v.v. verzorgt, heeft in de afgelopen dagen meerdere extra reisjes over het Haringvliet gemaalit. Vorige week hadden kapitein Vroeg- indeweij en zijn bemanning het echter wel extra druk bij liet overzetten van al die arbeiders mot liun vrouwen, die 's middags de Rotterdam" konden gaan bekijken. Er is al veel over dit grote geschreven, zodat wij menen ons er kostbare en. luxieus ingerichte schip van te kunnen onthouden om weer te geven wat er allemaal aan en in deze oceaanreus te zien is. In elk geval heb ben de Flakkeeënaars de grootte van het schip, de prachtige aankleding van salons en hutten, de kostbare veilig heidsmaatregelen voor de opvarenden en passagiers, de liften, roltrappen, mo zaïeken, beelden en gobelins mede kun nen bewonderen en voor wat de Flak keese arbeiders betreft zullen deze wel met trots vervuld zijn geweest over het feit, dat ieder hunner een steentje heeft bijgedragen aan de verwerkelijliing van een der grootste objecten, die de Neder landse scheepsbouw en de Nederlandse industrie ooit hebben voortgebracht en waarvan verwacht en gehoopt wordt, dat liet Hollands glorie over alle zeeën zal uitdragen. -O- Aanvankelijk was het voor het pu bliek verboden de Volkerakdam van maandag tot en met vrijdag te bezoe ken, maar thans deelt Rijkswaterstaat mede, dat vanaf heden de dam geduren de de gehele week verboden terrein wordt. De politie heeft opdracht gekre gen bij overtreding procesverbaal op te maken. Deze maatregel die Rijkswater staat gemeend heeft te moeten nemen betreuren wij zeer, daar velen vooral in de vakantietijd dit onderdeel van het Deltawerk gingen bezichtigen. Het v>?as een aardige en ook wel interessante ge legenheid om de vrije tijd te vullen, daar tot voor kort de dam de gehele werkweek toegankelijk was. Begunstigd door stralend zomerweer heeft de demonstratie van de Ouddorp- se Reddingsbrigade, zaterdagmiddag op het badstrand gehouden, enorme be langstelling getrokken. Vanaf de duinen het strand en tot in het water hebben jong en oud de verriclitingen der bri- gadisten met de reddinglijn, met vlet ten, het op het droge brengen van een gelukliig niet echte drenkeling, gevolgd en voor de brigade die geheel uit vrijwilligers bestaat moet deze be langstelling tot grote voldoening zijn geweest. Bovendien kwam er ook nog wat van in het laatje, doordat nieuwe donateurs zich opgaven en velen blijk gaven het reddingswerk met een finan cieel offertje te willen steunen. De jeugd was natuurlijk bovenal vol interesse voor wat er in de branding gebeurde en meermalen waren de red ders door zovele gebruinde jongens en meisjes omringd, dat men alleen aan liun oranjekapjes kon vast stellen dat men met het optreden van de brigade te doen had. Voor commandant A. Hoek en zijn medewerkers is het in elk geval een goede dag geworden, omdat men weer eens kon tonen tot welke prestaties men in staat is en wat daar bij allemaal komt kijken, niet in het minst voor wat de hoeveelheid materi aal betreft, de belangeloosheid dier me dewerkenden en het geld, dat de bri gade ter beschikking moet liebben om haar werk naar behoren te kunnen ver richten. Je kan hier vaorde kieke. Vaorde van je land is duchte bie je schae, d.w.z. veraf gelegen land is scliade voor de boer. Hie riep uut de vaorte of van vaors, d.w.z. uit de verte. Duchte bie is dicht bij, maar dichte bet. dikwijls en een dichte mist is 'n dikke mist. De ko gels kwamme dichte duchte bie m'n, d.i. de kogels kwamen dikwijls dicht bij me. Weggaan is dialektisch weiggoö (fl. weggaen) of fort goo. Vgl. „Voort ging Jantje" in een kindergedichte van Van Alphen, 't Is fort. 't Is weig. Hie is vaorde vort wil zeggen: hij is bijna dood of zijn zaken staan er slecht voor. Ver telt dat noe es fort vertel dat nu eens verder. Hie goot hier vandaen is net als in 't Ned. hier vandaan. Bluuft deer van daen. Hiervandaen en deêrvandaen zijn koppelingen geworden en duiden een oorzaak of reden aan, net als in 't al gemeen beschaafd vandaar. Hiervan daen of deêrvandaen is 'n zoö stille. Voor weg kan men tal van uitdrukkin gen gebruiken. Hie bluuft uut de wege, uut de voewten, uut de kienkels (kien- kels zijn de kinkels, de kronkelingen van een opgerold touw of ketting). Van de voewt of. Dit betekent van voren af aan, bij het begin. Je mot de aerepels van de voewt of op raepe, d.w.z. bij de voeten beginnen te rapen en dan maar verder gaan. Hie heit alles verlore in mot weer van de voewt of beginne. M'n binne haest tendèn wil zeggen: we zijn bijna aan 't eind. Hie is tenden kan betekenen: hij kan niet veel meer, zijn krachten zijn op, maar ook: hij kan niet verder in zijn zaken. Tenden werd tot voorzetsel, b.v. tenden de wegt, de meet, 't durp, dus aan 't eind van. Hie is tenden aeseni, betekent: hij is doodop, buiten adem. Z'n rok op 't ende legge beginnen te werken. De jassen der arbeiders werden op de kop van de meet gelegd ('t einde). Hie komt flienk van 't ende hij komt aardig uit den hoek, of hij gaat vooruit. Je mot 'n es van 't ende lekke, d.i. hem uit z'n tent lokken, aan 't praten zien te lirijgen. Begin mar op een ende bet.: je moet maar ergens beginnen. (Wordt vervolgd) Wassenaar. F. den Eerzamen. Omtrent de vliegdemonstraties, die zaterdagmiddag a.s. op en boven een terrein gors van de heer C. de Rooy, nabij Dirkslandse Sas gegeven zullen worden vernemen wij nader, dat deze aanvangen te 2.45 uur. Anders dan vo rig jaar zullen de toestellen thans niet van het terrein opstijgen of er landen, behoudens wellicht een enkele uitzon dering, en dit zal ieder begrijpen als wij vermelden, dat er vier Thunder- streak straaljagers en een groot Dakota- troepentransportvliegtuig aan deelne men. Deze zullen precies op tijd van hun iuclitbasis starten om naar het terrein van de demonstraties te vliegen, waar via een geluidsinstallatie para-instruk- teur sergeant Oosterkamp voor het pu bliek een en ander zal toelichten. Men zal nu eens niet een straaljager zonder meer zien overkomen, maar deze ook in actie zien, zij het op vreedzame wijze, n.l. in een oefening waarbij bal lonnetjes door de piloot moeten worden stuk gevlogen. Het hoogtepunt van dit vliegfeest zal ongetwijfeld zijn het droppen van zes tien parachutisten uit de Dakota, waar bij zich ook nu weer Nederlands jongste parachutiste zal bevinden, jonkvrouwe E. Seraris, evenals de kampioen van vorig jaar, de heer Companus. De laat ste sprongen zullen gemaakt worden met de normale en tevens met de re serve parachutes. Voor het slot is de sensationele sprong op het programma gezet van 4500 voet vrije val, waarna pas de pa rachute door de springer, kapitein Antoniëtte, commandant van het korps commandotroepen, zal worden geopend. Aan deze middag is voorts ook re- clamevliegen verbonden, waarvoor de organisatoren belangstelling hebben ge vonden bij een Flakkees bedrijf n.l. fa. van Rumpt N.V. uit Stad aan 't Ha ringvliet en bij de Verzekeringsmij Nieuw Rotterdam. Men heeft ons verteld dat precies volgens het programma en op tijd zal worden gewerkt, zodat het publiek wordt aangeraden tijdig aanwezig te zijn. Door een mobiele kolonne zullen alle mogelijke veiliglieidsmaatregelen worden getroffen, zowel voor het pu bliek als voor de parachutisten. Daar men werkt in de onmiddellijke nabij heid van het Haringvliet heeft men zich van de medewerking verzekerd van twee snelbootjes, die eventueel in het water terecht komende parachutis ten direct te hulp zullen snellen. Initiatiefnemer van deze demonstra ties is weer de heer A. E. Struik te Melissant, die zelf ook tot de springers zal behoren. Men heeft ons verzoclit het publiek er wel op te wijzen, dat het demonstra tiegebied uitsluitend vanaf het Sas van Dirksland bereikbaar zal zijn; alle andere wegen worden afgezet. uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. Aardappelveiling van woensdag 19 aug. Eigenheimers 13,60—15,20; id. fijn 10,90; id. mindere kwaliteit 11,3012,10; id. drielingen 7,—; Bintje grof 21,30—22,70; id. middel 15,2015,50; id. mindere kwa liteit 13,id. drielingen 8,Voer- aardappelen 3,80. Aanvoer 21.000 l?:g. De Grote Twe,l Van beide kanten worden thans voorbereidingen getroffen voor de onti moeting tussen de Grote Twee, EiseJ hower en Chroestsjow. Zoals bekeujl geaclit mag worden, zullen de beijj staatslieden in september over en weef bezoeken uitwisselen om de wereldptd blemen met elkaar te bespreken. Het Westen liad altijd de zogenaannj. topconferentie afhankelijk gesteld vj: het slagen van de ministersconferentif Groter mislukking evenwel dan die va de Geneefse bijeenkomst kan men zici haast niet voorstellen, zodat de kat; op een topconferentie van Westeliji standpunt gezien, uiterst gering was Tegelijkertijd echter bracht de Ameii. kaanse vice-premier Nixon een bezot; aan de Sowjet-Unie, waarbij een even. tueel bezoek van Cliroestsjow aai Eisenhower, en omgekeerd, ter spraiji kwam. Later bleeli, dat de voorberej. dingen voor een dergelijk bezoek ree4 getroffen waren via de normale dipij. matieke kanalen. Van Amerikaanse zijde is met nadrui verzekerd dat het bezoek over en wee; niet de plaats van een topconferentif inneemt en dat Eisenhower niet zal op treden als vertegenwoordiger van df Westelijke Grote Drie, maar alleen vat Amerika. Deze verzekering ten spij; kunnen we opmerken, dat aan alle wen- sen van Chroestsjow is voldaan. Of e; nu een topconferentie komt van k Grote Vier, de Grote Drie of de Grcti Tv/ee, dat laat de Rus Siberisch kouJ: Het is hem slechts te doen om een ont! moeting met Eisenhower. In de Rus sische houding behoefde dus niets ver anderd te worden, is ook niets verai-l derd, maar wel in die van Amerikji Het heeft in zoverre z'n prestige gereii door het te doen voorkomen alsof (ii:| iets geheel anders is dan een topconfe-| rentie, maar in feite is het precies hel-^ zelfde. Of de veranderde houding van Ame rika een gunstige of ongunstige invlocc zal hebben, is een tweede. Aanvanlvelijl: stelde het Westen alleen maar eiset, zonder iets van de eigen rechten te la ten vallen .De koele verhouding t thans weer wat milder geworden et we zouden bijna zeggen dat het Westei. een overwinning op zichzelf heelt be haald. Als dat niet ontaardt in een al te grote toegeeflijkheid, kan dit voor t wereldpolitiek wel vruchtbaar zijt, hoewel niet mag worden verwacht, dal de Grote Twee nu eens in een hand omdraai alle wereldproblemen zullet oplossen. Dat het Westen overigens geen af stand van zijn rechten zal doen, blijki uit het feit, dat de Amerikaanse pre sident een bezoek zal brengen aan de Westduitse hoofdstad Bonn, op dondei- dag 27 augustus. De Russen zuUei daardoor wel beseffen, dat West- Duitsland bij Amerika nog niet in on genade is gevallen. Officieel is meege deeld dat Eisenhower naar Bonn zaï gaan om met Adenauer van gedachtet te wisselen over de Berlijnse crisis. Eisenhower zal vóór zijn ontmoetin; met Chroestsjow oolc naar Londen en Parijs gaan om zijn bondgenoten te „polsen". Ook hieruit blijkt, dat hij in zekere zin woordvoerder van het Westen zal zijn. Intussen mag niet worden verwacht, dat Amerika of het Westen in het al gemeen een andere politieke koers zal gaan volgen. Minister Dulles zou, in dien hij nog leefde, met de hele gans van zaken hebben ingestemd, aldus de president. We ontkomen echter niet aan de indruk dat hij met dit beroep op de overleden m.inister van buitenlandse zaken de „strakke lijn" in de Ameri kaanse politiek wil suggereren, een lijt echter, die op het ogenblik nogal vaas is. Frankrijk en Marokki Marokko heeft bij de Verenigde Na ties een klacht ingediend over de plan nen van Frankrijk om op zijn grondge bied atoomwapens tot ontploffing tï brengen. Dat komt allereerst voort m' vrees voor besmetting van de atmosfeei maar niet minder uit de tegenzin van de Afrikaanse volken in de „vuile kar weitjes" van de blanken op hun grond-f gebied. Dat het juist Marokko is, die dea klacht uit, is te bedenkelijker, daar di land nogal goede betrekkingen me' Frankrijk onderhield. Op deze wijze drijft Frankrijk zelf de Afii;;aans£ landen hoe langer, hoe verder van zien af. Het Koningin Wilhelmina Fonds vooi de kankerbestrijding, dat thans 10 jaa' bestaat, houdt zijn grote jaarlijlws col lecte 24 augustus t.m. 6 september. Zolang in Nederland nog één van ei' ke vijf sterfgevallen zijn oorzaak vuw in kanker, is de bestrijding van aez zielite een zaak waaraan niemand v& kant onttrekken. Behalve het feit^a' kankerbestrijding zovelen vergt het ook enorm veel geld- het onderzoek naar de oorzaak ker, voor de inrichting en instandliou' ding van kostbare laboratoria en zi kenhuizen, voor alles wat er verder n» aan zorg komt kijken, zijn L, materialen en zeer vele deskundi» nodig. Bovendien moeten appar^'^.^j en uitrusting steeds worden vernieuj^^^ om de patiënten te laten profiteren de nieuwste vindingen. Dat alles onnoemelijke hoeveelheden geW. Voor dit geval, waar geluk en zondheid zo nauw aan geld ë'^'^^Pplu 2geB' dan I I zijn, willen wij graag een bei'oep op onze lezerskring door te z'^»»! geelt wat U missen kunt en doe er in dit jubileumjaar nog iets extra s «■-. Kankerbestrijding is een taak van gehele Nederlandse volk. - BESTRIJDT HET LEED DAT KANKER HEET

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6