Op alle afdelingen Fa. H. Braber SEIZOEN- OPRUII^ING A. Wielhouwer Ongehoord lage prijzen! A. BOOGERMAN r I VAN ANDEL opruiming restanten Th. Croon Halfjaarlijkse opruiming 10 procent korting Fa. Wed. G. Boender Algemene vergadering van de Centrale Veiling te Middelharnis Dames-, heren- en kinderkleding tegen minder dan de halve prijs Zorgt dat U er ook bij komt - Het vliegt weg tegen sterk verlaagde prijzen geschenk* 10 pd. op de courante artikelen van 20 tot 40 pet. korting 10 proceni korting Voor al uw drukwerk Telef. 01877-36é J DIRKSLAND De --------------------Jgj. een partij restanten ik Bedden en dekens extra lage prijzen y Wij presenieren Coöp. Tuinbouwveiiing der Zuid-Hollandse eilanden Lage uienprijzen, dus lage omzet Voor alles letten op de kwaliteit van het product Zaken die adverteren, hebben meer klanJi!' Overhemden Dassen Sokken Hoeden Petten v.h. fa. B. ROOD Zandpad 58 - Telef. 2081 MIDDELHARNIS Nieuw timmerhout, gebruikt hout, golfplaten, dakbedekkingen, boards gaas, draadnagels, carbolineums e.d. Telef. 2178, Mlddelharnis Grote seizoen-opruiming in alle afdelingen HEREN KONFECTIE AFDELING RESTANTEN CA M P F E N S Westdijk 22-24 O N F E C TI E Middelharnis Tel. 2190 Kindervestjes met 20 pet. korting. Enkele damesvesten voor de helft van de prijs Damesblouses en kindershirts Witte kindersokjes maat 3 en 4 nu 0.40 Herenoverhemden met los boord nu 5. Jongensoverhemden wit en gekleurd, zeer lage prijzen Ontbijtlakens 3.56 1 stel slopen nu 2.88 Mooie badhanddoeken 1,31 Babygoederen in wol en glansgaren Verder op alle courante goederen (ook wol en sajet) Nog vele restanten voor een koopje Telefoon 2348, Sommelsdijk DRUKKERIJ GEBRS. DE WAAL voor ongekend lage prijzen van Vitrage, overgordijnstoHen, lopers, vloerbedekking thans buitengewoon goedkoop ^rote partij karpetten voor H.H. LANDBOUWERS •k twee-rij aardappelvoorraad rooimachine een aardappelrooimachine met opzak-inrichting Firma Huizer-Melissant 176 Beijerlandselaan 176 Rotterdam-Z. Tel. 70360 Hoogstraat 152-164 - TeL 115432 Reedijk 9 (Waalhaven) Rotterdam Telefoon 72604 Dagelijks Speciale aardappeienveiling voor het consumptiegebied Rotterdam en omstreken Firma A. VISBEEN 3e blad „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 17 juli 195J Sensationele verbouwings-opruiming Slechts enkele dagen Ziet onze etalage HOUT „Laat dit alles Uw neus niet voorbij gaan Vele ZEER GOEDKOPE AANBIEDINGEN. Heren PANTALONS van 28— nu 19,90 KOLBERT nu van 29,50 de gehele combinatie slechts 49,50. In kostuums deden velen al hun voordeel, extra koopjes vanaf 49,50; 59,50; 67,50; 82,50 en 97,50 dit zijn costuums van 80,— tot 130,-. REGENJASSEN en MANTELS verschillende koopjes vanaf 11,75. HEREN ANKLETS 95 cent per paar KINDER SPORTKOUSEN 99 cent per paar Partijtje rose dames en meisjes ONDERJURKEN 2,75 en meisjes maten 1,89 100«/o WOLLEN DAMES VESTEN, grove rib 23,75 nu 11,95 Nog enkele BOLERO'S 21,85 nu 10,90 MEISJES BOLERO'S 18,20 nu 8,75 AFBRAAKPRIJZEN in WOLLEN DAMES EN KINDER BOVENKLEDING 10 tot 30«/o korting. DELANA, SPENCER HEÏ ZEER VEEL AANTREKKELIJKE KINDERTRUITJES voor SPOTPRIJZEN Wij geven (uitgezonderd op de artikelen waarop dit niet is toegestaan). LANGEWEG 13 SOMMELSDIJK SPECIAAL BED-, TAPIJT- EN MEUBELMAGAZIJN TELEF. 2243 SOMMELSDIJK en het bekende adres: Hazersweg 9 Telef. 274 Ouddorp Thans staan wij voor u klaar met het nieuwste type Ook zeer geschikt om groen te rooien. Verder hebDen wij beschikbaar die tevens geschikt is voor het opzakken van uien Herkingen Telefoon 01876-284 Aan het zelfde adres te koop een prima werkpaard gewoon alleen te werken hroomdamespolshorlogesv a jjj. '20 microns doublé d poish va gj jj Gouden d polshorloges 6 83,75 Chroom heren polshorloges v.a 17,50 20 microns doublé h poIsh ia 49,75 Gouden heren pohhorlogei y a 151,50 Speciale aanbieding: Waterdicht schokvrij antimag- netisch 1 7 steens ancre 34 75 SPECIALE AANBIEDING Stalen-doublé en gouden horlogebanden Inlichtingen voor vervoer enz. Nieuwe Tonge, Telefoon K 1875-229 Dinsdagavond hield de vereniging Centrale Veiling voor Goeree en Over- flakkee haar jaarlijkse ledenvergade ring in Hotel Zaayer te Middelharnis. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer A. H. Mijs. In zijn openingswoord werd allereerst het overleden bestuurs lid, de heer W. L. J. Heestermans van Melissant herdacht, hierna gaf hij een terugblik op het voorbije seizoen, ver volgens brak hij een lans voor het vei len van de vroege aardappelen en be sprak hij de mogelijk voorkomende ver anderde kwaliteitseisen voor uien. Di verse huishoudelijke zaken, als verkie zing bestuursleden en verkiezing leden arbitrage-commissie en financiële com missie leverden geen moeilijkheden op. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er, ondanks de lage prijzen, toch nog een behoorlijk bedrag voor afschrijvingen kon worden gereserveerd De secretaris had in zijn jaarverslag niet alleen de gebeurtenissen van het afgelopen jaar behandeld, maar tevens de vraag besproken wat de teler te doen staat wil hij zijn plaats op de buiten landse markten behouden. Uit het jaarverslag van de secretaris namen wij het Volgende over; Ontwikkeling geremd door de wettelijke veilplicht Onze veiling is in 1916 opgericht on der dwang van de overheid. De distri butie van levensmiddelen kon alleen op redelijke wijze verzorgd worden, als de regering beschikte over organen, die een monopolistische positie innamen en wij kregen dan ook een deel van dit monopolie. Onder de leden die toetra den, bevonden zich dokters en advoca ten, handelaars en boeren en het ligt voor de hand, dat de door de regering uitgevaardigde maatregelen vrijwel nooit de goedkeuring van de telers kon den verwerven, omdat de prijs in de hand moest worden gehouden. Het is nu eenmaal zo, dat de boeren meermalen abnormaal lage prijzen moeten incasse ren en slechts zeer zeldzaam abnormaal hoge prijzen mogen ontvangen, want dan zal de regering ingrijpen ter be scherming van de consument. Het einde van de eerste wereldoorlog betekende tevens het einde van de veil plicht en de boeren ademden verlicht op. Die dwang was tenminste opgehe ven. Maar in 1941 gebeurde weer het zelfde. Weer kwam de veilplicht en met het einde van de oorlog ook weer de opheffing daarvan. We hebben eigenlijk vanaf de oprichting stuivertje gewisseld tussen overheidsdwang en vrije ver koop. Het kan niet anders, of deze ont wikkeling moest storend werken op de veilingorganisatie zelf. Er waren in de dwangperioden weerstanden ontstaan als gevolg van diverse overheidsmaat regelen, die een normale, rustige ont wikkeling van onze organisatie in de weg stonden. Men kan ons moeilijk vergelijken met de veilingen in de tuindersstreken, die uit grote nood zijn geboren en in hun prille groei werden gekoesterd door de zorg van de tuinders, die zeer goed in zagen, dat de dood van hun veilingen aan hen geen lang leven zou laten. Men moet dan ook in de tuindersstreken geen kwaad woord over hun veilingen spre ken, want dan kom je aan hun eigen bedrijven. Ook de handel daar zou niet weten, hoe ze zonder de veilingen hun bedrijf zouden moeten uitoefenen. Minimumprijsregeling alleen bij meer steun van de telers Niets van dit alles kunnen wij hier het onze noemen. Onze veiling beweegt zich in langzaam toenemende mate op het gebied van de afzet van uien, ons hoofdproduct. Door het ontbreken van de medewerking van het grootste deel van de telers, kunnen dan ook allerlei storingen optreden. Het inzakken van de prijs b.v. kan op geen enkele manier worden tegengegaan, met het gevolg. dat de teler in zo'n geval niets anders kan doen dan in arrenmoede zijn hand ophouden. Wat een heilzame werking zou er kunnen uitgaan van een mini- mumprijsregeling, waarbij door inhou ding van een heffing op het verkochte product een uitbetaling kon geschieden voor het deel, dat eventueel buiten de markt moet worden gehouden, omdat dit deel een te stellen minimumprijs niet opbrengt. Maar we kunnen nu een maal geen vuist maken omdat wij geen hand bezitten. We hebben aan onze vei ling een veilplicht voor uien, maar een groot deel van de leden loopt daar luch tig overheen, wat het bestuur wel zal noodzaken om die plicht af te dwingen, dan wel aan de algemene vergadering voor te stellen om heel de veilplicht los te laten. Het is wel zeer bedroevend, dat onze uientelers de samenwerking niet kunnen opbrengen om bij de afzet en prijsvorming van de uien een stevige vinger in de pap te hebben. Lagere omzet door lage uienprijzen De omzet vermindei'de dit jaar be duidend. Veilden we in het vorige jaar nog voor 1.163.650.64, in het afgelopen jaar konden we niet verder komen dan 907.677.64, hetgeen ten volle te wijten is aan de zeer teleurstellende uienprij zen. Uitvoering Deltaplannen voor tuinbouw op Flakkee van groot belang De aanvoer van groenten en fruit bleef onbetekenend en vrijwel alleen van belang voor de plaatselijke con sumptie. Een uitbreiding van de groen ten- en fruitteelt op ons eiland is naar onze mening zeker te verwachten, wan neer de middeleeuwse veerdiensten ver dwijnen om plaats te maken voor een vaste verbinding met de grote steden. Het is niet moeilijk om dat een grote ontwikkeling van de meer intensieve teelten op ons eiland te voorspellen om dat dit voor de hand ligt. Als de com municatiemiddelen op moderne en doel; matige wijze zijn uitgevoerd, zullen we met onze vruchtbare gronden op slechts luttele kilometers afstand liggen van de grote bevolkingscentra, zowel in ons eigen land als in België en Duitsland. Verschillende organisaties zijn reeds be zig om een klimaat te scheppen, waar in de tuinbouw zich op geleidelijke en verantwoorde wijze kan ontwikkelen. Overigens zijn we ons er wel van be wust, dat dit toekomstmuziek is en er nog wel wat jaartjes zullen verlopen, vóór deze veranderingen gerealiseerd zullen zijn. De uitzaai van uien was groter dan verleden jaar. In Nederland werd in het afgelopen seizoen geteeld 6679 ha. zaai-uier- en 334 ha. pootuien, samen dus 7012 ha., waarvan op Flakkee 2017 ha. De opbrengst in kilogrammen is dit jaar goed geweest en in het algemeen was het weer in de oogstperiode zodanig dat de uien in goede conditie konden worden geborgen. De kwaliteit was zeer behoorlijk tot goed en we hebben slechts in geringe mate last ondervonden van koprot of schimmel, al kwam individu eel één van deze ziekten nog wel eens in grote mate te voorschijn. In het algemeen is dan ook geduren de het export-seizoen een goede, blan ke kwaliteit uien naar het buitenland verzonden. Onze drogers, die in het algelopen jaar geheel zijn vernieuwd en in staat zijn om een hoeveelheid van rond 100 ton tegelijk te drogen, hebben vrijwel uitsluitend dienst gedaan om uien, die niet tijdig konden worden geborgen en daardoor een minder blanke kleur had den, zodanig te drogen, dat er a.h.w. een vel werd afgedroogd en daardoor de kleur werd opgehaald. Niettemin bleek dit nog rond 1 mil joen kg te zijn, wel een bewijs, dat de ze drogers moeilijk meer gemist kun nen worden. De aanvoer van uien bedroeg in het verslagjaar 5.811.349 kilogram, tegen 5.786.180 kilogram in het vorige jaar. In werkelijkheid zijn er echter meer uien verwerkt, aangezien in het kwan tum van verleden jaar ruim 600 ton stekuien zijn begrepen, die een groot gedeelte van dit jaar geen waarde had den en moesten worden vernietigd. Moeilijkheden gaven de als regel zeer onregelmatige aanvoeren van de telers, welke alleen door het toepassen van veel overwerk bedwongen konden wor den. üienpooïs garanderen gelijkma tige afzet en middenprijs van het seizoen Een goed middel om deze grillige aan voer enigszins te breidelen, is het vor men van pools. De uien, die voor deze pools worden opgegeven, worden im mers regelmatig afgeroepen, waardoor we iedere veiling althans een bepaalde vaste aanvoer kunnen plannen. De pools van het afgelopen jaar waren weer van groter omvang dan die van verleden jaar. In totaal werden ruim 450 ton uien via de pools verkocht. Het is onze vaste overtuiging, dat deze pools goed werk doen. Ten eerste krijgt de teler een middenprijs over de periode, die hij zelf heeft gekozen. Meer kan men in redelijkheid niet verlangen. Ten tweede zal de regelmatige afroep be vorderen, dat de aanvoer regelmatiger verloopt, hetgeen een rustiger prijsver loop gunstiger zal beïnvloeden. Men voorkomt dus aanvoerpieken, waardoor (in feite onnodige) prijsval voorkomen kan worden. In het volgen de seizoen zullen we de intekening op de pools weer tijdig openstellen en we adviseren U, daaraan in behoorlijke ma te deel te nemen. De hoogste prijs, die dit jaar kon wor den bedongen, was 13.41 voor middel uien en wel op 25 november 1958. Het einde van het seizoen gaf steeds lagere prijzen te zien. Verschillende partijen, waarvan de kwaliteit min of meer te wensen overliet, zijn zonder meer op de mesthoop geworpen. Het ligt voor de hand, dat bij een prijs van b.v. 8 et per kg de kosten voor het export-klaarmaken van de uien per- centsgewijze zeer hoog liggen. Een ge middelde partij uien, met de hand af- gestaart, kost aan sorteerloon rond 1.30 per 100 kg, een onafgestaarte partij 50 et. per 100 kg meer. Met de «vei- lingskosten inbegrepen, zal dus een onafgestaarte partijen uien ongeveer 25 "/o van de verkoopprijs aan kosten te zien geven. Vanzelfsprekend heeft de vrije handel deze kosten ook en daaraan is niet veel te doen, tenzij men de kosten voor het sorteren zou kunnen verminderen door wijziging en verbe tering van de arbeidsmethoden. Om de mogelijkheid hiervan te bestuderen, heeft het bestuur de hulp ingeroepen van het adviesbureau voor bedrijfsor ganisatie van ir. Berenschot te Amster dam. We hopen, dat dit bij uitstek des kundige bureau maatregelen zal kunnen vinden, die kosten besparend zullen kunnen worden. De afstaartmachines zijn nog niet af In het afgelopen jaar zijn stemmen opgegaan om de afstaartmachine te ver bieden, althans voor de periode na de cember. Het initiatief kwam mede van de handel, die echter in eigen kring voor dit voorstel geen minderheid kon vinden. We zijn van mening dat in vele ge vallen het gebruiken van een afstaart machine een ongunstige invloed zal heb ben op de bewaarbaarheid van de uien en uit hoofde daarvan zou er wel enige reden zijn tot drastisch ingrijpen. An derzijds menen we, dat verbieden het probleem niet opheft nademaal er dan een ander probleem voor in de plaats komt, n.l. de voorziening met voldoen de arbeidskrachten voor het afstaarten met de hand. In theorie zal dit niet moeilijk zijn, maar in de praktijk zul len die moeilijkheden wel te voorschij! komen. Dit probleem zal moeten worde opgelost door het ontwerpen van een ai staartmachine, die het product onbe scliadigd laat. Gezien de belangrijlia van deze zaak moet het mogelijk zj: om op kosten van alle belanghebba den een goede afstaartmachine te Jate ontwerpen. Overigens draagt niet alleen de s: staartmachine de schuld aan de bescle digingen van het product. We zijn w mening, dat in het algemeen nog hardhandig met de uien wordt oragf sprongen, vooral tijdens het transpm Dit is een moeilijke aangelegenlieid, fi niet in een handomdraai kan worJf- opgelost. Men heeft het niet altijd in J hand en het product is niet altijd ondt.; het oog van de belanghebbenden. Offj rigens is ook de verpakking naar i mening ondoelmatig en niet gesclii'^'^ om 'ie uien voor stoot- en valschade' behoeden. Het kan zeker de moeite li nen om naar een doelmatiger expo'' verpakking te streven. Misschien te de kartonnen doos hier uitkomst bi'S gen. Oplossing problemen vraagt sti'i van alle telers De oplossing van dergelijke problenflL zal echter eisen stellen aan de ber*™ heid van de telers, om meer dan vo»' heen hun uien te veilen. Men is liet' algemeen over eens, dat onze veil* prijsstimulerend werkt en als zodafc niet meer gemist kan worden. Als dal; is, waaraan wij uiteraard geen tw')|; Ifoesteren, dan ligt het voor de om geleidelijk tot uitbreiding van veilingsysteem te komen. Individu^; krijgt men in deze tijd weinig »|J gedaan. Om mee te kunnen spi* moet men de krachten bundelen. lijkt wel eens aantrekkelijk om i' beide wallen te eten, maar men k** daarmee niet vooruit. Onze tijd isef''!. van machtsontplooiing en ontwikt* van groter eenheden, juist, omdat ij^ 'M in zijn eentje de ontwikkeling niet»J bijhouden. Doet men daaraan niet dan zal dit een mindere beloning gevolg moeten hebben. De üienteelt kan een mooie en 5' lonende teelt zijn, maar men zal moeten wapenen tegen invloeden, de teelt minder aantrekkelijk mali*|f|

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 10