Wouter Kreeft en Maria Troost 55 jaar getrouwd e huiseigenaren in dubio Dodelijk ongeluk te Goedereede Nieuws uit Zeeland Handelsbedrijf fa. J. W. Mastenbroek te Sommelsdijk in het zilver- Een kwarteeuw leverancier van chemische prodükten '^an onze adverteerders Zomergasien in Poriofino Chi. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Bevestiging en intrede kandidaat P. Blok nu op donderdag 20 aug. a.s. Jongeman met bromfiets verongelukt OOLTGENSPLAAT Dinsdag 28 juli 1959 No. 2815 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoon K 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op het ogenblik zitten de huizenver- urders voor een moeilijice puzzel. De cnderlijke situatie doet zich voor, dat op grond van de iiuurblokkering de Ift van de jongste liuurverlioging ór 1 augustus voor de tweede maal oeten storten op het Grootboek Wo- ngverbetering, terwijl de Regering eft beliend gemaakt, dat de huurblok- ring wordt afgeschaft. Dit komt dus 'erop neer, dat zij behoorlijke geldbe- agen moeten afstaan aan een fonds, at "berust op een wet, die algemeen ehalve door de P.v.d.A.) wordt afge- urd, die een typisch' compromis-wan- odukt was van de oude brede-basis- litiek en die bovendien binnenkort ordt ingetrokken, waardoor uiterlijk r 1 april 1960 de blokkering wordt ge- uideerd en het gestorte geld, ver- eerderd met SVo rente,^ moet worden ïugbetaald. Het Rijk heeft deze 50 iljoen gulden wel al gebruilrt om kas- korten aan te vullen maar is niet- min aansprakelijk voor de terugbeta- g. Wat moeten de huiseigenaren nu en? Formeel is het natuurlijk zo: de wet staat nog en moet dus worden na leef d, derhalve: storten. Maar het ge- nde verstand zegt, dat het onzinnig is, a de bekendmaking van de op handen 'nde afschaffing der blokkering geld i sterten, dat binnenkort weer moet ciden terugbetaald. Deze storting be kent ongerief voor de huiseigenaren, ie het geid beter voor onderhoud kun- n gebruiken en dubbel wei-k voor het lootboek-bureau, dat toch al in een aos verkeert. Het is dus een gek ge- al Daar komt nog iets anders bij. Er zijn .000 verhuurders, die nooit iets be- ald hebben. Wat gebeurt er met deze vertreders van de wet Minister van artsen heeft in de Tweede Kamer let- érlijk hierover het volgende gezegd: Ot wij vandaag nog moeten overgaan t vervolging Achter deze vraag zet een groot vraagteken, nu eenmaal oor de Regering is gezegd, dat zij voor emens is de wet af te schaffen en'dat ij voornemens is zo spoedig mogelijk ierover een wetsontwerp in te dienen. k herinner eraan, dat in het algemeen het strafrecht geldt, dat bij verande- 'ng van wetgeving, nadat het feit is egaan, nog altijd de gunstigste bepa- 'ng wordt toegepast. Dit staat in het 'eede lid van art. 1 van het Wetboek an Strafrecht. Ik weet wel, dat de ettelijke bepaling vandaag nog niet is eranderd, maar dit zit zo sterk in de ucht, dat ik van eventuele vervolging iet veel verwachting heb en dat ik er tegen opzie de gehele zaak in gang te etten. Duidelijk gezegd: ik gevoel er iet voor." Met andere woorden: de niet-betalers uilen niet vervolgd worden. De socia- ist Bommer pruttelde bij de replieken aar natuurlijk nogal heftig -tegenin, "aar de minister zei, dat hij in dezen amens het Kabinet sprak: We krijgen us de situatie, dat de volledige wets- ntduikers niet vervolgd worden, zodat "en dat met de eventuele nieuwe, die et eerste jaar trouw betaald hebben, "aar nu stoppen, omdat verdere beta- "ng zinloos is, zeker niet kan doen. De 0.000 zijn bovendien onbekend en op- pqring zou een enorm werk zijn; de nderen zijn vfrel bekend en zouden ge- "akkelijk vervolgd kunnen worden at zou dus wel een heel zonderlinge Ituatie scheppen. Intussen scliijnt de directeur van het -rootboek van plan te zijn alle' inge- chrevenen te wijzen op hun wettelijke Ucht tot storting. Die wil dus maar eorgaan met deze klucht. We geloven, at een soortgelijke chaos nog nimmer s vertoond. Het is de schuld van onze arlementaire' wettenmakers en ook el een beetje van dit Kabinet, dat een goede wettelijke oplossing wist te even aan dit probleem der nieuwe torting. Ieder zal het dus voor zichzelf "oeten oplossen! irksland kreeg nieuwe speciaalzaak in ïuivelprodukten en fijne vleeswaren. Dirksland is weer een pracht van een Mddenstandszaak rijker geworden: donderdag j.l. is de nieuwe speciaalzaak in zuivelprodukten en fijne vleeswaren yan de heer L. v. d. Velde, Achterdorp iO, officieel geopend. Deze opening geschiedde met enig ceremonieel; Cobie Boender, een nichtje Van de ondernemer, bood aan burge meester Bos op een fraai blad de sleu tel van de deur aan, die daarna door de magistraat werd geopend. Bi.i het binnentreden viel direct op, flat deze zaak naar eis des tij ds is in- sencht, waarbij gebruik is gemaakt van ■let modernste materiaal om aan alle Voorwaarden van hygiëne enz. te vol- noen. De fa. Minks uit Leeuwarden neeft hiertoe het hare bijgedragen door ae levering van een grote koelkast, die «an de voorzijde van glas is voorzien, zodat het publiek de smakelijke pro- ?"Kten zelfs vanaf de straat kan zien. De Wanden zijn als met wit marmer TOor formica gfgedekt, waarin fraaie ^Pbergruimten zijn gemaakt, zodat het geheel een zeldzaam fris effect geeft. oorts is een moderne elektrische snij- machme aangebracht, om kaas, vlees- aren etc. op de juiste wijze te kunnen afleveren. Burgemeester Bos gewaagde bij zijn MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Opbrengst Anjeractie. De opbrengst Anjeractie bedroeg 194;30. Alle ge vers en medewerkers(sters) hartelijk dank. Huwelijksbevestiging. Donderdag middag 2.30 uur zal in de Geref. Gem. het huwelijk bevestigd worden van het bruidspaar Herbert Kroon (Rotterdam) en Kommertje Ie Comte te Sommelsdijk door de Weleerw. heer ds. A; Vergunst van Rotterdam. MIDDELHARNIS Centrale Veiling 'Middelharnls. Veiling van maandag 27 Juli 1959. Eigenheimers 19,------20,20; id. gepokt 16,30—16,40-; id. mindere kwalitei* 16,40; id. 5,30—6.30; Bintje 20,30; id. oriélin- gen 8,Voeraardappelen 5,105,20. Aanvoer 32.500 kg. Diekhmisnieuws. (Men verzocht ons opname van het volgende): Beste jongens en,meisjes. Een tijdje geleden h«eft in de krant gestaan dat jullie binnenkort iets zou- denhoiren over het vakantie-jeugdwerk. Hier is het nieuws dan: In de eerste plaats: de spelen worden gehouden van 4-15 augustus. Misschien herinneren jullie je nog wel wat van andere jaren. Jammer ge noeg kan het zo niet worden. Er zijn daarvoor veel leidsters nodig en die hebben we niet. Inplaats van het dagelijks vakantie werk in groepen zijn er nu een paar grote activiteiten waaraan jullie alle maal kunnen meedoen; b.v. een grote speurtocht door het dorp met vooraf een filmpje in het Diekhuus, een pop- pekast-middag, een paar speeltuinda- gen met spelen, een wandelmars en een muziekwedstrijd. Over die laatste 2 wil ik even wat meer vertellen. De wandelmars houden we 5 augustus het wordt dus een Prinses Irenemars. 's Morgens kun je je opgeven, 's mid dags vertrekken we en we zijn ongeveer 7 uur terug; je kunt verschillende af standen lopen; onderweg stoppen we een keer en krijgen jullie drinken. Het feestelijlse van de mars is dat je door een muziekcorps wordt weggebracht en opgehaald. Aan het eind van de spelen krijg.en de wandtelaars een lintje. Bij de muziekwedstrijd laten jullie eens zien dat je even als Sempre mu ziek kunt maken.) DIRKSLAND^ De datum van de bevestiging en in trede van kandidaat P. Blok in de Ger. Gemeente alhier, blijkt weer veranderd te zijn en is naar ^nen ons van bevoegde zijde meedeelt officieel vastgesteld o,p donderdag 20 augustus a.s. Een nader bericht over de aanvangsuren etc. volgt nog. Landbouwvereniging. De landbouw- vereniging Dirksland en Omstreken, zal heden dinsdag 28 juli in Hotel Polder man de jaarlijkse algemene ledenverga dering houden. HERKINGEN Postdienst. In verband met de va kantie van de pdstbesteller Poortvliet, wordt deze funktie waargenomen door de besteller J. van Wageningen te Dirksland. Bezoek beroepen predikant. De bij de Plerv. kerk beroepen predikant kand. Kalkman te Capelle a. d. IJssel heeft onze gemeente wezen bezoeken en met verscliillende colleges kennis gemaakt. Niet aanvaard. De door b en w toe gewezen woning Molendijk 59, bewoond door Jac. van Putten aan de heer GrOen is door laatstgenoemde niet aanvaard. Beste oogst. Nu de oogstwerkzaam- heden zijn aangevangen blijkt de oogst over het geheel niet tegen te vallen, het komt voor dat mën zelfs 40 hl gerst per gemet dorst. Geboren: Aagje Pieternella d. v. D. Bestman en A. Hogerwerf. MELISSAN'T Auto van de 'dijk. Maandagmorgen geraakte een auto, komende uit de richting Ouddorp, nabij de boerderij van de heer I. Joppe, van de dijk. Waar schijnlijk heeft de bestuurder de bocht te ruim genomen, zodat hij beneden aan de dijk in de sloot terecht kwam. De chauffeur kwam er met een schaafwond af, maar zijn passagier liep een gebroken arm op, zodat hij naar het ziekenhuis te Dirksland moest wor den vervoerd. Dokter- Boot Jr verleende, met enige leden van de plaatselijke E.H.B.O. eer ste hulp. De politie heeft de zaak in onderzoek. felicitatie in een korte toespraak van de vooruitstrevendheid van de onder nemer, die met^deze moderne zaak zijn clientèle de uiterst mogelijke service wil geven. De heer en mevrouw v. d. Velde had den bij de opening van hun zaak vele felicitaties in ontvangst te nemen; ook wij voegen daarbij de onze en wensen hen een steeds toenemend debiet. o Zaterdagavond omstreeks half elf uur heeft te Goedereede een zeer tragisch ongeval plaats gehad, dat de 21-jarige jongeman J. Tanis van het Havenhoofd (Burg. Breenstr. 21) het leven "heeft ge kost. De heer Jan Tanis kwam per brom fiets met zijn verloofde Pietertje Rijn- brand Jd. (van Ouddorp) achterop, het fietspad langs de Spui afgereden om bij het gemaal de Provinciale weg op te draaien. Op het moment dat hij daar was kwam zijn buurjongen, de 15 jarige W. 't Mannetje per fiets van de richting Ouddorp, die ook het Spuipaadje op wilde. Ongelukkigerwijze kwamen bei den met elkaar in botsing en kwam de heer Jan Tanis zó ongelukkig te vallen, dat hij bewusteloos werd opgenomen. In allerijl is hij naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen zondagmorgen half zeven is overleden. De verloofde van dhr. Tanis bekwam geen letsel, de fietser 't Mannetje liep enige kneuzingen op, die door dokter Bulthuis werden verbonden. Dit tragische ongeval heeft grote ont roering in de gemeente Goedereede te weeggebracht. De begrafenis zal "a.s. woensdagmiddag plaats hebben te 2 uur. STELLENDAM Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer J. van Wezel, slaagde voor het praktijk diploma boekhouden. Flakkeese Rondvaartdienst. Wij at tenderen onze lezers op een advertentie van de Flakkeese Rondvaartdienst, dat woensdagmorgen niet voor passagiers wordt gevaren. Wel de overige diensten op die dag. Vanaf heden tot en met 22 augustus worden, zoals zaterdag per advertentie bekend gemaakt, 'iedere dag 3 vaste diensten gevaren en wel des v.m. 9.50 en des nam. 1.30 en 4 uur. OUDDORP Kerkdienst. A.s. woensdagavond 7 uur hoopt in de Herv. kerk voor te gaan ds. Timmer van Huizen. ,_v l/fiAAG'T ee/VS/Af (HHWED;KURViNKS DROGISIER'J OUDE TONGE Kerkdiensten. Heden dinsdagavond 7 uur hoopt voor. de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. C. Molenaar v^n Leiden. A.s. zaterdagavond 7 uur hoopt' op te treden student Bosschaart van Wolfaartsdijk en zondag a.s. student Ligtenberg van Rijssen (v.m. 10, nam. 2.30 en 's avonds half zeven uur). OOLTGENSPLAAT Examens. Tijdens het te Bergen op Zoom gehouden Middenstandsexamen behaalden onderstaande personen het diploma „Algemene Handelskennis": Mej. W. Struik en dhr. C. van Dam te Ooltgensplaat; mej. N. Luyendijk en mej. N. van Zanten te Den Bommel; mej. T. M. van Vught te Oude Tonge; dhr. G. C. Winkels te Achthuizen en dhr. B. Bakelaar te Langstraat. Zij genoten hun opleiding bij de heer C. W. J. Geerts, hoofd O.L.S. no. 2, al hier. Te Deventer slaagden voor de akte H.A. (handenarbeid) Ulo-bevoegdheid (met lof) de onderwijzer- W. J. Okker E(.Fzn. Voor het praktijk-diploma ma- chineschrijven slaagde te Middelharnls mej. Mien Bakelaar te Langsisraat. Te Bergen op Zoom slaagden voor het Middenstandsexamen mej. Nel v. Pe perstraten te Achthuizen. Voorts slaagde de heer Cambeen on derwijzer aan de R.K. jongensschool te Achthuizen voor zijn 'hoofdakte. „Jubilate" zingt voor kerktelefoon. Donderdag 30 juli, a.s. 's avonds om 7.45 uur zal de Chr. Gem. Zangvereni ging „Jubilate" voor de kerktelefoon van de Herv. kerk een zanguitvoering geven t.b.v. de zieken en bejaarden. Overleden. Zondagnacht is in het ziekenhuis „De Goede Ree" te Som melsdijk op de leeftijd van 80 jaar plot seling overleden de heer C. H. Metaal, vroeger wonende Kaai 9 alhier. Hij is ruim 40 jaar weger-havenmeester ge weest van de Sluishaven en sinds 1945 als zodanig gepensionneerd. Geref. Kerk krijgt nieuw orgel van Rampenfonds. Na de zondagmcrgendienst in de Ger. kerk, deelde de plaatselijke predikant ds. P., Huisman aan de gemeente mede, dat bij de kerkeraad bericht was bin nengekomen van het Rampenfonds, dat t.z.t. een nieuw orgel aan de kerk zal werden geschonken, ter vervanging van het thans in gebruik zijnde instrument. TIÏÖLEN Geslaagd. Aan de Technische schoof te Bergen op Zoom slaagde L. de Jonge voor het diploma timmeren; M. v. Dijk voor autohersteller; P. Quist voor me taalbewerker; en C. Griep voor elek trotechniek. De dames A. de Graaf en C. Vercou- teren en de heren J. Schot, Joh. Schot, H. Baaij en J. Dekker slaagden te Ber gen op Zoom voor het rniddenstandsdi- ploma. De heren L. v. Dijke, W. v. Vossen en P. V. Driel slaagden vooy het examen gezel-timmeren van de vereniging ter veredeling van het ambacht. Burgerlijlïe stand. Getrouwd: B. Th. Krol 26 j en J. M. van Egmond 20 jaar. Overleden: Joh. M. Ribbe 80 jaar echtg. van Joh. v. Dijk; H. Praat 89 j. wed. van J. Bazen. Rijdend bijbelhuis. De collecte voor het rijdend Bijbelhuis heeft alhier 718,80 opgebracht. Roode Kruis. De alhier gehouden collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft 627,— opgebracht. Bevorderingen. Aan het Zeeuws Technisch Instituut voor Weg- en Wa terbouwkunde te Goes werd de heer J. van Zanten bevorderd van de Ie naar de 2e klas-. De heer .W. A. Blaas werd bevorderd van de 2e klas naar het praktijkjaar, terwijl de heren M. ^oe- demondt en W. van der Velde van het praktijkjaar overgingen naar de 4e klas. ST. MAARTENSDIJK Bevorderd. De heer D. Bouwense werd vorige week aan de H.B.S. te Vlissingen bevorderd van de 2e klasse Weg- en Waterbouwkunde naar het praktijk jaar. ST. ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 24 juli St. Annaland, 24 juli 1959. Doré gew. 1 21,10—21,16; Doré gew. 2 19,63— 20,04; Doré drielingen 9,14—9,53; Doré voer 4,93; Eigenheimers gewone 1 20,7021;-18; eigenheimers gewone 2 17,5020,41; eigenheimers drielingen 6,21—8,09; Bintje bonken 24,—; Bin tjes gew. 1 20,06—20,30; Bintje drie lingen 6,77. Alles per 100 kg. Aanvoer 100 ton. Scherpenisse, 24 juli 1959. Doré gew. 1 20,61; Doré gew. 2 18,37—20,01; Het jacht Christina van de rijke Griekse reder Onasis maakt een vakan- tietocht over de Middellandse Zee met tal van bekende genodigden aan laoord onder wie de Churchills, Maria Gallas enz. Het groepje op de foto trok natuurlijk veel bekijks tijdens een kort verblijf in Portofino. V.l.n.r. De sopraan Maria Meneghini Gallas; een van de dochters van Winston Churchill; mevrouw Tina Onassis en Antonella Agnelli, die onlangs in het huwelijk is getreden met Umberto Agnelli (Vespa-Fiat-huwelijk). Mijn vader gaat iedere avond als de torenklok acht uur heeft geluid naar bed en mijn moeder een klein uurtje later", zegt ons Andries Kreeft, de oud ste zoon van het echtpaar Wouter Kreeft en Maria Troost, dat donderdag 30 juli a.s. 55 jaar getrouwd zal zijn. Zaterdags avonds kan het wel eens een half uurtje later zijn als de oude baas van de acliterkamer naar de bedstee in de voorkamer verhuisd, maar dat is dan ook de uiterste grens, aldus de heer Kreeft, die er tevens bij verteld dat zijn ouders 's morgens eveneens aan de vroege kant zijn. Zo tussen half zes en zes uur begint de dag en zijn beiden al weer present. Wcuter Kreeft die 82 jaar is gaat dan het dorp eens rond en tweemaal in de week woensdag en zaterdag is hij de eerste klant bij kapper Kobus om zich te laten scheren. Het is dan omstreeks half acht en de deur is reeds van slot want de kapper rekent al jaren met de ze vroege klant. Ook neemt de oude baas dikwijls de fiets en gaat de polder in om een kijkje te nemen in het land, dat.hij tot zijn 80ste jaar heeft „bemin- teneerd". Uit dit alles blijkt dat hij nog zeer vitaal is, behalve dan zijn gehoor, want dhr. Kreeft is zoals men zegt „stokdoof". Doré drielingen 8,28; Doré voer 5, eigenheimers gew. 2 15,9918,70; ei genheimers drielingen f 5,50; Bintjes gew. 1 18,50: Alles per 100 kg, belhuis zal D.V. ook de gemeente alhier Rijdend Bijbeilmis. Het rijdend Bij- belliuis zal D.V. ook de gemeente alhier bezoeken. Donderdag 30 juli heeft deze auto een vaste plaats op het schoolplein terwijl donderdagmiddag en-vrijdag 31 juli men van huis tot huis hoopt te colporteren met de diverse uitgaven. Verbetering van een bericht. In Eilanden-Nieuws van woensdag 22 juli blijkt onder St. Annaland een be richt te zijn opgenomen, dat niet op waarheid Iserustte. Er stond n.l. ver meld, dat het in de bedoeling ligt van de Ned. Herv. kerkvoogdij om alsnog een 2e rondgang bij de leden te liouden cm gelden in te zamelen voor financie ring kerkverbouwing en uitbreiding. Dit bericht heeft nogal reactie ver wekt en blijkt geheel uit de lucht ge grepen. De pastor loei ds. P. Westland heeft naar wij vernemen van de kansel mede gedeeld, dat dit bericht onjuist was. Als redaktie voegen wij er aan toe, dat het niet afkomstig is van onze ge wone correspondent de, heer M. van Dijke. Zonder zijn weten is dit bericht op onze redaktietafel terecht gekomen, en in ons blad geplaatst. Wij meenden goed te doen dit hier duidelijk te stel len. Redaktie. j Zijn vrcuw die 78 jaar is heeft ook i nog een goede gezondheid en zij doet j dagelijks haar werk thuis. Verder als de woning Pr. Hendrikstraat 17 komt I zij niet veel en heeft daar ook geen behoefte aan. 'De leefwijze van dit echtpaar komt bijna niet meer voor. Vroeger was acht uur bedtijd heel normaal, maar thans komt men het sporadisch meer tegen. Van zijn gewoonte ging dhr. Kreeft ook tijdens de twee evacuaties niet af. Landbouwer in Friesland Sprekende over evacuaties kregen wij te heren, dat in de oorlog de heer en mevr. Kreeft te Minnertsga, gemeente Barradeel, in Friesland hebben ge woond en na de ramp kwam. men in het deftige Wassenaar terecht. In Friesland is Kreeft nog landbou wer geweest. Hij kreeg daar land voor de helft van de opbrengst. Het was daar goed wonen' in Minnertsga en de mensen waren zeer hartelijk en meele vend. In hun beider geboorteplaats Ooltgensplaat begon dhr. Kreeft zijn loopbaan als landarbeider, later kwam hij bij de gemeente, specjaal voor het onderhouden van de grindwegen. Op zijn 50ste jaar kreeg hij een stuk land en dat heeft dhr. Kreeft tot aan zijn 80ste jaar bewerkt. Het echtpaar heeft vroeger altijd hard moeten werken en veel armoe is er geleden. Uit hun huwelijk werden 14'kinderen geboren. Zes daarvan zijn jong gestorven en één zoon in 1947 op 36-jarige leeftijd. Zij hebben dus nog 7 kinderen en zijn grootouders over 18 kleinkinderen. Jaren heeft het echtpaar in de Stoof- straat in een klein huisje gewoond. In een hete zomer is er eens een klein kind van de warmte gestorven. Nu woont men reeds ruim 30 jaar in de Pr. Hen drikstraat en men voelt zich thans rijk. De heer Kreeft die goed in de Bijbel is onderwezen weet hierover altijd te spreken. Hij leest veel in de oude schrijvers en ook in theologische wer ken van deze eeuw. Bij de vele gelukwensen die liet bruidspaar zullen bereiken voegen wij ook gaarne de onze. Op woensdag 29 juli a.s. hoopt de heer J. W. Mastenbroek te Sommelsdijk de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden zijn bedrijf heeft opgericht. Begonnen op zeer bescheiden schaal als een eenmanszaak in oliën, en vetten, is het in een kvv^arteeuw tij ds een gerenommeerd bedrijf geworden, w.aarin de meest uiteenlopende chemische prodükten, o.m. afkomstig van wereldconcerns als Philips Roxane, Shell, Asepta enz. worden doorgeleverd. De heer Masten broek was een der eersten op ons eiland die bestrijdingsmiddelen leverde en hij was daarbij vaak een raadgever voor de landbouwers, omdat er toen nog niet zo'n uitgebreide voorlichtingsdienst als thans bestond. Tot zijn 25ste jaar is de heer J. W. Mastenbroek op het landbouwbedrijf van zijn vader aan de Oudel. Dijlï te Middelharnls werkzaam geweest, maar aangezien er vijf zoons waren, was er weinig uitzicht om zich In de landbouw een bestaan op te bouwen. Bezet met een zekere handelsgeest, probeerde de heer Mastenbroek zich van de land bouw zelf te ontworstelen en sollici teerde links en rechts bij diverse bran-' ches cm een agentschap te verkrijgen, dat toch weer met de landbouw in ver binding stond. Een half jaar lang ging hij iedere week naar Rotterdam, maar zijn pogingen hadden weinig succes. Het was midden in de crisisjaren (1934) en een zeer gel- deloze tijd. Tot hij vat kreeg op de Rot terdamse firma van Renssen, in oliën en vetten en vooral bekend om z'n wa- gensmeer. Het was een pover begin, maar allengs kreeg hij contact met an dere fabrieken zoals Twentol, Chempro- ha (Chemische Prcduktenhandel) de Asepta bestrijdingsmiddelen enz. Veel verscheidenheid in deze prodükten was er toen nog niet; het liep in hoofdzaak ever middelen tegen ziekten in aardap pelen, bieten en bonen, nicotine fegen luis enz. In de latere jaren is de chemie voor de landbouw zeer toegenomen, de heer Mastenbroek werd official dealer voor de prodükten van Philips Roxane (Am sterdam-Weesp-OIst) met het bekende laboratorium Boekesteyn te 's-Grave- land; niet te vergeten de Shell prodük ten én meer andere. Een ander belangrijk artikel dat de heer Mastenbroek ging voeren was ook de wereldberoemde yerf van Pieter Schoen en Zoon N.V. te Zaandam, de grootste verffabriek van Europa. Na de oorlog, toen de mechanisatie, in de landbouw een grote vlucht nam, legde de heer Mastenbroek zich meer en meer toe op de levering van brand stoffen voor tractoren. In 1948 was het bedrijf dermate uit gegroeid dat zijn broer Johan in de zaak werd opgenomen en in 1957 zijn broer Oor, de laatste wel bekend, omdat hij met de servicewagen over he-t eiland rijdt. De zaak waarin 4 personen werkzaam zijn, wordt nu gedreven onder de naam Fa. J. W. Mastenbroek te Sommelsdijk. Moest de heer Mastenbroek voorlieen zijn voorraden bergen in een of meer schuren, in 1950 werd in het industrie centrum West Achterweg te Sommels dijk een groot magazijn en kantoor ge bouwd, waar de goederen liggen opge slagen. De zaak is in de loop van de jaren enorm uitgebreid met vele ande re prodükten als dakbedekking, hout- wormbestrij dingsmiddelen, huisbrand olie en tal van andere artikelen. Met alle ups and downs in de crisis jaren en vlak na de oorlog heeft de jubilaris weten door te zetten en met Gods hulp een bedrijf weten op te bou wen, dat grote bekendheid op ons eiland geniet. Zijn echtgenote mevr. Masten broek is hem, vooral bij de opbouw in de eerste jaren daarbij tot grote steun geweest. Het zilveren jubileum van dit Han delsbedrijf zal woensdag 29 juli in fa miliekring worden herdacht. Men komt daartoe in Hotel de Kok bijeen. Ofschoon de oprichter aan het 25- jarig bestaan geen bekendheid wilde geven, meenden wij dit belangrijke feit toch voor het voetlicht te moeten bren gen. Als redaktie brengen wij de firma en de jubilaris in het bijzonder, onze oprechte gelukwensen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1