Vertrouwd beeld ie tAiddelharnss gaai verdwijnen Ouden van dagen van Nieuwe Tonge op reis r: e sluïkeR PRAl Bij station komen grote veranderingen Kunstweiden op het gemengd bedrijf kleuren porireiien Portretwerk Land- en Tuinbouw Van onze adverteerders „Wassen" ook in Amsterdam Pluimveemarkt Thans ook Zandstra Fotohandel J. UIT DE KERKEN Plaatselijk Nieuws reportages FOTO ROTS MA N.V. Slavenburg's Bank Centrale Telling Middelharnia VervoSgverhaal door W. Schippers Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 4 augustus 1958^Bninsdag 4 Er zullen maar zeer weinig Flakkeeë- naars zijn voor wie dit beelö niet be kend en vertrouwd is. Gedurende vijf tig jaren hebben die gebouwen er zo gestaan, vanaf het moment, dat op Goeree-Overflakkee de tram begon te rijden tot heden. Het was het centrale punt van het vervoerswezen op het eiland, het sta tion van de R.T.M, te Middelharnis en gedurende bijne een halve eeuw zijn meermalen per dag de trammetjes ter weerszijden van het perron aangekomen en vertrokken. iVIaar een paar jaar geleden kwamen autobussen het passagiersvervoer over nemen en verloor 't station veel van zijn betekenis. In elk geval was dat zo met de watertoren, links, die zo lang als de tram gereden heeft, de locomotiefj es van water voorzag, water dat met eigen installaties werd opgepompt uit het Ouddorpse duingebied en met speciale tankwagons „waterwagens" noemde men ze naar Middelharnis en in de toren werd gebracht. Dat is nu allemaal historie en zelfs die watertoren is geschiedenis, want hij is in de afgelopen weken afgebroken, waardoor Middelharnis een markant zij het niet direct architectonisch ge bouw armer is geworden. Behalve de afbraak van die toren staat er nog aanzienlijk meer op het De najaarsinzaai van kunstweiden is nu aan de orde. En, daar voor het ge mengde bedrijf op het zand de „klaver rijke kunstweide" steeds meer in de belangstelling komt, lijkt het goed dat ook onze lezers hierover iets meer ver nemen. Het is namelijk zo, dat op een nor male, redelijke vochthoudende zand grond uitstekende resultaten met kla verrijke kunstweiden worden bereikt: gezonder vee, gezondere grond en goede produktie, speciaal ook van de akker gewassen nadat de kunstweide (na 2 of 3 jaar) weer in de vruchtwisseling wordt opgenomen. De nawerking van de kla verrijke zode op bieten of aardappelen is namelijk buitengewoon. Behalve dat men dus een betere weide heeft (vooral als de zomer wat droog mocht zijn), heeft men dus ook een betere hakvrucht daarna. Maar de klaverrijke kunstweide vergt wel extra zorg. Een goede kalktoestand en ook de fosfaat- en kalivoorziening moet in orde zijn. De inzaai moet zorg vuldig en niet te diep (hoogstens 2 cm.!) plaats hebben, liefst onder een niet te zware dekvrucht van b.v. 40 kg winterroge. De mengselkeuze is van groot belang. Laat U hierover goed voorlichten. Licht ineggen en daarna rollen en een stikstofbemesting van 100 kg kalkammon om de eerste groei te bespoedigen. Klaverrijke kunstweiden zijn al op vele bedrijven beproefd en met gunstig resultaat. Zij zijn een grote steun ge bleken vooral voor het kleinere ge mengde bedrijf. Klaverrijke kunstweiden verbeteren daar het rendement De N.V. Kledingbedrijven „Wassen" die dit jaar haar 30-jarig bestaan viert, zal een nieuw filiaal vestigen te Am sterdam waar zij het „Passage" theater gekocht heeft aan de Nieuwendijk 186 (t.o. de passage). Met de verbouwing wordt een aan vang gemaakt in september a.s., terwijl de opening zal plaatsvinden in maart 1960. Behalve te Rotterdam in het „City Centrum" en aan de Dorpsweg en te 's-Gravenhage aan het Spui zal deze bekende damesmodezaak thans derhal ve ook in Amsterdam vertegenwoor digd worden. programma. Ook het gehele perron zal verdwijnen, de stationswachtkamer, het kantoor en het goederenmagazijn- tje zullen worden verbouwd en gemo derniseerd en tegelijkertijd gaat men vanwege de gemeente, in sasnenwer- king met de K.T.M., een geheel nieuw wegenoomplex aanleggen, waardoor het aan- en afrijden van de autobussen minder gevaarlijk zal worden dan nu het geval is. Bovendien komen er mooie plantsoenen, kortom degenen, die ge bruik maken van de passagiersdiensten der RTM, zullen dat in veel fraaier om geving doen dan momenteel. Zo verdwijnt hier het oude om plaats te maken voor het nieuwe; alleen de herinneringen blijven o.a. aan allerlei voor Flakkee belangrijke gebeurtenis sen, welke zich op en bij dit station hebben afgespeeld, de feestelijke ope ning in 1909, de aankomst van de Bel gische vluchtelingen bij treinen vol in de zomer van 1914, met wekelijks vervoer van paarden en vee naar de markt te Rotterdam, het gejuich van schoolkinderen als die hun jaarlijks uitstapje maakten en 's avonds met mu ziek van het station werden afgehaald, het gebruik dat de bezetters in de laat ste oorlog van de tram maakten en bij de ouderen zal zeker nog wel de her innering blijven hoe men 's avonds of op zon- en feestdagen een wandeling naar „de tram" maakte om te gaan kij ken wie er allemaal op reis waren ge weest. Hoezeer de ouden van dagen ook overtuigd geweest zullen zijn dat het nodig eens moest regenen, op hun jaar lijkse uitgaansdag (donderdag 30 juli j.l.) hadden zij dat toch liever maar niet gehad; droog weer met wat zonnescliijn liad hun beter uitgekomen maar, aan gezien het reisplan eenmaal vast stond, moest men het minder mooie weer maar door een zonnige bril zien. Gelet op de stemming gedurende de reis heeft men dit ook wel gedaan, dank zij de explicatie gegeven door burgemeester van Hofwegen, tevens voorzitter van de stichting „Dorpsgemeenschap" die de reis had georganiseerd. Te 7.30 uur werd van Ons Dorpshuis gestart in 20 luxe auto's naar Middel- harnishaven voor de overtocht naar Hellevoetsluis waar een touringcar van Vermaats autobedrijf te Nieuw-Helvoet klaar stond om de reizigers op te ne men. Na een vluchtige bezichtiging van het Delta-hotel „De Sextant" ging het op Rotterdam aan via het Botlekgebied waar echter weinig was waar te nemen door de zware regenval. Te Rotterdam werd speciaal de aandacht gevraagd voor Euromast en de imponerende bank en kantoor gebouwen, alsmede de Maastunnel; via het Noorderkwartier ging de reis verder naar Capelle a. d. IJssel en over de nieuwe brug aldaar de Krimpenerwaard in, om dan via Bergambacht een bezoek te brengen aan Schoonhoven. Volgens planning waren we daar precies op tijd om in hotel Belvedère de inwendige mens te versterken met een paar fijn belegde broodjes en goed sma kende koffie. Door een kleine regenpauze waren we daarna in staat de korte afstand naar het Edelambachtshuis wandelend af te leggen, om daar een indruk op te doen van het mooie en kunstzinnige werk der zilversmeden. De tijd liet niet toe daar lang te vertoeven, want we moesten op de kaasstad Gouda aan; on der stromende regen bereikten wij het Waaggebouw, waar wij met voorrang op alle andere bezoekers hebben geno ten van een filmpje hoe de echte boe ren goudsekaas wordt vervaardigd en de tong werd gestreeld door een echte proeve van deze kaas. Inmiddels was het ook weer tijd voor het diner dat werd opgediend in hotel De Beursklok dat iedereen zich goed liet smaken, daarmede nieuwe krachten verzamelend voor de boottocht over de Reeuwijkseplassen. De boot was eigen- lijli op een gezelschap van ruim 50 per sonen niet berekend zodat niet iedereen een waterdichte plaats kon worden aan geboden ondanks het spreekwoord „Er gaan veel tamme schapen in een hok". Gelukkig kwam er weer een regen- pauze waardoor enkele reizigers een plaats bovendeks konden vinden. De tocht over de plassen was zeer interes sant maar, om niet in tijdnood te komen moest de rondvaart beperkt blijven tot 2 plassen inplaats van 11. Na verloop van ongeveer IV2 uur werd afgemeerd bij de uitspanning De Elfhoeve waar de thee werd gebruikt. Met veel regen werd de reis daarna vervolgd via Bos koop, Leiden, Wassenaar naar Scheve- ningen om na een blik op de Noordzee te parkeren voor Hotel De Sport waar de laatste broodjes werden verorberd. Inmiddels had de tijd ook niet stil gestaan zodat chauffeur Bosch een strijd met de tijd moest voeren om tij dig aan de boot van 19.45 uur te zijn; dank zij het feit dat de tram te laat was, lukte dat en na een voorspoedige overtocht werd het laatste traject weer gereden middels de beschikbaar gestel de auto's. Na nog een korte tijd van samenzijn in de hal van de openbare school, waar bij burgemeester van Hofwegen nog even de reis releveerde en dank bracht aan allen, die tot het slagen van de reis hadden meegewerkt ging ieder vol daan naar huis. Op de pluimveemarkt van vrijdag 31 juli 1959 werden aangevoerd 4000 kip pen. Kippen (witte) 1,351,45 per kg levend gewicht; kippen (gekleurd) 1,351,40 per kg levend gewicht; tamme konijnen 4,------f 10,per stuk. Iets ruimer aanbod van kippen met levendige handel en de prijzen iets da lende. Sommelsdljk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterwolde en Benthui- zen, kand. J. Cazander te Gameren. Aangenomen naar Willige Langerak kand. W. Kalkman te Capelle a. d. IJs sel; Klundert kand. J. Kortleve te Pa- pendrecht; Kamperveen, kand. J. Vroegindeweij te Barneveld; Ooster wolde kand. J. T. Cazander te Gameren. Bedankt voor Zoetermeer J. v. Dijk te Garderen; Vreeswijlv J. v. 't Ende te Noordeloos; Waddinxveen en Gameren D. V. d. Ent Braat te Elspeet; Melissant, Herkingen en Scherpenisse, kand. W. Kalkman; Poortvliet, kand. J. Kortleve; Oud Alblas, kand. J. Vroegindeweij; Benthuizen, Schelluinen en Stavenisse kand. J. T. Cazander. St. Annaland. Donderdag 16 juli werd alhier de gerestaureerde en uitgebreide kerk in gebruik genomen. Bood de ou de kerk plaats aan 632 personen, de nieuwe kan 1063 kerkgangers bevatten. Eén en ander heeft 300.000,— gekost, waarvan de gemeente in 2 jaar tijd 60.000,— bijeen heeft gebracht. Ds. C .V. d. Boogert te Harderwijk hoopt 5 aug. zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. v. d. Boogert, die in Scm.melsdijk geboren werd, aanvaardde in 1934 het ambt te Zuid-Beijerland, vanwaar hij in 1937 naar Ridderkerk- Slikkerveer vertrok. In 1949 vertrok hij naar Harderwijk. Steeds meerdere instanties eisen, dat aan prof. dr. P. Smits, voorganger van de Vrijz. Hervormden te 's-Gravenhage, welke onlangs van zich deed spreken door het beruchte artikel over de waar de van het lijden en sterven van de H:eere Jezus Christus, de toegang tot de kansel in de Ned. Herv. kerk wordt ontzegd. Na de classis Doorn, heeft de wijkkerkeraad van Amersfoort (praeses ds. J. Swijnenburg) als ook de centrale kerkeraad van Rotterdam-Vrees wijk een dergelijk verzoek aan de Synode gericht. In de H. Doop meer dan verzegelen van de beloften des Evangelies Onder deze titel heeft ds. L. Vroeg indeweij van Delft een belangrijk arti kel in „Het Geref. Weekblad" geschre ven, waarin hij ernstig waarschuwt te gen de overspannen waarde, die tegen woordig tot zelfs in eigen kring aan de H. Doop wordt toegekend. Men gaat zelfs al spreken, dat gedoopten tevens uitverkorenen zijn en men wijst met een brede armzwaai de noodzakelijk heid van wedergeboorte en de bevin ding der heilsweldaden van de hand. Nadrukkelijk stelt ds. L. Vroeginde weij vast, dat er eerst ervaringen en bevindingen geëist worden, alvorens de wetenschap er is in Christus behouden te zijn. Ds. V. schrijft: „Dit is een goed re formatorisch woord en het is de nieu we theologie, die hierin de reformatie sterk bestrijdt. In de nieuwe theologie wordt de tollenaar door de farizeeër vervangen en men laat de laatste ge rechtvaardigd naar huis gaan. Dat is de kern van de preek van velen in onze tijd. Alleen noemt men natuurlijk de farizeeër een tollenaar, maar dan zon der de ervaringen en bevindingen van de tollenaar. Als ik stel, dat er éérst de ervaring en bevindingen van de tolle naar moeten zijn, bevind ik mij in goed gezelschap. Ten eerste heeft de Heere Jezus het zo gepredikt. Ten tweede hebben Luther, Calvijn en Kohlbrugge het zo in Gods Woord gevonden. Ten derde is dit de belijdenis der ke'rk in Zondag 1. Laat men echter wél weten, welke ervaringen en bevindingen dit zijn. Het is eigenlijk alleen dan een bevinding, dat men in Adam van God is afgevallen en midden in de dood totaal verloren ligt. En daarvan zegt Calvijn, dat de Heiland zich aan geen andere openbaart, dan die deze bevin ding hebben. Over de gedoopten zegt ds. V. dan: „Tot de bondelingen zegt de Heere Jezus: „Tenzij iemand wederom gebo ren wordt, hij zal het Koninkrijk Gods niet zien." De Schrift zegt van de kin deren des Verbonds: „In het merendeel van hen had God geen behagen." God heeft dus niet voor alle gedoopten be slist, dat zij beliouden worden. Naarmate men een groter vijand van bekering Vv'ordt en in de prediking daar het liefst over zwijgt, wil men de za ligheid vastleggen in het uitwendig be horen tot het Verbond of het uitwendig behoren tot de kerk of de uitwendige roeping. Men wordt zelfs fel als iemand de onderscheiding van uitwendige en inwendige roeping maakt. Dit nu is volkomen in strijd met Gods Woord. Ik ben niet rooms, Mij leer is niet, dat de sacramenten genade in storten. Ik ben ook niet Luthers en be lijd niet dat alle gedoopten door de doop wedergeboren worden Wat staat er in Zondag 25 Daar staat dat sacramenten zijn: „heilige, zichtbare waartekenen en zegelen van God ingezet, opdat Hij ons door het ge bruik daarvan de belofte des Evange lies des te beter te verstaan geven en verzegele." Deze belofte is voorwaardelijk. Zij luidt: „Die in de Zoon gelooft, heeft het eeuwige leven." In de Zoon gelo ven, dat is wat anders dan voor waar houden, dat God het eeuwige leven schenkt aan ieder. De beloofde goede ren zijn alleen voor de gelovigen. Door de doop wordt alleen verzegeld: „Die tot Mij komt zal Ik geenszins uit werpen." Aan de gelovige wordt echter verzegeld, dat de beloofde goederen hem zeker zullen geschonken worden. En nu wordt in de regel het eerst er varen de onmogelijliheid om van zich zelf uit te geloven. Wanneer God in ons werkt, begint Hij met de ontdekking onzer zonde. Vervolgens gaat ds. V. nog in op een opmerking van de schrijver, tegen wie hij zich richt en waarin deze zegt dat er sommigen zijn, die het zaad des Ver bonds beschouwen als duivels-kinderen. Ds. V. schrijft dan: „Zou dat er zover naast zijn De Heere Jezus noemde de mannen des Verbonds duivelskinderen (Joh. 8 44). Het zou dus wel te verde digen zijn, dat men zo de jeugd begon te noemen. Zulke lieve kinderen zijn het echt niet. Zij hebben alle kwaad in zich en openbaren dat ook. Toch houd ik niet van zulke harde uitdrukkingen. Tegen ouderen kan men dit gerust zeg gen. Die kunnen het verstaan. Jongeren zal men het moeten uitleggen wat in het Doopformulier staat over hen n.l. dat zij in zonde ontvangen en geboren zijn en dat zij in het Rijk Gods niet kunnen komen tenzij zij wedergeboren worden. Het zou bedrog zijn als menl het de jeugd deed voorkomen, dat tij' deze totale vernieuwing des harten niet nodig hebben. De gedoopte jeugd is ij wezen niets anders dan de ongedooptt jeugd. Maar wel is aan de eerste de be. iofte des Evangelies verzegeld. Dotli daarmee zijn wij niet gelovig, niet we. dergeboren, niet tot God bekeerd. Docli God zegt: „Zoek Mij". Het zijn de gods. dienstigen van wie Jezus zegt: „Ik heb U nooit gekend," die bouwen op het feit dat zij gedoopt en in het Verbond zijn. Daar moet een wonder aan iedere- gedoopte gebeuren en dat moet door iedere bondeling worden gezocht. De doop is dus de verzegeling van Gods belofte: bekeert U gij afkerige kinderen en Ik zal Uw afkeringen ge- nezen." De doop is niet meer en niet minder. En wie God niet missen kan gaat er op uit tot Hij Hem vindt. De ander echter blijft vroom en god- deloos thuis zitten. Hij speelt met de beloften of hij speelt met de driegingen, dat kan allelDei, maar hij blijft thuis zitten." CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mijdrecht, Nieuwpoort en Zwaagwesteinde, kand. P. v. Zonneveld te Bussum; Aalsmeer en Gorinchem, Icand. J. v. d. Linden te Santpoort. Nieuw Amsterdam, Na bevestiging dcor ds. W. v. Heest te Emmen, deed ds. W. Brandsma, gekomen van Sneek. intrede in deze gemeente op 15 juli jj. Er was veel belangstelling, ook uit de vorige gemeente. Zelfs een gezelschap van 50 personen, die per autobus waren gekomen. 's-Gravenzande. De kerkeraad kon digde in een kanselboodschap haar standpunt af tegen het euvel dat vele meisjes stijlloos in Gods huis verkeren MIDDELHARNIS Kerkdienst. Donderdag 6 aug. a.s. des avonds kwart over zeven, hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. Chr. van Dam van Rotterdam- Zuid. SOMMELSDIJK Geslaagd. Onze vroegere dorpsge noot, de heer D. van der Meijde te Am sterdam, slaagde dezer dagen te Amers foort voor het Staatsexamen Gymna sium A. De heer v. d. Meijde ontving zijn op leiding aan het Amsterdams Avond lyceum. HERKINGEN Ongeluk. Tijdens oogstwerkzaamhe- den liad W. Kievit het ongeluk met zijn voet onder een tractorwiel terecht te komen, waardoor zijn teen zodanig werd gekraakt dat hij een bloeduitstor ting bekwam en doktershulp moest worden ingeroepen. De extra collecte voor de Chr. school in de Geref. Gemeente heeft opgebracht 96,—. Gevaarlijk. Dat het door de jeugd met papieren pijlen schieten onaange name gevolgen kan hebben, blijkt uit het feit, dat het zoontje van M. Log- mans in een der ogen werd geraakt door de pijl van een vriendje en geneesliun- dige hulp moest worden ingeroepen. OUDE TONGE Diploma gezinsverzorgster. Op 30 juli j.l. werd te 's-Gravenhage het diploma gezinsverzogster uitgereikt aan de da mes F. M. Pollemans en A. P. Winkels, beiden werkzaam bij de Gezinszorg al hier. Ongeluk. De heer T. Koppenaal had tijdens zijn werkzaamheden het ongeluk een stukje ijzer in zijn hand te krijgen, waarvoor dr. Voogd geneeskundige hulp moest verlenen. De getroffene moest zich evenwel toch naar het zie kenhuis te Dirksland begeven. Veel bejaarden. In de gemeente al hier zijn thans volgens het bevolkings register 319 personen boven de 65-jaar woonachtig. Beursberichten van vrijdag j.l. Gerst 24-27; haver 22-23; erwten (schok kers) 40-48; erwten kl. gr. 30-42; maan zaad 110-140; karweizaad 70-80; aard appelen eigenh. 18-19 et. per kg. Handel matig. Prima en niet te evenaren Kantoor Middelharnis Kade 5 Telef. 2268 Zitdagen te Sommelsdljk op de beurs Oude Tonge op de beurs Dirksland op de beurs en don derdags 's avonds van 6-7 uur in Hotel Polderman. De Bank voor Goeree en Overflakkee. Alle bankzaken en financieringen Aan- en Verkoop Effecten. Beleggingsadviezen Handelsbemiddeling Valutazaken Een girorekening bij ons biedt VELE VOORDELEN Komt U eens praten. Uw belan gen hebben onze persoonlijke aandacht. OOLTGENSPLAAT Raadsvergadering. Op dinsdag 4 aug. 's avonds 7 uur zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen komen. Op de agenda staat o.a. vermeld: een voorstel tot verbetering gedeelte Lan- geweg vanaf Esdoornstraat tot Mei doornstraat. De kosten worden geraamd op 60.000,waarbij ook is begrepen het dempen van een sloot vanaf de heul in de richting Kastanjestraat en een sloot achter de Meidoornstraat. Voor een speeltuin in de buurtschap Langstraat zal een perceel grond be- schilïbaar worden gesteld. De daaruit voortvloeiende kosten worden geraamd op 1600,—. Bejaardenmiddag. Woensdagmiddag om 2.30 uur zullen de bejaarden weer bijeen komen in „Elthato". Gemeente-rekening. De rekening van inkomsten en uitgaven der gemeen te over het dienstjaar 1958 ligt op de gemeente-secretarie tot en met 4 aug. ter inzage. Veiling van vrijdag 31 juli 19.59 Eigenheimers 20,20—21,90; ld. mindere kwaliteit 17,------18,20; id. gepokt 15,80- 16,90; id. driel. 5,40—8,10; Alpha 20,20- 20,60; id. gepokt 16,90—17,90; Bintjes 21,------21,10; id. gepokt 17,—; id. driel. 8,20. Voeraardappelen 5,40; Aanvoer 47.500 kg. Sinds hij echter op het zoute water rondzwalkte, was hij het bidden verge ten en als hij aan de eentonige, dreu nende stem dacht, waarop zijn vader gewoon was uit de Bijbel voor te lezen, kwam er ergernis in zijn hart. Adriaan Nitzema had niet kunnen bidden bij moeders graf. Zijn moeder was hem het liefste geweest, dat hij op aarde had en juist zij was hem ontno men. Neen, bidden kon hij niet. Eén gedachte leefde nu nog in zijn hart: weg van hier, weg van de boerderij, die voor hem nooit meer een telruis wezen zou, nu moeder er niet meer was. De wereld weer in, de wijde wereld, waar in hij alleen stond Toen hij na zijn bezoek aan het kerk hof thuis kwam, waren Jauk en Bouke druk aan het werk. Barbara had hem meewarig aangekeken, toen hij traag naar binnen kwam stappen, en met tranen in de ogen had ze gezegd: „O Adriaan, wat een treurige thuiskomst is dit voor je. Moeder had er zo naar verlangd en je reeds lang verwacht. Wel tienmaal had ze de laatste weken ge zegd: „Wat blijft Adriaan toch lang weg; als hem op zee maar niets over komen is. Stil en stroef was Barbara ook wel, evenals haar vader en Bouke, maar diep in haar hart hield ze toch veel meer van haar wilde, woelige, jongste broer, dan deze vermoedde. „'t Helpt niet, zus, of wij er al over klagen en jammeren, moeder is weg en wij moeten haar missen, dat is nu een maal niet anders", zo had de jonge zee man gezegd, „maar hier blijven, nu moeder er niet meer is, kan ik niet; morgenochtend ga ik weg. 'k Zal het vader straks wel zeggen als hij met Bouke thuislïomt." Adriaan had zijn vader te kennen gegeven, dat het in zijn bedoeling lag, reeds de volgende morgen te vertrek ken en Jauk Nitzema toonde daarover niet de minste verwondering; hij had slechts zwijgend met het hoofd geknikt als wilde hij daarmee te kennen geven, dat hij er van zijn kant hoegenaamd niets tegen in te brengen had. Die laatste nacht in de ouderlijke woning was bijna slapeloos voor de matroos voorbijgegaan en bij het eerste hanengekraai schrok hij op uit een on rustige slaap. Triest en nevelig was de vroege zo- mermorgen geweest toen Adriaan naar beneden liwam. Het kleine gezin was al wakker en in de Icleren, terwijl Bar bara alles klaar had voor hun eenvou dig ontbijt. Er werd niet veel gesproken, zolang men aan tafel zat; het was alsof ieder genoeg had aan zijn eigen gedachten en toen men, na gedankt te hebben, op stond, had Jauk Nitzema op zijn ge wone droge toon tegen zijn jongste zoon gezegd: „Ik moet je wat onder vier ogen ver tellen, Adriaan ga even met mij mee de tuin in." 't Had Adriaan verwonderd, dat zijn vader hem iets onder vier ogen te zeg gen had en niet zonder nieuwsgierig heid was hij !iem gevolgd. Bij het oude schuurtje, dat tot stal diende voor een paar geiten, bleef Jauke Nitzema staan en wreef beden kelijk met de hand over het rimpelige voorhoofd. „Ik moet je wat vertellen, Adriaan, wat je eigenlijk al lang had moeten we ten, maar moeder, die het je zelf had willen zeggen, stelde het telkens weer uit, net zo lang,"tot het voor haar te laat was. Nu ben ik vanzelf wel ge noodzaakt je te vertellen, wat je -we ten moet. Het is dit Adriaan, dat je mijn eigen zoon niet bent, evenmin als Bouke je broer en Barbara je zuster is. Vóór ik met je moeder trouwde, was ik gehuwd geweest met een vrouw uit de buurt van Oudega, die kort na de ge boorte van Barbara overleed. Ik bleef hier achter met twee hulpeloze kinde ren, waarvan Bouke toen nog maar an derhalf jaar oud was. Toen kreeg ik kennis aan je moeder en ben met haar getrouwd. Jij was toen anderhalf jaar oud. Je moeder was weduwe van een Zeeuwse schipper, met wie ze echter maar enige maanden getrouwd geweest is, hij kvv'am om in een gevecht met Franse kustwachters. Het was in de tijd, dat er veel sluikhandel op de Hol landse kust gedreven werd en je vader moet daaraan deel hebben genomen; meer weet ik er niet van, want wij praatten er nooit over. Je bent in de kerkelijke registers onder mijn naam ingeschreven. Dat is alles wat ik je te zeggen had met betrekking tot je af komst. Maar er is nog iets wat je we ten moet." Jauk Nitzema zweeg even en streek weer over zijn voorhoofd, dat nu nog dieper gerimpeld was dan gewoon lijk. „Je moeder had nog een klein som metje geld, dat je vader had nagelaten en toen we trouwden heb ik gezegd, dat het voor jou bewaard moest blij ven tot je een leeftijd bereikt zou heb ben, dat je het van dienst kon zijn. Er zijn honderdzestig Hollandse guldens, twee Franse goudstukken en een weinig Engels geld, waarvan ik de waarde niet ken. Destijds hebben je moeder en ik het geld geteld en ik heb op een stuk papier het bedrag nauwkeurig opge schreven en dat ondertekend; hetzelfde heeft je moeder ook gedaan. Nu ben je achttien jaar oud en als moeder was blijven leven, zouden we je natuurlijk nog veel te jong gevonden hebben om over dat geld te beschikken; nu moe der is heengegaan, reken ik het mijn plicht je er mee in kennis te stellen, omdat je weer naar zee gaat en wel licht niet zo gauw komt opdagen." Wat was er op dat ogenblik niet om gegaan in het hart van Adriaan Nitze ma Nooit had hij van de stugge boer gehouden, zoals een kind zijn vader pleegt lief te hebben, maar toch had hij in Jauk altijd zijn vader gezien. En nu bleek, dat hij alleen, geheel alleen op de wereld stond. Hij kon het niet helpen dat een paar tranen langs de bruine wangen ontsnapt waren. „Je kunt, als je dat verkiest, het geld op staande voet krijgen, Adriaan," ging de boer voort, „ik raad je dat echter niet aan; 't is alles wat moeder je kon nalaten en wat zou je er nu aan heb ben, misschien zou het je in de vreem de ten val kunnen brengen. Vergeet nooit, dat je moeder voor je placht te bidden, ledeer avond voor ze ging sla pen, dat weet ik. Nu echter nog het laatste en dan ga ik aan mijn werk, want de tijd dringt. Als ik kom te val len, heb jij dezelfde rechten als Bouke en Barbara, maar even aarzelde Jauk en grote zweetdruppels parelden op zijn gezicht jij geeft niets om deze schamele boerderij, terwijl Bouke er met zijn gehele hart aan hangt, even als ik, en al de Nitzema's vóór ons. Zou je mij willen beloven, dat je Bouke niet van hier zult verdrijven door het boel tje te laten verkopen, als hij soms jou je wettelijk aandeel niet direct kan uit keren Versta me goed, je behoeft er geen schade door te lijden, Bouke zal je tot de laatste duit betalen als hij kan, en zodra hij er toe in staat is, maar 't zou kunnen, dat het hem onmogelijk was, wil je dan geduld met hem heb ben, Adriaan Er was iets in de stem van de stugge Fries, dat Adriaan er nog nooit in gehoord had en de matroos ge voelde, hoe lief die man zijn zoon en het plekje grond had, waarop zij beiden geboren waren; Adriaan voelde, hoe hij eigenlijk altijd een vreemde voor liem geweest was en iets van bitterheid kwam op in zijn gemoed. Een andere met kracht naar boven wellende ge dachte, verdrong echter die bitterheid Wat had de man, die hij zolang vader genoemd had, moeilijke tijden doorge maakt Adriaan wist het wel, dat hi] zichzelf vaak 's zondags zijn pijpje to' bak ontzegde om toch maar duit bij duit te leggen voor de pacht van zijn weide of akker, en toch dat geld, het geW. dat voor zijn stiefzoon bestemd was en waarvan deze nooit iets zou hebben ge weten, als hij het hem zelf niet gezegd had, dat geld was Jauk heilig geweest was ^H heer Het was dat de heer Sommelsdljk' mooiste inze in Ons Dorp was een bek bij het scho gladiolentele bij de door positie gebr; een variëtei' h. P. van d het op de r de teler, een nis en Nieu\ midden van het eiland, 1 De heer d beker inede welke prijs steld door d voorts een het predicas bovendien r Ned. Gladic links de prij. zitter van d Ned. Gladiol P. E. J. van Met de voll worden verz^ corresponder_ zijn bezorgc achter de na Argentinië: 1 Australië m.i „Port Melb „Paraguay „Grote Beer' (5-8), m.s. „N tic" (8-8); C_ Ned. Antillei Nw. Guinea Nieuw Zeela (5-8), s.s. „Ce „Jason" (5-8 Z.W. Afrika (8-8); Brits (6-8). Inlichtinge dingsdata va postkantoren Materiaal: jes Invicta den no. 2V2. 32 St. zijn 1( cm hoog, ge Randen. De troon gebrei duide steken ven elkaar gebreid, wo" draad op d< werk te hou de volgende dere steken afgehaalde s een mooi ef men de achl sen van de steek zelf sa de steek op Rug. Opzette 141-151 st. e daarna de s samenbreien steek verde hoogte 11 Cl 1 St. meerd elke 10de n 159-169 St. zi hoogte 30-30 armsgaten 2 X 2 - (1 X 1 X 4, 1 X 3 het begin vi ren tot er 12! op verder b 52-53-54 cm (Wordt ver volgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2