alleen Flakkeese landbouwers bezochien proefboerderij ie Bruinisse (Z.) Gewassen lijden sterk onder de droogte M^y^^^^^^^ Anjerdag 1959 p pj Geslaagd Buif Rit door het herverkavelingsgebied Schouwen - Duiveland 15 st ANK^ polsh^ Horloge Kinderhoek! e Fa. Gebr. Buijsse Uit B04 TEI NEl Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te verdrqven. VRAAGT Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 26 juni iMRyij-dag 26 jt De vereniging voor Bedrijfsvoorlicliting „Goeree-Overflakkee" lieeft met een groot aantal van haar leden maandag j.l. naar jaarlijkse gewoonte weer een excursie gemaakt; ditinaal niet naar de proefboerderij Westmaas, maar dit keer naar de proefboerderij „De Scheldemonde" gelegen onder Bruinisse oj) Schouwen-Duiveland. De meeste boeren waren nooit op Schouwen ge weest en al zullen de connecties met dit naburige eiland in de toekomst groter worden wanneer de verbindingsdam er eenmaal is, men heeft er nu al vast een voorproef van genomen om eens te zien hoe het er op landbouwgebied op dit eiland bij staat. Want behalve het bezoek aan deze goed geoutilleerde proefboerderij waar vooral de uien-selecties en de nieuwe kruisingen de aandacht hadden heeft men ook een rit gemaakt door het herverkavelings gebied, dat al voor het grootste deel is gereed gekomen. De stand van de ge wassen bleek op dit eiland wel zeer onder de droogte te lijden méér nog dan op Flakkee, wat kan worden toegeschreven aan de naweeën van de over stroming met de ramp en ook aan de omzetting van de grond door de verka veling. Het gezelschap dat plm. 75 man groot was, maakte de reis per autobus naar de Hoek van St. Jacob waar de over tocht werd gemaakt met de veerboot IVIaas, die er nog een Bruinisser motor- mosselvaartuig bij had gecharterd om de velen in één reis te kunnen meene men. De leiding berustte bij de voorz. dhr. J. Mol en secr. de heer A. L. v. d. Tol, terwijl de assistenten R.L.V.D., de he ren Ie Suis en Hoefman zich zeer ver dienstelijk maakten. Bij aankomst op de proefboerderij waren ook aanwezig de Rijkslandbouwconsulenten dr. ir. C. W. C. van Beekom voor Zeeland en ir. van Gaaien voor Zuid-Holland. Proefboerderij van 30 ha. Dr. ir. van Beekom geen onbe kende voor de Flakkeese boeren sprak bij aankomst een welkomstwoord uit en gaf een uiteenzetting over deze proefboerderij die dank zij vele schen kingen na de oorlog in 1949 kon wor den gesticht. Onder de voormalige ge bruiker was het 'n ruïneus bedrijf, zo dat er nog al wat aan op te knappen viel. De drainage werd gevonden 2 la gen boven elkaar, alles was sterk ver waarloosd. Het land dat er bij behoor de was zeer verspreid; er behoorde o.m. 5 ha slecht weiland bij in Schou wen. Er zijn opstallen op geplaatst (die men thans wel iets moderner zou wil len zien) en ook een aardappelbewaar plaats, de eerste op Schouwen-Duive land. Het bedrijf was bij de opzet 20 ha. groot, met ideale grond van 18-23»/o af- sllbbaar. Deze grond is te vergelijken met die aan de Galathee en delen in het Oudeland van Sommelsdijk. Het groeit er prima en er is mede door de goede zorgen van de bedrijfsleider de heer L. bij de Vaate prachtig ver gelijkend materiaal te verkrijgen. Dank zij de herverkaveling kon er 10 ha land aan worden toegevoegd en vormt het bedrijf in een enkele kavel één geheel. Opgemerkt werd dat er geen winst wordt gemaakt; het Rijk verschaft 10.000,subsidie, waarmee men moet zien rond te komen. De proeven wor den geheel aangepast aan de bedrijfs voering. Als er b.v. geen koolzaad wordt verbouwd, worden ook geen proeven genomen. Men zit aan de grens van bietenmoeheid, waarom er veel be lang is voor bietenproeven. Voorts be slaat het bedrijf enkele specialiteiten, in de eerste plaats uien in samenwer king met de Stichting Nederl. Uienfe- deratie. De proefvelden zijn aangelegd in samenwerking met de Rijksvoorlich tingsdienst; de brouwgerstproeven wor den genomen in samenwerking met de afdeling NaCoBrouw van het N.I.B.E.M. De excursie De excursie werd gemaakt in twee groepen; een bezichtigde de uien-proef velden toegelicht door de heer Koert uit Sommelsdijk en de ander de zomer- gerst, bieten etc. Het internationale brouwgerstrassenproefveld, toonde 15 rassen in zesvoud; bovendien was er een rassenproefveld met 19 rassen; een kwe- kerstammenproefveld met 71 rassen; 93 rijtjes met nieuwe rassen en een lege- ringsproef met 3 rassen. Op andere per celen was voor de zomergerst het bo- demvruchtbaarheidsproefveld, waar uit geprobeerd wordt steeds kunstmest om de zoveel jaren stalmest, groenbemes ting enz. XJienselecties Op het uienproefveld waren 38 Ne derlandse selecties te zien in drievoud; 14 Amerikaanse Hybridei'assen in drie voud; een rassenproefveld met plant- uien 65 veldjes; een met ziver-uien (4 rassen in viervoud); Rijenafstandzaai- zadenhoeveelheidsproef met Am. Hy briden; 4 onkruidbestrijdingsproef vel den (102 veldjes); 830 veldjes nieuwe kruisingen en 104 veldjes buitenlandse rassen voor koprotonderzoek. Het valt te begrijpen dat de landbouwers ge zien Flakkee het uienland is bij uitne mendheid hier het langst stil ston den en de explicateur vele vragen had te beantwoorden. We hopen zo mogelijk later nog eens op deze proefvelden te rug te komen. Op gebied van suikerbieten was er een proefveld klein Wanzleben E., dat er prima voorstond en een suikerbie- tenrassenproef, met 7 rassen en 3 rooi lij den. De wintertarwe Flamingo en het proefveld met 19 rassen in drievoud stond prachtig, waarvoor men veel be wondering had. Nadat de proefvelden van andere produkten waren bezichtigd, werd naar Zierikzee gereden, door de polder Brui nisse, Oosterland en Vier Bannen, om aldaar de lunch te gebruiken Hulde aan dr. ir. v. Beekom De voorz. de heer Mol dankte na mens de leden van de Bedrijfsvereni ging voor de prettige ontvangst door dr. ir. V. Beekom op de proefboerderij „De Scheldemonde." Er liggen aldus spr. met Flakkee nog oude banden; door dr. ir. V. Beekom is tijdens zijn consulent schap voor Z.-Holland op Flakkee pio- Dr. Ir. C. W. C. v. BEEKOM, Rijkslandbouiucousulen-t voor de Zeeuwse eilanden, l.l. benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. nierswerk verricht, waar tenslotte de gehele Nederlandse landbouw van mag profiteren. Het belangrijke werk voor de agrarische sector in Z.-Holl. en Zee land is H.M. de Koningin ook niet ont gaan, die hem op Haar 50ste verjaardag tot officier in de Orde van Oranje Nas sau benoemde. Dit is een onderscheiding die ten volle is verdiend aldus spreker en een bekroning op het werk dat ach ter U ligt. Dat Flakkee hierover ook verheugd was, bewees wel het daveren de applaus, dat dr. ir. v. Beekom bij deze woorden ten deel viel. De voorz. sprak ook ir. van Gaaien toe, wiens aanwezigheid bewees, dat er geen rivaliteit tussen de Rijkslandbouw consulenten bestaat, maar veeleer een hartelijke samenwerking, om^dat men correlatief met de andere proefboerde rij en veel heeft te maken. Spreker prees het goed geleide bedrijf en hoopte dat de verdere dag nog veel te zien zou ge ven. Wel vroeg hij enige welwillend heid t.o.v. critiek op gewassen in het ruilverkavelingsgebied, omdat die door de droogte daar meer van te lijden had den en de overstroming van 1953 hier nog sterk meespreekt. Herverkaveling kost 120 miljoen Dr. ir. v. Beekom die eerst harte lijk dankte voor de hulde hem ge bracht verstond de kunst om in a nutshell een overzicht te geven van de situatie van de herverkaveling op Schouwen-Duiveland. Het eiland is 21.000 ha groot, waarvan 16.000 ha is overstroomd. Er waren 54 stroomgaten; de grootste waren die van Schelphoek en Ouwerkerk. Door invloed van de overstroming is 500 ha verloren gegaan, o.m. buitendijks en door de brede en diepe kreken. Tweeduizend ha kreeg een zandafzetting van 20 cm tot V/i m. en 800 ha afslag van de bouwvoor. Dit was vooral erg in de omgeving van Ouwerkerk; met Rotterdamse grond, is getracht hier een nieuwe bouwvoor te verkrijgen. Tenslotte zijn er 300 boerde rijen verwoest het verlies van men sen en vee is zoals men weet enorm geweest. De gemiddelde bedrijfsgrootte was voor de ramp 9V5 ha. Zeer veel land lag sterk verspreid en in allerlei brokken verdeeld. Na de ramp is de herverka- velingwet Walcheren van toepassing verklaard ook op Schouwen-Duiveland, zodat men bij het opnieuw in cultuur brengen, dit werk direct kon aanvatten. De kosten belopen voor dit eiland 120 miljoen gulden. Het kost de boeren 750,per ha., wat neerkomt met een herverkavelingsrente op 37,50 per ha per jaar, 30 jaar lang. De herverkaveling Schouwen-Duive land is meer geweest dan een opnieuw samenstellen van de grond, wegen en waterloop. Er is ook een verplaatsing en vergroting gekomen van de bedrij ven. Op het eiland zijn 160 bedrijven verplaatst; 66 bedrijven zijn verplaatst (vertrokken) naar eldex's, t.w. 61 naar de Braakman en 5 naar de N.O.-polder. Door dit vertrek verkreeg de Stichting Landbouwgronden 2020 ha. grond ter beschikking, wat weer over andere kon worden verdeeld. Van sanering om dat er voor uitbreiding dorpen ook grond nodig was is 1300 ha overgeble ven. Over de bedrijfsvergroting vertelde dr. van Beekom dat er 353 bedrijven waren van 3-5 ha. 93 wensten niet voor ver groting in aanmerking te komen en 77 ALBERT Telef. 018 (v.m. Hoo commissie voldeden nïet aan de gestelde eisen. Er bleven er dus 183 over, waarvoor de vergroting zeer tevreden is geslaagd. Van de 77 bedrijven uit de fruitteelt zijn er 35 vergroot tot plm. 5 ha., meest aan de Westkust van het eiland. Spr. noemde herverkavelen een delicaat werk maar als men het strikt eerlijk doet, komt men er wel doorheen. Hij voorzag dat op Flakkee de herverkave ling ook een rol gaat spelen, waarom hij de excursie van uitermate groot be lang noemde. Voorzitter Mol dankte dr. van Bee kom en inhakend op het laatste gezeg de zei hij, dat de ruil- en herverkave ling ook voor Flakkee een belang is, waarop hij al meer had gewezen. Men heeft al een gelegenheid voorbij laten gaan, misschien liggen er nog mogelijk heden tegelijk met landaanwinst door de Delta, Scheelhoek enz. Door deze excursie kon er wellicht enige goodwill voor worden aangekweekt. Dan werd een tocht gemaakt naar Haamstede via Brouwershaven en te rug via Serooskerke en Dreischor. Het herverkavelde gebied, de sanerings- bedrijven etc. had aller belangstelling. Er werd door assistenten van de R.L.V. D. onder het rijden een duidelijke voor- De uien-proefveldjes hadden grote belangstelling bij de Flakkeese boeri Men passeert hier juist een veldje met uienzaad-selecties. Op de oclil? grond de boerderij „De Scheldemonde"De heren hebben het warm; de me: ten lieten hun jasje in de bus liggen. De 5e en 6e van links de Rijkslandbot. consulent Ir. van Gaaien (in shirt) en de directeur van de Landbouwschool Sommelsdijk de heer G. den Eerzamen. lichting gegeven van het gedane werk en wat nog verricht moest worden. Hier en daar reden de draglines en de drainagemachines nog midden door de vruchten. De gewassen stonden er mede door de droogte niet al te florissant bij; met die op Flakkee maakte dit wel een zeer opvallend verschil. De oorzaken hebben we hierboven min of meer reeds aan gegeven. Veel belangstelling toonde men voor het ingepolderd dijk water tussen Drieschor en Sirjansland, waar van een deel goede landbouwgrond wordt en een ander deel aan Staatsbos beheer komt voor aanleg recreatie doeleinden. Beginpunt dam Duiveland-Flakkee Aan het eind van de tocht was nog even tijd over om een kijkje te nemen bij de uitvoering van de Deltawerken te Bruinisse waar het beginpunt komt van de Grevelingendam, die vandi naar de Hoek van St. Jacob op Flakt zal lopen. Deze dam wordt 7 km en; in 1963-1964 gereed zijn. De nieu vissershaven te Bruinisse is gereed; ook de bouwput waar de sluiswerken. zullen gemaakt. Men was druk ba met de aanleg van de aansluitende ii: op de komende dam, een grote opr die komt te liggen op de plaats w eens de oude meestoof stond en vooi precies langs de boerderij van Geli Begrijpelijk had dit grote belangstelli: al lijkt het ongelooflijk dat binnen ent Ie jaren reeds de twee eilanden aam kaar zullen zijn verbonden. Om van en naar Flakkee te kunii moet men voorlopig blijven varen -i terugtocht ging weer met de veerbt Maas, waarmee te 7 uur het eiland wei bereikt. De vereniging Bedrij f svoorlid ting mag op een zeer geslaagde excurs terug zien. Maar leveren w met ons waterdich 2 JAAR VEHZEKl voor de Pracht kd E| Beste jongens en meisjes .Het laatste raadsel van deze maand is aan de beurt en dat is een raadsel zoals we er nog nooit een hebben ge had. Jullie weten dus nu alvast dat het inzenden is. Vergeet dat niet Hier is het JUNI-RAADSEL i Hier volgen 15 regels met vier woor den. Eén woord behoort er niet bij. Het woord dat er niet bij hoort moeten jul lie opschrijven. 1. Adam, Eva, Sara, Paradijs; 2. Kain, Laban, Abel, moordenaar; 3. Sem, Saul, Cham, Jafeth; 4. Abraham, Sara, Lot, David; 5. Gras, Kruid, Onkruid, Bomen; 6. Zon, maan, regenboog, sterren; 7. Ark, Noach, regenboog, hert; 8. Saul, David, Salomo, Mozes; 9. David, Goliath, Babel, Saul; 10. Balak, Engel, Bileam, Ezel; 11. Koning, profeet, priester, Babel; 12. Petrus, Herodes, Jacobus, Johannes; 13. Paulus, zendingsreis, stokbewaar der, Thomas; 14. Judas, Jacob, verrader, zilverlingen 15. Simson, leeuw, honing, Adam. CORRESPONDENTIE Teuntje van G. Bruinisse. Jullie heb ben dus Oom Ary gefopt. Was hij niet boos toen hij die fopcadeautjes uitpak te? Maar toen kwam er iets naar zijn zin: de sigaren Je hebt wel mooier ge schreven, maar er waren nog al wat veranderingen. Jammer dat oom Teun voor een gesloten deur kwam. Paul K. Middelharnis. Daar hebben we Paul weer. Gelukkig Ik weet nu hoe het kwam en daar was niets aan te doen. Lezen jullie de krant nu alleen? Ik hoop dat het raadselen nu niet meer gestoord zal worden. Hoe vind je de Franse les? Johan van G. Bruinisse. Is er al een nieuwe zandzuiger En hoe gaat het met je nieuwe vriendje Nog geen ru zie gehad Zal je goed oppassen bij het zwemmen Er gebeuren zo veel onge lukken, nietwaar Jaap K. Sommelsdijk. Dat was een mooie reis voor je vader Je zal wel zuinig zijn op die mooie pen uit het buitenland. En doet het sneeuwertje van je moeder het nog Wat bedoelde je met het tekeningetje Wat dat mis schien een afbeelding van Elten Betsie K. Melissant. Eerst zal ik je raadsel oplossen. Je moet er één dag en twee maanden bij en dan ben je er. Gemakkelijk, hè Dus het is niet als bij je moeder. Je hebt best geschreven, Betsie. Het ziet er keurig uit. In zo'n bootje, met glas overdekt, heb ik ook wel eens gevaren. Het is een prachtige tocht. Jannie de K. St. Philipsland. Al was het al negen uur, toch is er nog een briefje gekomen. Vond je het poezie- versje mooi Staat het niet raar in het toonaangevend 5n. a££e. qoede UeAenMeding^utAen Middelharnis album Ja, het weer is geregeld heel mooi, dus je kan goed van de zon ge nieten. Jan S. Middelharnis. Vond je die enkele dagen geen vakantie Denk er om: Die het kleine niet eert, is het grote niet weerd. Afijn, de echte va kantie komt zachtjesaan in zicht. Nu nog maar zorgen dat de overgang lukt. Sta je er nogal goed voor Jammer dat het hoesten zo terug komt, hè Suus N. St. Philipsland. Heerst de hoest nog zo bij jullie En de mazelen, hoe staat het daar mee De hoest kan heel erg zijn en lange tijd duren, eer de laatste sporen weg zijn. Wat maakt Rinus het best, zeg Wat doet de liga hem goed Leny den B. St. Philipsland. Je wist niet veel te vertellen, maar er kwam toch een tamelijke brief. Dus tante Cor en tante Jane lezen de krant ook. Dan weten ze ook wat ik zoal aan jou schrijf. Wat waren er veel gasten op het bruiloftsfeest De volgende dag kon je niet best uit bed, denk ik. Ria D., N.-Tonge. Vindt Gerie de bril niet vervelend Wat heeft meester ge kregen Was hij er blij mee Als Wimpje verjaart, wordt er altijd ge vlagd. Dat zal hij wel leuk vinden. Het is best weer om uien te wieden: het on kruid dat goed geraakt wordt, is meteen dood ook. Maar het is jammer dat er niet meer regen komt. Hesje en Nellie P. Ouddorp. Was er niet veel nieuws in Ouddorp, meisjes Of ontbrak het aan tijd om iets er bij te schrijven Zijn er al veel gasten in de badplaats Er is misschien al een half-Ouddorp er bij. Corry V. St. Philipsland. Zag je tegen het schrijven van een brief op Het kan best. Veel kinderen vinden het schrijven van een brief veel moeilijker dan het oplossen van de raadsels. Je zou toch zeggen, hè Wat je zou willen zeggen als ik bij je was, schrijf je maar op. Dan komt de brief vanzelf. Lenie den B. Herkingen. Hoe gaat het nu met oma Ze zal wel moeten oppassen met eten, denk ik. Het schaap- scheren heb ik nog nooit gezien, maar nu is het al gebeurd; ik zal dus eerder een plan moeten maken. In het begin zijn de schapen dan lelijk, hè Een vol le vacht is veel mooier, maar dat zou den de beesten in de zomer niet uit kunnen houden enhet gaat nu een maal om de wol. Sjaan van L. Dirksland. Een mooi, goed uitgestippeld programma. Is het naar wens verlopen Dat zal ik wel licht in de volgende brief wel verne men. Wat heb je het mooist gevonden Zorg maar eens voor een aardig verslag, Annie den B. Herkingen. In de vol gende brief hoor ik wel hoe jullie Zee land hebben gevonden. Ik heb jullie niet gezien. Je moet rekenen: er ko men dagelijks bussen uit alle streken van het land en ook veel uit België, Frankrijk en Duitsland. Maduradam heet het niet, hoor. Je weet nu de echte naam wel. Jaap S. Sommelsdijk. Enkele foutjes zijn er bij vélen in, hoor. Werk maken zonder een vergissing komt niet vaak voor. Je komt toch niet altijd zonder vis thuis Er is toch wel eens een maaltijd zo nu en dan Ik zou best je sierduiven willen zien. Cor van den D. N.-Tonge. Meester kreeg een boek, maar jij deed niet on der, zeg Jij hebt ook een boek ont vangen. En hoe vind je het Maar goed dat je de oplossingen hebt ingezonden. Het was op het kantje, maar het ging nog net. Aja den B. Herkingen. Dat snap ik wel, dat vijf raadsels voor jou een hele pluk waren, maar ik vind het best, dat je zusjes je geholpen hebben. Hoe is het gegaan met het reisje naar O Als je het mag beleven en je zit in een hogere klas, dan mag je ook naar Zee land. Is het mapje al klaar Laurina v. d. H. Bruinisse. Jammer dat de raadsels weg waren, en dan al lemaal goed Ik zal het onthouden. Ken jij al de kinderen van St. Ph. die met het raadselen meedoen Dat is leuk. Zou opa me nog wel eens willen zien Hij zal niet eens meer weten hoe ik er uit zie. Ik zal er eens goed over den ken, hoe ik de reis naar Bru in het vat zal kunnen gieten. Wie weet Voor allemaal de brieven konden geen beurt krijgen. Volgende week hoop ik verder te gaan. De hartelijke groeten voor allen van INZENDEN Oom Ko Want naarmate Kruschen's aansporen de werking onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschens vijf minerale zouten bren gen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijnverwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijke weg. OUDE TONGE Kerkdienst. A.s., woensdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. Heerschap van Bors- sele. Nu al 11 jaar verricht het Anjerfon: Zuid-Holland zijn belangrijke taak cultureel gebied. Dat streven om ju; het culturele leven in het eigen gewE te steunen en initiatieven op dit gebif te bevorderen, moet iedereen wel sympathie begroeten. Er is in die 11 jaar, en wij kurnir dit met dankbaarheid vaststellen, s genrijk werk verricht. Tal van culture! instellingen hebben, dank zij de offe vaardigheid van velen, hun belangrijk arbeid ten bate van de gemeenscte kunnen verrichten. Maar de continuïteit van dit werk'. alleen verzekerd, als de Anjerdag of dit jaar weer een succes wordt. Oi streeks de verjaardag van Z.K.H. Pri: Bernhard zal deze Anjercollecte plas' vinden. Voor culturele waarden wordt né vaak een beroep op U gedaan. Latf wij daarom bij deze collecte tonen i deze waarden, juist in ons eigen t: west, ons na aan het hart liggen. Ik vertrouw dat U in die geest bijdrage zult willen geven op de A jerdag 1959. De Commissaris der Koning;: in de provincie Zuid-Hollanj voorzitter van het Anjerfonti Zuid Holland Mr. J. Klaasesz RIJMEN VAN TIJMÏ) Het liep in Herkingen verkeerd: Er moest een zwijn geopereerd Dus Dirkslands vee-arts rukte aan, Maar kwam voor een probleem te staa' Zijn plan was toen: Ik opereer ze, Met een collega uit Meneerse Twee weten immers meer dan een: Het beest hoeft niet naar Dirkslawl liee» Al was het dan een hele toer, Maar 't kon gebeuren bij de boer. En alzo werd dit Herkings zv.ijn, In zeker opzicht proefkonijn. Als resultaat: Tien mooie biggen, Die rustig bij de moeder liggen- En deze denkt: Het liep gesmeerd Vakkundig ben 'k geopereerd. Liefst zonder enige narcose, 'k Ben ook afkerig van hypnose. Het ligt geheel ook in mijn lijn, Dat men mij opereert als zwijn. Ziehier wat vee-artskunde, Vandaag al niet vermag. Voor veearts, boer en varken, Een welgeslaagde dag. Zeer zeker dat de zeug dit Haar leven niet vergeet. Nu krijgt ze kinderbijslag Voor tien stuks, zo men weet Tiji"^' TELEF. De ministd van Amerikl Rusland het ten, hun coJ maandag 13] zij voorlopiE een slotcorni ministers hj lang vergadi tot-nog-toe taat gehad. Na een aa over het helJ de confereni tot de kwestf dwingen tol duitse staat.] spreking vaaL bereid, concl heeft enkelf kan tenslott voor de twj West-Berlijr Tot het ij noch Oost derhandelinj zelfs na de hebben beidi ven, dat ze eenkomen, hun regerinl vraagt zich] komst nog blemen, die over drie bij een oplo^ die zover ui haast niet Amerika hel minister aan de confl maar dat hl te doen var verplichtini geen water om zou GroJ ook het twel volkomen te Minister toespraak klaarde, dal van de confl gebruikt vol op de grote, het Westen.L nodig vond,! ■wijzen, wett eenheid niel kenlang het

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6