Dokier P. J. de Man ie Nieuwe Tonge op grooise wijze gehuldigd Reis naar Rome Oude Tonge maakte best figuur met de vijf gulden regels Verb. VeiligIVerkeer Fa. KAPTEIN Jubilaris Kr. Westhoeve te Ouddorp koninklijk onderscheiden De heer J. Heintjes beantwoordde alle vragen goed V .v Veertig jaar trouwe dienst bij Rijks Waterstaat Jubilerend dokterspaar ontving talloze geluk swensen, bloemen en kostbare geschenken 31e jaargang MEDITATIE Jozef aan zijn broedere bekend TELEFOON 01870-2004 rlA BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBEO Vrijdag 3 juli 1959 No. 2808 PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSXBOX 8. - MIDDELHAKNIS Redactie en Advertentlea uitsluitend TeletsoB 'k 1870—2628 Na 6 uur 's avonds Telefoon K 1870—2017 j^^^Giro 167930 Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per ideek: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1.90 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zo werd de Sint Pieter de grootste kerk ter wereld: ze is 192 m lang (de Dom van Keulen enMilaan 135, de Notre Dame van Parijs 130). Via een enorme voorlial Icomt rrien in de Iterk, die 100.000 mensen kan bevatten, boven het midden, waar zicli de con fessie, het graf van Petrus, bevindt, verheft zich een koepel, die gedragen wordt door 4 pijlers, elk 71 m in om trek Van binnen is deze koepel 119 m hoog, zodat de hele dom van Utrecht erin kan staan. Bovendien zijn er nog 10 kleinere koepels. De grote koepel is het meesterwerk van Michel Angelo, wellicht de grootste kunstenaar van alle eeuwen. Alles wat in deze kerk schil derwerk lijkt, is in werkelijkheid moza ïek. Voorts zijn er 44 altaren en 435 beelden Het hoofdaltaar bevindt zich boven het graf van Petrus en daar mag alleen de paus de mis lezen. We kunen er niet aan denken alles wat er te zien is, te bespreken, dus wij zen we alleen op het voornaamste. Rechts bij de ingang ziet men één der beroemste beeldhouwwerken ter we reld: de Piëta van Michel Angelo. In een dwarsschip van de Sint Pieter werd in 1870 het Vaticaans Concilie gehou den, waar het dogma van de onfeil baarheid van de paus werd vastgesteld. Voorts zijn er veel reliquien te zien: een stuk van het kruis, een stuk van de speer van de Romeinse soldaat op Gol gotha, de zweetdoek van Veronica, een paar doornen uit de kroon, een vinger van Petrus etc. Ook zijn we afgedaald in de grotten onder de Sint Pieter, waar een' groot aantal Sarcofagen staat van overleden fSausen. We zagen daar ook die van verleden jaar overleden paus Pius XII. Ook zijn we met de lift naar het dak van de Sint Pieter gegaan, vanwaar men een schitterend uitzicht heeft over het plein en kan genieten van een on vergetelijk panorama over de gehele stad Rome .en over Vaticaanstad. Wat de laatste betreft, men weet, dat de paus vroeger een eigen gebied in Mid den Italië had, de z.g. Kerkelijke Staat. Bij de vorming van het Koninkrijk Italië in 1870 verloor de paus zijn we reldlijke macht doordat zijn land door Italiaanse troepen werd bezet en in gelijfd tot grote ergernis van de hele R.K. wereld. Pas in 1929 werd een be vredigende oplossing gevonden en de verhouding van Vaticaan en Quirinaal verbeterd. Tqen werd n.l. het Verdrag van Lateranen gesloten, ondertekend door Mussoline en kardinaal Gasparri, waarbij de paus een onafhankelijk grondgebied kreeg, Vaticaanstad ge noemd. Het is slechts 44 ha groot en hééft een bevolking van 1000 mensen met inbegrip van de Zwitserse garde en de pauselijke politie. Het bevat de St. Pieter, het paleis van de paus, de Vati caanse musea, een grote tuin etc. Wat de musea bfitreft, deze behoren tot de schoonste en uitgebreidste ter wereld. Ze zijn vol beeldhouwwerken, schilderijen en fresco's met aparte za len van Raphael, Leonardo da Vinci, Titiaan etc. Men vindt er b.v. de be roemde Laocoöngroep, de Apollo van Belvedère en de Hermes van Praxiteles. Tot het allerschoonste behoort de Six tijnse kapel, zo genoemd naar paus Sixtus IV, die ze omstreeks 1473 liet bouwen. Wereldberoemd zijn daar de plafondsschilderingen van Michel An gelo, die een oppervlakte beslaan van 3000 m'' met 343 mensengestalten en vooral het onvergetelijk schone fresco van 10 m breed en 20 m hoog voor- stellende „Het laatste oordeel", ook van M. Angelo. Het is natuurlijk onmogelijk, zelfs maar bij benadering een overzicht te geven van alles, wat de R.K. kerk in Rome te zien geeft. Het zou trouwens een eentonig verhaal worden. Maar op enkele bijzondere dingen moeten we toch nog wijzen. Wij hebben ook eens opgezocht de befaamde Scala Santa (de heilige trap). Deze bevindt zich bij de kerk Sint Jan van Lateranen in een apart gebouw. Deze Sint Jan is na de Sint Pieter de belangrijkste kerk van Rome. Ze is de pauselijke kathedraal en elke paus neemt ze als bisschop van Rome in bezit vóór hij in de Sint Pie ter met de tiara gekroond wordt. De heilige trap nu is volgens de roomse traditie afkomstig uit het rechthuis van Pilatus in Jeruzalem en wordt daarom ook wel de Pilatus trap genoemd. De Heiland heeft ze dus betreden en hier en daar heeft men in de houtbedekking glasopeningen gemaakt, waardoorheen rode bloedvlekken te zien zouden zijn. De trap is van marmer en telt 28 tre den. Links en rechts ernaast bevinden zich soortgelijke trappen, die iedereen te voet kan opgaan. Beneden in de voorhal staan terzijde twee beelden groepen, links de Ecce-Homoscène (Pi latus zegt, wijzende op Jezus: zie de mens) en rechts Judas, die zijn Meester de verraderskus geeft. Deze heilige trap is al vele eeuwen lang een geliefde plaats voor de rooms-katholieken om aflaat te verkrijgen. Men moet daartoe Op de knieën trede voor trede de trap bestijgen en op elke trede gebeden doen. We zagen tientallen mannen en vrou wen zich langzaam omhoog werken. Een geestelijke houdt controle: we za gen iemand, die de eerste treden op liep en toen pas begon te kruipen en een ander, die zich telkens aan de leu- ïiing ophees,! Maar ze moesten terug. Dit is de trap, die ook Maarten Luther beklommen heeft, toen hij als Mgezant zijner Augustijner Orde in Rome kwam. Via de Pons Milvius kwam hl] de stad binnen en bediende er in een kerk de mis. Hij zat toen ook nog „En, m de tweede reis werd Jozef zijn broeders bekend". (Hand. 7 13) Er is overeenkomst tussen Jpzef en Jezus, tus.<;en Jozefs broeders en Jezus' discipelen. Wanneer Jozefs' broeders in de dag der hongeftot hem in Egypte kwamen, dan kennen zij hem niet. Dan is hij een volslagen vreemdeling voor hen. Wanner,? een zondaar door de nood gedreven Zich tot de Heere Jezus om hulp begeeft, dan kent die zondaar Hem niet. Hij heeft er geen denkbeeld van wie en w?it Jezus is. Hij weet niet dat macht en mededogen in Hem samen vloeien tot een machtige rivier Gods, die vol water is. Dan beSi'^houwt de mens Hem (even als de breeders, Jozef) als een groot, machtig en ontoegankelijk heerser. Dan went zo'n mens (evenmin als Jo zefs broeders) niet dat Hij Uw Broeder is; één met u in aard, in betrekking en in liefoe. Dan kan zulk een nooddruftige niet begrijpen hoe Hij liefheeft, Hoe Hij- er naar smacht om Zich bekend te maken Hoe vol mededogen Zijn ziel is. Dan kunt ge er niet inkomen wat Hij, voor u wil doen. Dat al wat Hij is en al wat Hij heeft tot uw beschikking staat. Wat is onze eerste uitgang tot de meerdere Jozef nog vol van menselijk egoïsme. De zonen van Jacob gingen niet naar Egypte om hun broeder te ontmoeten, maar om koren te bekomen. Zo is hét ook ons meer om de vertroostingen en de weldaden, dan om de persoon van Christus te doen. Zoals de broeders van Jozef, toen ze naar Egypte gingen» nog helemaal geen last hadden van hun schuld en overtre ding, zo is er ook bij ons aanvankelijk nog maar zo'n gering en gebrekkig zon de besef. Ja dan moet de Heere zich wel eens voordoen als een harde Mees ter, opdat we, als Jozefs broeders tot de erkentenis komen: „Ik gedenk he den aan mijn zonden." Zoals de broeders van Jozef, Benjamih thuis achterlieten, zo zijn wij zö gei- neigd om het liefste en dierbaarste ber zit van ons achter de hand te houden. Tfe proberen of de Heere niet tevreden is met een gedeelte van ons hart. Maar dan zal 't blijken, dat we ook maar terï dele geholpen zullen worden. We zullen echter verder geleid moes ten .worden. Uit -en door de weldaden ook de Wel-^- doener moeten Ieren kennen. Jozefs broeders moesten voor de tweede maal naar Egypte, naar Jozef. Gaan ofomkomen. Nergens anders dan bij Hem kunnen ze terecht. Wellicht hebben ze van anderen ge hoord, die bij Hem zijn terechtgekomen en geholpen. Niet één keer, maar ver schillende keren. Dat heeft hen moed gegeven om te gaan. Wel mijne lezers dat ook gij wederom de toevlucht moogt nemen tot die eni ge Naam, die onder de hemel gegeven is tot zaligheid. Hij staat altijd gereed cm uit. te delen. Hij wil Zijn gaven ver strekken maar óók.Zich zelf aan u bekend maken. Wat een ogenblik als dat gebeurt. Als de meerdere Jozef, de bevende zondaar zegt om tot Hem te naderen en die ver baasde zondaar het dan uit Zijn mond mag horen: „Ik ben Jozef.uw broe-. der!" Zie daarin is het leven en de zalig heid, want uit Zijn volheid worden we dan bediend met genade voor genade. En. merk dan op mijn ziel wat ant woord Hij u geeft. Hij spreekt gewis tot eik die voor Hom leeft. Zijn gunstgenoot van blijde troost en vree Mits hij niet meer op 't pad der Jwaasheid tree. Dirksland. C. J. Kesting. De afdeling Verbond voor Veilig Verkeer te Oude Tonge, die als jaren lang bCttig zijn, iedere gemeentenaar de verkeersregels bij te brengen, heeft zijn streven woensdagmiddag beloond gezien. Vanwege het V.V.V.V. is er deze weken een actie gaande, waarbij voetgangers, fietsers, bromfietsers, motorr"<ïers en automobilisten op de weg ondervraagd worden en getest, worden aangaande de vijf gulden re gels van het Verbond voor Veilig" Verkeer. Enige weken geleden, toen de voet gangers aan de beurt waren, kwam ïnspectetir Hussem m Stellendam. Bij de loting welke plaatsen in ons land voor een proef in aanmerking kwa men is op ons eiland nog een plaats uitgeloot en wel Oude Tonge, waar woensdagmiddag de heer Hussem de automobilisten en motorrijders onder de loupe heeft genomen. De Molendijk, die steeds druk bere den wordt lag, omdat het etenstijd was, geheel verlaten, zodat men even moest wachten een slachtoffer te vinden. De heer J. Heintjes kwam argeloos over de dijk aangereden ïn werd aangehouden door de politie. De vragen die deze. jongeman gesteld werden beantwoordde hij zonder man keren, en ook de geschetste verkeers situaties wisthij zonder enige moeite op te lossen. De heer Hussem was er wel mede in zijn nopjes, „want," zo ver telde hij, „het is slechts de tweede die alle vragen goed beantwoord heeft in de gehele streek waar hij voor het Ver bond geweest is." Hij ontving drie boe- kenbonnen. De tweede, een vrachtwagenchauf feur, had de eerste vraag goed, maar bij de tweede vraag bleef hij enkele meters te veel uit de hoek en 'ontving slechts één boekenbon. Frans Pollemans zal gedacht hebben: „Het zekere voor het onzekere," maar de heer Hussem nam er geen genoegen mee. ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT en de ESMERADO WIJNEN in de dwaling gevangen en probeerde aflaat te krijgen voor de ziel van zijn overleden grootvader Zoekende naar reliquien ontdekte hij ergens het touw, waaraan Judas zich zou hebben opge hangen Zo was en is het roomse Rome. Na twee vragen op verkeersgbied goed beantwoord te hebben \reeg scooter rijder J. Heyntjes, Oude Tonge, nog een formulier in handen gedrukt door de vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van het Verhond Voor Veilig Ver keer met nog drie, heel moeilijke, vragen. Geen wonder dat wethouder C. Ge braad (rechts) en afdelingspenningmeester Van Peer, alsmede de wachtmeesters Van der Wal (links) en De Haan (rechts) in spanning toekeken hoe de exami nandus dit er af bracht. Het was weer raak en nu dingt de heer Heyntjes mee naar de hoogste eer van het land. Theo Esser, had slechts twee vragen goed, en ontving derhalve twee boeken- bonnen. Opperwachtmeester v. d. Wal en wacht meester de Haan waren yzeer ingeno men met het resultaat van de heer Heintjes, omdat die de cursus voor Vei lig Verkeer gevolgd heeft en ook met de heer Pollemans, die wat veel ruimte gaf bij zijn antwoorden, maar het er verder goed afbracht. De afdeling in Oude Tonge telt 350 leden én velen hebben de cursus met goed gevolg doorlopen. De politie, die veel werk van deze cursus maakt, wil steeds weer meer en nieuwe gezichten op de cursus zien verschijnen. De heren gaan er prat op, dat er in Oude Tonge weinig verkeersovertredingen begaan worden en dat het in Oude Tonge veilig toeven is We wachten nu verder op de radio uitzending van de N.C.R.V. op 20 augus tus a.s., des avonds om half negen uur, om in de uitzending „Gelijk Overste ken", te weten wie de winnaar' of win nares wordt van de landelijke hoofd prijs, n.l. een 10-daagse vakantiereis in binnen- of buitenland. We hopen, dat het de heer Heyntjes is, dan maakt ons eiland een goede beurt. Op feestelijke wijze herdacht de heer Kr. Westhoeve te Ouddorp, woensdag 1 juli het heugelijke feit dat hij voor 40 jaar als kantonnier in dienst, trad bij Rijks Waterstaat. In die veertig jaren heeft de heer Westhoeve veel weder varen met de dijken om „de kop" van het eiland. De rampnacht zal wel voor de heer Westhoeve, zijn familie en voor de gehele bevolking van Ouddorp en Goedereede in het geheugen gegrifd blijven. Hij immers was het op wiens ini tiatief in enkele dagen de dijken en het grote stroomgat in Ouddorp hersteld werd, waarmee erger werd voorkomen. Mede door dit feit, en vele andere, was het woensdag in huize Westhoeve aan de Zuidweg een drukte van belang. De superieuren van Rijks Waterstaat hebben deze dag beslist niet onopge merkt voorbij laten gaan. De lieer Mie- ras, hoofdopzichter van Rijks Water staat, dankte de heer Westhoeve voor het zeer vele wat hij voor Rijks Water staat heeft gedaan in de laatste veertig jaar en hoopte dat hij nog vele jaren zal geven aan zijn werk. „Zijn werk was overigens wel verward, vanwege de ongeregelde werktijden. Je hebt altijd gereed gestaan wanneer het ging om het behoud van de dijken" aldus deze spr. Geen offer is je te zwaar geweest, daarom in de eerste plaats hulde aan je vrouw, die je higrbij steeds heeft bijge staan. En dat niet alleen, zij heeft voor je dag in dag uit, de waterhoogten en laagten maar ook de temperatuur van het water gemeten, aldus de heer Mie- ras, die mevr. Westhoeve een bloemen hulde bracht. De jubilaris zelf kreeg een dikke dienstenveloppe en het deed de heer Mieras nog meer genoegen, dat H.M. de Koningin de heer Westhoeve de onderscheiding van de zilveren ere medaille in de orde van Oranje Nassau wilde toekennen. „Ik ben blij dat ik je deze onderscheiding mag uitreiken en opspelden op de borst, waaronder een In aaniuezigheid van geheel jeugdig Nieuvje Tonge kregen dokter en mevrouw De Man te Nieuwe Tonge als een der kostbaarste geschenken van de jubi- leumdag een prachtige ijskast 'aangeboden. Woensdag 1 juli was de dag van het zilveren jabileimi van dokter P. J. de Man, huisarts on geinecntegeneesheer te Nieuwe Tonge. Op buitengewoon overtuigende wijze heeft de bevolking van dit dorp getoond hoezeer zij dokter de Man en zijn echtgenote hoogacht en waa,rdeert; zowel van de zijde van het gemeentebestuur als door de burgerij is van het jubileum één grote huldiging of eigenlyk een groot feest gemaakt, waarüjij de jeugd en nial ii hvi minst de kleuters zich allesbehalve onbetuigd heeft gelaten. Het dokterspaar is door de schoolkinderen voor hun woning toe gezongen en bejubeld, geschenken zijn in overvloed aangedragen, hartelijke toespraken werden gehouden, waarna 's middags een openbare vergadering door de gemeenteraad werd gehouden in het verenigingsgebouw „Ons Dorps huis", die door onffeveer honderdvijftig genodigden is bijgfewoond. Ooli daar -------------------------------------------------------------------------1 hart van goudklopt,', aldus de heer Mieras, die daarna het 'ereteken op zijn rever aanbracht. Veel lof Burgemeester Kleijnenberg vond het een eer zo'n burger onder zijn gemeen tenaren te tellen. Spreker ging wat ver der in op de benarde nacht' van 1 febr. 1953, toen de h eer Westhoeve moeilijke uren.heeft meegemaakt, omdat juist voor hem geen redding op staande voet mogelijk was, maar nadat het gezin in veiligheid gebracht was de jubilaris zich geheel gegeven heeft voor de bescher ming van Ouddorp. Door zijn toedoen zijn de dijken in een record tijd weer in orde I gebracht. Voor deze verdienste voornamelijk liet spreker zijn geluk wensen vergezeld gaan van rookgerei voor de jubilaris en van een grote doos bonbons voor mevr. Westhoeve. Diverse sprekers voerden daarna het woord, zoals dé heer Luime namens het overige personeel, de heer A. Bezuijen namens aannemersbedrijf S. Bezuijen, die zijn gelukwensen met een fraaie fauteuil liet vergezeld gaan, de heer Van Mierloo, oud havenmeester te Mid- delharnis en vele anderen. Bloemen en velerlei andere geschenken stroomden binnen. De familie heeft een bijzonde re drukke en gezellige dag gehad en de belangstelling v/as van vele zijden groot. was geenszins gebrek aan bloemen, aan felicitaties, geschenken en redevoerin gen, 's Avonds kregen alle ouderen van het dorp gelegenheid om geluitwcnsen te komen aanbieden en dat geschiedde eveneens in „Ons Dorpshuis", en ook onder leiding van burgemeester Chr. van Hofwegen, die toen wel de deur van de geschenkliast dicht deed, maar alleen nadat hij, namens de gehele bur- gerij het echtpaar de Man een reis naar ^let zoiUiige zuiden, naar Maj;>rca, had aangeboden Het feest, dat men Nieuwe Tonge reeds vroeg kon aflezen aan de vele i vlaggen in het dorp, begon met een i. bloemenhulde, die de kinderen van de •■'- kleuterscholen de heer en mevrouw de I Man voor hun woning brachten. Keurig 1 netjes legden de kleuters bouquetjes in de tuin, die het getal 25 vormden. De i dokter was niet de enige jubilerende van deze dag, want dat gold ook voor zijn trouwe medewerkster, zuster wijk- verpleegster B. Landheer, die al dertig jaar "Nieuwe Tonge met goede zorgen omringt en deswege door de kinderen o beloond werd met een prachtige bloe menkrans en een heleboel fruit, die op l een brancard door enige meisjes-scho lieren, als verpleegsters gekleed, wer- aangedragen, nadat eerst drie „dokters" i kwieke knapen zich bij de dokter j hadden gemeld. Men zong een hulde- i lied onder leiding van dirigent G. Luch- tenburg, die zelf de tekst samengesteld t had en toen kwam het moment, waarop op een bandenwagentje, een grote en fraaie ijskast voor het doktershuis werd i, gereden, de grote verrassing voor liet dokterspaar van de morgen. Daar bleef i het dan nog niet bij, want de ijskast werd gevolgd door een onderzoekstoel, i wit gelakt en met chroom afgewerkt, voor 's dokters spreekkamer. De kleine kleuters voerden enige leu- i ke spelletjes uit, de gehele schooljeugd zette opnieuw de kelen open met het i zingen van een lied, gedicht' door mevr. Gravendeel-Vlag en daarna sprak de burgemeester de heer en mevrouw de Man, alsmede de zuster toe. Het was een kostelijke morgen voor allen, die er bij betrokken waren. „Openbare huldiging" Des middags werd een openbare raadsvergadering gehouden in „Ons Dorpshuis" die werd gepresideerd door burgemeester Chr. van Hofwegen. Met het raadscollege was aanwezig het secretarie- en gemeentepersoneel; de artsen van het eiland; bestuur Roode Kruis; Groene Kruis; E.H.B.O.; diaco- niën Herv. kerk en Geref. Gemeente; dr. in 't Veld, inspecteur van de Volks gezondheid; dr. J. P. Stijling, namens de directie van het Prov. Groene Kruis (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom) HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN Na, aan de heer Westhoeve de zilveren eremedaille Oranje-Nassau te hebben uitgereikt wenste de heer Mieras deze trouwe waterstaatsman van harte ge luk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1