i Raad Ooitgensplaat achtte industrievestiging van meer belang dan tuinbouw ÉM^MmÊÊi Burg. de Jonge St. Philipsland gehuldigd Langeweg van Heul tot Meidoorn straat zal worden verbreed Ambac Kinder hoekje Fa. Gebr. Buijsse Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. ^AANBE? een woi siachl en vi kinder pri aqyi I5AIIN'1NI: Zondagdiensten artsen iiider STOF VOOR 0V( Net Bladz. 2 „E I L A N D E N - N I E U W S" Vrijdag 7 augustus 1959 ^B. rijdag 7 a De voltallige gemeenteraad van Ooitgensplaat vergaderde dinsdagavond on der leiding van de voorzitter burgemeester W. M. van der Harst. Men nam een zeer belangrijk besluit, n.l. het verbreden van de Langeweg van de z.g.n. Heul tot de Meidoornstraat dat de gemeente ongeveer 60.000,gaat kosten. De meningen van de heren liepen wel uiteen of dit project openbaar moet worden aanbesteed of dat de technische dienst in eigen beheer met de uitvoering moet worden belast. Verder kwam het struktuurplan breedvoe rig ter sprake en men voteerde 30 cent per inwoner om dit mogelijk te maken. Alle leden zagen het nut hiervan in voor geheel Flakkee. N.a.v. dit voorstel werd evenwel door meerdere heren over het toenemende arbeidsoverscliot ge sproken en men prefereerde directe industrie vestiging boven de plannen van tuinbouwgebied daar dit pas over 10 a 15 jaar kan worden verwezenlijkt. Ver schillende raadsleden waren bang, dat als het zover is, de gemeenten voor een groot gedeelte zal zijn verschrompeld en ook zag men in enkel tuinbouw geen oplossing voor het grote arbeidsoverschot. Gemeenterekening 1958 aangebo den. Bij de ingekomen stukken bevonden zich 1. goedkeuring raadsbesluiten van 2 juni 1959 inzake verkoop grond aan de fa. Mooijaart-Osseweijer te Oude Tonge en de aankoop van een aanta krotwoningen; 2. goedkeuring begro tingswijzigingen D IV en V van 1959; 3. controlerapporten verificatiebureau 2e kwartaal 1959 van kas en boeken ge meente-ontvanger en het burgerlijk armbestuur; 4. jaarverslagen 1957 en 1958 van de stichting „De Flakkeesche Gemeenschap"; 5. Rekening 1958 van de schoolartsendienst; 6. rekening 1958 van de commissie bouw- en woningtoezicht enz.; 7. rekening 1958 en begroting 1960 van de „Gascentrale Flakkee"; 8. jaar verslag over 1958 van de stichting „Bin nenhof"; 9. rekening 1958 van de vlees keuringskring Oude Tonge. Een verhoging subsidie Voor en Na zorg geesteszieken werd aangenomen en b en w gaven hierop de volgende toe lichting. Bij uw besluit van 16 november 1956 is aan de „Stichting voor de Voor- en Nazorg van Geesteszieken in Zuid- Holland" een jaarlijkse subsidie toege kend van f 0,06 per inwoner. Het bestuur van genoemde stichting heeft ons thans medegedeeld, dat het werk van de voor- en nazorgdienst voor deze zieken in de laatste jaren belang rijk is uitgebreid, deels door het sterk gestegen spreekuur-bezoek, deels ook door het steeds vaker hulp vragen voor bepaalde vraagstukken. Een en ander heeft tot gevolg dat aan andere drin gende werkzaamheden niet meer de no dige aandacht kan worden besteed. Met name geldt dit voor het bezoek aan psychiatrische inrichtingen de zorg voor zwakzinnigen, het zoeken van opname- mogelijkheden, bezoek van patiënten thuis enz. Het bestuur van de stichting wenst thans in deze leemte te voorzien door uitbreiding van de huidige per soneelsbezetting met één psychiater en twee districtsverpleegsters. De hieruit voortvloeiende meerdere kosten worden geraamd op 0.04 per inwoner. De helft van dit bedrag komt in aanmerking voor de provinciale subsidie en het be stuur van de stichting verzoekt thans om met ingang van 1 januari 1960 ook de gemeentelijke subsidie met f 0,02 per inwoner te willen verhogen en mits dien nader vast te stellen bij herhaling ting een beroep is gedaan, stellen wij U en tot volle tevredenheid op deze stich- voor dit verzoek in te willigen. Tuinbouw wintercursus In het dorpsdeel Achthuizen wordt reeds meerdere jaren, onder leiding van het hoofd der U.K. lagere school aldaar een algemene tuinbouwwintercursus ge houden, waaraan door een vrij groot aantal cursisten wordt deelgenomen. Waar de hieruit voortvloeiende ultga- ciale subsidies bestreden kunnen wor- ven niet geheel uit de rijks- en provin- den, heeft de gemeente in de kosten van verlichting en verwarming van de leslocaliteit in voorgaande jaren steeds een bijdrage verstrekt c.q. geheel voor haar rekening genomen. De leider van de cursus verzoekt thans deze bijdrage ook voor het afgelopen cursusjaar 1958- 1959 beschikbaar te willen stellen. De kosten bedragen in totaal 72, De heer L. Hokke (C.H.) was een voor stander voor deze subsidie, maar aan gezien er cursisten uit alle omliggende gemeenten komen vroeg hij of deze soms ook in de kosten kunnen bijdra gen. De voorzitter vond het geen overdre venheid als Ooitgensplaat dit vergoed, het gaat alleen over licht en warmte. De Ned. Bond van bad- en zwemin- richtingen, welke organisatie het bad en zwemwezen in de ruimste zin be oogd te bevorderen, verzoekt deze ge meente te willen toetreden als lid van de bond. Voor de leden bestaat de mogelijk heid zich met praktische problemen om advies te wenden tot de voorlichtings dienst van de bond, welke adviezen kosteloos worden verstrekt. Voorts is genoemde bond o.m. vertegenwoordigd in het Adviesorgaan van de vereniging van Ned. Gemeenten en de Stichting ter bevordering van het bad- en zwem wezen in Nederland. Mede in verband met het bij ons nog steeds in studie zijnde zwembadplan, achten wij het verantwoord als lid van genoemde bond toe te treden, waartoe wij U dan ook voorstellen te willen besluiten, al dus b en w. De jaarlijkse contributie bedraagt voor deze gemeente 30, De heren K. van Oostende (C.H.), J. A. V. Nieuwenhuijzen (V.V.D.) en Abr. de Vos (A.R.) zouden het toejuichen als er een zwemclub werd opgericht, waar bij wethouder Adr. de Vos (P.v.d.A.) opmerkte, dat vroeger plannen voor een dergelijke club hebben bestaan, maar dat toen niets is gebeurd. De voorzitter zag ook gaarne een club die zeker nodig is om de zwemsport te stimuleren, maar de subsidie is onont beerlijk daar de Bond veel werk verzet bij eventuele oprichting van zwemba den waaraan nogal heel wat vast zit. Kuipersslop De heren L. M. Dorsman en W. Over- beeke alhier zijn voornemens op het in middels door afbraak van het pand Voorstraat 25 vrijgekomen terrein enke le woningen te bouwen. De heer Dors man aan de Zuid-Achterweg een twee tal bejaardenwoningen en de heer Overbeeke aan de Voorstraat een woonhuis met bedrijfsruimte. Wil het plan Dorsman evenwel gere aliseerd kunnen worden, dan dient deze nog de beschikking te krijgen over een strook grond in het verlengde van voormeld slop ter grootte van onge veer 23 m^. Voorts zou er t.b.v. het plan Overbeeke dan een grondruiling plaats moeten hebben t.w. &k w? over te dragen aan en IV» m- over te nemen van Overbeeke voornoemd, waardoor dit thans niet evenwijdige slop dan een gelijke breedte behoudt van 2.50 m over de gehele lengte. Betrokkenen hebben verzocht tot een en ander te willen besluiten. In ver band hiermede delen b en w mede; vol gens het plan regeling bebouwde kom ex. art. 43 der woningwet moet voor meld slop een breedte hebben van on geveer 3 m. Gelet echter op de grote belangen die bij verwezenlijking van voornoemde plannen worden gediend en mede gelet op het feit dat dit slop ook in de toekomst toch slechts als voetpad dienst behoeft te doen, menen wij dat in deze met een breedte van 2.50 m kan worden volstaan. B. en w. stellen dan ook voor, tot voor melde grondverkoop c.q. grondruiling te besluiten tegen de prijs voorzover dit de per saldo over te dragen grond betreft van 3,per m^ en daartoe het overgelegde ontwerpbesluit te be krachtigen. Enkele heren lieten zich nog nader inlichten maar het voorstel van b en w vond algehele instemming. Doktershuis Goedgekeurd werd de rekening over het doktershuis over 1958. De heer A. J. A. Leijdens (S.G.P.) kwam met de zelfde vraag als de vorige jaren, of dit beheer niet over.één in stantie kan lopen, daar naast de ge meente ook het burgerlijk armbestuur nog een stem in het kapittel heeft. De voorzitter heeft deze kwestie reeds onderzocht maar gezien het doktershuis een schenking is, kan het armbestuur het geld dat voor de armen is gegeven niet overhevelen. Met de nagelaten betrekkingen van de schenker is reeds onderhandeld, dat waren er 68, waar van 66 wel goedkeuring gaven voor één instantie, maar de 67ste wilde zich uit kopen en hij wist zelfs van de gehele zaak niets af. Voldoening Met voldoening en vreugde kon de voorzitter de gemeenterekening 1958 nu reeds aanbieden al is dit echter dan een formele handeling. Verbreding Langeweg De duiker onder de Langeweg nabij de Esdoornstraat verkeert in een zoda nige slechte staat, dat mede gelet op het te smalle wegdek ter plaatse de nodige voorzieningen getroffen dienen te worden. Deze duiker kan daardoor komen te vervallen. Nu de ontpoldering sedert 1 januari 1959 een feit is geworden en mitsdien het onderhoud van de sloten aan weers zijden van het gedeelte van de Lange weg welke als open riolen fungeren voor de aangrenzende gebouwen vanaf genoemd punt tot aan het Wees pad voor rekening van de gemeente is, menen wij van deze gelegenheid gelijk tijdig gebruik te moeten maken om vorenbedoeld gedeelte van deze hoofd toegangsweg van de gemeente te verbe teren door het dempen en rioleren der sloten, het aanleggen van trottoirs en het aanbrengen van een klinkerverhar ding. Voorts kan in het kader van bouw- rijpmaken van het uitbreidingsplan Langeweg Noord bij uitvoering van deze werkzaamheden het resterend ge deelte van de watering de „Ie Hamer" vanaf voormelde heul in de richting van de Kastanjestraat gelijkertijd worden gedempt en kan ook de niet voor de afwatering benodigde sloot ach ter de Meidoornstraat worden gedempt. De uit een en ander voortvloeiende kosten worden geraamd op rond 60.000,—. Alhoewel dit voor de ge meente een vrij aanzienlijke investe ring betekent, meenden b. en w. gelet op de toekomstige ontwikkeling van deze gemeente, toch te moeten voorstellen voormeld crediet voor urgente plan be schikbaar te stellen, aldus het advies van b. en w. De raad was van mening dat dit werk noodzakelijk was. De heer Leijdens (S.G.P.) vond het een vreugde voor de bewoners en ook voor de groentehandelaren!!! De heer P. v. d. Vliet (P.v.d.A.) vroeg of de oude verharding nog financiële voordelen zou opleveren en voor de post opruiming betonbruggen wist hij een goede oplossing om deze maar op de bodem van de sloot te laten zakken; dat kost niets. Ook had hij gaarne de sloot (80 m.) voor Hobbel, v. Kempen en Korteweg gelijk maar gedempt. Over de aard van de uitvoering vroeg de heer J. A. v. Nieuwenhuijzen (V.V.D) enkele inlichtingen. Hij is voorstander van een openbare aanbesteding. Is er soms subsidie te krijgen van de dienst Cultuurtechnische werken of aanvullende werken, aldus deze spre ker. De heer L. Hokke (C.H.) vroeg na de bestemming van de grond en hij achtte demping van de sloot voor het Patro naatsgebouw meer urgent al vond hij het voorstel ideaal. De heer Abr. de Vos (A.R.) vroeg of dit werk wel urgenter was dan de Zuid- Achterweg. De voorzitter antwoordde, dat bij der gelijke werken een openbare aanbe steding wordt voorgeschreven maar G.S kan goedkeuring geven voor onderhand se uitvoering. Onze eigen technische dienst is bij machte dit zelf aan te pak ken. Voor subsidie aanvullende werken moet men onder de 175.per man blijven en dat zal hier niet gaan. Over de urgentie merkte spreker op, dat de Langeweg ook reeds lang op sta pel staat maar door de ontpoldering moest dit plan wachten. Het een tegen het andere afwegende is het college be sloten eerst de Langeweg onder handen te nemen. De gedempte sloten vallen onder de gemeente en later zal men zien wat men er mede zal doen. De sloot te Achthuizen is een punt van bespreking geweest met het R.K, kerk bestuur. Daar nog niets is vernomen wacht dit voorstel nog. Bij de tweede ronde sprak de heer van Nieuwenhuijzen zich nogmaals uit voor een openbare aanbesteding. Als dit werk door de eigen dienst wordt ge daan dan komt de vraag naar voren of er altijd wel voldoende werk is. De voorz. gelooft, dat het ineer een verschuiving van werkzaamheden is en hij is vast van mening dat de eigen dienst in staat is zulke werken zelf uit te voeren. Ook de heer de Vos gelooft meer in voordeel als de eigen techni sche dienst dit werk zal verrichten. Daar dit punt evenwel een uitvloeisel is van het voorstel, stelt de voorzitter dit eerst aan de orde. Met algemene stemmen wordt het aangenomen, waarbij de heer van der Vliet de toezegging krijgt, dat nog zal worden bezien of de 80 m sloot niet gelijk kan worden gedempt, terwijl de heer de Vos vraagt alstublieft geen ijzeren afrastering aan te brengen. Al of niet openbare aanbesteding Hierna volgt een nieuw punt, n.l. al of niet openbare aanbesteding. De heer Leijdens is voor uitvoering in eigen beheer. De heer van Nieuwenhuijzen is van mening dat de technische dienst een vol le taak heeft in het onderhoudswerk. De heer K. v. Oostende en L. Hokke (beiden C.H.) zijn voor het eigen beheer, waarbij de heer Hokke de suggestie doet dat naar de materialen zal worden in geschreven. Zand wordt b.v. altijd geleverd door één persoon en bij inschrijving kan b.v. (ook met de straatklinkers) weer wor den gewonnen op het financiële. Weth. Adr. de Vos zegt, dat de gro tere werken in eigen beheer zijn uit gevoerd. Het straatwerk is altijd goed- gebeurd en er zit lering in voor de men sen. De heer Abr. de Vos is altijd wel een voorstander van openbaar aan te beste den, maar als naar de materialen kan worden ingeschreven vindt hij deze gang van zaken ook goed. De heer I. Groenendijk (P.v.d.A.) sprak zich uit voor eigen beheer. De voorzitter antwoordde, dat wordt gezocht naar de goedkoopste maar dan toch goede uitvoering. Daar volgens hem het eigen beheer (met inschrijving naar de materialen) de grootste voorde len zal opleveren zou hij de raad voor v-fillen stellen het werk onderhands te laten geschieden. Onze mensen hebben al dikwijls grote werken gedaan b.v. het opknappen van de haven etc. (het be- straten van de nieuwbouw en Noord Achterweg, verslagg.) De heer van Nieuwenhuijzen wil niets afdoen aan de bekwaamheid van het personeel maar als eeri werk van 60.000.zelf wordt uitgevoerd dan kan hij de gedachten niet onderdrukken, dat de dienst te ruim is uitgebreid. Dit deed de voorz. weer opmerken, dat voor dit werk vanzelf meerdere los se arbeiders zullen moeten worden aan getrokken. Op voorstel van wethouder P. van Es (A.R.) zal het college dit punt nog nader bezien en als de goedkeuring van G.S. er is komt men hier nader op terug. Al dus werd besloten. Speeltuin Langstraat In de buurtschap Langstraat zal een stuk grond als speeltuin worden aange legd, kosten 1600.—. Het is bedoeld als sportveld en is mogelijk voor uit breiding van enige speelwerktuigen vat baar. Enige heren waarschuwden voor du re speelstukken, maar de heer van Nieu wenhuijzen wil dit aan het bestuur over laten. De heer Hokke gelooft dat de jeugd meer behoefte heeft aan ruimte, wat door de voorzitter werd bevestigd, met de aanvulling dat op eigen initiatief het geheel kan worden uitgebouwd. Structuurplan Bij wijziging gemeentebegroting 1959 kwam het structuurplan voor Flakkee ter sprake. De heer van Nieuwenhuijzen en Abr. de Vos juichen dit voorstel toe. De heer de Vos vraagt evenwel „wie maakt dit plan?" Dat was voor hem de grote vraag. Ik heb kortgeleden de forummiddag Beste jongens en meisjes! Ja, nu is het wel haast zeker, dat jullie dit niet allemaal zult lezen, want. het is vakantie. De jongens en meisjes zijn uitgezwermd naar alle streken van ons land en enkelen bevinden zich in liet buitenland zelfs. Sommigen zijn zó goedaf, dat ze met een grotere broer met een vrachtauto mee mogen rijden; of met een oom, die toevallig een heel eind weg moet. Maar eer ik nu verder ga, volgt eerst AUGUSTUS-RAADSEL 1: Er worden gevraagd. Och, wat ben ik nu toch dom! Het is vakantie en zou ik nu met raadsels aan komen? Wat vergis ik me nu toch! En nu heb ik nog zó beloofd om jullie niet met raadsels lastig te vallen. Neem me asjeblieft niet kwalijk, dat ik zo in de bonen ben. Geen raadsels in de maand augustus. Wie zou nu naar raadsels kijken. Het is voor de kinderen of ze nu in Luilekkerland vertoeven: niet naar school! Dat is geweldig! Geen sommen, geen taal, geen jaartallen, geen.maar jullie weten dat nog be ter dan ik, wat jullie allemaal al niet hebben en anders wel. Hebben jullie dan zo'n hekel aan schoolvakken? Ook dat weer niet. Maar in de vakantie wor den alle wetten gebroken; dan is het of er geen school is, en dat is juist zo fijn. En nu is jullie vakantie niet een tijd om een verre reis te maken; wel neen! Er zijn kinderen, die slechts één dag van de hele vakantie uitgaan. Ze mogen eens een dagje mee naar Ouddorp, of ze stappen over naar Zeeland en dan gaan ze naar Renesse of Westen-Schouwen en Haamstede. Dan zien ze, dat het daar al net eender is als in Flakkee, en toch weer anders. Iets wat we nooit hebben gezien, is altijd aantrekkelijk; het is steeds iets bizonders. Het klein ste dorpje of stadje geeft iets moois te zien, omdat we het voor het eerst be zoeken. In Zeeland ligt een zogenaamd dood stadje; ik bedoel Veere, op het eiland (wijsneuzen zullen zeggen: schiereiland) Walcheren. Dit plaatsje telt nauwelijks duizend inwoners en als je ziet wat daar heen trekt! De inwoners van het ver vallen stadje kunnen niet snappen, dat hun nietig plaatsje bezocht wordt door i buitenlanders, de hele zomer door. Bel- i gen, Fransen, Duitsers, Amerikanen en I zelfs Zwitsers komen een poosje ver- I toeven in de nauwe straatjes, waar het i gras tussen de stenen groeit. Die vreem- delingen staan lange tijd stil bij de j machtige Domkerk en bij de grote wa- I terput, die vroeger dienst moest doen om water aan de vele schepen te kun nen geven, want drinkwater op de ver re reizen was een kostelijk bezit. Ze staan bij het schone stadhuis met het ranke torentje en kijken naar de beel den aan de muur van graven en gravin nen. De toeristen dwalen langs de ha ven, waarin de vissersscheepjes een lig plaats hebben gekozen. De bewoners van Veere begrijpen er niets van. „Wat is er nu toch te zien aan die smerige kerk en aan dat oude bouwsel uit vroegere eeuwen? Zouden die mensen in hun eigen land geen oude rommel hebben?" Maar goed, ze laten de mensen doen, want er v/ordt geld in de laden van de winkels gebracht en geld verzoent de drukte. Laat ze maar komen; we zullen ze het niet moeilijk maken, want eigen lijk willen we toch, dat ze terug komen. Ieder verdient er wat aan en in de zo- m.er moet je het hebben. Als die vreem de mensen in de „mooie kamer" een paar weken willen v/onen, goed dan; dan zullen wij wel in het kleine keu kentje wonen en in een bekrompen plek je slapen; de gasten gaan vóór, want die betalen! De Verenaars snappen niet, dat de vreemden, die gewend zijn aan het drukke gewoel van onze tijd, een ogen blik willen vertoeven op een plaats, waar het schijnt dat de tijd stil staat; dat ze een dag, een week, een maand willen zijn daar waar het is of we in een tijd leven, die di'iehonderd jaar ach ter ligt. Dat is een vakantiebelevenis: uit het dagelijks werk weg zijn en dan (al schijnt het doelloos) wat rond tel scharrelen in een plaats met een onge.[ repte natuur, waar geen haast gemaakt! moet worden, waar het werk niet roept I en waar men zich waant in een andere 1 wereld te zijn, ver weg van de dage.I lijkse beslommeringen; weg, al is heti eeuwen achteruit. Dan komt het li.l chaam, maar vooral de geest tot rustj om straks weer fit te zijn voor de ar-f beid die wacht. Misschien is dit laatste gedeelte voor' kinderen wel v/at moeilijk geschreven. maar goed. ik weet, dat ook ouderen het „hoekje" lezen. En nu moet ik beginnen aan de BRIEVEN Daar komt de eerste.... Hé! Er ligj niet één brief op mijn tafel. Hoe kan ik dan brieven beantwoorden! Domoor, die ik ben. het is net, of ik ook ij een vakantiestemming verkeer. Ik ben telkens mis. Nee, ik zou jullie werk niet goed kunnen nazien; ik zou me dan ook vergissen, denk ik. Allemaal. Of ik volgende week voor een „hoekje" zorgen zal, weet ik no| niet. Jullie kijken maar uit. En denken jullie aan het vakantieopstel, waarover ik het vorige keer had? Hel is voor de liefhebbers, zoals jullie we- ten. Een beetje voorbeeld van een opstel heb ik zojuist gegeven. Je schrijft maar raak. Niet zoals de moderne schilden doen: die nemen een paar penselen verf en ze gaan maar strepen zetten op het doek: als de mensen het niet begrij. pen, dan ligt dat aan die mensen zelf: ze hebben geen oog en geen gevoel voor moderne kunst. Zó moeten jullie op stellen niet zijn, hoor! Ik moet het kun nen begrijpen, want voor moderne stijl heb ik geen gevoel en dan zouden jul lie een prijs mislopen. Nu is het genoeg voor deze week. De hartelijke groeten en totja, dat zullen jullie dan wel zien, hoopt OOM KO. ioo n aa hgè vêrielV Sn, aUe goede. Ue^unM&dmqoMkeri Middelharnis bezocht van de standsorganisaties, al dus de heer de Vos en daar heb ik be luisterd dat men geen industrie wil en volgens mij is dit niet te ontberen. Wij moeten het arbeidsoverschot opvangen. Het verwonedrt mij aldus ging spre ker verder, dat de arbeiders en midden standers ook zelf geen actie voeren. De heer Leijdens had gaarne in de eerste plaats een plan voor Oost-Flak- kee gezien, want hij ziet in dit plan in zijn geheel dat Middelharnis centrum zal blijven waar 80 "la van de revenuen heen zullen gaan. Men wil, aldus de heer Leijdens, Flak kee agrarisch houden en geen enkele hectare voor industrie afstaan. Vol gens hein kan naast het agrarische ook industrie bestaan. Waarom hebben wij als raadsleden en ook de arbeiders organisaties geen uitnodiging voor deze forummiddag ontvangen?" aldus vroeg de heer Jac. Moerenhout (K.V.P.) Volgens de heer van der Vliet is er maar een oplossing en dat is indus trie. Tuinbouw alleen kan nooit geen bevrediging voor heel de bevolking brengen. De voorz. merkte op, dat het gaat over het crediet en dan pas over het plan zelf. Dit structuurplan moet de economie voortvloeiende conclusies kan de Raad tot voorwerp hebben en de daaruit zijn mening nemen. Voor die 30 cent kunnen wij ons verzekeren van een ge degen plan. Aldus werd besloten. Rondvraag In de rondvraag kwam de heer van Nieuwenhuijzen terug over de opmer kingen aangaande de forummiddag. Daar hebben de heren gemeend te moe- te beluisteren dat de leidende figuren tegen industrievestiging zijn op Flak kee. Maar de mogelijkheden in de land en tuinbouw zijn in de toekomst veel en veel groter dan men denkt. Als het Zeeuwse meer er is met zijn zoetwa ter kan dit door de tuinbouw worden benut. Oliebedrij ven hebben, maar 1 man per hectare aan 't werk, het Westland 2 a 3 man per hectare. Voor deze middag zijn ruime uitno digingen verzonden en de organisaties hebben een ruime blik. Tuinbouw brengt tevens industrie mee b.v. veilingen en emballage fabrieken. De heer Hokke maakte naar aanlei ding hiervan de opmerking, dat de men sen dan nog vele jaren zullen moeten wachten op die nieuwe tijd en dan zijn al onze dorpen ingeschrompeld en de middenstand zit te wachten in een lege ruimte. De voorz.: „Wij zijn geen forummid dag, maar Raad! en hiermede brak spr. de levendige discussie af. Diversen De heer Groenendijk vroeg openstel ling van de speeltuin in de kom der gemeente. Neemt de gevaarlijke werk tuigen weg was zijn advies. De heer Hopman (K.V.P.) attendeerde op een riool van Bommels-Achthuizen, dat uitloopt in een sloot van Plaats- Achthuizen en grote stank veroorzaakt. De voorz. zegde toe het bij de Bom- melse burgemeester aanhangig te ma ken (vrolijkheid). Over de gemeentelijke opslagruimte aan de Molendijk vroegen de heren K. V. Oostende en Leijdens naar de stand van zaken. De heer G. Kamp heeft er idee in en zou er wel iets moois van maken. „We kunnen het nog niet mis sen" antwoordde de voorziter en hier mede was men aan het einde van deze vergadering gekomen. Voor burgemeester L. de Jonge met gezin en familie was 1 augustus 1959 een zeer bijzondere dag. Het was n.l. veertig jaar geleden dat hij als jonge man in overheidsdienst trad op de gemeentesecretarie te Brui- nisse. In het jeugdgebouw van de Herv. kerk dat voor deze gelegenheid wel willend afgestaan was, kwam de bur gemeester met de voltallige gemeente raad, zijn gezin, familie en vele vrien den bijeen. De korte raadsvergadering die ter gelegenheid van zijn jubileum was be legd, werd door de voorzitter met ge bed geopend. Hij memoreerde het begin van z'n looplDaan vanaf zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie te Bruinisse op 1 augustus 1919 tot heden, waarbij de gebeurtenissen die 't meest tot de geest van een mens spreken werden genoemd. O.m. de mobilisatie in 1939, de oorlog 1940-'45, de evacuatie van Schouwen en Duiveland, hun liefderijke opname als evacuees te 's-Gravenpol- der en hun terugkomst in hun door oorlogshandelingen zo zwaar getroffen geboorteplaats Bruinisse. Vervolgens zijn benoeming tot burge meester van St. Philipsland op 1 sept. 1946. Deze benoeming waarbij spreker de woorden citeert van oud burgemeester v.d. Berg van Bruinisse ter gelegenheid van zijn installatie in St. Philipsland: „Gij zijt niet tot het ambt gegaan, maar het is tot U gekomen." Dit is wel het hoogte punt uit zijn carrière. Tot alle organisaties en dien sten richt spreker een woord van dank en waardering, inzonderheid de wet houders en de raad, alsmede de oud wethouders, het secretariepersoneel, de gemeentewerklieden en de politie wer den in die geest toegesproken. Wethouder Mol dankte de burge meester voor de waarderende woorden tot hem gesproken als mens en func tionaris. Hij releveert het ambtelijk leven van de burgemeester in deze tijdsomstandig heden de nadruk leggend op de sociaal- economische problemen. De noodzakelijkheid van het vestigen van industrie in verband met de ko mende werkloosheid. Namens de gemeenteraad biedt spr. de burgemeester twee eikenhouten bij zettafeltjes aan als een blijvende her innering. Wethouder Reijngoudt (S.G.P.) en het oudste raadslid de heer A. Guiljam (C.H.U.) sluiten zich aan bij wethouder Mol in het uitspreken van dank en hoogachting over de loyale en recht schapen wijze van omgang dat zo ken merkend is voor burgemeester de Jonge en wensen hem toe nog vele jaren met vrouw en kinderen in ons midden te mogen verkeren. De voorzitter sluit deze openbare raadsvergadering met dankgebed. Vervolgens werd burgemeester de Jonge toegesproken door de oud burge meester van Bruinisse, de heer van Oeveren, die hem uiteraard van jongsaf kent. Het was merkbaar dat de wijze waarop en de intieme woorden door deze bejaarde heer tot burgemeester de Jonge gesproken, niet langs hem heen gingen. Ook van hem ontving de jubilaris met z'n gezin een hartelijke felicitatie. Door de voorz. van de Oranje ver eniging A. Rijstenbil, onder wiens lei ding door verschillende jonge dames gelden zijn verzameld, werd de burge meester een prachtig eikenhouten schrijf bureau aangeboden. De gemeente-ontvanger de heer Be neder, bood de burgemeester namens het personeel der secretarie en de ge meentewerklieden een fraaie bureau lamp aan. Burgemeester v. d. Bos van St. An- Houd altijd Rennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten doven Uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies - onopvallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien.... naland, oud Bruinissenaar en collega van burg. de Jonge was voor deze ge legenheid naar St. Philipsland gekomen om de jubilaris geluk te wensen. Mevr. A. Rijstenbil, voorzitter van de Bond van Plattelandsvrouwen, biedt namens deze haar gelukwensen aan. Oud wethouder L. J. v. Nieuwenliui- zen, die van het begin zijner ambts periode tot 2 jaar geleden in St. Phi lipsland met burgemeester de Jonge somenwerkte, sprak hem in hartelijlte bewoordingen toe en bood hem een te lefoonindex aan. Spr. wees hem er op, afgaande op eigen ervaringen dat het op een gevor derde leeftijd heel nuttig is, om zoveel mogelijk notities te maken en instru eerde hem het gebruik er van. Tenslotte dankte burgemeester alle sprekers voor de hartelijke woorden en de mooie cadeaux. Op de receptie waarvoor het tijdstip aangebroken was, is door tallozen ge bruik gemaakt om burgemeester, me vrouw en gezin te feliciteren. Terugziende op deze dag zullen zij het „Eben Haëzer" dat door verscliil- lende sprekers genoemd werd, zeer zeker beamen. Ondergeteker neinens in partieel en 1 te besteden h| aan de Hoen. te Ouddorp, van de hee™ Ouddorp. I Pe aanbestec vinden woen 'o avonds om H. Breen te Bestek met l tekeningen, baar tegen 5,—, bij c of per post, ving van 84305 t.n.v. Ouddorp, Re Ouddorp, 7 De archil C. vJ J. M| TE KOOP: Zo goed als Secretai Dirt TE KOOP: I met gezond planten, mo compleet me thermostaat. Te bevragen J. KR Weesliui Somn L,.3f«fci Van zaterdag 8 augustus v.m. 12 uur i t.m. maandag 10 augustus v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Balslier en V. d. Peppel. Voor spoedgevallen Wieringa, arts, telef. 2090, Middelhanii? Dirltsland-Herlsingen-Melissant: Afwezig de artsen Boot en Elvé. Voor spoedgevallen Huisman, arts, telef. 01877-412, MeHssant. Oost-Flaklcee: Afwezig de artsen Buth, Kramers en de Man. Voor spoedgevallen Voogd, arts telef. 01874-259, Oude Tonge en Bou- man, arts, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, telef. 2357, Middelharnis. Van zaterdag 15 augustus v.m. 12 uut t.m. maandag 17 augustus v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, WieiinP en V. d. Peppel. Voor spoedgevallen Bakker, arts, telef. 2710, Smommelsdijk- Dirlisland-Herkingen-Melissant: Afwezig de artsen Huisman en Elva Voor spoedgevallen Boot, arts, tele' 01877-227, Dirksland. Oost-Flaltkee: Afwezig de artsen Kramers, Voogd en de Man. Voor spoedgevallen Bonman arts, telef. 01871-269, Stad aan 't Ha ringvliet en Buth, arts, telef. O1871-306- Den Bommel. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Wagner. Dienst heeft Ter- louw, telef. 2357, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 9 ^f'' hebben voor de gemeenten Poortvliet Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. I'' D. A. Looijsen, telef. 49, Tholen en at R. C. Renes, telef. 19, Oud Vossemeer. Zondagsdienst artsen. Zondag 16 hebben voor de gemeenten Poortvliet Tholen, Nieuw Vossemeer, St. PhUiP^' land en Oud Vossemeer dienst dr. Kugel, telef. 10, Poortvliet en dr. Vermet, telef. 10, Nieuw Vossemeei' Wilt U, dat do Scholte's Patent-Li Uw braukbezwaro fratjï bookja me Fa. Scholte, Prins Rottordam-Noord £sS Weatze«d^ Het beate ad STOPPEN leleloon kleurecht, 1 7,70, blauw i RöTT( Beijerlands Wolphaei ROTT NEI OVERS Ons gratis treffende tgi middel 1 en meer dan moeopathiscl delen zendei toe. Aanvragen i naam van di zegel voor HOMOEO GENEES CEN rostbus 9 I Wasmachine enige lichtb, WASMACH] nieuw m g en 145.— v.a. i45.__ stratie: Post «recht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6