Wordi Flakkee Nederland's nieuwe iuinbouwgebied Groenieieeli verdient voorkeur boven fruiUeeli Gesprekmiddag met agrariërs over toekomstmogelijkheden van ons eiland Vogeltjes wonnen het pleit en een nest in de brievenbus Er komt een tuinbouwvakschool 32e jaargang No. 2811 t om <f Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID:HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond REISVERZEKERING Ongeval aan de Sasdijk Dinsdag 14 juli 1959 ers of Straks send valt jotvaders aibinder, verstemt kom' jr het m echter een go«° mee dus gang. ■anvuUing ■^•n twee PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en Advertenties uitsluitend Telefóos E 18702629 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. [nu de realisering van de Deltawerken meer en meer in het zicht liomt, begint imen zich te beraden hoe het op ons eiland Goeree-Overflakkee zal worden, [wanneer het met de vaste wal zal zijn verbonden. Dit is een vraag die bij- zonder knelt voor de landbouw; eer de dammen en de brug werkelijkheid zijn [zullen wegen kostbare landbouwgrond doorsnijden, maar er zullen ook meer Imogelijkheden liggen voor afzet van land- en tuinbouwprodukten. Om dit lalles eens onder de loupe te nemen is vrijdag in Hotel Spee te Sommelsdijk leen gesprekmiddag gehouden, uitgaande van de drie standsorganisaties H.M. |v. L., C.B.T.B. L.T.B., de organisaties op tuinbouwgebied, de vakorganisaties ten het Gew. Arbeidsbureau, waarbij drie deskundigen, (bestaande uit ir. ■Kers, ir. van Gaaien en ir. Kuipéri, resp. tuin-, landbouw- en cultuurconsulent) leen korte inleiding hebben gehouden en een forum was samengesteld om Ivragen, verband houdende met de te verwachten ontwikkeling op ons eiland Ite beantwoorden. Ondanks de warmte was hiervoor grote belangstelling, de [zaal in Hotel Spee was geheel bezet en kreeg het forum tal van vragen voor- Igelegd. De rijksconsulenten zagen in de komende ontwikkeling Flakkee voor- [bcstemd als een belangrijk tuinbouwgebied in het Westen met in het vervolg Imogelijkheden voor de groente-, en ook voor de fruitteelt. In het forum hadden zitting de bur- gerreester van Middelharnis, de heer P. IW. Hordijk, als vertegenv>;oordigsr van Ide gemeentebesturen, de voorzitter van ide C.B.T.B., de heer A. C. van Loon, Ide heer P. Groenendijk, tuinder te Me- llissant en de heer P. D. Sieling, boUen- Ikweker in dezelfde gemeente. Het fo- Irum werd gepresideerd door de heer |j. A. van Nieuwenhuyzen, voorzitter van de Holandse Mij. van Landbouw |Zuid- en Noord-Holland. Het geheel vas georganiseerd door Holl. Mij., C.B. r.B., L.T.B, en de verschillende agra rische vakorganisaties van het eiland. Iet algemeen presidium voerde de heer Ijoh. Mol uit Stad aan 't Haringvliet, ^voorzitter der Flakkeese afdelingen van de Holl. Mij. onder de aanwezigen bevonden zich ook burgemeesters, wet houders, raadsleden, land- en tuinbouw kundigen uit de streek, bollenkwekers ^nz. enz. De heer J. Mol opende namens de Brie standsorganisaties in samenwer king met de vakorganisaties en heette Be forumleden de heren consulenten.ir. van Gaaien en ir. Kuipéri, alsmede de aiverse collega's van b en w en de vele panwezigen welkom. Hij leidde de spr. van de middag met een kort woord in en gaf daarna het woord aan de forum- leider dhr. J. A. v. Nieuwenhuizen. Deze gaf eerst een uiteenzetting wat de aan leiding was tot dit gesprek. In een bij eenkomst met de burgemeesterskring is Een bespreking geweest, waar de vraag Is gesteld, wat denken de agrariërs op |ns eiland hoe het na de verwezenlijking van de Deltawerken met de land- en BUinbouw zal gaan. Uit dit gesprek is gevolgd een nadere bespreking met de besturen van de stands- en vakorgani saties, die van mening waren, dat er nogelijkheden liggeh voor een sterkere Intensivering van de land- en tuinbouw, vaardoor ook meer werkgelegenheid vordt geschapen. Daardoor is het idee geschapen om de problemen die er lig gen eens zo ruim mogelijk te bespreken, vaarom deze vergadering is belegd. „Prognozems" Ir. van Gaaien hield daarna een korte Bnleiding en zei dat er veel mensen wa tten die een prognose stelden, wat er pp land- en tuinbouwgebied allemaal Jkan gebeuren. Men spreekt al van liPrognozems" en spreker moest nu ook ^el een prognose stellen. Hij schetste hoe men vroeger beperkt was in het ge- pruik van energie en hoe er ook een peperktheid is in denkvermogen. Dit Was sprekers' uitgangspunt. Hij stelde ■dat er in dit systeem een radicale ver andering is gtereden. De energie kent Bhans geen grenzen meer, denk maar wn atoom-energie. Deze energiebron.is toorm toegenomen. De beperkingen pouden die van het denkvermogen kun- pen zijn. Maar ook dat is niet waar F is zelfs een atomisch brein uitgevon den Die grote ontwikkeling zal een to- pale verandering brengen op allerlei ge- Pied en spreker stelde de vraag: Kan de Bandbouw, daar ook gebruik van ma- ^en? Economen zien het zo, dat het piet moet worden gezien dat de indus- pie aan de ene kant staat en de land- pouw aan de andere. Daarmee is ech- per meteen een probleem gesteld. De plgemene gedachte is, dat de algehele gtruktuur van de landbouw moet veran- ■peren. Dit betekent dat er veel geld zal poëten worden geïnvesteerd. De gron- pen zullen moeten hergegroepeerd F zal meer onderwijs moeten komen pe toekomstige boer zal in zijn hersens poëten meedragen zoveel hij kan en pe scholen moeten bezoeken waarop hij Piee kan. Bovendien is een verder gaan- bn P^S^'^lisatie in de diverse bedrijven, goals dat m Amerika het geval is, no- fepn R^i gemengd bedrijf zo zei in Kneconoom één man voor F a 50 bunder. Op kleinere bedrijven zal ook moeten gespecialiseerd; spr. noemde voorbeelden van piepkuikens kwelïien zoals in Engeland; meer var kens houden enz. Spr. signaleerde sleciits een en ander, maar zag wel één groot vraagstuk: hoe blijft de boer boer De mens wordt opgejaagd en hij vroeg zich af of er nog tijd over bleef om het verdiende geld op te maken Sprekende over de toekomst van Flak- kee zei hij dat dit gewest beste de beste grond had; de bewoners waren ook best Goede Ijoeren, goede grond, en voldoende Itapitaal geven vertrou wen aldus ir. van Gaaien. Voor tuinbouw thans nog slechte verbindingen en geen goed water. De tuinbouwconsulent ir. Kers van Barendrecht liet op tuinbouwgebied zijn licht schijnen. Spr. wees op de verschil lende gebieden die alle een ander ka rakter dragen. Er zijn grote verschillen aan te wijzen, b.v. in het Westland en op Flakkee en spr. ging na waar dit aan lag. Niet aan de arbeidzaamheid van de bevolking, maar aan de geïsoleerdheid (de verbindingen) en vooral het zoute water. OpFlakkee wil men de tuinbouw wel intensief beoefenen, maar het kan helaas niet. De situatie gaat in de toe komst veranderen; we krijgen zoet wa-: ter en betere (vaste) verbindingen wat aan de tuinbouw een goede stimulans zal geven. De tuinbouw breidt zich voor al uit in het Westen van ons land waar Flakkee van kan profiteren. Er liggen mogelijkheden in de fruit-, groente- en bollenteelt omdat binnenkort de beper kingen zijn weggevallen. Spr. was geen erge voorstander van de teelt voor grove re gewassen (omdat daar minder in te verdienen valt) daarom had hij boven genoemde teelten genoemd. Ir. Kers noemde een voorbeeld van iemand die met 2.44 ha beteelbare grond (tuinbouw) voor 40.000,aan de veiling afleverde. Daar schiet wat van over Men zal er echter niet te genop moeten zien om te investeren. Zo noemde spr. de teelt van komkom mers; er zijn er die 20,per raam besomden. Voor de fruitteelt liggen ook goede mogelijkheden op Flakkee aldus ir. Kers. De bollenteelt is hier nog te een zijdig, omdat er meest gladiolen wor den geteeld. Er zal gewerkt moeten worden naar de tulpen, crocussen e.a. bolgewassen. Dit zal niet revolutionnair maar doelbewust moeten geschieden. Nodig zal zijn dat boerenzoons een goede opleiding op de school moeten krijgen en ook een paar jaar bij des kundigen moeten gaan werken. Wat het tuinbouwonderwijs betreft, staat het er op Flakkee beroerd voor, omdat er geen onderwijskrachten be schikbaar zijn, alldus spreker. Een schoolopleiding is nodig om een teelt- vergunning te krijgen. Dit is niet ge makkelijk, waarvan spreker voorbeel den gaf. Ir. Kers had in Den Haag voorgesteld een tuinbouwvakschool op Flakkee te stichten, met een program ma dat afgestemd is op de toekomst van Flakkee. Aan de school zullen be voegde en geschoolde leerkrachten wor den verbonden en bovendien had spr. oog op de heer Koert van de Ned. XJienfederatie. Het wordt een dagschool één dag in de week— waar o.m. groentegewassen en bollen bij behan deld zullen worden. De leerlingen zul len een tuinbouwopleiding moeten heb ben gehad. Met een diploma van deze vakschool zal een teeltvergunning kun nen worden verkregen. De tuinbouw consulent, die directeur moet zijn van deze school kan dit bewerkstelligen. Spreker riep de medewerking in van alle organisaties op agrarisch gebied om dit op korte termijn te kunnen rea liseren. Het zal een goede stap zijn naar intensievere tuinbouw op Fiakkee besloot spreker. De foiumleidcr hoopte dat dit in een goede samenwerking zal kunnen worden bereikt. Flakkee ??ioct agrarisch blijven! Ir. Kuipéri, cultuur-consulent te Den Haag had zich vaak gebogen over de kaart van Flakkee, waarbij het hem v/as opgevallen dat het van een paar kleine eilandjes is uitgegroeid tot een welvarende landbouwstreek. Dit ligt aan de nijvere bevollcing en die bevol king is mede bepalend wat er in de toekomst op Flakkee staat te gebeuren. Er zijn lieden buiten Flalikec die ook plannen hebben; plannen echter die sterk indruisen tegen de historische ont wikkelingslijn van dit eiland. Spreker noemde dit een fout en bracht als prin cipe naar voren, dat door de natuur lijke aanleg van bodem en bevolking, Flakkee agrarisch is geworden. Flakkee is agrarisch en moet agra risch blijven! riep spr. uit. Er is een inpolderingsaktiviteit gaan de, een grotere beveiliging van woon- en werkgebied ontgaat ook niet aan Flakkee. Straks zal het eiland een vas te oeververbinding hebben, wat voor de agrarische ontwikkeling grote gevolgen met zich mee zal brengen. T.o.v. de planologie onderstreepte spreker dat de verbindingen voor Flak- lïee ook van belang zijn, men zal met de „dwarsverbindingen" te maken krij gen en met wegen die het land door snijden rekening moeten houden. De bevolking zal zich daarbij moeten aan passen, en het verkavelingspatroon zal daarbij moeten aansluiten. Ook moeten de ogen open gehouden worden voor de structuele wijziging in de agrarische bedrijfsvoering. Vooral is ook de werkgelegenheid een punt waar-* over zwaar wordt gediscussieerd. Naar spr.'s gevoelen wordt z.i. te veel gespe culeerd op industrie-vestiging. Hij wil de daar zijn stem tegen verheffen, om dat er z.i. een over-industrialisatie komt in West Nederland. Met name dacht spr. aan die industrieën, die zich in de havenmonden van West Nederland zul len vestigen. Vanuit Flakkee diende steeds het positieve geluid te worden gehoord tegen een te zware bezetting van industrie en drong aan er voor te waken dat Flakkee niet een tweede Rozenburg wordt. Discussie Er werden tal van vragen op het fo rum afgevuurd. De heer v. d. Kroon Nieuwe Tonge, die voorzitter van de af deling Koninklijke Ned. Vereen, van Bloembollencultuur bleek te zijn, begon met de opmerking, dat zijn afd. niet uitgenodigd was bij het gesprek. Dit berustte op een vergissing. De heer L. Visser te Stellendam wilde ir. Kers zijn jasje uittrekken hij deed het meteen maar uiten laakte dat ir. Kers het eiland was vergeten en dat de assistent de heer Preesman van het eiland werd overgeplaatst, waardoor de tuinbouw- cursus in Ouddorp niet kon doorgaan. Wat kunnen we doen om de tuinbouw- cursus die een eerste vereiste is om toe gelaten te worden tot de vakschool, toch doorgang te doen vinden vroeg spr. Ir. Kers antwoordde dat hij het eiland niet was vergeten, maar dat er helaas geen enkele tuinbouwonderwijzer was. Dat de heer Preesman wordt overge plaatst lag niet aan hem maar aan de heren in Den Haag. Een assistent geeft echter geen les aan tuinbouwcursussen betoogde spreker, waarom hij de b en w's van het eiland had verzocht bij be noemingen van onderwijzers er op te letten, dat deze een diploma land- en tuinbouwonderwijs hadden. Wel was met eigen mensen (o.m. spr. zelf) korte cursussen in witlofteelt gegeven, die goed waren bezocht. Over de op te rich ten vakschool meende spr. dat Den Haag daarmee zou akkoord gaan, al moes't een en ander finantieel nog geregeld worden. Hij riep nogmaals de mede werking in uit Flakkee zelf. Burgemeester Bos te Dirksland, die jaren in Zuid-Beveland heeft gewoond waar de fruitteelt enorm is toegenomen stelde de vraag waarom dit in Flakkee ook niet kon. Z.i. was de waterstand (zout) daar ongeveer gelijk als hier en hij meende dat er nu alvast aan diende te worden gewerkt. Hij zag hierin grote mogelijkheden liggen, mede omdat door de deskundigen gezegd is, dat de ver bindingen een handicap zijn voor in tensieve groenteteelt. Wanneer gewacht wordt tot de verbindingen gereed zijn, zullen in die 10 jaar velen van het ei land hebben verlaten, wat ook een be zwaar vormt. Verder ging hij akkoord met wat ir. Kuipéri gezegd had over industrialisatie, maar zag toch lichte industrie als een uitkomst voor aan vullende werkgelegenheid. Ir. Kers zag in de fruitteelt goede mogelijkheden voor Flakkee, zoals die ook in de Hoekse Waard en Voorne Putten liggen. Dat het hier nog niet zover is lag z.i. daaraan, dat de land bouwers van hun akkers niet een deel hebben afgesplitst om hun zoon fruit teler te laten worden. Dit gebeurt in de Hoekse Waard wel. Er is 68 ha voor nodig; het is een proces dat enige tijd vraagt. Als een boer fruitteler wordt is hij nog altijd boer er is ook studie voor nodig ziektebestrijding, snoei enz. en veel geld, n.l. 8000,— per ha. Burgemeester Hordijk gaf zijn mening ten beste t.o.v. het agrarisch aspect en de kleinere industrie, die elkaar geen pijn zullen doen. Ir. Kuipéri verduide lij Irte zijn gezegdens over de industrie en zei, dat er altijd nog gegevens zijn over een grote woonstad op Flakkee, die wanneer die zouden verwezenlijkt worden, wellicht industrie-complexen meebrengen. Als agrariërs dient men dus op zijn hoede te zijn. Dhr. Groenendijk, tuinder te Melis sant sprak over de watervoorziening bij de groenteteelt en waarschuwde wan neer dit thans groots zou worden opge zet, dat er dan nodig een kanaal te Ouddorp zou moeten bijgebouwd. Vol doende zoet water is er thans niet. Dhr. G. van der Baan te Melissant merkte op, dat over bedrijfsgrootte van 40 a 50 bunder gesproken was en vroeg wat er te gebeuren stond met de men sen van 10 a 12 bunder. Op Rozenburg kon men de industrie niet tegenhouden; spr. vroeg hoe zal het hier gaan. Ir. van Gaaien wilde niet over be drijfsgrootte spreken, maar had slechts bedoeld dat met weinig mankracht gro te bedrijven kunnen geleid (als in Ame rika) Hij was niet van mening, dat be drijven van 10 tot 40 bunder zouden worden opgeschroefd. Wel, dat door een eenvoudig bouwplan een geleidelijke verschuiving naar de tuinbouv/ kon plaats hebben, zouls b.v. in Brabant. Op 2V2 bunder besomt men soms 20.000, Of de industrie i.<3 togen te houden, daar over was spr. somber gestemd, tenmin ste als het over grote industrieën gaat. Teeltvergunningen De hoer v. d. Kroon N.-Tonge vroeg een en ander over de gladiolenteelt en wat ir. Kers dacht over de bollen, met name de tulpenteelt vooral met het oog op de Euromarkt, waaróp de consulent zei, dat bij niet in de -toekomst kon kij ken. Voor de tulpenteelt is een vergun ning nodig, waaraan niet gemakkelijk te komen is. Er zijn mensen in de bol lenteelt die rentenieren van het verhu-. ren van hun vergunningen. Spr. wist niet of dit houdbaar zou blijven wan neer de Euromarkt gaat doorwerken. De heer P. D. Sieling te MelissjjKitj die al. ruim 30 jaar tulpen en gladiolen teelt, had geconstateerd dat mèriSgn met 100 roe begonnen, nu ineens 3 tot 5 gemeten gladiolen telen. Spr. maande voorzichtig te zijn, want er worden veel fouten gemaakt. Hij voorspelde geen grote winst dit jaar en maande vooral geen dure soorten te nemen. De Ned. teelt bedraagt W/o; als er 40"/o bijkomt is dit 4'/o van de wereldproduktie. Doe het geleidelijk aan, werk het produkt zelf af en zie vooral ervaring te krij gen zei spreker die er verder op wees zich niet beet tg laten nemen door hyena's, al zitten" er veel goede hande laren tussen. Voor de gladiolenteelt is de slechte verbinding geen bezwaar. Wat de tulpenteelt betreft daarvoor is voorlopig geen schijn van kans, er is niet aan een vergunning te komen, al dus de heer Sieling. Maar er zijn andere mogelijkheden met crocussen, ranonkels enz. Het artikel gladiolen noemde hij wispelturiger dan uien. De heer v. d. Kroon merkte op, dat er met het oog op de Euromarkt een verschuiving in de bollenteelt was naar Duitsland, die Holland de loef zouden kunnen afsteken. Dit geeft onrust in de export, waarom er een stroming was tot uitbreiding van de vergunningen. Wanneer er nu een vakschool kwam, hoopte hij dat de gediplomeerden in de gelegenheid zouden worden gesteld om aan een vergunning te komen. Dhr. K. van Es, Somrhelsdijk, kwam nog eens op de industrialisatie terug en ook op de recreatie, waardoor de land bouw zou kunnen worden opgeslokt. Wat zullen we er tegen doen? stelde spr. de vraag. Ir. Kuipéri was van mening dat de Streek zelf in het geweer moest blij ven en iedere ontwikkeling met name een intensiever bodemgebruik aangrij pen. De van nature gegeven omstandig heden moeten uitgebuit betoogde spr. Spreker noemde als voorbeeld, dat in een bepaalde plaats in het uitbreidings plan een bepaald gebied voor tuinbouw- cultures was aangewezen. Wanneer men daar b.v. woningen zou bouwen, zou de grond veel te duur zijn. Er kan uit de streek zelf veel gedaan worden, al zal er hard voor moeten gevochten, was spr.'s mening. Burg. Hordijk stelde de vraag: is de ligging op Flakkee mentaal voor omschakeling op tuinbouw en of inhae- rent daarvan een bepaalde verkaveling nodig was op het eiland, waar de tuin bouw komt. Ir. Kers zegde als zijn mening, zien de op de ontwikkeling in andere gebie den, dat Aalsmeer van de groente- was overgegaan op de bloementeelt, (die van Europese vermaardheid is gewor den) Boskoop van vruchtbomen op co niferen, azalea's en rhododendrons; het Westland van aardappelen of halfstam- appels en peren nu op groenteteelt. Het zit er ook voor Flakkee al in betoogde ir. Kers; als de belemmerende f akteren zijn opgeheven gaat men van de gro vere koepeen over op de groenteteelt Het is niet zo'n karwei om een goede krop sla en andijvie te telen en hij had goed vertrouwen, dat Flakkee zich ver der in die geest zou ontwikkelen. De heer J. de Wit te Sommelsdijk wilde dat de gemeenten bij uitbreidin gen er rekening mee zouden houden, dit vooral op de zwaardere gronden te doen. Er is over de hoge waarde van de Een week lang hebben bewoners van een huis in het Brabantse plaatsje Brakel ijverig de strootjes en paardenharen uit hun brievenbus verwijderd, die een paar Roodstaartjes er nog- ijveriger In deponeerde ter stoffering van een toelomstig nestje. Toen gaven de mensen het op en maakten de overwinning van de vogel tjes bekend door op de brievenbus een briefje te plakken met de goed Brabantse tekst „Post door de kelderrooster duwen". Het is overigens niet erg duidelijk, waarom de diertjes nu juist in die brievenbus wilden nestelen, want om het huis hangen verschillende lege nestkastjes. Foto: In de wonderlijke woning klinken sinds kort jonge vogelstemmttjes en vader en moeder Roodstaart vliegen dan ook af en aan met lekkere hapjes a!s vliegen e.d. grond gesproken, maar bij onteigening krijgt men maar de landbouwgrond- prijs. Burgemeester Hordijk antwoordde dat stedebouwkunrig gezien meest van uit het centrum een uitbreiding .plaats vindt en dhr. Sieling (lid van de pacht- kamer) zei over de grondprijs, dat die bepaald v/ordt naar de huidige waarde, niet wat ze worden kan. Dhr. Philibert, Sommelsdijk vroeg advies, of men bij de omschakeling moest-beginnen met platglas op de koude grond of met kassen en waren huizen. Verder informeerde hij of voor het benodigde kapitaal de overheid kon worden te hulp geroepen. De ontwikkelingsgang achtte ir. Kers moeilijk te voorspellen; de een doet het zus, de ander zo. Voor investeringen kon men de hulp van de Boerenleenbanken en van het waarborgfonds van de land bouw inroepen. Dan werden er nog enige vragen ge steld over de te volgen cursussen en soepelheid bij het verstrekken van er kenningen en vergunningen. Ir. Kers betoogde dat het moeilijk is; in Nederland mag men niet veel. Een aanvrage moet bij de Plaatsel. Bureau houder ingediend, wat dan bij een ad viescommissie komt, waar spr. lid van is. Hij ging er nooit naar toe, omdat hij het te beroerd vond om aanvragen af te wijzen. Het Produktschap heeft het laatste woord. De tuinbouwvakschool dient er voor om het de mensen ge makkelijker te maken. Voorzichtig aan De heer Groenendijk te Melissant gaf advies, dat zij - die zich op groenteteelt gingen toeleggen het voorzichtig aan moesten doen. Eerst ervaring krijgen en er niet direct grote kapitalen in ste ken maande spreker. De voorzitter onderstreepte dat 'het forum niet propageert, begin nu alvast maar aan de tuinbouw Een gezonde ontwikkeling is nodig en niet, dat het wordt geforceerd. De heer Kloosterman betoogde dat er zonder opleiding goede boeren op Flak kee waren gekomen. De praktijk vond hij zeer belangrijk en als aan al de ves tigingseisen moet voldaan, is men al verloren eer men begint meende spr. De voorz. antwoordde dat voor de landbouw geen vestigingseisen nodig zijn en dat deze voor de tuinbouw re delijker zijn, dan b.v. voor de mid denstand. We zitten in Nederland nu eenmaal met dit geval en kunnen met alles op de regering schuiven. De heer A. de Vos Ooltgensplaat sneed het vraagstuk bevolkingsover schot aan en zei dat de mensen hier geen bestaan konden vinden. Ten op zichte van de migratie kunnen we geen tien jaar wachten, was spr.'s mening. Ir. Kuipéri stelde nog eens, dat de natuurlijke gesteldheid op Flakkee aangewezen is om agrarisch te blijven. In de ontwikkeling moet gezocht naar meer werkgelegenheid door een inten siever bodemgebruik. Is er dan nog een teveel aan mensen, moeten deze wel uitzwermen naar elders. Voor de ouders ligt hier een grote verantwoordelijk heid inzake de beroepskeuze en ook in de onderwijs-sector. Slot Forum voorzitter van Nieuwenhuij- zen beëindigde deze hoogst interessan te discussie met dank aan al zijn me- doforumleden, vraagstellers en verdere aanwezigen. Spr. constateerde dat in de Euromarkt elk land probeert zicli zo veilig mogelijk te stellen en dat Ne derland daarin niet achter kan blij ven. De heer Mol sloot de middag en stolde met genoegen vast dat door agrarisch en tuinbouwend Flakkee voldoende be langstelling wordt getoond voor de gro te dingen van de toekomst. De inspi rerende woorden van de heer Kuipéri, de ambities van de plaatselijke over heid en de bereidheid om zich ergens voor in te spannen van de Flakkeese bevolking, zullen zeker er toe leiden, dat Flaldcee stem zal hebben. Spr. hoopte, dat iedereen hieraan het zijne wil bijbrengen in het belang van het eiland en zijn bevolking! UW POLIS Klaar terwijl U wacht bij DE VOOGD'S Assurantiekantoor Tel. 01870—2449 - Middelharnis DIRKSLAND Toen vrijdag de hoer G. Vogelaar van het Sas met zijn auto de dijk op reed vanuit de oprit "boerderij Masten broek, passeerde daar juist de heer H. Ardon met zijn motorfiets. Het onge luk wilde dat auto en motor elkaar raakten, waardoor de heer Ardon kwam te vallen. Ardon kwam met zijn been onder de motor terecht en het zou met die val nogal afgelopen zijn, maar er stond daar prikkeldraad voor afheining waar hij langs schoof en alzo ernstige verwonindingen opliep aan been en borst. De heer Ardon moest naar het ziekenliuis te Dirksland worden over gebracht. Naar wij vernemen maakt hij het goed. De politie heeft het ongeval in tekening gebracht om de schuldvraag vast te stellen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1