folklore Zomervoorspelling uit onbetrouwbare bron? De bril is bepalend voor de uiierlijke persoonlijkh RA r------------------- brillenmontuur Keuvelaar NIEUWS UIT ZEELAND J Juni prolongeert de mei-droogte Zomervergadering en excursie Ned. Vereen, voor Landaanwinning Camerakeuze? Vleugellam Duivensport en TAAL 2 bankgiroboekje WEEKPHAATJE FOTO - ROXSSMA Kinderhoek) e Voor een goed passend naar Middelharnis Enorme sortering, ruime keuze PHILISH^ remingtI Ook plaatl 2e serie 15 In een vorig artilcel schreef ik over het verloren gaan van traditionele ge bruiken bij overlijden en begraven. We zien hetzelfde op ieder terrein van het leven, terwijl de taal van het volk nog lang de oude woorden bewaart en door geeft. Goedereede had vroeger een mooi oud stadhuisje met een zandstenen gevel en een dubbele buitentrap met bordes; In 1852 heeft men de trappen en voorge vel gesloopt, de benedenverdieping tot oen dienstwoning van liet hoofd der school verbouwd en de bovenverdieping ingericht voor secretarie en burgemees terskamer. Van het bordes werden na kerktijd door de bode de namen afge roepen van de personen, die in onder trouw gegaan waren op twee achter eenvolgende zondagen. Vandaar dat de oude mensen zeiden: Die binne of-erope Nu zegt men: Ze sto5 an 't bord of ze hange voor, omdat de ondertrouw be kend gemaakt wordt door een schrifte lijke aankondiging op een bordje aan 't gemeentehuis. Vroeger werden de huwelijken^geslo- ten in de kerk en daar ingeschreven. Hieruit volgt, dat de oude kerkelijke registers van zo groot belang waren en nog zijn. Oolï geboorte, doop en overlij den waren er in aangetekend. Niet al tijd gebeurde dat even nauwkeurig, soms raakten de gegevens zoek van- döar dat er nog altijd onopgeloste erfe- ni,skwesties zijn. Sedert de Napoleon tische tijd hebben inschrijvingen van geboorte en overlijden, van vestiging en vertrek der inwoners plaats in de registers van de Burgerlijke Stand. Alle huwelijken moeten door ambte naren van de B.S. gesloten worden. Men kan, zoals men dat noemt, in de kerk o vertrouwen of wel het huwelijk Iter- lielijk laten inzegenen. Voor de Rooms- Katholieken geldt alleen het kerkelijke huwelijk. Het komt voor in verband met de woningnood dat een paartje al maanden burgerlijk getrouwd is, voor het in de kerk trouwt in vele plaatsen krijgen de mensen eerst een woning als ze getrouwd zijn, en dan inoeten ze nog maanden wachten. Kerkelijke huwelijken komen onder de Protestanten op het eiland weinig meer voor, in Goeree praktisch liele- maal niet. (In Goeree niet, maar in de andere plaatsen op ons eiland in de di verse l<erkgenootschappen herhaalde lijk. Redaktie). Grote veranderingen zijn gekomen in de gebruiken bij de geboorte der kin deren. Vroeger was in ieder dorp een baker, de baekster zei men. Zij ver zorgde de moeder en het kind, niet al tijd hygiëniscli, waarvan veel gezond geboren kinderen het slachtoffer wer den. De baby's werden stijf ingebakerd, dat men ze rechtop kon zetten en ze zich niet bewegen konden. Do baker ging van de geboorte kennis geven bij de gegoede burgerij en dan werd er 's middags „leklcer eten" gebracht voor de kraamvrouw, de ene dag van deze 'en de andere dag van die. Ze nam de plaats van de huisvrouw in en zorgde dus voor de huishouding en de andere kinderen. We kennen allemaal het ge dichtje van de goede baker Saartje, die sprookjes kon vertellen, van Van Al phen. De baker leeft nog in onze taal voort in de bakermat. In Goeree zei men de „viermoa", een soort rieten stoel met huif, waaronder een test met gloeiende kooltjes, waarbij de baker het kind, die vooral warm gehouden moest worden waste en versclioonde. ïk heb hem vaak in gebruik gezien. (In het Streekmuseum is zo'n „vuurmand" te zien. Red.) Zo'n baker kwam overal en kon ge zellig vertellen en ooic leuteren, van daar dat „baekerpraetjes" niet hoog ge- scliat werden en worden en „baeker- riempjes" niet getuigen van wezenlijke poëzie. De baker is verdwenen, de kraam verpleegster of zuster hoeft haar plaats ingenomen, de jonge moeders worden terdege ingelicht, hoe ze Iraar kinderen moeten behandelen en gaan er mee naar de consultatiebureau's voor zuige lingen. Vroeger kreeg een liind zijn naam bij de doop. De Rooms-Katholieken bren gen de jonggeborene zo gauw mogelijk in de kerk, waar de priester de doop verricht. Bij de protestanten heeft de doop later plaats. Ik herinner me, dat een oude tante niet vroeg aan ons: lioe hiet joe? maar hoe bin joe daopt?" Als de kinderen met poppen speelden, I<;wam ook wel eens het dopen aan de orde. Dan druppelden zo water op het kopje en zeiden het bakerversje: Liosje, ik daop je. Waeter belaop je Waeter begiejt je, Liesje, zoo hiejt je. Vroeger werden de kinderen in de kerk gebracht door een zusje of tante onder een mooie doopdeken, soms een kostbaar familiebezit. Zijn er niet zul ke oude doopdekens geschonken aan het streekmuseum in Sommelsdijk? Na de doop werd 's middags de dopeling onder die deken bij familie of kennis sen gebraclrt, of die van gewezen dienstboden bij haar mevrouw, onder geleide van de baker. Ze konden dan de kleine en de mooie doopkleertjes bewonderen. Vroeger was het de gewoonte, dat de herstelde kraamvrouw aan de dominee kennis gaf, als ze weer voor de eerste keer haar, „kerkgangk dee". Ze werd dan in het gebed van de predikant op gedragen. Ook na een sterfgeval werd bekend gemaakt, dat de familie weer naar de kerk kwam. Men zei:ze brienge de rouwe in de kèrreke en de dominee vroeg een zegen voor de rouwdragen- den. Wat vroeger algemeen gebruik was, wordt nu nog door enkelen in stand gehouden. Het verband met de kerk is losser geworden, het aantal lidmaten neemt af, daar er onder de jongeren weinig animo bestaat zicli te laten aan nemen. Vroeger zei men: „dat hoort zo6" en dan gebeurde het ook. Zo ble ven de oude tradities in stand, tot eerst de een en dan de ander er mee brak. Het eerstgeboren kind heette naar de vader of moeder van de man, het twee de naar vader of moeder van de vrouw, tenzij één der grootouders overleden was, want dan ging die naam voor. Na Kent U het gemak van een Inlichtingen worden gaarne ver strekt door: N.V. SLAVENBURG's BANK Kade 5 Telefoon 2268 Middelharnis (Van onze weerkundige medewerker) Midden vorige week kwam een van onze ochtendbladen met een zeer opti mistische voorspelling ten aanzien van de komende zomer, afkomstig uit Ham burg. De Westduitse meteorologen die zich volgens dit bericht bezig houden met weervoorspellingen op lange ter mijn, zouden een zomer voorzien die ongeveer een situatie als in 1947 zou te zien geven met veel warm en droog weer. De onrust op de zon, die in 1957 haar maximum beleefde, neemt af met als gevolg een toegenomen warmtestraling. De voorspellingen in dit bericht luid den: Juni overwegend droog en aange naam, alleen in het midden van de maand een paar frisse dagen en wat regen. Juli begint met grote warmte. De maand als geheel wordt zomers en le vert een hittegolf. Augustus warmer en droger dan in de laatste jaren (dit kan trouwens gauw!) met periodiek onweersbuien die voor afkoeling zorgen. September wordt zomers en misschien wel de mooiste va kantiemaand van het jaar. Oktober brengt zelfs ook nog aange name dagen. Wij kunnen niet nalaten enige com mentaar op deze voorspelling te leve ren want wij betwijfelen het of deze voorspellingen wel van de Duitse me teorologen afkomstig is, die zich in Frankfort langs wetenschappelijke weg bezig houden met verwachtingen op lange termijn en hiervan in hun maan delijkse uitgaven „Die Grosswetterla- gen Mitteleuropas" (welke uitgave wij maandelijks ontvangen), publicatie ge ven. Nog nimmer hebben deze meteerolo- gen zich laten verleiden reeds enkele maanden vooruit, gespecifiseerd, een verwachting te geven. Wel is er in het voorjaar al sprake geweest dat, nu wij 1% jaar na een zonnevlekken maximum leven, de kans op een droge zomer groot zou zijn, maar van een voorspelling als hierboven om schreven is ons niets bekend. De mogelijkheid blijft ook open dat men hier met een soort Enkhuizer Al manakvoorspelling te doen heeft, waar in men ook al het weer voor het hele jaar krijgt opgediend en waarvan een handige correspondent gebruik zou ma nen maken. Wij hebben daarom deze voorspelling mot een korrel zout genomen en wach ten liever even af wat de Duitse me- tereologen te Frankfort in hun komen de uitgave van de komende maand(en) menen te mogen verwachten. Dat het echter een zomer gaat wor den die dicht bij of naast de zomer van 1947 zal komen te staan lijkt ons on waarschijnlijk, want een dergelijke zo mer komt nauwelijks eens in de 100 ja ren voor. Nu zijn wij de laatste jaren niet ver wend met droge en mooie zomers met als gevolg, dat mei en juni (tot dusver) al een diepe indruk op ons hebben ge maakt vooral wat de droogte betreft. Toch is het belangrijk ook het karakter van juli en augustus af te wachten, want in 1957 begon juni ook zo hoop vol met zeer warme dagen en zowel juli als augustus vielen beide in het water. Dat het een zomer gaat worden met veel zon, weinig regen en een flink boven normaal aantal zomerse dagen zouden wij niet meer dan normaal kun nen noemen, nu wij al een negental op eenvolgende zomers achter ons heb ben liggen met in De Bilt een steeds normaal aantal zomerdagen. In vijf weken 5 mm regen In de nacht van maandag op dins dag viel er, na 35 dagen, voor het eerst in het gehele land wat regen nadat er tot nu toe in de laatste vijf weken al leen maar plaatselijke buien waren ge vallen. De hoeveelheden waren klein zodat in het midden van de week nog geen sprake was van een einde der droog teperiode. Vooral in het zuiden is het erg, nu al in zes weken minder dan vijf millimet- ter regen is gevallen. Het Noorden en Westen van lons land heeft nog de meeste nattigheid gehad al was het mondjesmaat. Twenthe is ook droog met b.v. 4 mm regen in zes weken te Al melo. Hoewel er de laatste week geen ster ke hogedrukgebieden aanwezig zijn in onze omgeving zien de depressies toch geen kans heer een meester te spelen. In onbestendige zomers, zoals die van 1954 en 1956, zou een situatie als deze vrijwel elke dag buien tot gevolg heb ben gehad. Afgezien van de droogte, die plaatselijk wat te erg is, hebben wij niet anders dan veel lof voor deze voor zomer. (Nadruk verboden) de vier grootouders volgden de broers en zusters. Ook met die traditie wordt al vaak gebroken, of men verbastert de naam tot een geheel andere. Als vroeger iemand iets verloren had liet hij dat „uutküenke" of „uutroepe". Met een koperen bekken liep de om roeper door 't dorp, bleef hier en daar staan en maakte aan liet luisterend pu bliek bekend, dat er wat verloren was en de vinder verzocht werd het daar of daar te bezorgen. Zo werden b.v. ook houtverkopingen bekend gemaakt, of dat er een pottenschipper in de haven lag. Nu kunnen de mensen alles in 't dorp kopen of in de omgeving, nu gaat men een daagje naar Rotterdam om inkopen te doen, maar nog geen tachtig jaar ge leden kwameh de kooplui zelf met hun waren. Toen waren er de kermissen, want dan schaften de mannen zich in de kramen messen, hamers, nijptangen enz. aan en kochten de vrouwen er huishoudelijke artikelen. Toen kwamen eens in de maand'de reizigers bij de winkeliers opnemen, wat er nodig was, ook bij particulieren en kwam later de wagen van van den Broek of Vermaas met de boodschappen. Toen kwamen de reizigers met hun pakken stalen een paar dagen ronden bij de burgers, be geleid door de man met de kruiwagen en kwamen later de goederen van Haagens, Holle of Cohen. Toen kwamen er nog marskramers, kasjesveinten ge noemd, met pijpen, messen, scharen, brillen en allerlei snuisterijen langs de deuren. Toen logeerden er nog vaak handelsreizigers in de dorpshotels. Dit alles is door de veranderingen in het verkeer radicaal veranderd. Gewijzigde omstandigheden doen de oude gewoonten verloren gaan en brengen al of niet nieuwe. Toen de Goereese haven nog open was, brach ten schepen heel wat levendiglieid aan de kaden; beurtschipper, vissers, pee- schepen e.a. Nu moet men zich verge noegen met wat zwanen, ganzen en eenden. Als vrijdags het water hoog stond, dan kwamen de vrouwen of dienstbo den met emmers, akers en bezems te voorscliijn en werden alle ondergevels, stoepen en trottoirs geboend, ja zelfs de grote straat tot aan de bomen om de „geule van de mart". Dat gaf dan een iierrie en een drukte van belang, want ze kwamen allemaal tegelijk, 's och tends of 's middags, dat hing van het „tieje waeter" af. Er was water in over vloed, dus ze konden maar raak gieten en hozen. De afsluiting van de haven heeft aan die straatschoonmaak in 't groot radicaal een eind gemaakt. Een oud spreekwoord zegt: de tijden veranderen en wij met hen. P. den Eerzamen. De Ned. Vereen, voor Landaanwinning gevestigd te 's Gravenhage zal op 3 ju li a.s. des avonds om 7.30 uur in „De Buitensociëteit" te Zwolle haar zomer vergadering houden. Na de gewone huishoudelijke zaken zullen enkele voordrachten worden ge houden over de polder Oostelijk Fle voland. Ir. C. J. van der Bout, hoofdingenieur van de Dienst der Zuiderzeewerken zal spreken over: ,,De uitvoering van de waterbouwkundige werken." Dr. A. J. Wiggers, wetenschappelijk hoofdambte naar van de Directie van de Wierin- germeer, over: „De resultaten van het grondonderzoek" y ir. B. G.' de Boer, hoofdinspecteur van de Directie van de Wieringerm-eer, over: „De ontginning van de gi'onden en de ontwikkeling van de mechanisatie in de IJsselmeer- polders". Na afloop zal de nieuwe film „Meer land om op te leven" worden vertoond. Voorts zal vrijdagmiddag 3 juli per bus een tocht door de Noord oostpolder worden gemaakt, terwijl za terdagmorgen een excursie op het pro gram staat naar Oostelijk Flevoland. uit meer dan 100 stuks. Vanaf 14.— tot 1000.—. RIJMEN VAN TIJMEN Hebt ge het bericht gelezen, Dat ditmaal uit Her'ken kwam? Vele kerngezonde duiven, Zo ineens maar vleugellam 't Is niet enkel in Geneve, Dat men deze klachten hoort. Vleugellam is wel een ziekte, Van de allernaarste soort. Ach die Herkinese duifjes, Kregen 't na een wedvlucht pas. Zodat dit voor de bezitters, Weder een verliespost was.- Zo gaan koppels dure duiven, Bij de eigenaars vandaan. Het komt op de debet-zijde, Van het duiven-boek te staan. Laten we van harte hopen, Dat die ziekte over gaat. En dat 't Herkings duiven volk je, Breed weer met de vleugels slaat. Tjjmen. Beste jongens en meisjes! Eerst weer maar het nieuwe raadsel. Aan de beurt is JUNI-RAADSEL 3 X 1 X 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 X 14 X X X X X X X X X 1. Naam van een maand. 2. Bekende rivier in het land Kanaan. 3. Door scha de en.wordt men wijs. 4. Waterwe gen door de mensen gegraven. 5. Dit land is klein, het andere is kleiner, maar het derde is het 6. Eiland ten westen van Groot-Brittanië. 7. Is raël ging droogvoets door de.... 8. Vindt men in de groententuin; heeft veel overeenkomst met radijs. 9. De uitkomst van een vermenigvuldiging noemt men.... 10. Die God bewaart is wél 11. Provincie in ons land. 12. Een bevelhebber geeft zijn.... 13. Mi- chiel de Ruyter werlite als jongen in de.... vaii de heren Lampsens. 14. Windrichting. Op de Icruisjesüjn, van boven naar beneden, liomt de naam te staan van een kerkhervormer, wiens naam de laatste tijd veel wordt genoemd. CORRESPONDENTIE" Anneke de J., Lisse. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Leuk, dat Wim net thuis was. Dat zal wel een mooie schoolreis worden. Ben je in die streken al geweest? Straks zal je wel veel te vertellen hebben. Het was een hele fietstocht naar Menheerse. Jannie de V., Nieuwerkerk. Bepaald strandweer v/as het toen niet. Het is een flik bezette zang, hoor. Blijven de jeugdige leden trouw Itomen? Je had wel veel beliijks op die ouderavond, denk. ik. Werd je jurk mooi gevonden? En hoe smaakten de eigen gebaltjes? Adri V. d. S., Sommelsdijk. Zwijg over de tuin, Adri. Het is er zo droog, dat grote scheuren in de grond te zien zijn. Laatst zei een werkman: „Als je een dubbeltje uit je zalc laat vallen, dan ben je het Icwijt." Hij bedoelde, dat het geldstukje dan in die scheuren terecht zou komen. Katie v. d. J., St. Philipsland. Zijn er nog veel zieke Icinderen? Ben jij ge zond gebleven? Over Iret laatste raad sel hebben vele liinderen geklaagd. Jammer, want het laatste moet eigenlijli het gemalckelijkste zijn, want dan heb ben jullie haast om het werk in te zen den. De groeten aan pa en moe terug. De onbekende smid. Ja, zo moet ik het wel schrijven, want een naam is op de brief nergens te vinden; ook niet op de enveloppe. En hoe ik aan het woord „smid" kom? Wel, als de onbe kende groot is, moet hij smid worden. Het is wel een drul?: leven, maar dat mag niet hinderen. Smeden zijn er al vroeg geweest en ze zullen er blijven oolc. Maar nu wat ernstiger: Zet asjeblieft je naam, leeftijd en adres op je brief en op de enveloppe. Aria van K., Ouddorp. Van uitstel lïwam bijna afstel, maar gelukkig toch nog niet. Je was nog op tijd. Ik denk, dat je het in de dierentuin inooier vond dan in de Efteling. In het dierenpark is het veel natuurlijker. En je hebt wel gezien, dat de dieren niet in kleine hok jes opgesloten zitten. Ze hebben goed de ruimte, nietwaar? Ik denk, dat je er nog wel langer had willen blijven. Mia V., Herkingen. Il< snap, dat je haast geen tijd hebt om te raadselen en te schrijven, want o, die repetities. Wat worden jullie daarmee geplaagd. En je moet maar zorgen dat je alles weet, want je wil toch graag over gaan. Ik hoop, dat je met glans naar de volgende klas kunt, hoor. Jaantje van der S., Herkingen. Daar zullen de vriendinnetjes van opkijken, Jaantje. Maar ik kan je niet beletten om ermee op te houden, vooral niet als je het zo druk hebt. Nou, ik hoor nog wel eens van je, hè? Of door middel van de andere kinderen. Het ga je ver der goed, hoor. lic weet zeker, dat je liet Icinderboekje zal blijven lezen. Jaup V. d. B., Den Bommel. Je hebt het weer flinlc voor mekaar gebracht, hoor Jaap. Het is voor een jongen van jouw leeftijd een liele toer, dat moet ik zeggen. En de prijs was naar je zin, hè? Daar ben ik blij om. Minekee S., Ouddorp. Wat waj het prachtig weer toen jullie op reis' gin gen. Brabant is een mooie provincie. Breda vond je toch oolc wel een mooie stad? Leuk, dat je nu de plaats gezien hebt waar dat befaamde turfschip heeft gelegen. Heb je het schip ook niet ge zien? Daar foppen ze de mensen wel eens mee. Je moet weten, dat de Span jaarden dat schip later hebben ver brand. ■Jjit dit opschr Adri V. d. B., Den Bommel. Ool; haast geen tijd? Ik kan het goed sn,ap. pen, jongen, want jij hebt al aardig waj te doen. En om deze tijd is het aliijj zo druk, nietwaar? Maar je bent tocj klaar kunnen komen. Sinds je schiet; is er nog niet veel regen gekomen, ha? Riet M., Si. Philipsland. Ben je twt; keer ziek geweest in de meimaand? Dai is jammer en ik begrijp nu ook, dat jf dat raadsel niet af gekregen hebt. Noe boos ben ik daar helemaal niet om. ,ii kan toch niet helpen als je ziek bent; Zierikzee is een mooie oude stad, cii( al heel vroeg in onze geschiedenis word; genoemd. Kees v., Middelharnis. Je houdt M cijfers heel goed bij op school, hooi]'; Je rapport weet je haast nu al te zej gen, als er tenminste geen grote vur. - anderingen meer komen. Ik denk, da; we in dit artik je sterk in geschiedenis bent. Als ik di willen staan bij opsomming van die datums zie in j, eiland iets staa brief, moet ik zeggen: „Die Kees zal wj tisital jaren zi goed jaartallen kunnen onthouden." ii; scheidene pub denk dat je vader nu nog één v.eet hajir isolement wacht met de nieuwe aardappelen ui- irifn er onderin te doen. bSialve dat me Nely M., Den Haag. Ja, met de prij; nd'ét altijd aan is het dik in orde gekomen, hoor. Ah den zal zi,in, g je dit leest, is de schoolreis al achta eéft foutieve ir de rug. Ik ben benieuwd hoe hel be. mérs een kwesi vallen is. Het zal wel een mooie toch: het hart behooi geweest zijn. Ik merk dat je een echif ,Er zijn imme waterrat bent. Jij houdt meer van watei: dêée zaak, wa; dan ik, hoor. pi||>bleem een n Carrie V., Middelharnis. Je hebt ge. rï|ce zal blijJrer lijk, hoor: een dag vrij is ook heel wsi ^anneer wij waard; dan kun je eens doen waar j( gadeslaan en w zin in hebt. Die plaatsen waar je .ge- ons eiland nog weest bent, zijn wel mooi, hè? Maar^df daji mogen we omgeving vind ik maar kaal. Ik zie niei W'^ hebben e( zo graag dat vlakke weiland. Dan vinij aaïi de „over ik een landbouwstreek veol mooier. Et n^iéakt en we jij? diarin een niet Wim M., Den Haag. Had de Haagst' némingsgoest volkstuin ook al gebrek aan regen? Ja, neer wij b.v. n het is overal zo. Misschien heeft hel, «S zien al in osr deze krant gedrukt is, al geregend vwi Pernis opc Dat kan best, want er is niets voran- d^e kanten d derlijker dan het weer in ons land. Dus flatgebouwen u een dubbeltje naar de visbank bien- ri|zen, dan slaa gen betekent; je bent volwassen; je'Mrt en we vr kunt meeoraten. Leuk is dat. eïïand niet ver liiig, die we hie Wanneer wij naderen, voeler haar massa-lev( naar die files a tegenwoordigen eiland moet tocl voor hij zich óverkantse levf Wat kan ons de hartelijke groeten en tot trie niet vreemc Allemaal. Eer ik nu afscheid neem ja wat? De prijswinnaars natuurlijk! Hier zijn ze: Sjaan van Lenten, Dirksland. Stien Groenewegen, Den Helder. Jaap Smitshoek, Sommelsdijk. Cor van den Doel, Nieuwe-Tonge En nu: volgende week. nog maar even OOM KO het toekomstbe waar een indu -------------verwachten is. Duizenden m voorbij, ieder eilandbewoner derden auto's i je leven a.h.w. vermaak (biosc De bril, die in de eerste plaats een hulpmiddel is om beter te zien, is door het montuur een „kleding" voor het oog geworden, die persoonlijker is dan wel ke kleding ook. De bril wordt immers vereenzelvigd met het gelaat. Men heeft hem nodig en het is dus zaak er een sieraad van te maken, een sieraad evenwel, dat functioneel moet zijn en vooral zonder overbodige tierelantijnen. Een verkeerd gekozen montuur kan het uiterlijk schade berokkenen. Voor dames, heren en kinderen Er worden vele soorten en modellen brilmonturen gemaakt, zowel voor da mes als voor heren en zeer speciaal voor kinderen. Een kinderbril is niet zonder meer een gewone bril in een kleinere maat, maar moet worden aan gepast aan het kindergezichtje, dat vaak nog geen neusbeen heeft en dan weinig houvast biedt voor het montuur. Elk model wordt weer in vele kleu ren en maten vervaardigd, zodat het duidelijk is, dat het maken van bril monturen geen eenvoudige zaak is. Beliijk de wereld door een Ne derlandse bril. Deze tak van de Nederlandse indus trie stond na de oorlog aan een moei lijk begin. Zij moest zich gaan meten met een 80-jarige ervaring van vele buitenlandse bedrijven. Maar ze heeft zich thans door durf, ondernemingslust en vakmanschap een goede reputatie verworven in een groot deel van de wereld. Niet alleen beschikte men in het buitenland over groot kapitaal, maar bovendien over een groot aantal in deze zeer speciale tak van industrie opgeleide vakmensen. Hier in Neder land moest alles aan de praktijk wor den getoetst, maar nu na dertien jaar zijn de resultaten voor ons Ne derlanders om trots op te zijn. Het ma ken van brilmonturen vraagt niet al leen technisch inzicht, maar ook psy chologische kennis en gevoel voor de komende mode. Elk nieuw model vergt een jaar van voorbereiding. Is het mo del ontworpen, dan worden de kostbare stempels en gereedschappen vervaar digd en wordt met de produktie begon nen, een produktie die alleen lonend is als een grote hoeveelheid van elk mo del kan worden gemaakt. Nederland is als afzetgebied te klein en export is dus noodzakelijk. Nederlandse Jabo- monturen b.v. gaan nu naar alle Euro pese landen, het nabije Oosten, Afrika en Z.-Amerika. De mode vroeger en nu. Al in de 17e eeuw, toen een bril al leen voor de deftige burgers was weg gelegd, ontstonden modegrillen. De modieuze fatten van die tijd droegen vaak onnodig een bril en hoe groter hoe deftiger. De bril in de huidige vorm een montuur van twee glazen, dat aan de kanten van beugels is voorzien, is in het begin van de 18e eeuw in Engeland ontstaan. Toen ook veroverde de vrouw de bril, die tot dan voorbehouden was aan de heren der schepping. Lange tijd werd hij als noodzakelijk kwaad be schouwd en als wij denken aan de „bus"-brilletjes uit het begin van deze eeuw (glazen bevestigd door middel van dun metaaldraad) kunnen wij ons dat best voorstellen. Pas toen men an- cings, restaurai ven van dé stee eilandbewoner i zijn immers op wie van ons he O, zeker, we n kaar op en ve eens: „Woonde dérs Maar komt, verdedig( den we het voc reld willen mis Kortgeleden, morgen, stapter tram, die ons n brengen. Enkel het balkon en de drukte te bl kennelijk wat Links: een foute keuze, rechts een bril die de charme nog vergroot. dere materialen ging gebruiken als cel luloid en celhoorn kwam er verbetering. Er werd ontdekt dat bepaalde gezich ten levendiger werden of interessanter met een bril en dit is het eigenlijke be gin van de mode-bril. Thans heeft men waardering voor de bril zowel als hulp middel als ook als modeartikel. In ons land wordt dit streven krachtig ge steund door de Stichting „Oog en bril", waarin ruim duizend vooraanstaande opticiens zijn verenigd. BRUINISSE Het is bekend dat de weersgesteld heid van veel invloed kan zijn, op de uitslagen van de duivenwedvluchten. Dat ook de wind een woordje mee spreekt zal eveneens ieder duidelijk zijn, maar misschien weet niet ieder dat de windrichting een rol speelt wan neer men ook de uitslagen per streek vergelijkt. Dit wordt wel duidelijk als men de uitslagen van twee achtereenvolgende weken naast elkaar legt. Bij een westelijke wind blijken de uit Duitsland komende duiven eerder in Midden Zeeland dan in Noord-Zeeland te arriveren. Dit blijkt namelijk als men ziet dat de eerste plaatsen in de vlucht bijna alle worden ingenomen door duiven uit Zuid-Beveland en Tholen. Eerst als no. 68 uit dat concours ar riveert een duif uit Dreischor. Bij een iets zuidelijker windrichting een week later bij het concours uit Troisderf is de heer Ph. Steketee van de Bruse Trekker als no. 33 van het concours de eerste van het gehele eiland, spoedig gevolgd door een duif van de heer C. de Jonge (no. 38). Had de prijswinnende duif van het concours uit Nederlahnstein een snel heid van 1155.70 meter die van de heer C. Bal uit Sirjansland als no. 1 van de Bruse Trekker had een snelheid van 1072.30 meter. Bij het concours Troisdorf had de winnende duif een snelheid van 1132.70 meter do eerst aankomende van ;-i Bruse Trekker vloog 1072.60 meter P" minuut. De gehele uitslag was a!s volgt" Nederlahnstein: C. Bal Sirjansland 1 J. L. Nieuwersteeg Bru 2; H. C. Nooitl; hoek Sirjansl. 3; J. Folmer N.-kcrk i' en 13; T. Dalêbout N-kerk 5 en 14; Pl' Steketee Bru 6, 9, 10 en 19; C. de Jonge Bru 8, 18 en 20; A. J. IJzelenbcr.e Biu 12, 15 en 16; A. de Koning 17. Troisdorf: Ph. Steketee Bru 1 en 12: C. de Jonge 2; P. Zandijk Sirjansl. 3 a' 10; T. Dalebout N-kerk 4; A. de KoniH? 5; H. C. Noordhoek 6, 7, 8; J. Bal Su jansland 9 en 11; A. J. IJzelenbcig 13 Openstelling mosselseizoen. Het voi" nemen bestaat het mosselseizoen ope" te stellen vanaf 1 juli 1959. Dit bete kent dus dat van die datum af, elc moï' selkwekers die over leverbare mos^'" len beschikken deze weer aan het Bf' drijfschap kunnen leveren, terwijl l^'' Bedrijfschap zijn bestellingen ontvaiiS van de handelaren. De eerst voor levering in aaninerki»: komende mosselen schijnen die v; dr :-• Ooster Schelde te zullen zijn, zodaj Zierikzee wellicht met de eer zal g'''" strijken, de eerste aanvoeren te l^unn" gaan verzorgen. Opbrengst collecte. De in de Herj^ kerk alhier gehouden collecte voor Kinderbeschermingsorganisaties bi''"^" 271,30 op; ■O- Diverse S( Indien er U clelitriscl ons voor l| beren Zandpad tel. 01870- Middelharl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 6