'mumoi~ fe£ Hei Koninklijk Gezin yidgenezing Fa. KAPTEIN Onderwijzers naar de universiteit De leerlingenschaal Buitenland v^ V 3Le jaargang Chr. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN -----o_ MEDITATIE De bekering BiNNENVERINGBEO- i-mmmmmmmmÊmmm'- SCHUIMRUBBERBED Engeland op zijn^kop door Rubenaltaarstuk Theologische School Geref. Gemeente TANDPASTA TELEFOON 01870-2004 C\V X'' Zondagdiensten artsen Vrijdag 19 juni 1959 No. 2804 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en Advertenties uitsluitend Telefooa K 1870262B N« fl uur BVnnds Telefoon K 1870—2017 Giro I67B80 Verschijnt tweemaal për week: ditisdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS LBO PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal inriet v In dezelfde vergadering van de Eer ste Kamer werd een ander wetsont werp aangenomen, dat de mogelijkheid opent voor onderwijzers met volledige bevoegdheid van de nieuwe kweek school en ook van bezitters van mid- elbare akten B om toegelaten te wor den tot de Universitaire examens wat etreft de vakken paedagogiek en psy chologie. Hiermee is een lang gekoesterde wens vanuit onderwij skringen in vervulling gegaan, al is aan de verlangens -niet he lemaal voldaan. Men ftad gaarne ge wild, dat de onderwijzers gelijk gesteld .varen met de h.b.s.-A-kandidateh of tenminste, dat ook de studie in enkele andere vakken, zoals sociologie mogelijk as geworden. Er is over deze kwestie nogal wat te doen geweest. Van de 26 professoren in ederland, die paedagogiek en psycho- ogie doceren^ hadden er 23 getekend p een adres aan de Staten Generaal m deze te bewegen het wetsontwerp iet aan te nemen..Zij meenden, dat de -pleiding van de onderwijzers ook nu -Qg niet „all round" genoeg is voor niversitaire studie en waren ooit be- reesd, dat de toeloop te groot zou wer en. Natuurlijk hebben de studenten ok agitatie gevoerd. Maar gelukkig ebben de Kamers dit alles voor ken- isgeving aangenomen en menig spre- er was er zelfs verbolgen over. Dhr. 'an Hulst weer er op, dat de bekende oogleraar Waterink en Gielen het dres niet hadden ondertekend. En hij erinnerde eraan, hoe de universitei- en steeds zich erg conservatief heb- en betoond tegenover nieuwe dingen, .v. toen de dissertaties niet meer in et Latijn behoefden te warden ge- chreven en de hoogleraren in die taal iet meer behoefden te doceren. Ook de penstelling van de universiteit voor .b.s.-ers, dus voor hen, die geen Grieks n Latijn hebben gestudeerd, stuitte estijds op grote tegenstand. Dit alles eeft intussen het peil van het onder- "ijs zelcer niet naar beneden gehaald, blir. Algera meende in het verzet een oort kastementaliteit te moeten zoeken aarin hij wel eens gelijli; kon hebben, "et hoger onderwijs mag niet gereser- eerd wotden voor een kleine lering ristocratén, maar moet nodig gedomo- ratiseerdjworden, zowel om principiële Is om pralctische redenen. De huidige opleiding der onderwijzers geeft vol- ocnde waarborg, dat zij bij goede aan- eg en doorzettingsvermogen met vrucht et universitaire onderwijs kunnen vol- en. Als men leest, hoe hoog het par entage mislukte studenten is met v.h, .o.-opleiding, dan geloven we, dat dt nderwijzers, die deze studie gaan vol- en en dat zullen er heus niet ze eel veel zijn het er over 't algemeen eter zullen afbrengen. Aan de voor opleiding van het m.o. schijnt oolc nog vel één en ander te ontbrelten. Prof. iGielen wees erop, dat men aan de Tcch- ische Hogescholen neerlandici heeft moeten aanstellen om aan een deel van öe studenten zoveel Nederlands te leren 'at ze een behoorlijk rapport kunnen amenstellen Dhr. Derksen, zelf onderwijzer ge- eest zijnde, wees er op, dat in het "erleden duizenden onderwijzers de eer moeilijke, weg hebben begaan via et staatsexamen naar de universiteit, "onderden van lien zijn zelfs professor eworden Van één kweekschool is be- "end, dat er 22 professoren uit zijn "oortgekomen. Men kan er van ver- ekerd zijn, dat het deel van het on- erwijzerscorps, dat universitaire stu- ie gaat volgen, een geselecteerde groep s, alleen reeds vanwege de toch nog grote bezwaren, die er aan verbonden ijn. De nieuwe opleiding is zodanig, at geen Speciaal colloquiem doctum oor onderwijzers nodig is, zoals som- "igen wilden. Minister Cals heeft het wetsontwerp p welsprekende wijze verdedigd en hij maakte het genoegen, dat de St. Ge eraal het hebben aanvaard. Wij hopen dat menigeen van deze nieuwe moge lijkheden gebruik zal maken, dat ten slotte het kweekschooldiploma nog ens geheel gelijlt gesteld zal worden et dat van de h.b.s. en dat hierdoor e waardering voor de onderwijzers stand hoger moge worden dan ze nu is. Verleden week- heeft de Eerste Ka- er een wetsontwerp aangenomen. Waarbij voor de toekomst wordt voor- ien in een gunstiger leerlingenscliaal .oor het lager onderwijs dan die thans eldend is. Momenteel is het zo, dat het hoofd er een leerkracht bij krijgt als het aantal leerlingen 31 bedraagt en Verder telkens één onderwijzer méér pij elke 45 leerlingen. Deze schaal heeft öt gevolg gehad, dat vele onderwijzers "verbelast zijn, doordat ze veel te grote -lassen hebben. De 45-schaal is zó on- unstig, dat ze ten spoedigste moet erdwijnen in het belang van de on- erwijzers, het onderwijs zelf en de inderen. Minister Cals heeft reeds verleden aar genoemd wetsontwerp ingediend en daarin een leerlingenschaal opgeno men, die de situatie grondig moet ver beteren. Maar.... dit kan niet direct. Het program zal in drie etappes worden Uitgevoerd en via 1962 en 1965 pas in En uitgegaan zijnde, predikten zij, dat zij zich zouden bekei.-.-. Marcus 6 12 II. De wedergeboorte is het eenzijdige werk des Heeren. Dat is het onweder- standelijke werk van de Geest Gods, waarin voor het werk van de mens geen plaats is. Dit doet God, en Hij alleen. De bekering is echter een werk, dat niet buiten de medewerking van de mens plaats vindt. Gods Woord spreekt dan ook van een zich bekeren. De Dordtse leerregels zeggen ook: De wil vernieuwd zijnde, werkt nu zelf ook. Nu echter zal een bekering, die niet uit de wedergeboorte als vrucht opkomt, hoogstens een zich wenden tot deugd betrachting zijn. Daarom zal nadrukke lijk de wedergeboorte als de wortel van de waarachtige bekering moeten wor den gepredikt en anderzijds de waar achtige bekering als hetgeen waaraan de wedergeboorte kenbaar wordt. Een wedergeboorte to.'h, die niet in de waarachtige bekering openbaar wordt, is niet anders dan een waanvoorstelling, waarmede vandaag aan de dag duizen den zich bedriegen voor de eeuwigheid, die van wedergeboorte dromen, die niet door de bekering kenbaar wordt. Laten wij daarvan overtuigd zijn en ons en de onzen verre houden van al zulke leringen, waarvan het zogenaam de christendom in onze dagen vervuld is en waarin men de hoorders spreekt van een wedergeboorte, die men veron derstelt aanwezig te zijn. Ook deze leer lieeft zijn tienduizenden reeds verslagen. Ook is het niet waar, dat men van we dergeboorte spreken kan, welke eerst na vele jaren, de vrucht van bekering dragen zou. Daar waar de wederge boorte plaats vindt als een onnaspeur lijke en onverklaarbare en wonderlijke werking van God de Heilige Geest, daar zal deze onmiddellijk gevolgd worden door hetgeen wij bekering noémeh en openbaar worden in de eigenschappen van de bekering. Een mens zal nimmer door de weten schap van zijn wedergeboorte waarlijk kunnen getroost zijn, wanneer hij niet voortbrengt de vruchten van de beke ring. Dit hebben wij ooli in onze tijden wel vast te houden, waar het leven van Gods kerk zozeer verdonkerd-is en-ve len wel heel gewichtig van wederge boorte spreken, maar het met de vruch ten daarvan maar al te licht nemen. Ook deze gedachten strijden met de on- bedriegelijke regel van het V\?oord des Heeren. Deze bekering nu werd door de disci pelen gepredikt als noodzakelijk, en deze bekering is mogelijlt door de gena de Gods, daar ook deze vrucht van het verbond der genade een door Christus verworven goed is. Uit Zijn genadebe diening komt dan ook de beltering voort. Nu is het voor ons allen hoogst nood zakelijk dm onszelf te beproeven of de waarachtige bekering in ons leven aanwezig is, waaruit de wedergeboorte blijkbaar wordt en waarin de troost van Gods kinderen is. Om onszelf nu in dat opzicht te toet sen, moeten wij verlegen zijn om de verlichting en besturing van de Heilige 'Geest. Hoe anders zullen wij onszelf beproeven. Zonder die Geestesleiding in de weg der beproeving komen wij of lichtvaardig tot de ongegronde gevolg trekking, dat wij de Heere toebehoren, of door twijfel en donkerheid ontken nen we de verheerlijking van Gods genade tot oneer des Heeren en tot schade van eigen hart. i Niet alleen om Geesteslicht en -lei ding moeten wij verlegen zijn in de zelfbQproeving, maar ook om de zuivere maatstaf. Gods Woord onderricht ons dienaangaande. Nu leert ons dat Woord, dat zelfs in allerheiligsten de overblijf selen van de zonde zijn. Als wij daar naar ons eigen hart bezien, zo zullen wij niet op grond van die overblijfselen zeggen, dat de Heere nimmer in ons werkte, maar de vraag is, of de zonde ons leed geworden is, ja ooit, of die overblijfselen ons gedurig doen zucii- ten, vanwege het Gode onwelbehaag- lijke van zulk een leven. O, Gods kind zucht hier geduriglijk, vanwege de zon de in hUn hart en in hun leven, en daarom zal daar altijd weer plaats zijn voor bekering. Bekering toch is een doorgaand werk, ja, iiet zou een dage lijks werk moeten zijn. Wat zou liet ivoorrecht groot zijn, wanneer die nood zakelijkheid veel beleefd werd en wij uit de- nood gedurig tot God mochten [roepen: Heere, bekeer mij, dan zal ik bekeerd zijn.. Bekeer mij van de boosheid mijns harten, van alles dat U niet behaagt, van mijn lauwheid, van mijn dodigheid, van mijn hoogmoed, van mijn zelfbe- doeling, van mijn wereldzin, van mijn vleselijkheid, van mijn aflteer van het kruisdragen, van opstandiglieid tegen de leidingen Gods in ons leven, van onze onwilligheid in het verloochenen van onszelf. Ziet daar, lezer, enige gedachten aangaande de bekering, die zo noodza kelijk als weldadig is. Dat Gods volk de bekering veel benodige en daartoe de gemeenschap proeven mocht met Hem, in Wiens gemeenscliap alleen de ware bekering plaats vindt. Door Hem te kennen in Wie de fontein der genado ontsloten is en in de gemeenschap met Hem te leven, mogen Gods kinderen de gedurige bekering ontvangen. Waar deze bekering niet gevonden wordt, moet het leven troosteloos zijn. Wat toeh zal de mens baten, wanneer aan stonds de ontzaglijke eeuwigheid aan breekt en de ware bekering gemist wordt. Hoe vreselijk dan om te vallen in de handen van de levende God. De toe vlucht der leugenSh zal in die dag ons ontvallen. Alle valse gedachten en ver onderstellingen zullen dan waarlijk ijdel blijken te zijn. O, lezer, indien ge dat, wat Gods Woord bekering noemt, nog mist in uw leven, roep dan de Heere aan, opdat ge niet eeuwige verschrik king als uw deel zult moeten ontvangen. Ge kunt nog bekeerd worden. Nog mogen de dienaren van het Evangelie U prediken de noodzakelijkheid, maar ook de mogelijkheid der bekering. De fontein der genade is nog vol. Nog is er om niet te verkrijgen, ook de genade der waarachtige bekering. Nog biedt de Heerejfloor middel van de prediking des Woords deze genade aan. Make Hij uw hart recht verlegen, opdat ge nog ror pende gemaakt wordt, waar de deur nog niet op het nachtslot is. Jong en oud, en wie ge ook zijt, verenige ons de Heere in deze bede: Heere, bekeer ons, dan zullen wij belteerd zijn. Rotterdam. Ds. A. Vergunst 1988 zijn voltooid We hebben vroeger al eens gesclireven dit een zeer zonder linge wetgeving te vinden, omdat deze wet geen dire'cte praktische betekenis heeft en op «Je toekom.st vooruitloopt. In de Tweede Kamer hebben Dr. Tila- nus en Mr. Roos jen hierop gewezen en nu heeft in de Eerste Kamer Drs. Van Hulst deze bezwaren herhaald. De Mi nister, die een zeer handig debater is, wist deze metliode echter met advoca- tenredeneringen aannemelijlt te maken en de'wet ging er met algemene stem men door. Niemand had trouwens be zwaren tegen de verbetering, alleen te gen de wijze van wetgeving. De heer van Hulst wees er nog eens op, dat' verlaging der leerlingenscliaal afhankelijk is van 3 factoren: het aantal beschikbare onderwijzers, de beschilc- bare schoolruimte én de financieële mo gelijkheden. Wat het eerste betreft, er kende de Minister, dat er nog steeds een tekort is. De moeilijkheden met de personeelsvoorziening zijn in de prak- tijlt" veel groter dan uit de statistiek blijkt. Aangaande de benodigde lokali teiten deelde hij mede, dat er van 1949 tot 1958 i ntotaal 13.000 leslokalen zijn bijgebouwd en dat er voor de verlaging der school in de periode 1959 tot 1968 nog eens 13.000 nodig zijn We staan n.l. volgens de Minister voor „fantas tische moeilijkheden", vooral bij het voortgezet onderwijs, daar de geboor tegolf van 1946 verleden jaar bij U.L.O. en M.O. is aangekomen en daar dus vergaande voorzieningen nodig maakt. Het onderwijs zal de e.v. jaren honder den miljoenen meer gaan kosten, zodat de financiële factor een grote rol gaat spelen. Alleen de verhoging der schaal zal 100 miljoen per jaar vergen. Zou deze-niet doorgaan, dan zullen er over enkele jaren weer enige duizenden on derwijzers overcompleet zijn De heer De Roos, wethouder van on derwijs van Amsterdam, wees er te recht op, dat verbetering van de leer lingenschaal op drieërlei wijze van es sentiële betekenis is. Ten eerste kan de onderwijsvernieuwing, die tot dusver door te grote klassen gei'emd wordt, eigenlijk pas goed op gang komen. Voorts zal de aantrekkelijkheid van het onderwijzersberoep er aanzienlijk door verhoogd worden, doordat het vooruit zicht van een te-zware taak velen er tot dusver van afgehouden heeft. En tenslotte zal het rendement van ons on derwijs er beduidend door worden verhoogd. Er zijn dus goede vooruitzichten, al moeten we nog enkele jaren geduld oefenen vóór er een begin mee gemaakt wordt. Wé kunnen alleen maar hopen, dat de maatregel uitvoerbaar blijkt, wanneer 1962 is aangebroken. Volgende week woensdag 24-juni, wordt in Sotheby's Veilinghuis aan (de New Bond Street in Londen, Pieter Paul Rubens altaarstuk „De aanbidding der wijzen" geveild. De waarde van het schilderij wordt geschat op ongeveer 1.500.000 gulden. Er gaan geruchten, dat het stuk al bij voorbaat naar een Amerikaanse kunsthandel gaat en dat heeft de gemoederen in beroering ge bracht. Twee parlementsleden zullen er in het Lagerhuis op aandringen het kunstwerk in het land te houden. De National Gallery wil het ook hebben. Hierbij komen dan nog de nodige particuliere verzamelaars. Het schilderij is het voornaamste stuk van de vermaarde collectie van wijlen de Hertog van Westminster. Het doek is bijna drie meter hoog en 2V2 meter breed. Rubens kreeg er in 1634 920 Florijnen voor. Toegelaten studenten Op het deze week gehouden admis- sie-examen van door het curatorium de Theol. School der Geref. Gemeenten te Rotterdam, zijn ,van' de 15 aanmel dingen twee personen toegelaten om de studie te volgen, n.l. de heer J. Karens te Zoetermeer en de heer A. W. Ver hoef te Capelle aan de IJsel. Verder hebben de studenten P. Blok en J. Wisse hun laatste examen afge legd en zijn beroepbaar gesteld. Aan Student de Kok van Rotterdam werd preekconsent verleend. HuJdzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 22 ju ni hebben voor de gemeenten Poortvliet Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dr. H. Menger, tel. 20, St. Philipsland en dr. P. J. Duinker, tel. 40, Tholen. „ANJERACTIE 1959" (Foto M. C. Meyhoom) Deze zeer recente foto van het Koninklijk gezin werd door H.M. de Koningin en Z.K.H, de Prins der Nederlanden exclusief ter beschikking gesteld van' het Prins Bernhard-fonds en de Anjerfondsen, waarvan Z.K.H. Prins Bern- hard regent is. Génève De ministersconferentie van de Grote Vier te Génève dreigt een grote mis lukking te worden. Tot nog toe hebbén nóch de Westelijke, nóch de Oostelijke voorstellen tot enig resultaat geleid; het geheime overleg, waartoe de ministors waren overgegaan, heeft weer plaats gemaakt voor openbare onderhandelin gen. Dat heeft weer tot gevolg gehad, dat cr^ geen ruimte overbleef voor per soonlijke gedachtenwisseling en dat hrt overleg dus beperkt bleef tot het afloR- gen van wederzijdse verklaringen met geen enkel nieuw gezichtspunt, waarop de andore partij ongewijzigd het klas sieke „onaanvaardbaar" liet horen. De conferentie zit nog steeds vast op de kwestie-Berlijn. Het Westen wil de rechten van de geallieerde bezetters in West-Berlijn gehandhaafd zien; Rusland daarentegen blijft de eis stellen, dat- de Westelijken hun troepen uit de voor malige Duitse hoofdstad zullen terug trekken. De Russen hebben daarbij nog een concessie gedaan, namelijk dat zo de Westerse rechten nog wel met oen jaar wilden verlengen, in welk jaar een vredesverdrag gesloten zou moeten wor den, doch ook deze concessie verzachtte de eis voor de Westelijken- niet. Eind vorige week was de. kans dat het overleg zou worden voortgezet, uiterst klein. De drie Westelijke mi- DE BESTE en niet duur.Tubo 95-70-45 et nistèrs voelden er veel voor, als er toch geen kans op enige 'overeenstemmin.g bestond, de conferentie maar op to schorten. Sellwyn Lloyd, ongetwijfeld de meest soepele van de drie, wist zijn Amerikaanse en Franse collegae te be wegen te blijven; ook de Russen wilden blijkbaar het overleg niet zonder meer beëindigen. Zo is maandag de confe rentie weer voortgezet, nadat Sellwyn Lloyd en Couve de Murville „het week end naar huis" waren geweest. Hertrr. die verder van huis zit, is in Génève gebleven en heeft in die tussentijd be sprekingen gevoerd met Willy Brandt, de burgemeester van Berlijn. Dinsdag heeft het Westen nogeens zijn standpunt breedvoerig uiteengezet. In hoofdzaak was aan de plannen inza ke Berlijn niets veranderd. Wèl haddon de Westelijken één, nogal belangrijke, concessie gedaan, namelijk dat de hui dige status van Berlijn niet formeel erkend behoeft te worden, zolang er geen vredesverdrag met Duitsland is gesloten. Dit laatste was altijd een struikelblok voor de Russen. i-Iet ziet er echter niet naar uit, dat Gromiko de voorstellen zal aanvaarden, ook al is dit struikelblok uit de weg geruimd. Wat het motief is voor de onverzoen lijke houding van de Russen, valt slechts te gissen, maar het lijkt erop, alsof ze ditmaal van geen toegeven wil len weten. Als echter ook deze laatste voorstel len door Gromiko worden verworpen, dan zal de conferentie, die nu bjjna zes weken aan de gang is, wel beëindijfd worden. Er zal dan geen conferentie te noemen zijn, die een groter fiasco is geweest dan deze. Als de „ministers naar huis gaan, zonder dat enig resul taat geboek is, dan zal er ook geen top conferentie komen. Rusland wil dat wel, maar de Westelijken hebben steeds als voorwaarde voor een topconferentie gesteld, dat een ministersconferentie tot enige hoop op succes moest leiden. Een samenkomst op het hoogste niveau heeft, bij zulk een onverzettelijkheid van weerskanten, géén zin. Frankrijk Frankrijk is ernstig verontrust ge weest door de dreiging van een spoor wegstaking. De werknemers eisten een verhoging van het loonpeil tot het peil van de particuliere industrie. Voor het geval dat hun eisen niet worden inge willigd, hadden de communistische, de socialistische en de christelijke vakbon- ANNO 1870 Alleenverkoop van de bekende GLORIA PORT ^n^-d.^^ ESMERADO WljUUH --* den voor dinsdag j.l. een grootscheepse staking uitgeroepen..De bond van trein bestuurders en die van het personeel van de Air France hadden, zich daar mee solidair verklaaid. - In de grond van de zjrak lag hot ge schil veel dieper. De bonden- meenden, dat het stakingsrecht in het geding was en dat de regering, doordat premier Debré dreigde met requisitie, handelde in strijd met de Franse grondwet. Twee jaar geleden had de regering erkend dat de lonen van het spoorweg personeel 20 procent te laag waren. De werknemers kregen toen een verho ging van 9 procent met de belofte, dat de resterende 11- procent -weldra zouden volgen. Daar istot op heden echter niets van gekomen. De regering is bang, dat, ais zij het spoorwegpersoneel z'n zin geelt, ool^ andere groepen werknemers eisen zullen gaan stellen. Premier Debré deed vorige week via de radio een beroep op de openbare mening door uit te leggen, waarom het onmogelijk is, de ei^en van de spoorwegarbeiders in te willigen. De regering heeft, voorlopig althans, gezegevierd. De spoorwegstaking is uit gesteld. De bondsbesturen hebben do strijd met de regering niet aangedurfd, omdat deze regering nu eenmaal anders en vastberadener is dan die van do Vierde Republiek. Overigens is uitstel nog geen afstel. Wil de Franse regering de stakers do baas blijven, dan zal zij middelen moe ten beramen om tot oen oplossing te komen. Er zit namelijk een element van billijkheid in de eisen van het spoorwegpersoneel. Als de regering de kwestie in de beruchte doofpot stopt, dan zal dat haar prestige zeker scha den en mocht de staking dan alsnog doorgang vinden en misschien om zich heen grijpen, dan zou dat een gevoelige klap voor het Franse economische leven kunnen betekenen. Van zaterdag 20 juni v.v. 12 uur t.rr maandag 22 juni v.m. 9 uur Middelharnis-Soviraelsdijk: Afwezig de artsen Dogterom, Bal^ker en v. d. Peppel. Voor spoedgevallen Wieringa, arts, tel. 2Q90, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Afwezig de art.?en Boot en Huisman. Voor spoedgevallen Elvé, arts, telefoon 01877—2G2, Dirksland. Oost-FIafcfcee; Afwezig do artsen Buth, de Man en Bouman. Voor spoedgevallen Kramers, arts, tol. 01873—201, Ooltgensplaat en Voogd, arts, tel. 01874—259, Oude Ton- ge. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Afwezig Terlouw. Dienst heeft Wag ner, tel. 01877—281, Dirksland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1959 | | pagina 1