Jac. Keuvelaar r G. KIK De Nederl. Handel Mij. over de effecten uitvoer Deze ruimte is te klein DEMONSTRATIE 01875-451 „Eilanden-nieuws" Koninklijke onderscheiding voor de heer L. Hoger werf te Her kingen Droge zomer Wratten Landbouwpiloten electricien Boekwerken Tuinbouw in Engeland Vervangingsmiddel voor paardenmest Bij warm weer grazen de koeien hoofdzakelijk 's nachts Voor 't rijden kort gebed Ziektebestrijding per vliegtuig Vroeg genomen snelle uitslag Gecombineerd zaaien en kunstmeststrooien Een goede schoolvulpeu ochtenddienst zBekendtnakln^ alwezig geen scnal|c Centrale Telling lEiddelharnis Krappe ruwvoederpositie TAXIBEDRIJF GEBR. VAN HULST Bel op Oostdijk 31 tel. 2345 Sieeneweg 31 tel. 2452 Micfdelharnis Bestel tijdig uw schoolboeken! cMló red ame Veel te klein om bij benadering een idee te geven van onze kollektie horloges, gouden ringen, barometers, prismalcijkers brilmonturen enz. Middelharnis Flakkeese Rondvaartdienst SfeKendam trouwjapon (wit) Wegens vacantie P. R. BAKKER met electrische boormachines voor de „DOE HET ZELVER" op de Delta-beurs Firma L Verkerice en Zn. Sommelsdijk Middelharnis Voor voetverzorging en gezichtmassage Lien Nipius J.J.vanWeenen Groen van Prinstererschool Alle winkelmachines en kiokschalen Oebrs. de l¥aal Vrijdag 21 augustus 1G59 „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 In een van onze vorige nummers gaven wij verslag van de Koninklijke onder scheiding die de heer L. Hogerwerf mocht ontvangen, wegens 40-jarige trou we dienst op het landbouwbedrijf „Oud Hof" van de heer M. J. den Boer te Dirksland. Op de foto ziet men hoe burgemeester Bos bij de jubilaris het ere metaal op de borst spelt. De heer M. J. den Boer kijkt belangstellend toe. Het Kwartaalbericht van de Neder- landsche Handel-Maatschappij bevat deze keer een artikel over dé effecten- uitvoer, die in de laatste jaren een niet te verwaarlozen betekenis heeft gekre gen voor de Nederlandse kapitaalmarkt en de betalingsbalans. De N.H.M, be strijdt daarin de opvatting als zou er sprake zijn van een „uitverkoop" van effecten naar het buitenland en gaat tevens nader in op de beschouwingen die in het jaarverslag van de Neder- landsche Bank aan de effectenuitvoer waren gewijd. De effectenuitvoer, zo wordt in het artikel betoogd, staat in verband met het ontstaan van een ruimere interna tionale kapitaalmarkt, waaraan zowel bij grote buitenlandse beleggers als bij onze internationale concerns behoefte bestaat. Omdat internationale handel in het algemeen de welvaart bevordert, is een dergelijke integratie van interna tionale markten toe te juichen. Het blijft echter een moeilijk te beantwoor den vraag of er op de voordeligste wij ze van gebruik wordt gemaakt. Gezien de stijging van de aandelenkoersen in de afgelopen jaren en het feit dat de herbelegging van de naar het -buiten land verkochte effecten uiteindelijk gro tendeels in obligaties heeft plaatsgevon den, moeten er onder de verkopers ve len zijn die de transacties achteraf be treuren. De N.H.M, gaat vervolgens na welke invloed de effectenuitvoer heeft op het nationaal inkomen en vermogen. De particuliere sector van onze economie heeft in 1958 niet minder dan 750 mil joen aan kapitaalmiddelen voorna melijk als gevolg van de effectenuit voer uit het buitenland verkregen. Dit heeft een gunstige invloed gehad op de binnenlandse kapitaalmarkt en de overheidsfinanciering. Er staat echter tegenover een offer aan dividenden, die voortaan naar het buitenland zullen worden overgemaakt en dus het natio naal inkomen verminderen. De ont spanning op de kapitaalmarkt en een versterking van de deviezenvoorraad werden in 1958 bereikt, omdat wij in dat jaar in feite door het plaatsen van aandelen verplichtingen jegens het bui tenland hebben aangegaan. Er is geen reden tot klagen, wanneer de op deze wijze in het buitenland op genomen gelden productief worden aan gewend. Dat blijkt in de afgelopen jaren wel te zijn gebeurd. Met de middelen die hoofdzakelijk door de effectenuit voer werden opgebracht, hebben wij on ze buitenlandse investeringen kunnen financieren. De N.H.M, zet echter een vraagteken bij het verschijnsel dat, voor zover Nederland zelf in buitenlandse effecten belegt, dit voornamelijk obli gaties blijken te zijn en tevens dat de door aflossing op onze buitenlandse staatsschuld verminderde obligatie schulden aan het buitenland door aan- delenverplichtingen worden vervangen. .,Het is bepaald niet gewenst de effec tenuitvoer, waardoor het buitenland ons Kapitaalmiddel verschaft, tegen te gaan," zo wordt aan het slot van het artikel verklaard, „maar de gang van zaken in de afgelopen jaren toont wel dat wij van die middelen een zo goed Moegelijk gebruik moeten maken. Dat zal m de eerste plaats dienen te wor den gezocht in de uitbreiding van onze investeringen, in het binnenland voor al, maar ook in het buitenland, waar- aoor in het algemeen een hogere bij drage tot het nationaal inkomen zal worden geleverd dan door de aflossing van of belegging in obligatieleningen en door de uitbreiding van de goud- en aeviezenvoorraad. Uiteraard valt aan oeide laatste vormen van aanwending wet geheel te ontkomen, omdat nu een maal verplichtingen en de noodzaak ons f toe dwingen, maar er is voorlopig «emig reden om te bevorderen dat spe- «aal de opbrengst van de effectenver- ™Pen daarvoor zal worden bestemd." De vrijere loonpolitiek In de rubriek „Feiten en commenta- ^'enueilftig, van vrijdag 21 aug. 1959 5'^del 16.75; drielingen 16.63, pick- 'ws 22,25—22.07. Pootuien 16.75. Totale aanvoer 63.500 kg. ren" wordt zoals gewoonlijk aandacht gegeven aan de recente economische ont wikkeling in ons land. De N.H.M, acht de invoering van een systeem van vrij ere loonvorming onder de huidige om standigheden niet zonder gevaren. De ruimte wordt reeds grotendeels door de huurverhoging en afschaffing van melk subsidies die met looncompensaties ge paard gaan, in beslag genomen. „Het is te hopen," zo verklaart de N.H.M., „dat er nog wat ruimte zit in de cijfers zelf die op het ogenblik uitdrukking geven aan onze verwachtingen. Het zou niet de eerste keer zijn dat de omvang van een aan de gang zijnde expansie door de deskundigen werd onderschat." Zoals bekend heeft de Engelse rege ring kortgeleden een bedrag van 75 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor verbetering van de tuinderij in dat land. Oiider de verschillende suggesties die binnenkomen over de aard van de besteding"'van dlf'tJéarag'is er" één waaraan velen in Engeland de voor keur geven. Men wil namelijk dat be drag besteden om een veilingsysteem op te bouwen zoals we dat in Nederland kennen. Ons land wordt althans als voorbeeld aangehaald. In Amerika is men intensief bezig om een vervangingsmiddel voor paarden-, mest te vinden, die gebruikt wordt bij het kweken van champignons. Gedurende vele eeuwen hebben de Japanezen paddestoelen verbouwd op een houtachtige voedingsbodem, die verkregen wordt nadat bepaalde soor ten schimmels de cellulose afgebroken hebben. De Amerikaanse houtindustrie beschikt jaarlijks over 53.000.000 ton afval, waarvan 20.000.000 ton niet doel matig gebruikt kan worden. Het is ge lukt om verschillende soorten padde stoelen op dit afval te kweken, maar tot nu toe heeft de opbrengst zich niet kunnen meten met die, welke men ver krijgt bij gebruik van paardemest. Een vergelijking van het jaar 1959 met andere droge jaren is moeilijk om dat er toch steeds verschil is in hevig heid van de droogte of in de tijd van het jaar waarin deze optreedt. In 1949 b.v. was de gemiddelde temperatuur in mei en juni veel lager en viel er be langrijk meer neerslag. In 1947 was het veel warmer doch de hoeveelheid neer slag was bijna het dubbele van thans. In het jaar 1929 was de temperatuur in deze periode lager en de hoeveelheid neerslag groter dan in 1959. Het meest nabij komen de cijfers van 1918, wat wel een bewijs is van het uitzonderlijk karakter van zomer 1959. ------O------ Proeven verricht door een onderzoek instituut in Kentuckie hebben uitgewe zen dat melkkoeien vooral bij warm weer bij voorkeur 's nachts grazen. Bij een temperatuur van 90 gr. F. en hoger, graasden de melkkoeien overdag slechts 1.9 uur, terwijl de dieren 's nachts gemiddeld 6.5 uur graasden. De opzet van deze proef was aan te tonen dat wanneer men de melkkoeien 's nachts opsluit in een ruimte waar droogvoer wordt verstrekt zoals de gewoonte is ze geen kans krijgen voldoende goed, melkproducerend voed sel op te nemen. Omdat het klimaat in Nederland an ders is zullen de Hollandse koeien over dag meer fourageren. Een anglicaanse predikant heeft in Engeland, waar het afgelopen jaar meer dan zesduizend personen bij verkeers ongelukken om het leven kwamen en driehonderdduizend mensen gewond werden, de automobilisten voorgesteld in hun wagen de tekst van een tien seconden-gebed op te hangen en dat gebed bij de aanvang van iedere rit uit te spreken. Het gebed luidt: „Help mij, o God, als ik rijd dat ik rftijn naaste liefheb als mijzelf, dat ik niets doen zal wat een van Uw kinderen in gevaar kan brengen of kan verwonden. Bevrijd mij van de geest der rivaliteit en van alle ergernis over eens andermans daden en breng mij veilig naar mijn doel." Wratten zijn meer of minder grote, goedaardige gezwellen, uitgaande van de huid. Ze komen veel voor zowel bij mens als dier en speciaal bij de jeugd. Een in 1957 plaats gevonden onderzoek wees uit, dat 72 0/0 van de kinderen der la gere school wratten hadden en dat in de loop van 2 jaren 65''/o hiervan zonder enige behandeling genas. Bij de dieren ligt het niet anders. De besmettelijkheid is al jaren be kend. Door overenting met gefiltreerd materiaal is bewezen dat wratten ver oorzaakt worden door een virus. In 1950 schijnt het ook gelukt te zijn het virus met de electronenmicroscoop zicht baar te maken. Er bestaan aanwijzingen dat zich te gen wratten een immuniteit kan ont wikkelen. Ook heeft men wel een ent stof tegen wratten gemaakt, maar dit heeft toch geen algemene ingang gevon den. In Equador een land dat wat de land en tuinbouw betreft nog lang niet aan de top staat, maakt men echter bij de teelt van bananen veelvuldig gebruik van helicopters bij de ziektenbestrijding De sterke uitbreiding van de bananen teelt, van 18 miljoen bomen in 1949 tot 26 miljoen in 1955, is oorzaak, dat men de zaken in het groot en efficiënt moet aanpakken. Door over te gaan tot ver nevelen kan men met zeer weinig vloei stof per ha volstaan. Voordien was per behandeling ongeveer 3000 liter vloei stof per ha nodig, nu met de helicop ter en het nevelsysteem. ongeveer 30 tot 50 liter. Per vlucht kan dus een flinke opper- vlakte worden behandeld. Kortgeleden is in Amerika een school geopend voor agrarische piloten. De genen, die een brevet hebben, kunnen worden toegelaten en leren op deze school alles wat belangrijk is ten aan zien van ziektebestrijding, onkruid ver delging en bemesting vanuit de lucht. Naast een groot aantal theoretische les sen worden ze praktisch geschoold en leren ze alle vliegtuigen vliegen, die bij land- en tuinbouw in gebruik zijn. Ook moeten ze van de verschillende spuit- apparaturen het nodige kennen. De theoretische lessen duren 120 uur en ge durende 65 dagen vindt praktijkwerk plaats. Als zij daarna 500 bestrijdings- uren hebben gemaakt, komen ze nog eens voor korte tijd terug en wordt na een examen het diploma uitgereikt. De tijd dat de grondmonsters geno men kunnen worden is weer daar. De graanstoppel leent zich daar bijzonder goed voor, omdat het op deze gronden geruime tijd geleden is, dat een bemes ting werd gegeven. Het aantrekkelijke van vroeg ingezonden grondmonsters is dat de uitslag van het onderzoek ook snel terug is. Er is dan nog voldoende tijd over om de kunstmeststoffen die geadviseerd worden aan te kopen. Wanneer u de monsters snel wilt laten nemen, geeft u dan zo spoedig mogelijk op bij de assistent van de voorlich tingsdienst of rechtstreeks bij de mon sternemer. Vele proeven in verschillende landen hebben geleerd, dat het economisch is, zeker waar het grote oppervlakten be treft, om de kunstmest in de onmiddel lijke omgeving van het zaad of de plant te brengen. In de V.S. is thans een ma chine op de markt, die behalve voor het zaaien ook zorgt voor de gewenste kunst mest. De benodigde hoeveelheid wordt ongeveer 5 cm beneden het zaad aan gebracht, wat blijkens de proeven ook het beste was. Het laat zich aanzien dat de voorra den ruwvoer (hooi, kuil en hakvruch- ten) deze winter ternauwernood toerei kend zullen zijn. Het zal daardoor duidelijk zijn dat gewoekerd moet wor den met de beschikbare ruwvoeder-) voorraad. Daarom dient van te voren een voederplan te worden opgemaakt. Door enkele partijen hooi en kuil te laten onderzoeken op de voederwaarde krijgt men een inzicht betreffende de kwaliteit, zodat voederrantsoenen kun nen worden opgesteld. Ruwvoederonderzoek voor de prak tijk wordt verricht door het Bedrijfs- laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Oosterbeek. Wacht niet te lang met het bestellen van uw studie- boeken. Indien U het nog niet deed, geef ons dan nu op, wat U nodig hebt voor H.B.S., Handelsavondschool en andere takken van stu die. Wij zorgen dat U dan alles tijdig in huis hebt. Ook staan wij U met een groot sortiment leermidde len ten dienste. Boekhandel DE WAAL Zandpad 118 - Telef. 2229 Middelharnis hebben we al vanaf 3.95 De betere voor 4.95-5.90 enz. met gouden pen. Voor elke hand vindt U een prima vulpen in BOEKHANDEL DE WAAL Zandpad 118 Middelharnis 1768. Voor 2 jonge katjes, gewend aan Felix, goed te huis gezocht. A 61, Stad a/h Haringvliet. 200 gram heerlijk taaie bitter koekjes voor 67 cent 5 lekkere amanda's slechts 69 cent Luxe bakkerij Zwanenburg Ring 8 Telef. 2151 Middelharnis Wegens de grote belangstel ling naar de Deltawerken en bouwput zal de vertrek 9.50 uur, gedurende de week van 22 tot 29 aug. nog worden gevaren. Daarna wordt het zolang er ambitie is twee diensten per dag. Voor inlichtingen speciale vaarten enz.: Tel. 01879-233 of 379, Stellendam. GEVRAAGD een Een LEERLING-electricien (met diploma ambachts- school) Een AANKOMEND SMID Een LOODGIETER Fa. J. J. NIPIUS Telefoon 218 Stad aan 't Haringvliet Te koop een prachtige maat 38. Brieven onder no. 3283 bureau van dit blad. Familie-berichten DANKBETUIGING Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond tij dens de ziekte en het over lijden van onze geliefde vader CORSTIAAN SCHELLEVIS betuigen wij hiermede onze hartelijke dank. Inzonderheid de directrice, doktoren en het verplegend personeel van het zieken huis te Dirksland en het rusthuis „De Goede Reê", alsmede dokter Bakker en de wijkzusters, voor de goe de zorgen en liefdevolle be handeling tijdens zijn ver blijf aldaar aan hem bewe zen. Uit aller naam: Fam. Schellevis Fam. van Es Middelharnis, aug. 1959. DANKBETUIGING Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde en zorgzame vrouw moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder BASTIAANTJE WESDIJK (echtgenote van W. Üagens) betuigen wij onze oprechte dank. Mede namens de familie: W. Hagens Dirksland, augustus 1959. Boezemweg 26 DANKBETUIGING Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming ontvangen tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde en zorgzame moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder ADRIAANTJE VIJFHUIZEN (weduwe van A. v. d. Veer) betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan Dr. R. Boot en Zuster Gorissen voor de geneeskundige be handeling en verpleging. Ook de familie C. J. Struijk en familie M. Tanis zijn we zeer erkentelijk voor hun hartelijk medeleven. 1 Fam. Adr. v. d. Veer- Vijf huizen Dirksland, augustus 1959. De Burgemeester der gemeente Ooltgensplaat maakt bekend: Ie. dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der onteigenings wet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aan gewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente Ooltgensplaat, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden op 9 september 1959, te 10,30 uur, ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van het Rijk voor het maken van een oprit naar de dam van de Hellegatplaten in de gemeente Ooltgensplaat op Goeree en Over- flakkee en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde com missie mede te delen; 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet en ter voldoe ning aan artikel 72a in verband met de be palingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secre tarie der gemeente, van 26 augustus 1959 tot dat de commissie haar werkzaamheden bin nen de gemeente heeft volbracht; 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der ge meente Ooltgensplaat van 26 augustus 1959 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. OOLTGENSPLAAT, 20 augustus 1959. De Burgemeester voornoemd, ADR. DE VOS Jz. (wnd.) van 27 AUGUSTUS tot 14 SEPTEiVIBER Arts Voorstraat 30 Sommelsdijk De praktijk wordt waarge nomen door de andere dok toren. naar Op donderdagmiddag spreekuur te Ooltgensplaat bij H. Kobus, Voorstraat 22. Op zaterdagmiddag bij J. J. Nipius, Stad a.'t Haringvliet L. NIPIUS Willemstraat 3, Oude Tonge Zuiddij k 32, Nieuwe Tonge is heden telefonisch aange sloten onder nummer Vertegenwoordiging voor de Fa. F. J. STOOP BloemboUenkwekerq en -Handel te Waarland (N.H.) MIDDELHARNIS De leerlingen die voor het eerst naar school komen, worden verwacht op DINSDAG 25 AUGUSTUS om 9.30 uur. Het hoofd der school, B. A. VAN LENTEN IBELCO DEALER Toonkamer: PUTSELAAN 146 ROTTERDAM-Z. TELEF. K 1800—79412 U weet het toch wel, dat alle boekwerken zowel leesboeken, studieboeken en theologische werken bij ons verkrijgbaar zijn? Inzonderheid heel goede lectuur voor jong en oud, o.a.: BIJBELSE GESCHIEDENIS voor kinderen VADERLANDSE GESCHIEDENIS enz. enz. boekhandel - Markt - Tel. 89 - St Maartensdijk ledereen in de omgeving heeft het gelezen. De {amilie Hendriksen - U weet wel, vlak bij de bushalte heeft een baby gekregen. De geboorte-aankondiging stond in het plaatselijk nieuwsblad en dan kan men er zeker van zijn, dat het algemeen bekend is. Maar elke advertentie in deze krant wordt gelezen. Vandaar dat zoveel adverteerders gebruik maken van:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 3