n 31%* Reis naar Rome Gouden jubileum Chr. School Den Bommel School en schoolhuislte Den Bommel MLE Gireer en verdien geld! v._ Ingebruikname van diepvrie&kluis Herdenkingssamenkomsi in de Ned. Hervormde Kerk 131e jaargang .->/C loor iaat) >NINGCN' (KEE Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschi^ta tweemaal pet week: dinsdag- en vrijdagavond Uw vacantie eenvoudige camera J- ZANDSTRA Dodelijk ongeluk van oud-inwoonstér van Ooltgensplaat V.. H-. Dinsdag 23 juni 1959 No. 2805 {otterdam rs naar isluitend n^" del fectie, draagt niet duurdel'. huis. gaarne vrij- we Tonge elharnis ensplaat i Tonge Bommel sland ►EK, OuddotP t Haringvli«' ssant ^tellendaiB geen colpo"^' PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefoo» K 1870—2620 Nb 8 uur avonds Telefoon K 1870—2017 Giro 167880 ABONNEMENTSPRIJS 1.80 PER KWARTAAI, ADVERTEJ-ITIEPEIJS 12 cent per mm. Bjg contract speciaal taxlal 4. Belialve hoofdstad van het wereld ijk der Romeinen (imperium Roma- ,um) en plaats van de eerste Christen- ervolgingen is Rome ook de zetel ge morden van de Paus, het hoofd van de ,ooms-Katholieke Kerk, die haar naam ,an deze stad ontleend. Vanuit dit cen- irum werd en wordt de Roomse we- ■eldkerk bestuurd. Er zijn ongeveer 400 ;erken en evenveel kapellen Wie Ro- e bezoekt dient althans de voornaam van deze kerken te bezichtigen, .ant een aantal ervan is van een on- ergelijkelijke schoonheid. De basis van de pauselijke macht is olgens de R.K. kerk het feit, dat de postel Petrus de eerste bisschop en laus van Rome is geweest en dat vol- ;ens de uitspraak van Christus de hristelijke kerk op deze apostel is ge- ouwd: Mattheus 16 18 „En ik zeg U ok, dat gij zijt Petrus en op deze petra zal ik Mijn gemeente bouwen." e Roomse exegese van deze tekst is inders dan de onze. Rome betrekt dit de persoon en de Reformatie op de lêlijdenis van Petrus. Wie hierover uit- oerig zich wil oriënteren, die bestude- deze controvers uit de „Gereformeer- le Dogmatiek" van Prof. H. Bavinck, ie zeer documenteerd het roomse itandpunt bestrijdt. Voorts stelt de R.K. _erk, dat het episcopaat van Petrus in luccessie is overgegaan op zijn opvol- ;ers op de troon. Dat Petrus tegelijk met Paulus in ome is geweest, vermeldt de Bijbel liet, doch op grond van de oud-chris- lelijke litteratuur o.a. van Eusebius, itaat het historisch wel vast. Hij heeft ir gepredikt en is onder Nero gevan- engenomen. Na met Paulus enige tijd de Mamertijnse gevangenis te hebben lezeten, is hij volgens het oude verhaal ijgekomen en op aandringen van zijn Tienden heeft hij vanwege voortdurend evensgevaar besloten uit Rome weg te ';aan. Even buiten de Porta Appia op de eg van die naam ontmoette hij volgens te legende Christus. Petrus vroeg Hem: JDomine, quo vadis (Heer, waar gaat ij heen?), waarop Christus antwoord- e: „Ik ga naar Rome om weer gekrui sigd te worden." In die woorden erken- e Petrus de wil van God om naar Ro- fi terug te gaan en daar desnoods de 'uisdood te sterven.. Inderdaad is hij ania weer gegrepen en toen terecht- iesteld, op zijn eigen verzoek aan het :ruis gehangen met het hoofd naar be- leden als de mindere van zijn Meester; it verhaal komt voor bij Origenes en .mbrosius en het is ook te lezen in één ier nieuw-testamentische apocriefen de andelingen van Petrus". Op de plaats aar Petrus Christus zou hebben ont- lOet, staat nu een klein kerkje, ge- laamd „Domine, quo vadis We heb- en het bekeken. Er zijn enkele fresco's van Christus en Petrus en men be unt er een marmeren steen, waarop •voc; indrukken van Christus te zien oeten zijn, wat echter zelfs door vele .oomsen betwijfeld wordt. De plaats, waar Petrus gekruisigd is, 'ordt algemeen gelocaliseerd in het Ircus van Nero, dat gelegen heeft op plaats, waar nu het Sint Pietersplein ïich bevindt. Daarop staat een obelisk, ermoedelijk uit Egypte afkomstig (of- ichoon er geen hiëroglyphen op staan), teheel uit één stuk marmer en wegende ^27 ton Bij deze obelisk moet de plaats X kruisiging zijn geweest. Dicht in de lurt, waar nu de Sint Pieter staat, as een romeins kerkhof en daar is trus begraven. Men heeft inderdaad ider de St. Pieter een groot aantal ■aven gevonden en ook een kleine zuil e de chr. gemeente van Rome om- ;reeks 160 n. Chr. heeft opgericht op plaats, waar de apostel' begraven as. Wel heeft men geen stoffelijke res in kunnen identificeren, maar ook in Irotestantse kringen wordt aangeno- len, dat zeer waarschijnlijk hier het af van Petrus is geweest. Men zal arover uitvoerig kimnen lezen in een t najaar te verschijnen boek van de ervormde Prof. van Stempvoort „Pe- s en zijn graf te Rome." De R.K. kerk heeft dit reeds lang als lomstotelijk aangenomen en daarom die plaats haar beroemdste kerk ge- luwd. Wie in Rome komt, gaat daar iteraard al spoedig heen. De paus heb- in we niet gezien. Toen wij er waren, as hij er niet en toen hij de volgende ■g er wel was, waren wij er niet Wie Sint Pieterskerk bezoekt, moet daar- 'Or goed de tijd nemen. Men komt irst op het plein, de Piazza San Pietro it omringd is door prachtige zuilen- len, de kolonnaden van architect Ber- i. Er staan 284 zuilen van 20 m hoog. joven op de kolonnaden staan 140 andbeelden van heiligen, elk 3 m in kleur gefotografeerd zelfs met een Thans binnen Uw bereik door drastische prijsverlaging. Print 9/9—9/12 b.v. 85 cent ATELIER EN FOTOHANDEL SOMMELSDIJK hoog. Het plein is zó enorm groot, dat er wel enkele honderdduizenden men sen kunnen staan. Men kijkt dan tegen de voorgevel aan, die 115 m. breed en 45 m hoog is en daarachter verheft zich de beroemde koepel. Aanvankelijk stond er een mooie basiliek, gebouwd op last van keizer Constantijn de Grote, maar de pausen van de Renaissance vonden die te klein en niet mooi genoeg en daarom besloot paus Julius II in 1506 een nieuwe kerk te bouwen. Er is over het bouwen van deze Sint Pieter onge veer 120 jaar gedaan. Er was ontzaglijk veel geld voor nodig en dit is gedeel telijk bijeengebracht uit het geld, dat de aflaathandel van Tetzel in Duitsland opbracht, hetgeen de naaste aanleiding is geworden voor de reformatie van Luther. De beroemdste architecten van die tijd, benevens schilders en beeld houwers, hebben eraan gewerkt. Juist in die tijd leefden in Italië kunstenaars die nünog beschouwd moeten worden als de grootste van alle eeuwen: Bra mante, Rephaël en Michel Angelo. MIDDELHARNIS Spreekuur woonruimtecommissie op donderdag 25 juni a.s. van 7 tot 8 uur nam. ten gemeentehuize. Elders benoemd. De heer H. de Foc- kert, zoon van het hoofd der Chr. Ulo alhier, thans onderwijzer aan de Chr. School te Dirksland, is per 1 okt. be noemd tot onderwijzer aan de Chr. school „Paasberg" te Ede. Naar Wageningen. De heer C. J. van Ommeren, leraar aan de openbare Ulo alhier, is benoemd tot leraar aan de Technische school te Wageningen. Wan neer de heer van Ommeren in dienst zal treden aan de Technische school, is nog niet bekend. De heer van Ommeren is slechts een jaar werkzaam geweest, bij het Ulo-onderwijs alhier. Voorzichtig met vuur Zondagmor gen omstreeks 12 uur werd de brand weer van Middelharnis gealarmeerd voor een kleine bermbrand aan de trambaan, bij de Oudelandsedijk. De heer M. v^S^^r Slik maaide dadelijk het brandende gras en riet weg, doch de inmiddels gearriveerde brandweer achtte het raadzaam de afgebrande plek goed nat te maken, in verband met nog smeulende resten. De dag tevoren was de brandweer uitgerukt in verband met de hevig brandende vuilnisbelt, aan de Dirkèlandsedijk én een berm brand. Voorzichtigheid- met vuur is noodzakelijk, want een onachtzaam weg geworpen sigarettenpeukje of lucifer kan een ramp tengevolge hebben. Beroepen. Uit het gestelde tweetal (cand. P. Blok en cand. J. Wisse) is op de maandag gehouden ledenvergadering bij de Geref. Gemeente cand. J. Wisse van Tholen beroepen. DIRKSLAND Ondertrouwd. J. van Oostenbrugge 29 jaar en C. Smit 30 jaar. Getrouwd: A. Human 29 jaar en W. J. knöps 24 jaar. Vacature. De heer H. Matsinger heeft per 1 juli a.s. ontslag aangevraagd als gemeentewerkman. In deze vacature worden nu sollicitanten opgeroepen. Schoonmaak. Deze week zal het kerkgebouw der Geref. Gemeente wor den schoongemaakt, A.s. zaterdagmid dag zal gelegenheid worden gegeven voor het terugbrengen van kussens van 1 tot 5 uur. HERKINGEN Brand in strooklamp. J.l. zondag avond werden de bewoners'opgeschrikt en beide kerkdiensten gestoord, door het loeien der sirene op het gemeente huis. De oorzaak van deze consternatie bleek een strooklamp te zijn, welke in brand stond op het erf bij Land en Tuinzicht in de onmiddellijke nabijheid van een woning en twee loodsen, waarin landbouwwerktuigen zijn geborgen van de landbouwer C. D. v. d. Velde. De brandweer welke zeer spoedig ter plaat se was en prima werkte, onder leiding van commandant v. d. Velde had het vuur spoedig onder de knie, maar men was verplicht om de gehele nacht toe zicht te houden daarhet steeds bleef smeulen. In verband met de droogte wenste men geen risico te nemen. De oorzaak is onbekend, hoewel men bij de klamp een doosje lucifers heeft ge vonden. Er wSs veel belangstelling, ook de locoburgemeester en politie waren aanwezig. Kerkdienst. A.s. zondag hoopt in beide diensten in de Herv. kerk op te treden hun vroegere predikant ds. W. Anker te Rotterdam-Charlois. Alsdan zal er een extra collecte worden gehou den voor de kerkvoogdij. Vissen. Thans wordt er door de vele hengelaars in de Grevelingen menig vis je gevangen, doch de vangst in de stal- visserij is zeer gering en niet lonend voor de eigenaars. Tewerkstelling. Een aantal werk- mensen werkzaam bij de werkvereni- ging Goeree-Overflakkee, zijn wegens het beëindigen der werkzaamheden op Flakkee tewerkgesteld bij de aanleg van sportvelden te Brielle en grond werk bij de fa. Stichter te Hellevoet- sluis. Schoonmaak. Wegens het schoon maken van het kerkgebouw der Geref. Gemeente, kunnen de kussens terugge bracht worden a.s. zaterdagmiddag van 34 uur. Het loopt weer tegen het einde van het kwartaal en dan is het weer tijd om de kwitanties voor het abonnementsgeld uit te schrijven. Wij attenderen onze postabonné's er op voor het der de kwartaal alvast 1,90 op onze postgiro 167930 over te maken, daarmee verdient U 30 cent aan incassokosten. Wilt U deze extra kosten besparen, gireer dan zo spoedig mogelijk s.v.p. Administratie N.V. EILANDEN-NIEÜWS Middelharnis STELLEND AM .-> Zaterdag is de nieuwe diepvriesklui's alhier officieel in gebruik genomen. De opening werd verricht door burgemees ter van Knobelsdorff. Het verslag moest wegens plaatsgebrek blijven overstaan. Wij hopen het vrijdag a.s. te plaatsen. Tijdelijk benoemd. Tot tijdelijk on derwijzer aan de Chr. Nat. School is met ingang van 1 juli benoemd de heer W. J. Okker van Ooltgensplaat. Keisje. Op zaterdag 4 juli hopen de lagere klassen van de Ned. Herv. school een dag naar Ouddorp te gaan, terwijl' de hoogste klassen eind juli drie dagen gaan kamperen bij Lunteren. Doopzitting. Op zondag 5 juli D.V. zal er bediening zijn van de H. Doop, Er zal doopzitting gehouden worden op vrijdag 26 juni 's avonds om 8 uur in de consistorie. Trouwboekjes meebren gen. OUDDORP Beroepen. Door de kerkeraad der Herv. kerk werd een beroep uitgebracht op ds. V. d. Ent Braat van Elspeet. Roode Kruis collecte. De collecte ge houden voor het Roode Kruis heeft 555,59 opgebracht. Er werden vorige week voor het-, Roode Kruis door diverse donors 233 flessen bloed gegeven. NIEUWE TONGE Huldiging dokter P. J. de Man. Zoals reeds eerder bericht hoopt op 1 juli a.s. dokter de Man 25 jaar ge meente-arts te zijn te Nieuwe Tonge. Ter gelegenheid daarvan zal de raad van deze gemeente in openbare verga dering bijeen komen op woensdag 1 juli a.s. te 3 uur in „Ons Dorpshuis", waar de jubilaris zal worden gehuldigd. OOLTGENSPLAAT Examen Roode Kruis helpsters. In het Groene Kruisgebouw werd vrijdag avond door dr. L. L. Kreling te Stellen- dam en dr. P. J. H. Kramers te Oolt gensplaat examen afgenomen van twee leden van de E.H.B.O. voor Roode Kruishelpsters 3e klas. Beide candida- ten, mevr. M. L. Geerts-Quispel en mevr. N. Kamp-de Vos behaalden hun diploma. Hertenkamp bevolkt. Vrijdagavond zijn twee jonge hertjes uit het kamp te Nieuwe Tonge naar hun nieuwe ver blijfplaats aan de Spuidijk alhier over gebracht. Enkele mannen van de brand weer verzorgden het transport. Zoals wij reeds schreven zijn de herten een geschenk van het brandweercorps, even als de zwanen die men van de winter aan het gemeentebestuur schonk. De Spuidijk en de Spuikom"vormen nu zo langzamerhand al een aardig die renpark. Naast de herten en de zwanen vindt men in de Spui nog een koppel eenden van de heer P. v. Dam en een eendenpaar van de heer A. Braber. Dit paar heeft momenteel 13 jonge poelen, die zorgvuldig voor de katten moeten worden beschermd. Alarm voor herten. Met de rust van de twee jonge herten, die vrijdagavond in hun nieuwe weide waren losgelaten is het vlug gedaan. Zondagmorgen om streeks half twaalf werden de brand- weerrriannen door middel van de brand weerbellen opgeroepen omreden een hond de herten in een paniekstemming had gebracht. De hond was om de draadversperring die een eind in de Spuikom is aange bracht, heen gezwommen en de herten zijn blijkbaar hiervan zo geschrokken, dat zij het op een lopen zetten. Zij ren den tegen de afrastering en werden daarbij ernstig gewond. Het kwam zelfs zo hard aan, dat vele krammen uit de palen werden gedrukt. Vervolgens zwommen de herten naar de overzijde van de Spuikom en wer den in de aldaar aangeplante bossen gevangen. Om de dieren enigszins op hun gemak te laten komen zijn ze voorlopig in het baarhuisje op de nieuwe begraafplaats ondergebracht. Men zoekt thans een oplossing om herhaling te voorkomen. Aanbesteding 2 uur nam. Arch. L. F. Kloppers', Middelharnis namens A. Mans in hotel Hobbel, bouwen woon huis met winkel aan Weespad, bestek 10,— rest. 5,—. Gegunde werken. Bouwen winkel, namens fa. W. Overbeeke aan fa..L. M. Dorsman Zn., kerkring 10 alhier. Bouwen twee bejaardenwoningen voor eigen rekening door fa. L. M. Dorsman alhier: Vrijdag 19 juni j.l. was het voor de Chr. School te Den Bommel een feest dag, want op die dag herdachten bestuur, leden, leerkrachten en oud-leer- lingen dat deze school op 1 juni 1909 werd geopend, 's Morgens werd de schooljeugd getracteerd en 's middags hadden ze vrij van school. Het jubi leum werd gevierd met een herdenkingssamenkomst in de Ned. Herv. kerk. In die 50 jaar hebben de volgende hoofden hun krachten gegeven aan de jubile rende school; vanaf de oprichting tot 1914 de heer Veenstra; de heer J. P. Verheul (1914-1943); J. Stam (1943-1944); waarna de evacuatie kwam en in 1946 werd benoemd de heer J. Visser (-1946-1955); H. W. Nijhof (1955-1959) en sedert 1 april de heer A. v. d. Jagt. Als sprekers voor deze avond waren aange~zocht dr. E. Emmen, secretaris-generaal der N.H. Synode; dr. J. C. A. van Loon, Geref. predt. te Rotterdam-Delfshaven en dr. E. de Lint, N. H. predt. te Lienden, allen oud-leerlingen van bovengenoemde school. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat de oudste inwoonster der gemeente mevr. de wed. Kor- net-Hardendood (95 jaar) mede aanwezig was. Een blokfluitclubje gevormd uit leer lingen der school speelde Ps. 118, waar na een ander groepje meisjes zong Ps. 118 1 en gezamenlijk werd gezongen Ps. 118 :.14. De voorzitter van het schoolbestuur drs. K. C. van Kempen, opende deze bijeenkomst door te lezen 2 Tim. 1-14, ging voor in gebed en heette allen har telijk welkom in het bijzonder B. en W. dezer gemeente, waaruit bleek, volgens spr., dat er in hun college ook belang stelling was voor het jubileum der school. Spr. dankte kerkvoogdij Ned. Herv. kerk, dat zij deze kerk had wil len afstaan en heette eveneens welkom de afgevaardigden der genabuurde scholen en de sprekers voor .deze avond. De moed, het geduld, de offers en de volharding aldus spr., die onze voor ouders hebben betoondr om deze school op te richten, wordt nu zelfs door te genstanders erkend, daarom worden ze rhet récht genoemd de pioniers van het Chr. onderwijs. God de Heere zegende hun werk, zodat ze met 40 leerlingen Zaterdagmiddag ging het echtpaar L. Donkersloot Jz. en zijn echtgenote mevr. J. Donkersloot-Duim wonende te Rotterdam en beiden afkomstig uit Ooltgensplaat per scooter op bezoek bij familieleden te Diemen (N.-H.). Nabij Harmeien (Utr.) klapte de voorband van de scooter, waardoor beide berij ders kwamen te vallen. Mevr. Donker sloot kwam hierbij zo ongelukkig te recht, dat zij vrijwel onmiddellijk over leed. Haar man brak een sleutelbeen. Een juist passerende ambulancewa- gen uit Amsterdam nam beide slacht offers mee naar één der ziekenhuizen in de hoofdstad. De heer Donkersloot kon na verbon den te zijn naar zijn woonplaats terug keren. De begrafenis van mevr. Donkersloot, die 52 jaar oud is, zal a.s. donderdag te Rotterdam piaats vinden. -Het droeve bericht is bij de familie te Ooltgensplaat met grote deernis ont vangen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht van dfc P.D. vereniging „De Rode Duif" vanaf Chaterirout. Af stand 579 km. Aankomst 1ste duif 16.44.20. Trommel v. d. Boogert 1, 8, 15; Comb, de Gans 2, 7; A. C. Koppenaal 3, 9, 10, 12, 13; Gebr. v. d. Valk 4, 6, 14; Joh. Beijer 5, 11. Wedvlucht vanaf Mons, Afst. 144 km. Aankomst 1ste duif 14.7.10. Trommel v. d. Boogert 1, 2, 3, 10, 18, 19; A. C. Koppenaal 4, 5, 11, 12, 13, 14, 16; Comb, de Gans 6, 7, 15, 17, 21, 22; Gebr. y. d. Valk 8, 9; Jac. de Vos 20, 23. konden beginnen. Er is in die jaren veel gebeurd, te veel zelfs om maar sum mier te behandelen, o.a. 2 wereldoorlo gen, de griepepidemie van 1918, de cri sis van de dertiger jaren, de waters noodramp van 1953., Velen zijn ons reeds ontvallen door de dood. Dankbaar kunnen we slechts zijn voor wat we in hen mochten ontvangen. We kunnen slechts constateren dat iets wat klein begonnen is, zich tot iets groots heeft uitgebreid. Veel_ offers en moeite heb ben die pionier~s zich getroost. Hun werk en gebed heeft de Heere rijk ge zegend, en wij mogen ons daarop wel diep bezinnen en het pand dat God ons heeft toebetrouwd, trouw bewaren, al dus eindigde spreker. Dr. E. Emmen, secr. gen. der Synode der Ned. Herv. kerk, was dankbaar voor de uitnodiging om hier te komen en ook omdat hij blij was weer oude schoolmakkers te ontmoeten. Spr. was een paar jaar geleden in Rusland ge weest met enkele collega's. Men had zich afgevraagd: Wat komt er hier nu nog van een onderwijs terecht? De leer van Marx en Lenin wordt er op de scholen onderwezen. Een collega die uitstekend Russisch sprak, informeerde bij gewone mensen hoe het ging met het godsdienstonderwijs en toen bleek, dat als vader en moeder in de fabriek gaan werken, grootmoeder voor de opvoeding zorgde. En wat er de eerste jaren is in gebracht, blijft erin De Heilige Geest is aan geen middelen gebonden. De chr. school heeft een missionaire bete kenis, opdat de leerlingen de wereld in zouden gaan om de fakkel van het evangelie hoog te houden. Spr. hoopte dat het werk van de jubilerende school mocht zijn tot zegen van zeer velen die op de school nog van het evangelie zul len horen en tot uitbreiding van Gods koninkrijk. Dr. J. C. A. van Loon predt. te Rot terdam-Delfshaven was op 1 mei 1910 naar de chr. school te Den Bommel ge gaan, waar toen als hoofd stond de heer Veenstra. Spr. kwam te zitten bij mees ter Verbrugge, die prachtig kon vertel len en aldus spr., voor mij, een dolerend jongetje begon toen de oecumene, want ik wist dat de meester naar de Herv. kerk ging eri ik dacht dikwijls onder zijn vertellingen: „wat houdt deze mees ter veel van de Heere Jezus Daarna kregen we meester Meijll, die ging al tijd vrijdagsavonds al. weg, want wij wisten toen al: „Die heeft een meisje!" Tegen meester Veenstra keek ik op als tegen een groot man. Zo nu en dan ging het gerucht „Meester heeft weer een akte gehaald En wat kon hij boos worden Ik heb gezien hoe hij op één delinquent 3 linialen stuk sloeg; ik zat te rillen, de delinquent niet. Intussen was meester Verheul als hoofd aange steld, tot op de dag van 31 juli 1914 de klokken begonnen te luiden en de mees ter zei „Het wordt oorlog Onze bo- venmeester moest één, twee, drie in mi litaire dienst en meester van Pelt re geerde, deze kon ons zo geweldig goed laten hoofdrekenen Tot één van de schokkende dingen van die tijd behoor- Dit is de school met de Bijbel on der aan de dijk met de woning van het schoolhoofd er voor. Geslachten hebben in deze schooï hun eerste onderwijs ontvangen. de ook dat er een onderwijzeres be noemd zou worden, juffrouw Bolier. Later kwam mevr. Leeflang. Mei 1916 ging ik van school en ik dacht dat ik nooit meer naar school hoefde, maar ik heb nog ruim 10 jaar moeten bijteke nen. Ik heb in mijn jaren op de lagere school veel geprofiteerd van meester Verheul, want ik had niet alleen veel respect voor hen^, en bewonderde hem, maar ik hield ook van hem. Hoewel de hulpmiddelen toen miniem waren, wist hij toch door zijn liefde en wilskracht voor de school veel te bereiken. Ik ver geet nooit die dag in de zevende klas, toen ik bijna niets had uitgevoerd, en ik de les van mijn leven kreeg. Ik ging met mijn schrift naar de meester, deze bekeek het en zei: „Wie niet werkt, "telt ook niet mee Deze woorden troffen me diep in het hart. De volgende mor gen ging ik naar hem toe en zei: „Mees ter, 'k hao d'r spiet van Die blijde blik van de meester, de blijdschap van de mens die vergeeft, vergeet ik nooit!" Met een feestavond alleen zijn we niet klaar, we zullen meer moeten ver antwoorden, naarmate we meer ont vangen hebben. Mogen we stellen te genover de moedeloosheid van deze tijd: God is getrouw, van Hem zij onze ver wachting. De voorzitter heette hierna nog wel kom de oudste inwoonster van Den Bommel, de wed. mevr. Kornet-Har- dendood, welke deze avond beslist niet had willen missen. Na de pauze, waarbij in het nabijge legen verenigingsgebouw koffie met ca ke werd geserveerd, sprak mr. W. Ver heul, we.thouder van Rijswijk (Z.-H.)," namens het comité van oud-leerlingen ongeveer het volgende: „Zo sta ik hier dan als vertegenwoor diger van de oud leerlingen van onze school. Hoe komt dat zo? Bij een terug-^ blik is dat niet moeilijk te begrijpen. Na enige aarzeling heb ik dan ook de uitnodiging aanvaard, want ik zou ook weer oude vrienden en kennissen ont moeten. Het oude dorp heeft veel mee gemaakt en er is ook veel veranderd, maar de band aan de school heeft ons weer samengebracht. De school is veel voor ons geweest. Wat we zijn in de maatschappij hebben we te danken aan de basis die gelegd is op Den Bommel. De school is geen winkel, waar je haalt wat je nodig hebt. Op school leerde je samen leven en samen werken. Namens de oud-leerlingen kan ik zeggen dat deze school tot grote zegen is geweest. Vervolgens werden de cadeaus ge toond bestaande uit een verplaatsbaar elektrisch orgeltje en een bandrecorder, welke deze avond reeds was gebruikt. De opname van het blokfluitclubje en de kinderzang werd daarop ten gehore gebracht. Namens de leerlingen van de jubile rende school, bood de hoofdonderwijzer, de heer A. van der Jagt, een schoolbel aan. Toen de kinderen bij hem kwa men, aldus spr., dat ze ook iets wilden geven, had spr. gedacht aan een school bel, want het fluitje dat hij gebruikt, maakte maar een naargeestig geluid. Uitgeverij Samson had een prachtige kleurenschilderij als geschenk gestuurd. Burgemeester van der Harst had geen cadeau meegebracht, want volgens spr. drukken-de lasten voor de scholen reeds zwaar op de gemeenterekening. Spr. fe liciteerde en hoopte dat men onder Gods zegen zal mogen voortgaan met het werk aan de Chr. School in deze ge meente. Namens kerkeraad en kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk sprak de heer J. D. Peeman gelukwensen uit. We leven in een dynamische wereld, aldus spr. en vele dingen veranderen. Maar Gods Woord is statisch. Hij hoopte dat alle belangstellenden voor de chr. school troffel en zwaard zullen blijven hante ren: bouwen en bewaren, tot eer van Hem, die dezelfde is en blijft, en God van de Hemel doe het U gelukken. (Vervolg pag. 3 4e kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1