FOTO-ROTSM^ Streekmuseum Goeree-Overdakkee Tentoonstelling van oude tegels te Sommelsdijk Nieuws uit Zeeland 1 blikjes Oploskoffie van f.4,40 voor f. 3|00 2 doosjes Superlheezakjes van f. 1,96 voor f. 1,50 2 blikjes Koffiemelk van 1,28 voor f. 1,10 1 potje Soepballetjes - van 85 voor 75 Ct.' DE KOFFIE- EN THEEZAAK Onverlaat schiet jongen oog uit Kandidaat P. Blok doet woensdag 12 augustus zijn intrede AGFA OPTIMA f 305.00. Miljoenste bezoeker in Walcheren (miniatuur) Foto Rotsma introduceert de Agfa- wondercamera UIT DE KERKEN Nieuw tijdperk in de fotografiel Centrale TelUng Middelharnis Geldig tot en met 28 juli 1959 MIDDELHARNIS Kerkdiensten. Woensdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente al hier voor te gaan ds. A. Vergunst van Rotterdam (C.) en vrijdagavond a.s. 7 uur ds. Molenaar van Leiden. Bedankt. Kand. Wisse van Tholen heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. DIRKSLAND Naar wij vernemen hoopt kand. P. Blok, die zoals gemeld het beroep naar de Geref. Gemeente alhier heeft aange nomen, op woensdag 12 aug. a.s. te wor den bevestigd en dezelfde dag 's avonds zijn intrede te doen. Hij zal bevestigd worden door zijn broer ds. M. Blok van Rijssen. In de „Saambinder" lazen we dat kand. P. Blok van de volgende plaatsen uit Nederland een beroep heeft ont vangen, waarvoor hij heeft bedankt: Almelo-Enter, Dordrecht, Boskoop, Nunspeet, St. Annaland, Klaaswaal, Katwijk aan Zee, Slikkerveer, Zoeter- meer, Apeldoorn-Beekbergen, Moerka- pelle. Ridderkerk, Arnhem, Rilland- Bath, Gorinchem, Biezelinge, Emme- loord, Oudemirdum, IJsselmonde, Bo degraven, Vlissingen, Wolfaartsdijk, Meliskerke,Naaldwijk-'sGravenzande, Wageningen, Poortugaal, Amsterdam-C, Aagtekerke, Elspeet, Tholen, Giessen- dam, Kruiningen, 's-Gravenpolder, Benthuizen, Lemmer-Marknesse, Amers foort, Scherpenisse, Veen, Veenendaal, Axel-Terneuzen, Aalst, Goudswaard, Zoutelande-Westkapelle, Woerden, Nw. Beijerland, St. Catharines, Ont. (Cana da) en Sioux Center, lowa (U.S.A.). OUDDORP Gevonden voorwerpen: 1 grijze da mesportemonnee m. inhoud; 1 kinder jasje; 2 muntbiljetten; 2 badhanddoe ken; 1 katoenen zwembroek; 1 blauw badpak; 1 wollen damesvest; 1 kleine zwarte hond; 1 bruine lederen porte monnee m. inh. 1 damesrijwiel (sport- model); 1 zegelring (yerm. goud). Verloren voorwerpen: 1 zwart ge lakt herenrijwiel, merk „Fongers"; 1 portemonnee, rood, m. inh.; 1 rubber voetsteun, merk HU-GO; 1 zwarte rub ber laars, maat 40; 1 zwarte gebreide halsdoek; 1 wit orlon vest; 5 washand jes in plastic zakje; 1 zonnebril met bruin montuur; 1 lichtgrijs colbertjas je en bruine broek in papieren zak; 1 bruine lederen herenportemonnee m. inh.; 1 bb. van 25,1 fietspomp, merk „Fongers"; 1 rood gebreid dames- vest;- 2 blauwe kindertruitjes; 1 foto toestel merk „Repula", in bruin lederen tas; 1 fototoestel merk „Agfa", in bruin lederen tas; 1 paar rood-bruine kinder schoenen; 1 bruin-groen-grijs heren- jasje (inh. verzekeringspapieren); 1 lichtbruine kinderportemonnee inh. 8,65. Inlichtingen te bekomen op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Ouddorp. NIEUWE TONGE Opbrengst collecte. De huiscollecte ten bate van Blindenhulp „De Fakkels bijeen", heeft opgebracht de som van 91,20. Afscheid juffrouw van der Wolf. Vrijdagmiddag vond in de Chr. Kleu terschool te Nieuwe Tonge het afscheid plaats van het hoofd der school mej. N. NED. HERV. KERK Beroepen te Kamperveen, cand. J. Vroegindeweij te Barneveld; Waspik cand. S. W. Verploeg te Utrecht; Me lissant, Scherpenisse en Willige Lange- rak cand. W. Kalkman te Capelle. Oosterwolde, Stavènisse en Schellui- nen cand.J. T. Cazander te Gameren; Klundert en Poortvliet cand. Joh. Kort- leve te Papendrecht; Monster en Ga meren D. V. d. Ent Braat te Elspeet. Bedankt voor Ammen J. v. d. Krift te Ermeloo; Ouddorp D. v. d. Ent-Braat te Elspeet; Hardinxveld, Oosterwolde, Slie- drecht en Wijk bij Heusden W. L." Tuk ker te Rotterdam. Aangeno^nen naar Katwijk aan Zee W. L. Tukker te Rotterdam; Streefkerk M. V. Rennes te Rouveen. Baarn. Zondag 5 juli had de bevesti- gmg plaats van ds. J. v. Sliedrecht als predikant der gemeente Baarn, door ds. J- H. Cirkel van Huizen. Deze had tot tekst gekozen: Ex. 3 14a. Woensdag daarop, deed de nieuwe predikant intre de, sprekenden over 2 Tim. 2 96. „Maar net Woord Gods is niet gebonden." Doctoraat examen. De heer I. Boot te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen theologie met als hoofdvak: Kerkgeschiedenis. Hij slaagde cum Cau- ae. (met lof). Drs. I. Boot is 28 jaar en wordt m sept. a.s. D.V. leervicaris bij Qs. L. Blok te Capelle. Afkomstig uit ae Geref. Gemeente te Kortgene, is hij enkele jaren geleden overgegaan naar de Ned. Herv. Kerk. Kerfc bezoek. In „Hervormd Neder land schrijft ds. F. Mooi een artikel over de kerkgang in de provincie Gro- nmgen, Hij constateert (uit eigen erva- mg) dat die bij de Gereformeerden zeer goed is en bij de Hervormden zeer nr t hetzelfde dorp, waar hij moest a7 J h'J ^i'^h w^S banen uoor de stroom van Gereformeerde ^erKgangers, terwijl er zich onder zijn lln°°t miwisen (inclusief koster, or- h,,? i' ouderling, twee diakenen, wee kerkvoogden en de dominé zelf.) "t collecte bleek 3,67 te hebben opgebracht, waaronder 1 gulden. Prin f f'^Ssifieid van het huwelijk van ins Albert van België en prinses Paola Een volautomatische kleinbeeldcamera, de Rekent denkt handelt voor U Een druk op de toets i.p.v. ver warrende cijfers en ingewikkelde handgrepen. Tijd en diafragma regelen zich on zichtbaar, vanzelf en nauwkeuri ger dan ooit. U fotografeert volautomatisch met elke filmsoort naar keuze. Toch zijn ook flitsopnamen ge makkelijk en eenvoudig. Met deze elegante en handige came ra kunt U onmiddellijk voortreffe lijk fotograferen, vlot en vlug Een volkomen nieuwe wjjze van fo tografisch beleven begint. Wij hebben ze in voorraad. Vraagt folder of demonstratie. ZIE ONZE ETALAGE van der Wolf, daar zij over enkele da gen in het huwelijk hoopt te treden, en kon men tevens kennis maken met het nieuwe hoofd, mej. R. van Seters te Stellendam. Ds. Zaal, het bestuur, ouders en collega's van de Chr. Lagere School waren voor deze bijeenkomst uitgenodigd. De voorz. de heer A. van Heemst, sprak zijn dank uit voor het vele werk dat door juffr. v. d. Wolf, gedurende 2Va jaar aan de kleuters was besteed. Hij haalde in het bijzonder de goede samenwerking aan, die er altijd tussen juffr. V. d. Wolf en het bestuur geweest is, en merkte op, dat het klachtenboek van de ouders gelukkig blanco is ge bleven Tevens sprak hij zijn blijdschap uit, dat de ontstane vacature weer direct vervuld kon worden. Hij wenste mej. V. d. Wolf tenslote de zegen toe van Hem, van wie zij elke dag aan de kleu ters heeft mogen vertellen. Daarna overhandigde hij enkele fraaie cadeau's van het bestuur, nadat de kleuters een toepasselijk lied gezongen hadden, werden de aanwezigen op thee met bruidssuikers getrakteerd en boden enkele kleuters weer prachtige geschen ken aan. Het hoofd der Chr. Lagere school de hêev A. Gravendeel sprak namens zijn collega's de dank uit voor de prettige samenwerking en tevens voor het werk dat juffr. V. d. Wolf in het Herv. Jeugd werk tijdens de wintermaanden ver richt heeft, waarna hij ook een cadeau overhandigde met de opmerking: dat het maar goed was, dat de a.s. echtge noot van juffr. v. d. Wolf een auto met imperial, meegebracht had Tenslotte sprak ds. Zaal en merkte op, dat vroeger alleen ontslag werd verleend, wanneer men een promotie kon maken of in het huwelijk trad. Dit laatste is hier het geval, dus wordt juffr. v. d. Wolf eervol ontslag verleend. Maar graag had hij gezien, dat net als bij predikanten, men minstens 4 jaar een standplaats hebben moet, zodat heeft de kerkeraad van de Evangeli sche kerk te Brussel, namens alle Ge reformeerde Kerken in België een bij bel aangeboden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Vianen P. Zwier te Zaam- slag; Aarlanderveen cand. P. v. Zonne-« veld te Bussum; Amsterdam-N. cand. M. Rebel te Hilversum; Den Helder, De Krim, Wildervank, cand. M. Harder te Leeuwarden; Doesburg cand. H. Brandsma te Sneek; Steenwijk cand. J. de Jong te Rotterdam. Bedankt voor Sneek dr. W. Velema te Eindhoven; Oud Beijerland J. Rebel te Murmerwoude. Ds. S. Wynsma te Broek op Lange- dijk zal voor een jaar in militaire dienst gaan als legerpredikant. Ds. T. Briemen te Mussel heeft een galblaasoperatie ondergaan. Sneek. Wegens vertrek naar Nieuw Amsterdam (Dr.) nam ds. W. Brandsma afscheid met Pred. 12 13 en 14. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar H. I. Ambacht cand C. Wisse te Tholen. Te Nieuw Beijerland werd een nieuw kerkgebouw in gebruik genomen, waar bij ds. H. Rijksen te Vlaardihgen voor ging en het Woord bediende uit Psalm 84 2—4. Ds. G. Zwerus terug in Canada. Ds. G. Zwerus is weer in zijn gemeente Norwich, Canada teruggekeerd. In de Saambinder van donderdag 16 juli, la zen wij een groet, waarin hij schrijft, dat hij het groot acht, dat hij een paar maanden in het oude vaderland heeft mogen vertoeven en de gemeenten in Nederland, w.o. ook zijn oude stand plaats Middelharnis heeft mogen die nen." Alleen vonden we het jammer" schrijft ds. Zwerus „dat de ge ruchten rondgingen dat het zo slecht met me ging en dat mijn andere long ook zou zijn aangetast en ik daarom afscheid kwam nemen in de gemeenten in Nederland. Vrienden, laten we voor zichtig zijn zo waarschuwt hij en de daden des Heeren niet verkleinen. Uit Norwich Canada meldt ds. Zwe rus, dat er nog wel „afnemers" zijn on der de prediking .Ook de jeugd vraagt nog naar de waarheid en voegt zich er onder. Achttien jonge mensen deden er belijdenis in zijn gemeente. In het gerestaureerde gebouw „De Doele", St. Joris Doelstraat te Sommelsdijk, welk gebouw in beheer gekomen is van het Streekmuseum te Sommelsdijk, zal vrijdag 24 juli a.s. een tentoonstelling worden geopend van oude tegels, uit gaande van het bureau voor Roerende Monumenten te 's Gravenhage. Deze tentoonstelling zal worden geopend door burgemeester P. W. Hordijk en on geveer een maand lang duren, n.l. tot zaterdag 22 augustus a.s. ledere werk dag (behalve des maandags) zal deze tegelshow geopend zijn en wel van des nam. 35 en des avonds van 79 uur. De entreeprijs bedraagt 50 cent, het kaartje is tevens geldig voor een bezoek aan het vlakbij gelegen Streekmuseum in het Kerkstraatje te Sommelsdijk. Iedereen kent zonder twijfel de witte met tinglazuur bedekte tegel, waarop voorstellingen in b.v. rood, oranje, blauw of paars worden geschilderd en die sinds het eind van de 16e eeuw in ons land zijn toegepast. Vooral de vlot en geestig, in blauw geschilderde figuur tjes zijn overbekend. Menigeen zal thuis een of meer tegels bezitten. Bij anti quairs zijn ze nog te koop, al worden ze steeds zeldzamer. Gelukkig is het nog mogelijk, al is het langzamerhand moeilijk, hiervan een verzameling aan te leggen. Oude schil derijen, van P. de Hoogh b.v., geven verschillende toepassingen van deze wandversiering o.a. als plint) te zien in keuken, kelders of in banen ter weers zijden van de haard in de schouw. In het begin van deze eeuw trof men dergelijke wanddecoraties nog herhaal delijk aan, vooral in huizen in onze kustprovincies of in boerderijen. Te Ouddorp zijn ook nog enlïele oude hui zen geheel betegeld. Er komen op ons eiland ook nog enkele zeer mooie tegel- plateau's voor, o.m. in de gerestaureer de boerderij van PoUemans onder Oude Tonge. Het Streekmuseum heeft een prachtig tableau in bezit met de Bij belse voorstelling „Salomo's oordeel." In de laatste decennia zijn tal van te gels uitgebroken om in bezit te komen van musea of particulieren, die ze dik wijls opnieuw als wandversiering toe pasten. Kunst in het klein De reden dat de tegel gekozen werd als onderwerp voor een reizende ten toonstelling die nu deze week in de „Doele" te Sommelsdijk komt, is gele gen in het feit, dat velen belangstelling zullen hebben voor een expositie waarin een overzicht wordt gegeven van de te gel in ons land. Het pleit voor de fanta sie van onze voorouders, dat zo ontel baar veel variaties op een zelfde the ma zijn gegeven. Al is naar een zekere compleetheid gestreefd, begrijpelijk is het onmogelijk elk patroon of voorstelling die op de tegels voorkomt, op deze tentoonstel ling door een exemplaar te doen ver tegenwoordigen. Daarom zal naast ve le originele tegels, aan de hand van enige afbeeldingen die op borden ge monteerd zijn, in vogelvlucht worden getoond waar de tegel voor het eerst werd toegepast en voorts hoe de met tinglazuur verglaasde tegel tenslotte tegen het eind van de 16e eeuw van uit de Zuidelijke Nederlanden door toedoen van Italiaanse pottenbakkers en onder Spaanse invloed aldaar gevormd zijn intrede in ons land deed, om hier een eigen karakter te krijgen en op zijn beurt een veel gevraagd en ge waardeerd exportartikel te worden. Wat zal er te zien zijn De tentoonstelling bestaat uit: A. Originele voornamelijk Nederland se tegeltableaus, geëxposeerd op schot ten en tegels in vitrines tentoongesteld. B. Foto's op acht borden gemonteerd; deze geven een beeld van achtereen volgens: de geglazuurde tegel in de Oudheid, in de landen van de Islam, in Europa tot ca. 1560; de verspreiding van de Nederlandse tegel in Europa, de toepassing in ons land, tegeltableaus, buitenlandse invloeden en de techniek (manier waarop de tegel wordt vervaar digd). Wij bevelen deze tentoonstelling, waar van de schoonheid van oude tegels kan worden genoten, ten zeerste voor een bezoek aan. juffr. v. d. Wolf nog een poosje was gebleven. Maar in dit geval was hij toch verblijd, dat mej. v. Seters, die al korte tijd werkzaam is geweest in Nieuwe Tonge, het werk over gaat ne men. Nadat alle aanwezigen mej. v. d. Wolf en haar a.s. echtgenoot hadden toegezongen: Ps. 121 2, eindigde ds Zaal met dankgebed en was er gelegen heid om afscheid te nemen van mej. v. d. Wolf. OOLTGENSPLAAT Bezichtiging schoolwerk. Woensdag 22 juli a.s. 's avonds van 7 tot 9 uur zal er gelegenheid zijn het werk der kin deren te bezichtigen op de Chr. Nat. School, hoofd dhr. G. Rietveld. Collecte. In de week van 2025 juli zal er een huis aan huis collecte wor den gehouden voor de vereniging „Draagt Elkanders Lasten". Veiling van vrijdag 17 juli 1959. Doré 20,20; eigenheimers 18,10—19,20; id. II 15,90—17,20; id. driel. 7,60—9,20; Bintjes grof 20,90—22,—; id. middel 18,-----18,10; voeraardappels 4,80. Aanvoer 42.500 kg. THOLEN Woningbouw. De gemeenteraad van Tholen kwam donderdag bijeen onder leiding van burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven, waarbij de heren J. H. Bal en M. v. d. Sande afwezig waren. In deze zitting werd het besluit ge nomen ten behoeve van de bouw van 42 woningen aan de Jan van Bloisstraat grond te ruilen met de familie van Kerkwijk. Voorts werd b en w machtiging ver leend de nog benodigde grond te kopen. Het ligt in het voornemen aan de Jan van Bloisstraat 26 woningen te bouwen, 12 aan de Dalemseweg en 4 aan de Ten Ankerweg. Burgerlijke stand. Geboren: Abra ham z. V. H. Bout en P. v. d. Boogaart; Gerarda Jacoba d. v. C. v. d. Berge en J. T. de Groot. Beroep aangenomen. Kandidaat J. Wisse alhier heeft het beroep naar de Geref. Gemeente te Hendrik Ido Am bacht aangenomen. BRUINISSE Opening gemoderniseerde zaak In het jaar 1873 vestigde zich dhr. Jac. Goudzwaard in de Lange Ring te Brui- nisse, die zich al spoedig ontwikkelde tot een gerenomeerde zaak. Ook de te genwoordige eigenaar de heer J. J. de Waal wist de goede naam van zijn zaak te handhaven, maar wel is het nodig dat een zaak die al bijna er aan toe is zijn eeuwfeest te gaan vieren, zich van tijd tot tijd als de vogel Phoenix ver nieuwt. De oude winkelpui herinnerde wat al te veel aan de jaren van voor 1914 en daarom besloot de heer de Waal de zaak nu maar eens radicaal aan te pakken en niet alleen de pui, maar ook de win kel helemaal van binnen te vernieuwen. Naast brood en banket verkoopt de heer de Waal zoals gebruikelijk op het platteland ook kruidenierswaren en wat daarmee samen hangt. En zo werd een grondige verbouwing uitgevoerd, door de heer C. Deurloo als metselaar, A. Schilperoort als timmer man, P. J. Deurloo als schilder en J. Huibers als installateur van licht en waterleiding. De winkelbetimmering alsmede de ge hele winkelinventaris werd aangebracht door de firma Slabbekoorn uit Goes. Burgemeester van der Linde opende donderdagmiddag deze geheel vernieuw de zaak en sprak er zijn verheuging over uit, dat opnieuw een middenstan der de moed had gevonden zijn zaak te moderniseren. Een bloeiende middenstand betekent een bloeiende gemeente en wederkerig wil het gemeentebestuur alles doen om de bloei van de middenstand te bevor deren. Als voorzitter van de plaatselijke mid denstandsvereniging sprak de heer A. de Koning, die het initiatief van de heer de Waal prees en er op wees dat wie niet met zijn tijd mee gaat onherroepe lijk te gronde gaat. De heer de Waal heeft de roep van de tijd om vernieuwing verstaan en zijn winkelpand gemaakt tot een sie raad voor het dorp. Namens de grossiersorganisatie De Kroon sprak de heer J. Smallegange uit Oud-Vossemeer, namens de plaat selijke aannemers de heer J. Huibers. Namens deze aannemers bood hij als wandversiering een elektrische klok aan. De nieuwe winkelpui, van de heer de Waal bestaat voor 90»/o uit een keurige etalage, in de winkel zelf zijn ook alle artikelen keurig geëtaleerd in vakken rekken en vitrines. Voor de betimme ring is Limbra plaat toegepast en alles maakt een keurige indruk, die nog wordt verhoogd door de moderne ver lichting. Werkloosheid in de landbouw. In de landbouw op Duiveland (annex St. Philipsland) heerst thans in de land bouw een beduidende werkloosheid. Niet minder dan 70 mannelijke arbei ders, die anders in de landbouw werk zaam zijn, zijn thans als werkloos inge schreven. Ten dele is dit een gevolg van de droogte, waardoor de onkruidbestrij- ding (wieden) veel minder arbeid vroeg maar meer nog is dit te danken aan het feit, dat men in de zilveruien is over gegaan tot het machinaal rooien van dit produkt. Het trekken van de zilveruien was altijd een prachtige overbrugging, naar de gewone oogst werkzaamheden, en voor de arbeiders die daarbij werden geplaatst betekende het een goede ver dienste. Nu men machinaal gaat rooien zal deze werkgelegenheid geheel weg vallen, waarvan reeds nu de gevolgen op de arbeidsmarkt van worden onder vonden. Miniatuur Walcheren heeft zaterdag avond de miljoenste bezoeker geboekt. Het was mevrouw J. Meerman uit Nieuwland, die Miniatuur Walcheren aan een paar familieleden liet zien. Zij zelf was er al vaker geweest. De burgemeester van Middelburg, mr. J. de Widt, ontving mevrouw Meer man op Miniatuur Walcheren. Hij over handigde haar een waardebon van hon derd gulden. Het stichtingsbestuur van de „Minia tuur' bood het gemeentebestuur van Middelburg bij deze gelegenheid een model aan van een hoogaars een vissersvaartuig dat veel op de Zeeuwse wateren werd gebruikt. (Alg. Dagbl.) VAKANTIE week IMIIIT.I f II, III» I - - deGruyter VAN ONZE ADVERTEERDERS Als er een soort lieden is, dat weet welke eisen er aan een modern fototoe stel moeten worden gestelden aan wel ke technische mechanische, optische en lichttechnische voorwaarden een camera behoort te voldoen, dan zijn dat wel de persfotografen en als de voorz. van de Ned. Vereen, van Fotojournalis ten aan de Koning der Belgen, tijdens diens recent bezoek aan ons land een camera schenkt, dan moet dat wel een zeer bijzonder toestel zijn. Dat was in derdaad ook het geval. De Agfa-fabrie- ken zijn zojuist met „de volmaakte kleinbeeldcamera" 36 opnamen per film op het formaat 24 x 36 mm, dat zich ongelofelijk sterk laat vergroten uitgekomen en op het eerste in Neder land gebracht exemplaar wisten onze fotojournalisten beslag te leggen, ten einde het de hoge gast cadeau te kun nen doen. Nadat de produktie van deze won- dercamera op gang was gekomen, kan men hem ook in de fotohandel gaan bekijken en Foto Rotsma te Middel harnis heeft dit uitzonderlijk ingenieu- se toestel op Flakkee geïntroduceerd. De heer Rotsma die zelf bijna een halve eeuw ontwikkeling op fotogebied achter de rug heeft en alle technieken en mogelijkheden van materiaal heeft meegemaakt toonde ons deze klein beeldcamera met bewondering voor al le vindingrijkheid, vakmanschap, fijn- mechanische uitvoering enz. enz. en na het stijlvolle, gemakkelijk in de hand liggende apparaatje zelf bekeken te hebben, konden wij niet anders dan de ze bewondering delen en kunnen wij ons ook de verrassing begrijpen, welke de fotojournalisten Koning Boudewijn hebben bereid." Wat is er dan zo bijzonder aan deze camera Dat zijn de „brains", het ver mogen om voor de fotograaf te denken. In de fotografie is de belichtingstijd van film of plaat nog altijd het kardinale punt en hoe dikwijls hebben fotografen zelfs de meest geretourneerde, niet in dubio gestaan t.a.v. de te kiezen slui- tersnelheid en lensopening Daarover laat die Agfa-Optima geen vragen, maar lost ze zelf op Het voorschrift luidt heel simpel: richt uw camera op het op te nemen object, druk op een knopje en als er een groen schijfje in de zoeker komt, dan kunt U knippen. U i belicht dan absoluut goed. j De enige twee voorwaarden waaraan men moet voldoen, betreffen het in- stellen van de filmgevoeligheid op een draaischijf je als men de film inlegt, en het instellen van de afstand. Dat instel- i len van de filmgevoeligheid mag men beslist niet vergeten, maar kan geen moeilijkheden geven, want men vindt ze op elke verpakking vermeldt. En wat de afstandsinstelling betreft: die is al heel eenvoudig en komt er niet eens zo nauw. Men vindt op de „Optima" dan ook geen meterindeling, maar slechts drie punten: figuurtjes, die aangeven: portret (dus dichtbij), groepje (een me ter of vier) en landschap. Men heeft dit weten te bereiken door de camera te voorzien van een lens met korte brand puntsafstand en grote beeldhoek, het welk een beeld geeft met enorme diep tescherpte en met heel veel er op. Men zal verrast zijn hoeveel personen men met die Optima in een kleine kamer kan fotograferen. In het kort komt de Optima dus op de volgende vereenvoudigingen neer: zij rekent, denkt en handelt voor U, men behoeft slechts op één toets te drukken om te weten of de opname zal slagen, sluitersnelheid en diafragma re gelen zichzelf (een wonderwerk] e van ingenieurskunst en fijnmechaniek), men kan met elke filmsoort werken, hetzij in zwart-wit of in kleur. En bovendien kan men met de Optima toch ook flit sen. Met andere woorden: deze Agfa- Optima is een topprestatie op het ge bied van camerabouw. Nochthans zeker niet duur, vooral niet als men bedenkt, dat het aantal mislukkingen praktisch nihil wordt. Dat de camera van een on gelooflijk scherp tekenende lens is voor-, zien, dat spreekt vanzelf. Wij zouden ieder, die met fotoplan- nen in het hoofd loopt, speciaal in de vakantie, willen aanraden: ga de ca mera eens bekijken bij Fa. Rotsma, deze volautomatische, die in alle opzichten beantwoord aan de verlangens van de moderne, fotograferende mens. Men zie ook de advertentie van Foto Rotsma, elders in dit blad. AMSTERDAM Een negentienjarige Amsterdammer, de heer J. Keizer, zal zijn linkeroog moeten verliezen tenge volge van een schot, dat een onbeken de onverlaat nabij het Nieuwe Diep uit een duistere schuilplaats zaterdag avond met een windbuks op hem af vuurde. Het kleine kogeltje boorde zich diep in de oogkas van de jongeman. Hij be sefte eerst niet wat hem gebeurde en weet zijn bloedverlies aan een vuiltje of een steentje. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De politie verwacht niet de windbuksschutter te kunnen opspo ren. (Alg. Dagbl.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 3