folklore e sluikeR Tentoonstelling van oude tegels te Sommelsdijk geopend Portretwerk y Diploma zwemmen Tegels eiffiu^ee Sireekmuseum Goeree-Overflakkee UIT DE KERKEN reportages FOTO ROTSMA V._ en TAAL 2 Bericht voor de scheepvjj Bruggen over Noord-Pampus enj Zuiderdiep i CeMtrale VeiKng Ds. Hegeman als gast- predikant naar de V.Sj Vervolgverhaal Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 28 juli i Dinsdag In „De Doelen" te Sommelsdijk, waar in vroeger eeuwen de gilden vergader den, waar de Schxitterij zijn zetel had en de Rederijkers hun feestmaaltijden hielden, is vrijdag j.l. voor het eerst na de restauratie van dit gebouw door het Streekmuseum een tentoonstelling ge opend, die betrekking heeft op de schoonheid van oude tegels. De kunst die onze vaderen aan de dag hebben gelegd in het vervaardigen van prach tige wand- en schouw-versieringen komt in deze expositie heel duidelijk tot zijn recht. De Rijksinspectie van Roerende monumenten die deze exposi tie heeft samengesteld als „een reizende tentoonstelling" heeft werkelijk iets moois weten te brengen door op zeer overzichtelijke wijze een beeld te geven van de tegel in ons land. By de ope ning heeft de heer Dijkers, als oudste bestuurslid van het Streekmuseum öe gasten ontvangen en burgemeester Hor dijk, die de opening heeft verricht, met enkele woorden ingeleid. Burgemeester Hordijk maakte aller eerst een compliment aan het bestuur van 't Streekmuseum, dat het initiatief genomen wastot deze tentoonstelling om de eilandbevolking en tevens de vele gasten die hier in de vakantie ko men, de ontwikkeling van de tegelkunst te laten zien. Spr. had veel lof voor het Rijksbureau voor roerende monumenten te Den Haag voor de duidelijke en overzichtelijke samenstelling van deze expositie. Eerst de ontwikkeling van de tegel in de oud heid (in de zaal beneden) o.m. in Egyp te, Mesopotanië, de landen van de Is lam, daarna de tegel in Europa tot het eind van de 16e eeuw. Spr. gewaagde er van dat de tegel ook een exportarti kel is geweest en tenslotte in Nederland een zelfstandige industrie is geworden met een bepaald eigen karak ter. Merkwaardig vond spr. de wijze waarop in de oudheid de tegel werd ge glazuurd, tot later daarvoor een soort metaal-techniek werd toegepast. Op het eiland worden zo af en toe bij verbouwingen of sloop nog wel eens tegeltableaux gevonden en spreker was het bestuur van het Streekmuseum dankbaar dat ze deze voor de verzame ling trachten te verwerven, om daar mee iets van deze oude kunst voor het nageslacht te bewaren. Burgemeester Hordijk sprak de wens uit dat deze mooie expositie, met ontel bare variaties op eenzelfde thema de belangstelling zal krijgen die ze ver dient. Openingsuren Wij attenderen er nogmaals op, dat de tentoonstelling is geopend iedere werkdag (behalve 's maandags) van des nam. 35 uur en 's avonds van 79 uur. De entreeprijs bedraagt 50 cent; het kaartje is tevens geldig voor een bezoek aan het Streekmuseum in het Kerkstraatje te Sommelsdijk. Om een juist beeld van de geëxposeerde tegels en tableaux te verkrijgen, is het nodig dat men zich een programma aanschaft, dat bij de suppoost op de expositie te verkrijgen is. Dit is een waardevol boekje, waarin alles over de fabrikage, toepassing en schoonheid van oude te gels te vinden is. NED. HERV. KERK Beroepen te Hedel P. de Jong te Koot- wijk. Houten P. de Jong te Kootwijk. Oud Alblas, kand. J. Vroegindeweij te Barneveld. Herkingen kand. W. Kalk man te Capelle a.d. IJssel. Aangenomen naar Streefkerk M. van Rennes te Rouveen. Waspik kand. S. W. Verploeg te Utrecht. Bedankt voor Oud Beijerland R. de Bruin te Barneveld. Behalve de kandidaten, die reeds beroepen ontvingen, zijn van Herv. Geref. zijde nog beroepbaar de heren K. J. Jansen te Loenen en J. G. v. d. Vlist te Bergambacht. GEREF. KERKEN Beroepen te Hardegarijp J. Kruithof te Woudbergen. Alphen en Oegstgeest G. Rang te Vijfhuizen. Stad aan 't Ha ringvliet kand. J. de Boer te Waarden. Zaamslag M. den Boer te Voorschoten. Hoogvliet W. V. Wijk te Nederhorst den Berg. Roden (2e maal) W. v. Halsema te Eenrewoude. Aangenomen naar IJsselmonde M. Kersten te Wissekerk-e. Numansdorp A. Veldhuysen te Baarland. Hardegarijp J. Kruithof te Woudbergen. Noordwij k W. Dekker te IJlst. Aardenburg J. de Vries kand. te Oostzaan. Zweelso J. C. W. v. 't Hooff, kand. te 's Hertogenbosch. Gor- redijk J. Berger te Kootwijk. Maassluis E. Duursema te Vorden. Bedankt voor Ridderkerk H. Zijlstra te Koüderkerk. Kootioijk. Na lange aarzeling is de kerkeraad er thans toe overgegaan de gezangen bundel in de eredienst in te voeren. Dat dit inderdaad na veel aar zeling is, bewijst wel het feit, dat de kerkeraad hierbij de bezwaarden op roept om de eenheid te bewaren en hen uitnodigt om haar (de kerkeraad) er op te wijzen als er h.i. te veel gezangen zouden worden gezongen. Een „Vierdaagse dienst". In verband met de Vierdaagse wandelmars, heeft de Geref. Kerk te Nijmegen op zondag 26 juli een speciale dienst, met een speciale liturgie belegd, welke is afge stemd op de gehouden vierdaagse wan delmars. Ds. W. Kreuzen van Delft zal dan spreken over „De morgen na het feest." CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Lutjegast, Doesburg, 's Gravenmoer en Rozenburg kand. H. Brandsma te Sneek. Den Helder, de Krim, Komhorn, Oud Beijerland, Aals meer en Wildervank kand. T. Harder te Leeuwarden. Aarlanderveer, Nieuw koop, Eemdijk, Elburg, Doomspijk, Nieuwkerk, Maassluis, Leerdam, Ouder kerk a.d. Amstel en Woerden kand. P. V. Zonneveld te Bussum. Gouda en Steenwijk, kand. J. de Jong te Rotter dam. Nieuwendam M. Rebel kand. te Hilversum. - Aangenomen naar Haarlem W. J. Re bel te Murmerwoude. Toegelaten tot de studie aan de Theol. School H. Biesma te Lisse; J. Dol te Voltkermond; W. v. d. Kruik te 's Gravenhage, J. v. Mulligen te Steen wijk; J. Plantinga te Hoogeveen; P. Roos te Alphen a.d. Rijn en J: Westel rink te Zwolle. Zendingsdag. De classicale Zendings- dag te Zeist heeft een netto opbrengst van 1200.— als resultaat opgeworpen. Te Utrecht is tot doctor in de vee artsenij kunst gepromoveerd ir. P. K. Baay, schriba van de kerkeraad der Chr. Geref. Kerk te Utrecht-C. GEREF. GEMEENTEN Ds. C. Hegeman te Genemuiden (voorheen te Sioux Center) zal D.V. 16 augustus met zijn gezin per „Staten dam" naar Amerika vertrekken om daar enige tijd als gast-predikant te vertoeven. Gouda. De Ger. Gemeente heeft het kerkgebouw aan het Stationsplein, waar zij jai'en lang vergaderd heeft verla ten, omdat dit bij rechterlijk vonnis is toegewezen aan dr. Steenblok c.s. Naar wij vernemen wil dr. Steenblok thans een nieuw proces aanhangig maken om de onkosten, die zijn gemeente in de periode dat zij een kerkgebouw en pas torie moesten huren vergoed te krij gen. In een Vrije Chr. Geref. Gemeente te Apeldoorn vond de bevestiging plaats van de heer A. v. d. Berg tot predikant door ds. M. J. Middelkoop te Zwolle. In dezelfde dienst deed deze kandidaat intrede. „Kerknieuws" meldt, dat deze dienst drie volle uren heeft geduurd, zodat men halverwege een pauze heeft moeten invoegen, want an ders waren de kerkgangers door de hitte bezweken. Of het onder deze omstandigheden „een blijde comste" is geweest, wagen wij te betwijfelen. Prima en niet te evenaren 2e serie no. 19. Doewe (doen). Het werkwoord doen speelt in het dialect een grote rol, zoals we hieron der zullen zien. Evenals in 't Engels is hêt een hulpwerkwoord bij 't vragen. Hoeneer doewe m'n ete? Doe je nog breie Doewt Hansje mee speule Wat doe je schrieve Ook in de antwoorden blijft het: M'n doewe nog niet ete. Ik doewe nog een hortje breie. Hansje doew niet mee speule. Vooral in ontkenningen komt het veel voor: Hie doew niet komme. Ik doewe niet verkaope (Vgl. het Engels). We hebben dus: m'n doewe deêle, m'n doewe niet deêle, doewe m'n deêle. Aan een zieke vraagt men: wat doe je? wat zeggen wil: hoe gaat het er mee? Wat doewt het buten? is: welk weer is het Wat doewt de juun, de tèrreve enz. kan betekenen: Komt ze al op Groeit ze goed Is ze al rijp Maar ook: wat is de prijs Wat doewt de koeje Is ze al wat beter Eet ze al Denk je dat ze al gauw kalft Hoeveel kun je er voor krijgen Zo vraagt men: wat doewt de locht? wat zeggen wil: ziet het naar regen Wacht je onweer Klaart het al op enz. enz. M'n doewe vanmiddag mar pap, slae, snert (eten) Een bakje doewe is koffie drinken. Een briejfje doewe, 'n kaertje doewe (schrijven). De wacht of stalwacht doewe is het vee verzorgen. M'n doewe een beetje, we nemen een borrelt je. Een' aevendschoofje doewe een avond werken. De stoepe, straete doewe (dweilen of schrobben). Poters doewe poters in 't vet smo ren en opdienen. Den boer doewt tèrreve, aerepels, juun, enz. (verbouwen). De koeje bie de stier, 't paerd bi© den hingst, 't vèrreke bie den beer doewe (ze laten paren). De vrouwe doewt d'r haer (ze kapt zich) Schelm doewe is vals spelen, b.v. bij 't kaarten. 't Vèrreke dood doewe (slachten) De aerepels in de grond doewe (po ten) De tèrreve, de peen, de juun d'r in doewe (zaaien). Zonge doewe (zonde bedrijven). XJutkeringe doewe, uitkeren van een erfenis. Alles vort, weig doewe, alles verkopen De zaekent an kant doewe - ophouden met werken of boeren. Negosie doewe - een winkeltje hebben 't Hooi in den tas, in de schure doewe (binnenrijden). Hie doe mar wat hij scharrelt maar zo'n beetje. Een kaertje doewe - kaarten. Ze doew nog al es een potje - ze huilt dikwijls, Heur doewt het in huu.s, d'r zuster doewt de was. Ik doewe het eten (ver zorgen, klaar maken). Hie doew mar - hij moet maar doen, wat hij wil. Je doew mar - ga je gang maar. Ze doewe mar mit 'n errem mens - slecht behandelen. Ik doewe mit je, dat het goot. Ik wil er met je om wedden, dat het gaat. Men doewe om 't gauwste We kij ken wie 't gauwste klaar is. Die ruzie mot je uut de wege doewe - die twist moet je bijleggen. Hie doewt tekst in uutleg - hij vertelt alles haarfijn. Deer heije niejt mee van doewn - daar heb je niets mee te maken. Ik hè d'r mee te doewn - medelijden hebben. De deuren geel, bruun of groen doe we (verven). Dat regentje doew niet veel - brengt niet veel voordeel. Ook in samenstellingen met bijwoor den of in afleidingen komt doen veel voor. Hie doewt z'n eige wat an - hij be zorgt zich veel verdriet. Hle heit z'n eige wat annedae - hij heeft zelfmoord gepleegd. Hiervoor zegt men ook: z'n eige ver- doewe, z'n eige bedoewe. Ofdoewe - afstoffen, afvegen. De stoelen ofdoewe. Den taefel of doewe - de kopjes en bordjes wassen. Hie doet heel wat of hij lijdt veel, hij huilt veel. Z'n schuld ofdoewe - afbetalen. Dat doewt niks of - dat helpt niet veel. De tèrreve, de haever d'r ofdoewe - maaien. >i Denk ik aan U, o Hemelstad. Dan grijpt m' een zalig heimwee aan. Och, of ik duivenvleug'len had. En reeds Uw poort mocht binnen gaan. Hier tasten w'in het donker rond. En beed'len om een sprank van licht. Daar zien wij God, (wat blijde stond) Van aangezicht tot aangezicht. Hier woon ik in het vreemde land. En zelfs die enk'len die ik ken. Doorlijden zijn zij m' aanverwant, Al even arm als ik het ben. Maar nog een weinig tij ds, dan blinkt Het licht mij van de morgen aan, Waarop de Godsbazuin weerklinkt, En Sion's kind'ren huiswaarts gaan: Wat spreidt de zon die zachte Hoop Een lieflijk licht voor onze voet. Komt, pelgrims Gods, volbrengt Uw loop, Het einde goed is alles goed. Ds. F. W. Krumacher Uutdoewe. De peen, de aerepels uut- doewe (delven, rooien). Uut doewe is ook najaarsschoonmaak houden. In 't voorjaer maeke de vrou wen schoon, mar in 't najaer doewe ze uut. Dat mot je niejt uutdoewe - daar moet je niet gering over denken. Butendoewe. Men doewe de katte 's nachs buten. 't Veê butendoewe - in 't voorjaar in de wei brengen. Binnendoewe. 't Koren, 't hooi binnendoewe, in de schuur brengen. 't Veê binnendoewe - 't vee in 't na jaar op stal zetten. De hond binnendoewe - in huis halen Opdoewe. De keuvel opdoewe - opzet ten. Voorraed opdoewe - inslaan. Wat doewt ér op Wat is er aan de hand? Ondoeuwe (ontdoen). Hie kan z'n eige goewd ondoewe - hij kan zichzelf goed bedruipen, hij zit er warmpjes in. Verdèewe Z'n geld verdoewe - ver kwisten. Bovendoewe. De tèrreve boven doe we - op zolder brengen. De korenzol der was bij ons boven in 't huis. Meêdoewe. Hie kan goewd meêdoewe d.i. hij kan z'n maat staan. Ook: hij telt mee. Hie kan 't er mee doewe - hij heeft zijn portie, ook van leed. Hier volgen nog enkele gezegden: De kinders nae bedde doewe - naar bed brengen. 't Kind doewe - de baby verzorgen. Nae een baentje doewe - solliciteren 't Bedde doewe - het bed schudden. 't Kind een lure opdoewe - een luier aandoen. 't Kind van de mamme doewe - spe nen. 'n Handreiking doewe - helpen. Bericht doewe, tienge doewe - be richt sturen. Onger de aerde doewe - begraven. De kleêren in de kasse doewe, d' aerepels in de kelder doewe, de kom metjes in 't bennetje doewe enz. Een rondje over straete doewe - een keer heen en weer over de straat lopen. Die hond doewt niks - bijt niet. Die koeje doewt nae z'n - de koe wil hem stoten. M'n doewe klesje, krupeltje, enz. We spelen tiktakken, verstoppertje, enz. 't Is geen doewen, dat is niet te doen, of 't is geen manier. Deer is geen doewne an - dat kan niet ik weet er geen raad mee. 't Is om te doewen, 't is mogelijk. M'n binnen der over doewnde, we zijn aan 't onderhandelen. Ze binne altied doewnde om te klet^ sen - ze zijn altijd bezig. Eens egêve bluuft egêve, eens edae bluuft edae zegt men, als iemand een i:uil of koop ongedaan wil maken. Hie doewt slaegen deer je van stoot te kieken - hij maakt rake opmerkingen Hie doet allerlei vreemde uutdruksels - hij drukt zich eigenaardig uit. Een deuntje doewe - huilen. Wat doe je d'r Wat heb je op die plaats te maken Ik kanne d'r niks an doewe, mar ik mot toch zegge, dat betekent: Neem me niet kwalijk, maar Een heel gedoe - een heele drukte. Een gedoetje, 'n spilletje, 'n klein be drijfje. De koeje is doewnde, bezig te kalven. Op 18 juli j.l. werd aan het haven hoofd te Middelharnis door een groot aantal candidaten medegedaan aan de zwemproef ter verkrijging van het be treffende diploma van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Over het al gemeen werd er goed gezwommen. Met de schoolslag hadden de candidaten meestal geen moeite. De rugslag bleek ook nu weer niet erg in trek te zijn. Gelukkig was er door de meesten van tevoren flink op deze slag geoefend. Daardoor vielen de resultaten mee. Aan de volgende candidaten kon het diplo ma uitgereikt v/orden: Middelharnis: Cor Both, Corrie Buth, Cobi Preesman, Marian Haeck, Margo Prins, Bert Kleingeld, Kees Vis, Tonny de Mooy, Mimi van Slledrecht, Loes Knops, Riet Bom, Arie Boogerman, Jaan van Groningen, Alexander den Hollan der, Co Wielhouwer, Gerda Dengerink, Lenie Hartensveld, Kommie de Blok, Hannie de Blok, Hans Scherpenisse, Adrie Boeter, Rien Keuvelaar, Jopie Kern, Leen van der Waal, Henk Bech- tum, Huub Bijleveld, Daan Bijleveld, Gerard Blankers, Jan Schipper, Adrie Krijger, Tim Moerland, Suss van der Weide, Corrie Kooy, Cockie de Man, Kees Hommel, Gert Vis van Heemst, Anneke Boogerman, Jan Tamboer, Tri- neke Tamboer, Job Dubbeld, Anneke Jordaan, Jetima van Donge, Lijnie Boe ter, S. Schellevis, Adriana Jordaan, Jan Boogerman, Hilly Peeman, Willy Vroeg indeweij, Jacoba Peeman, Wouter Mun- tingh, Johannis de Waard. Sommelsdijk: Jan van den Doel, Leen de Ruiter, A. F. Jansen, R. HoUeman, D. HoUeman, Bep Verolme, Sjaan Kool, Koos Kool, Cokkie Knape, Anneke Nieuwenhuizen, Loes Campfens, Jan Kerseboom, Tinus Groenendijk, Frans van der Sluijs, Hans van Dam, Aat Jop- pe, Jannie van den Doel, Nico Nipius, Hilly Looy, Cornells van Dongen, Pie- ter Vijfhuizen, Maria Looy, Johanne Vroegindeweij. Dirksland: Coby Groenendijk, Goof van 't Geloof. Aan 76 van de 92 deelnemenden kon het diploma verleend worden. Voor degenen, die op 18 juli j.l. niet mee konden doen, of het die dag niet gehaald hebben, is er op zaterdag 1 augustus a.s. opnieuw gelegenheid. Aangeven hiervoor bij de badjuffrouw Gelegenheid tot het onder leiding oefenen, .woensdag, donderdag en vrij dag a.s. om 18.30 uur aan het haven hoofd te Middelharnis. Hie is weer doewnde - hij heeft z'n kuren weer. 't Is doebaer of doendelijk - dat is wel te doen. Ze kunne je wat doewe - beheksen, betoveren. Ze hè dat kind wat anedae - betoverd 't Is edae, 't is klaar, afgelopen. Vroe ger zette men onder verordeningen en officiële stukken: gedaan te. Zoódoewnde kom je nooit klaer - op die manier. Dat heit 'n zoodoende netjes eflikt - hier: ondertussen. Welke lezer breidt deze collectie uit Wassenaar. F. den Eerzamen. Door Rijkswaterstaat is aan Flakkeese gemeenten bekend gemj en derhalve afgekondigd, dat aatisf tend aan de zuidzijde van de bouwpjl het Haringvliet een vaste brug overl Noord Pampus wordt gelegd, \vaai|| de onderkant ongeveer in het midi over een breedte van plm. 40 m. zaïf gen op 5.50 m N.A.P. en dat s| het Zuiderdiep op plm. 800 m bentf de haven van Stellendam een b worden gelegd met een beweegbare",! ning, wijd 12 m. Laatstgenoemde M zal doorgaans open staan. '1 Met het heien van de brugpijletj het Noord-Pampus is op 6 juli j.l, {M een begin gemaakt. Voor zover de brugdelen nog nieti gelegd, zullen op de pijlers de seil en lichten worden getoond als voo>| schreven voor een vastzittend vaartj Op de voltooide bruggen zuUenj dag geen seinen worden getoond. Bij nacht zullen de volgende licj;^ worden getoond: 1. op de brug over het Noord-PairJ boven het midden van de pi. 4|| brede opening een geel licht. 2. op de brug over het Zuiderdiep weerszijden van het beweegbare;' deelte. a. een rood licht aan elke zijde \ïM neer de brug gesloten of de doorvj' niet vrij is; b. een rood licht aan één zijde etif.ij groen licht aan de andere zijde v,r' neer de doorvaart wordt vrij B maakt; c. een groen licht aan elke zijde i neer de doorvaart vrij is; d. een rood licht aan één zijde en tJ rode lichten boven elkaar aan de f dere zijde wanneer de doorvaaul gestremd. Onze schippers dienen van dezepl blicatie goede nota te nemen. G Veiling van vrijdag 24 juli 1959. Eigenheimers 19,10—19,60; id. fijn 1' —16,50; id. driel. 6,------9,—; id, zj| 18,30. Bintjes 19,20—20,80; id. driel, 6,90-ia| Blauwpitten 20,—; id. driel. 7,10. Alpha 18,30. Vqeraardappelen 4,705, Aanvoer 46.000 kg. Ds. C. Hegeman, predikant bij defjl reformeerde gemeente van Genemuiè'i die zes jaar predikant is geweesi?! Sioux Center, lowa, in de VereniÉ Staten, heeft een uitnodiging ontvaiijvl om enkele maanden als gastpredilffiS naar Amerika te gaan. Ds. HegemJ heeft van zijn kerkeraad toestemniDf ontvangen en is voornemens 18 mg.i'k met de „Statendam" naar Ameril!a|:| vertrekken. Hij zal de meeste zondaji'i in zijn oude gemeente voorgaan en f deputaat van de generale synode en viseur voor het emigratiewerk in C J nada besprekingen voeren. RIJMEN VAN TIJMI?! Als U van antieke ding.en. Toch ook nog een beetje houdt. Kan er, in het Streekmuseum, Iets geweldig moois aanschouwd. Velerhande oude tegels. Zijn aldaar tentoongesteld. Gaat U er een kijkje nemen, U krijgt waarde voor uw geld. Dat is nu eens iets, afkomstig Uit die goeie ouwe tijd. Want de kunst van tegelbakken, j Wordt ons voorgeslacht benijd. 't Was toch ook weer iets biizondEi Uren arbeid kostte dat. Eer men zo iets erg kunstzinnigs, Goed en wel vervaardigd had. Vele tegels zijn verdwenen, Maar wat nu nog bleef bewaard, Zijn bijzondere exemplaren; Veel, met zorg bijeen vergaard, Is in Sommelsdijk 't aanschouwen, Daarom niet, te lang gewacht. Maar aan 't mooie Streekmuseum, Weder een bezoek gebracht. TIJMl De gei van burj ke agenc flink wa stukken, uit deze uitbreldi cretaris b en w gewacht van verr gingscon van de i bieding kennis zienlijk 1 perikeler- bleek z door W. Schippers „Ziezo Pietje", zegt de kastelein, „we hebben tamelijk vroeg avond en ik ga nog gauw in de tuin een luchtje schep pen." 't Woord is Joris Bekkers nauwelijks uit de mond, of in de stille straat weer klinken voetstappen, die regelrecht de Vuurbaak naderen. Het volgende ogen blik komt een viertal mannen binnen. Neen, dat zijn geen schippers van de binnenvaart, Joris ziet het met één oog opslag. Niet voor niets zwerft men van zijn vijftiende tot zijn dertigste jaar buitengaats; en een bootsman, zoals Joris Bokkers eens was, kan zich niet vergissen in het uiterlijk van de vier mannen, die de gelagkamer binnen stappen. Het zijn zeelieden en zij behoren thuis op 'n Engelse schoener, die een paar uur geleden in de haven van Ter- neuzen is binnen gevallen; drie van hen behoren in elk geval tot de bemanning van het schip, de vierde heeft êen plun- jezak bij zich, en als oud-zeeman weet de kastelein, dat deze jonge gast of geen schip heeft, of op reis is naar een nieu we bestemming, anders zou hij geen plunjezak dragen. Hij is hier afgemon sterd. Joris is niet erg ingenomen met zijn late gasten, hij verlangt er naar om de warme gelagkamer te kunnen verlaten en een ogenblik van de bui tenlucht te kunnen genieten. Aan de enkele woorden, die de bin nentredende matrozen tot elkaar zeg gen, hoort Joris, dat zij Engelsen zijn; hun taal verstaat en spreekt Joris vlot, omdat hij in zijn jeugd op Engelse schepen heeft gevaren. De zeelieden nemen plaats aan een tafel en Joris vraagt, waarmee hij hen van dienst kan zijn. De mannen verlangen bier en willen met alle geweld, dat de waard ook op hun kosten een glas meedrinkt; zij no digen hem uit aan hun tafeltje te ko men zitten, wat deze beslist weigert. „Het is bijna half tien, mannen", zegt hij „en het wordt tijd voor mij te slui ten, maak het dus kort. Het spijt mij," voegt hij er vergoelijkend bij, „dat het niet een uurtje vroeger is, ik praat graag wat met de jongens van de grote vaart." Een der matrozen drinkt met lange teugen zijn groot glas bier tot op de bodem leeg en dan zegt hij„Zulk lek ker bier heb ik zelfs in Hamburg nooit gedronken en daarom is het een hard gelag om zo spoedig de aftocht te moe ten blazen, temeer, omdat we juist ge komen zijn om met deze jonge maat af scheid te drinken; hij "is afgemonsterd, zoals ge misschien al begrepen hebt; ik zou mij al heel erg moeten vergissen of gij hebt in uw leven wel eens andere planken onder de voeten gehad dan die van uw gelagkamer." Joris Bokkers lacht even. ,Ik heb lang genoeg gevaren om een paar zee- benen te krijgen," merkt hij terloops op, en zich dan tot de jongste van de matrozen wendend, vervolgt hij: „Ik kan mij vergissen, maat, maar ik ver onderstel, dat gij wel Hollands kent." „Dat zal wel gaan," antwoordt de jongste matroos, „tenminste voorzover een Fries dat verstaat, als een Zeeuw Hollands spreekt. Maar", zO' gaat de matroos voort, „dit is van minder be lang. Laat ik je liever zeggen, dat ik van plan ben naar Antwerpen te gaan om te trachten een schip te vinden. Als er nu echter geen schipper in de haven van Terneuzen ligt, die morgen naar Antwerpen vertrekt, is er misschien een, die naar Vlissing;en zeilree ligt, dan kan ik daar mijn geluk eens be proeven. Wat denk je er van, kaste lein Weer kijkt Joris Bokkers de jonge zeeman doordringend aan en dat onder zoek schijnt niet ten gunste van de ma troos uit te vallen. De kastelein haalt de brede schouders op en zegt: „Zou je niet wijzer gehandeld hebben, als je vannacht nog aan Taoord van je schip was gebleven, om hier morgenochtend op je gemak een, onderzoek in te stel len, op welke manier je het best je be stemming zoudt kunnen bereiken Nu zal dat niet meer gaan, dat kun je zelf wel begrijpen." „Dat begrijp ik zó goed", antwoordt de matroos, „dat ik je juist vragen wil de, mij voor deze nacht logies te ver schaffen." „Een logement is de Vuurbaak eigen lijk niet, maar voor de fatsoenlijke vreemdeling is hier wel een nachtver blijf mogelijk," merkte Joris koeltjes op. De matroos is niet ouder dan twintig jaar en een opvallend knappe kerel, lang en voor zijn leeftijd krachtig ge bouwd, met dik blond haar en frisse, gebronsde gelaatskleur. Hij zou dan ook bepaald een gunstige indruk op Joris Bokkers gemaakt hebben, als er niet iets dreigends in zijn vermetele oog opslag was geweest, dat Joris niet aan stond. Een spottend lachje krult zijn lippen, maar zijn harde, blauwe ogen kijken Joris scherp aan, als hij zegt: „Ik meen je te begrijpen, kastelein, ik behoor niet tot de fatsoenlijke vreem delingen, die hier soms overnachten, daarom zal het voor de arme matroos maar het beste zijn om te onderzoeken of er nog ergens anders een plaatsje in Terneuzen te vinden is voor de nacht." Na dit gezegd te hebben haalt de zee man zijn beurs uit de zak en werpt een Engels goudstuk op de toonbank. Dan vraagt hij in het Engels aan zijn mak kers of ze klaar zijn om met hem mee te gaan en grijpt tegelijkertijd naar zijn plunjezak. Joris Bokkers is zoals gezegd niet erg vlug met rekenen en nadat hij even in zijn toonbanklade heeft ge grabbeld, wendt hij zich naar de deur achter hem en waarschuwt zijn vrouw, dat ze hem moet komen helpen. Kort daarop verschijnt de waardin in de deuropening, groet de zeelieden en kijkt Joris vragend aan, die, op het Engels goudstuk wijzend, zegt: „Hiervan moe ten vier glazen bier afgehouden wor den." Terwijl de vrouw afrekent, zegt Joris tot de jonge matroos: „Je lijkt me nogal kort aangebonden, maat, maar dat kan ik wel hebben; je hebt me echter toch verkeerd begrepen als je denkt, dat ik laag op een ma troos neerzie. Mijn bedoeling was al leen, je te doen begrijpen, dat ik niet bepaald voor logeergasten ben ingericht maar als het slechts voor één nacht is, kan ik je wel herbergen, als mijn vrouw het goed vindt." Slechts even neemt de waardin de matroos op, het onderzoek schijnt nogal gunstig uit te vallen, ze maakt tenmin ste geen bezwaar en merkt alleen op, dat ze gewoon zijn om niet later naar bed te gaan dan beslist nodig is. „Ik ben bereid om op staande voet onder de wol te trekken," zegt hij lachend, „de vorige nacht had ik juist de laatste wacht." Met enkele woorden brengt de Hol landse matroos zijn Engelse mattfl op de hoogte van het gesprokene 1 reikt hun dan de hand ten afs*l Eén van hen wendt zich nog tot f waard en zegt in zijn landstaal, dat* zeeman met één glas bier geen afs*p drinken kan, maar Joris weigert Ito'V nog één druppel te schenken, en perend nemen de mannen afscheid hun Hollandse makker. HOOFDSTUK 3 Een zwerver zonder thuis Reeds langer dan een uur lag de Jf J ge matroos wakker in zijn bed op kleine zolderkamertje, dat Joris kers hem de vorige avond had aai| wezen als zijn verblijfplaats voor nacht. „Roep mij maar niet vroeger dan a uur", had de matroos tegen de gezegd, toen deze hem vroeg, '^"^.1,1 hij gewekt wilde worden, maar b'J j eerste krieken van de dag ^j| reeds dommelig en soezerig wa»! door het geweldig hanengekraai. B*! slapend bleef hij er een ogeablft J liggen luisteren, om echter spoedig J in te dommelen. Zijn vaste slaap J echter voorbij, en toen de zw^'^uj renklok van Terneuzen haar zfi'^^'J gen door het luchtruim deed dre" was Adriaan Nitzema klaar wakkW' (Wordt verve''!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 2