;iiiliiWlliiiilliiliw we folklore iBÉiiiH PllliliBill^^^^^^^^ Herv. Kerk ie Si Annaland plechïig in gebruik genomen Buii Aangifte zoutschade lliisililiii||p|illi|i^^ ::p|i^|iiiiliii|;|| iMliliiiiiiiiiiiiiii llllPipl^lilÉiiilii^^ ;::i(lilli||ii||S Gebouw is gerestaureerd en uitgebreid V Camerakeuze? Denk om het leven van mens en dier en TAAL 2 Kinderhackje •m. iiiiiillllliisiiiil^^^^ 'Heem meteeii^'ritet/^K^-pitj:^^ FOTO - ROX^MA Ettense veemarkt Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 24 juli 1959 Vnj daf 24 2e serie 18. Verkleinwoorden 2. De vorige keer eindigde ik met een tuugje mlt 'n dopje. Volgens de oude gemeenteverordening moest iedere ro- op straat op een brandende pijp een dopje hebben. Maar ik vermoed, dat de uitdrukking ontleend is aan de oude tinteldoóze (tondeldoos) met een dop. Mijn grootmoeder had nog zo'n tuugje. Zijn ze in 't Streekmuseum Hoosje is de oude naam voor de dui vel. Men zegt nog: je zietj zoo zwart as hoosje; hie is as hoosje of hie is duvels (d.i. erg boos); je bint zoo ejoge, 't is of hoosje achter je zit. HoosjebroSd is de naam voor paddestoelen, een fel kind noemt men een hoosjepik. Oudere mensen zetten ciefertjes; eentjes, tweetjes, driejtjes, enz. Ze schreve een briejf je of een brievekaer- tje. Vroeger zei men eenkopje voor een postzegel, maar dat hoort men weinig meer. Men haalt een achtonsje (een brood van acht ons), vroeger een pondertje (broodje van een pond), een maeltje boönen, een paer maetjes melk (een maete is een halve liter). Een kuusje is een vaerskalf, 'n sneutje is een dun touw. Het goot as 'n sneutje betekent: het gaat vlug. Ook: het goot van schaertje. 't Verkleinwoord van hand is nu handje, maar vroeger zei men haotje. Dit was afgeleid van 't meerwoord haon, dat nog steeds gebruikt wordt. In de uitdrukking: 't godt alles mar haotjes voewtjes (d.i. erg treuzelachtig) komt het nog voor. Een maotje is 'n kleine mao (mand), meervoud maon. In tal van uitdrukkingen vinden we de verkleinwoorden: De bloompjes buten zette is van de gelegenheid profiteren, lol maken. Dat hè 'k in 't snotje (dat merk ik, dat begrijp ik. Deer zal 'n kouwtje over op go6, daar zal heel wat herrie van komen. 'k Hè 't endje in m'n hand, ik ben doodmoe. Heggetje doewe, ouderwets voor de school verzuimen (vgl. het Frans: faire l'école buissonnière). 't Waoit in z'n zeiltje, 't loopt hem al les mee. Op z'n hondjes zwemme, al plonsend zwemmen. Oak 'n eitje in 't kurfje doewe, ook een duit in 't zakje doen. 't Godt mit 't, gatje deur de gote, 't gaat met grote moeite (men denke aan een hond of kat, die zich door 't gotegat wringt). Hie pikt 'n vurkje mee, letterlijk: hij eet mee, fig.: hij profiteert mee van een meevallertje. Geld op 't dokje, contant betalen. Het dok je was de plank op 't achterschip, waarop de schipper de knechts uitbe taalde. Z'n keutje is knap ziek, hij staat er financieel niet best voor. Voor de werk man, die met grote moeite een varken mest voor de winter, is het een grote strop als het dier ziek wordt en sterft. Men zegt ook wel'k wou dat mien keutje zoo ziek was as joewe, om uit te drukken, dat de andere er veel beter voor staat. Hei je nog wat onger stop je heb je nog een borrel in huis Ook in tal van versjes en raadsels komen de verkleinwoorden voor. 't Roödje steekt 't zwartje, dat 't witje uut de weije laopt", d.i. het vuur onder de zwarte ketel doet de melk overkoken. „Ik zitte voor m'n ruutje, wie kost m'n voor m'n snuutje Hier volgen nog enkele verkleinwoor den: 't Is een vreempje ('t is een zonderling, ook iets vreemds). 't Kerkepitje, ouderwets voor graf (vroeger werden de mensen in de kerk begraven. Een kleine dikke vrouw of man noemt men 'n staopje', oorspronkelijk een kruik voor wijn of azijn. Een kuutje is oud voor kuiltje. We maakten kuutjes om te knikkeren of te troewlen (ballenspel). Daarnaast be staat kute voor kuil. Geruit katoen noemt men ruutjes- goewd, gestreept katoen streepjesgoed (ouder striepjesgoewd). 't Lieken wel stront mit striejpjes, zegt men b.v. van dingen of kleuren die niet harmoniëren. Een ziekelijk of armoedig kereltje noemt men een kulletje of een èrrem kriejkeltje (krekel). 't Haentje van de kèrreke. Een zwaemeltje of zwaebeltje is een zwaluw. 'Is net in 't leed je betekent: 't is precies goed (van lid). 't Is vleisje zeggen de hiltekende (bikkelende) meisjes, als de knikker niet op de steen, maar op hun jurkje stuit, dan mogen ze niet verder spelen, ze binne of. Ik kan geê blaesje, geen spoegj© meer maeke, betekent: ik ben doodop, ik kan niet meer. Hie houdt van een aorejaotje, d.i. een lolletje (van aria). Een naebelhuusje is de afwerking van het split van een hemd (holl. spinnetje) Pootjes woêre baompjes, kleine kinde ren worden groot. Dat haerinkje braei niejt, dat vliegertje gaat niet op, die zaak mislukt. Ze goó van huusje tot deurtje, b.v. negocianten, die bij ledereen aanklop pen. Men zegt ook: ze go8 huusje ruum op. Dat kloewntje ontwindt z'n eige, die zaak komt wel tot een oplossing. Hie spant zijn eige wel voor dat kar retje, d.i. hij pakt zelf die zaak wel aan. Een doewtje of een joöltje is een onno zele vrouw of meisje. Een krumeltjesdief is een dief van klei nigheden. Appeltjes stele, m'n zakje vol is een kinderspel. De kinderen zingen het en lopen weg, waarna een ander kind als agent ze pakken moet. De darmen van 't varken noemt men de reutjes. 't Is mar reutjepen betekent: 't is niet veel zaaks. Meutje is het dialektwoord voor tan te, 't is geen verkleinwoord, 't is afge leid van meuje. Naompje is 't verklein woord van naom (oom) Kruusjeszout is een voorbeeld van volksetymologie van Kruschen Salz. Verkleinende bijwoorden zijn er ook nog al Hie komt strakjes (toekomst). Hie was deer strak jes nog hier (verleden). Dat zuUemen dinnetjes overdoewe (waarmee men flinke bedoelt). Ik hè d'r schoentjes genoeg van. 'k Zal et 'n wel es netjes zegge. Hie schrieft netjes. 't Goot al welletjes (b.v. met de zieke of een zaak). Hie is ter minnetjes an (hij is er slecht aan toe). Hie laopt zoetjes is zacht. Je mot niejt zoo zoetjes praete. Nu nog iets over de vorming der ver kleinwoorden in 't Goerees. Een klein kind noemt men vaak nog kinnetje. Wat een lief kinnetje. Is 't niet goewd voor 't kinnetje dan is 't goewd voor 't minnetje. Een paardje wordt tot paeretje (naar 't meerwoord paeren voor paarden. Een staartje is een staeretje. Hu hu paeretje mit je vlasse staeretje. Soms hoort men ook taeretje voor taartje. Een horretje is een bordje ('t meervoud van borden is borren). Een Een hemdje is een hemmetje of een hempje. Mongetje en pangetje komen voor naast mondje en pondje (meerv. mongen, pongen). Een stilletje is een ouderwetse kamer- plé (gemak) De woorden: bieletje, vieletje, komen van biele (bijl) en viele (vijl). Zo ook pieletje. Segaoretje naast se- gaore (sigaar). Een sukelaodetje en kerremenaode- tje naast chocolade en karbonade. Men zegt ook pappieretje (van papier). Een vreempje komt van vreemd. Een muskje is een jonge muske (mus), 't Verkleinwoord van diengk (ding) is vaak 'n diengesje. Op haotjes naast handjes wees ik al. Van muil maakt men niuletje, van kuil kuletje, van uil uletje. Een meultje (een molentje) Een vèrkje (een varkentje). 't Is altied mar tunnetje en blikje zegt men van iemand, die erg ruw in de mond is. Tenslotte wijs ik op de woorden, die op je eindigen en geen verkleinwoorden zijn: asje naast as, ook in asjeschuve (asla); 't asjebakje, 't asjekot enz.; de klasjes naast de classis (onderdeel van een kerk-provincie, dat weer in ringen is verdeeld), 'n ruusje (naast ruche, op- legsel van dameskleren), pluusje (naast pluche), horloozje (horloge). En verder alle woorden op tie, dat in 't Neder lands uitgesproken wordt als sie als peliesje, naosje, netiesje, enz. Ik doe een beroep op de lezers (vooral de jongeren, om dit studiemateriaal aan te vullen. Wassenaar. F. den Eerzamen Beste jongens en meisjes! Eer ik het vergeet, deze maand krij gen jullie 5 raadsels te verwerken. De eerste augustus valt op zaterdag, zoals jullie weten, en dan pas is het inzenden. Wat we in augustus, de vakantiemaand hopen te doen, weet ik nog niet precies, maar daar horen jullie dan nog wel van, hoop ik. In elk gevalgeen raadsels in augustus, misschien iets an ders. .Jullie kijken volgende week maar goed uit! En nu het raadsel voor deze week. JUNI-RAADSEL 4 Er volgen 10 groepjes van elk drie woorden. Nu moeten jullie uit die 3 woorden opmaken welke geschiedenis bedoeld wordt. Ik krijg dus 10 op schriften van bijbelse verhalen. Als ik b.v. zou zetten: Adam, Eva, slang, dan zouden jullie kunnen schrijven: De zon deval. Allemaal begrepen? Hier komen ze dan: 1. Kruiken - fakkels - geroep. 2. Beek - brood - vlees. 3. Ossenstok - ploegen - 600. 4. Dagon - spelen - instorten. 5. Joab - 3 pijlen - steenhoop. 6. Endor - nacht - Samuel. 7. Liegen - Petrus - weggedragen. 8. Moordenaar - martelaar - vluchte ling. 9. Galg - vijand - zelf hieraan ge hangen. 10. Feestzaal - geteld, geteld - ge dood. Dit raadsel werd me toegezonden door Kees Janse, Meeuwen. BRIEVEN Greefje M., Oud-Beijerland. Is het een leuke dag geweest naar Stellen- dam? Ik denk van wel. Waarom ook niet! Wat krijgen de kinderen tegen woordig toch veel als ze jarig zijn! Vraag eens aan vader en moeder of dat vroeger ook zo was. Eigenlijk zou je het aan je grootouders moeten vragen. Dan krijg je verhalen te horen, die je bijna niet kan geloven. Mia V, Herkingen. Wat kregen jullie al vroeg vakantie! Gefeliciteerd met je overgang en ook Hans met het be haalde succes. Je overgangsrapport ziet er niet slecht uit, maar de talen moeten nog een stootje hebben, hoor! Dat zul len ze op school ook wel gezegd heb ben. En nu maar flink uitrusten van al die repetities. Aria van K., Ouddorp. Jonge konijn tjes is altijd leuk goed, vooral als ze het nest beginnen uit te lopen en mee gaan knabbelen. Heb je ook al zo veel repetities te verwerken? Ja, dat hoor ik in veel brieven. Maar je troost jezelf nogal, want je schrijft: „straks hebben we vakantie en dan kunnen we uitrus ten." Zo is het, hoor Aria! Liedy M., Oud-Beijerland. In jullie 'ouurt wordt er veel getippeld, hoor! Als je het mij vraagt, rijd ik liever een eindje op de fiets, maar lopen is een gezonde oefening voor heel het lichaam. Leuk zeg, om verkoopstertje te spelen. Neen, niet spelen, maar echt. Ik denk, dat je veel ijs en snoep zal verkopen, want de mensen doen tegenwoordig niet anders dan aan de mond denken, en.geld is er blijkbaar genoeg! Jaop V. d. B., Den Bommel. Goed hoor, dat je broer je briefje heeft ver zorgd. Voor jou werd het bedtijd, niet waar? En slapen is net zo goed als bo terhammen eten. Maar over het reisje, dat je gemaakt hebt, moet je volgende maal iets zeggen, hoor! Jaap M., Oud-Beijerland. Dan behoef je niet zenuwachtig te zijn, als je van te voren weet, dat je niet zal blijven zitten. Als je allemaal goede cijfers hebt, dan heb je niets te vrezen. Wat hebben jullie vroeg vakantie, zeg! Heb je lang aan het schemerlampje moeten werken? Groetje zal het wel mooi vin den Wist ze er niets van? Adri V. d. B., Den Bommel. Het v.'as niet erg, dat je met het potlood schreef. Het is heel duidelijk en als je pen het niet doet, wat moet je dan anders, niet- v/aar? Vind je de omgeving van Apel doorn mooi? Het is er niet zo kaal als op Flakkee, hè? Ik kan begrijpen dat het werk voor oom Ko een beetje uitge steld wordt als er zo veel te doen is. Ria de \V., Middelharnis. Ja meisje, het spreekwoord zegt: „Er is een tijd van komen en van gaan." Geruime tijd heb je meegeraadseld en het is naar je zin gegaan gelukkig. Ik kan je geen on gelijk geven om er nu mee op te hou den, want de u.l.o. vraagt nogal wat. En je moet er toch op blijven als het een beetje wil. Zeer veel dank voor het mooie kiekje in de kamer. Ik zal het trouw bewaren. Het ga je verder goed, hoor! En nu en dan mag ik-nog wel iets van je weten, hè? Cor V. d. D., Nieuwe Tonge. Je be hoefde dus niet lang op de prijs te wachten. Dat viel dus erg mee. Nu heb je er zelf toch ook wel in gelezen, denk ik. Vond moeder het mooi? En hoe vind jij het? Nu maar met nieuwe moed verder. Donderdag 16 juli was het voor de leden van de Nederlands Hervormde Gemeente van St. Annaland een blijde dag, toen des avonds om 7 uur het ge heel gerestaureerde en uitgebreide kerk gebouw in een plechtige dienst in ge bruik v/erd genomen. Na inleidend or gelspel over Psalm 84 door de organist Abr. J. Soeters Janzn. werd deze sa menkomst geopend met het zingen van Psalm 84 1 en 5, waarna de plaat selijke predikant, ds. P. Westland las uit het O.T. 2 Samuel 7 1 tot en met 17. Hierna heette ds. Westland verschil lende personen en colleges hartelijk welkom en v/ees op de grote moeite, die men zich getroost heeft, om tot deze uitbreiding te komen. Burgemeester J. van den Bes dankt hij als burgemees ter voor de verleende medewerking en als kerkvoogd voor zijn adviezen. Ver volgens worden welkom geheten de bei de wetliouders en de leden van de ge meenteraad, ds. hoopt, dat de samen werking zo zal blijven. Verder heette ds. welkom de vertegenwoordiger van de Classis Zierikzee in de persoon van ouderling W. J. D. van Prooijen uit Stavenisse, ouderling M. Krijger uit Bruinisse als vertegenwoordiger van de Visitatoren Provinciaal, de vertegen woordigers uit de gemeenten van de Ring Tholen, kerkeraadsleden, leden van de kerkvoogdijen. Dan deelde ds. mede, dat er verschillende oud-predi- kanten voor vacantie of door ambtsbe zigheden verhinderd waren, terwijl ook jhr. A. F. C. de Casembroot de Com missaris der Koningin en de Provincie Zeeland verhinderd was. Vervolgens beklimt de President- Kerkvoogd, de heer Jb. Boon de kan sel, die er zijn vreugde over uitspreekt, dat men thans de geheel vernieuwde Icerk in gebruik kan nemen; had de oude kerk slechts 632 zitplaatsen, de huidige heeft er 1004, welk aantal uit gebreid kan v/orden tot 1063. Hij rele veerde de vergadering van 8 februari 1957, waarop tot uitbreiding werd be sloten. Op 22 november 1957 Vi'erd de verbouwing aanbesteed. Toen op 1 sep tember 1958 het nieuwe verenigings gebouw in gebruik werd genomen, kwa men er moeilijkheden, toen de kerk aan de beurt was om een grondige metamorfose te ondergaan. Hij rele veerde voorts het vlotte verloop van de werkzaamheden. In de financiën is het college van kerkvoogden en nota beien dan ook niet teleurgesteld. De gemeente heeft om meer plaatsen ge vraagd, wat al lang bekend was. Op 23 oktober 1958 werd in beginsel reeds tot uitbreiding besloten. De bestaande toe stand mocht en kon zo niet langer blij ven. Wat de financiering betreft, kon de heer Boon de verblijdende mededeling doen dat na twee jaar de leden een be drag van ruim 60.000.aan vrije gif ten schonk terwijl een lening geplaatst werd van 135.000.— tegen iVo. Ook ging men een lening aan van 80.000 bij de plaatselijke Coöperatieve Boeren leenbank. Deze verbouwing met het nieuwe verenigingslokaal vergt echter een kapitale bouwsom van 300.000 zodat men met de financiering nog niet rond is. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het college van kerkvoogden en nota belen 'oij de Coöperatieve Boerenleen bank nog een lening zal aangaan van 40.000.ten einde het tekort in de financiën te kunnen aanzuiveren. Alles was nodig. Het onderhoud aan het oude kerkgebouw liet wel wat te wensen over, hetgeen duidelijk bleek, toen men met de werkzaamheden begon. De vloe ren moesten worden vernieuwd, even als de buizen van de centrale verwar ming, de lambrizering e.d. Ook de kus sens zijn nu overal gelijk, zodat er geen particuliere kussens meer in de kerk zullen worden toegelaten. Woorden van dank en waardering Voorts richt de president-kerkvoogd woorden van dank en waardering tot de volgende personen en wel: de archi tect H. Kooij uit Huizen voor zijn fraaie ontwerp; tot de aannemer A. Muller- Franke uit St. Maartensdijk en zijn personeel voor de uitstellende wijze .van uitvoering, die alle lof verdient; aan de plaatselijke schilders Jobs. Quist, Anth. J. Slager en Adr. Zandee voor het schilderwerk en voor de hen ge geven 2 Psalmborden aan weerszijden van de kansel; aan het stukadoorsbe- drijf uit Bergen op Zoom, die fraaie bloemen had aangeboden; aan de Her vormde Dameszendingskrans „Indone sië", die twee stel van drie balonnen aan weerszijden van de kansel geschon ken had; aan ds. P. Westland en echt genote, die de motor was van het ge hele plan en die een fraaie knielbank hadden geschonken; aan de kerkvoogd J. van Luijk, die zeer veel administra tief werk had verricht; aan de kerk voogden en notabelen, terwijl de heer Boon eindigde met een woord van dank aan God; Soli Deo Gloria. Vele en hartelijke gelukwensen Vervolgens boden een aantal spre kers hun gelukwensen aan. Als eerste sprak burgemeester J. van den Bos na mens de burgerlijke gemeente, daarbij wijzende op de zeer goede verstandhou ding tussen de overheid en de kerk. De toren, die eigendom is van de gemeen te, werd opnieuw gevoegd, teneinde het exterieur van kerk en toren gelijk te krijgen. Er is een monumentaal bouw werk verrezen, waarop St. Annaland met recht trots kan en mag zijn, aldus burgemeester van den Bos. Het dorps beeld is door deze verbouwing bijzon der verfraaid. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat deze kerk een planting Gods zou mogen zijn, waar het Woord zuiver verkondigd zou worden en de sacramenten zouden worden bediend. Als afgevaardigde van de Classis Zie rikzee voerde ouderling W. D. J. van Prooijen uit Stavenisse het woord. Hij sprak zijn verwondering er over uit, dat de kerk zo'n grote metamorfose heeft ondergaan. Het is helaas een feit, dat het kerkbezoek in vele gemeenten achteruit gaat, hetgeen echter in St. Annaland niet het geval is. Ook bracht spreker de Hervormde kerkbouwactie ter sprake en hoopte dat de verkondi ging van het Evangelie tot in lengte van dagen zou mogen plaats hebben in dit mooie kerkgebouvv. Als derde spreker kwam ouderling M. Krijger uit Bruinisse aan het woord, die woorden van gelukwens sprak na mens de Provinciale Kerkvergadering en namens de Visatoren Provinciaal en memoreerde dat ook hij wist wat het betekende, om een kerk uit te breiden, daar spreker hierin ook enige ervaring had. De schoonheid van het kerkge bouw is bijzaak. Het horen van het Woord Gods is het voornaamste. Het legt op de leden van de gemeente dan ook een grote verplichting op. Verder memoreerde hij de uitbreiding van de Ned. Herv. kerk in Bruinisse door wij len ds. Waardenburg, die van St. An naland groter was en is, dan die in Bruinisse. Namens het Breed Moderamen van de Classis Tholen en St. Philipsland voerde ds. F. van Dieren uit St. Phi lipsland het woord, die wees op de so berheid van dit overigens fraaie kerk gebouw. Architect H. Kooij uit Huizen sprak een woord van gelukwens tot de kerkvoogdij en tot de leden van de ker- keraad en dankte hen voor de opdracht. Tevens betrok hij in zijn dankwoord ds. P. Westland en echtgenote, de leden der gemeente, die het bouwfonds zo rij kelijk hadden bedacht, de leden van de Dameskrans „Indonesië" en aannemer A. MuUer-Franke uit St. Maartensdijk met het personeel en voorts allen, die op de een of andere wijze aan de tot standkoming van dit fraaie kerkgebouw hadden medegewerkt. Overdracht Vervolgens droeg de president-kerk voogd Jb. Boon in een korte en kern achtige toespraak het kerkgebouw over aan de voorzitter van de kerkeraad, ds. P. Westland. Hij eindigde zijn toe spraak met Psalm 27 3, welk Psalm- vers door de aanwezigen werd gezon gen. Ds. aanvaardde het kerkgebouw uit handen van het College van Kerk voogden en was verblijd over de goede verstandhouding, die er is tussen beide colleges. Hierna verzocht ds. Westland aan ouderling G. J. Breas Pzn. om de Bijbel op de kansel te leggen, waaraan deze onmiddellijk voldeed. Nadat ds. de hoop uitgesproken had dat uit deze Bijbel vele malen Gods Woord verkondigd zou worden, werd gezongen Ps. 119 53 en 65. Tijdens dit zingen trok ds. in de Consistorie zijn toga aan en werd hij door ouderling Breas naar de kansel geleid, waarna een korte kerkdienst volgde. Na stil gebed sprak ds. het Votum en de zegen uit en werd gezongen Ps. 122 1. Na de Geloofsbelijdenis zong men Ps. 52 7. Na de Schriftlezing uit 1 Koningen 9 1-9 ging ds voor in gebed. Als tekst voor de korte prediking koos de predi kant 1 Koningen 9 3b. Tijdens de dienst der offerande zong men Psalm 116 1, 7, 8, 10 en 11. Tijdens dit zin gen werd uitsluitend gecollecteerd voor het bouwfonds in 3 rondgangen. Na het zingen van het Gebed des Heeren 3 eindigde ds. met het Gebed des Heeren en werd deze indrukwekkende dienst besloten met het zingen van Psalm 150 1, waarna ds. de Hogepriesterlijke zegen op de gemeente legde en de bijna 1000 kerkgangers onder orgelspel van Gezang 147 uit de nieuwe bundel der Ned. Herv. kerk het kerkgebouw ver lieten. Hervormd St. Annaland beschikt thans over een fraaie kruiskerk, die plaats biedt aan ruim 1000 personen. (Niet van onze gewone correspondent) Jaap S., Sommelsdijk. Had je juist een portemonnee willen vragen? Hoe is het mogelijk, dat je er nu net één voor prijs kreeg, zeg! Dat kon niet mooier van pas komen. Ben je graag bezig met de meccano-onderdelen? Dan word je op de duur nog een mecanicien. Weet je wat dat betekent? Sjaan van L., Dirksland. Al de plaat sen, die je opnoemt, zijn mij bekend, dus kan ik het reisverslag goed volgen: het zijn geen vreemde dingen voor me, Was je niet moe van het klimmen toen je op de Dom aangekomen was? Het is maar goed, dat je nu en dan mag rus ten van de gids. In Neerbosch zal ,je het ook wel interessant hebben gevon den. Jaren geleden heb ik die stichting ook bezocht, maar sindsdien zal er al wat veranderd zijn. Sjaan T., Ouddorp. Brachten de aal bessen nogal wat op? Dan was het plukken niet tevergeefs. En hoe is het met die examens afgelopen? Die moei lijke namen begrijp ik niet goed, hoor! Gaat het over kunstmatige ademhaling? Dan moet je me dat nog eens uitleggen bij gelegenheid. Anneke de J., Lisse. Dat was op hel nippertje met die brief, zeg! Klaar met alles en dan zou je nog te laat lio- men. Wat bracht je verjaardag veel voor je mee! De pen schrijft best, zie ik. Ben je al aan het bollen-pellen ge weest? In het begin valt het nog niet zo mee, denk ik. Alles moet geleerd worden, maar geld verzoent de arbeid. Jaap T., Ouddorp. Nu weet ik heel de geschiedenis van je arm, hoor! Dat is nog de moeite geweest, hè? Is alles nu toch helemaal goed? Ik hoop het Goed, dat er nog een briefje bij was. Je moet weten, dat ik dacht, dat je ge lijk met Sjaan een prijs had, maar dat was niet het geval. Het is dus een ver gissing van mij geweest, maar die is nu toch goed gemaakt. Carry V., St. Philipsland. Was je het inzenden vorige keer vergeten? Dat is jammer, maar nu ben je toch van de partij. Zaten jullie onder een zeil bij die stortbui? Hoe kwam dat zo? Konden jullie niet meer thuis komen Die buien gaan zo ongeregeld, nietwaar? Op de ene plaats regent het en eindje ver der blijft het droog. De groeten aan de hele familie terug. Janny de K., St. Philipsland. Ik heb je brief kunnen lezen, maar ik moest toch turen. Ik weet nu hoe het komt: je was in tijdnood, want die franse les, nietwaar? Als je nu al aan frans be gint, dan zal je het straks op de u.l.o, niet moeilijk vinden. Jammer dat Leny het niet meer doet, hè? Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. I Een bewfl f met vakanti vertrouwen I zijn bromft i Bijenkorf n 1 weer niet al m hij de bougü S achtertas. m uil sp 1 uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat Regelen zijn vastgesteld voor de toekenning van een afkoopsom terzalte van zoutschade aan gebouwde onroe rende goederen als gevolg van de Tweede Wereldoorlog en/of de Water snood van 1 februari 1953. Met deze zoutschade is bedoeld de schade als ge volg van zoutinwerking welke zich eerst later openbaarde. Om in aanmerking te komen voor die afkoopsom moet de rechthebbende daartoe een verzoek in dienen door aangifte van die zoutschade bij de Schade Enquête Commissie, bin nen welker ambtsgebied de onroerende goederen gelegen zijn. De aangifte dient te geschieden door indiening van een volledig en naar waarheid inge vuld formulier, dat daartoe van rijks wege beschikbaar wordt gesteld en verkrijgbaar is op het gemeentehuis. De aangifte dient op de omschreven wijze zo spoedig mogelijk plaats te vinden. Aangiften gedaan na 14 novem ber 1959 zullen niet in behandeling worden genomen. Een dezer dagen heeft zich een ern stig vergiftigingsgeval voorgedaan bij kinderen na het spuiten van aardbeien met een insektenbestrijdingsmiddel. In vorige jaren zijn ook meermalen ver- giftigingsgevallen bij vee opgetreden na het doodspuiten van aardappelloof in enkele gevallen met dodelijke af loop. Nu in de vakantie volwassenen en kinderen overal bramen plukken is het niet denkbeeldig dat zich ook na liet plukken van bramen van bespoten slootkanten vergiftigingsverschijnselen kunnen voordoen. Tracht zoveel mogelijk slootkanten vrij te houden en plaats een bordje waarop vermeld staat dat met giftige middelen is gespoten. Waarschuw u* kinderen, waarschuw ook degenen die vee weiden in de omgeving van uw be spoten percelen. De prem Chroestsjow augustus zoi Zweden, last. Aanval wat hiervan te men in gissingen. T een einde a door mede heeft uitges reacties daa den, met sprak de we den over en 'zijn. De reis va fde Scandina eerst ter zoek van in 1956. Pas sische prem eel aan. 10 marken zijn aan de vier duurd hebbe vische lande der nogal betrolcken laten weten, niet identiek ke opinie, uiting door één van de mocratische In Ameril tivering var den en aan premier ban vangst. Er z ke kringen, Chroestsjow Russische p druk willen conferentie i dig zijn gev onbuigzaaml deze standva len. In We van menins Chroestsjow! een scherper litieke atmos de dag vers Het lijkt o gen de juis Chroestsjow grip van de derzij ds is h Russische po te waarde t( mogelijk, da al te harteli tot deze oni stap heeft andere moti« verband hou rentie in Ge verdere vei'k ten blijken. Ook in de nistersconfer geen oplossi: kwesties zijr de herenigii„ bleem-Berlij: overleg met De ene daj gen een zek men, de s nieuw alle door de Gromyko. Maandag zonderlijk Westduitse om te spreke stel voor het Duitse comm VOO an( on-s de ande inste^ Op de veemarkt van woensdag 22 ju li 1959 werden aangevoerd 119 stulö, waarvan 72 runderen en 47 biggen. De runderen werden bij iets ruimere aanvoer vlug verhandeld, de prijze» aan de hoge kant. In biggen gering aanbod met rustige handel en de prijzen onveranderd. Het slachtvee werd redelijk vlug verhan deld. Prijzen: kalfkoeien 750—1075; l^l^; vaarzen 700—975; guste koeien 650—''' pinken 450—550; graskalveren 350— paarden 600—800, biggen 40—60, loP«'^ 60—75, vette koeien 2.60—2.80 per tóo geslacht. van het drag. Oost moet stellen, te behandele; dit voorstel er niets in zj kenning van sche republi( Herter nu een tot het .1,0 K hedencommi^ nog niet nad De Westeli te kennen ge ken een teleu fie, en dat ze ^e conferent Russische f ^öen, dat de heel nieuwe oe conferent vPen. Op dit °e nieuwe v( jnog geen gev *ken. Het Wi .g serve de re if. Op zijn •heeft de prei bower, zijn sproken over j «^ève. Hij g san de mogt nog enig res ■'-'e vice-pr tói^°kken, waa re toonstelling z 5 dus los staat sommige krii :;datChroestsj 's^al spreken ^Voorstellen 2 J'Pdracht, on te nemen m.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6